PZC Cultuurfabriek in Scheldehal Meubel veiling Roeivereniging Goes werkt aan regatta tussen scholen Mister SW'65 koninklijk onderscheiden Kats is ideale plek voor monument verdronken dorpen 13 Plan van Raad voor Kunst en Cultuur Vlissinger gewond bij schietpartij Tweetal pleegt auto-inbraak De Wingerd zit met ruimtenood Uitbreiding kazerne Goes te duur Getuigen mishandeling gezocht Tachtigjarige overleden bij ongeval A58 Diefstal uit Goese woning zeeuwse almanak Tetteren Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; leeuWS-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maardag 6 juni 2005 ledereen zingt mee bij Middelburg vól-koren editie Bevelanden-Tholen VLISSINGEN - Eén van de oude Scheldegebouwen moet een Cultuurfabriek worden. Een complex met een middelgroot poppodium, een vlakke-vloer- theater, expositieruimtes, ate liers, markten en horeca. Dat is de wens van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen, die hiervoor het oog heeft laten vallen op de Timmerfabriek, de Zware Plaatwerkerij of de Ma chinefabriek. Secretaris A. de Bruyne van de Raad voor Kunst en Cultuur (RKC) heeft het plan zaterdag gepresenteerd tijdens het derde stadsdebat over de toekomst van het Scheldeterrein. De Bruy ne drong erop aan pas op de I plaats te maken met het neerha len van de oude gebouwen van de Koninklijke Schelde Groep. „Er wordt nu voortvarend ge- sloopt, maar dat kan jammer zijn." De RKC ziet namelijk goe de mogelijkheden voor herge- I ;bruik als Cultuurfabriek. Dat geldt in mindere mate voor de Timmerfabriek, want die zou moeten worden uitgebreid met t'een multifunctionele doos die past bij het karakter van het ge bied'. De Zware Plaatwerkerij is wel geschikt. Dat geldt ook voor de Machinefabriek, die bovendien demogelijkheid biedt om de Cul- Uuurfabriek te laten uitgroeien tot het culturele hart van het I Scheldeterrein. VLISSINGEN - Een 29-ja- rige Vlissinger is vrijdaga vond gewond geraakt bij een schietpartij. Hij ver keert inmiddels buiten le vensgevaar. De politie heeft drie mannen uit Vlis singen, Middelburg en Lely stad aangehouden. De Vlissinger werd rond elf uur 's avonds neergescho ten in een brandgang in de Sottegemstraat in zijn woonplaats. Hij moest wor den geopereerd in het zie kenhuis Walcheren, dat met de zijkant aan de Sotte gemstraat grenst. Hij heeft daarna aangifte gedaan bij de politie. De politie heeft zaterdag twee mannen aan- in verband met de schietpartij. Het gaat om een 20-jarige Middel burger en een 16-jarige jon geman uit Lelystad. Giste ren werd nog een derde ver dachte gearresteerd, een 26-jarige Vlisisnger. De man uit Lelystad is inmid dels weer vrijgelaten: Over de toedracht is nog niets be kend. De verklaringen wa ren volgens de politie nog niet duidelijk genoeg en dus wordt het onderzoek voortgezet. De politie heeft getuigen gehoord maar waagt iedereen die iets heeft gezien, zich te mel den bij het politiebureau in Vlissingen. De RKC heeft een centrum voor ogen waar de grenzen tussen po diumkunsten en beeldende kusn- ten, en tussen klassieke en eigen tijdse kunsten vervagen, zei De Bruyne. Kunstenaars van uiteen lopende disciplines moeten er geïnspireerd worden door de om geving van zee en maritiem in dustrieel erfgoed. Het moet een theaterwerkplaats worden en een muzieklaboratorium. Volgens De Bruyne kan de Cul tuurfabriek op die manier met name jongeren tot 35 jaar aan trekken. „Er is voor de jeugd in Vlissingen nu niks te doen op ge bied van kunst en daar willen we een eind aan maken." De Cultuurfabriek hoopt cultu reel actieve Zeeuwen aan te spreken in een straal van vijftig kilometer rond Vlissingen. Het complex zal ruimte bieden aan 1500 tot 2000 mensen. De ver schillende ruimtes in het com plex moeten ook als een aaneen gesloten geheel gebruikt kun nen worden voor grotere (the- majmanif estaties De RKC pleit ervoor een stich ting in het leven te roepen met een raad van toezicht en een di recteur die de Cultuurfabriek be heert. Het geld moet komen van de gemeente, entreegelden, fond sen, sponsoren, horeca-omzet en verhuur van ruimtes. Hoeveel geld de bouw van de Cultuurfa briek kost, is nog niet bekend. Wethouder Poppe-de Looff be loofde het plan van de RKC te betrekken bij de verdere studies voor de herontwikkeling van het Scheldeterrein. „De Cultuur fabriek sluit aan bij de omge ving. Het past bij de plannen voor het KSG-terrein, dus ik doe er zeker iets mee." Tijdens het derde Debat met de Tijdens het derde stadsdebat over de toekomst van het Scheldeterrein waren onder meer maquettes te zien. foto Ruben Oreel Stad hebben de drie stedenbuw- kundige bureaus - VHP, KCAP, Palmboom en Van de Bout - hun definitieve visies. Hoewel defin- tief niet betekent dat de visie die binnenkort wordt gekozen ook tot in detail zo wordt uitge voerd. „Het zijn denkrichtingen voor de komende twintig jaar", benadrukte Poppe-de Looff. De komende vier weken liggen de drie plannen ter inzage en kan erop gereageerd worden. Daar na wordt een keuze gemaakt voor één van de drie bureaus. In het voorjaar van 2006 moet een masterplan klaar zijn waarin verder is uitgewerkt hoe het nieuwe Scheldeterrein eruit gaat zien. In 2007 moet worden begonnen met de uitvoering. In de loop van de volgende twintig jaar kan er veel gebeuren, waar door plannen bijgesteld moeten worden. Poppe-de Looff: „Het kan allemaal nog anders uitpak ken." SVV'65-ere-voorzitter en kersvers Lid in de Orde van Oranje Nassau Maarten Rinkhoud (r) wordt toegesproken door burgemeester Dick van der Zaag van Goes. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Een donderend applaus klinkt zaterdagavond door de overvolle kantine van de Goese voetbalclub SVV'65. Ere-voor- zitter Maarten Rinkhoud neemt het dankbaar in ontvangst, als kersvers lid van de orde van Oranje Nassau. Nietsvermoedend is hij van huis vertrokken. Zijn vrouw dringt hem nog een stropdas op. Zijn club SW'65 viert het veertigja rig bestaan. Moet hij dan een das dragen? Hij doet het. Alleen een net jasje ontbreekt. Dat kan hij gelukkig lenen van .zijn broer, als hij beseft wat er gaat gebeuren. En toch komt de ko ninklijke onderscheiding niet uit de lucht vallen. Rinkhoud was in 1965 één van de oprich ters van de zaterdagclub SW'65 en heeft een 'eeuwig heid' in het bestuur gezeten, eerst als penningmeester en van af 1970 tot begin dit jaar als voorzitter. Naast zijn werk als manager in de keuken van het ziekenhuis stak hij wekelijks ze ker twintig uur in zijn voetbalve reniging. Hij was er ook in de va kanties te vinden. Hij zette zijn gezin bij een vakantieadres af, waarna hij zelf naar Goes terug ging voor SW'65. „Bedankt", zegt hij zaterdagavond tegen de voetbalclubleden én zijn fami lie, „dat iedereen mij zo lang heeft willen tolereren." SW'65 is nog niet van Rinkhoud af, als de club dat al zou willen. Hij blijft hand- en spandiensten ver richten, zoals de bouw van een hokje voor de verkoop van kaart jes. Ook een verbouwing van de kantine zit in de planning. Dick van der Zaag, burgemeester van Goes, speldt Rinkhoud het lintje op. Hij doet er lacherig een uit nodiging bij. „Koningin Beatrix is vrijdag in Goes. Je kunt haar dan persoonlijk bedanken." Advertentie 10.00 uur kavellijst openbaar 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in een dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn iers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. M.m.v. erkend veilingmeester hap Coenraads (van Birdie) en toezichthouder Mariëlle Buys van puys Partners GGN. De veiling js voor iedereen die uit is op een buitenkansje. Er worden geen iingkosten berekend, betaling Jjjrcct. U dient zelf voor het JUNI vervoer zorg te dragen öf maakt gebruik van de vaste bezorg- tarieven. ledereen is welkom, u dus ook! Tot ziens op zaterdag 11 juni. ■wo"^ Zuidweg 20A Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl GOES - De Goese roeivereni ging Scaldis werkt aan een re gatta tussen middelbare scholen uit Goes. Komende zaterdag is de eerste aanzet. Vijf leerlingenteams en één lera- renteam van het Goese Lyceum komen dan tegen elkaar uit. Scaldis viert zaterdag het vierde lustrum met roeiwedstrijden vanaf 11.30 uur op het Goese ha venkanaal. Schoolroeien is een aparte klasse. Dat alleen teams van het Goese Lyceum meedoen, heeft ermee te maken dat Scaldis dit seizoen voorzichtig wilde met een nieu- GOES - Op de Zwembadweg in Goes is gisternacht rond kwart voor vier ingebroken in een ge parkeerd staande auto. Een getuige zag twee personen wegrennen bij een geparkeerde auto. Hij is ze enige tijd achter na gegaan, maar is de ze kwijtge raakt. Hierop is hij teruggegaan naar de parkeerplaats waar de auto stond en toen zag hij dat er in de auto was ingebroken. Er is niet bekend wat er precies ont vreemd is. we vorm van schoolroeien. In an dere jaren haalde de vereniging leerlingen uit eindexamenklas sen binnen. Voor hen was het roeien een keuzevak. Dat lever de geld op, maar geen nieuwe le den. Na het examen vertrokken de meeste deelnemers voor studie. Scaldis heeft het daarom over een andere boeg gegooid en is aan de slag gegaan met leerlin gen uit de tweede en derde klas van één school, om het eenvou dig te houden. De resultaten zijn voor Scaldis positief genoeg om volgend jaar ook met andere scholen in zee te gaan met als doel: een echte Goe se scholenregatta. GOES - Basisschool De Wingerd in de Goese wijk Noord- hoek heeft recht op uitbreiding met een achtste en negen de groep door een toename van het leerlingenaantal. Het Goese college van B en W erkent dit en wil medewerking verlenen aan uitbreiding van de school die is verbonden aan de gereformeerde kerk vrijgemaakt. Op het terrein van de school is echter geen ruimte meer. De school zou een te klein speelplein overhouden. Goes wil daarom eerst afwachten wat er met een naast De Wingerd gelegen kerkgebouw gebeurt en daar dan uitbreiden. Het kerkgebouw is eigendom van de gereformeerde kerk vrijgemaakt die er gebruik van maakt voor doordeweekse activiteiten. Het kerkgenootschap dat kerkt in de Wester- kerk bij het centrum, wil elders in Goes nieuwbouw ple gen. De uitbreiding met twee lokalen staat voor 2005/2006 in de gemeentelijke planning.. GOES - De uitbreiding van de brandweerkazerne aan de Oranjeweg in Goes moet goedkoper. De gemeenteraad van Goes heeft die opdracht meegegeven aan het dage lijks gemeentebestuur, het college van burgemeester en wethouders. B en W wilden 854.000 eui'o, terwijl de investering twee jaar geleden op 500.000 euro was begroot. In de Goese ka zerne komen meer regionale taken, is één van de redenen. De gemeenteraad is niet onder de indruk van dat argu ment. CDA-fractievoorzitter M. Dieleman raadde het col lege van B en W orflangs aan het budget terug te brengen tot ongeveer 700.000 euro. „Het zou het college sieren met een aangepast voorstel te komen op basis van dat investe ringsbedrag", zei hij. GOES - De politie zoekt getuigen van een mishandeling die in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over vier heeft plaatsgevonden op de Ravelijn de Groene Jager in Goes. Een 21-jarige Goesenaar die op stap was geweest en naar huis fietste met enkele vrienden, werd op de Ravelijn aan gevallen door een groepje jongeren. Zij sloegen hem en trapten hem in zijn gezicht en op zijn lichaam. Na de mel ding is de politie een zoektocht begonnen naar de vermoe delijke daders. Twee jongeren zijn om kwart voor vijf aan gehouden op de Ringbaan-West. Een 18-jarige Goesenaar bleek met het incident te maken te hebben, een 20-jarige plaatsgenoot niet. De laatste is na verhoor vrijgelaten. Het incident trok nogal wat bekijks. Vandaar dat de politie getuigen oproept zich te melden bij het politiebureau in Goes of via telefoonnummer 0900-8844. RILLAND - Een tachtigjarige inwoonster van Huizen is zater dagmiddag rond half vier door een ongeval op Rijksweg A58 in de buurt van Rilland om het le ven gekomen. Het slachtoffer zat in de auto bij haar één jaar oudere echtge noot. Hij raakte van de weg en belandde in een sloot, toen hij het bewustzijn verloor. De be stuurder kwam korte tijd later bij kennis. Hij is overgebracht naar ziekenhuis De Lievensberg in Bergen op Zoom. Zijn vrouw bleek na onderzoek te zijn ge storven aan inwendige bloedin gen, veroorzaakt door de klap waarmee de auto in de sloot te rechtkwam. door Harmen van der Werf KATS - De ideale plek voor een monument voor de 117 verdron ken Zeeuwse dorpen is Kats, vindt de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Op steun van wethouder C. Schippers (WD) van Noord-Beveland kun nen de initiatiefnemers alvast re kenen. Kats heeft de voorkeur om drie redenen. In 1966 is er nog een dijkval gebeurd aan de Ooster- schelde, bij de Leendert Abra hampolder. Een groot stuk van de dijk stortte in het water, wat in het verleden nogal eens fatale gevolgen had. Op de plek van de dijkval is een terrein van het wa terschap beschikbaar om het kunstwerk te plaatsen. En de komst van het monument sluit mooi aan bij pogingen om het Nationaal Park Oosterschelde ruimer onder de aandacht te brengen. De financiering van het kunst werk kan nog een struikelblok worden. Het door de Amster damse kunstenares L. Schouten ontworpen monument komt op minimaal 90.000 euro. De provincie is bereid 50.000 eu ro bij te dragen en waterschap Zeeuwse Eilanden 10.000 euro. De gemeente Noord-Beveland staat voor 20.000 euro op de rol. Wat extra nodig is, kan van fondsen zoals het Prins Bem- hard-fonds komen. De vraag is vooral hoe de NoordBevelandse gemeenteraad denkt over de keu ze voor Kats en de gevraagde fi nanciële bijdrage. Wethouder Schippers is 'geïnte resseerd'. Het monument wordt het eindpunt van een toeris tische route langs plekken die herinneren aan de 117 verdwe nen dorpen. SCEZ-medewerker L. Adriaanse houdt 16 juni een planpresentatie voor de gemeen teraad. Het ontwerp van Schouten stelt een toren voor die is opgebouwd uit een stalen doorzichtig frame van zo'n negen meter hoog. Aan de zijkant van de toren komen luidsprekers waaruit op bepaal de momenten geluiden van na tuurgeweld komen, van de zee en de wind. Het geluid moet in drukwekkend zijn, maar niet al te hard. GOES - Uit een woning aan de Oostwal in Goes is tussen zater dagavond half elf en zon dagnacht half twee twee gsm-te- lefoons weggenomen. De telefoons lagen in een niet- afgesloten ruimte van de wo ning op een tafel. De waarde van de toestellen is niet bekend. Bijna drie. is ze. Meestal vro lijk, vaak bijdehand en altijd ■praatgraag. Heeft ze van d'r moeder. Die het onophoudelij ke gebabbel van de kleine Krabbendijkse op een goede dag even beu is. „Oh lieverd, zit eens niet zo te tetteren. Ik kan je vader amper ver staan." Tetteren? Dat woord kende ze nog niet. Maar de betekenis dringt razendsnel tot haar j door, zo blijkt een dag later. i Ze belt met oma. Digitale thermometer uit het speel goed dokterskoffertje aan het oor, in geuren en kleuren ver tellend over wat een peuter zoal meemaakt. Plots loopt ze naar de deur. Pa, die zwijgzaam achter zijn computer zit, monstert zijn oogappel en vraagt: „Wat ga je doen?" „Ik ga even in de keuken bel len", antwoordt het opdonder- tje. „Waarom dan schat?" „Ik kan oma niet verstaan, je zit zó te tetteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25