Terrorisme bedreigt Oezbekistan PZC Opnieuw arrestaties na beelden executies Bosnië Nixon verdacht Feit van lekken Watergate bü bsrco Kinderlijkjes in moeders vrieskist Europarlement laakt verkoop Nederlandse korvetten aan Jakarta Banen index Diplomaten van Israël en VS ontvluchten Centraal-Aziatisch land COMBI-deal Puinruimen na het water Aanklacht in Noord-Ierse moordzaak Syrië zou drie Scud-raketten hebben getest Bush wil geen kwijtschelding Kilo's springstof in rugzak Tower Bridge weer toegankelijk Hoerenlopers op affiches in VS Gysi terug in Duitse politiek IantIÊkgbSdi (®)JobTrack.nl P2C zaterdag 4 juni 2005 pn onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Nixon en zijn staf hadden al vrij snel het ver moeden dat FBI-topman Mark Feit naar de media lekte over de Watergate-affaire. Dat meldde je Amerikaanse nieuwszender CNN gisteren. Het lekken van informatie naar de krant The Washington Post droeg er toe bij dat Nixon in 1974 aftrad. Volgens verslagen van opnames van gesprekken tussen Nixon en zijn medewerkers viel de naam van Feit al in oktober 1972. De stafchef van het Witte Huis, Hal- deman, verklaarde dat een bron binnen de geheime dienst de FBI-man als belangrijkste lek had geïdentificeerd. Feit onthulde eerder deze week dat hij 'Deep Throat' was, de ge heimzinnige bron die de Was hington Post-journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein van geheime informatie voorzag over het onderzoek naar het Wa- terga te-schandaal Dat kwam aan het rollen toen in brekers op 17 juni 1972 afluister apparatuur probeerden te plaat sen in het hoofdkwartier van de Democratische Partij in Was hington. Tijdens het onderzoek werd dui delijk dat de inbraak deel uit maakte van een Republikeins complot om de Democraten af te luisteren en hun campagne voor de presidentsverkiezingen in 1972 te saboteren. Nixon en zijn vertrouwelingen waren van die plannen op de hoogte. Nixon werd in 1972 nog wel her kozen, maar hij zag zich twee jaar later gedwongen op te stap pen. Hij wilde de uitslag van een parlementair onderzoek naar Watergate niet afwachten. De president is nooit vervolgd voor de affaire. Enkele van zijn naaste medewerkers moesten wel de gevangenis in. De publicaties van Woodward en Bernstein, geholpen door Feit, leidden ertoe dat het onder zoek naar het grootste schan daal uit de Amerikaanse politie ke geschiedenis in de openbaar heid kwam. ANP HnnrRemco Reiding MOSKOU - De Verenigde Sta len en Israël hebben hun ambas sadepersoneel overhaast geëva- ueerd uit Oezbekistan. Dit uit voor aanslagen van mos- ïterroristen. LDe regering van de Verenigde Stalen heeft informatie ontvan gen dat terroristische groeperin gen m de zeer nabije toekomst anslagen plannen in Oezbe- stan die mogelijk zijn gericht ni Amerikaanse doelen", aldus iel ministerie van Buitenlandse taken. folgens de VS zijn onder meer Qaeda, de Islamitische Bewe eg van Oezbekistan, de Jihad Jme en Oostelijk Turkistan ac- ief in de regio. „Deze groepen lebben anti-Amerikaanse gevoe lens geuit en zouden Amerikaan se regerings- of privé-belangen lis doelwit kunnen hebben." 'erugvliegen •aël liet na het Amerikaanse farm-alle diplomaten behalve je ambassadeur en een aantal jewakers terugvliegen. Neder land beschikt niet over een am- lassade in Oezbekistan. Het mi- listerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag adviseert wel Nederlanders in het hele land 'uiterst waakzaam' te zijn. De imbassades van Amerika en Is raël in Oezbekistan waren in uli vorig jaar al doelwit van ;elfmoordaanslagen. Ook bij het kantoor van de procu- :eur-generaal had destijds een explosie plaats. De islamitische Jihad Unie eiste de verantwoordelijkheid op voor de aanslagen, waarbij twee mensen om het leven kwamen. Vorige maand schoten bewakers van de Israëlische ambassade een Oezbeek dood die stopte kens had genegeerd. Hij bleek nep-explosieven bij zich te heb ben. Het incident wordt beschouwd als een test om te achterhalen hoe alert de veiligheidsbeamb ten zijn. Demonstranten Een dag eerder waren in Andij- an vele doden gevallen, nadat Oezbeekse troepen het vuur openden op veelal ongewapende demonstranten. Het officiële do dental staat op 173, maar men senrechtenactivisten spreken over zeker 750 slachtoffers. Volgens de Oezbeekse regering waren de betogers moslimextre misten die lid waren van verbo den terreurgroepen. Rusland liet deze week weten dat Tsjetsj eense terroristen achter het ge weld zaten. De Oezbeekse regering staat on der grote druk een internatio naal onderzoek naar de gebeur tenissen toe te staan. De Oezbeekse minister van Bui tenlandse Zaken heeft nu voor gesteld een internationale werk groep te vormen met diploma ten uit Rusland, de VS, China, Frankrijk en enkele buurlan den. Een onafhankelijk internatio naal onderzoek door onder meer de VN, de EU en de VS sluit Oez bekistan uit. GPD (Advertentie) aantrekkelijk: XINSHAO - Chinese dorpelingen lopen door de modder die achterbleef nadat bergstromen door het dorp in de regio Xinshao raasden. Zeker 71 mensen kwamen om het leven, 58 mensen worden vermist en meer dan tweehonderdduizend mensen zijn geëvacueerd na de stortregens en overstromingen die de centrale en zuidwestelijke pro vincies Hunan, Sichuan en Guizhou hebben getroffen. foto RTR ran onze redactie buitenland BELGRADO - De Servische au toriteiten hebben sinds woens dag tien mensen gearresteerd die worden verdacht van betrok kenheid bij de moord op mos limsin Bosnië in 1995. De Bosni sche autoriteiten meldden giste ren dat bij Sarajevo een elfde wrdachte is aangehouden. De aanhoudingen zijn een gevolg van de vertoning van videofrag menten bij het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag. kanklager G. Nice heeft een vi- leoband bemachtigd waarop fl paramilitaire eenheid zich- ®lf heeft vastgelegd tijdens acti viteiten in Bosnië-Herzegovina. )e inmiddels openbaar gemaak te video-opnamen tonen onder meer een executie van zes man nen die naar verluidt moslims lit Srebrenica waren. Waar en vanneer de moorden zijn ge- 1 is niet duidelijk, maar iet is niet bij Srebrenica. Vol- LONDEN - De Britse justitie heeft een 49-jarige verdachte aangeklaagd voor de moord op de Noord-Ierse katholiek Ro bert McCartney (33). Hij moet vandaag voor een rechtbank in Belfast verschijnen. De politie arresteerde hem deze week. McCartney werd op 30 ja nuari m Belfast doodgestoken na een ruzie in een pub, vermoe- 'ehjk met leden van de terreur- tweging IRA. ANP/RTR/AFP gens een Servische procureur is het wellicht bij Trnovo. De beruchte eenheid noemde zich Schorpioenen en werd oor spronkelijk in 1991 in een des tijds door Serviërs bewoonde streek in Kroatië, Krajina, opge richt als bewakingseenheid van een oliemaatschappij. Snel ont popte de groep zich als een be ruchte eenheid van de Serviërs in Kroatië die de Schorpioenen ook naar het aangrenzende Bosnië stuurden. Een belangrijke getuige van de aanklagers van de Joegoslavi sche oud-leider Milosevic, Mi lan Milanovic, heeft in 2003 voor het tribunaal verklaard dat hij als defensiefunctionaris van de Krajina-Serviërs een van de topfiguren was die deze bewa kingseenheid in het leven riep. Hij droeg met succes Slobodan Medic voor als commandant van de Schorpioenen die volgens hem snel onder bevel kwamen van de militaire leider van de Kroatische Serviërs. Verband De aanklagers van Milosevic po gen een verband te leggen tus sen de Servische leiding in het toenmalige Joegoslavië en de be ruchte Schorpioenen uit Kraji na. Hoofdaanklaagster Del Pon- te herhaalde deze week dat vol gens haar de Schorpioenen on der gezag van de politie van Ser vië handelden. De beelden die Nice op het tribu naal toonde, hebben tot heftige reacties geleid. De jurist Kay die in de rechtszaal op Milose vic' belangen let, riep veront waardigd dat de aanklagers be lust waren op sensatie door beel den te tonen die vooralsnog geen enkel aannemelijk verband hebben met de beklaagde en evenmin met de getuige van die dag, ex-staatssecretaris Obrad Stevanovic. In Servië gaven de opnames vrij wel voor het eerst een pijnlijk helder beeld van wat zich rond Srebrenica op veel grotere schaal moet hebben afgespeeld in juli 1995. Duizenden moslims werden er afgeslacht door Bosnisch-Servische eenheden. Circa de helft van de bevolking meent volgens opiniepeilingen nog steeds dat die massamoor den helemaal niet hebben plaats gevonden. ANP/AFP/RTR NEW YORK - Syrië heeft op 27 mei drie Scud-raketten getest. Een van de projectielen ontplof te boven Turks grondgebied. Dat berichtte The New York Ti mes gisteren op gezag van Israë lische bronnen. Israëlische militairen denken dat de Syrische president Assad met de lancering een signaal wil de afgeven naar de Verenigde Staten. Hij wil de VS duidelijk maken 'dat hij niet naar hun pij pen danst', aldus een hoge Israë lische officier. Het was voor het eerst sinds 2001 dat Damascus een Scud test. De proef zou deel uitmaken van het Syrische raketontwikke lingsprogramma waarbij ge bruik wordt gemaakt van Noord-Korëaanse technologie. Een projectiel vloog over de Turkse provincie Hatay en de len van de raket kwamen te recht in twee Turkse dorpen. ANP Politie onderzoekt het woonblok in Graz waar de lijkjes zijn gevonden. foto Markus Leodolter/EPA door Monique Broeshart GRAZ - Een 32-jarige vrouw uit het Oostenrijkse Graz wordt er van verdacht in de afgelopen vijf jaar haar vier kinderen met een na de bevalling om het leven te hebben gebracht. De vrouw bevestigt inderdaad de moeder te zijn van de kinderen, maar zij zegt zich niet te kunnen herinne ren hen te hebben vermoord. De zaak kwam aan het rollen toen eerder deze week een onder huurder een pak ijs voor zijn kinderen uit de gemeenschappe lijke vrieskist wilde halen. Hij trof een zak aan met daarin het lichaam van een overleden ba by. De politie werd ingelicht en die ontdekte een tweede dode baby in de vrieskist en een der de in een schildersemmer die was gevuld met cement. De be woonster bekende vervolgens vrij snel dat het haar kinderen waren. Terwijl zij werd ver hoord kwamen de ruim dertig politieagenten en hun speurhon den op het spoor van nog een lijkje, eveneens verstopt in een emmer tussen wat rommel in een bijgebouw. De moeder ontkende de kinde ren te hebben vermoord. Zij kwam er naar eigen zeggen steeds te laat achter dat zij zwanger was en ook ontdekte zij altijd pas dat zij van een ba by was bevallen door het zien van het bloed in de badkuip. Na de bevallingen verkeerde zij tel kens in shocktoestand en kan zij nu de gebeurtenissen niet meer reconstrueren, aldus de politie. De vrouw zou ook hebben ver klaard dat zij in wanhoop heeft gehandeld. Zij zou de moorden hebben gepleegd omdat zij vrees de dat haar 38-jarige partner haar wegens de kinderen zou verlaten. Hij is nog getrouwd met een andere vrouw en heeft al drie kinderen. Hij wilde geen tweede gezin stichten. De poli tie bevestigt dit niet. GPD (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEUENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98. Postbus 230. 4380 AE Vllsslngen Tel: 0118-417500. Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594. Fax: 076-5083501 lnfo@bleljenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl WASHINGTON - President Bush voelt er niets voor de schulden van de armste landen in Afrika kwijt te schel den, zoals Groot-Brittannië graag wil. Volgens Bush botst een belangrijk onderdeel uit het plan met de Ameri kaanse begroting. De Amerikaanse president ontvangt volgende week pre mier Blair. Groot-Brittannië wil de schuldenlast van de Afrikaanse landen verlichten en de hulp verdubbelen. Vol gens de Britse minister van Financiën Gordon Brown is het moment aangebroken voor 100 procent schuldenver lichting, zei hij gisteren. ANP WARSCHAU - De politie van Chelm in Polen heeft een man aangehouden die met 12 kilogram springstof in zijn rugzak onderweg was. De 31-jarige wilde de TNT naar ei gen zeggen verkopen, aldus een woordvoerder van de poli tie gisteren. Een halve kilo TNT kan een auto volledig ver nietigen. In de woning van de man, die in het verleden voor een be veiligingsbedrijf werkte, trof de politie munitie, ontstekin gen en wapenonderdelen aan. Het TNT was vermoedelijk bestemd voor de georganiseerde misdaad. ANP/DPA LONDEN - Na tien uur lang te hebben opengestaan, is de beroemde Tower Bridge in Londen weer dicht en toegan kelijk voor wegverkeer. Dat meldde het persbureau PA gisteren. De brug was donderdag geopend om schepen op de Theems door te laten. Daarna kon de monumentale brug uit 1894 niet meer worden gesloten. Daardoor ontstonden grote verkeersopstoppingen in Londen. Gemiddeld rijden veertigduizend auto's per dag over de brug. ANP OAKLAND - Mannen die in de Amerikaanse stad Oak land naar een prostituee op zoek zijn, lopen niet alleen het gevaar gearresteerd te worden, maar zien hun gezicht later mogelijk ook terug op immense billboards. Het nieuwe programma van het stadsbestuur is bedoeld om 'beschamend gedrag' aan de kaak te stellen. In eerste instantie worden de gezichten op de foto's onscherp afge beeld om de hoerenlopers niet al te herkenbaar te maken, maar later komen alle opgepakte mannen haarscherp op de billboards terecht. Rechtbanken steunen de actie en kranten publiceren al geruime tijd namen van mannen die prostituees bezochten. GPD/RTR BERLIJN - Na forse gezondheidsproblemen de afgelopen jaren, heeft de spraakmakende Duitse ex-communist Gre- gor Gysi zijn politieke terugkeer aangekondigd. De voor malige leider van de PDS wil bij de verwachte vervroegde verkiezingen kandidaat voor zijn partij zijn. Dat meldden Duitse media gisteren. Gysi pleitte in Ber lijn voor samenwerking met de nieuwe linkse protestpar tij WASG. Hij riep de voormalige voorzitter van de so ciaal-democraten, Oskar Lafontaine, op zich kandidaat te stellen voor de linkse alliantie. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De verkoop van twee Nederlandse korvetten aan Indonesië leidt tot discussie in het Europees Parlement. „De or der voor de schepen moet onmid dellijk worden gestopt", vindt de Spaanse europarlementariër Raul Romeva, die namens zijn 731 collega's wapenverkopen volgt. „Nederland schendt de gedrags code die wapenleveringen ver biedt aan onstabiele regio's. In donesië gebruikte soortgelijke schepen in 2003 tegen inwoners van Atjeh", aldus de Spanjaard gisteren. Het europarlement kan de leve ring formeel niet tegenhouden, maar kan wel een politiek sig naal geven. Het rapport van Ro meva zal steun krijgen van Max van den Berg. De PvdA-leider in het europarlement is kritisch over de levering. „Voor je het weet gebruikt Indonesië de sche pen toch tegen de eigen inwo ners", zei Van den Berg, die de ze maand Atjeh bezoekt. „Het lijkt wel of de mensenrechten voor zondags zijn, en de koop handel voor doordeweeks." Hij vindt het jammer dat Europa en de VS veel wapens leveren aan conflictgebieden: „Later moeten we dan weer vredesmissies beta len tegen mensen met onze wa pens." In Nederland was de korvetten- kwestie vorig jaar geleden al on derwerp van discussie. In janua ri 2004 sloot de Indonesische overheid een voorlopig contract met scheepswerf De Schelde voor de bouw van twee korvet ten met de optie om later op een Indonesische werf nog eens twee schepen te mogen bouwen. Het kabinet ging een maand la ter akkoord met de levering, on danks fel verzet van de opposi tiepartijen SP en GroenLinks. De vrees dat de schepen ge bruikt zullen worden tegen de ei gen bevolking in bijvoorbeeld de opstandige provincie Atjeh, werd uiteindelijk niet waar schijnlijk geacht. „De korvetten zijn te klein voor troepentrans port en de bewapening is niet ge schikt voor het uitvoeren van bombardementen op landdoe- len", aldus minister Bot van Bui tenlandse Zaken destijds. Gisteren was een delegatie van de Tweede Kamer op werkbe zoek bij de Scheldewerf in Vlis- singen. Daar werd ook een kijk je genomen bij een van de voor Indonesië bestemde korvetten. PvdA-Kamerlid Eijsink wilde niet reageren op de woorden van Van den Berg, omdat zij niet de eerste woordvoerder van de fractie is. De Kamerleden Szabo (WD) en Herben (LPF) beschouwen de kwestie als afge daan. „Over het principe van le vering van korvetten aan Indo nesië heeft de Kamer het vorig jaar al gehad", zei Herben. „Of het er dan twee of vier zijn, maakt niet uit." Zijn collega Van Velzen (SP) is fel tegen „Maar ik vrees dat ik daarvoor weinig steun krijg." ANP/GPD (Advertentie) veiling 9 juli Middelburg A. I. Verhage veilingmeester 10118-627639 106-233605011 (Advertentie) Vandaag in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5