zc Sterren voor verpleeghuizen Luisterende camera is succesvol p Speciale eenheden vormen terreurdienst loogervorst: privacy patiënt liet in gevaar Akkoord over treintickets NS Radioactief stof Petten ontsnapt Nederland op zes na rijkste land Hoteltopman geeft in advies geen antwoord op hamvraag Rolwolken kondigen onweer aan Vondst pad legt bouw wijk stil Buste André van Duin onthuld Keltische muntschat gevonden Balkons Brunssum vrijgegeven Rosenmöller stort 25 mille terug Gestolen reuzenrad vermalen Zwaardere straf voor veelplegers Boordcomputer auto tegen files Last Minute Leiden 24 juni zaterdag 4 juni 2005 )EN HAAG - Door de invoe- ing van het nieuwe zorgstelsel tornt de privacy van patiënten liet in gevaar, zoals huisartsen rrezen. Dat schrijft minister loogervorst van Volksgezond- leid in een brief aan het parle ment. luisartsen hoeven op facturen roor een gewoon consult geen liagnose te vermelden. Dat noet - net als nu - alleen bij bij- ondere behandelingen. Vermelding van de diagnose op acturen is een van de bezwaren [ie de huisartsen tegen de nieu we zorgverzekeringswet heb- ien. Verzekeraars zouden die in- ormatie kunnen gebruiken om ,atiënten met veel kwalen meer e laten betalen of hen een le- 'ensverzekenng te weigeren, zo orezen de huisartsen, loogervorst weerspreekt nu dat er iets verandert. Ook belooft hi] met het College Bescherming 'ersoonsgegevens te gaan over- eggen over de nieuwe wet, die volgend jaar van kracht moet worden. Hoogervorst heeft de jrief gisteravond naar zowel de Cerste als de Tweede Kamer ge- 'stuurd. De Tweede Kamer is al met de nieuwe wet, waarin het onderscheid tussen ziekenfondsverzekering en pari- Uiculiere verzekering vervalt. De Eerste Kamer houdt er dinsdag een marathondebat over. GPD UTRECHT - Internationale I treintickets blijven op tien grote stations verkrijgbaar aan de ba lie. De dreigende sluiting van de verkoopbalies op de stations - van Leiden, Groningen en Eind- hoven is van de baan. "Dit liet een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen gis- eren weten. Van dreigende ge- hvongen ontslagen is ook geen sprake meer. Volgens de woordvoerder is een akkoord gesloten tussen NS In ternationaal en NS Stations, die het verkooppersonéel van NS In ternationaal op de tien stations per 1 januari 2006 wil overne men. ANP PETTEN - Door een menselijke fout is in de reactorhal van de 'centrale in Petten donderdag een kleine hoeveelheid radioac- tieve stofdeeltjes ontsnapt. Dat gebeurde tijdens de inspectie vaneenonderzoeksexperiment. 'Volgens de Nuclear Research ['^consultancy Group (NRG) zijn i er geen stofdeeltjes buiten de hal terechtgekomen. De betrokken werknemers en een aantal bezoekers die zich tij- j dens de gebeurtenis in de reac- torhal bevonden zijn direct ge- controleerd. Uit deze controle olijkt dat de stralingsdosis zo ge- ring was dat er geen gezond- heidsrisico's waren. Wel begint de NRG een onderzoek naar het incident, zo deelde het bedrijf gisteren mee. Milieuorganisatie Greenpeace zei dat er al jarenlang aandacht Js voor de veiligheidscultuur in 3etten. „Tot nu toe heeft men al- Iijd geprobeerd ons gerust te stellen, maar het is een goede i ,zaak dat het incident goed iwordt uitgezocht", aldus een woordvoerster. ANP ÖjDEN HAAG - Nederland is het op zes na rijkste land van Euro pa. Dat blijkt uit een bereke ning van het Europese statis tisch bureau Eurostat gisteren. Luxemburg is het rijkste, ge volgd door Noorwegen, Ierland, Zwitserland, Denemarken en Oostenrijk. )e verschillen binnen Europa zijn echter groot. De Luxembur gers hebben gemiddeld vijf keer meer te besteden dan de armste inwoners van Europa, de Let ten. Nederlanders hebben gemid deld drie keer meer koopkracht dan de inwoners van Letland. De landen die kandidaat zijn om tot de Europese Unie toe te heden, zijn ongeveer zo arm als Letland: Roemenen, Bulgaren en Turken hebben nog minder koopkracht dan de Letten. Al leen Kroaten hebben iets meer te besteden. Eurostat hield het onderzoek in de vijfentwintig landen van de Europese Unie. de vier kandi daat-landen van de EU en de drie landen waarmee de EU een vnjhandelsverdrag heeft (Noor wegen, Zwitserland en IJsland). ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Verpleeghuizen moeten net als hotels en restau rants een steraanduiding krij gen. Patiënten kunnen hiermee in een oogopslag zien hoe het ge steld is met de kwaliteit van ka mers en eten. Dat is het belangrijkste advies van Golden Tulip-topman H. Kennedie die op verzoek van staatssecretaris Ross van Volks gezondheid 26 verpleeghuizen bezocht. De topman geeft echter geen antwoord op de hamvraag van de medewerkers van ver pleeghuizen en de Tweede Ka mer: is er meer geld nodig of niet? Volgens Kennedie is het fi nancieel beheer van verpleeghui zen niet doorzichtig. Iedereen doet het op zijn eigen manier. Daardoor is niet goed te zien welk verpleeghuis efficiënt met geld omgaat en welke niet. Hij pleit daarom voor een uniforme aanpak. Verder is andere scho ling nodig waarbij meer aan dacht nodig is voor gastvrijheid en zorgzaam zijn. Volgens de hotelier hoeft de re gering de verpleeghuizen niet di rect meer geld te geven, om de zorg te verbeteren. Het moet kunnen met het bestaande bud get, eventueel aangevuld met tij delijke subsidies om verpleeg huizen op weg te helpen met een grondige reorganisatie. Ross is blij met het advies. Zij wil dat de verpleeghuizen van el kaar leren en vindt dat zij resul taten zowel financieel als op het terrein van kwaliteit van zorg met elkaar moeten uitwisselen. Verder is zij het met Kennedie eens dat rijkere mensen meer mogen betalen voor extra luxe in een verpleeghuis. Koepelorganisatie Arcares bena drukt dat de toegenomen zwaar te van de zorg die bewoners no dig hebben en de gevolgen daar van door Kennedie buiten be schouwing zijn gelaten. Het werk is zwaarder geworden, maar de verpleeghuizen hebben daar niet meer geld voor gekre gen. Dat is volgens Arcares de reden waarom er nu zaken fout gaan bij de verzorging van pa tiënten. Geschokt Kennedie denkt dat het goed is verpleeghuizen te betalen naar de hoeveelheid zorg die een indi viduele patiënt nodig heeft. Nu krijgen zij een bedrag per pa tiënt. Maar Kennedie geeft niet aan of daar meer geld voor no dig is. Overigens gaf de hoteltopman wel aan geschokt te zijn, tijdens zijn bezoeken aan de verpleeg huizen. Kennedie keek niet naar de medische zorg, maar vooral naar de leefomstandigheden van de bewoners. Het trof hem dat het personeel vaak geen idee heeft welke persoon achter hun bewonex-s schuilt. De Golden Tuliptopman was ge schokt dat het personeel eten en drinken van bewonei-s 'voeding en vocht' noemde. Kennelijk zien zij dat als iets dat procesma tig woi'dt verstrekt, zei hij. „He lemaal fout", was zijn conclusie. Eten en di'inken zijn voor men sen en zeker voor zieke mensen, momenten om naar uit te kij ken. ANP NOORDWIJK AAN ZEE - Rolwolken pakten zich gistermiddag samen boven de kust van Noordwijk. De dag werd afgesloten met fikse regen- en onweersbuien. Op diverse plaatsen in het land vielen grote hoeveelheden regen. Hierdoor was de avondspits gisteren twee keer drukker dan normaal. Op het drukste moment, tus sen 17.00 en 17.30 uur stonden er 54 files met een totale lengte van 289 kilometer, meldde de ANWB. Het vliegverkeer op luchthaven Schiphol liep vertraging op door het slechte weer. Door een blikseminslag was in Amsterdam sinds 18.30 uur vrijwel geen metroverkeer meer mogelijk. foto Els Bax/ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Een proef met 'luisterende' camera's die in het centrum van Groningen 'agres sieve' geluiden detecteren, is een groot succes. Dat heeft de ge meente Groningen gisteren be kendgemaakt. De camera's blij ken uitstekend in staat agressief stemgeluid van onschuldige bij geluiden te onderscheiden. De politie in Groningen heeft de camera's dit voorjaar getest. Hieruit blijkt dat de politie in staat is sneller te beoordelen of er op straat iemand in gevaar is. „Bovendien wordt de pakkans van geweldplegers vergroot, om dat wij eerder in actie kunnen GELDROP - De bouw van ne gentig woningen in de Geldrop- se nieuwbouwwijk Genoenhuis is stilgelegd, nadat daar exem plaren van de rugstreeppad wa ren ontdekt door de Brabantse Milieu Federatie. De pad is in Nederland niet zeldzaam, maar er geldt een Europese bescherm de status voor het dier. De pad zit in het laatste deel van de wijk dat nog niet is be bouwd. Het Woonbedrijf wilde er deze maand beginnen met de bouw van veertig huurwonin gen en vijftig koopwoningen. Dat kan voorlopig niet, nu ook vertegenwoordigers van de Alge mene Inspectiedienst Zuid-Ne- deiiand van het ministerie van Landbouw de aanwezigheid van de padden hebben vastgesteld. De beestjes moeten een alterna tief onderkomen krijgen, alvo rens de bouw van de woningen kan beginnen. GPD komen", aldus een politiewoord voerder. Tijdens de proef hingen er twee camera's in het uitgaanscen- trum van Groningen. Op het mo ment dat er een agressief geluid wordt geregistreerd, schakelt het systeem de bijbehorende ca mera in, zodat de politie in de meldkamer de situatie direct kan inschatten en snel in actie kan komen. Uit een evaluatie blijkt dat het systeem betrouwbaar is. Alle agressiegevallen in het gebied zijn door de luisterende came ra's geregistreerd. Zelfs de luid ruchtige festiviteiten rond Ko ninginnedag, die in de proefpe riode vielen, bleken niet in staat het systeem te ontregelen. Slechts blaffende honden en pas serende ambulances leidden tot onterechte meldingen. Tijdens de proefperiode is er één per soon na geluidsdetectie aange houden. Volgens de politie kun nen er echter veel meer geweld sincidenten woi'den voorkomen als alle camera's in de binnen stad met het systeem worden uit gerust. De luisterende camera's zijn ont wikkeld door het bedrijf Sound Intelligence dat gelieei'd is aan de Rijksuniversiteit Groningen. De technologie achter de agres siedetector komt voort uit lang lopend wetenschappelijk onder zoek naar de functie van het menselijk gehoor. Woonwijken Burgemeester J. Wallage van Groningen is onder de indruk van het systeem. „Ik wist niet dat men in staat was zoveel de tails uit geluid te halen." Indien ECHT - Archeologen van de Vrije Univei'siteit en de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek hebben op een akker in het Limburgse Echt een Keltische munt schat van zeventien munten gevonden. Deze zijn van zil ver, vermengd met koper en wat goud. Het is de eerste Keltische muntschat uit Nederland. Waar schijnlijk dateren de munten van tussen 50 en 20 voor Chi-istus. Hoewel het om Keltische munten gaat, zijn ze geslagen door Germaanse stammen. Mogelijk gebi-uikten deze stamleiders de munten om hun volgelingen te kun nen belonen voor bewezen diensten en trouw. GPD BRUNSSUM - De bewoners van twee woontoi'ens in Brunssum mogen hun balkon weer op. Dat heeft de ge meente Brunssum gisteren bekendgemaakt. Een week geleden werden die balkons indei'haast gestut omdat onduidelijk was of er instortingsgevaar bestond. Na onderzoek van de balkons door TNO werden ze giste llen weer vrijgegeven. Wel zijn ondei'steunende voorzienin gen geplaatst. Binnen vier weken moet duidelijk zijn of aanvullende maatregelen nodig zijn. ANP DEN HAAG - Paul Rosenmöller stort 25.000 euro terug op de i-ekening van het ministerie van Sociale Zaken. De oud-leider van GroenLinks doet dat na ophef over de ver goeding die hij krijgt voor het voorzitterschap van de com- missie-Pavem. De commissie stimuleert de integratie van allochtone vrouwen. Voor één dag werk per week krijgt Rosenmöller naar ver luidt 70.000 euro per jaar. De Tweede Kamer reageerde een maand geleden geërgerd op de hoogte van die beloning. Naar eigen zeggen is Rosenmöller niet onder druk gezet door minister De Geus die zich moest verantwoorden in het parlement. ANP OVERSCHILD - Het gestolen reuzenrad van kermisex ploitant Jan Lamberink uit het Groningse Overschild blijkt tot schi-oot vermalen. De politie van Apeldoorn, de plaats waar zijn truck met oplegger vorige week werd ge stolen, heeft ontdekt dat de kermisatti-actie van twintig ton compleet door de shredder is gegaan en afgevoerd door een schi-ootverwerker bij 's-Gravelancl. Lambexink is ten einde raad: „Wat een gekken. Een kilo staal levert ze pakweg zes eurocent op. Dan heb je het over 1200 eui'O. Mij kost het 200.000 euro om een nieuw i'euzem-ad te laten bouwen." GPD DEN BOSCH - Burgemeester Rombouts van Den Bosch wil dat de rechters van de Bossche rechtbank strengere straffen opleggen aan criminele veelplegei\s. Hij beseft terdege dat het hem niet past op de stoel van de rechter te gaan zitten, maar hij wil de i-echters wel oproe pen zich beter te oriënteren en nog eens extra na te den ken bij het opleggen van vonnissen aan jongei'en die voor de zoveelste keer een auto-inbraak of bijvoorbeeld een straatroof plegen. GPD AMSTERDAM - „Een hele eer", zo noemde André van Duin zijn buste in theater Carré. Het gisteren onthulde bronzen beeld van de komiek komt tus sen andere iconen als Toon Hermans, Beppie Nooy en Herman van Veen te staan. De meeste af finiteit heeft Van Duin met actrice Beppie Nooy. „Zij houdt ook van mannen", grapte hij. Van Duin staat in het theater met zijn André van Duin jubileumshow. Door het succes van die voorstel ling, is de show verlengd. Volgend seizoen komt hij met een nieuwe reeks optredens. foto Juan Vrijdag/ANP mogelijk wil Wallage alle came ra's in de binnenstad van agi*es- siedetectors vooi'zien. Ook het installeren van tijdelijke came ra's in woonwijken waar zich pi'oblemen voordoen, sluit hij niet langer uit. Wallage verwacht geen proble men met de privacywetgeving. „Er wordt geen geluid opgeno men", benadrukt hij. „We ne men dus niet meer infoi-matie op dan in de situatie met nor maal cameratoezicht." Het sys teem wordt nog wel getoetst door de Registratiekamer, die toeziet op de naleving van de pri vacywetgeving. Volgens dii-ecteur M. Nanninga van Sound Intelligence hebben inmiddels alle grote steden en de Nederlandse Spoorwegen be langstelling getoond voor de luisterende camera's. Wat het systeem gaat kosten, is nog niet bekend. ANP UTRECHT - Als wapen tegen de files rust Rijkswaterstaat deze zomer bij wijze van experiment enkele tientallen auto's uit met 'slimme' cruise controls. De nieuwste generatie boord computer zorgt ervoor dat de au tomobilist een veilige afstand houdt van zijn voorganger. Een camera of infraroodsensor 'ziet' de voorganger en past daarop automatisch de snelheid aan. Bij gi-ootschalige toepassing van het systeem kan het verkeer ge leidelijker doorstromen. Zo wordt voorkomen dat de boel vastloopt door automobilisten die constant remmen en weer op trekken. Ook kan de cruise con trol het aantal kop-staaiibotsin- gen drastisch laten dalen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Enkele speciale eenheden van politie en defensie gaan op in een overkoepelende dienst. Deze Dienst Speciale In terventies (DSI) komt in actie bij terreursituaties, grof geweld en in andere bijzondere geval len. Ook gaat het budget voor al le bijzondere bijstandseenheden (BBE) samen omhoog van 900.000 euro jaarlijks tot bijna 4 miljoen euro. Het kabinet heeft hiertoe giste ren besloten op vooi-stel van de ministers Donner (Justitie), Remkes (Binnenlandse Zaken) en Kamp (Defensie). Het doel is te komen tot een slagvaardiger organisatie waarin sneller kan worden besloten tot de inzet van speciale eenheden. Met de herziening van het stelsel van speciale eenheden volgt het kabi net een vertrouwelijk advies van professor C. Fijnaut en een rapport van het Openbaar Minis terie, politie en Defensie. De DSI zal bestaan uit de BBE-Snelle Interventie Eenheid (BBE-SIE), een scherpschutters capaciteit en een eigen staf met een eenhoofdige leiding. De DSI kan per situatie ook an dere speciale eenheden aanstu ren, hoewel die onder de verant woordelijkheid blijven vallen van de politie en Defensie. Het gaat dan om de Aanhoudings- en Ondei-steuningseenheden (AOE) van de politie en van de Biïgade Speciale Beveiligingsop drachten (BSB), Koninklijke Ma rechaussee en de BBE-Mari- niers. De DSI kan worden ingezet na goedkeuring van de minister van Justitie en staat onder ge zag van het Openbaar Ministe rie. ANP (Advertentie) Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden Eindexamen achter de rug? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studickeuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 Universiteit Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3