Nadal razendsnel naar wereldtop PZC Piercing in de wasbak, plak om de nek Henin laat meteen zien wie de baas is Bokser Joval heeft zijn wereldtitel terug Skeelerkoning Smit mag kroon houden Besté keeper van het mannentennis als debutant naar Roland Garros-titel Van der Duim verliest finale Willemsen weer beste zijspanner Motorcoureur verongelukt Nederlandse turnbond wil het EK 2008 Judoka's Kenamju uit Europa Cii Twee doden Duitse halve marathi Liefers stelt deelname op WK vei Rallyrijder Loeb pakt vijfde zege Strandsucces Nummerdor/Schuil Dubbele zeges Dekker en Veldhuis maandag 6 juni 2005 door Martijn van Beeten PARIJS - Op het eerste Grand Slam 11a haar rentree in het ten- niscircuit liet de Belgische Jus tine Henin-Hardenne direct zien wie de baas is. De Waalse deklasseerde de Frangaise Ma ry Pierce zaterdag in de finale van Roland Garros: 6-1 en 6-1. Na het benutten van haar twee de matchpoint ging de blik naar de Parijse hemel, kort er- na verstopte Henin haai' be traande gezicht in een hand doek. Haar vierde Grand Slam-titel moet voor Henin een enorme meerwaarde hebben. Enkele maanden terug twijfel de ze aan een rentree op de ten nisbaan en vroeg zich zelfs af of ze weer helemaal gezond zou worden. Het cytamegalovirus, dat haar immuunsysteem aan tastte, zorgde voor grote vraag tekens. „Het vorige jaar stond in het teken van al die vragen en door deze titel zijn enkele daarvan beantwoord", zei de winnares. „Nog altijd heb ik last van fysieke en mentale ver moeidheid, maar het grote ver schil is dat ik me er geen zor gen meer om maak. Volgens de artsen moet ik eind van dit jaar weer helemaal gezond zijn." Henin stapte in maart weer de baan op. Sindsdien verloor ze één partij, tegen de Russin Ma ria Sjarapova in Miami. Ze won 27 keer, waarvan de laat ste 24 op rij. Na zeges in Char leston, Warschau en Berlijn bleef Henin ook ongeslagen in Parijs. Ze heeft een emotionele band met Roland Garros. Als meisje mocht ze met moeder Frangoise naar dit evenement en ze beloofde haar dat ze er ooit zou winnen. Tien jaar te rug overleed haar moeder aan kanker. De belofte werd inge lost in 2003 toen Henin in de fi nale Kim Clijsters versloeg. Dit jaar had ze in de finale niets te vrezen van Pierce, die vooral opgelucht was dat ze niet werd uitgefloten door het Franse pu bliek. Henin vindt zichzelf van daag terug als nummer zeven van de wereld. Of ze een gooi kan doen naar de koppositie, is de vraag. Meedoen aan veel toernooien wordt stevig be loond en dat kan Henin niet. Na Wimbledon last ze zelfs een maand pauze in. GPD door Martijn van Beeten PARIJS - Rafael Nadal, de beste keeper van het mannentennis, heeft als debutant de macht ge grepen op Roland Garros. In de finale, een gevecht tussen twee linkshandigen, zwoegde de 19-jarige Spanjaard zich in vier sets langs de Argentijn Mariano Puerta: 6-7 6-3 6-1 en 7-5. Nadal had één matchpoint no dig voor zijn eerste Grand Slam-zege en gunde de Spaanse koning Juan Carlos de eer hem als eerste te feliciteren. Toen be klom Nadal de tribune, op weg naar de vele familieleden. Naar onder meer zijn oom en coach Toni en zijn andere oom Miguel Angel, ex-voetbalinternational die speelde voor Barcelona. Het moment van glorie in Parijs kwam na een gevecht van drie PARIJS - Antal van der Duim is er gisteren niet in geslaagd het juniorentoernooi van Roland Garros te winnen. De Nederlandse tennisser ver loor in de finale met 3-6 1-6 van de Kroaat Marin Cilic. De zeven tienjarige Van der Duim was de eerste Nederlandse tennisser in de geschiedenis die op het junio- rentoernooi op het gravel in Pa rijs de eindstrijd bereikte. ANP BROU - Zijspancrosser Daniël Willemsen heeft de smaak van winnen te pakken. Net als vori ge week in de Achterhoek (Hal le), was hij gisteren oppermach tig in Brou. De wereldkampioen uit Lochem won met bakkenist Sven Verbrugge beide manches en dus de GP van Frankrijk. De Let Sergis reed in beide reek sen naar de tweede plek. Hij had in de bak zijn landgenoot Stupelis, vorig jaar nog de bak kenist van Willemsen. Die nam op zijn beurt de Belg Verbrugge weer over van Sergis. De part nerruil legt Willemsen geen windeieren; de titelhouder leidt in de stand van het kampioen schap met 238 punten. ANP SARVAR - Bij de training voor het open Duits kampioenschap wegrace is zaterdag de jeugdige Florian Ebert verongelukt. De 19-jarige motorcoureur kwam op het circuit in Sarvar (Hongarije) zwaar ten val. Hij overleed ter plaatse aan zijn ver- wondigen. ANP/SID DEBRECEN - De Neder landse turnbond wil het EK in 2008 organiseren. De KNGU zoekt een hoofds ponsor die het evenement grotendeels wil financie ren. De bond heeft de RAI in Amsterdam als locatie op het oog. De KNGU wil het toernooi combineren, voor zowel vrouwen als mannen. Nor maliter zijn de reguliere EK's (met landenwed- strijd) om de twee jaar voor mannen en vrouwen apart. Vorig jaar was het EK voor vrouwen al in de RAI. De mannen turnden toen in Ljubljana. De bond heeft nog geen officiële aan vraag ingediend bij de Eu ropese bond UEG. „We wil len eerst financiële zeker heid", zegt voorzitter Kof- frie. ANP uur en 24 minuten. Daarin toon de Nadal zich een strijder, die op de achterlijn beter kan kee pen dan wie ook. De Mallorcaan is in staat een bal die hem al is gepasseerd, weer in te halen. De meeste kwaliteit was samen gebald in de eerste set, die 72 mi nuten duurde. Daarin leek de fi nale op een anticlimax uit te draaien. Puerta dreigde bij 3-1 en 15-40 op eigen service voor de tweede keer zijn opslag in te leveren en liijt zich behandelen voor een liesblessure. Het boven been werd gezwachteld en de pijn verdween. Het gevecht tus sen de linkshanders kon begin nen, met de ene linkse hoek na de andere. Puerta domineerde, maar moest een punt acht keer maken, voordat het eindelijk op het scorebord stond. Toch won de 26-jarige Argentijn de tie break (8-6). Toen was al helder hoe goed je moet zijn om Nadal op gravel een set af te snoepen. Het beste leek eraf bij Puerta, die de volgende twee sets kans loos was. Maar net als in de fina le van vorig jaar, toen zijn land genoot Gaston Gaudio uit gesla gen positie terugkwam, richtte nu Puerta zich op. Op 5-4 in de vierde set kreeg hij drie set- points, maar op die momenten lijkt Nadal nóg een stap harder te lopen. Met wonderbaarlijke reddingen brak de Spanjaard de service. Twee games later was de strijd voorbij en had Nadal zijn 24ste gravelzege op rij te pakken. Zidane Na afloop wachtte hem een ver rassing. De tiener mag dan een oom hebben die voetbalde bij Barcelona, hij is zelf fan van Real Madrid. Op het podium stond Zinedine Zidane, één van de sterren van de Koninklijke, klaar om hem te feliciteren. Na de winst van Carlos Moya in 1998, werd Roland Garros voor de tweede keer gewonnen door een tennisser van het eiland Mal- lorca. En voor de zevende keer sinds de invoering van het prof tennis in 1969 door een Span jaard. Nadal was de eerste sinds Mats Wilander in 1982 die als debutant de titel pakte. Met zijn zesde en meest belang rijke graveltitel van dit jaar stijgt Nadal naar de derde plek op de wereldranglijst. Kort ach ter Lleyton Hewitt en nog altijd op grote afstand van nummer één Roger Federer. Als Roland Garros-kampioen heeft Nadal zich geschaard in het rijtje ten- nishelden van dit moment. De ATP-tour heeft er in elk geval een prachtige persoonlijkheid bij. Jong, brutaal, ijzersterk, ra zendsnel en met een ongekende wilskracht. Ook tegen Puerta lag hij meerdere keren op de grond, na weer een uiterste po ging een onhaalbaar geachte bal nog terug te slaan. „Rafael wordt een legende", zei Puerta. Nu moet nog blijken of de Span jaard ook op andere baansoor- ten toernooien kan winnen, wat tot op heden niet lukte. In tegen stelling tot veel landgenoten is hij zelfs bereid te investeren in tennis op gras. Vandaag al reist de tiener naar het Duitse Halle, volgende week is hij in Rosma len. Nadal is er klaar voor om op alle terreinen de strijd aan te gaan met Roger Federer. GPD Rafael Nadal is er van pure vreugde om zijn zege op Roland Garros bij gaan liggen. foto Alexander Klein/RTR Suzanne Harmes en Jeffrey Wammes verrassen met medailles op EK turnen van onze sportredactie DEBRECEN - Met een gouden medaille voor Yuri van Gelder had iedereen wel re kening gehouden. Maar dat Nederland op het EK in Debrecen nog meer ereme taal zou winnen, was voor de turnwereld een verrassing. Suzanne Harmes was goed voor zilver op vloer en de jonge Jeffrey Wammes deed een duit in het zakje met brons op sprong. Ook de ouders van Suzanne Harmes had den het succes niet verwacht. Ze hadden eigenlijk 's middags al op de laatste trein naar Boedapest moeten stappen, maar die vertrok zonder hen. Want ze wilden de huldiging van hun dochter niet mis sen. Een taxi bracht uitkomst. „Ik was enorm moe", bekende Harmes, die voordat de finales begonnen al twee lange turndagen achter de rug had. „Het leek wel alsof mijn benen in een knoop la gen." Maar Harmes knokte zich met suc ces door de vermoeidheid heen. Natuur lijk belde ze meteen haar coach Boris Or- lov in Nederland nadat ze in de gaten kreeg dat ze tweede zou worden. „Hij wil de het eerst niet geloven. Maar toen hij* het tot hem doordrong, begon hij enorm te schreeuwen." Negentien jaar is Harmes inmiddels en het lijkt wel alsof ze met het vorderen van de jaren steeds beter wordt. „Ik vind het turnen veel leuker dan toen ik heel jong was. Ik denk dat ik een goede mid denweg heb gevonden tussen trainen en leuke dingen doen. Ik hou wel van een keer stappen of naar de stad gaan. Ik ge niet er veel meer van. Trainen blijkt ook leuk te kunnen zijn." Dat zilver haar dag zou bepalen, merkte ze eerder al. Doordat tijdens de wedstrij den op een paar oorknopjes na geen siera den gedragen mogen worden, deed ze als altijd voor sprong de zilveren piercing die ze in haar onderlip heeft uit. „Het viel door het putje van de wasbak", legde ze lachend uit. Maar wat maakte het uit. „Dit is dé grote dag uit mijn loopbaan." Bijna was de sensatie zaterdag al com pleet. Na drie van vier meerkamprondes stond de turnster van De Hazenkamp uit Nijmegen op de derde plaats. Ze moest nog goed scoren op sprong om de plek te kunnen vasthouden. Harmes begon aan de klus in de wetenschap dat de Russi sche Yulia Lozhencko, die haar op de hie len zat, nog in actie kwam op vloer. De 19-jarige pupil van Orlov koos voor een Yourchenko met hele draai en gehoekte salto achterwaarts, een veilige sprong die haar maximaal 9,5 kon opleveren. Lozhencko zette een oefening neer met een uitgangswaarde van 9,8. Dat gaf uit eindelijk de doorslag. Harmes scoorde 9,012 en eindigde op 36,587. De Russi sche kwam op 9,237, voldoende om Har- Turnster Suzanne Harmes verraste tijdens het EK met de tweede plaats op de vloeroe- fening. foto Robin Utrecht/ANP mes met een totaal van 36,749 te passe ren op de ranglijst. De Francaise Marine Debauve werd Europees kampioene (37.098) voor de Russische Anna Pavlova (37.074). De regerend nationaal kampioene bleef zelf nogal nuchter onder de licht teleur stellende vierde plaats. „Iedereen zegt jammer, jammer, jammer, maar ik vind die vierde plaats hartstikke goed. Vooraf had ik daar nooit op gerekend. Achtste misschien, maar een vierde plek, nee, dat niet", reageerde ze toen. Nog onwetend wat de trip naar Debrecen nog meer voor haar in petto had. Gedeelde plek De 18-jarige Jeffrey Wammes pakte bij zijn EK-debuut als senior het brons op sprong. Ook dat was een gedeelde plek. Wammes kreeg net als de Roemeen Ra- zvan Dorin Selaru 9.568 punten. Jeffrey Wammes eindigde op vloer nog net naast het podium, maar op sprong was er voor de jonge turner van SDS Rotterdam dan toch brons. Hij wist haast geen woord uit te brengen toen hij de wedstrijdhal ver liet om zich voor te gaan bereiden op nog een finale. „Ik ben er echt heel blij mee", stamelde hij. „Ik besef nog niet goed dat ik op het podium sta."De vierde plaats op vloer was volgens Wammes, die op rek zesde werd, vooral het gevolg van het feit dat hij nog niet zo bekend is in het internatio nale turnwereldje. „Het is belangrijk dat ze je naam en je kop kennen. Maar na vandaag zal dat geen probleem meer zijn. „Suzanne Harmes deed gisteren aan nog twee toestelfinales mee (sprong en balk). Maar het lukte haar - net als Loes Lin- ders, die ook op balk in de finale mee deed - niet een medaille te winnen. Op balk werd Harmes vierde, op sprong zes de. Loes Linders werd zesde op balk. Jeffrey Wammes en Epke Zonderland kwamen zaterdag in de meerkampfinale niet in de buurt van het podium. Ze wer den respectievelijk elfde en vijftiende. Het Europese meerkampgoud ging naai de Spanjaard Rafael Martinez (55,350). GPD HAARLEM - De judokas van Kenamju zijn er nietin slaagd de finaleronde van de Europa Cup van clubte te bereiken. De Haarlemmers verloren in de kwartfj met één punt verschil van het Russische Sambo'70 namju begon wegens blessures van Elco van der Geej Dennis Meijer gehavend aan het tweede duel. In deee wedstrijd nam de ploeg een 5-2-voorsprong, maarzj| Russen terugkomen. Hiermee kwam een einde aam reeks van zeven finales op rij voor Kenamju. De form; won de Europa Cup in 2003. ANP STUTTGART - De halve marathon van Stuttgart is gij ren twee hardlopers fataal geworden. De mannen, 2{ 42 jaar, zakten aan het einde van de wedstrijd in elfc Ze werden snel naar een ziekenhuis vervoerd, daarove den zij. Onlangs stierven twee hardlopers in een halve; rathon in IJsselstein. Zij overleden ter plekke. ANP/l)f SE VILLA - Gert-Jan Liefers is zaterdag bij atletiek^ strijden in Sevilla zevende geworden op de 1500 mete 3 minuten en 35,29 seconden. Met die tijd toonde Lie vormbehoud en is zijn deelname aan de WK in Hels verzekerd. De Keniaan Daniel Kipchirchir Komen, de race in 3.31,46. De Oekraïener Ivan Hesjko eindigt anderhalve seconde als tweede. ANP KEMER - De Franse rallyrijder Sébastien Loeb heeft; teren in de Turkse plaats Kemer zijn vijfde seizoensü geboekt. De coureur van Citroën bleef tijdens de rally; Turkije de Noor Petter Solberg (Subaru) bijna een: nuut voor. De Fin Marcus Grönholm (Peugeot) eind;; als derde. Dankzij de zege vergrootte Loeb zijn vu sprong op de concurrenten. In de WK-stand heeft Fransman dertien punten meer dan Solberg. ANP/DP,\ ASSEN - Reinder Nummerdor en Richard Schuil heb! hun eerste prijs als beachvolleyduo binnen. De twee, een pauze hebben ingelast als zaalinternationals, worn het toernooi van de nieuwe eredivisie beach volleybal Assen. In de finale versloegen ze Ralph Backer en Kolt Rademaker. Rebekka Kadijk en Merel Mooren wow bij de vrouwen. Kadijk was te sterk voor haar oude te gebote Marrit Leensfra met partner Sanne Keizer. 41' BARCELONA - Inge Dekker heeft bij het zwemgala Barcelona de 50 meter vlinderslag gewonnen. Ze finiii in de finale na 27,02 seconden. Chantal Groot werd de in 27,35. Dekker won ook nog de 100 meter vlinderslag 59,26 seconden. Marleen Veldhuis was de snelste op de vrij: 25,18, een kampioenschapsrecord. Veldhuis beha de op de 100 meter vrije slag haar tweede overwind Ze bleef met 55,03 de Zweedse Josefine Lillhage (55, en de Finse Hanna-Maria Seppala (55,42) voor. ANP door Jop van Kempen BRUSSEL - Bokser Raymond Joval is in Brussel opnieuw IBO-kampioen in het middenge wicht geworden. In twaalf moei zame ronden versloeg hij de Belg Bea Diallo. Over zijn toe komst als bokser wil Joval voor lopig niet al te veel nadenken. Veel hangt af van waarmee zijn manager Stan Hoffman op de proppen komt. Hij zint op een gevecht in Australië. Hoffman heeft het goed voor met zijn 36-jarige cliënt, zegt hij. „Ik wil ervoor zorgen dat Raymond in de laatste jaren van zijn carrière nog geld verdient en dat hij de sport gezond verlaat. Dat laat ste is het belangrijkste." Joval moest een zwaar gevecht leveren om met de titel te wor den herenigd. Al in de eerste ron de liep hij door een onopzettë ke kopstoot een snee in het vu hoofd op, waardoor het bli over zijn gezicht stroomde, de zesde ronde ging de Ams dammer neer na weer een on zettelijke kopstoot van Dis! Maar Joval stond op en g der waar hij mee bezig was.! afloop van het gevecht m# een dokter de wond hechten. Trots als een pauw torste Ja de kampioensgordel boven i hoofd. „Hij is weer van mij. heb hem te lang moeten ei sen." De Amsterdammer s het speeltje bijna een jaar li kwijt na de nederlaag le? Sam Soliman. Dat hij opnw kampioen werd, mocht ieden dan ook weten. Al was deiffi! klein. Joval: „Dat kleine c schil maakt me niet uit. Als maar met mijn handen oml sta. En dat was zo." GPD De koning van het asfalt mag zijn kroon houden. Zeker een jaar. Arjan Smit iverd zaterdag in Steenwijk opnieuw Neder lands kampioen skeeleren. Voor de zevende keer op rij. „Skeele ren en Arjan Smit zullen voor al tijd met elkaar verbonden zijn. door Mariëlle Verstegen STEENWIJK - Arjan Smit (27) neemt zijn geliefde plaats in, het hoogste treetje van het ere podium. Het zwarte pak van Ne- fit kan weer in de kast, hij krijgt het vertrouwde rood-wit-blau- we tricot weer om de schouders. Na de laatste klanken van het volkslied is er de glimlach. Hoe vaak hij het ritueel ook al heeft meegemaakt, winnen blijft ge weldig. Toch was er twee dagen voor het NK in Steenwijk, waar Elma de Vries bij de vrouwen won, stress. „Ik heb gedacht: hoe krijg je het voor elkaar zes keer op rij te winnen? Daar heb ik nooit zo bij stil gestaan. Nu begon dat door te dringen." Smit hoorde ook de geluiden om zich heen; velen wilden eens een andere winnaar. Zou goed zijn voor de sport. Smit: „Als Arm strong de Tour een paar keer op rij wint, moet opeens Ulh winnen. Maar als Armstrong? woon harder fietst, dan winti verdiend, klaar." In een zware wedstrijd was)' fit oppermachtig. Arjan M« barg was de strijdlustigste v het gezelschap. Hij ging met ontsnappingen, sleurde; kop van het peloton als er 8 groepje wegt was en bleef 42) lometer lang zwoegen. Uiteind lijke kwam Smit dankzij een? weldige eindsprint met mei! voorsprong over de finish. Plof; genoot Huisman klopte I; Berga en werd tweede. „Dit was een mooi een-lweef; glunderde Huisman. „Zo oppa machtig waren we dit seizo nog niet. Maar juist tijdens5 NK lukt het, dat is mooi.'' Arjan Smit was het daar® rend mee eens. „Arjan Mot barg, Sjoerd en ik hadden drie een goede dag.", zei S® „Ik ben trots dat ik zevend op rij heb gewonnen. Dat sta mooi in de boeker) en er nog maar eens iemand P® die me dat nadoet. Skeeleren! de naam Arjan Smit zijn voor5 tijd met elkaar verbonden; j En, zo voegde de zevenvoufi kampioen er aan toen. „Zeven een heel mooi getal." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20