Aftrap Welzijnshuis PZC PZC Zestig jaar Avondvierdaagse Zierikzee Iazët Nieuwe tankinstallatie voor vliegveld Plan Cultuurfabriek in oude panden Schelde Vlissingen Eerste personeelsbijeenkomst nieuwe organisatie 11 agenda )orpsraad Nieuwerkerk Uitbreiding kazerne Goes te duur Getuigen mishandeling gezocht Dronken automobilisten Aanhanger te zwaar beladen Onderzoek VAC in Dreischor en Zonnemaire maandag 6 juni 2005 doorAiLPankow BENESSE - Drie van de vijf or ganisaties die betrokken zijn bij Bet Welzijnshuis op Schouwen- jjuiveland vestigen zich direct na de zomer al in één pand aan deCalandweg in Zierikzee. Dat zijn de stichtingen Jeugd, Peu lerspeelzalen en Welzijn Oude- fnkele maanden later zullen So ciaal-Cultureel Werk De Licht boei en de Stichting Kinderop vang zich daarbij voegen. In die tussentijd moet nog andere huis vesting worden gevonden voor twee groepen kinderopvang die jnunog in hetzelfde pand geves zijn. structuren voor deze nieu- organisatie liggen gereed, __jr het zijn vooral de mede werkers die het Welzijnshuis tot succes moeten maken", zegt directeur J. Coumou. Volgens hem valt met structuren alleen niks te bereiken als niet de men sendie ermee moeten werken de nieuwe organisatie als een uitda- zien. Als aftrap voor het :t naar het Welzijnshuis werd zaterdag in Renesse een iersoneelsdag gehouden met als doel elkaar als toekomstige col- u 's van de verschillende wel zijnsorganisaties wat beter te le ren kennen. Een bezoek aan het ïcoscope met tal van kennis- en yaardigheidsopdrachten en een [ezamenlijke wokmaaltijd vorm ende hoofdmoten van het pro- ramma. Voorafgaand blikte loumou nog even terug op de "s die genomen moesten vorden om het Welzijnshuis op te zetten. Dat bleek aan zienlijk moeizamer te gaan dan bi] de start anderhalf jaar gele den werd voorzien. Zo claimt KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33()W3 Bezorgklachten: 10-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schou wen-du iveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 ab zierikzee Tel: 0111-454647 ix: 0111-454657 P-mail; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Psme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 aa goes kl; (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail; redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl P-mail; web@pzc.nl het Sociaal Cultureel Werk (SCW) onder de vlag van het Le ger des Heils een status aparte. De Lichtboei zal niet zoals de andere vier welzijnsorganisa ties, volledig fuseren, maar een samenwerking aangaan met het Welzijnshuis. Andere hobbels betroffen het af haken van de Stichting Werk- saam en het sluitend krijgen van de begroting van de Stich ting Kinderopvang. „Dat het al lemaal wat langer duurde, heeft in ieder geval geleid tot welover wogen keuzes en besluitvor ming", vindt Coumou. Nu het raamwerk van de nieu we organisatie er staat, acht hij het echter tijd meer aandacht te besteden aan de uiteindelijke doelstellingen. Naast het creë ren van een mindere kwetsbare organisatie door samengaan, is het de bedoeling dat betere sa men'werking resulteert in een ho gere kwaliteit van het gevarieer de welzijnswerk. Als concrete voorbeelden noemt Coumou onder meer de verdere ontwikkeling van pedagogisch beleid binnen peuterspeelzalen en kinderopvang en de onder steuning vanuit het jeugdwerk aan de buitenschoolse opvang. Ook ziet hij mogelijkheden voor de inzet van het werk van De Lichtboei binnen het ouderen werk. Verder moeten vrijwilli gersorganisaties als dorpsraden of bewonersinitiatieven vanuit het Welzijnshuis steun krijgen bij het uitwerken van ideeën voor de woon- en leefomgeving. Voor het opbouwen van een ge meenschappelijk gevoel bij de nieuwe organisatie kunnen ge meenschappelijke werkwijzen en symbolen van belang zijn, volgens Coumou. Hij maakte dan ook van de gelegenheid ge bruik hier het beeldmerk van het Welzijnshuis Schouwen-Dui- veland te introduceren. Het logo is ontworpen door Jeroen van 't Leven van Life Design. Aan ver trekkend directeur J. de Looff-de Wild van .de Stichting Welzijn Ouderen de eer er een korte toelichting bij te geven. Tijdens de personeelsdag werd het beeldmerk van het Welzijnshuis voor het eerst getoond. foto Dirk-Jan Gjeltema Het beeldmerk heeft de contou ren van een uitgespreide hand met centraal het silhouet van een mens omringd met de vijf vingers die ieder voor zich ook weer een menselijke gedaante uitbeelden. Er is gekozen voor de kleur brons om de beoogde warmte van de organisatie te be nadrukken. STREEKACTIVITEITEN IERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Openbare Ruimte (onder iiSï bezuinigingsmaatregelen). REUWERKERK - De Dorps- taad Nieuwerkerk houdt woens dagavond een openbare vergade- ingin Ons Dorpshuis. vermeldt onder meer jaarverslag en de financiële jaarstukken. Na het huishoude lijk gedeelte verzorgt de Stich- ing Jeugd een presentatie. De sgadering begint om 20.00 (Advertentie) „Het wordt een prachtige intocht met de zestigste Avondvierdaagse", belooft bestuurslid Onno Kramer. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Zestig jaar Avondvier daagse Zierikzee' prijkt er op de aan kondigingsborden voor het festijn dat van maandag 13 tot en met donderdag" 16 juni wordt gehouden. „Ja, we vieren het zestigjarig bestaan, want tien jaar geleden bestond de Avondvierdaagse vijftig jaar", zegt bestuurslid Onno Kra mer van het organiserend comité. Dat lijkt een logische beredenering, maar wie de archieven erop naslaat, moet vaststellen dat 'de zestigste keer' wel licht dichter bij de waarheid ligt. Zestig aaneengesloten jaren zijn het in elk ge val niet. Volgens de annalen werd de allereerste Zierikzeese Avondvierdaagse in 1938 al gelopen. Initiatiefnemer was slager De Bie die met gevoel voor commercie de stoet elke avond langs zijn eigen winkel liet lopen. Een indrukwekkende herin nering die enkele oudgedienden van het wandelfestijn koesteren, is de intocht in juni 1940. Onder het juk van de toen re cente Duitse bezetting hadden de deel nemers de euvele moed getooid met een oranje goudsbloem de stad binnen te trekken. De Bie werd op het matje ge roepen. De Duitsers waren geïrriteerd door deze provocatie. Tijdens de verde re oorlogsjaren werd er geen avondvier daagse meer gehouden. Ook in het ramp jaar 1953 ging het evenement niet door. Maar sindsdien beheerst het festijn elk jaar weer in juni een week lang het le ven van vele gezinnen in stad en regio. Onno Kramer rolde als vanzelfsprekend in de organisatie toen hij in 1986 het voormalig Hervormd Verenigingsge bouw in het Vrije had aangekocht voor de vestiging van zijn dansschool. Op de ze locatie schreven de wandelaars zich altijd in en wat Kramer betrof bleef dat ook zo. Hij heeft inmiddels zelf een his torie opgebouwd op het gebied van de avondvierdaagse. „Er is veel veranderd in de loop der tijd", concludeert hij. „Mobieltjes waren er jaren geleden bij voorbeeld nog niet. Dan werkten we met die walkie-talkies van het Rode Kruis en hoorde je langs de route 'hier Janny voor Kees, hier Janny voor Kees' of iets dergelijks." De feestelijke intocht op de donderdaga vond is een begrip. Bloemen horen daar bij, maar Kramer heeft de snoepkokers met kleurrijke pluimen ook een enorme opmars zien maken. Concurrentie Strak in het gelid en plechtig in het ver enigingstenue zoals gymnastiekvereni ging Rust Roest vroeger, behoort ook tot het verleden. En het aantal deelne mers aan de 15 kilometer is geslonken tot een kleine dertig op een totaal van ruim 1200 wandelaars. Het topjaar was in 1980 met 2017 deelnemers. „Nu is er concurrentie vanuit de Westhoek en ne men niet alle scholen meer deel in Zie rikzee", verklaart Kramer die terug loop. Ook wordt er minder in vereni gingsverband gelopen. Wat ook veran derd is, zijn de kosten. „Alles is duurder geworden, maar we willen het inschrijf- bedrag nog graag laag houden. Maar of we het volgend jaar nog op drie euro kunnen houden, weet ik niet." Een grote extra kostenpost dit jaar zijn de medailles. „De landelijke bond heeft foto Marijke Folkertsma het systeem veranderd. Elke deelnemer krijgt van de eerste tot tiende keer nu een medaille. Mooi hoor, maar het kost ons vijftig procent meer", zegt Kramer. Volgens hem heeft het bestuur dan ook alle hoop gevestigd op een positief ant woord van sportwethouder Croné op het subsidieverzoek van 6900 euro. „We willen van de intocht ter ere van het ju bileum iets heel bijzonders maken met extra festiviteiten en tractaties. Elke deelnemer krijgt bij de Lange Blokweg ook een grote ballon die later op het Ha venplein wordt opgelaten." Kramer wil ten behoeve van het verras singselement niet in details treden, maar hij belooft een fraai spektakel waarvoor ook oud-burgemeesters, oud-bestuursleden en trouwe wande laars van weleer zijn uitgenodigd. „O, ja en de route op alle avonden wordt dit keer voor de grap eens andersom gelo pen", voegt hij er nog snel aan toe. Vol gens hem zullen de aangevers extra dui delijk geïnstrueerd moeten worden om te voorkomen dat de verkeerde weg wordt ingeslagen. Veel veranderingen, maar wat volgens Kramer de tijd heeft overleefd is 'het potje met vet'. Dat wordt ook na zestig keer nog steeds 'op tafel gezet'. De nieuwe brandstofinstallatie op vliegveld Midden-Zeeland werd zaterdag officieel in gebruik ge steld. foto Lex de Meester door Jeffrey Kutterink ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden heeft een nieuwe brandstofin stallatie. Die is belangrijk voor het vliegveld, omdat het daar mee de kosten flink kan verla gen. De installatie is zaterdag offici eel in gebruik gesteld door Lu cas en Bauke de Ruiter en Rem- co Belderok, de zoons van twee aandeelhouders van het bedrijf Zeeland Airport, Dick de Ruiter en Enno Belderok. Die laatste twee hebben veel van de werk zaamheden op zich genomen, zo als het storten van het vloeistof dichte plateau en het verzorgen van de (technische) afwerking. De vorige brandstof installatie, in beheer van oliemaatschappij BP, was afgekeurd. Die leverde de brandstof, maar stak ook een behoorlijk deel van de marge in eigen zak. De nieuwe installatie exploiteert het vliegveld in ei gen beheer. Een investering van 120.000 euro, maar de marges komen voortaan ten goede aan het vliegveld. Daardoor krijgt het voortaan meer inkomsten, waardoor het bedrijf financieel gezonder wordt. Typen brandstof Piloten kunnen drie typen brandstof tanken op Mid den-Zeeland, waaronder euro loodvrij en diesel. „Steeds meer vliegtuigen tanken euro lood vrij. Ook diesel is in opkomst", zegt directeur P. Geysen van vliegveld Midden-Zeeland. On der de grond is een tank van 40.000 liter ingegraven. Die is verdeeld in drie compartimen ten. Geysen: „We verkopen op het vliegveld 150.000 liter brand stof per jaar. Dat betekent dat de tank slechts vier keer per jaar hoeft te worden gevuld. Daarmee besparen we ook nog eens op de transportkosten." GOES - De uitbreiding van de brandweerkazerne aan de Oranjeweg in Goes moet goedkoper. De gemeenteraad van Goes heeft die opdracht meegegeven aan het dage lijks gemeentebestuur, het college van burgemeester en wethouders. B en W wilden 854.000 euro, terwijl de investering twee jaar geleden op 500.000 euro was begroot. In de Goese ka zerne komen meer regionale taken, is één van de redenen. De gemeenteraad is niet onder de indruk van dat argu ment. CDA-fractievoorzitter M. Dieleman raadde het college van B en W onlangs aan het budget terug te brengen tot ongeveer 700.000 euro. „Het zou het college sieren met een aangepast voorstel te komen op basis van dat investe ringsbedrag", zei hij. GOES - De politie zoekt getuigen van een mishandeling die in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over vier heeft plaatsgevonden op de Ravelijn de Groene Jager in Goes. Een 21-jarige Goesenaar die op stap was geweest en naar huis fietste met enkele vrienden, werd op de Rave lijn aangevallen door een groepje jongeren. Zij sloegen hem en trapten hem in zijn gezicht en op zijn lichaam. Na de melding is de politie een zoektocht begonnen naar de vermoedelijke daders. Twee jongeren zijn om kwart voor vijf aangehouden op de Ringbaan-West. Een 18-jarige Goesenaar bleek met het incident te maken hebben, een 20-jarige plaatsgenoot niet. De laatste is na verhoor vrijgelaten. Het incident trok nogal wat bekijks. Vandaar dat de politie getuigen oproept zich te melden bij het politiebureau in Goes of via telefoonnummer 0900-8844. MIDDELBURG - Negen mensen zijn het afgelopen week einde op Walcheren door de politie aangehouden omdat ze te veel alcohol hadden genuttigd om nog te mogen rij den. Eén automobilist moest zijn rijbewijs inleveren, omdat hij vier keer te veel had gedronken. Vier andere automobi listen kregen rijverboden van één tot vijf uur. Ook twee brommerrijders en twee fietsers werden betrapt en moes ten naast hun tweewieler gaan lopen. Zij kregen rijverboden van vier tot zeven uur. De alcohol controles vonden plaats in Middelburg en Vlissingen. VROUWENPOLDER - Door een te zwaar beladen aan hanger is een 41-jarige man uit Zierikzee zaterdagavond met zijn wagen tegen de vangrail van de N57 bij Vrouwen polder gereden. De aanhangwagen schaarde en raakte de vangrail rechts van de weg. Daarna draaide de combinatie rond de as en kwam tegen de vangrail aan de andere kant van de weg tot stilstand. Onderzoek van de technische recherche heeft bevestigd dat de aanhanger enkele duizenden kilo's te zwaar belan den was. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Hij kreeg wel een proces-verbaal. De auto en de aanhanger moesten door een takelbedrijf worden weggesleept. door Maurits Sep VLISSINGEN - Eén van de oude Scheldegebouwen moet een Cultuurfabriek worden. Een complex met een middelgroot poppodium, een vlakke-vloer- theater, expositieruimtes, ate liers, markten en horeca. Dat is de wens van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen, die hiervoor het oog heeft laten vallen op de Timmerfabriek, de Zware Plaatwerkerij of de Ma chinefabriek. Seci'etaris A. de Bruyne van de Raad voor Kunst en Cultuur (RKC) heeft het plan zaterdag gepresenteerd tijdens het derde stadsdebat over de toekomst van het Scheldeterrein. De Bruy ne drong erop aan pas op de plaats te maken met het neerha len van de oude gebouwen van de Koninklijke Schelde Groep. „Er wordt nu voortvarend ge sloopt, maar dat kan jammer zijn." De RKC ziet namelijk goe de mogelijkheden voor herge bruik als Cultuurfabriek. Karakter Dat geldt in mindere mate voor de Timmerfabriek, want die zou .moeten worden uitgebreid met 'een multifunctionele doos die past bij het karakter van het ge bied'. De Zware Plaatwerkerij is wel geschikt. Dat geldt ook voor de Machinefabriek, die bo vendien de mogelijkheid biedt om de Cultuurfabriek te laten uitgroeien tot het culturele hart van het Scheldeterrein. De RKC heeft een centrum voor ogen waar de grenzen tussen po diumkunsten en beeldende kusn- ten, en tussen klassieke en eigen tijdse kunsten vexvagen, zei De Bxixyne. Kunstenaars van uiteen lopende disciplines moeten er geïnspireerd worden door de om geving van zee en maritiem in- dustxfeel erfgoed. Het moet een theaterwerkplaats worden en een muzieklaboratorium. Volgens De Bruyne kan-de Cul- tuurfabxïek op die manier met name jongeren tot 35 jaar aan trekken. „Er is voor de jeugd in Vlissingen nu niks te doen op ge bied van kunst en daar willen we een eind aan maken." De Cultuurfabriek hoopt cultu reel actieve Zeeuwen aan te spreken in een straal van vijftig kilometer rond Vlissingen. Het complex zal x'uimte bieden aan 1500 tot 2000 mensen. De vex> schillende ruimtes in het comL plex moeten ook als een aaneen gesloten geheel gebruikt kun nen worden voor grotere (the- ma)manifestaties. De RKC pleit ervoor een stich ting in het leven te roepen met een raad van toezicht en een di recteur die de Cultuurfabriek be heert. Het geld moet komen van de gemeente, entreegelden, fond sen, sponsoren, horeca-omzet en verhuur van ruimtes. Hoeveel geld de bouw van de Cultuurfa briek kost, is nog niet bekend. Wethouder Poppe-de Looff be loofde het plan van de RKC te betrekken bij de verdere studies voor de herontwikkeling van het Scheldeterrein. „De Cultuur fabriek sluit aan bij de omge ving. Het past bij de plannen voor het KSG-terrein, dus ik doe er zeker iets mee." De komende vier weken liggen de drie plannen ter inzage. Daar na wordt een keuze gemaakt voor een stedenbouwkundig bu reau. In het voorjaar van 2006 moet een mastex*plan klaar zijn waarin verder is uitgewerkt hoe het nieuwe Scheldeterrein eruit gaat zien. DREISCHOR - De Vrouwen Ad vies Commissie (VAC) voor de woningbouw en woonomgeving Schouwen-Duiveland voert woensdag 8 juni een sociaal vei ligheidsonderzoek uit in Dreischor en doet dat op dins dag 14 juni in Zonnemaire. De leden verzamelen zich op bei de avonden om 19.30 uur bij d;e betreffende dorpshuizen en ma ken vervolgens een wandeling door het dorp. Met medewexv king van het Platform voor men sen met een beperking en leden van de Seniorenraad en de Stich ting Welzijn Ouderen wordt geL keken naar verlichting, open baar groen, trottoirs en veilig heid. De VAC brengt op grond van de bevindingen verslag uit aan het gemeentebestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31