PZC Positieve reacties op koopzondag Ludiek afscheid van brandweerman Meubel veiling Kats is ideale plek voor monument verdronken dorpen Aanhouding man loopt uit de hand Sommige bezoekers teleurgesteld dat veel winkels dicht blijven Vlissinger gewond bij schietpartij Tachtigjarige overleden bij ongeval A58 Borssele wint brandweerwedstrijd Vrouw krabt en beledigt agenten Duitser voor vechtpartij opgepakt Diefstal uit caravan zeeuwse almanak Tetteren Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 6 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 ledereen zingt mee bij Middelburg vól-koren editie Schouwen-Duiveland HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De reacties van ondernemers én klanten op de eerste zomerse koopzondag in Zierikzee zijn positief. Er hangt een gezellige sfeer, de terrassen zijn goed bezet en er kan zelfs gratis in het centrum gepar keerd worden. Wel spreken veel bezoekers hun teleurstelling uit over het feit dat er in verhou ding veel winkels gesloten blij- Voorzitter D. Kersten van onder nemersvereniging Neptunus is blij met het enthousiasme. Hij constateert dat sommige winke liers die aanvankelijk te kennen gaven niet mee te zullen doen, toch hun deur openen nu de weersomstandigheden ideaal blijken te zijn voor een koopzon dag. „Dat moet wel even gere geld worden, want de onderne mers die direct toestemden, heb ben het geld voor het promotie materiaal betaald", zegt Ker sten. Hij vindt het niet terecht dat de late beslissers gratis mee liften. Gevoelig De voorzitter beseft dat een koopzondag nog steeds gevoelig ligt. Hij zegt er niet persoonlijk op te zijn aangesproken, maar heeft wel vernomen dat twee on dernemers op aandrang van hun kerkelijke achterban besloten hebben niet mee te doen. „Dat is toch niet meer van deze tijd", vindt Kersten. „Persoonlijk ben ik geen voor stander van een koopzondag, maar ik doe vooral mee om die kunstwandeling door Zierikzee te steunen", zegt eigenaar T. Spinnewijn van boekhandel De VL1SSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is vrijdagavond ge wondgeraakt bij een schietpar tij. Hij verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. De politie heeft drie mannen uit Vlissin- gen, Middelburg en Lelystad aangehouden. De Vlissinger werd rond elf uur 's avonds neergeschoten in een brandgang in de Sottegemstraat in zijn woonplaats. Hij moest worden geopereerd in het zie kenhuis Walcheren, dat met de zijkant aan de Sottegemstraat grenst. Hij heeft daarna aangif te gedaan bij de politie. De politie heeft zaterdag twee mannen aangehouden in ver band met de schietpartij. Het gaat om een 20-jarige Middel burger en een 16-jarige jonge man uit Lelystad. Gisteren werd nog een derde ver dachte gearresteerd, een 26-jari- ge Vlisisnger. De man uit Lely stad is inmiddels weer vrijgela ten. Toedracht Over de toedracht is nog niets bekend. De verklaringen waren volgens de politie nog niet duide lijk genoeg en dus wordt het on derzoek voortgezet. De politie heeft getuigen gehoord maar vraagt iedereen die iets heeft ge zien, zich te melden bij het poli tiebureau in Vlissingen. RILLAND - Een tachtigjarige inwoonster van Huizen is zater dagmiddag rond half vier door een ongeval op Rijksweg A58 in I de buurt van Rilland om het le- v'en gekomen. I Het slachtoffer zat in de auto bij 1 «aar één jaar oudere echtge noot. Hij raakte van de weg en belandde in een sloot, toen hij het bewustzijn verloor. De be- I ®tuurder kwam korte tijd later I hij kennis. Hij is overgebracht I naar ziekenhuis De Lievensberg WBergen op Zoom. I zjjn vrouw bleek na onderzoek te zijn gestorven aan inwendige I bloedingen, veroorzaakt door de I klap waarmee de auto in de sloot terechtkwam. Vries. Ruim voordat binnen Nep tunus het idee van koopzonda gen werd gelanceerd, was deze boekwinkel vorig najaar al twee keer op zondag open. „We funge ren tevens als startpunt voor de kunstwandeling, omdat het VW-kantoor hier op zondag he laas gesloten is", zegt Spinne wijn. Hij is overigens zeer te spreken over het verloop van de ze eerste officiële koopzondag en noteert in de eerste twee uur al negentig betalende klanten. „Dit moeten ze elke zondag doen in Zierikzee. Wat is het hier gezellig", zegt E. Krul uit Den Haag. Zij is op doorreis van uit Kwadendamme waar ze de post en de planten heeft ver zorgd voor haar broer die op va kantie is. Ze maakte willekeurig een omweggetje over Zierikzee en vertoeft hier nu al veel langer dan gepland. „Ik heb lekkere broodjes ge kocht en hoesjes voor de kus sens en nu gaan we op het terras nog lekker wat drinken." Voor zitter W. Boogaart van de Stich ting Pro Auto vindt het een goed initiatief. Wat hem betreft mag er nog wel meer gebeuren ten be hoeve van het toerisme in Zierik zee. Zo zou hij graag zien dat de bezoekers hun auto echt vier uur achtereen kunnen parkeren zoals hen wordt voorgeschoteld op de Balie en de Gasthuisboom gaard. Boogaart heeft geconsta teerd dat het in de praktijk maar drieënhalf uur blijkt te zijn. „Meer muntjes krijg je er niet in", zegt hij. Service Wendy Goedegebuure van World of Tui Reisbureau be schouwt de openstelling vooral als serviceverlening. „Ik boek op zo'n dag als vandaag geen rei zen, maar verstrek wel veel ad viezen en gidsen." Enthousiaster over het commer ciële effect van de eerste koop zondag zijn de eigenaressen Joop en Ma van Van Eenige Mo de op de Dam. „Het is gezellig druk en we hebben al een paar goede klanten gehad. We moe ten hier natuurlijk wel zelf staan, want er personeel voor in huren zou te duur worden. We doen voorlopig twee keer mee, maar hebben wel voor vier keer meebetaald", laat Joop weten. De verdere koopzondagen staan gepland voor 3 juli, 7 augustus en 4 september, steeds van 12.00 tot 17.00 uur. De eerste koopzondag in Zierikzee viel goed bij de meeste bezoekers, al vonden velen het jammer dat nogal wat winkeliers de deuren gesloten hielden, foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf KATS - De ideale plek voor een monument voor de 117 ver dronken Zeeuwse dorpen is Kats, vindt de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Op steun van wethouder C. Schippers (VVD) van Noord— Beveland kunnen de initiatief nemers alvast rekenen. Kats heeft de voorkeur om drie redenen. In 1966 is er nog een dijkval gebeurd aan de Oos- terschelde, bij de Leendert Abrahampolder. Een groot stuk van de dijk stortte in het water, wat in het verleden nog al eens fatale gevolgen had. Op de plek van de dijkval is een terrein van het waterschap beschikbaar om het kunstwerk te plaatsen. En de komst van het monument sluit mooi aan bij pogingen om het Nationaal Park Oosterschelde ruimer on der de aandacht te brengen. De financiering van het kunst werk kan nog een struikelblok worden. Het door de Amster damse kunstenares L. Schou ten ontworpen monument komt op minimaal 90.000 euro. De provincie is bereid 50.000 euro bij te dragen en water schap Zeeuwse Eilanden 10.000 euro. De gemeente Noord-Beveland staat voor 20.000 euro op de rol. Wat extra nodig is, kan van fondsen zoals het Prins Bernhard-fonds komen. Eindpunt De vraag is vooral hoe de NoordBevelandse gemeente raad denkt over de keuze voor Kats en de gevraagde finan ciële bijdrage. Wethouder Schippers is 'geïnteresseerd'. Het monument wordt het eind punt van een toeristische route langs plekken die herinneren aan de 117 verdwenen dorpen. SCEZ-medewerker L. Adriaan- se houdt 16 juni een planpre sentatie voor de gemeenteraad. Het ontwerp van Schouten stelt een toren voor die is opge bouwd uit een stalen doorzich tig frame van zo'n negen meter hoog. Aan de zijkant van de to ren komen luidsprekers waar uit op bepaalde momenten ge luiden van natuurgeweld ko men, van de zee en de wind. Het geluid moet indrukwek kend zijn, maar niet al te hard. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Grote rookont wikkeling en ijzingwekkend loeiende sirenes omlijstten zater dagmiddag de afscheidstoer van brandweerofficier Kees Jonker bij de groep Zierikzee. Als vrij willig brandweerman moet hij wegens het bereiken van de leef tijdsgrens van 55 jaar vertrek ken. Zo zijn de regels. „Jammer hoor, want ik zal het missen", er kent Jonker ruiterlijk. Hij is tot de laatste trainings avond van de partij geweest en volgde vorig najaar nog een cur sus. Kwaliteitsbevordering is een voortdurende vereiste bij de vrijwillige brandweer. Een pleis ter op de wonde voor Jonker is wel dat hij zijn baan als profes sioneel medewerker voor de brandweer bij de gemeente nog blijft vervullen. Hij treedt voor lopig dus nog steeds als 'OVD' (officier van dienst) naar buiten, maar 'samen met de jongens bin nen de eigen groep' behoort tot het verleden. Die jongens bereidden Kees Jon ker en zijn vrouw Anja een lu diek afscheid zaterdagmiddag. „Ik had geen idee wat me te wachten stond, maar voorlopig vind ik dit leuker dan in een zaal zitten met toespraken", zegt hij tussentijds op het terras Bij zijn afscheid moest brandweerman Kees Jonker onder meer nog één keer een 'sexy dame' redden; de etalagepop bleek echter wat gammel in elkaar te zitten. foto Dirk-Jan Gjeltema van café De Biet aan de Nieuwe Haven. Hij moet hier even uit rusten en een kopje koffie drin ken, luidt de opdracht. Kort hiervoor heeft hij in bootje een grote zak mosselen moeten opha len langszij bij de ZZ4. „Ik kook altijd mosselen tijdens de feest avond van de groep, vandaar", verklaart Jonker. Hij is gehuld in nostalgische brandweer-outfit en verplaatst zich deze middag via een opmer kelijk voertuig: een bakbrom- fiets met tal van brandweerattri buten. De route vanaf de garage voert Jonker eerst naar zijn ei gen straat waar hij zijn echtge- COLIJNSPLAAT - Het brandweerkorps van Borssele heeft zaterdag in Colijnsplaat de eerste voorronde voor de landelijke brandweerstrijden in de klasse 112 gewonnen. Borssele haalde een technisch totaal aantal punten van 1096 en een totaal aantal van 1518. Een ploeg uit Goede reede had dezelfde totaalscore, maar twintig technische punten minder. Het korps Oosterland won het brons met een totaalscore van 1506 punten. Geoefend werd in de vis mijn, waar na een explosie brand was ontstaan. De eerste drie ploegen gaan door naar de tweede voorronde in de klasse 112 die zaterdag 18 juni wordt gehouden in Zierik zee. De landelijke finale is in het najaar. VLISSINGEN - Een 32-jarige vrouw uit Vlissingen heeft zaterdag een politieman beledigd en aangereden en ande re agenten gekrabd en uitgescholden. De vrouw had ver keersovertredingen begaan en werd door een agent naar de kant van de weg gedirigeerd. Toen hij naar haar rijbe wijs vroeg, begon de vrouw hem uit te schelden. De agent riep de hulp in van collega's en probeerde er intussen voor te zorgen dat de vrouw niet zou wegrijden. Daarom ging hij achter haar auto staan. De vrouw reed echter ach teruit tegen zijn benen. Op het moment dat de agent zijn arm door het open autoraam stak, draaide de vrouw dat dicht, zodat hij klem zat. De agenten die hun collega te hulp kwamen, konden hem bevrijden. Maar toen keerde de vrouw zich tegen hen. Ze begon te krabben en te schel den. De vrouw heeft enkele uren in de cel gezeten en is daarna vrijgelaten. GOES - Een 37-jarige man uit het Duitse Marktheiden- feld is zaterdagochtend tegen half drie op de Oude Vis markt in Goes aangehouden. Hij had eerder een 39-jarige Goesenaar, portier bij een horecabedrijf aan de Oude Vis markt, met een kapot glas in zijn nek gestoken. De portier liep een diepe snee in zijn nek op. Het incident gebeurde binnen. Medewerkers van het horecabedrijf wilden ingrij pen, toen er een vechtpartij ontstond. De Duitser sloeg daarop toe met het kapotte glas. De Duitser is gevangen gezet. RENESSE - Uit een caravan op een terrein aan de Hoge- zoom in Renesse zijn twee fietsen weggenomen, evenals serviesgoed een andere huishoudelijke artikelen. De in braak werd zaterdag rond tien voor vier ontdekt. Het is niet bekend hoe de daders de caravan zijn binnengeko men. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een aanhou ding van een man die met alco holische drank op straat liep, is zaterdagnacht uit de hand gelo pen. Een agent viel door een ruit en de politie gebruikt pepper- spray. Drie mensen zitten nog vast. Agenten hielden op de Markt in Middelburg een 24-jarige man uit die stad aan omdat hij met al cohol op straat liep. De man wil de zijn gegevens niet verstrek ken en kreeg daarom een boete. Vlak daarna begon een getuige tegen de agenten te schelden. Ook die man, eveneens een 24-jarige Middelburger, werd aangehouden. Toen dat gebeur de, keerde volgens de politie een groep van vijftien mensen zich tegen de agenten. Eén van de agenten viel daarop door een etalagaruit. Hij raakte niet gewond. De politie heeft toen pepperspray gebruikt. Ze ven verdachten zijn aangehou den, zes mannen van 22 tot 24 jaar oud uit Middelburg en een vrouw van 19 uit de gemeente Borsele. Vier van hen zijn vrijgelaten na dat ze een verklaring hadden af gelegd. De andere drie zitten nog vast. Advertentie note in veiligheid moet brengen. Het duurt even voor hij haar her kent. Ze loopt als stokoud vrouwtje met haar rollater mid den op de weg. Voor de rest van de middag mag ze mee op de bakbrommer. Het echtpaar krijgt tal van opdrachten uit te voeren, waaronder het redden van een kat uit een boom in de Caustraat, een 'sexy dame' be vrijden uit een brandend pand aan de Julianastraat, een omge vallen boom in de Driekoningen laan in stukken zagen, een koe uit de fontein op het Havenpark verwijderen en een grote fik op industrieterrein De Zuidhoek blussen. Kees Jonker kijkt met veel ple zier terug op achttien jaar bij de vrijwillige brandweer. „Ik ben wat laat begonnen. Pas toen de toenmalige commandant Huib Fierens maar bleef aandringen dat ik erbij zou komen. Ik heb er nooit spijt van gehad. Sommi ge dingen zijn moeilijk bij de hulpverlening, maar het is je taak en je staat er voor." Mooie branden voor Jonker waren on der meer: de kapsalon in de Lan ge Nobelstraat, de schuur aan de Boerenweg en het Chinese restaurant aan de Balie. „Mooi, omdat het ons daar gelukt is, zo'n brand er tussenuit te pluk ken en de overige panden te be houden." 10.00 uur kavellijst openbaar 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in één dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn- vullers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. M.m.v. erkend veilingmeester Jaap Coenraads (van Birdie) en toezichthouder Mariëlle Buys van Buys Partners GGN. De veiling is voor iedereen die uit is op een buitenkansje. Er worden geen veiiingkosten berekend, betaling direct. U dient zelf voor het vervoer zorg te dragen öT maakr gebruik van de vaste bezorg- tarieven. ledereen is welkom, u dus ook! Tot ziens op zaterdag 11 juni. ggjl Zuidweg 20A Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl Bijna drie is ze. Meestal vro lijk, vaak bijdehand en altijd praatgraag. Heeft ze van d'r moeder. Die het onophoudelij ke gebabbel van de kleine Krabbendijkse op een goede dag even beu is. „Oh lieverd, zit eens niet zo te tetteren. Ik kan je vader amper ver staan. Tetteren? Dat woord kende ze nog niet. Maar de betekenis dringt razendsnel tot haar door, zo blijkt een dag later. Ze belt met oma. Digitale thermometer uit het speel goed dokterskoffertje aan het oor, in geuren en kleuren ver tellend over wat een peuter zoal meemaakt. Plots loopt ze naar de deur. Pa, die zwijgzaam achter zijn computer zit, monstert zijn oogappel en vraagt: „Wat ga je doen?" „Ik ga even in de keuken bel len antwoordt het opdonder- tje. „Waarom dan schat?" „Ik kan oma niet verstaan, je zit zó te tetteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29