Frans-Duits duo wil verder Van Basten laat Yan Bommel thuis De Gucht biedt Balkenende zijn excuses aan SflK Fréjus-tunnel maanden dicht na brand AH Hollandse Nieuwe. Actie wegens succes verlengd! Antillen dreigen met acties tegen toelatingseisen Boete op burqa Van der Sar verhuist naar Man United Chirac en Schroder voor voortzetten ratificatie Europese grondwet Hardlopen op eigen risico j den HAAG - Mark van Bom- j "iel ontbreekt in de selectie van j het Nederlands elftal dat woens- dag in Helsinki het WK-kwalifi- 1 catie met Finland speelt. De middenvelder van PSV, die vol gend seizoen bij Barcelona speelt, is niet geblesseerd. Wolken zitten zweefvliegers dwars Van Gelder eerste op wereldranglijst Laurens van Lieren derde op NK lezen we zeeuws Koelte blijft Eerst wat regen, vanmiddag droog en wat ZOn. Maxima rond 15 graden. Matige tot vnj krachtige noordenwind. 247e jaargang no. 130 maandag 6 juni 2005 los nummer 1,25 Hnnr Lianne Sleutjes SCHIPHOL - De Antilliaanse premier Ys stapt desnoods naar het Europees Hof of de Verenig de Naties om de Nederlandse toelatingseisen voor jonge Antil- lianen van tafel te krijgen. Dit zei hij gisteren na zijn aankomst op Schiphol. Hij is deze week in Nederland voor overleg met ministers, bur gemeesters en Kamerleden over de maatregelen die het kabinet wil invoeren. Later deze maand vergaderen het Nederlandse ka tmeten dat van de Antillen hier .samen over. Ys is bereid om de Antilliaanse vestigingsregel die het moeilijk maakt voor Neder landers om te werken en wonen op de Antillen in te trekken. Het Nederlandse kabinet wil de komst van kansarme en crimine le Antilliaanse jongeren beper ken. Volgens het kabinet zorgt een groot deel van de Antilliaan se jongeren'die in Nederland ver blijven, voor problemen. Een Ka- mermeerderheid van CDA, WD, D66, SGP en LPF steunt de kabinetsplannen. GPD ROME - De Italiaanse minister van Justitie heeft zich gisteren hard gemaakt voor het opleggen van boetes aan vrouwen die in een burqa over straat gaan. Roberto Castelli van de rechtse Lega Nord zei dat het dragen van het gewaad dat alles bedekt m strijd is met wettelijke bepa lingen op het bedekken van het gezicht in het openbaar. De oppositie eiste hierop zijn af treden. ANP/RTR/AFP MANCHESTER - Edwin van der Sar speelt de komende twee jaar voor Manchester United. De 34-jarige keeper heeft een principeovereenkomst bereikt met de voetbalclub uit het En gelse Premiership. Van der Sar speelde sinds 2001 voor Fulham. Van der Sar heeft een positief ge sprek met manager Alex Fer guson achter de rug en gaat er vanuit dat hij in Manchester zijn loopbaan zal afsluiten. Hij is eerste keus als doelman bij United. De Amerikaan Tim Ho ward, die onlangs zijn contract verlengde, wordt de tweede doel man. GPD door Wierd Puk BERLIJN - EU-lidstaten moeten doorgaan met het proces van ratificatie van de Europese grondwet. Dit vinden de Franse president Chirac en de Duitse bonds kanselier Schroder. De twee leiders, beide politiek aangeslagen door verkiezingsne derlagen in eigen land, hadden in het weekeinde spoedberaad in Berlijn. Schroder beloofde water bij de wijn te doen tijdens de vastgelopen onderhandelin gen over de Europese begroting. Hij wil met financiële conces sies voorkomen dat de crisis over de Europese grondwet uit mondt in een algehele crisis van de unie. Het overleg in Berlijn was een reactie op de zware klap die Franse en Nederlandse kiezers het Europese integratieproces toebrachten door in referenda de beoogde EU-grondwet te ver werpen. Ook premier Balkenende be pleit het doorgaan van het ratifi catieproces. Anderen menen dat dit onzinnig is, nu duidelijk is dat de grondwet nooit van kracht zal worden. Bovendien loopt Europa het risico 'dat ook eurosceptische landen als Groot-Brittannlë, Polen en Tsje chië de grondwet in een referen dum verwerpen. Dit zou de scep sis over het Europese project al- leeen maar vergroten. Britten De Britse regering maakt van daag bekend of zij vasthoudt aan een Brits referendum. Tien van de 25 EU-lidstaten hebben de grondwet inmiddels geratifi ceerd. Schroder en Chirac proberen om met een eensgezind Duits-Frans standpunt de crisis sfeer in Europa te dempen. Maar de Britse premier Blair zou, volgens de conservatieve Daily Telegraph, na alle turbu lentie van de afgelopen week zijn conclusies hebben getrok ken. „Europa in deze toestand is het niet meer waard om voor te vechten", zou de premier heb ben gezegd. GPD De verbrande restanten van een vrachtwagen in de Fréjus-tunnel tussen Frankrijk en Italië. door Henk Glimmerveen PARIJS - De Fréjus-tunnel tus sen Frankrijk en Italië is zeker enkele maanden voor verkeer ge sloten, nadat er zaterdag een fel le brand in heeft gewoed die aan twee mensen het leven kostte. Een met autobanden geladen vrachtauto vatte vlam nadat lek kende brandstof in de motor te recht was gekomen. Het vuur greep snel om zich heen, maar kordaat ingrijpen van de brand weer voorkwam een herhaling van de ramp in Mont Blanc-tun- nel waar een brand zes jaar gele den 39 leven eiste. De bewoners rond de Franse in gang van de Mont Blanc-tunnel hebben gisteren geprotesteerd tegen het voornemen van de Franse overheid om een groot deel van het vrachtverkeer weer door de Mont Blanc-tunnel te leiden. Na de heropenstelling van de tunnel was het aantal vrachtwagens dat van die tun nel gebruik mag maken aanzien lijk teruggebracht. Milieuorgani saties en regiobestuurders heb ben van minister Perben van van onze sportredactie Bondscoach Marco van Basten, die zich zaterdagavond in Rot terdam na de interland tegen Roemenië kritisch uitliet over het functioneren van Van Bom- mei, licht vanmiddag zijn beslis- sing toe. Van Bommel wil niet reageren voordat de bondscoach J gesproken heeft. Het is zeer de vraag of Theo Lu- cius woensdag een vervolg kan geven aan zijn verdienstelijke Oranje-debuut tegen Roemenië. De rechtsback heeft last van 2i]n linkerhamstring. Een scan !"oet vandaag uitsluitsel geven over zijn inzetbaarheid tegen Finland. j'an Basten heeft een andere PSV'er, Phillip Cocu, toege voegd aan de selectie van het Ne derlands elftal. De middenvel- der miste zaterdag het duel met de Roemenen (2-0) door een knieblessure maar is hersteld. Oocu (34) vervangt Rafael van der Vaart, die zaterdag zijn tweede gele kaart van de kwali- licatiereeks kreeg en woensdag geschorst is. De middenvelder van PSV moest zich vorige week "laandag afmelden, nadat hij in de bekerfinale tegen Willem II I ee" knieblessure had opgelopen. Van Basten bracht gisteren zijn selectie terug van 24 naar negen tien man. Behalve Van der Vaart liet de bondscoach vier PSV'ers vallen: Mark van Bom mel, André Ooijer, Wilfred Bou- ma en Jan Vennegoor of Hesse- link. GPD pagina 17 Oranje dendert door Vervoer geëist dat hij haast maakt met de aanleg van de spe ciale spoortunnel voor vracht vervoer. De Fréjus-tunnel is de meest gebruikte tunnel voor vrachtwagens tussen Frankrijk en Italië. De dertien kilometer lange tunnel is 25 jaar geleden in gebruik genomen. Dat de brand niet meer slachtof fers heeft geëist dan een Slo- De doelpuntenmakers Arjen Robben (links) en Dirk Kuijt vieren het tweede doelpunt tegen Roemenië. Mark van Bommel (rechts) juicht mee, maar kreeg gisteren te horen dat hij was afgevallen voor het duel van woensdag met Finland. foto Peter Schols/GPD richting het WK in Duitsland pagina 18 Van Bommel gaat Seedorf achterna van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische mi nister De Gucht heeft pre mier Balkenende gisteren zijn excuus aangeboden, nadat hij hem in een Vlaamse krant had omschreven als 'een mix van Harry Potter en brave stijfburgerlijkheid, een man in wie ik geen spoortje charis ma kan ontwaren'. De Nederlandse regering noemde de omschrijving onac ceptabel. Minister Bot (Bui tenlandse Zaken) roept van daag de Belgische ambassa deur op het matje. De Gucht schreef zijn collega Bot gister middag dat 'het nooit mijn be doeling was om premier Bal kenende te kwetsen. Ik be grijp dat dit het geval was en biedt hiervoor mijn veront schuldigingen aan'. De Gucht had aanvankelijk gezegd dat de krant zijn woor den verkeerd had weergege ven. Een bandopname van krant Het Laatste Nieuws toonde echter anders aan. Toch blijft De Gucht de weer gave bestrijden. Hij schrijft Bot 'dat ik niet de gelegen heid heb gehad de tekst per soonlijk na te lezen en ik zou de bewoordingen van dit in terview dus ook nooit hebben goedgekeurd'. De Belgische li berale politicus had gisteroch tend al gemeld, bereid te zijn spijt te betuigen. De minister deed zijn omstre den uitspraak in een inter view over het Nederlandse 'nee' tegen de Europese grond wet. Hij wilde aangeven hoe wispelturig de Nederlandse kiezers zijn. Eerst steunden zij de charismatische For- tuyn, daarna diens tegenpool Balkenende. De zaak is de grootste diplomatieke rel tus sen Nederland en België sinds jaren. Schelde Premier Leterme van de Vlaamse deelregering nam af stand van de uitlatingen van De Gucht. Die kunnen vol gens hem schadelijk zijn voor onderhandelingen met Neder land over de IJzeren Rijn en de Schelde. De Gucht handhaafde giste ren wel zijn kritiek op de Ne derlandse campagne voor de Europese grondwet. Hij vindt die te negatief. Hij zou het 'be ter' hebben aangepakt. ANP foto RTR veense en een Slowaakse vracht wagenchauffeur mag overigens een wonder worden genoemd. Op nog geen 500 meter van de vrachtwagen met autobanden bevond zich een andere vracht wagen die giftige lijm vervoer de. Ondanks de hoge tempera tuur, zo'n 1200 graden, bereik ten de vlammen het giftige goed je niet. GPD Per jaar overlijden er naar schatting honderd mensen plotseling tijdens het spor ten. Hun lot trekt sterk de aandacht, juist omdat aan sport in het algemeen en duursport in het bijzonder het etiketje 'gezond' hangt. Sommigen pleitten voor de terugkeer van de verplichte sportkeuring, ondanks het feit dat die niet alijd voldoende effect heeft. Vanwege het zware wolkendek zaterdag en zondag zijn de Zeeuwse Kampioenschappen zweefvliegen in Axel het afgelopen weekeinde niet doorgegaan. Door het weer was het niet mogelijk vluchten van enkele honderden kilome ters te maken. Wel was het mogelijk een aantal starts te maken met behulp van een lier, zodat enkele lesvluchten werden gemaakt. Yuri van Gelder neemt na het behalen van zijn Euro pese titel voor het eerst de leiding op de wereldrang lijst op ringen. De Neder landse turner krijgt voor zijn gouden medaille in. De brecen genoeg punten om de lijstaanvoerder, de Bul gaar Jordan Jovtsjev, van de koppositie te verdrin gen. Dressuurruiter Laurens van Lieren is derde geworden op het Nederlands kampioenschap. In Nijmegen hoefde de in woner van Schore slechts regerend olympisch kampioene Anky van Grunsven en de onttroonde Edward Gal voor te laten gaan. Het sterke optreden van Van Lieren (23) lever de hem tevens een plaats op in het nationale team voor "I r> 1 Q het EK in Moskou, eind ]uli. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 6; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 17,18, 19, 20,21,22, 23 en 24 Advertentie Ie AH Hollandse Nieuwe in de aanbieding. Maar door het grote succes van de actie heeft niet ledereen hiervan kunnen profiteren. En daarom Is ook deze week - t/m zondag 12 Juni - de AH Hollandse Nieuwe nog extra voordelig* Het grote voordeel van Albert Heijn. Ch "Alleen geldig met AH Bonuskaart t/m zondag 12 juni 2005. Advertentie voorletters: nummer: postcode^ plaats: telefoon: e-mail: (post|bankrefeeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibij éênmaliy toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: pet maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58,00) D per iaat met automatische incasso (€222.50). PZC bv gaat zorgvuldig Om met persoonsgegevens. Kijk op www.pzc.nl/abonneren, bel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar: PZC. a fdeling lezersservice Antwoordnummer 713.1400 WB Goes 8 "711688,l555530l het alfabet van Zeeland fe m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1