Goes moet oppassen met winkels Luisteraars eten later om niets te missen Lopen over water in vernieuwd museum PZC Faasse^Fermont T oegankelij kheid Neeltje Jans getest Vandaag Open Huis Route! Tweeduizend Uurtjes Bert Vrouw in woning beroofd Forse straf voor drankrijder Gewonde bij botsing Middelburg Auto gestolen in Goes Barbecueverbod blijft op strand Peutermiddag in bibliotheek Goes liedjesschrijver in Geersdijk Kamer van Koophandel waarschuwt voor gebruik Zeelandhallen weg met bril en lenzen! www, ev ecenter. n I Bel gratis 0800- 25 26 27 Kijk op www.faasse-fermont.nl of in De Woongids voor de deelnemende panden. sxaAeteéf-s 0113-250555 Reïntegreren na burn-out of ziekte van moeten naar willen Binnenkort starten er intervisiegroepen voor vrouwen in de WAO die bijv. na hun burn-out of ziekte de intentie hebben weer aan de slag te gaan en zich daar onzeker over voelen. Bij 'In beweging naar werk' ligt de nadruk op ver sterking van eigenwaarde zodat vrouwen met zelfvertrouwen en vanuit hun eigen wil kunnen beginnen met reïntegratie naar werk. Het basisprincipe is 'empowerment'; mensen aanspreken op hun eigen kracht, zodat men zelf in beweging komt Voor wie? Je bent vrouw Je hebt een UWV-WAO uitkering Je wilt je grenzen leren stellen Je wilt je op eigen kracht en kennis voorbereiden op reïntegratie naar werk Je bent hierbij bereid naar je eigen functioneren te kijken Je hebt behoefte aan contact met andere vrouwen in dezelfde situatie Je hebt de intentie om weer aan het werk te gaan. Door wie? Wende, maatschap voor mens en werk. Voor informatie en aanmelden bel: 0118-616121 en vraag naar Pauline Klerkx. Of kijk op: www.wende.nl Wanneer? Bij voldoende deelnemers starten er groepen op diverse data en plaatsen in de regio. Informatiebijeenkomsten: Kom naar één van de informatiebijeenkomsten op 14 juni om 10.00 uur of op 16 juni om 14.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Deelname aan het traject 'In beweging naar werk' wordt betaald door het UWV Bij aanvang van de tweeduizendste uitzending zingt het publiek Lang zal hij leven voor Bert van Leerdam, door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - „Ik voel me net ja rig. Dit zat vanmorgen bij de post", wijst Bert van Leerdam naar een dik pakket felicitatiekaarten. „Bijzonder he! Dan maak je dus gewoon een radio programma." Van Leerdam had gisterochtend zijn tweeduizendste uitzending van het pro gramma 'Uurtje Bert' op Omroep Zee land. De eerste uitzending was op 1 ja nuari 1996. Het idee was destijds dat Bert naar mensen toe zou gaan om ze te helpen met één of andere klus. Maar al snel gaven de luisteraars een eigen draai aan het programma. Ze boden zelf hulp aan. En zo werd Bert binnen de kortste keren de spil tussen vraag en aanbod van de meest uiteenlopende spulletjes. „Mensen vragen me of ik het na al die jaren nog steeds leuk vind om te doen. Ja, ik vind het nog heel leuk. Het wordt ook door de luisteraars goed gewaar deerd. Er zijn zelfs mensen die later gaan eten zodat ze het hele programma kunnen horen. En zolang mensen vra gen insturen, blijf ik Uurtje Bert doen." Voor de twee uur durende jubileumuit zending nodigde de radiomaker 26 vas te luisteraars uit om de uitzending live bij te wonen. Ze zijn enthousiast. „Nu kunnen we eindelijk zien hoe het pro gramma gemaakt wordt", zeggen ze. „Normaal horen we het alleen op de ra dio." Feestje Het is net tien uur geweest. De reclame is nog bezig. Iedereen wacht het mo ment af dat Bert de ether in gaat. „Nou mensen", zegt Van Leerdam glunde rend, „dit zijn de spannende minuten vóór de uitzending. We gaan er een feestje van maken vandaag." Zodra de uitzending begint, vertelt Bert dat de studio vol zit met trouwe luiste raars. Hij stelt Peter en Lilian voor. Zij helpen regelmatig bellers uit de brand door met de computer borduurpatroon tjes van specifieke afbeeldingen te ma ken. Lilian laat zien wat ze laatst gebor duurd heeft. „Er zitten 143 kleuren in", zegt ze. „Zo! Da's veel", zegt Bert. Ook Ada uit Oude Tonge is in de studio. Ze heeft volgens de jingle die de techni cus start 'Typisch een vraag voor Bert'. Ada heeft een fotoboek van Peter Ver dunnen in de aanbieding. „Het is een mooi boek", zegt ze. „Te mooi om het op Flakkee op de rommelmarkt te gooien. Daarom dacht ik: ik neem het mee naar hier." Een luisteraar uit Souburg wil het boek wel hebben en belt naar het program ma. „Je woont toch vlakbij", zegt Bert. „Kom maar hier naartoe. Dan kan je het zelf ophalen en gelijk zien hoe gezel lig het hier is." In de studio is het een komen en gaan van mensen. Bakker Bliek komt binnen. Hij feliciteert Van Leerdam met zijn foto Ruben Oreel 2000-ste uitzending en heeft bolussen bij zich voor iedereen. Ook een camera man en fotografen komen binnen en leg gen de jubileumuitzending vast. De bel ler uit Souburg is ook gearriveerd. Ze schuift aan bij Bert aan tafel, neemt het boek in ontvangst en pakt een bolus. Doornroosje In de rest van de uitzending wisselt een trimapparaat van eigenaar en maakt een beller leraressen uit Hoek blij met een smeedijzeren bed voor de school voorstelling Doornroosje. Alleen voor de 120 oude kussentjes uit het kerkje van Ellesdiek meldt niemand zich aan. „Ach Bert, het geeft niet", zegt Engel Reinhoudt van het kerkje. „We kunnen ze altijd nog een keer verloten. Dan heeft iedereen prijs." Om twaalf uur is de uitzending ten ein de. „Dat was het dan, jongens", zegt Van Leerdam. Een vrouw uit het pu bliek knikt en zegt: „Het is zoals altijd omgevlogen. Het was fantastisch om een keer mee te maken. Ik heb er geen woorden voor. Ik heb alleen spijt dat ik geen fototoestel heb meegenomen." Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers I Mieke van der Jagt I Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Storm loopt het niet, maar dat was ook niet de bedoe ling. Een handjevol mensen be zoekt vrijdag de eerste kijkdag van het vernieuwde Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Anderhalf jaar geleden prikte museumdirecteur G. Heerebout 3 juni als streefdatum voor de of ficieuze opening. Die zou dan aardig samenvallen met festivi teiten rond 600 jaar Goes. De polsstok bleek net iets te kort. Heerebout schat dat het mu seum over drie weken helemaal is ingericht. Premier Balkenen de verricht dinsdag 5 juli de offi ciële opening van het Beveland- se museum. Al heeft Heerebout er niet te veel ruchtbaarheid aan gegeven - „We kunnen nu geen driehon derd mensen over de vloer heb ben, want er wordt nog ge werkt" - kunnen Goesenaren ook vandaag nog een kijkje ne men in het verbouwde en com pleet heringerichte museum. Het is een soort service aan de bevolking die, na jaren sluiting, even kan zien hoe het is gewor den. Voor half geld kunnen ze naar binnen. Dus voor twee eu ro per volwassene en een euro voor kinderen tussen zes en ze ventien jaar. Ook senioren beta len een euro, jonge kinderen mo- fen gratis naar binnen. Over rie weken gelden de normale entreeprijzen. Een Kloetingenaar die vrijdag even in het museum komt neu zen, vindt het vreemd dat hij moet betalen tijdens een open dag. Bovendien is het museum nog niet af, zegt hij. „Eigenlijk moet je dan geen entree heffen, maar goed, is ben blij dat de boel gerenoveerd is en hoop dat er veel belangstelling voor is." Museumdirecteur Heerebout werpt tegen dat de tentoonstel ling van twee studenten museo logie van de Hogeschool Amster dam over 600 jaar Goes op een haar na klaar is, evenals een na bootsing van een verdronken dorp. „Het is trouwens ook leuk om te zien hoe iets tot stand Belangstellenden en museumdirecteur Heerebout (rechts) lezen oude kranten in de expositieruimte over 600 jaar Goes. foto Willem Mieras komt. Vandaar een beperkte en tree." Beneden is nog weinig te zien, De expositieruimte Met Man en Macht, die een beeld geeft van de verdediging van Goes en an dere plaatsen in de regio, staat vol met ingepakte schuttersstuk ken, waarvan uit de kluiten ge wassen schilderijen de pronk stukken van het museum vor men. Heerebout verwacht niet in tijdnood te komen. „Het is een kwestie van uitpakken, neer zetten en ophangen." Een suppoost staat in de zaal 600 jaar Goes. Niet zonder re den, want in de vloer zijn uitspa ringen voor informatiepanelen aangebracht. Alleen de glazen afdekking ontbreekt nog en je zou zomaar je enkel verzwikken als je in zo'n gat duikelt. De ex positie gaat in grote stappen door de geschiedenis heen: van 1405, toen Goes stadsrechten kreeg, tot nu. Bezoekers kunnen er ook oude kranten lezen en via touchscreens verhalen oproe pen. Boven moeten de wezenzolder en de Hall of Fame - een galerij van bekende Bevelanders - nog worden ingericht. De expositie Blinken en Verzinken, een over zicht van hoogtijdagen en over stromingen, half klaar. Grappig is een imitatie van een verdron ken dorp. Aan de hand van fo to's zijn de resten van het oude Bath gekopieerd. Dat is gebeurd met kunstblubber en speciale hars. Het lijkt alsof de vloer doorweekt is, maar het water blijkt een speciale hars. Je kimt er zelfs met een rolstoel over heen, al is het stukje Wester- schelde bedrieglijk echt. Er lig gen een skelet, slachtafval, ste nen van fundamenten, schelp jes, zo'n beetje alles wat je in de Westerschelde bij laag water voor de dijk bij Bath aantreft. Heerebout is inmiddels ook ach ter de precieze leeftijd van het museum, dat van oudsher een nonnenklooster was. Hij heeft uit twee balken monsters laten zagen en de jaarringen onder zocht. „Daaruit blijkt dat het museum in 1493 gereed geko men moet zijn en dat is leuk, want dat wisten we nog niet." Het echtpaar Abrahamse geeft een museum een dikke voldoen de. Mooi en ook leuk voor kinde ren. M. Abrahamse komt speciaal kij ken, omdat hij bij de verbou wing betrokken is geweest. (Advertentie) zaterdag 4 juni 2005 b 15 OOST-SOUBURG - Een 82-jarige vrouw is gistermiddag tussen kwart voor en kwart over drie in haar woning op het Oranjeplein in Oost-Souburg beroofd van haar porte monnee. Een onbekende man kwam aan haar deur en wist zich met een smoes toegang tot het huis te verkrijgen. In een onbewaakt ogenblik heeft hij de portemonnee uit de tas van de vrouw gestolen. In de portemonnee zaten waarde papieren en enkele honderden euro's. MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Renesse is giste ren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 28 uur werkstraf en een onvoorwaardelijke rijontzegging van 12 maanden. De man was in december vorig jaar aan gehouden na een eenzijdig ongeval in Bruinisse. Daarbij was hij op drie geparkeerde auto's ingereden. Na een blaastest constateerde de politie een alcoholgehalte van 950 microgram. De grens ligt bij 220 microgram. De offi cier van justitie opperde dat een dergelijk gehalte niet zel den te wijten is aan een alcoholprobleem. Dat werd dooi de dader ontkend, maar hij zei wel dat hij kampte met een drugsprobleem. MIDDELBURG - Een 72-jarige Middelburgse snorfietser is vrijdagmiddag bij een aanrijding in zijn woonplaats ge wondgeraakt. De snorfietser reed rond half vier over de Londensekaai, komende uit de richting van de Houtkaai. Op de kruising Londensekaai/Nieuwstraat sloeg hij links af en liet hierbij de links van hem, op dezelfde weg rijden de 23-jarige Middelburgse automobilist niet voorgaan. De snorfietser liep verwonidingen op aan zijn hoofd en werd overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. GOES - In de Marshallstraat in Goes is tussen donderdag avond tien uur en gisterochtend half zeven een personen auto gestolen. Het betreft een grijze Mazda 626 sedan 2.0. De waarde bedraagt ongeveer 1500 euro. DOMBURG - Barbecueen op open vuur blijft verboden op de Veerse stranden. Ook vliegeren aan een buggy blijft uit den boze. Dat heeft het college van B en W van Veere besloten, op advies van de Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW). Het Platform Economie Veere wilde enkele strandvakken aanwijzen waar mensen mogen barbecueen. De Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van de ge meente verbiedt echter het gebruik van open vuur op de stranden. En dus mag er ook niet worden gebarbecued. Tenzij er een gasbarbecue wordt gebruikt, want dat wordt niet als open vuur beschouwd. De SSW, die de Walcherse stranden in de gemeente Veere beheert en onderhoudt, is tegen wijziging van de APV. Er wordt al steeds meer gebarbecued op de stranden, terwijl het eigenlijk niet mag. „Maar er is heel weinig tegen te doen", zegt directeur L. Fransen. „Het ontbreekt ons aan de mensen om te controleren." door Martijn de Koning MIDDELBURG - Zeeuwse ge handicapten en vrijwilligers van het Rode Kruis testen dins dag Waterland Neeltje Jans op de toegankelijkheid voor invali den, in het kader van een lande lijke actie. Doel van de campagne is attrac ties en restaurants te stimuleren zich rolstoelvriendelijk op te stellen. „Te vaak zijn gelegenhe den die geen rekening houden met gehandicapten er de oor zaak van dat deze mensen de deur niet uitgaan", meldt C. Breederveld, algemeen direc teur van het Rode Kruis. „Door de goede zaken in kaart te bren gen, hopen we invaliden uit dit isolement te halen." Op Neeltje Jans beoordelen de veertig testersdiverse attracties, voorstellingen en het restau rant. Ze letten op zaken als de grootte van doorgangen en de bereikbaarheid van sanitaire voorzieningen. Ook meer subjec tieve zaken spelen een belangrij ke rol, zoals de mate waarin de gehandicapten zich in en rond de locaties thuisvoelen. (Advertentie) fonrHarmen van der Werf GOES - Voor de Zeelandhallen I in Goes moet veel duidelijker worden omschreven wat er wel en niet mag aan detailhandelsac tiviteiten. De Kamer van Koop- handel Zeeland heeft dit aan de gemeente Goes gevraagd om te voorkomen dat onder meer de Goese binnenstad in de wielen wordt gereden. I Het is een goede zaak dat de Zee- I landhallen worden vernieuwd. De Kamer van Koophandel I heeft daar niets tegen; integen- I deel, want het gaat tenslotte om 1 'een voor Zeeland belangrijk I beurzen- en evenementencom- plex'. Toch is het nodig, vindt de Ka mer van Koophandel, om enkele I waarschuwingen te laten horen I aan het adres van de gemeente I Goes. I Het college van B en W van GOES - In de bibliotheek aan de Goese Oostwal wordt van daag tussen 14.00 en 16.30 uur een inloopmiddag gehouden voor peuters en kleuters. Ouders, grootouders en mede werkers van instellingen die met jonge kinderen werken, zijn welkom. Zij kunnen uitleg krij gen over wat de bibliotheek zoal te bieden heeft voor jonge kinde ren. Naast prentenboeken, cd's, puzzels en dvd's is er sinds kort ookeenlogeerkoffertje. Dit kof fertje is gevuld met prentenboe- n, cd's en korte voorleesverha- I. De nieuwigheid is bedoeld voor kinderen die op vakantie gaan, of voor grootouders die hun kleinkind te logeren krij gen. Voor de kinderen zijn er zater dagmiddag allerlei activiteiten, waaronder grabbelen, grimeren, voorlezen en knutselen. Even na one uur worden de winnaars van een kleurwedstrijd bekend- GEERSDIJK - Liedjesschrijver, zanger en theoloog Rob Fa vier houdt morgen een dienst in de Ontmoetingsdijk in Geersdijk. pier vermengt prediking met liedjes. De dienst begint om tien uur 's ochtends. (Advertentie) r KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl 33S333 Kapelle -Tel. 0113-33# Goes wil 'aan de evenementen hal verwante detailhandelsacti viteiten' toestaan en dat stuit de Kamer van Koophandel tegen de borst. De omschrijving is te vaag, oordeelt de Kamer, en laat te veel ruimte open voor allerlei vormen van detailhandel. Dat kan met name voor de winkels in de Goese binnenstad wel eens gevolgen hebben. Dat is voor de Kamer van Koop handel niet de enige reden om in de pen te klimmen. De discussie eerder dit jaar over een stoffen- beurs in de Zeelandhallen heeft aangetoond dat er een vervelend juridisch steekspel over zo'n ac tiviteit kan ontstaan. Niemand vindt dat soort conflicten pret tig, aldus de Kamer, en niemand is er ook bij gebaat. Vandaar dat de Kamer van Koophandel er bij het dagelijks bestuur van Goes op aandringt in het bestemmingsplan veel pre ciezer aan te geven wat wel en wat niet in en om de Zeelandhal len mag gebeuren aan detailhan delsactiviteiten. Anders zouden 'vliegende winkels' met super aanbiedingen er wel eens gere geld kunnen neerstrijken met al le gevolgen van dien voor gewo ne winkels. Waterdicht De Kamer van Koophandel reali seert zich dat het niet eenvoudig is 'juridisch waterdichte' om schrijvingen te maken voor het gebruik van de Zeelandhallen voor detailhandel. Geadviseerd wordt daarover overleg te voeT ren met onder meer de provincie Zeeland, de plaatselijke onder nemersorganisatie en exploitant Libéma. De Goese wethouder S. van 't Westeinde (VVD, economie) laat in een reactie weten de brief van de Kamer van Koophandel nog niet te kennen. Zij meldt dat er al wel overleg plaatsvindt met de Goese middenstandsorganisa tie OOG. Zo'n duizend vierkante meter van de vernieuwde Zeelandhal len zou een winkelbestemming kunnen krijgen, is eerder ge zegd. Een golfwinkel was daar eerst voor in, maar heeft het la ten afweten. Libéma meldde vervolgens dat er een fietsenzaak zou komen. Het gaat de Kamer van Koop handel echter niet alleen om 'vaste' detailhandel, maar ook om de activiteiten in de hallen zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65