Veere breidt fietsparkeren uit PZC Nieuwe tankinstallatie voor vliegveld Die van de Bonedijke zitten nu hier aazet Geldtekort dreigt voor poppodium Kalashnikov Gemeente zet uitkeringsgerechtigden in voor bemannen stallingen Positieve reacties op eerste koopzondag Snij wonden Uitbreiding Goese kazerne te duur agenda •11 Autospiegels vernield Dronken automobilisten Het Baken vijfde bij schoolvoetbal Aanhanger te zwaar beladen Dronken rijder zonder benzine IjnnrMaurits Sep DOMBURG - Het fietsparkeren Lp marktdagen in Domburg wordt uitgebreid. Mogelijk ko- men ook in Zoutelande beman- i je fietsenstallingen. De gemeen te Veere wil daarvoor uitkerings gerechtigden inzetten. Nog dit jaar w ordt een proef opgezet om ervaring op te doen. DeDomburgse A. Bliek heeft ja ren geleden zelf het initiatief ge nomen om een fietsenstalling te maken als het weekmarkt is. Die stalling is zo'n succes, dat de gemeente zich verplicht voelt nu zelf ook iets te doen om het J ZIERIKZEE - De reacties van ondernemers én klanten op de eerste zomerse koopzondag in Zierikzee zijn positief. Er hangt een gezellige sfeer, de terrassen zijn goed bezet en er kan zelfs gratis in het centrum gepar keerd worden. Wel spreken veel bezoekers hun teleurstelling uit over het feit dat er in verhou ding veel winkels gesloten blij ven. i Voorzitter D. Kersten van onder- I nemersvereniging Neptunus is I blij met het enthousiasme. Hij I constateert dat sommige winke- I hers die aanvankelijk te kennen I gaven niet mee te zullen doen, I toch hun deur openen nu de I weersomstandigheden ideaal I blijken te zijn voor een koopzon- I dag. „Dat moet wel even gere- 1 geld worden, want de onderne mers die direct toestemden, heb ben het geld voor het promotie materiaal betaald", zegt Ker sten. De voorzitter beseft dat een koopzondag nog steeds ge- voelig ligt. Hij zegt er niet per soonlijk op te zijn aangespro ken, maar heeft wel vernomen dat twee ondernemers op aan drang van hun kerkelijke achter- j ban besloten hebben niet mee te doen. „Dat is toch niet meer van deze tijd", vindt Kersten. m BRESKENS - Een 21-jarige man uit Breskens moest zich za terdagmorgen in het ziekenhuis laten behandelen aan snij won den in zijn hals. I DeBressiaander liep de wonden op, doordat een 20-jarige man J uit Sittard een glas naar hem gooide. Na zijn aanhouding ver klaarde de Limburger zich niets van het incident te kunnen her- I inneren. De politie verhoort nog i een aantal getuigen, alvorens de I man uit Sittard op vrije voeten i testellen. Advertentie ^KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33^333 Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman I Wendy van den Hurk I Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl fietsparkeren in Domburg te ver beteren. De gemeente is name lijk verantwoordelijk voor goed bereikbare, veilige, afsluitbare fietsenstallingen en beseft dat zij nu aan zet is. Het college onderkent dat een in haalslag nodig is. Zeker omdat het aantal fietsers toeneemt. Door de centra van de dorpsker nen autoluw te maken, krijgt de fietser meer ruimte. Maar die wil dan ook wel zijn tweewieler ergens veilig kunnen neerzetten, door Jeffrey Kutterink ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden heeft een nieuwe brandstofin stallatie. Die is belangrijk voor het vliegveld, omdat het daar mee de kosten flink kan verla gen. De installatie is zaterdag offici eel in gebruik gesteld door Lu cas en Bauke de Ruiter en Rem- co Belderok, de zoons van twee aandeelhouders van het bedrijf Zeeland Airport, Dick de Ruiter en Enno Belderok. Die laatste twee hebben veel van de werk zaamheden op zich genomen, zo als het storten van het vloeistof dichte plateau en het verzorgen van de (technische) afwerking. De vorige brandstofinstallatie, in beheer van oliemaatschappij BP, was afgekeurd. Die leverde de brandstof, maar stak ook een behoorlijk deel van de marge in aldus het college. De rekken die er nu staan, voldoen niet aan de eisen van de fietsers. De fietsenstalling die Bliek met een dorpsgenoot heeft opgezet in de West weg, doet dat wel. Het initiatief is echter kwets baar omdat het vooral van die twee mensen afhangt, stelt het college vast. Daarom wordt ge zocht naar manieren om het fietsparkeren structureel te ver beteren. Het dagelijks gemeente bestuur wil daarom ook aan de eigen zak. De nieuwe installatie exploiteert het vliegveld in ei gen beheer. Een investering van 120.000 euro, maar de marges komen voortaan ten goede aan het vliegveld. Daardoor krijgt het voortaan meer inkomsten, waardoor het bedrijf financieel gezonder wordt. Piloten kunnen drie typen brandstof tanken op Mid den-Zeeland, waaronder euro loodvrij en diesel. „Steeds meer vliegtuigen tanken euro lood vrij. Ook diesel is in opkomst", zegt directeur P. Geysen van vliegveld Midden-Zeeland. On der de grond is een tank van 40.000 liter ingegraven. Die is verdeeld in drie compartimen ten. Geysen: „We verkopen op het vliegveld 150.000 liter brand stof per jaar. Dat betekent dat de tank slechts vier keer per jaar hoeft te worden gevuld. Daarmee besparen we ook nog eens op de transportkosten." oostkant van Domburg stallin gen maken op marktdagen, en mogelijk op dagen waarop eve nementen plaatsvinden en het dorpscentrum voor auto's is af gesloten. Tijdelijke stallingen kunnen komen in de omgeving van 't Groentje en bij de Sta tionsstraat op het parkeerter rein Tramzicht. Voor definitieve fietsenstallingen kijkt de ge meente naar het parkeerterrein- tje De Tol en naar de omgeving van de Schelpweg (bij het scha kelstation van KPN). Voor be waakte fietsenstallingen zijn mensen nodig. De gemeente wil daar uitkeringsgerechtigden voor benaderen. Zij kunnen een stageplaats krijgen, met behoud van hun uitkering. Die stage plaats zou ook kunnen leiden tot een reïntegratieplan, waar door zij uiteindelijk weer een ge wone baan kunnen vinden en niet meer afhankelijk zijn van een uitkering. Uit een onder zoek in het bestand met uitke ringsgerechtigden, blijkt dat vier tot zes mensen in aanmer king komen. Als het project in Domburg suc cesvol is. wil de gemeente ook in Zoutelande permanente fietsen stallingen bouwen. In dat dorp zou daarvoor ruimte zijn in de omgeving van het Wulkpad en het Willibrordusplein. Zoutelan de is volgens B en W net als Domburg een doip waar het fietsparkeren meer aandacht verdient. door René van Stee TERNEUZEN - In 2003 kreeg Kalashnikov nog de Zeeuws- Vlaamse cultuurprijs. Nu dreigt het Terneuzense jongerencen trum een aanzienlijk deel van zijn inkomsten mis te lopen door een ander subsidiebeleid van de provincie. De vier toonaangevende poppo dia in Zeeland, waartoe Kalash nikov behoort, moeten voortaan een provinciale bijdrage van 25.000 euro verdelen. Kalashni kov kreeg voorheen 11.345 euro, ruim 5000 euro meer dan nu. De provincie verwacht hierdoor de uitwisseling en samenwerking van de vier poppodia te bevor derden, waardoor ook kosten worden bespaard. „Onterecht", zegt voorzitter Arnaud Brom van de Stichting Kalashnikov. „De samenwerking is al heel in tensief. Om die op een nog hoger niveau te tillen, is er een geza menlijk subsidieverzoek de deur uitgegaan. Blijkbaar is de pro vincie er gemakshalve van uitge gaan dat een individuele bij dra- ge dan niet meer nodig was. Daardoor dreigen wij nu in de problemen te komen." Door het besluit van de provincie deed de Stichting Kalashnikov een be roep op de gemeente Terneuzen. Zij vroeg ter compensatie om een subsidie van 11.500 euro, bijna achtduizend euro meer dan vroeger. Daardoor zou de programmering niet onder druk komen te staan en zou het jonge rencentrum ook nog wat vlees op de botten houden. Het college van B en W wilde hier niet aan, omdat Kalashni kov te weinig mogelijkheden zou hebben benut om andere an dere inkomstenbronnen aan te boren. Ook die conclusie is vol gens Brom gebaseerd op verkeer de veronderstellingen. „Wij zijn niet vies van commer cie, maar in een commerciële programmering zien wij weinig. Ons publiek komt daar niet op af. Het gaat ons ook niet om het grote geld. Kalashnikov is juist groot geworden door een alter natieve programmering. Zo krij gen onbekende regionale bands bij ons het podium dat ze elders niet krijgen. Om de mensen niet weg te jagen, heffen we ook niet altijd entree. Daarom zijn ook de tarieven voor consumpties zeer schappelijk." De raadscommissie Samenle ving schoot het subsidieverzoek eind vorige maand niet meteen af. Gelet op het verloop van de discussie nam wethouder C. Liefting het collegevoorstel te rug Binnenkort gaat hij weer om tafel met vertegenwoordi gers van Kalashnikov. Brom heef goede hoop dat er als nog een ruimere gemeentelijke bijdrage uitrolt. Hij vindt dat Kalashnikov dit ook verdient. Brom: „Als boegbeeld in de re gio hebben wij ons allang bewe zen. Dat moet een gemeente die zegt cultuur te koesteren toch iets waard zijn. Daarnaast draaien we dankzij veertig zeer gemotiveerde vrijwilligers. Ook die groep verdient waardering. GOES - De uitbreiding van de brandweerkazerne aan de Oran- jeweg in Goes moet goedkoper. De gemeenteraad van Goes heeft die opdracht meegegeven aan het dagelijks gemeentebe stuur, het college van burge meester en wethouders. B en W wilden 854.000 euro, tér- wijl de investering twee jaar ge leden op 500.000 euro was be groot. In de Goese kazerne komen meer regionale taken, is één van de redenen. De gemeenteraad is niet onder de indruk van dat ar gument. j STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE Dorpshuis. 14.00 - 16.00 uur. Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur. Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11 00 - 17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; VLISSINGEN - Open Hof. 910 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Van Hogendorpweg, 14.00 - 16.00 uur: optreden toneelgroep Up 50 en 55 plus koor De Zingende Zilvermeeuwen, Vogazaal Open Hof. 19.00 - 20.00 uur Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21 00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18 00 - 19.00 uur Kung Fu voor jongeren en volwassenen. De nieuwe brandstofinstallatie op vliegveld Midden-Zeeland werd zaterdag officieel in gebruik ge steld. foto Lex de Meester maandag 6 juni 2005 De Scheldestraat in Vlissingen is er volgens sommige bewoners de laatste jaren niet op vooruit gegaan. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De straat is veranderd sinds de Albert Heijn weg is. Nee, na de asfaltering werd alles anders. Nee nee, vanaf het moment dat 'mevrouw Be heersbaar' de stad ging besturen. Ze ko men er niet uit, de mensen van de Schel destraat. Maar één ding is zeker: hun straatje is niet meer wat het was. „Mevrouw, kunt u komen naar de Schel destraat? Samen wandelen. Dan laat ik u zien dat de straat een tweede Bonedij- kestraat is geworden. Jazeker, die van de Bonedijke, die zitten nu hier." Aan de andere kant van de lijn hangt een ongeruste buurtbewoonster. Haar naam wil ze niet in de krant. En erbij zeggen dat ze op leeftijd is, heeft ze ook liever niet. Ze is het wel. Misschien dat ze daarom zo goed ziet dat haar vroege re 'superstraatje' zo is veranderd. „Toen mijn man en ik hier vijftien jaar geleden kwamen wonen, was de Schel destraat een superstraatje. Gewone be strating, zonder stoplichten. In de zij straatjes woonden de gegoede Schelde- mensen en in de straat zelf kon je goed koper inkopen doen dan in de binnen stad. Ideaal." „Totdat mevrouw Beheersbaar de stad ging besturen. Mevrouw Van Dok. Die vindt altijd alles beheersbaar. Maar de Scheldestraat is nog nauwelijks beheers baar. De echte Vlissingers zijn allang weg. Vroeger bracht ik mijn krantje 's avonds, vlak na het avondeten, naar een kennis. De laatste jaren ben ik verschil lende keren lastiggevallen. En als bleek dat ik geen geld bij me had, kreeg ik klappen. Voortaan blijf ik maar thuis. Moet ik toch de straat op, dan draag ik een schroevendraaier tegen mijn lijf." Het blijft niet bij 'kleine criminaliteit'. De Scheldestraat is volgens haar een pa radijs voor drugsdealers. „Ze zitten bo ven de meubelzaak van Altena, en daar en daar." Mevrouw wijst alle kanten uit. „En dan lopen ze zenuwachtig op en neer. Ze gooien steentjes tegen het raam en wisselen pakjes uit. Van de meisjes van het woningbureau weet ik. dat op de bovenwoning van de wasseret te vijftig postbusadressen staan inge schreven." Ze doet er best wat aan, de mevrouw. Twee jaar geleden belde ze met wijlen wethouder Cees de Keijzer. Die kwam langs en hoorde haar relaas aan. „Nou en die man schrok ervan. Hij zou er met een iets aan gaan doen. Maar ja, toen ging de man heen. Nooit meer heb ik er iets over gehoord. En ik bel toch echt ge noeg met de gemeente." Hup, thee opdrinken en naar buiten. De eerste stop is bij de bloembakken voor de deur. „Daar lag laatst poep. Honden poep, dacht ik. Maar de straatveger zei nog: honden gebruiken toch geen closet papier? We gaan naar de overkant. Een eindje verderop woont een arme jongen in de voormalige koelcel van de groen- tenzaak." Mevrouw zwaait zonder enige schroom de voordeur open. De bewoner blijkt niet thuis. Even vlot loopt ze door naai de keuken. Op het aanrecht liggen stuk jes aluminiumfolie en een gebogen le pel. Het kotje is vies, stinkt. „En voor die paar vierkante meter betaalt die jon gen dan 268 euro per maand." Ze geeft hem wel eens wat. Eerst geld, maar nu liever een broodje of een bakje friet. Als ze tenminste de overkant weet te bereiken. „Meisje, je wilt het niet we ten. Zesdubbele uitlaten, harde muziek. Het is een racebaan." Vervallen Pas als je erop let, valt op hoe vervallen de panden in de Scheldesti-aat ei-uit zien. Hoeveel ramen zijn dichtgeplakt met kranten, die helemaal vergeeld zijn. Hoe vaak de gordijnen tot het laat ste kiertje zijn dichtgetrokken. Sommi ge huiskamers zijn onderverdeeld in kleine hokjes, dat zie je vanaf de straat kant. Aan een balkonnetje hangen twee fietsen. Honderdvijftig euro moeten ze kosten, staat geschreven op een stuk karton. Voor de meubelzaak schuifelt een man. Zijn windjack hangt scheef over zijn schouders. Met zijn handen vormt hij een bolletje, dat hij driftig schudt. Tus sen zijn vingers glippen twee, drie steen tjes door. Vluchtig worden ze van de grond geraapt. De man kijkt even naar boven en slaat dan de hoek om. foto Lex de Meester 's Avonds is het tien keer zo erg, zegt ie dereen. Na het avondeten maar even te rug dan. Het is nog even druk als rond het middaguur. „Soms doen ze een wheelydie scooter- gasten", vertelt Rob Bovenkamp van Rookplaza, het tabakswinkeltje. „Het is een gekkenhuis. Je durft je deur nog niet te laten openstaan, met die herrie. En de politie? Die schrijft parkeerbon nen uit en is dan weer pleite. „Ik zweer je, vorige week zag ik hoe ie mand zijn auto uit werd geramd. Mid den op de dag! Het lijkt de Bonedij- kestraat wel." Michelangelo Seintje is rookklant. Hij zag de straat veranderen in de twaalf jaar dat hij hier woonde. „De Scheldestraat gaat achteruit." Harry Kapelle haalt herinneringen aan een jaar of twintig geleden op. „Toen stonden bij Albert Heijn de fruitbakken buiten en dan had je Meijer met zijn oliebollen. Er werd wat georganiseerd. Beetje braderieën met zijn allen. Bier tje, barbecue." Ook zijn buurvrouw weet het nog. Els van Mill: „Nu hebben we een verloederde straat. Met stiekem gedoe en racetoestanden. Ik ben ver vreemd van de Scheldestraat. En dat komt nooit meer goed." Terug naar de klokkenluider. Ook zij ziet het somber in. „En mijn man, die wilde zo graag dat het weer goed zou ko men met de Scheldestraat. Hij stond zo vaak op het punt om alarm te slaan. Om de krant te bellen. Nu is mijn man dood en moet ik doen wat hij wilde doen. De mensen wakker schudden! Want ik hoop heilig dat het ooit nog goedkomt met ons Scheldestraatje." MIDDELBURG - Twee mannen van 29 en 21 jaar uit Ben- nekom zijn zaterdag aangehouden omdat ze autospiegels hadden vernield in de Zusterstraat in Middelburg. Op aanwijzingen van een getuige kon de politie het tweetal arresteren. De Bennekommers bekenden de vernielingen. Hoeveel autospiegels ze hadden kapotgemaakt, is niet be kend. De mannen zijn tijdelijk vastgehouden in een poli tiecel. Ook op de Vlissingsesingel in Middelburg zijn dit weekeinde autospiegels vernield. Hoeveel er gesneuveld zijn is niet bekend. Voor die vernielingen is nog niemand aangehouden. MIDDELBURG - Negen mensen zijn dit weekeinde door de politie aangehouden omdat ze te veel alcohol hadden genuttigd om nog te mogen rijden. Eén automobilist moest zijn rijbewijs inleveren, omdat hij vier keer te veel had gedronken. Vier andere automobilisten kregen rijver boden van één tot vijf uur. Ook twee brommerrijders en twee fietsers werden betrapt en moesten naast hun twee wieler gaan lopen. Zij kregen rijverboden van vier tot ze ven uur. De alcoholcontroles vonden plaats in Middel burg en Vlissingen. ARNEMUIDEN - Groep 8 van de Arnemuidse basis school Het Baken is vijfde geworden bij het schoolvoetbal- kampioenschap Zuid-Nederland voor meisjes. Dat toer nooi vond zaterdag plaats in Sprang-Capelle. De dames- ploeg van groep 8 van Het Baken was op 13 april kam pioen van Walcheren geworden en legde op 18 mei beslag op het Zeeuws kampioenschap. Op het Zuid-Nederlandse kampioenschap hadden de dames pech in de voorronde, zodat ze uiteindelijk de wedstrijd om de vijfde en zesde plaats mochten spelen. Maar die wedstrijd werd gewon- VROUWENPOLDER - Door een te zwaar beladen aan hanger is een 41-jarige man uit Zierikzee zaterdagavond met zijn wagen tegen de vangrail van de N57 bij Vrouwen polder gereden. De aanhangwagen schaarde en raakte de vangrail rechts van de weg. Daarna draaide de combina tie rond de as en kwam tegen de vangrail aan de andere kant van de weg tot stilstand. Onderzoek van de techni sche recherche heeft bevestigd dat de aanhanger enkele duizenden kilo's te zwaar beladen was. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Hij kreeg wel een proces-ver-: baal. De auto en de aanhanger moesten door een takelbe-: drijf worden weggesleept. RILLAND - Een 34-jarige automobilist uit Steenbergen die twee keer zo veel gedronken had als toegestaan, is za terdagmiddag tegen de lamp gelopen, nadat hij op rijks-; weg A58 bij Rilland zonder benzine was komen te staan. De politie kwam hem op het spoor, omdat weggebruikers hadden gebeld vanwege het vreemde rijgedrag van de West-Brabander. Op zoek naar de auto bleek de bestuur der langs de kant van de weg te staan, zonder benzine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11