WC Oranje dendert door richting WK Van Gelder schrijft geschiedenis Laurens van Lieren mag naar het EK Akkoord Ajax over Markus Rosenberg «Zorgeloos op vakantie? Opel Zomercheck onderhoudsbeurt Discussie over Van Nistelrooij na 2-0-zege op Roemenië Opschudding na flirt Arnesen met Chelsea Babijn wint triatlon Zundert Armstrong wil winnend afzwaaien Barney winnaar World Darts Gala Broers Westmaas winnen veldllnale •Redactie: 0113-315640 www.pHC.ni 'F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Woord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Teeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 6 juni 2005 Maak dan nu op www.autoteam.nl uw afspraak voor de of een an tyfif» k fan tan nmrw.autoieam.nl :Hnnr Peter van Duyl BOTTERDAM - Met de wind op orkaankracht in de rug is het Ne derlands elftal op weg naar het WK voetbal van volgend jaar in Duitsland. Het waait zelfs zó hard, dat sommige poppetjes overboord worden geblazen. On danks de degelijke 2-0-zege op Roemenië werd Mark van Bom mel voorlopig bedankt voor be wezen diensten. Hij reist mor gen niet mee naar Helsinki voor het duel met Finland. Het is een publiek geheim dat de technische staf van Oranje al wat langer ontevreden is over de manier waarop Van Bommel in het Nederlands elftal functio neert. Na de teleurstellende in terland in Macedonië (2-2, okto ber) verloor de aanvoerder van PSV zijn basisplaats aan Denny Landzaat. Juist de jongste inter lands kon de aanvoerder van PSV echter weer op wat krediet rekenen. Nu lijkt Van Bommel dat dus te hebben opgebruikt. De toekom stige speler van Barcelona werd zaterdag tegen de Roemenen tot zijn eigen irritatie na vijftig mi nuten ingewisseld voor Nigel de Jong. En na afloop werd de mid denvelder door Van Basten open lijken zonder aarzeling persoon lijk verantwoordelijk gesteld voorde wat rommelige start van Oranje. „We gaven te weinig druk op Munteanu", legde Van Basten uit. „Dat hebben we een paar keer aangegeven en uitein delijk was dat ook de reden waarom Van Bommel werd ge wisseld. We hadden het idee dat Nigel de Jong dat beter zou doen." Daarmee maakt Van Basten de LONDEN - Frank Arnesen gaat ervan uit dat hij volgend sei zoen in dienst zal treden bij Chelsea. De Deense technisch di recteur van Tottenham Hotspur heeft een aanbieding van de kampioen uit Engeland op zak, waarbij hem een jaarsalaris van meer dan 2 miljoen euro is toege zegd. PSV'er min of meer hetzelfde verwijt als na de uitwedstrijd te gen Roemenië en de bondscoach deed amper een poging om zijn teleurstelling te verbloemen. „Je hoopt altijd dat mensen din gen oppakken. Mark heeft het goed gedaan bij zijn club en we wilden zo weinig mogelijk veran deren. Maar we hebben niet voor niets wissels aan de kant zitten." Van Bommel is niet de enige spe ler die het moeilijk heeft in Oranje, dat toch met zoveel eufo rie wordt omgeven. Ook bij de positie van Ruud van Nistelrooij worden langzaam vraagtekens gezet. Van Nistelrooij is op zijn best als hij - zoals bij zijn club - het eindstation van een aanval is. In Oranje is de diepe spits echter veel meer een tussensta tion op weg naar het doel en in die rol lijkt Dirk Kuijt momen teel een betere optie. Goed beschouwd getuigen de vraagtekens bij Van Bommel en Van Nistelrooij van de gegroei de mogelijkheden van het Neder lands elftal. Als iedereen fit is, kan Van Basten inmiddels put ten uit een imposant arsenaal aan internationals. Tegen Roe menië droegen Barry Opdam en Theo Lucius voor het eerst in hun leven het oranjeshirt, maar zij bliezen hun partijtje mee als of het een schoolvoetbaltoer- nooi betrof. „Ik ben heel tevre den over Barry en Theo, ze heb ben het uitstekend gedaan vond de bondstrainer. Bovendien ging Oranje gaande weg het duel met de Roemenen steeds meer op een jeugdploeg lijken. Na de komst van Van Per- sie (die ook piïma inviel) telde Nederland zes spelers van 24 jaar of jonger. Superlatieven Dat roze toekomstperspectief ten spijt was er naar aanleiding van het duel met de tegenvallen de Roemenen weinig aanleiding voor al te veel superlatieven. De overwinning was verdiend, maar geweldig voetballen deed Oranje niet en de ploeg van Van Basten had bij beide goals over geluk niet te klagen. Seconden nadat Adrian Mutu de Oost-Europeanen op voor sprong had moeten brengen, scoorde Arjen Robben. De aan valler van Chelsea profiteerde knap van een lange pass van Kuijt, maar vooral van een slip pertje van Cosmin Contra: 1-0. Meteen na de rust zorgde Kuijt zelf voor de beslissing door van dichtbij een vrije trap van Rob ben langs Bogdan Lobont te kop pen. GPD Turncoach Lens heeft auto niet voor niets verkocht en ziet pupil goud pakken op EK door Herman Wissink DEBRECEN - Yuri van Gelder heeft op de Europese kampioenschappen turnen in Hongarije voor een nieuw hoogte punt gezorgd. In 1963 was er ooit een Europese titel voor de Nederlandse Thea Belmer die profiteerde van een boycot van de toenmalige Oostbloklan den. De 22-jarige ringenspecialist uit Waalwijk versloeg gisteren in Debrecen bijna de complete Europese top. Bijna, want hij moest de eerste plek delen met de Italiaan Andrea Coppolino. Zou Van Gelder bij de landing het hup- je maken of niet? Het zou het verschil betekenen tussen goud en zilver. Eerder dit jaar verloor hij een wereldbekerwed strijd in Sao Paulo, juist door het extra stapje om te voorkomen dat hij vooro ver valt. Het hupje bleef uit, dus turnde Van Gelder gisteren op ringen een bijna perfecte oefening. Inclusief landing. Van Gelder en Coppolino behaalden bei den een score van 9.712. „Natuurlijk is het een beetje een gedeelde eer. Maar ik mag verder niet klagen. Ik ben Euro pees kampioen, daar is het allemaal om te doen geweest", zei Van Gelder, die al negen wereldbekerzeges op zijn naam heeft staan, gisteren. Verhuizing Goud, daar ging Yuri van Gelder voor. Daar was alles op gericht. Tot en met de verhuizing naar een ander hotel omdat hij in het door de organisatie aangewe zen hotel de slaap niet kon vatten. Het was er te heet, te licht en blaffende hon den hielden hem ook nog eens uit zijn slaap. Het waren storende factoren in zijn missie om de eerste Nederlandse man te worden die in de geschiedenis een gouden medaille op een EK zou win nen. Op zijn eigen internetsite, waar hij een lange lijst van zijn prestaties bij houdt, stond Debrecen er al bij, alleen de eindrangschikking moest nog wor den ingevuld. En die kan er dus met gou den letters bij worden gezet. Om tien voor half twee 's middags was het in de Fönixhal in Debrecen eindelijk zover. In het wit en niet in het blauw van de af gelopen maanden. Wit stak namelijk be ter af tegen de blauwe achtergrond in de Hongaarse sporthal. Het moest alle maal kloppen en dat deed het ook. Na een haast perfecte oefening was ei- even de schrik bij het zien van de score. Het was wat aan de lage kant en het le verde zelfs een voorzichtig fluitconcert vanaf de tribunes op. Daarbij was er nog een minuut onzekerheid omdat Alexander Safosjkin, die vorig jaar op de EK op een gedeelde eerste plaats ein digde, nog zijn oefening moest draaien. Maar na de tegenvallende score van de Rus (9.675), gingen Van Gelder en zijn coach Remi Lens uit hun dak. Lens ver kocht vijf jaar geleden nog zijn Ford Courier om voldoende geld te hebben om de talentvolle Van Gelder naar een wereldbeker te kunnen begeleiden. Nu had hij holle ogen van emotie en kon hij zijn geluk niet op. Lens: „Vanaf het eer ste moment dat ik hem zag turnen, zei ik dat hij in staat was om wereldkampi oen te worden. Daar heb ik de verkoop van die auto graag voor over." De kam pioen zelf was blij met de medaille die hij zo begeerde: „Dit is het beste wat me ooit is overkomen", was de eerste reactie van de kersverse kampioen. „Toen ik na de afsprong stil stond dacht ik: 'Dit zou het wel eens kunnen zijn', maar het was nog even knijpen tot het punt van die Rus kwam." De (klein)zoon van een voetballende va der en grootvader, en een Russische oma, beseft nog niet wat hij in Neder land heeft losgemaakt. „Ik laat het over me heen komen. Ik denk dat ik me dins dag of woensdag weer op de kazerne moet melden", zei de sergeant. GPD pagina 20 piercing in de wasbak, plak om de nek Yuri van Gelder pakte gisteren als eerste Nederlandse man ooit een gouden medaille op een EK. foto Robin Utrecht/ANP ZUNDERT - Terneuzenaar Ronnie Babijn heeft gisteren de triatlon van Zundert (olympische afstand) gewonnen. Hij kwam na 1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen in 2.02.36 uur over de finish. Babijn (35) kwam met twee minuten voorsprong uit het water. Tijdens het fietsen en hardlopen liep hij nog iets verder uit. „We hadden veel tegenwind, het was behoor lijk aanpoten. Maar toch kon ik de rest voor blijven. Ik had van tevoren mijn sokken bij mijn hardloopschoenen gelegd. Als ik tijd genoeg had tijdens de wissel, zou ik ze ook aantrekken. Doe je dat niet, dan krijg je blaren. Maal ais de anderen binnen een minuut hadden gezeten, had ik ze uitgelaten." Voor Babijn was Zundert zijn tweede wedstrijd van het seizoen. Op 19 juni komt hij in actie in Brugge, in een wed strijd vergelijkbaar met de Zwintriatlon. AIX LES BAINS - De voorbereiding op de Tour de Fran ce was dit jaar anders dan anders. Lance Armstrong reed weinig koersen, maar is vastberaden zijn zevende Tourze ge te halen. „Ik wil hem heel graag winnen als afscheid van de wielersport", zei de Amerikaan zaterdag tijdens een persconferentie voorafgaand aan de Dauphiné Li- beré. „Daar ben ik aan toe, na veertien jaar in het pelo ton. Het nieuwe leven lonkt. Ik wil niet meer dat ik in de koers ben, altijd ver van huis, ver weg van mijn kinderen. De Tour winnen, een afscheid in stijl en dan mooie dingen doen, daar kijk ik naar uit." pagina 19 Lance Armstrong heeft al een opvolger TERNEUZEN - Raymond van Barneveld is zaterdag de eerste winnaar van het World Darts Gala geworden. De viervoudig winnaar van de Embassy was in Terneuzen veel te sterk voor de Engelsman Martin Adams. Het deel nemersveld bestond naast Barney en Adams uit de Brit Darryl Fitton en Axelaar Jean-Paul van Acker, pagina 24 genieten in georganiseerde chaos EINDHOVEN - Niels en Dirk-Jan Westmaas hebben za terdag met PKC Al de landelijke veldfinale gewonnen. In Eindhoven werd het Driebergse Dalto Al, in de zaalfinale nog te sterk voor de Papendrechtse formatie, met 19-13 verslagen. Beide Goese broers scoorden drie keer. pagina 24 stérk debuutjaar broers Westmaas door Koen de Vries NIJMEGEN - Laurens van Lie ren kan zijn koffers pakken. De dressuurruiter uit Schore maak te gisteren op het NK in Nijme gen zo'n overweldigende indruk op bondscoach Sjef Janssen dat hij zeker is van een plaats in het nationale team voor het EK in Moskou, eind juli. De 23-jarige Van Lieren werd met Hexagons Ollright derde en moest alleen de nummers één en drie van de wereld voor laten gaan: Anky van Grunsven en Edward Gal. Van Lieren verraste in Nijme gen vriend en vijand. Vorig jaar werd hij met Ollright negende, nu eindigde hij op het erepo dium en werd hij door de duizen den toeschouwers harder toege juicht dan de nummers één en twee. De ruiter van Stal Hexagon be gon vrijdag sterk aan het NK met een derde plaats in de Grand Prix met een score van 72.042 procent. Vrijwel nie mand verwachtte dat hij beter kon, mede omdat hij pas minder dan een jaar geleden voor het eerst boven de magische grens van 70 procent uitkwam. Van Lieren deed het wel. Zater dag kwam hij in de loodzware Grand Prix Special uit op 72.160 procent. Die score werd gedrukt door enkele schoon heidsfoutjes, maar was opnieuw goed voor de derde plaats. Gisteren, op de afsluitende kür op muziek, bracht hij het pu bliek in vervoering met onderde len die niet vaak in een belang rijke kür worden vertoond. Over de volte met galopwissels om de pas, op de muziek van Queen, werd nog lang nagepraat. De ju ry beloonde hem met 80.050 pro cent, de hoogste beloning die hij ooit heeft gekregen. De achter stand op Van Grunsven (voor de twaalfde keer kampioen) en Gal (tweede) was groot, maar de voorsprong op de rest van het veld ook. Bondscoach Sjef Janssen be groette de prestatie van het Zeeuwse talent opgetogen: „Ik ben heel content met die zelfver zekerde jongen. Het is geweldig dat we straks met drie topcombi- naties naar Moskou kunnen af reizen. De teams die ons de afge lopen jaren zijn gepasseerd, gaan we daar weer inhalen." pagina 19 lofzang op Laurens van Lieren door Jop van Kempen AMSTERDAM - Ajax heeft met Malmö FF overeenstemming be reikt over de overname van Mar kus Rosenberg. De 22-jarige Zweedse aanvaller, die samen speelde met Zlatan Ibrahimo- vic, moet persoonlijk nog rond komen met Ajax. Rosenberg is minder geniaal, maar meer colle giaal dan zijn voorganger. Hij kost Ajax ongeveer vijf miljoen euro. Rosenberg is uitgebreid beke ken door de technische staf van Ajax. Danny Blind zag de Zweedse drievoudig internatio nal een aantal keer aan het werk. Ook sprak Blind uitvoerig met Rosenberg. Blinds voorgan ger Ronald Koeman zat al eens eerder voor de aanvaller op de tribune. Behalve Ajax toonden ook Feyenoord, CSKA Moskou, Arsenal, Bayem München en Schalke 04 interesse. Vandaag is de Zweed in Neder land voor contractonderhande lingen en een medische keuring. Woensdag speelt Zweden een vriendschappelijke wedstrijd te gen Noorwegen. Rosenberg is op genomen in de selectie voor dat duel. Volgens Ajax' algemeen direc teur Arie van Eij den is Rosen berg breed inzetbaar in de voor hoede. Vorig seizoen beleefde Rosen berg zijn beste seizoen. Hij werd uitgeleend aan de counterploeg Halmstad. In dat seizoen (26 wedstrijden) werd hij topscorer van de Zweedse competitie met veertien treffers. Ook gaf hij tien assists. GPD foto Jerry Lampen/RTR Arjen Robben laat de Roemeense doelman Bogdan Lobont kansloos en zet het Nederlands elftal op voorsprong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17