Actief en passief glas PZC W27 Reis boeken Indische zomer in Den Haag zaterdag 4 juni 2005 Opperste concentra tie bij de glasblazer. Foto's ARCHIEF/ HARRY VERKUYLEN Leerdam en glas zijn al zo'n 250 jaar met elkaar verbonden. Het stadje wil zich graag presenteren als de Glasstad van ons land. Met het Glas Centrum, het Nationaal Glasmuseum, de Glas Ronde en uiteraard de Glasfabriek zelf. Maar met de samenwerking wil het nog niet op alle fronten vlotten. Door GERARD CHEL Het is net alsof je in een pot honing staat te roeren. Meester én Tsjech Marek Bat- ko geeft ons les in het edele vak dat glasblazen heet. Al komt er van het blazen zelf niet zo veel en gaat het er voornamelijk om blaaspijp voortdurend te draaien. Het vormeloze vloeiba re glas wordt steeds stroperiger en met behulp van mallen van perenhout en nat schuurpapier ontstaat aan het einde van de pijp langzaam iets dat in ieder geval ergens op begint te lijken. Leuk en leerzaam, zo'n work shop in het Glas Centrum aan de Zuidwal in hartje Leerdam. In een voormalige houtloods aan de Linge geven binnen- en buitenlandse glasblazers en soms ook glaskunstenaars de monstraties. Of les. Doe je mee aan een workshop dan mag je ook zelf een keer aan de pijp, kom je alleen voor de demon stratie dan blijft het bij kijken. Voor het Glas Centrum - jaar- Jijksgoed voor meer dan 40.000 bezoekers - is het seizoen weer begonnen. En tot eind oktober bruist het daar aan de Linge van de activiteiten. Talentenjacht Soms deels uit eigenbelang, want het Centrum sombert een beetje over de toekomst van het ambacht. Jonge glasblazers die nen zich maar mondjesmaat aan. Vandaar een nieuwe activi teit: de talentenjacht. Elke maand is er een workshop waar gekeken wordt of onder de deel nemers (vanaf zeventien jaar) een nieuwe blazer schuil gaat. t Glas Centrum ziet zichzelf graag als ontmoetingsplaats voor glasblazers uit diverse lan den die tegelijkertijd hun am bacht aan het publiek demon streren. Vanaf een tribune met plek voor honderdvijftig men sen, kun je het maken van glas van dichtbij meemaken. Terwijl gepensioneerde glasblazers uit leggeven. kerdam wil zichzelf graag pro moten als de Glasstad van Ne derland. Dat lukt aardig, al zal er nog wel wat meer water door Glasblazer Arie van Loopik aan het werk in het Glas Centrum. Glas Ronde Het Glas Centrum heeft de Glas Ronde opgezet, een route door het centrum van Leer- HP* dam langs zo'n beetje alles en iedereen die in glas doet. Waarbij je langs negen glasgale-^^j ries en glasstudio's wandelt Op 9 juli is erals extraatje 'Magisch Glas', een evenement waarin glas en magie worden samengebracht En op 9, 10 en 11 september kom je langs de stands op de Internationale Glaskunstbeurs In het centrum zijn ook diverse exposities Van 12 juli tot 4 september 'Water 2005', waarbij glasmakers hun gedachten bij water omzetten in glas, en van 6 september tot 31 okto ber 'Titamumstrijd', een expo sitie waarin het experiment met het samenbrengen van glas en metaal centraal staat Het Glas Centrum, Zuidwal 2, tel. 0345-61 49 60, www.qlascentrumleer- dam.nl Geopend dinsdag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 12.00-17 00 uur, entree €5. Het Nationaal Glasmuseum, Lmgedijk 28, tel. 0345-61 27 14, www.nationaalqlasmu- seum.nl Geopend dinsdag tot en met zaterdag 11.00-17 00 uur, zondag 12.00-17 00 uur, entree €4,50. Royal Leerdam Crystal, Lingedijk 8, tel. 0800-533 73 26, www.leerdamkristal.nl Voor rondlei dingen (op elke eerste dinsdagmorgen en bij voldoende belangstelling ook op de derde dinsdag morgen van de maand) tel. 0345-67 16 58, €8,50 Voor arrangementen zie www.daqjeleerdam.nl en www.beleefleerdam.nl. de Linge vloeien voordat alle glasattracties zich gezamenlijk en als eenheid presenteren. Ooit was er een plan om alles sa men te voegen, maar dat ligt nu ergens ver weg in een bureaula de. Een soort van samenwer king moet er uiteindelijk wel ko men en de eerste kleine stapjes zijn gezet. In april kwam een ge zamenlijke promotiekrant uit en er wordt nagedacht over een gemeenschappelijke website. Maar de drie belangrijkste at tracties, Glas Centrum, Glasmu- Leerdam mikt met attracties op verschillende soorten toeristen seum en Glasfabriek, hebben voorlopig elk hun eigen glasar rangement waarbij ze, merk waardigerwijs, elkaar zelfs over slaan. 'Dagje Leerdam' heet het arrangement dat het Glas Cen trum promoot, met als extra's een rondvaart over de Linge, een lunch en een stadswande ling. En uiteraard een bezoek aan het centrum zelf. Niet naar de fabriek en niet naar het mu seum. En kijk, glasfabriek en glasmuseum aan de Lingedijk hebben ook een eigen arrange ment: 'Beleef Leerdam'. Waarbij je zowel fabriek als museum be zoekt, maar weer niet het Glas Centrum. En wil je als dagtoerist in Leer dam alle attracties langs dan zul je steeds opnieuw naar de kassa: er is geen gecombineerde en- treekaart. Zo'n kaartje laat nog wel even op zich wachten. Bo vendien, zegt Hans Pet van het Glas Centrum, is het pubhek dat naar het museum komt, toch iets anders dan zijn eigen toe schouwers. Anders gezegd: het is dus maar de vraag of er vol doende interesse bestaat voor zo'n combikaartje. Want laat het Glas Centrum vooral het actieve ambacht zien, het museum is meer pas sief en richt zich hoofdzakelijk op (moderne) collecties van glas en kristal. De collectie bestaat zowel uit kunstnijverheidsglas, met voorbeelden van Serica en Unica, als uit alledaags gebruiks- glas grotendeels afkomstig uit de fabriek van Royal Leerdam. Naar eigen zeggen biedt het mu seum - ondergebracht in de villa van voormalig directeur Co- chius - 'een representatief over zicht van het Nederlands ver nieuwingsglas uit de periode 1880 tot heden.' Verwacht in het museum geen historie en vroegere gebruiksvoorwerpen. Wel is er een videopresentatie waarbij onder meer het fil misch meesterwerk 'Glas' van Bert Haanstra wordt getoond. Verder zijn er tijdelijke exposi ties zoals tot 5 juni 'Leerdam in Bloei', een tentoonstelling over de ontwikkeling van bloemva zen en 'Luie Vazen', experimen ten in glas van Maria Blaisse en Edwin Dieperink. Ook de fabriek zelf doet een duit in het zakje want glaskun stenares Jelena Popadic heeft ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van konin gin Beatrix een oranje vaasje ontworpen. Waarmee een tradi tie wordt voortgezet: Royal Leer dam brengt sinds de jaren twin tig van de vorige eeuw bij bijzon dere oranjefeesten een of meer dere vaasjes uit. Alle fietsroutes op een grote kaart Alle fietsroutes van Nederland op één kaart. Dat biedt de 'Landelijke Fietskaart' die vorige week is geïntroduceerd. Op zich wel handig om je te oriënteren, maar niet echt praktisch in het gebruik want niemand doorkruist op een zondagmiddag het hele land. De kaart is uitgegeven door Buijten Schipperheijn, kost tot 30 juni €3,50, daarna een euro meer. Bij dezelfde uitgever verscheen ook de uit de delen noord en zuid bestaande 'Sterkste fiets kaart van Nederland'. Sterk, want van slijtvast kunststof, is dit product zeker, maar ook hier geldt dat er te veel op staat, bovendien in een niet al te leesbaar lettertype. Elk deel kost €9,50. Het Landelijk Fietsplatform heeft het beter be grepen en komt met de 'Fietsideeënkaart', waarop vooral veel informatie ter voorberei ding op een lange fietstocht. Geen kaart om mee te fietsen, benadrukt het platform, maar om ideeën op te doen en inzicht te krijgen in de vele recreatieve fietsmogelijkheden in ons land. Te koop voor €3,30. Wie van mooie tuinen houdt, kan nu in Mid den-Limburg volop genieten. In samenwerking met zes Midden-Limburgse gemeenten zijn twintig particuliere tuinen voor het publiek toegankelijk en gekoppeld aan een fietsroute via het knooppuntensysteem. De gratis folder 'Op de fiets door de Tuin van Limburg' geeft meer informatie. Deze is af te halen bij VWs in Noord- en Midden-Limburg of te bestellen via de WV Roermond, tel. 0900-202 55 88, www.lekker-qenieten.nl. Noorderlicht Schrijver en antropoloog Gerrit Jan Zwier heeft een passie voor het noorden. Dat 'noorde lijke gevoel' begint voor hem al op de Wadden eilanden en in Ierland en strekt zich uit tot de noordpool. Hoewel, de echte noordpool boeit hem niet zo. 'Ik heb niets met de pool, die ein deloze witte vlakte', zegt Zwier ergens op een schip in de wateren rond Spitsbergen. In zijn boek 'Zilverig licht (het noordelijk ge voel 2)' neemt hij de lezer weer mee op diverse reizen naar even zovele noordelijke bestem mingen. Ontmoetingen met beren in Canada, walvis jagen in IJsland, peddelen op Finse me ren, het passeert allemaal de revue. Zwier is dol op verwijzingen naar vroegere Nederland se reizigers/schrijvers zoals Slauerhoff, Roland Holst en Van Eeden, maar zorgt wel voor een goede balans dankzij treffende beschrijvingen van mensen die hij onderweg ontmoet. Zoals het Australi sche echtpaar dat reeds de hele we reld heeft bereisd, en opmerkt dat een fles wijn in Noorwe gen meer kost dan een Caribische crui se. AI deze ingre diënten maken Zil verig licht tot een prettig geschreven reisboek waar je ook nog iets van op steekt. Zilverig licht door Gerrit Jan Zwier, uitgeverij Atlas, €16,50, ISBN 9045014416. Ik zie een (zee)ster Wandelen langs het strand staat voor veel men sen synoniem aan schelpen zoeken en vogels kijken. De Strand- en Waddengids is dan een prima leidraad. Mooie kleurenfoto's en korte, duidelijke teksten vertellen wat er te zien is langs de kusten van de Noordzee en Oostzee. De uitklapbare kaft van het boek is tevens een index met snel te vinden hoofdstukken als kwallen, schelpdieren en zeesterren. Handig als je opeens op zo'n dier stuit. De gids is ver taald vanuit het Duits, misschien verklaart dat waarom zelfstandige naamwoorden als schol ekster en struikhei met hoofdletters zijn ge speld. Strand- en Waddengids door Georg Quedens, uit geverij Fontaine, €11,90, ISBN 9059561147 ALICE PLEKKENPOL In Den Haag staat de zomer in het teken fanNederlands-Indië. Zo besteden tiental len Haagse culturele instellingen aandacht Indië. Het Gemeentemuseum bijvoor- *eld heeft tussen 4 juni en 12 september een expositie over mode en wonen in voor lig Nederlands-Indië in huis. Uiteraard Ontypische Indische kledingstukken te öen als sarongs en kabaja's, maar ook kle- öing die in Nederland werd verkocht en pedaal voor gebruik in Indië was vervaar- 'jgd. De kamers zijn in tropische stijl inge- Kht. Op 5,12 en 19 juni is er tevens pas- ende gamelanmuziek, telkens van twee otdrie uur 's middags. Meer informatie: el 070-33 81 111, &j!Memeentemuseum.nl. ladurodam stelt Indië van 1 juli tot en met 26 oktober centraal. Het Tropenmuseum in Amsterdam eent dan zo'n zestig antieke schaalmodellen van traditionele Indonesische bouwkunst uit aan de mi- [iatuurstad. Meer informatie: tel. 070-416 24 00, www.madurodam.nl. ®dan is er natuurlijk nog de grote Pasar Malam Besar op het Malieveld. Het evenement is van 8 tot 11 met 19 juni en staat bol van dans, muziek, toneel, literatuur, lezingen en natuurlijk lekker eten 11 drinken. Het thema is dit jaar liefde, en daar kun je alle kanten mee uit. Een deel van het program- a. zoals het nieuwe Tong Tong Festival met onder meer wereldmuziek, wordt afgewerkt in het ineens nieuwe Cultuurpaviljoen, dat naast de tenten op het Malieveld komt te staan. Meer infor- totie: tel. 0900-72 72 762, www.pasarmalambesar.nl. Lekkere hapjes horen erbij op de Pasar Malam Besar. Foto SERGE LIGTENBERG Op pad in Amsterdam De stichting Burcht houdt in juni enke le thematische excursies in Amsterdam. Op 19 juni is er een diamantwandeling (start 14.00 uur, deelname €8), en op 25 juni is er een fietstocht door het ooste lijk havengebied, waarbij deelnemers zelf een fiets moeten meenemen. Hier is het vertrek om 14.00 uur, deelname €6. Belangstellenden moeten zich van tevo ren aanmelden via tel. 020-624 11 66. Vliegen door Rotterdam Vliegtuigen door het centrum van Rot terdam? Op 12 juni gebeurt dat tijdens de Red Bull Air Race. Het belooft een adembenemende race in de lucht te wor den waarbij het vliegen vergeleken kan worden met formule 1-races op de weg. Centraal staan de termen sport, racen, spanning, entertainment en show. Langs de oevers van de Maas worden vijf paar achttien meter hoge palen gevuld met lucht opgesteld waar tussen gevlo gen moet worden. Snelheid en acroba tiek zijn hierbij onontbeerlijk. De klok tikt ondertussen genadeloos door. De pi loot die het parcours het snelst aflegt en daarbij het minst aantal strafpunten krijgt, wint. Rotterdam is één van de ne gen locaties ter wereld waar deze races in 2005 plaatshebben. Meer informatie: www.redbull.nl. Open Grachten Tuinen In Amsterdam worden in het weekeinde van 17 tot en met 19 juni weer diverse bloeiende grachtentuinen opengesteld die normaal voor het publiek gesloten zijn. Bezoekers kunnen zo eens kijken wat er doorgaans verscholen gaat achter die fraaie grachtengevels tussen Amstel en Brouwersgracht. Deelname kost €12, de opbrengst gaat naar een goed doel. Meer informatie: tel. 020-320 36 60, www.qrachtenmusea.nl. Rozenpracht in Arcen De kasteeltuinen van Arcen geuren 11 en 12 juni zoet naar rozen. Tijdens het rozenweekeinde demonstreert een ro- zenkweker hoe rozen gesnoeid en vere deld moeten worden. Er zijn rondleidin gen van een halfuur door het Rosarium, en rozenadviseurs beantwoorden vra gen. In het kasteel is een tentoonstel ling van rozenarrangementen en schil derijen ingericht. Meer informatie: tel. 077-473 60 20, www.kasteeltuinen.nl. Uit de kleren Themapark Archeon in Alphen aan den Rijn staat 11 en 12 juni in het teken van textiel. Er zijn diverse demonstraties ma teriaalbewerking en het publiek kan kij ken naar modeshows. Zo wordt getoond hoe onze voorouders in de prehistorie reeds dierenhuiden bewerkten, en zijn er feestelijke kostuums te zien zoals die tijdens een Romeinse adellijke bruiloft werden gedragen. Op veel plaatsen kan het publiek actief aan de gang. Meer in formatie: tel. 0172-44 77 44, www.archeon.nl. Kriebelige kruipers Een beetje warme zon en ze komen weer tevoorschijn: vliegende en kruipen de insecten. Meestal zijn we er niet blij mee, al kunnen ze soms heel nuttig zijn. Museum Naturalis in Leiden laat vooral jonge bezoekers tot en met 11 ja nuari tijdens de expositie 'Jakkes, krie belbeestjes' kennismaken met levende mijten, vliegen, schimmels en mieren. Ook zijn er spelletjes waarvan het pu bliek meteen een boel wetenswaardighe den opsteekt. Kinderen kunnen zelfs het diploma Krieboloog halen. Meer in formatie: tel. 071-568 76 00, www.naturalis.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57