PZC Lofzang op Laurens van Lieren Lance Armstrong heeft al een opvolger race in topcompetitie PZC Visser wint de derde Rossi wint voor derde keer op rij Moto GP Everts ongenaakbaar in Matchams Park 19 dressuurruiter uit Schore imponeert met derde plaats op NK Geen succes voor overige Zeeuwen Schmitz wint slotrit in Luxemburg Piet Raymakers sr. tweede in GP Startverbod Nozal en D'Abrusco Hockeyprimeur voor Oranje Zwart Eladio Jimenez de beste in Bicicleta Ullrich pakt tweetal troostprijzen Vijfde in proloog maandag 6 juni 2005 fljMEGEN - Vandaag gaan Laurens van Lierens sikje en siioreraf- Enkele collega-ruiters vónden het vrouwendons op het êzicht van de dressuurruiter he imaal niks en eisten dat hij jjc|, liet scheren als hij op het NRbij de beste vier zou komen. )ie kans leek hem te groot. „Ik nat me scheren als ik bij de bes edrie kom", zegde Van Lieren óe, overtuigd van de zwaarte dn die missie. Het was een lelij- s misrekening van de nummer 4 van de wereld. (et valt Van Lieren niet te ver- rijten. Niet alleen schatte hij ijnhuidige niveau te laag in, ei- enlijk deed iedereen dat. Neem Ineke Bartels, één van de and ladies van de Nederland- dressuursport. Ze kuste Lau- ns' vader en trainer Leunus Jn Lieren niet drie, maar zes eer, waarna ze woorden tekort- wam. „Wat een geweldig optre den van Laurens. Wat een gewei- ring van zaterdag goed gereden. Vervolgens kwam Laurens van Lieren. Hij vertelde in al zijn be scheidenheid dat hij een fijn NK had gereden, maar dat het wat hem betreft nog wel beter kon. Waarna het loven van de plotse linge ster in alle hevigheid los brak. Jurylid Fouarge: „Dit was het beste Nederlandse kam pioenschap ooit. Met dank aan Laurens van Lieren, de beste jongeling sinds lange tijd. Hij heeft Edward Gal nog opge stuwd, want die dreigde zijn tweede plaats kwijt te raken." Anky van Grunsven: „Ik zie Lau rens in eerste instantie niet als concurrent. Het is geweldig dat hij erbij hoort. De sport moet groeien en dat kan dankzij men sen als hij. Laurens doet het niet alleen in de ring goed, hij weet ook erbuiten waar hij mee bezig is." Voor één iemand waren de prestaties van Laurens van Lie ren geen verrassing. Zijn vader Leunus wist dat het erin zat. De afgelopen jaren werkte hij met zijn zoon aan de brede basis voor zijn optredens in de Grand Prix. Het was nu een kwestie van puntjes op de i zetten. „En de rek is er nog niet uit. Ik heb tegen Laurens gezegd dat hij de komende vijf jaar kan groeien. Het is een kwestie van hard wer ken. Vergelijk het met een auto die 180 haalt. Hij kan misschien 200 halen, maar daarvoor heb je ontzettend veel extra vermogen nodig. We focussen ons dus niet op de concurrentie. Je moet zelf beter worden en afwachten wel ke progressie anderen maken." Oranje kraag Voor Laurens van Lieren kwam gisteren een droom voortijdig uit. Hij reed in Nijmegen voor het eerst in een jas met een oran je kraag, ten teken dat hij in de A-selectie van de bond zit. Hij streefde naar een plaats in de Nederlandse landenploeg in 2006, wanneer de Wereldruiters- pelen in Aken zijn. Het kwam een jaar eerder. Het zorgde voor een uitgelaten reactie na zijn laatste proef. Van Lieren om helsde zijn paard, daarna ging de spiksplinternieuwe hoed af en gingen de teugels los. Het pu bliek werd uitbundig toege wuifd en dat zwaaide, klapte en floot uitbundig terug. Derde op zijn tweede NK, een plaats in de nationale ploeg... „Het is gewel dig erbij te mogen horen. Ook al omdat Nederland in Moskou een goede kans heeft Duitsland te verslaan. Daar wil ik bij zijn. Als het lukt, schrijf je historie." Vandaag gaan Laurens van Lie rens sikje en snor eraf. Beloofd is beloofd. Gisteren werd er over gespeculeerd wat er ge beurt als hij met het Nederlands team in Moskou het podium haalt. „Helemaal niks", stelde Van Lieren. De kans dat dat lukt, is namelijk vrij groot. Maar wilde hij dan helemaal niets toezeggen? „Als ik in het N individuele klassement bij de topdrie kom, mag je me kaal scheren." Het zou een ongelooflijke presta tie zijn. Maar de belofte staat wel genoteerd. lij de persconferentie kreeg win- »s Anky van Grunsven even woord. Ze vertelde dat ze nooit beter reed op Salinero dan isteren. De score van 87.000 rócent bereikte ze nooit eerder. kwam Edward Gal over zijn prestatie. Hij was niet ont goocheld dat hij zijn titel kwijt ras, want hij had met uitzonde- P1EGEN - De drie Zeeuwse Iressuurruiters die naast Lau- ens van Lieren aan het NK in Nijmegen meededen, hadden veelminder succes, lamar Zweistra werd laatste net Hexagons Kyrain en Jessica eindigde met Maquire achttiende en voorlaatste bij je Young Riders (tot 21 jaar). Hans Peter Minderhoud werd net IPS Rambo achtste in de klasse ZZ-licht. Stephanie de Frel startte helemaal niet. Haar paardNarwick was niet fit. Laurens van Lieren en Hexagons Ollright zijn op weg naar de derde het nationale team. foto Theo van Zwam DIEKIRCH - Bram Schmitz won gisteren de slotetappe in de Ronde van Luxemburg. De Nederlandse wielrenner van T-Mobile versloeg na een rit over 155 kilometer van Wiltz naar Diekirch zijn drie medevluchters in de sprint. De Finse Raborenner Jukka Vastaranta werd tweede. De Hongaar Laszlo Bodrogi pakte de eindzege. ANP/SID LISSABON - Piet Raymakers sr. is bij het concours hippi- que in Lissabon tweede geworden in de Grote Prijs. De Brabantse springruiter bleef met Now or Never ook in de' tweede omloop foutloos. Dat lukte verder alleen John Whitaker met Exploit du Roulard. Met een tijd van 48,08 was de Brit ruim anderhalve seconde sneller dan Rayma kers. Piet Raymakers jr. werd met Rascin vijfde. ANP AIX-LES-BAINS - De Spanjaard Isidro Nozal en de Itali aan Michele Scotto D'Abrusco mochten gisteren niet star ten in de Dauphiné Libéré. Een bloedtest wees uit dat bij de wielrenners van respectievelijk Liberty Seguros en Lampre-Caffita de hematocrietwaarde te hoog was. Het tweetal mag om gezondheidsredenen nu twee weken geen wedstrijd rijden. Een te hoge hematocrietwaarde kan wij zen op het gebruik van epo. ANP/BELGA BLOEMEND AAL - De hockeyers van Oranje Zwart (OZ) hebben voor de eerste keer in de clubhistorie de landstitel gepakt. De ploeg won gisteren in de finale van de play-off het derde en beslissende duel met Bloemendaal. De Eind- hovenaren zegevierden met 3-1 via treffers van Rob Reekers (twee) en Robert van der Horst. Karei Klaver deed iets terug voor Bloemendaal. Het eerste duel eindigde woensdag bij Oranje Zwart in 3-2, na een golden goal van Teun Rohof. Zaterdag won Bloemendaal via strafballen (6-5). ANP EIBAR - De Spaanse wielrenner Eladio Jimenez heeft gis teren de Bicicleta Vasca gewonnen. De koppositie van de coureur van Comunidad Valencia kwam in de slotetappe niet meer in gevaar. De vijfde rit (Abadiano-Alto de Arrate) werd een prooi voor de Italiaan Massimiliano Gentili. De Spanjaard Da vid Herrero won zaterdag de 13,7 kilometer lange tijdrit. Angel Vicioso won die dag het eerste deel van de vierde etappe over 89 kilometer. ANP/AFP GIPPINGEN - Jan Ullrich komt langzaamaan in vorm voor de Ronde van Frankrijk. De Duitse wielrenner werd gisteren tweede in de Grote Prijs van het Kanton Aargau. Na 196 kilometer kwam de kopman van Telekom in de spurt te kort tegen de Zwitser Alexandre Moos. Een dag eerder werd Ullrich, die de afgelopen maanden zijn overgewicht voor een groot gedeelte wegwerkte, vijf de in de GP Schwarzwald. ANP/BELGA levende Tourzege moet weg openen voor nieuw fenomeen: Yaroslav Popovich A1X LES BAINS - Twee korte Stages in de Pyreneeën en de Al pen, de warming-up in de Dau phiné Liberé en dan staat Lance Armstrong (33) voor zijn laatste kunstje, Het einde van een impo sante carrière is in zicht. Voor zijn zevende Tourzege wil hij nogéén laatste krachttoer uitha len, Daarna trekt de Texaan zich terug en maakt plaats voor zijn beoogde opvolger: Yaroslav Popovich uit Oekraïne. Het kopmanschap van de ploeg onvoorwaardelijk. Arm- voelt zich, met dit jaar •as twaalf koersdagen op zijn ionto, nog altijd in staat de aan vallen van de concurrentie in de ïour te pareren. De onbetwiste leerser op de Franse wegen Sinds 1999 is bovendien volgens eigen zeggen omringd door de ■teste knechten uit het peloton. De 25-jarige Yaroslav Popovich wordt zelfs gezien als zijn opvol- |f. Armstrong voorspelde zater dag, aan de vooravond van de loorFrits Bakker sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 .Fax:0113-315669 .E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) hits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries Coördinator midden) (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl ,F-mail: web@pzc.nl Dauphiné Liberé: „Hij kan in het jaar na mij de Tour winnen, zo veel indruk heeft hij al op me gemaakt." Het was een meester zet van ploegleider Johan Bruy- neel om de jonge belofte naar Discovery te halen. „Ik zou hem als mijn grootste belager zien als hij niet in onze ploeg had ge reden", bekende Armstrong. De Amerikaan zelf, vijf kilo lich ter dan toen hij Parijs-Nice reed, heeft zich met zijn onver woestbare inzet op de laatste vier weken uit zijn carrière ge stort. Het zag er zaterdag op een korte persconferentie in zijn hotel Aix les Bains naar uit dat hij zonder veel stress naar zijn laatste Tour toeleeft. „Ik voel me goed en sterk, ook zonder al te veel com petitie", zei hij na zijn stage in de Pyreneeën, waar hij veel duurwerk deed en de drie Tour-etappes heeft verkend. De voorbereiding was ultrakort, de uitvoering moet net als in de voorgaande jaren worden. Vóór de Dauphiné was Armstrong maar twaalf dagen in koers: drie in Parijs-Nice (107e in de proloog, opgegeven na de derde dag), zes in de Tour of Georgia (vijfde in het eindklassement) en drie in de Ronde van Vlaande ren, de Brabantse Pijl en Pa- rijs-Camembert. Dat hoeft, vindt hij zelf, geen nadeel te zijn om straks in de Tour naar het hoogste te pieken. „Bergop kom ik in mijn trainingen ook wel in vorm", verzekerde hij. „Ik heb de laatste weken lange, intensie ve inspanningen gedaan, die zwaarder zijn dan een koers rij den. Mijn enige zorg is dat ik te weinig tijdritten heb gereden en dat de proloog van de Tour (19 kilometer) al een belangrijke test is. Daar zullen we al weten hoe ik ervoor sta." Agressief De Dauphiné is een eerste graad meter. Het peloton, voorname lijk renners die de Tour rijden (Vinokourov, Klöden, Heras, Sastre, Leipheimer, Gonzales de Galdeano, Mancebo en Moreau) legt woensdag een tijdrit over 46 kilometer af en rijdt donder dag de Mont Ventoux op. Arm strong wil een paar keer flink diep gaan. „We zijn hier met de ploeg om lekker agressief te koersen. Win nen is geen noodzaak. De Tour is mijn enige object. Na de Dau phiné blijven we met de ploeg nog vier dagen in de Alpen om de etappes te rijden. Dat moet volstaan voor mij en voor de ploeg." De aanloop naar de Tour verliep met minder spanningen dan vo rig jaar. Toen was er de druk van het absolute record (zes ze ges) en vooral de commotie rond de verschijning van het boek LA Confidential, waarin onthullin gen over dopingpraktijken rond Armstrong werden aangekon digd. Het proces tegen de au teurs, de publiciteit en de ver dachtmakingen waren een aan slag op de moraal van de Ameri kaan. Daarvan bleef hij nu ge spaard. Het ritme is alleen ver stoord door het op en neer rei zen naar zijn kinderen, een uit stapje naar de Giro en pas nog naar de zestigste verjaardag van Eddy Merckx. Op het sportieve Lance Armstrong is op weg naar de vijfde plaats in de proloog van de Dauphiné Liberé, voor de Amerikaan een eerste graadmeter rich ting zijn laatste Tour de France. foto Robert Pratta/RTR vlak zijn er geen zorgen, of het moet de uitschakeling van Eki- mov zijn. De 39-jarige Rus, die tijdens de training zwaar viel, is in en buiten de koers een geres pecteerd renner in de ploeg. Armstrong: „We kregen veel ver sterking in de ploeg, maar Eki- mov is onvervangbaar met zijn tactisch inzicht en klasse. Op het vlakke was hij de man die di rigeerde. Als Ekimov zei dat we hard moesten rijden, zette heel de ploeg zich aan kop." Collectief De kern van de ploeg kreeg dit jaar toch al een ander gezicht. Met de komst van Paolo Savol- delli (winnaar Giro) en Yaroslav Popovich (winnaar Ronde van Catalonië) won het collectief aan kracht en is de kopman nog beter beschermd. Armstrong: „De ploeg was nooit zo sterk als dit jaar. We moesten wel, want T-Mobile heeft de strategie hele maal op ons afgestemd. Ze zul len ons met Ullrich, Vinok ourov, Klöden en Sevilla een he le Tour bestoken." Tot een koude oorlog kwam het al eens met de rivaal. Vorige week, op training in de Pyrenee ën, kwam Bruyneel bergop naast zijn kopman rijden om hem te melden dat er vier man van T-Mobile (met Ullrich en Se villa) op dezelfde berg aan het trainen waren. „Ik heb er een su persnelle klim van gemaakt, ik wilde niet dat ze me voorbij zou den rijden. Maar wat een toeval. En wat een kleine wereld, dat we op dezelfde dag gaan trainen op dezelfde berg." Bij Armstrong, hoe gelouterd ook, straalt op zo'n moment de eerzucht er nog vanaf. Bruyneel zei zaterdag: „Ik heb met de au to honderden kilometers achter hem gereden in de Pyreneeën. Zeven, acht uur per dag, de zon op zijn lijf, gedreven als een jon ge renner die voor het eerst de Tour gaat rijden. Het verbaast mij nog altijd waar hij de moti vatie vandaan haalt. Waarom moet hij het nog doen, denk ik dan. Wat heeft hij nog te win nen en te bewijzen? Daar kan maar één reden voor zijn: nog één keer de Tour winnen, basta zeggen en voor eeuwig als legen de de geschiedenis ingaan." De ploeg waarmee Armstrong dat gaat doen, staat zo goed als vast. Zeven van de negen ren ners voor de Tour (Armstrong, Beltran, Rubiera, Azevedo, Po povich, Hincapie en Noyal) rij den deze week de Dauphiné Li beré. Daar komen voor de Tour Savoldelli en Padrnoz nog bij. Zeven van die negen zijn ruime dertigers, de andere twee, Popo vich en Noval, zijn nog maar 25. „Het zou nog kunnen", droomde Armstrong zaterdag even weg, „dat Popovich na twee weken Tour mijn rol als kopman over neemt. Hij is jong, fris, sterk, kan op elk terrein mee en heeft de moraal van een aankomende kampioen. Maar Armstrong zou Armstrong niet zijn als hij zich bij dat sce nario in zijn laatste Touroptre den zou neerleggen. Hij ver wacht een enerverende Tour. „Ik wil hem heel graag winnen als afscheid van de wielersport. Daar ben ik aan toe, na veertien jaar in het peloton. Het nieuwe leven lonkt. Ik wil niet meer dat ik in de koers ben, altijd ver van huis, ver weg van mijn kinde ren. De Tour winnen, een af scheid in stijl en dan mooie din gen doen, daar kijk ik naar uit." „Het wordt zeker geen leven zonder de fiets", benadrukte hij. „En zeker geen leven zonder sport." Jogi Müller, zijn persoon lijke perschef, gaf zaterdag al één van Armstrongs nieuwe uit dagingen prijs. „We hebben er samen over gesproken om vol gend jaar de marathon van New York te lopen", vertelde hij. Typisch iets voor Armstrong, maar dan zonder bodyguards. pagina 24 het Armstrong-dagje van Toon Deij AIX-LES-BAINS - Lance Armstrong werd gisteren vijfde in de proloog in de Dauphiné Libéré. De kopman van Discovery Channel had voor het 7,9 kilometer lange traject in Aix-les-Bains zes seconden meer nodig dan winnaar George Hincapie. Arm strongs 'ploeg- en landge noot klokte een tijd van 9.55 en bleef de Amerikaan Levi Leipheimer één tel voor. ANP/RTR van onze sportredactie ADUARD - Wielrenster Adrie Visser heeft zaterdag de derde wedstrijd uit de topcompetitie voor vrouwen gewonnen. In Aduard was ze na 124 kilometer de sterkste in de Omloop door Middag-Humsterland. Visser won de sprint van een kopgroep van zes, die ontstond uit een vluchtgroep van veer tien. Visser versloeg Loes Gun- newijk en Arenda Grimberg. Voor Visser (21) was het de eer ste seizoenszege. De renster uit Wieringerwerf veroverde ook de- leiding in de topcompetitie. Visser boekte haar eerste grote weg'zege. „Het zat er al een tijd aan te komen, maar ik greep er steeds net naast. Hiervoor won ik alleen een criterium. Nu ik de leiderstrui heb, ga ik me ook richten op de topcompetitie." Ook nummer twee Loes Gunne- wijk ziet nog kansen. „De vol gende wedstrijd is de Ster Zeeuwsche Eilanden en daar zit een tijdrit in. Jammer dat ik hier de leiderstrui niet kon vero veren, maar nu probeer ik die in Zeeland te pakken." ANP van onze sportredactie MUGELLO - Valentino Rossi boekte gisteren zijn derde GP- zege op rij. De Italiaan zegevier de in Mugello in de Moto GP- klasse. De motorcoureur van Yamaha, eerder de beste in Chi na en Frankrijk, bleef zijn land genoten Max Biaggi (Honda) en Loris Capirossi (Ducati) voor. In de WK-stand vergrootte Ros si zijn voorsprong op de concur rentie. Hij heeft 49 punten meer dan de Italiaan Marco Melandri. De Hongaar Gabor Talmacsi boekte op gelukkige wijze zijn eerste GP-zege in de 125cc. De. KTM-coureur lag bij het ingaan van de laatste bocht derde, maar zag dat koploper Mika Kallio en Hector Faubel op hon derd meter voor de finish crash ten. Zodoende kon Talmacsi op. zijn gemak naar de zege rijden. De 24-jarige Oost-Europeaan, bleef Thomas Luthi (Zwitser land) en Joan Olive (Spanje) voor. In de WK-stand nam Lu thi de leiding. Bij de kwartliters won wereld kampioen Daniel Pedrosa. ANP/RTR van onze sportredactie MATCHAMS PARK - De Bel gische motorcrosser Stefan Everts heeft op supérieure wijze de Grote Prijs van Groot-Brit- tannië gewonnen. De achtvou dig wereldkampioen was op het circuit in Matchams Park in bei de manches onnavolgbaar. Hij pakte de volle buit aan pun ten voor het wereldkampioen schap in de MXl-klasse en zag zijn voorsprong op de concurren tie uitdijen. Naaste belager Mickael Pichon uit Frankrijk liet door een val in de eerste reeks veel punten liggen. De Nieuw-Zeelanders Joshua Cop- pins en Ben Townley werden res-; pectievelijk tweede en derde. De Australiër Andrew McFarla- ne zegevierde in de MX2-klasse. Hij was derde in de eerste man che en won de tweede. In de WK-tussenstand passeerde hij de Italiaan Cairoli, die er in Matchams Park in beide races niet aan te pas kwam. De Itali- aan David Philippaerts eindig de als tweede, de Fransman Christophe Pourcel derde. De Nederlander Erik Eggens cros- ste moeizaam op zijn Honda. Hij werd slechts vijftiende. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19