PZC Debutanten roemen sfeer Oranje Bulgarije kan het WK vergeten Kopzorgen voor Foppe de Haan Vangnet Oranje wordt steeds steviger Stevige schouderklop voor Opdam, Lucius en Van Persie Bögelund wil naar Gladbach Argentinië gaat onderuit in en tegen Ecuador Musampa blijft in Manchester ASWH moet het thuis afmaken Spelerspas landelijk ingevoerd Trainer Roux stopt bij Auxerre Rui Barros assistent van Adriaans maandag 6 juni 2005 van onze sportredactie ROTTERDAM - Oranje heeft twee ijzers in het vuur als het gaat om rechtstreekse kwalifi catie voor het WK volgend jaar in Duitsland. Als Nederland zich onverhoopt niet plaatst als groepswinnaar, dan heeft het nog altijd een vangnet achter de hand. De twee beste num mers twee van de acht poules in Europa plaatsen zich ook rechtstreeks voor het WK en in dat klassement staat Neder land er op dit moment goed voor. Er zit wel een adder on der het gras. Omdat Oranje in een poule van zeven landen zit, vervallen de resultaten tegen de nummer laatst van de groep. Op dit moment is dat Andorra, een ploeg waartegen Neder land normaal gesproken de vol le buit verovert. Kortom, bij het eindresultaat van de num mer twee in de groep van Oran je moeten straks bij de eindafre kening dus naar alle waar schijnlijkheid zes punten wor den afgetrokken. Nederland heeft na zeven duels negentien punten. Zonder de zege op An dorra, komt Oranje op 6-16. En geland heeft in groep 6 dezelf de score. Een andere concur rent schuilt in groep 8 waar de nummer twee Zweden vijftien punten heeft. Mocht Oranje de poule niet winnen en niet bij de beste nummers twee zitten, dan kan het zich via de play- offs met de overige runner-ups als nog kwalificeren. GPD door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Net voordat hij de tunnel van de Kuip indook, hield Marco van Basten Robin van Persie zaterdagavond even staande. „Makkelijker krijg je ze niet", sprak de bondscoach met een glimlach. Het was een knipoog naar de grote kans die hij miste. De debutant in Oranje schoot spontaan in de lach. „De bondscoach had natuurlijk ge lijk. Maar hij voegde er aan toe dat ik goed had gespeeld. Kenne lijk was hij toch tevreden." Dat was Van Basten zeker. En met hem glom de rest van de trainersstaf van trots. Theo Lu cius en Barry Opdam, de andere nieuwkomers binnen Oranje, kregen ook een stevige schouder klop. Het Nederlands elftal zeilt als een koninklijk jacht op de hoogste golven voor de wind naar het WK in Duitsland. Bij de recrutering van de beman ning heeft Van Basten een gou den hand en genieten de betrok kenen van het ploegenspel. Ogenschijnlijk maakt het bijna niet uit wie Van Basten opstelt in het Nederlands elftal. Van Persie, Opdam, Lucius, ze kwa men aan boord en gingen aan de slag alsof ze al jaren tot de vaste 'crew' behoren. Edwin van der Sar en Giovanni van Bronck- horst zijn de oudste spelers in Oranje. Overmorgen hebben ze samen precies 150 interlands ge speeld. Maar zelden is in al die jaren de sfeer zo goed geweest. De verversing van het nationale team heeft wonderen verricht. „Na het EK in Portugal zijn de jonge spelers ingestroomd", zegt Van Bronckhorst. „De men- EINDHOVEN - Kasper Böge lund is dicht bij een overgang naar Borussia Mönchenglad- bach. De Deense verdediger heeft goede hoop dat PSV nog deze week een akkoord met de Duitse voetbalclub over de transfersom bereikt. Bögelund staat nog tot de zomer van 2007 bij PSV onder con tract. Hij mag echter bij een ac ceptabel bod uit Eindhoven ver trekken. De 24-jarige rechts back komt onder trainer Guus Hiddink namelijk nauwelijks aan spelen toe. ANP QUITO - Lijstaanvoerder Argen tinië heeft zaterdagavond in de Zuid-Amerikaanse groep voor de kwalificatie voor het wereld kampioenschap voetbal verlo ren van Ecuador. In Quito leden de bezoekers een 2-0-nederlaag. Het was de tweede nederlaag van de Argentijnen in veertien kwalificatiewedstrijden. Venezuela hield thuis het ster ker geachte Uruguay op 1-1. In Santiago was Chili Bolivia met 3-1 de baas. Colombia had in Bogota geen en kele moeite met het bezoekende Peru: 5-0. Argentinië is ondanks de nederlaag nog wel koploper in de Zuid-Amerikaanse groep met 28 punten uit veertien wed strijden. Brazilië, met een wedstrijd min der op het conto, heeft 24 pun ten. Ecuador, dat het uitstekend doet in de kwalificatie voor Duitsland, staat op de derde plaats met 23 punten uit veer tien duels. ANP/AFP MANCHESTER - Kiki Musam pa wordt nog een seizoen door Atletico Madrid uitgeleend aan Manchester City. De 28-jarige aanvaller, oud voetballer van Ajax, Bordeaux en Malaga, werd in januari van dit jaar aan Manchester City ver huurd. Musampa aardde zo goed dat hij vorige maand zelfs werd opgenomen in de voorselec tie van het Nederlands elftal. Musampa blijft eigendom van Atletico Madrid. GPD sen hebben even vreemd geke ken naar de namen, maar ik was niet verbaasd. De spelers die er bij zijn gekomen hebben kwali teiten. Het bewijs wordt nu gele verd." Voor de nieuwe internationals van AZ - Lindenbergh, Opdam en Vlaar - geldt dat ze in Oranje kunnen terugvallen op hun erva ring in het Uefa Cuptoernooi. „Dat ene jaar in Europa heeft de AZ-spelers ongelooflijk veel vertrouwen gegeven. Ze maken het bij Oranje helemaal waar. Want op de trainingen doen ze het ook fantastisch." Opdam, 29 jaar inmiddels en za terdagavond debuterend als cen trale verdediger, vindt dat de warmte en de sfeer bij het keur korps van Van Basten een cru ciale rol speelt bij de ontwikke ling van neo-internationals. „Normaal is een mens toch knap nerveus voor zijn debuut. Maar ik werd zo goed opgevan gen en opgenomen in de groep, dat daardoor al heel veel span ning was verdwenen. Met AZ heb ik Europees al leren om gaan met druk. Daarom ging het misschien zo soepel." „Deze groep is zo leuk", beves tigt Robin van Persie. „Het is een jong en fris team. Iedereen vindt het heerlijk om met elkaar te zijn." Sommigen zijn in de ogen van de Arsenal-spits wel erg druk. „Ik zeg soms tegen Ni- gel de Jong: nu ga ik even naar mijn kamer. Die gozer is leuk gek, maakt heel de dag grap pen." Van Persie zegt zaterdagavond van zijn debuut te hebben geno ten. Maar op de reservebank keek hij ook met bewondering naar zijn ploeggenoten. „We gunnen elkaar het beste." Als ik Opdam dan zo zie spelen, zit ik te genieten. Het zijn misschien niet allemaal grote namen in dit Nederlands elftal, maar het zijn wel allemaal goeie voetballers." Hij had er zelf al rekening mee gehouden dat hij niet in de basis zou starten. „Ik heb een half uur gespeeld en dat is al meer dan ik in het begin bij Arsenal kreeg. Daar kreeg ik steeds twintig mi nuten. Het rare was alleen dat ik voor het eerst weer zenuwach tig was. Ik heb jaren in de Kuip gespeeld en met het Nederlands elftal was het toch even an ders." Zat daar ook de oorzaak van zijn misser voor het doel? „In mijn gedachten had ik hem al drie keer gemaakt. Mijn ge dachten waren ook goed, maar de uitvoering niet. Ik weet het niet, ik baal in elk geval als een stekker dat die bal er niet in ging." GPD Robin van Persie (rechts) gaat het duel aan met Adrian Mutu. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Kroatië heeft in groep 8 van de kwalificatie voor het WK voetbal van 2006 het kaf nagenoeg van het koren ge scheiden door in Sofia met 3-1 van concurrent Bulgarije te win nen. Babic, Tudor en Kranjcar scoorden. Martin Petrov deed voor 42.000 bezoekers iets, maar veel te weinig, terug. Voor de Bulgaren is de kans op de eindronde in Duitsland nu goeddeels verkeken. De achter stand op de Kroaten is acht pun ten en op de Zweden, nummer twee, zeven. De Scandinaviërs rekenden zaterdagavond in Göteborg gemakkelijk af met Malta: 6-0. Middenvelder Anders Svensson maakte één doelpunt en bereid de er vier voor, onder meer een van Zlatan Ibrahimovic. Oekraïne mag, met 20 punten uit acht duels, als favoriet van groep 2 zo langzamerhand op zoek gaan naar geschikte Duitse hotels. Kazachstan was geen ob stakel van betekenis. Sjevtsjen- ko wees zijn ploeg zoals zo vaak de weg. Avdejev bepaalde de eindstand met een eigen doel punt op 2-0. Griekenland pakte een kostbaar punt in Turkije (0-0) en bleef tweede. In groep 3 hield Rusland de kans in eigen hand door met 2-0 te winnen van Letland. In Sint Petersburg werd pas na rust ge scoord. Andrej Arsjavin en Dmi tri Loskov bezorgden het team van de debuterende bondscoach Joeri Siomin de verdiende zege. Lijstaanvoerder Portugal liep drie punten uit door naaste bela ger Slowakije af te troeven: 2-0. Fernando Meira en Cristiano Ro- naldo, met een prachtige vrije trap, maakten de doelpunten al in de eerste helft en omlijstten de rentree van Figo. In de spannende groep 4 ver drong Zwitserland het tot dus ver tegenvallende Frankrijk van de eerste plaats. Dat was in Tof- tir, de hoofstad van de Faröer Ei landen, geen opzienbarende ge beurtenis: 1-3. Bij rust leidden de Zwitsers, die nu twee punten meer hebben dan de Fransen, pas met 1-0 door Wicky. Frei voorkwam in het laatste kwar tier een enorme verrassing, na dat Rogvi Jacobsen gelijk had gemaakt. Israël had ook aan de leiding kunnen komen, maar had dan in Dublin van Ierland moeten win nen. Daar zag het na tien minu ten helemaal niet naar uit. De Ie ren leidden toen al met 2-0. Har te en Robbie Keane kregen de fe licitaties. Toch werd het voor rust nog gelijk (door Yechiel en een rake strafschop van Avi Nimny). Daar bleef het bij. Goran Gavrancic (rechts) van Servië en Montenegro verliest het kopduel met de Belg Koen Daerden. Het duel eindigde zaterdag in 0-0. foto Sasa Stankovic/EPA Schotland houdt in groep 5 nog flauwe hoop op het WK 2006 in Duitsland. Concurrent Molda vië werd op Hampden Park met 2-0 verslagen. Voor de Schotten, met Walter Smith voor het eerst als coach op de bank, scoorden de invallers Christian Dailly en James McFadden. Eric Braam- haar floot de wedstrijd. Koploper Italië liet twee punten liggen tegen Noorwegen, maar kan daar niet rouwig om zijn. In Oslo bleef het 0-0. Slovenië, de nummer twee, profiteerde niet in Minsk tegen Wit-Rusland: 1-1. Die stand stond al na 20 mi nuten op het scorebord. Ceh gaf de Slovenen uitzicht op een ze ge, Belkevitsj blindeerde dat drie minuten later alweer. Polen passeerde in groep 6 Enge land, dat pas in september weer in actie komt, door drie punten op te halen in Azerbeidzjan. Het werd daar 0-3 dankzij Fran- kowski, Klos en Zurawski. België pakte weer eens een punt in groep 7 door de 0-0 tegen lei der Servië-Montenegro. Dat was te danken aan de excelleren de doelman Silvio Proto en aan Nenad Jestrovic, de Serviër van Anderiecht, die een reeks kan sen verprutste. Mbo Mpenza ver zuimde voor een sensatie te zor gen. Spanje bedankte de Rode Duivels niettemin voor de bewe zen diensten en won zelf met 1-0 van het tot dusver goed pres terende Litouwen. Albert Luque trof in Valencia pas in de 69e minuut doel, waar door de Spanjaarden nu naast Servië-Montenegro bovenaan staan, ANP MIJDRECHT - ASWH lijkt de beste papieren te hebbj om de landstitel in het amateurvoetbal voor zich op te< sen. De ploeg uit Hendrik-Ido-Ambacht speelde zaten] in Mijdrecht met 2-2 gelijk tegen Argon, de kampioen het zondagvoetbal. De beslissing valt daardoor zaterd: op het veld van ASWH, dat dit seizoen kampioen vanb zaterdagvoetbal werd. ASWH kwam via Ferry van Lare en Louis van Kleeft tweemaal toe op voorsprong, maar Argon had via 7 yi Kahraman en Erik Haveman beide keren een passend at woord. Arjan Human viel na een uur spelen uit mete enkelblessure. Het is daardoor nog maar de vraag of< Middelburgse spits van ASWH zaterdag mee kan s in het beslissende duel. ZEIST - De spelerspas wordt met ingang van het se 2006-2007 landelijk ingevoerd in het amateurvoetbal.5 algemene ledenvergadering van de KNVB heeft hier zate dag mee ingestemd. De bond ziet in de pas, die is voori» van een foto, een adequaat middel om op te treden tege spelers die niet speelgerechtigd zijn of ongeregeldheid veroorzaken. Vanaf het seizoen 2002-2003 is er in hetdii trict West II een proef met de spelerspas gehouden. Op Ij sis van de goede resultaten en positieve reacties is ini vergadering voorgesteld tot een landelijke invoering o« te gaan. ANP AUXERRE - Club en trainer leken onlosmakelijk mete kaar verbonden, maar de scheiding is een feit: Guy Rot beëindigt zijn carrière. De 66-jarige voetbaltrainer te in 1971 in dienst van AJ Auxerre. In ruim drie decern; maakte hij van de relatief kleine club een gevaarlijke ou sider. „Ik stop. Ik heb er een paar weken over nagedachtJ hadden een goed seizoen. Dit is het goede moment",» de scheidende trainer. Clubpresident Jean-Claude Hans had hoop op nog een jaartje extra, maar Roux wil zijne gen aftakeling niet meemaken. Ook artsen adviseerdeni coach te stoppen. Roux maakt geen einde aan zomaar een arbeidsoveree komst. De hondstrouwe trainer leidde zijn Auxerre me dan duizend competitiewedstrijden. Bovendien zat hijb ruim tachtig ontmoetingen voor Europese toernooien', de bank. Roux' afscheidscadeau aan de club was de Fra se beker, zijn vierde. AJ Auxerre versloeg zaterdag ini finale Sedan met 2-1. Het winnende doelpunt kwanu naam van invaller en ex-Feyenoorder Bonaventure K< lou. ANP/AFP PORTO - De voormalige Portugese international Rui Bï ros gaat coach Co Adriaanse assisteren bij Porto. Hijs samen met Adriaanse en Jan Olde Riekerink de teek sche staf gaan vormen bij de Portugese formatie. Rui Barros voetbalde in het verleden voor Porto, Ju ven; en Monaco. Voorzitter Jorge Nuno Pinto da Costa eis bij de aanstellling van Adriaanse dat er nog een assisten coach bij zou komen die zowel Engels als Portuga spreekt om zo een goede communicatie tussen de Neds landse trainer en de spelers te waarborgen. ANP dag Rick Kruys. De Haan heé voor de speler van FC Utred dan ook een dienende plaats l rechtermiddenvelder in gedact ten. In de aanval bleven spit Collins John, vooral hij, liÉ buiten Quincy Owusu-Abep en rechtsbuiten Tim Vinckenii gebreke. Slechts Afellay, dl links van Maduro wordt gepesj teerd, scoorde een ruime 'v3 doende. Als De Haan in de aanloop nd het openingduel met Japan gffl tegenvallers incasseert, z» Oranje er vrijdagavond in Ke krade als volgt uit: Vermeer! de onbetwiste nummer 1, Tier! dalli wint de slag met Zuiver loon als rechtsback, Vlaar S Van der Struijk vormen het ce trum en Drost, indien fit, is o::, danks zijn povere optredens vij de laatste week de beste opf als linksback. Kruys, Maduroi Afellay bemannen de midder' nie en Owusu, John en Br door Mark Caldenhoven APELDOORN - Voor Foppe de Haan is de basiself op het jeugd-WK allang geen puzzel meer, maar de zorgen van de Friese bondscoach van On- der-20 zijn er vijf dagen voor de ouverture tegen Japan niet min der om. In de generale repetitie, zaterdag in Apeldoorn tegen WK-deelnemer Chili (2-1), was Oranje onder 20 jaar in alle gele dingen onrustig, slordig en one venwichtig. Vooral de as en het fundament, de defensie, rammelden opzich tig. „Dat baart me zorgen", be kende bondscoach De Haan. „We hebben de voorbije week hard getraind, maar het is duide lijk dat we als team nog moeten groeien. Een tandje erbij zou geen kwaad kunnen. Er lopen nog te veel toeschouwers op het veld." De tijd begint te dringen. Niet alleen is De Haan zelf tot woens dagmiddag op stap met Jong Oranje (naar Finland), ook de absentie van het 'supertrio' be gint zich stilaan te wreken. Zon der Ron Vlaar, Hedwiges Madu ro en Ryan Babel, allen in actie met het Nederlands elftal, mist elke linie vooral de sturing van de 'ervaren' tieners. De enigen die zich zaterdag in Apeldoorn tegen Chili aan de malaise ont trokken waren doelman Ken neth Vermeer en middenvelder Ibrahim Afellay. Bron van onrust De verdediging stak schril af bij de plannen van De Haan, die met een plaats in de halve finale hoog inzet op het WK. De onzui vere rechtsback Gianni Zuiver- loon, het dolende verdedigings- hart Frank van der Struijk/ Mark Otten en de bleke linker verdediger Jeroen Drost vorm den een bron van onrust, die oversloeg op de rest. Door de ge brekkige opbouw kwam Oranje nauwelijks los van het fysiek op permachtige Chili. Het is voor Onder-20 te hopen dat Vlaar, Maduro en Babel de komende dagen enigszins wor den ontzien door Marco van Bas ten. Vlaar heeft de baard in de keel en Maduro moet tijdens het jeugd-WK op '6' de ritmebepa- ler worden. Op die positie - met de punt naar achteren in een 4-3-3-systeem - verzoop zater- vormen vermoedelijk de huu» nie. Met het drietal heeft K Haan het voordeel dat ze fl meerdere posities uit de voetd kunnen. Blindvaren De Haan kan evenwel altiji blindvaren op die ene briljant! actie, waarop onberekenbaü troeven als Owusu en John para siteren. Zaterdag kwamen <lj goals van een middenveld (Kemy Augustien) en een recht» buiten (Vincken). Chili, d rechtsback Riquelme kwijtraalj te door een rode kaart, scoor» na defensieve onmacht bij Oran je. Eerst verspeelde Owusu ff bal, kort daarop greep Ottó slecht in. De Haan wanhoopt kort voor de start van het toefj nooi echter niet. „Er is tijd voff nodig om een team te smedö Dat moet dan maar tijdens j» toernooi groeien. Nederland-Chili 2-1 (1-1)- Kemy Augustien 1-0, 9 Mathi Fernandez 1-1, 73. Tim Vind* 2-1. Scheidsrechter: Mike van it Roest. Rode kaart: 83. Edson ft quelme (Chili). Aantal toeschov wers: 700. Nederland: Kenneth Vermet Gianni Zuiverloon, Mark OU'1 (46. Dwight Tiendalli), Frankeij der Struijk en Jeroen Drost Tom Zoontjes); Kemy AugvtÊ Rick Kruys en Ibrahim Afellay F- Haris Medunjanin); Tim Vindt (85. Wesley Verhoek), Collins M (64. Prince Rajcomaren Q"11"? Owusu-Abeyie (71. Arjan Wis» GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18