Bretagne, maar dan anders PZC 'MÊ M - W Reis in 5 clicks Metworstje Vakantie moet wel leuk blijven zaterdag 4 juni 2005 W2 Morgaine en Arthur Naar Bretagne ga je voor de grillige kust, voor pittoreske vissersplaatsjes en een enkele menhir in Carnac. Wie echter het binnenland intrekt, naar bos en bergen, komt in een mystieke andere wereld terecht. Die van legenden en oude helden. Door ALICE PLEKKENPOL Flarden mist zweven be vallig boven het meer tje. De langzaam klim mende zon werpt de eerste schuine stralen tussen de bomen door. Op de oever teke nen zich de contouren van een klein kasteel af. Het is niet moei lijk je voor te stellen hoe in dit landschap boosaardige boswe zens jonkvrouwen diep in het woud lokten, hoe ridders voch ten om hun geliefden te bevrij den, en hoe witte wieven dans ten in het maanlicht. In Bretag ne zijn overal sporen te vinden In het bos moet je oppassen voor korrigans. Bij het kasteel van Comper, aan de rand van het bos Brocéliande, wordt regelma tig de fee Morgaine waargenomen, alleen door mensen die er voor openstaan trouwens. Morgaine is een luchtspiegeling (naar haar is het verschijnsel fata mor gana genoemd) en de halfzus van koning Arthur Nadat Morgaine een paar keer door ontrouwe minnaars is bedrogen neemt ze wraak: ze houdt foute minnaars voor altijd gevangen in de Vallei zonder Terugkeer in het woud van Brocéliande. Op de bodem van het meer bij het kasteel staat het kristallen paleis van een ande re fee, Viviane, waar ze haar geliefde, de tovenaar Merlijn gevangen houdt. Het verhaal van de Keltische koning Arthur, die in tegenstelling tot wat velen den ken nooit echt bestaan heeft, speelt zich af in zowel Bretagne als Groot-Brittan- nië. In de zesde eeuw vechten de Kelten tegen de Saksen. Arthur, grootgebracht door de tovenaar Merlijn, wordt op zestienjarige leeftijd koning als hij erin slaagt het magische zwaard Excalibur los te trekken uit een aambeeld, hetgeen voor hem nooit iemand lukte. Arthur introduceert de Ronde Tafel, waar hij met zijn dapperste ridders vergadert. new rac-j Dit kerkraam toont koning Arthur met zijn ridders aan de ronde tafel. Foto's Wegener van sagen en legenden. Bretag ne is een buitenbeentje in Frank rijk, letterlijk en figuurlijk. Qua taal en cultuur is deze streek sterk verwant aan Keltische ge bieden als Wales, Ierland en Noord-Spanje. Het mystieke ver leden met oeroude verhalen zit diep in Bretagne verankerd. Dat merk je vooral in het binnen land, in bosrijke streken zoals Brocéliande en in ruige bergge bieden als Monts d'Arrée. Wie de moeite neemt zich eens los te weken van de kuststreek en het binnenland in te trek ken, komt daar in een totaal an dere wereld terecht. Niet die van vissers en toeristen, maar van feeën en kobolden. Als je er een beetje voor openstaat, ten minste. Dan ook kun je een be zoek brengen aan de 'andere we reld', door lange boswandelin gen of een nachtelijke tocht te maken over de hoge, in nevelen gehulde toppen van de Monts d'Arrée, het land van de reuzen. Eind- of beginpunt is daar bijna steevast de kapel van Saint Mi chel, van waar je een fantas tisch uitzicht over het land schap hebt. Zo'n duizend jaar geleden be stond Bretagne nog voor circa tachtig procent uit bos, vooral eiken. Veel hout is verdwenen want gebruikt voor de scheeps bouw. Een van de grootste over gebleven bossen is Brocéliande, wat de 'andere wereld' bete kent. Die andere wereld is overi gens niet de dood, maar het mys tieke. De mensen zijn dan ook niet bang de 'andere wereld' te betreden, omdat deze hoop voor de toekomst, geluk en lief de geeft. Hetzelfde bos had ook nog een wereldser betekenis: het was in de vorige eeuw een geliefd jachtterrein van de beau monde, onder wie Coco Chanel en de hertog van Westminster, die er graag een hertje kwam omleggen. Valkenier Het woud Brocéliande ligt een stuk ten zuidwesten van Ren- nes, de hoofdstad van Bretagne. Het is zo groot datje telkens een bepaald gedeelte moet bezoe ken. Kastelen en andere beziens waardigheden liggen vooral aan Een visser in het ochtendgloren bij een meer in Brocéliande. Foto boven: harpist bij kasteel Comper. Veel activiteiten Het hele jaar, vooral in de zomer, zijn er activiteiten in Bretagne die in het teken staan van sagen en legenden, vaak Franstalig, soms ook in het Engels of Duits. Enkele hoogtepunten: het kasteel van Com per in Concoret is geheel gewijd aan koning Arthur. Het museum kasteel, officieel Centre de l'lmaginaire Arthurien geheten, richt zich nadrukkelijk ook op kinderen, entree €5. Van 30 juli t/m 7 au gustus zijn er extra.tentoonstellingen, concerten en ridderspekta kels; op 14 augustus een middeleeuwse markt, op 21 augustus de voorstelling L'Ombre de Morgaine. Tel, 0033-297 22 79 96, www.centre-arthurien.com. Van 26 t/m 29 juli is er een verhalenfestival in Quiberon, tel. 0033-297 50 07 84. In Saint-Gelven wordt een theaterspektakel ge houden bij de abdij van Bon-Repos op 5,6,7,10,11 en 12 augustus, tel. 0033-296 24 85 28. Een groot waterspektakel met feeën, muziek, dans en vuurwerk is ervan 11 t/m 14 augustus in Martigné-Ferchaud, tel. 0033-299 47 83 83 Van 15 juni t/m 15 september zijn er wandelingen met een gids in het bos Brocéliande, tel. 0033-297 93 05 12, en nachtelijke wandelingen door de Monts d'Arrée met een gids, tel. 0033-298 99 66 58. Een compleet overzicht staat op www.tourismebretaqne.com. De valkerij in Beignon is op afspraak te bezoeken: tel. 0033-297 75 78 51 of 06-82 22 15 40, http://perso.wanadoo.fr/anne.freudiqer Algemene informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670,1017 KX Amsterdam, tel. 0900-11 22 33 2, www.francequide.com de randen van het bos. Uitgestip pelde wandelroutes wijzen de weg. Pas tijdens zo'n boswande ling wel op voor de korrigans, een soort grote ondeugende ka bouters die vooral 's zomers hun nachtelijke rondedansen uitvoeren en ook toeristen daar in proberen te betrekken. Bij veel verhalen heb je een rij ke fantasie nodig, want op enke le kastelen en kerken na is er weinig tastbaars overgebleven dat ook kinderen aanspreekt. Gelukkig is het maar een kleine stap van koning Arthur en zijn ridders naar de valkenier. Anne Freudiger woont in Beignon, aan de zuidkant van het bos Bro céliande, temidden van vele vo lières, waarin uilen, valken en andere grote vogels zijn gehuis vest. 'Elke dag ben ik met ze be zig. Het zijn beschermde vogels, die in gevangenschap zijn ge fokt. Maar toch leer ik ze ook ja gen op een prooi. Mocht er ooit een dier per ongeluk ontsnap pen, dan kan hij zich in het wild in leven houden.' Anne Freudi ger verzorgt jachtpartijen met uilen en valken, maar ook de monstraties. Vaste openingstij den heeft ze niet, een telefoon tje is voldoende. Verhalenvertellers Om iets meer grip te krijgen op de omgeving gaan we vervol gens op stap met een verhalen verteller. Bijna elke plaatselijke VW kan verhalenvertellers re gelen die toeristen meenemen op tochten door het bos en de bergen, en de gasten laten ken nismaken met de eeuwenoude Bretonse geschiedenis. Zo gaan wij naar het kasteel en het meer van Comper, waar de tovenaar Merlijn werd geboren. 'En als je diep in het water kijkt zie je het kristallen paleis waarin hij nu gevangen zit', bezweert onze gids. Maar hoe we ook turen, meer dan een waterspiegel met eenden ontdekken we niet. Nee, dan liever het wel zichtbare Kerkje van de Graal in Tréhoren- teuc, met heel bijzondere ge brandschilderde ramen die niet de twaalf apostelen, maar de twaalf ridders van Arthur laten zien. We bezoeken de Vallei zon der Terugkeer, een mooi doch niet opzienbarend stukje na tuur. Maar eerlijk is eerlijk, met het passende verhaal erbij wordt de omgeving opeens veel interessanter, en ga je zelfs kij ken of er nog ergens een achter gebleven ontrouwe minnaar ronddoolt. De 'orale traditie', oftewel het verhalen vertellen, is in Bretag ne eenwenoud. Zowel mannen als vrouwen kenden dit beroep. Marskramers maar ook boeren trokken 's winters, als het werk op het land stil lag, van dorp naar dorp om verhalen te vertel len. Dikwijls werden ze niet met geld maar met goederen be taald. Vandaar dat je nu nog steeds bij armere boerengezin nen duur, antiek servies of zil ver kunt aantreffen. En je weet meteen dat je er aan het goede adres bent voor een bijzondere avond, want, ook heel traditio neel, verhalen vertellen gaat in Bretagne nog steeds van genera tie op generatie. Spoorwegmuseum in Utrecht weer open Na een ingrijpende verbouwing die bijna twee! jaar geduurd heeft, heropent morgen het Spoorwegmuseum in Utrecht. Vanaf 10.00 uw! is het publiek weer welkom in het museum, dat nu het midden zoekt tussen entertainnu en educatie, en tussen een museum en attrac tiepark. Uiteraard blijven treinen de hoofd moot, maar deze zijn voortaan geplaatst in relden' van stoom of verre reizen. Ook maken bezoekers een rit in karretjes door een werk plaats. Meer informatie: tel. 030-230 62 06, www.spoorweqmuseum.nl. Grootste vikingschat terug op Gotland De grootste vikingschat aller tijden, bestaand* uit een schatvondst van 68 kilo aan zilverwerif is 15 mei teruggekeerd naar zijn vindplaats, het Zweedse eiland Gotland. De zilverschat werd in 1999 toevallig gevonden op een akker tje in het dorpje Spillings op het beroemde vi kingeneiland. Zes jaar lang zijn de vondsten ge prepareerd en in kaart gebracht. De inwonen van Gotland zijn blij dat de schat weer terugb op de plek waar deze na alle waarschijnlijk heid zo rond 870 is begraven door de toenmai ge inwoners van het eiland, de Vikingen. lm tijd was het centraal gelegen eiland Gotland i spil van het vikingenrijk, met handelscontac ten over heel Europa en verder. Voor belang stellenden is een foto-expositie over de schat ingericht. Bovendien zijn er deze zomer diver vikingevenementen op het eiland: www.qg Foto's jean-marc derouen/crtb en centre arthurien/crtb land.info. Algemene informatie over Zweden: tel. 00800-30 80 30 80, www.visit-sweden.com. Logeeradressen voor ruiter én paard Een groeiend legertje paardrijliefhebbers is buiten de grenzen van het eigen land op zoek naar mogelijkheden vakantie en hobby te coit bineren. De Duit se deelstaat Sak sen heeft op die wens ingespeeld door alle accom modaties waar ruiter en paard sa men kunnen over- nachten op een rijtje te zetten. Het zijn er maar liefst 51, waarvan achttien het kwa liteitspredikaat 'Reiterferienhof hebben. Ook zijn er speciale ruiterroutes ontwikkeld door de landschappelijk fraaie omgeving van de Sachsij sche Schweiz, het Ertsgebergte, Vogtland, Overlausitz en langs de oevers van de Elbe. Al le informatie over paardrijden in Sachsen (met eigen of ter plekke gehuurd paard) staat op www.sachsen-mit-pferd.de. Wellness Vakantie en 'goed voelen' gaan hand in hand. Sommige reizen doen daar nog een schepje I» venop met verschillende wellness-arrangemeii ten. Wat dacht u van een verblijf in een spa-re sort op de Malediven, inclusief massage met zand, een groepsles yoga bij zonsopgang en massagetechnieken? Betaalbaarder en wat dichter bij huis zijn de kuur- en wellnessreizea naar Turkije en Portugal. Er zijn vakanties mfi een streng programma van sporten en sapreim gen, zoals een gezamenlijke lunch met groen tesappen. Verder kunt u kiezen uit ontslak-,2.- slank-, en heel veel andere kuren. Wat vrijblij vender is een bezoek aan Duitsland; daar zijn honderden kuuroorden, minerale en modder baden. Turkije en Portugal: www.health-holidavs.nl; Sapkuur Portugal: www.vitaliseportuqal.nl; Verschillende kuren: www.fontana-travel.nl; Baden in Duitsland: www.qermany-tou- rism.de/7807.html Luxe wellnessvakanties: www.odvsseus.nl on der 'wellness en spa'. Jackie Onassis kon het vanuit haar 15-kamer appartement zien liggen. Veel rijke en beroemde mensen kij ken er letterlijk op neer. The Metro politan Museum of Art heeft de hoofdin gang aan Fifth Avenue en het levenslusti ge Central Park als achtertuin. Echte New Yorkers duiden het aan als 'The Met'. We hadden een City Pass gekocht met voordelige kaartjes voor zes attracties, waaronder dit museum. Om het half uur zei ik tegen mijn reisgenoten dat ik ook nog naar 'The Met' wilde, net zo lang tot ze zuchtend toegaven. Stiekem hoopte ik op veel wachtenden. Dankzij het bezit van deze City Pass mochten wij overal als eerste naar bin nen, was ons beloofd. Of dat klopt weet ik niet. Er stond nergens een rij. En bij de garderobe, waar het wel druk was, gold dit privilege niet. Al spoedig begreep ik dat we The Met niet in een middagje zouden redden. De collectie is zo overweldigend groot datje er beter een dag of drie voor kunt uit trekken. Daarom besloot ik me te con centreren op een paar zalen die ik echt wilde zien. Dat is niet helemaal gelukt. Halverwege Door DIRK MULDER de eerste verdieping raakte ik verzeild in een overzichtstentoonstelling van de New Yorkse fotografe Diane Arbus die in 1972, toen ze 48 was, zelfmoord pleegde. Haar zwart-wit foto's grepen me zo bij de keel dat Vermeer maar even moest wachten. Naast mij stond een gezette heer met een gestreept overhemd, achterover ge kamd haar en een vlinderdas. Hij leidde een klein gezelschap rond. Met luide stem legde hij aan drie oudere zwarte mannen uit wat er op elke foto te zien was. 'Ze zijn toch niet blind,' dacht ik geërgerd, maar toen ik beter keek waren ze dat wel. Ze hadden elk een rood met witte stok in de hand. Toen kwamen ze bij een portret waarvan ik benieuwd was hoe de rondleider dat zou verwoorden. Ik bleef in de buurt rondhangen. 'Het is de woonkamer van een vakantie huis,' begon de explicateur. 'In het mid den staat een ouderwetse televisie. Rechts, door een open deur, stroomt het zonlicht binnen. Links van de televisie zit een ongeveer zestigjarige man op een leunstoel. Zijn vrouw is van dezelfde leef tijd en poseert op de hoek van een bank, die rechts tegen de muur staat. De man draagt donkere pantoffels en de vrouw heeft slippers aan haar voeten.' De uitleg ger laste een korte pauze in. 'En verder hebben ze helemaal niets aan.' De blinde kijkers reageerden verrast en begonnen waarderend te knorren. 'De foto is gemaakt in 1963 en heet: ge pensioneerd echtpaar thuis in het nudis- tenkamp.' Het knorren ging nu over in geloei en ge fluit. 'De vrouw heeft: mooie borsten voor haar leeftijd. De man heeft borstjes, een dikke buik en een kleine penis.' Er werd krakend gelachen, met voeten gestampt en met stokken op de vloer ge tikt. Na achttien jaar heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken een nieuwe insteek gekozen voor de jaarlijkse campagne Wijs op Reis. Voortaan worden twee specifieke kerntaken cen traal gesteld: het informeren van de Nederlandse reiziger over veiligheidsrisico's in het buitenland én over de rol die Buitenlandse Zaken speelt wan neer een reiziger in het buiten land in de problemen komt. Op www.wiisopreis.nl kan de reizi ger alle informatie vinden, waar onder de actuele landeninforma tie. De Wijs op Reis-campagne richt te zich voorheen op tal van on derwerpen met betrekking tot reizen naar het buitenland. Van in- en uitvoer van producten tot trouwen in het buitenland, van verkeer en vervoer tot geldza ken. Het merendeel van deze on derwerpen wordt door andere organisaties (zowel profit als non-profit) al uitvoerig over het voetlicht gebracht in eigen cam pagnes en communicatie-uitin gen. Het ministerie heeft beslo ten zich met de Wijs op Reis-campagne 2005 volledig te richten op de kerntaken van de eigen organisatie. Criminaliteit, epidemieën, na tuurrampen en politieke en eco nomische instabiliteit kunnen een buitenlandse reis grondig verpesten. Met de Wijs op Reis-campagne wil het ministe rie de Nederlandse reiziger - van rugzaktoerist tot zakenrei ziger en van jong tot oud - wij zen op het belang van een goe de reisvoorbereiding. Doorvoor- af de 'voors' en 'tegens' van de bestemming af te wegen en stil te staan bij de risico's kunnen problemen worden voorkomen. Ook door op de hoogte te zijn van de politieke ontwikkelin gen in het land van bestemming en rekening te houden met de plaatselijke cultuur, zoals lande lijke gebruiken en godsdienst, worden risico's beperkt. Omdat de veiligheidssituatie in de wereld er niet beter op gewor den is sinds de terroristische aanslagen in New York en Ma drid geeft het ministerie ook een aantal concrete tips zoals: bereid u goed voor op uw reis en blijf alert; wees extra voor zichtig op plaatsen waar veel toeristen en westerlingen bij elkaar komen. Nederlanders die in het bui tenland in de problemen ra ken, hebben vaak hoge ver wachtingen van wat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken kan doen. In de praktijk zijn de mogelijk heden van ambassades en consulaten echter beperkt. Maar ze kunnen u prima helpen door bijvoorbeeld een noodreis- document af te geven in geval van verlies of diefstal van pas poort of identiteitskaart. Als u in geldnood zit door verlies of diefstal van passen en credit cards, kan de ambassade advise ren over het overmaken van geld vanuit Nederland en fami lie of vrienden benaderen voor het beschikbaar stellen van geld en/of vliegtickets. Ook kunnen ze het contact leggen met plaat selijke advocaten, tolken of art sen en contact opnemen met Ne derlanders die gearresteerd zij of in de gevangenis zitten. Wa ambassades en consulaten pfl cies wel en niet kunnen doe staat eveneens op de websitee in de brochure. De Wijs op Reis-brochure is gratis verkrijgbaar bij GGD's, ANVR-reisd ganisaties en bij gemeenten op de afdeling Burgerzaken. Opvragenbj het ministerie kan ook per fax 070-3484820 o.v.v. Brochure Wijs op Reis 2005, bestelcode BZDR5074/N, of per e-mail naar dvl-vm-loq@minbuza.nl r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 56