Eleos verhuist in Kapelle PZC Het enige wapen is de verrekijker PZC Bewoners Ter Weel dagje uit in Alfa Romeo Intensief pro deo werk beloond ,11 Scholieren in actie voor Goes 600 jaar Instelling naar nieuwbouwwijk Overtieringe Duitser voor vechtpartij opgepakt Dronken rijder zonder benzine Vernielingen bij sportvereniging Borssele wint brandweerwedstrijd Nieuwe brandstoftank vliegveld Posters van leerlingen in bibliotheek Goes maandag 6 juni 2005 wHarmen van der Werf GOES - De festiviteiten rond goo jaar stad Goes beginnen de ze week echt gestalte te krijgen. Honderden schoolkinderen trek ken vanaf vandaag de huizen in Goes langs om leuke, originele en wellicht waardevolle spullen te verzamelen voor één van de klapstukken van de feestelijkhe den, een traditionele jaarmarkt woensdag 15 juni. De scholieren bellen niet met le ge handen aan. Ze nemen een waxinelichtje mee. Wie iets gro- ters, duurders of gekkers geeft, krijgt het lichtje. De ruilhandel verwijst naar de tijd dat Goes stadsrechten kreeg, in 1405. Op de jaarmarkt van woensdag 15 juni, uiteraard op de Grote Markt, gaat dit 'spel' door. Van de scholieren wordt verwacht dat zij de verzamelde spullen als ware standwerkers aan de man of vrouw brengen. Straat muzikanten proberen ook een centje bij te verdienen. Andere scholieren bieden oude spelle tjes aan, zoals balletje in een em mer, met één doel voor ogen: geld inzamelen. De helft van de opbrengst gaat naar een goed doel binnen Goes, de rest is voor de deelnemende basisscholen. Van de scholieren wordt ver wacht dat ze in historische kle dij verschijnen. En elke basis school geeft een voorstelling van vijf minuten op een groot po dium. Voorafgaand aan de jaarmarkt krioelt het maandag 13 juni al van de schoolkinderen in de stad. Groepen vijf en zes van achttien basisscholen doen mee aan een vossenjacht. Ze gaan met behulp van foto's op zoek naar 'vossen'. In Sportpunt Zee land is dezelfde dag een kermis met spelletjes uit verleden, he den en toekomst. Groepen zeven en acht krijgen dinsdag 14 juni in theater De Mythe een voorstelling voorge schoteld met slagwerk, toneel, jeen optreden van zanger Roel s en een striptekenaar. De ngen gaan ook zelf het to neel op. Veel scholieren zijn al bezig met een Goes 600-musical waarbij zij een tijdreis maken door de geschiedenis. agenda Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl door Harmen van der Werf KAPELLE - De reformatori sche instelling voor geestelijke gezondheidszorg Eleos gaat zo goed als zeker nieuwbouw ple gen aan de Korenbloem in de Kapelse nieuwbouwwijk Over tieringe. Wethouder P. Ganseman (Ge meentebelang, wonen) voorziet dat de procedures al over drie maanden rond kunnen zijn, waarna de bouwwerkzaamhe den in principe kunnen begin nen. Eleos heeft momenteel in Kapelle een vestiging aan de Bie- zelingsestraat, in het voormalig verzorgingstehuis De Toevlucht. Dit pand waarin 43 mensen wo nen, voldoet niet meer aan de ei sen van de tijd. Eleos wil even als andere instellingen voor gees telijke gezondheidszorg de cliën ten in kleinschalige wooneenhe den onderbrengen die minder het karakter van een instelling dragen en waardoor de bewo ners meer in aanraking komen met het maatschappelijk leven. In het begin was wethouder Ganseman niet enthousiast over het nieuwbouwplan van Eloes in Overtieripge. Het door het Goese architecten bureau Fierloos ontworpen pand leek, vond hij, nog te veel op een instellingsgebouw. Hij had er bovendien moeite mee dat op een plek waar eerst tien huurwoningen waren gepland, iets anders zou komen. De vraag was ook of het project zou pas sen binnen het bestemmings plan. Aan zijn bezwaren is tegemoet gekomen, oordeelt Ganseman nu. De nieuwbouw voor Eleos krijgt een ander karakter dat volgens hem beter bij de Woon wijk Overtieringe past. Tien hui zen zijn er gepland, zoals oor spronkelijk de bedoeling was. In elke woning komen drie cliën ten die zoveel mogelijk zelfstan dig gaan wonen. Woningcorporatie Rws gaat de woningen aan Eleos verhuren en is, aldus Ganseman, van plan elders in Overtieringe nog tien 'gewone' huurhuizen te bouwen. De wethouder wilde dit graag. „De komst van Eleos gaat niet ten koste van de huursector in Overtieringe." Omwonenden Ganseman heeft in de loop van de tijd ook laten uitzoeken hoe de vestiging van Eleos in het be stemmingsplan moet worden vastgelegd. Dat moet op een en kel punt worden gewijzigd, maar niet zo ingrijpend als de gemeentebestuurder eerst veron derstelde. Ook die bedenking is dus van de baan. Ganseman gaat ervan uit dat omwonenden kunnen leven met de komst van Eleos. „Het is tegenwoordig ge woon dat dit soort kleinschalige projecten in wijken worden ge realiseerd." Eleos is in Kapelle al bezig met nieuwbouw, voor het dagactvi- teitencentrum De Werkplekke. Dat zit aan de Biezelingsestraat en verhuist naar de Stationssin gel. Een loods is daarvoor on langs gesloopt. Als de cliënten van Eleos naar Overtieringe vertrekken, gaat het huidige pand De Toevlucht tegen de vlakte. Seniorenappar tementen komen ervoor in de plaats, te bouwen door project ontwikkelaar Marsaki, waarin onder meer woningcorporatie Rws deelneemt. ISTREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm- dekerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil- dersclub; mr: Volksdansen; lur Sociëteit; 14.30 uur; Gymnas- ZaalGroenewoud, 1645-17.45 uur: Bewegen voor carapa- tiênten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 1300-17.00 uur: Biljartclub senioren; 1930 uur: schaakclub 'de Zwarte Da- Zwembad Den Inkel, 1900-19.30 uur: Aquajogging; 19.30-20.00 uur: Aquarobics; SCH0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE De Wemel, -17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14,00 uur: Koersbal; YERSEKE - Shoollplein Het Kompas, 18.30 uur: Avondvierdaagse; Zorgcen trum Vredelust, 1030 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30uur: Biljarten in de hal; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Invasie van Vlamingen op de Westerscheldedijk tussen Rilland en Waarde. door Harmen van der Werf RILLAND - Vanuit Zandvliet en Doel vertrokken eind jaren vijftig de laatste bootjes met rijke Antwerpenaren om jacht te maken op zeehonden. Ze gingen op - wat heet - zeehondensafari. Deze traditie herleefde zondagochtend. Een groep van honderdtwintig Vlamingen zette koers richting Rilland. Met geweren gingen de 'liefhebbers' van zeehonden pakweg vijftig jaar gele den op stap. Wat ze deden, was niet on gepast. Vissers hadden een hekel aan zeehonden. Ze zaten aan hun boterham, aan hun vis. Het doodschieten van de 'natuurlijke vijanden' was gerechtvaar digd en werd ook aangemoedigd. Wie de rechterflipper van een zeehond inle verde bij de gemeente, kon op een pre mie rekenen. In 1962 was dit afgelopen. Nederland stelde een jachtverbod in, na dat in de jaren daarvoor jaarlijks bijna alle jonge zeehonden waren gedood voor de bontindustrie. Tot zeehondensafari's kwam het niet meer. Het schieten van zeehonden was een 'leuk' tijdbedrijfmaar niemand ging toch zomaar zeehonden kijken. Als ze er al waren, want hoe dodelijk de jacht ook was, de opkomende industrie was dat nog veel meer. In de Zeeuwse wateren was nauwelijks nog een zee hond te bekennen, maar ze zijn terugge komen, vooral - en dat blijft toch op zienbarend - in het oostelijke deel van de Westerschelde. Tot bij Antwerpen worden ze soms gesignaleerd, tot verba zing van veel Vlamingen. Hoe groot hun verbazing is, blijkt zon dagmorgen in alle vroegte in Lillo. Het oude fortdorp aan de Schelde, gelegen middenin het Antwerpse industriege bied, is het verzamelpunt voor de aller eerste zeehondensafari deze eeuw. De pers heeft er veel aandacht aan besteed, maar dat zegt niet alles. Ook Vlamingen blijven zondag liever wat langer in bed liggen. Toch stroomt het parkeerterrein van Lillo aardig vol. Wie wil, rijdt met een ander mee. Ruim vijftig auto's zet ten koers richting grens en gaan via de oude smokkelroute bij chemiebedrijf Basf de grens over, langs het golfterrein bij Rilland en verder de Westerschelde dijk volgend. Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) die zich inzet voor het wel en wee van zeehonden, is al paraat bij dé plek voor de safari tocht, bij de Zimmermangeul en daar achter de Plaat van Valkenisse. Een schitterend gebied voor zeehonden, vol gens Van der Hiele. „De plaat is vrij steil. Bij onraad kunnen de zeehonden zo het water induiken. En er zit blijk baar genoeg vis." Karavaan In dit deel van de Westerschelde zit een kolonie van tegen de twintig zeehon den. Frank Wagemans, conservator van het natuurpunt Antwerpen-noord en initiatiefnemer van de safari, staat met Van der Hiele de karavaan uit Lillo op te wachten. Hij telt in de gauwigheid al vijf zeehonden om even later op zeven uit te komen. Het is voor hem een ge ruststellende gedachte. Zo'n score zal niemand teleurstellen. De eerste hoofden verschijnen tegen kwart voor tien boven de dijk uit en het foto Willem Mieras lijkt niet op te houden. De invasie is compleet. Een officieel pad is er niet. Wie bij het water wil komen, moet door hoog, nat gras lopen en over een hek werk met prikkeldraad klimmen. Af en toe blijft iemand haken, maar dat schrikt geen van de safarigangers af. Ge wapend met verrekijkers zien ze waar voor ze gekomen zijn, zeehonden. Een jonge Antwerpenaar verwondert zich. „Ik had ze niet zo dichtbij verwacht." Eddy Adriaansens, een gepensioneerd slager uit Hoevenen, is evengoed onder de indruk. „Ik dacht eerst dat dit een late 1-april grap was, maar het is waar." De Vlaamse televisie is aanwezig met twee cameraploegen. De happening komt rechtstreeks in de uitzending van het programma De Zevende Dag. Een verslaggeefster van De Gazet van Ant werpen spreekt een bezoeker aan. „Is dit Nederland?", vraagt hij zich af. Hij had er geen idee van. Gelach. „Ik wist dat er veel zeehonden in jullie Wadden zee zijn", zegt een mevrouw, „maar zo vlakbij Antwerpen, dat niet." Of Van der Hiele nu ook zeehondensafa ri's voor Zeeuwen gaat houden? Hij is het niet van plan. „Wij kunnen hier el ke dag komen." door Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse Alfa Ro- meo-club Squadra Zeelanda heeft gistermiddag een toerrit gemaakt met bewoners van zorg centrum Ter Weel in Goes. „Je bent er eens mee weg", zei een bewoonster na afloop. „Ik ben anders helemaal aan huis gebon den." John van der Weele, bestuurslid van Squadra Zeelanda én vrij williger bij Ter Weel, had dat precies voor ogen, toen hij voor stelde eens een toerrit te maken met de Alfa Romeo-club. „Het is leuk voor de mensen hier en", voegde hij als mooie bijkomstig heid toe, „aan autoclubs kleeft nogal eens een negatief imago. Met deze activiteit laten we zien dat er niet veel klopt van dat idee." Met name jongeren zijn lid van Squadra Zeelanda. Elke eerste zondag van de maand houden ze een meeting, aan het Veerse Meer of bij McDonalds. „Dit was weer eens wat anders", al dus Van der Weele. De combina tie jong en oud deed het prima. De oudere passagiers waren niet allemaal meer even goed ter been. De bestuurders hielpen hen ga lant uit de auto te komen. Eén vrouw stak haar been buiten boord en de rollator stond al klaar. Bewoner L. Verdonk (88) heeft het naar zijn zin gehad. De rit leidde over Noord-Beveland naar Neeltje Jans, vanwaar een GOES - Een 37-jarige man uit het Duitse Marktheiden- feld is zaterdagochtend tegen half drie op de Oude Vis markt in Goes aangehouden. Hij had eerder een 39-jarige Goesenaar, portier bij een horecabedrijf aan de Oude Vis markt, met een kapot glas in zijn nek gestoken. De portier liep een diepe snee in zijn nek op. Plet incident gebeurde binnen. Medewerkers van het horecabedrijf wilden ingrij pen, toen er een vechtpartij ontstond. De Duitser sloeg daarop toe met het kapotte glas. Personeel wist hem naar buiten te werken en aan de gewaarschuwdè politie over te dragen. De Duitser is gevangen gezet. RILLAND - Een 34-jarige automobilist uit Steenbergen die twee keer zo veel gedronken had als toegestaan, is za terdagmiddag tegen de lamp gelopen, nadat hij op rijks weg A58 bij Rilland zonder benzine was komen te staan. De politie kwam hem op het spoor, omdat weggebruikers hadden gebeld vanwege het vreemde rijgedrag van de West-Brabander. Op zoek naar de auto bleek de bestuur der langs de kant van de weg te staan, zonder benzine. Zijn rijbewijs is ingenomen, omdat hij eerder is veroor deeld voor rijden onder invloed. GOES - Bij een sportvereniging in Goes-Noord zijn vrij dag- en zaterdagnacht vernielingen gepleegd. Bij de in gang werden twee stalen letters vernield. Eentje werd weggenomen, de ander werd omgebogen. Ook werd er met een wagentje over het terrein van de vereniging gere den, waardoor het gras werd beschadigd. COLIJNSPLAAT - Het brandweerkorps van Borssele heeft zaterdag in Colijnsplaat de eerste voorronde voor de landelijke brandweerstrijden in de klasse 112 gewonnen. Borssele haalde een technisch totaal aantal punten van 1096 en een totaal aantal van 1518. Een ploeg uit Goede reede had dezelfde totaalscore, maar twintig technische punten minder. Het korps Oosterland won het brons met een totaalscore van 1506 punten. De wedstrijd vond in Co lijnsplaat plaats ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het lokale korps. Geoefend werd in de vismijn, waar na een explosie brand was ontstaan. De eerste drie ploe gen gaan door naar de tweede voorronde in de klasse 112 die zaterdag 18 juni wordt gehouden in Zierikzee. De lan delijke finale is in het najaar. ARNEMUIDEN - Vliegveld Midden-Zeeland in Arnemui- den heeft een nieuwe bi-andstofinstallatie. Die is belang rijk voor het vliegveld, omdat het daarmee de kosten flink kan verlagen. De installatie is zaterdag officieel in gebruik gesteld. De vorige brandstofinstallatie, in beheer van oliemaatschappij BP, was afgekeurd. Die leverde de brandstof, maar stak ook een behoorlijk deel van de mar ge in eigen zak. De nieuwe installatie exploiteert het vlieg veld in eigen beheer. Een investering van 120.000 euro, maar de marges komen voortaan ten goede aan het vlieg veld. Daardoor krijgt het voortaan meer inkomsten. door Harmen van der Werf GOES - Wekelijks was hij zo'n twintig uur actief voor het Goe se parochieblad Kontakt. J. van Moorten uit Kloetinge ontving gistermorgen voor dit pro deo werk de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pöntifice. Van Moorten (68) heeft veel van zijn vrije tijd in één van de be langrijkste bindmiddelen van de Heilige Maria Magdalena-pa- rochie gestoken, maar dat niet alleen. Kontakt kampte ruim twintig jaar geleden met ernsti ge financiële en redactionele problemen. Van Moorten bood zijn diensten aan en redde zo het parochieblad. Het bleef niet bij het schrijven van artikelen. Van Moorten ont wikkelde zich dankzij zijn werk voor Kontakt tot een vertrou wenspersoon voor veel leden van de parochie. Mensen vertel den hem over hun problemen die Van Moorten - als dat nodig was - ter ore bracht van bestuur ders van de parochie. Emeritus priester J. Boekelman die de pauselijke onderscheiding uit reikte, prees de Kloetingenaar ervoor dat hij van die ongevraag de vertrouwensfunctie nooit mis bruik heeft gemaakt. Hij was ei- zelfs verlegen mee dat zoveel pa rochianen hem als bemiddelaar raadpleegden. Kontakt is decem ber vorig jaar voor het laatst ven- schenen. Parochienieuws is err voor in de plaats gekomen, een periodiek voor alle parochies in de regio Bevelanden en Schou- wen-Duiveland. Van Moorten is gestopt met het redactiewerk, maar zijn pro deo werk voor ,de kerk zet hij voort, als voorzitter van de caritas, die zich richt op liefdadigheid, zowel binnen als buiten Nederland. boottocht over de Oosterschelde is gemaakt. „De autorit vond ik mooier, zeker de terugreis over Walcheren en langs vliegveld Midden-Zeeland. Op de Ooster schelde was het zo stil." Hij komt oorspronkelijk uit 's-Hee- renhoek en herinnert zich nog goed de veerdienst Hoedekens- kerke-Temeuzen. „Dat was drie kwartier varen, machtig. Geef mij de drukkere Westerschelde maar." Initiatiefnemer Van der Weele vindt de tocht zeker voor herha ling vatbaar. „Wij kunnen elk moment in de auto stappen en het is toch aardig om onze hob by en een goed doel zo te combi neren," (Advertentie) J. van Moorten krijgt felicitaties nadat hij de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pöntifice heeft ontvangen, foto Willem Mieras Bewoners van Ter Weel vertrekken voor een ritje per Alfa Romeo. foto Willem Mieras KOZIJNEN - ZONWERING WWW. AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3 IWERING IET.NJL 3-33Q333 GOES - De hele maand juni hangt de Goese bibliotheek vol met posters en gedichten van vmbo-leerlingen. De werkstuk ken gaan over van alles en nog wat: de opdracht was om een ge dicht of poster te maken over een onderwerp dat de leerlingen op dit moment belangrijk vin den. De reizende tentoonstelling van gedichten en posters was eerder al te zien in de verschillenden etalages van winkels in Goes en andere bibliotheken in de Oos- terschelderegio. De werkstukken komen voort uit het project Bazar, een samen werking tussen de gemeenten en scholen in de Oosterscheldere-? gio, het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, het Centrum voor de Kunsten en het Samen werkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27