Q340 40 Lomechanic haalt beats uit de laptop 2 PZC SINGLE ALBUM Snel iets lekkers koken kan wél top Je krijgt nergens het helikoptergevoel W2 Aantal mobieltjes groter dan aantal Nederlanders Beth Hart gaat diep Vermoeiende snoeverij Kane klinkt beter dan ooit Spieken is niet zo slim ONM geen tweedehandsje zaterdag 4 juni 2005 Guus Meeuwis - Geef Mij Je Angst (1 The Black Eyed Peas - Don't PhunkWith My Heart (5) Kane - Something To Say (2) Snoop Dogg - Signs (3) The Game Ft. 50 Cent - Hate It Or Love It (6) Coldplay - Speed Of Sound (8) Daniel Powter - Bad Day (7) De Jeugd Van Tegenwoordig - Watskeburt?! (-) Gwen Stefani - Hollaback Girl (26) Will Smith - Switch (10) Di-rect - Cool Without You (9) Kus-Lekker Ding (4) Krezip - Out Of My Bed (12) Gavin Degraw -1 Don't Want To Be (25) Shakira-La Tortura (38) Rockefeller - Do It 2 Nite (17) Amerie -1 Thing (32) Keane - This Is The Last Time (11) Maroon 5 - Must Get Out (16) Jan Smit - Vrienden Voor Het Leven (20) Rob Thomas - Lonely No More (24) Brainpower - Alles (15) Anouk-Lost (14) Freeloaders Ft The Real Thing - So Much Love To Give (21 Armin Van Buuren - Shivers (34) U2 - Sometimes You Can't Make It On Your Own (23) Dr. Kucho! Gregor Salto - Can't Stop Playing (22) Destiny's Child-Girl (19) Natasha Bedingfield -1 Bruise Easily (18) Ali B - Leipe Mocro Flavour (13) Lucie Silvas - What You're Made Of (31) Eminem - Mockingbird (30) Jesse Mccartney - Beautiful Soul (36) Brace - Vraag Jezelf Eens Af (29) Joss Stone - Spoiled (37) Max Graham Vs Yes - Owner Of A Lonely Heart (-) Elize - Automatic (27) Daddy Yankee - Gasolina (-) Bad Candy - Girls Just Wanna Have Fun (-) The Housekeepers - Go Down (-) 1. Kane - Fearless (-) 2. Jan Smit - Jansmit.com (3) 3. Faithless - Forever Faithless - The Greatest (6) 4. Guus Meeuwis -10 Jaar - Le vensecht (2) 5. Anouk - Hotel New York (4) 6. Krezip - What Are You Waiting For(1) 7 Michael Buble - It's Time (9) 8. System Of A Down - Mezmerize (5) 9. The Shadows - The Final Collection (8) 10. Audioslave - Out Of Exile (-) 11. Bruce Springsteen - Devils Dust (7) 12. Brainpower - Even Stil (-) 13. Amos Lee - Amos Lee (29) 14. Youp Van't Hek - Prachtige Paprika's (-) 15. Gorillaz - Demon Days (-) 16.50 Cent - The Massacre (14) 17. Chipz - The World Of Chipz (11 18. Blof - Het Eind Van Het Begin (Beste Van) (16) 19. Keane - Hopes And Fears (12) 20 Gwen Stefani - Love Angel Mu sic Baby (22) 21. Joss Stone - Mind, Body Soul 113) 22. Van Morrison - Magic Time (10) 23 Jack Johnson - In Between Dreams (20) 24. Jamie Cullum - Twenty Some thing (15) 25.Mamma Mia! - De Musical (19) 26. The Game - The Documentary (26) 27. Natasha Bedingfield - Unwritten (21) 28. Snoop Dogg - Rhythm Gangsta: The Masterpiece (25) 29. Djumbo - Jump (23) 30. Mariza-Transparente (18) 31. John Legend - Get Lifted (-) 32. U2 - How To Dismantle An Atomic Bomb (30) 33. Kaiser Chiefs - Employment (34) 34. Glennis Grace - My Impossible Dream (-) 35. Beth Hart - Leave The Light On (17) 36. Star Wars - Episode 3 - Revenge 0/T Sith - Original Soundtrack (35) 37. Di-rect - All Systems Go (27) 38. John Mayer - Heavier Things (24) 39. Racoon - Another Day (33) 40. Robbie Williams - Greatest Hits (31) Voor elke baby die momen teel het levenslicht ziet, gaat ergens anders in Nederland oen nieuw mobieltje af. Het aan tal mobiele telefoons in ons land heeft het aantal inwoners inge- Telt Nederland momenteel 16,3 ®iljoen hoofden, hier staan 16,4 •Biljoen abonnees van het mobie- e netwerk tegenover. Hierin l°opt dit kikkerlandje voor op de verwachting voor alle West-Europese landen. Een Brits onderzoeksbureau voor belde namelijk dat West-Euro- Pa pas in 2007 evenveel gsm's Bis mensen zal tellen. Aan Nederland de taak om deze eer hoog te houden. Verknipte glitz en beats, pounding electronics en lo-fi indietronics: wie niets afweet van elektroni sche muziek, wordt ook al niet veel wijzer van de web site van Podium 't Beest in Goes. De termen slaan op het elektronica-collectief Lomechanik uit Nijmegen, dat zaterdagavond op het poppodium draait. Nou ja, draaien; het gaat toch net even wat anders. Dj Jorg wijdt de elektronica-leek in in de wereld van Lomecha nik. We zijn met tien vaste men sen, legt dj Jorg uit - in het dagelijkse leven Jorg de Man. „In het begin waren we vooral een collectief van mensen die thuis muziek produceren. Op een gegeven moment hebben we de koppen bij elkaar gesto ken en een aantal verzamel-el- peetjes gemaakt, die werden op gepikt door VPRO-radio. We hebben toen ook een eigen label opgericht. De meeste platen wor den samen gemaakt door twee tot vier artiesten van het collec tief." Op het podium gaan ze indivi dueler te werk. „We nemen wel vj's mee. De meesten van ons staan daar maar met alleen een laptop, dat is natuurlijk niet zo interessant om te zien." Zaterdagavond zijn ze maar met zijn achten. Over de volgorde van optreden is goed nagedacht. „We beginnen rustig, daarna wordt het harder, dansbaar der", aldus Jorg. Dj Tunan bijt het spits af. Hij probeert het volk op de dansvloer te krijgen en te houden, door het wat be kendere elektronica-werk te draaien, zoals The Beastie Boys. Langzaam laat hij de muziek overgaan in breakbeat, een har der en minder toegankelijk gen re. Dan neemt Toktek het over. „Wat hij doet, is best bijzon der", legt Jorg uit. „Hij begint met een lege computer, geen sample of niks. Hij heeft wel een platenspeler. Daar draait hij samples mee, die hij live op1' vangt. Met een computerpro gramma en twee joysticks mani puleert hij die samples. Je ziet hem op die manier het geluid om zeep helpen." De muziek die dat oplevert, is nogal ingewik keld. „Maar omdat hij veel ana loge geluiden samplet, klinkt het ook erg warm." Na Toktek en zijn joysticks komt Maersk het podium op. De harde kern van het elektronica-collectief Lomechanik. Jorg: „Maersk maakt echte lied jes. Hij zingt zelf ook mee met zijn eigen creaties. Zijn stijl wordt wel indietronics ge noemd, omdat het een beetje het geluidjieeft van de independent gitaarmuziek (indie, red.), maar dan elektronisch." Wegdroommuziek De volgende twee artiesten, Tu- bish en Modules, maken allebei 'wegdroommuziek'. „Tubish is heel ruimtelijk. Modules verrast meer. „Zijn muziek is heel on voorspelbaar en gevarieerd. Dat wordt ook wel eens Intelligent Dance Music genoemd, het te genovergestelde van gewone dance. Niet dat repeterende, voorspelbare." Na Modules komt Toktek nog even terug: „Hij wilde nog even herrie maken." Dat sluit aan bij Apzolut: „Die is eigenlijk heavy metal-fan, maar dan op de com puter. Breakcore heet dat, zo'n beetje de hardste dansmuziek die er bestaat. Een half uur headbangen, dus." Dj Jorg is dan zelf aan de beurt. „Ik draai gewoon platen. Pro beer hetzelfde te doen als wat we de hele avond al doen: hip hop, drum bass, breakcore. Maar dan wel het under ground-spectrum, dus geen Emi nem." Wat Jorg draait, wordt aangerand door zijn collega The- SmokeCella. „Hij heeft een Chaospad, dat is een machine waarmee je live kunt samplen. Hij manipuleert mijn muziek met een touchscreen." Als laat ste komt dj Tunan nog een keer terug. Voor Jorg is het een bijzonder optreden: „Ik ben in Goes opge groeid en woon nu in Nijmegen. Ik kwam vroeger wel vaker in 't Beest. Dus ik ben erg be nieuwd." Freek Janssen Lomechanik treedt zaterdag op in 't Beest in Goes, aanvang 21.00 uur. Het lijkt een koopje, want waar een beetje spel voor de pc zo'n vijftig euro kost, hoef je voor Denda's Elite Helisquad nog geen tientje neer te leggen. En het ziet er allemaal veelbelo vend uit, met zo'n dreigende Apache op de hoes, en de wer vende tekst dat je bent uitverko ren om als beste helikopterpi loot een land te beschermen te gen aanvallers. Zeker omdat he- likoptersims niet erg dik ge zaaid zijn, zou je geneigd zijn om de beurs te trekken. Maar voordat je dat doet, moet je het volgende weten: Elite He lisquad heeft niets, maar dan ook niets met een simulatiespel te maken. Daarvoor heeft het spelletje een veel te hoog ker- misgehalte. Er verschijnt welis waar een helikoptertje in beeld (je kunt uit welgeteld twee mo dellen kiezen), maar in het spel krijg je nergens het helikopter- gevoel. Het lijkt allemaal meer op een arcade-schietspelletje want het went el wiekje in het midden van het beeld gedraagt zich niet als een heli en is met een zwiep aan de muis alle kan ten op te draaien. Een autolock klikt zich vervol gens vast op een doel en het eni ge wat je dan nog hoeft te doen is met de linkermuisknop schie ten of met de rechtermuisknop een raket afvuren. Het is ook niet mogelijk om het spel in cockpitview te spelen. De doel witten vliegen je om de oren. Uit alle hoeken nemen de straal jagers je onder vuur en waar normaal een voltreffer van zo'n vliegtuig de heli aan gruzele menten zou helpen, duurt het nu minuten voordat je rokend neerstort. Eén raketje richting straaljager echter en de superso- ne vijand spat in stukken uit een. Alleen de grote bommen werpers zijn wat taaier. Voor bevoorrading kun je niet terug naar een basis, want lan den is er niet bij in het spel. Nieuwe munitie komt eigenlijk vanzelf aanwaaien. De lucht hangt vol met een soort zeppe lins die zich na een salvo ont poppen tot een roze ballon met daarin nieuw wapentuig. Davilex maakte zo'n tien jaar terug spellen die er beter uit za gen. Wie een mooi heli-spel zoekt, kan beter in de ramsjbak- ken kijken naar wat oudere top pers als Comanche 4 of Apache Longbow. Bert jan Kers Elite Helisquad van Denda: €9,90, minimale systeemeisen Windows98 op Pentium pc 750 Mhz, 128 MB RAM, 250 MB vrije schijfruimte. Linda Kleizen leurt met haar net verschenen kook boek langs de universiteitsste den. De studente psychologie uit Enschede wil met de 59 re cepten (een beetje van mezelf, een beetje van anderen) koken aantrekkelijker maken. Afhaalpizza's zijn aan Linda Kleizen niet besteed. Maar ze weet dat het er in veel studen tenhuizen anders aan toe gaat. En trouwens, in veel andere huishoudens ook. „Waarom ik anders denk? Ik vind koken leuk. Veel mensen denken, ten onrechte, dat het ingewikkeld en duur is." Het Dakterras Kookboek dankt zijn naam aan het Hengelose studentenhuis waar culinaire experimenten niet werden geschuwd. Linda woonde er anderhalf jaar en kon haar creativiteit in de keu ken botvieren. „We hadden een kooklijst met acht studenten. Ik kookte het vaakst. Ik had een he kel aan afwassen en er was al tijd wel iemand om die dienst te ruilen." Huize Dakterras groei de uit tot een proefpanel. Al vindt ze zelf dat ze bepaald geen superkok is. „Die ambitie heb ik ook niet. Ik verzamel recepten van familie en vrienden, ik kijk op internet, ik pas wat aan, ik voeg wat toe." Alle recepten moeten betaalbaar zijn (maxi maal 2,50 euro per persoon), snel en gemakkelijk te bereiden en er mogen geen dure keuken machines aan te pas komen. Wat overblijft is een bundel vol aanstekelijk eenvoudige gerech ten, als visqurry, dronken kip (met rode wijn), multiculticous- cous en speculaasijs met apfel- corn. Geschiedenis Veel gerechten hebben een ver haal of geschiedenis. Zoals de arretjescake. „Die maakte mijn oma altijd. Zaten we met alle neefjes en nichtjes op zondag van te smullen. En de kip in mas- sala-mangosaus. Een vriendin ging naar Suriname. Toen heb ik voor haar afscheid Suri naams eten gemaakt. Dit kipge recht was een doorslaand suc ces, het was als eerste op." Het boekje vult een gat in de markt, vindt Linda zelf. Niet voor niets zijn er binnen een paar dagen al vijfhonderd exem plaren van verkocht. „Er zijn na- Studente Linda Kleizen stelde een kookboek samen met eenvoudige en niet te dure maaltijden. foto Anna Sinnema/GPD tuurlijk al heel veel kookboe ken. Maar die zijn vaak erg spe cialistisch, bijvoorbeeld met Oosterse- of Italiaanse gerech ten. Meestal gebruik je maar een paar recepten. Er worden ingrediënten gevraagd die je ver der nooit nodig hebt en die je uiteindelijk - na drie jaar in het keukenkastje - kunt weggooien. In mijn boek staat stap voor stap uitgelegd wat je moet doen." Typisch iets voor studenten dus, hoewel de maakster benadrukt dat de doelgroep veel groter is: alleengaanden, bejaarden, sa menwonenden. Eigenlijk voor iedereen. Toch zijn het de stu denten die ze nu actief opzoekt, in het hele land. Linda loopt met een stapeltje posters en flyers kantines, boekhandels en collegezalen af. „Ik ga niet met opgeheven vingertje zeggen dat ze nu opeens verantwoord moe ten gaan koken. Ik wil duidelijk maken dat het allemaal niet zo ingewikkeld is. Veel studenten weten niet dat ze snel iets lek kers kunnen maken." Intussen heeft de UT-studente al weer nieuwe recepten verzameld voor een eventueel vervolg. Want Lin da kan het koken niet laten. Marco Krijnsen Het Dakterras Kookboek kost €11,95. Iedereen die Beth Hart zes jaar geleden aan het werk zag op Take Root in Assen, wist het meteen: dit is een ster in wor ding. Helaas stond een drugsver slaving een flitsende carrière in de weg. Nu Hart weer clean is, duikt de muzikante overal op. De cd Lea ve The Light On betekende een bescheiden doorbraak in Neder land, onder meer resulterend in een tournee langs de bekende clubs en popzalen. Een van die optredens, in het Amsterdamse Paradiso, is vastgelegd op cd en dvd. En weer wordt duidelijk wat we al wisten: de veelvuldig met Janis Joplin vergeleken Beth Hart is een voortreffelijk performer. Of ze nu in haar een tje achter haar keyboard zit, met de linkervoet stoer op de monitorbox, of wordt begeleid door haar uitstekende band. Hart gaat diep, met name in de harde en rauwe nummers ('Bro ken Ugly', 'Monkey Back') over haar verslaving. Indruk wekkend, oprecht en bijzonder Martin Groenewolc Beth Hart: Live At Paradiso (Universal, dvd cd), speelduur cd 74.06 min., speelduur dvd 83.39 min. Op Even Stil toont Brainpo wer een vervelende zelfin genomenheid. Nu is dat in de hiphopwereld niet zo bijzonder, maar de drang zich te bewijzen overvleugelt ditmaal zijn muzi kaliteit. Dat hij zo nadrukkelijk de populaire jongen uithangt, maakt hem er niet leuker op. 'Dit is al het zeventiende jaar dat ik rap/Kan je nagaan hoe veel ervaring ik heb.' De mooi ste hiphop heeft allang afstand genomen van dit soort manier tjes. Het flauwe geouwehoer be gint meteen in het openingsnum mer 'Terug'. Daarin legt de als Gertjan Mulder geboren rapper uit waarom hij deze derde cd heeft gemaakt. Wat beter te pruimen is het bevlogen 'Even Stil' waarin de gesamplede stem van Paskal Jakobsen (Blof) klinkt. Vier jaar na zijn debuut 'Door Merg Brain' levert Brainpower een cd af waarmee hij terrein moet prijsgeven aan interessantere vakbroeders als Opgezwolle. Hoe aanstekelijk zijn hit 'Dansplaat' ook was, zo vermoeiend luistert deze snoeve rij. Peter van der Heide Brainpower: Even Stil (Lyric/- EMI), speelduur 68.01 min. Muziek staat niet meer op de eerste plaats in het le ven van Dinand Woesthoffzo vertelde hij vorige week in een interview op deze Jong-pagina. Sinds hij zijn vrouw Guus je ver loor, staat zijn zoontje op die plek. Op de nieuwe Kane-cd Fearless is het niet meer alleen het verlangen naar succes dat de band drijft, het is ook Di- nands wil om te overleven. Voor al te horen in de teksten waarin hij kracht put uit droefenis. Ook in de muziek zit meer relative ring. Kleine, korte liedjes als 'Go' en 'All I Can Do' laten een meer genuanceerde kant van Ka ne horen. Het hoeft niet altijd groots. Ook de bombastische rocknummers, op Fearless in de minderheid, zijn gedoseerder. Woesthoffs gevoelige rockstem houdt een neiging tot drama tiek, maar klinkt veelzijdiger en geloofwaardiger. Over het geheel is de band ge groeid met betere composities, een subtieler geluid en meer zelf beheersing. Maaike Borst Kane: Fearless (BMG), speel duur 45.28 min. Spieken is dit jaar een popu laire bezigheid tijdens het eindexamen. Eén op de zeven scholieren heeft tijdens deze exa menperiode de antwoorden van de buurman bekeken. Niet echt verstandig, zegt de aanvoerder van de klachtenlijn. „Zelfs het LAKS kan niets meer voor je betekenen als je gespiekt hebt tijdens het examen. In het ergste geval moet je het hele jaar overdoen", aldus de woord voerder van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren. Het hoge aantal spiekers verbaast hem overigens niet. Met vijftigdui zend klachten over de examens tot nu toe, vallen volgens hem de examens duidelijk niet mee. „Vooral met de lengte en de vraagstelling zijn er weer heel wat problemen." Toch heeft spieken niet veel zin, vooral als je weet dat de ander waarschijnlijk ook maar wat op schrijft. En die kans bestaat. Voordat de examens begonnen dacht 83 procent van de kandi daten nog te slagen, inmiddels is dit gedaald naar 76 procent. ONM, het vroegere Onder weg naar Morgen, verkast het komende tv-seizoen (vanaf augustus) van Yorin naar BNN, maar is daardoor zeker geen tweedehandsje. Dat zei hoofd Endemol-drama W. Zijlstra af gelopen week naar aanleiding van uitspraken van de Avro-lei- ding die de 'afgelikte boterham' liever niet ziet komen naar Ne derland 2. Volgens Zijlstra behaalde zijn soapserie bij Yorin altijd nog ruime kijkcijfers binnen de jon- gerendoelgroep en wil hij dat succes bij BNN alleen nog maar verder uitbouwen. „We gaan dat doen door de serie eigentijd ser te maken door dichter op ac tuele thema's te zitten. De pro blematiek rond loverboys bij voorbeeld zal een plaatsje krij gen in de serie. Ook laten we zien hoe jongeren veel tijd op in ternet doorbrengen en dan msn' en en zo. De precieze verhaallij nen werken we nu uit." Het vernieuwde ONM is vanaf 15 augustus iedere werkdag op Nederland 2 (19.30 uur) te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51