PZC Het is even vliegen, maar dan heb je ook wat: Australië! Ei genlijk heb je voor namelijk niets, want 80 procent van het land 'down under' be staat uit verlaten rode woestijn gebieden. Maar die enorme, on gerepte leegte blijkt op velen een onweerstaanbare aantrek kingskracht uit te oefenen. Vooral als de nog immer popu laire televisieserie The Flying Doctors af en toe op de buis wordt herhaald, staat een trip naar Australië bij veel mensen (weer) hoog op het verlanglijst je. Een reis in het spoor van de The Flying Doctors is geen tocht naar niets, maar naar alles dat Australië zo uniek maakt. 1 H 1 The Flying Doctors achterna uoRTING €100^ a k Vraag tkantwoord Exclusief voordeel voor de lezers van deze krant -QJ- StlIIW6b.nl Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 4 juni 2005 ReizeÉ Ke izen J Uitgaanstip Het Nederlands Watermuseum in Arnhem heeft nog het hele jaar de pas geopende expositie Water&Lifestyle in huis, met kunst van studenten. Open di t/m zo 9.30-17.30 uur, entree €7,50. Info: tel. 026-445 25 48, www.watermuseum.nl. Voor veel Nederlanders verliep de eerste, en meestal ook enige, kennismaking met Australië via de tv: de serie The Flying Doctors gaf een goed beeld van het leven in de ruige 'outback'. Ook wie nu op zoek gaat naar dat Australië, treft het nog volop aan. DoorYOLANDA EDENS AUSTRALIË j AUSTRALIË I Broken Hili INDISCHE OCEAAN Ddllcjidl BASS SETRAAT TASMANIE Australië kan het hele jaar door bezocht worden, ook WJÊÊ al zijn de seizoenen tegengesteld aan die van ons. Een toeris tenvisum met een geldigheidsduur van maximaal drie maan den kan gratis aangevraagd worden bij de Australische am bassade in Den Haag via www.australian-embassv.nl. bij voorkeur minstens zes weken voor vertrek. Trein en busdiensten Melbourne-Ballarat-Minyip-Broken Hill" www.trainwavs.com.au. www.vlinepassen- ger.com.au en www.iunctiontours.com.au Echidna Walkabout: www.echidnawalkabout.com.au Nederlandse agent: www.walkabout.nl Theater/restaurant Tivoli, 1390 High Street Malvern 3144, Melbourne, tel: 03-95 09 90 66 (reserveren noodzakelijk). Minyip- www.minvip.com Een overnachting in het Majes tic Hotel (foto) kost onge veer 30 dollar Broken Hill Visitor Informa tion Centre: www.visitbroken- hill.nsw.qov.au Royal Flying Doctors Sen/i ce: Airport Broken Hill NSW 2880, www.flvinqdoctors.org Het beste strategische startpunt om het echte Australië te leren kennen is Melbourne. Deze stad is een prima opwarmertje om te wennen aan de Australische mentaliteit (vriendelijk), het ver keer (links) en de prijzen (stuk lager). Vliegende dokters zijn hier niet te vinden, of het moet acteur Terry Gill zijn die in de se rie politieagent Jack Carruthers speelde en nu als stand-up come dian in zijn theater/restaurant Tivoli optreedt. De Australische rimboe is vanuit Melbourne ver rassend dichtbij. De beste plek om kangoeroes, emoes en ver schillende zeldzame vogelsoor ten in het wild te zien is het Se- rendip National Park. Dit gebied wordt niet massaal door toeris ten bezocht, waardoor je dus in alle rust de kangoeroes kunt ob serveren. Het verderop gelegen Brisbane Ranges National Park is het leefgebied van de koala's. De kans om zelf een koala in het wild te spotten is vrijwel nihil, want deze zachtaardige buidel dieren leven en bewegen zich voort in vaste patronen die je moet kennen. Echidna Walka bout is een reisorganisatie die al jaren het gedrag van deze koala populatie bestudeert en hun fa voriete bomen kent. Voor een echte bushbeleving en een koala-in-het-wild-garantie is een dagtrip met deze organisatie dan ook een aanrader. Overal rood zand Het interessante Ballarat was ooit het centrum van de goud zoekers en is met de trein in een uur vanuit Melbourne te berei ken. Vanuit Ballarat zijn ver schillende interessante (dag)- tochten te maken naar de Grampians met zijn indrukwek kende zandsteengebergten, of naar Minyip, dat bekend werd als Coopers Crossing in de tv-reeks The Flying Doctors. Mi nyip büjkt niet zo eenvoudig te vinden. Het zegt de meeste Au straliërs helemaal niets. Een kaartje voor de bus naar Minyip wordt dan ook beantwoord met een wedervraag: 'Weet u wel ze ker dat dat in Australië ligt?' Uit eindelijk lukt het, maar beter kun je een auto huren, temeer omdat er slechts één bus per dag rijdt. Eenmaal in Minyip blijkt dat de benzinepompen nog steeds voor de Coopers Cros sing-garage staan, en op de ge vel van het gemeenschapshuis prijkt het bord van The Royal Flying Doctors Base. Blikvanger is het majestueuze Majestic Ho tel waarin een klein museum is ingericht met foto's en origine le rekwisieten. Sinds kort kun je er ook overnachten. De eigena ren doen sterk denken aan Vic en Nance Buckley die in de serie de pub beheerden. Maurie Fields (Vic) is tien jaar geleden overleden, maar Val Jellay (Nan ce) woont in Melbourne en is nog steeds als actrice werk zaam. Zij herinnert zich dat het rode zand, dat zo kenmerkend is voor de Australische outback in Minyip niet is te vinden, voor de serie werd ingevlogen uit Bro ken Hill en over de straat ver spreid. 'Ik heb altijd bewonde ring gehad voor de bewoners van Minyip,' vertelt ze. 'Zes jaar lang bepaalden wij hun leven. Wanneer we in een winkel film den, wachtten zij geduldig bui ten totdat we klaar waren. Soms gebeurde het dat we begonnen met een shoot en iemand net aan was komen rijden. Die bleef dan keurig in zijn auto zitten om de opname niet te beder ven.'De échte outback en de éch te Flying Doctors zijn te vinden in en rond Broken Hill. Deze stad, die ook wel de poort van de 'outback' wordt genoemd, be zit werkelijk alles wat Australië zo uniek maakt. Alle beelden uit de tv-serie over rode vlaktes De ruige outback met het bekende rode zand. Kleine foto: op weg naar Broken Hill. Foto's YOLANDA EDENS 'De ruimte in Australië is letterlijk een verademing' en de veeboerderijen waar men sen op uren vliegafstand van de bewoonde wereld leven zijn hier te vinden. Delen van de se rie zijn ook in de omgeving van Broken Hill opgenomen. In het nabijgelegen Mutawintji Natio nal Park ligt een landingsstrip waar de vliegende dokters hun toestel aan de grond zetten: een korte baan bedekt met rood zand waarop kangoeroes en emoes lekker liggen te zonnen. 'Meestal scheren we eerst over de baan heen om de beesten weg te jagen voordat we lan den,' vertelt de Nederlandse arts Pim de Lijster die sinds een jaar als Flying Doctor in Broken Hill is gestationeerd. De basis, de hangar met de vliegtuigen en het bijbehorende museum lig gen naast het vliegveld en zijn dagelijks te bezichtigen.De wer kelijkheid, gecombineerd met het landschap en de soms ver zengende temperaturen, ko men zo verbluffend overeen met de serie, datje elk moment één van de televisiedokters ver wacht te zien. Pim de Lijster heeft de serie ook gevolgd. 'Wanneer je de romantiek weg denkt komt de serie voor negen tig procent overeen met de wer kelijkheid.' Robert Grubb (dokter Geoff Standish) en Lenore Smith (zus ter Kate Wellings) ontmoet ik la ter in Sydney. Zij denken dat het succes mede te danken is aan die echtheid. Robert Grubb: 'De serie geeft een goed en be trouwbaar beeld van het werke lijke leven in de 'outback' van Australië. Ook de verhaallijnen zijn gebaseerd op ware gebeur tenissen.' Lenore denkt dat ook de betrokkenheid en de grote verbondenheid die de mensen in de Australische outback met elkaar hebben, heeft bijgedra gen aan het succes van de serie. 'De typische 'mateship' is uniek voor Australië. En je hebt hier de ruimte. Dat is, met name voor mensen die wonen in een dichtbevolkt land zoals Nederland, letterlijk een i verademing. Ik denk dat j Australië om die reden zo- f veel mensen aantrekt.' Kamperen voor Sk. doorzetters Volgend jaar brengen meer Nederlanders hun vakantie in het buitenland door in een hotel dan op een camping. Waarom gaat u eigenlijk nog met de caravan of tent op pad? V Stem mee in de Graadmeter. Ga (piQ naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Inspectie luchtvaart G Waardoor zou volgens u de veiligheid bij het vliegen toenemen, was de vraag van twee weken geleden. De meeste stemmers willen dat de luchtvaart inspectie meer controles uitvoert. De uitslag: Meerdere controles door lucht vaartinspectie 42% Maatschappijen met problemen sneller weigeren 35% Sterrensysteem luchtvaart maatschappijen 10% Strengere regels voor prijsvechters Prijzenoorlog in luchtvaart verbieden 6% Lekker griezelen in Dungeons Amsterdam Deze herfst krijgt Amsterdam er een angstaan jagende attractie bij. In een monumentaal pand aan het Rokin opent dan The Amsterdam Dungeon. Bezoekers ervaren daar middels live theater, een spookachtig doolhof en multime diale technieken alle feiten over oud Amster dam, waarbij vooral minder glorieuze onder werpen uit het rijke verleden, zoals de pest en martelingen, aan bod komen. In het museum wordt zelfs een indoor achtbaan gebouwd, waarin bezoekers ter afsluiting een korte rit maken. Er zijn reeds Dungeon-musea in Londen, York, Edinburgh en Hamburg. De komst van de vesti ging in Amsterdam, waarmee een investering van circa 7,5 miljoen euro is gemoeid, levert circa vijftig banen op. Voor een voorproefje: www.thedunqeons.com. Hoe word ik reisleider? Ik wil graag reisleider worden. Wat moet ik daar voor doen? Renilde Huizenga, stichting certificering reis branche: 'Er is eigenlijk nog niets geregeld. Reisleider zijn is vaak een combinatie van va kantie en vrijwilligerswerk. Daar staat ook een minimale onkostenvergoeding tegenover. Een hoop reisorganisaties hebben een eigen basis- functieprofiel voor hun reisleiders. Je hoeft al leen een interne procedure te doorlopen. Een minimale eis, een algemene basisnorm voor reisleiders, bestaat niet. Onze stichting vindt dat alle reisleiders een basiscertificaat moeten halen, met daarin minimaal EHBO. Zodat de consument ook weet waar hij aan toe is.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. grote familiekamers en hoge kinderkortingen veel faciliteiten en animatie speciaal voor kinderen inclusief Summer Mountain Club Card, waarmee u aan alle sporten en animatie mee kunt doen die op het programma staan Autovakantie Oostenrijk Könfgsleiten Summer Mountain Club Königsleiten Königsleiten ligt in het prachtige Zillertal Arena. Hier kunt u heerlijk genieten van de alpenweiden en de schitterende bergen. De wandelwegen zijn goed gemarkeerd en het Nationale Park Hohe Tauern ligt vrijwel om de hoek. Een absolute aanrader is Summer Mountain Club Königsleiten! Om het hoofdgebouw liggen diverse vakantiehuizen waarin de familiekamers zich be vinden. Er is een uitgebreid animatieprogramma voor jong en oud:wandel- en mountainbiketochten, klimmen, boogschieten en nog veel meer. U verblijft op basis van Sunweb half inclusive: - welkomstdrankje. - ontbijt in buffetvorm. - 6x per week koffie en thee met koekjes en ijs van 16.00-17,00 uur. - 5x per week een dinerbuffet met salade-, soep-, hoofdgerechten- en dessertbuffet. Éénmaal per week een Grillavond en één keer per week een diner met diverse Oostenrijkse specialiteiten. - drankjes bij de maaltijden zijn inclusief (bier, wijn, frisdrank, limonade en diverse vruchten sappen). Hoe krijgt u deze korting? Boek online op www.sunweb.nl en vermeld bij stap 9 de code LEZERSVOORDEEL KÖNIGSLEITEN of bel 0900-0290 (15 c.p.m.) en geef deze code door aan onze reserveringsmedewerk(st)er. Wij zijn telefonisch bereikbaar ma t/m vrij vanaf 09.00-18.00 uur en zat 10.00-17.00 uur. Voorwaarden: De korting is niet geldig op reeds gemaakte boekingen - De korting geldt voor de vertrekdata «Mis weergegeven inde tabel - De korting is niet geldig in combinatie met andere aanbiedingen 11 juni 200S r Sunweb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55