Voor Oranje was Veere een pion Activiteiten van maand tot maand Maximiliaans beker zaterdag 4 juni 2005 Wj Drinkt de koningin vrijdag middag op het Veerse bor des uit de beker van Maximili aan of niet? Veere wil een tradi tie in ere houden en vraagt de majesteit een dronk uit te bren gen op de stad. Daarvoor staat de glanzend gepoetste bokaal, gevuld met gekoelde Chablis, klaar. Als de koningin een slok je neemt, komt dat zonder meer in de Veerse geschiedenisboe ken. Tot nu toe gebeurde het drinken uit de erebeker in beslo tenheid. Maximiliaan van Bourgondië schonk de verguld zilveren be ker op 2 februari 1551 aan de stad Veere. De traditie wil dat de bokaal - waar anderhalve li ter in kan - 'ad fundum' geleegd zou moeten worden. Dat zorgt bij het bezoek van koningin Juliana in 1950 voor grote hilari teit. Als burgemeester Den Beer-Poortugael de majesteit verzoekt een eredronk uit te brengen, vraagt zij: „Toch niet ad fundum burgemeester?" 1 Waarop Den Beer antwoordt I „Majesteit dat zou niet ongepi mitteerd zijn, maar u moet noa verder reizen." In zijn memoires schrijft de ba gemeester dat prins Bernhard zich bezorgd toont over wate met het restant van de wijn ga gebeuren. Met goedvinden vai de prins drinken de burgemee ter en de raadsleden de bokaal leeg. Als koningin Beatrix een teugji uit de beker neemt, is dat niet voor het eerst. Op 30 april 198; dronk zij al uit de kostbare kelk, die normaal achter slots grendel wordt bewaard. Prins Willem-Alexander, die straks de titel van zijn moeder erft, heeft in 1996 al kunnen oefene Bij de viering van 700 jaar Veere mocht hij de beker aan zijn mond zetten. Hij had er twee handen voor nodig om zei der knoeien te kunnen drinket] Selma Osnu Juliana bekijkt de beker van Maximiliaan van Bourgondië. NaJ haar burgemeester Den Beer-Poortugael en prins Bernhard. foto Zeeuws Archil Keizer Karei, oud en af geleefd, stond op het punt om zijn regering neer te leggen. De jonge Willem van Oranje was een rijzende ster aan het Brusselse hof. In Antwerpen werd in dat jaar de eerste kerkelijke ge meente naar het model van Johannes Calvijn gevormd. Op Sandenburgh bij Veere, het grootste kasteel van Zee land, hield de 41-jarige Maximiliaan van Bourgon dië hof. We bevinden ons in 1555. Nu 450 jaar geleden. Een Italiaanse koopman die in 1529 een tocht over Wal cheren maakte, trof in Veere - of Campvere zoals het toen nog werd genoemd - kooplieden uit Spanje en Portugal aan. Hij ver baasde zich over een schip van buitengewone grootte dat daar in de haven lag. Het had vijf dek ken boven elkaar en bevatte 1500 ton. De heer van Veere werd door hem als de vorst van het eiland omschreven. Een Spaanse edelman die twintig jaar later de stad aandeed, zag schepen die voornamelijk uit De nemarken kwamen. Blijkbaar was Veere toen al op z'n retour want hij voegt eraan toe dat de stad vroeger veel welvarender was dan nu. Hij bewonderde hier de mooie huizen, het kloos ter, de kerken en het sterke kas teel Sandenburgh met grote par ken en tuinen. De bewoners van dit kasteel, de heren van Veere, behoorden tot de hoge edelen of grand seig neurs die zich in macht, rijkdom en maatschappelijk aanzien on derscheidden van de overige ede len. De kenmerken van hoge adel hebben betrekking op grondbezit, het bekleden van ho ge functies, lidmaatschap van de Orde van het Gulden Vlies, verwantschap met het vorsten huis en het hofleven. Aan al de ze kenmerken voldeed de Veerse heer Maximiliaan van Bourgon dië. Veere behoorde tot het oudste bezit uit de familie van grootmoeder Anna van Borsele. Via haar was hij ook erfgenaam van veel Walcherse bezittingen waaronder de steden Vlissingen, Domburg en Westkapelle. Grootvader Philips van Bourgondië had het familiebezit uitgebreid met Vlaamse gebie den zoals de heerlijkheid Beve- ren. Opa, vader en zoon Van Bourgondië grossierden in rege- ringsbanen en bereikten de hoogste rangen in de toenmalige marine. Niets stond keizer Ka- rel V dan ook in weg om het Wal cherse grondgebied van de Bourgondiërs van Veere tot markgraafschap of markizaat op te waarderen. In de akte van 21 oktober 1555 die bij deze ver heffing hoort, wordt Maximili aan nog aangeduid als 'ridder van onze orde, admiraal ter zee, stadhouder van Holland, Zee land en West-Friesland, Voorne, en Utrecht, heer van Beveren, van Veere, Vlissingen, Tourne- hem, Crevecoeur etc.' Vanaf dat moment mocht hij zich markies van Veere noemen. Het marki zaat besloeg het overgrote deel van Walcheren. Vergelijking Een vergelijking te maken met onze tijd wat betreft wat de mar kies kon en mocht, is moeilijk. Het komt in de buurt als men zich zou voorstellen dat de bur gemeester van Veere haar jaar lijks inkomen zou krijgen uit de opbrengsten van landgoederen op Walcheren. Dat ze de boetes van parkeerbonnen en de huur opbrengst van strandtenten zou ontvangen. Met dit inkomen zou ze wel uitgaven moeten doen zo als het aanleggen van wegen, de ontvangst van de koningin en het geven van cadeau's aan on dernemers die zich in de gemeen te willen vestigen. Haar ambt zou daarnaast inhouden dat ze alle wetsovertreders zelf mocht berechten. En bovenop dit alles zouden haar kinderen haar op volgen. Voor een 21e eeuwer zou dit ondenkbaar zijn. Aan het eind van de Middeleeuwen was dit heel gewoon. Van alle tijden is wel dat macht en aanzien met zich meebrengen dat anderen jou en je geld weten te vinden. Zo werd kasteel San denburgh regelmatig bezocht door de groten der aarde en on derhield Maximiliaan twee ka pittels, een raad van geestelij ken verbonden aan de kerk van Veere en de kapel van Sanden burgh. Ook alle geschenken en feestjes om de Schotse kooplie den over te halen zich in Veere te vestigen waren een aanslag op de huishoudportemonnee van het gezin Van Bourgondië. Weliswaar stonden hier inkom sten uit rechten tegenover maar deze wogen niet op tegen de uit gaven. Lang heeft Maximiliaan niet van zijn markieslijke waar digheid kunnen genieten. In 1558 stierf hij op zijn Veerse kas teel Sandenburgh en liet zijn erf genamen met een flinke schul denlast achter. Zijn grote ver guld zilveren beker mocht niet worden verkocht. Deze zou di rect na zijn overlijden aan de stad worden geschonken. Aangezien niemand zin had de failliete boedel over te nemen, werden de bezittingen van de markies in afzonderlijke delen geveild. Ook het markizaat werd opgedeeld. Tot de geïnte resseerden behoorden Willem van Oranje en de koning van Spanje Filips II. Willem wist het stadje Westkapelle te verwer ven. Filips hield de belangrijk ste steden Veere en Vlissingen voor zichzelf. In de aanbieding Ondertussen was de positie van Willem in de Nederlanden on houdbaar en liet hij de rechten op Westkapelle op naam van zijn zoon Philips Willem zetten. Ook Filips II had weinig plezier van Vlissingen en Veere. Ten tij de van de Opstand tegen de cen trale regering in Brussel kozen deze plaatsen, als eerste Zeeuw se steden, de kant van de prins van Oranje. Voor de landsheer Filips II was het ook einde ver haal en Veere en Vlissingen kwa men in de aanbieding. Inmiddels was Willem van Oran je terug in het land en had te kennen gegeven dat hij alsnog in het bezit van deze steden wil de komen. In juni 1581 kwam Veere, met Sandenburgh, Zandijk, Onze Lieve Vrouwepol der en Domburg tegen de som ma van 74.500 Carolus-guldens, 'een seer aenmerckelycke som- me', via enkele tussenpersonen eindelijk in handen van de Va der des Vaderlands. Een maand later werd Vlissingen hieraan toegevoegd. Vanaf dat moment tooide hij zich met de titel mar kies van Veere en Vlissingen. De uitbreiding van het bezit van de leden van het geslacht Van Oranje-Nassau in de zestiende en zeventiende eeuw waren ren dabele beleggingen. Grondge bied, heerlijkheden, landerijen en rechten, bijvoorbeeld om hier te jagen en belasting te heffen, konden door hen worden ver kocht. Zo deed Willem II, klein zoon van Willem de Zwijger, een deel van het oude marki zaat, namelijk Domburg, over aan Middelburg. Het markizaat van Veere en Vlis singen is des te interessanter om dat Willem I de stad is gaan ge bruiken als pion op zijn politie ke schaakbord. Door zijn toe doen werden Veere en Vlissin gen stemhebbend in de Staten van Zeeland. De markies was de belangrijkste Zeeuwse edelman en was als vertegenwoordiger van deze stand Eerste Edele en met Veere en Vlissingen aan een leiband kon hij een belangrijke politieke rol spelen. Wegens de verdiensten van de Oranjes voor de goede zaak werd dit in het be gin van de Opstand voor lief ge nomen. Naarmate de tijd vorderde, ble ken de Zeeuwse regenten niet echt gelukkig met deze driedub bele stem. In periodes dat de Oranjes niet op het hoogste rege ringstoneel meespeelden, de stadhouderloze tijdperken, ver speelden ze ook hun invloed in de Staten van Zeeland. Als de nood aan de man kwam en het volk om een Oranje riep, werd het teruggedraaid. Het Veerse oproer in 1747 toen Zeeland werd aangevallen door de Fran sen is daarvan een goed voor beeld. Flink beschonken Oranje gezinde Veerenaren hebben toen de aanzet gegeven tot het herstel van de dynastie. Getuige een zeventiende eeuws volks rijmpje waarin de Middelbur gers als kooplui, de Vlissingers als strooplui en de Veerse bevol king als Nassau-lui werden beti teld, was de Oranjeliefde hier het grootst. Tot 1795 kon het oude regime nog in stand gehou den worden totdat patriotten ge steund door het Franse leger het omverwierpen. Titel zonder inhoud In deze Franse tijd was het in Zeeland gedaan met de macht van de stadhouders en de mar kiezen. Wel bleef de titel be staan, maar nu zonder inhoud. Tot 1807 voerden de Oranjes markies van Veere en Vlissingen vrijwel direct achter hun prin- sentitels. Daarna volgden aflo pend naar rang de graafschap pen en heerlijkheden. Na 1813 werd het in officiële stukken nooit meer genoemd maar ver borgen achter 'enz, enz, enz'. De eeuwen dat de geschiedenis van Veere nauw verbonden was met die van de markiezen gaf ook in de afgelopen halve eeuw genoeg mogelijkheden om de liefde en trouw aan het Oranje huis te laten zien. Uitbundig werd dit gevierd in 1951 en 1981. Bij deze gelegenheden heeft de majesteit een slok Bourgondische wijn uit de be ker van Maximiliaan gedron ken. Deze Veerse traditie krijgt op 10 juni 2005 een vervolg bij het bezoek van koningin Bea trix aan het oude markizaat. Peter Blom Prins Willem-Alexander dronk in 1996 uit de beker van Maxim! aan. foto Ruben Ore Om het 450-jarig bestaan van het markizaat Veere te vieren, worden tot eind oktober verschillende evenementen ge houden. Een overzicht van maand tot maand. Juni Tentoonstelling over het marki zaat in het stadhuis. De tentoon stelling loopt tot eind oktober. 10 juni: Koningin Beatrix be zoekt Veere voor haar 25-jarig ambtsjubileum. Op de Torenwal wapperen vanaf deze dag vlag gen die ontworpen zijn door Veerse kunstenaars. Op de basis scholen in de gemeente Veere be gint een onderwijsproject over markizaat Veere. 11 juni: Markizaatmarkt met verschillende optredens op de Markt. Historische optocht door het stadje met Maximiliaan van Bourgondië. 12 juni: Markizaatconcert in de Grote Kerk. 26 juni: Hagepreek op het Basti- Juli 2 juli: Markizaatconcert in de Grote Kerk. 5 juli: Markizaatmarkt. 9 juli: Ringrijwedstrijd op de Markt. 12 juli: Markizaatmarkt. 16 juli: Van Loon Hardzeildag op het Veerse Meer. Markizaat markt. 19 juli: Markizaatmarkt. 23 juli: Optredens van straatar tiesten. 26 juli: Markizaatmarkt. Augustus 2 augustus: Markizaatmarkt. 9 augustus: Markizaatmarkt. 16 augustus: Markizaatmarkt. 18 augustus: Optredens van straatartiesten. 19 augustus: Power Horse Co& petition op het Bastion. 23 augustus: Markizaatmarkt. September Voortzetting en afsluiting van het onderwijsproject over mark zaat Veere op alle Veerse basis scholen. Drie koks van de Campveerse Toren beginnen een kookcursus waarin historische gerechten worden bereid. De cursus wok' gegeven in Nieuw Sanden- burgh. 2 september: Small Sail Veere I op het Veerse Meer. 3 september: Small Sail Veere op het Veerse Meer. 4 september: Markizaatconcertl in de Grote Kerk. 10 september: Boekenbeurs op de Markt. Open Monumenten- dag. 18 september: Jazz by the Sea op diverse locaties. 19 september: Lezing door prol dr. P. A. Henderikx in de Kleine Kerk. De lezing gaat over de be zittingen van het markizaat Veere. Oktober 18 oktober: Lezingensymposic in de Kleine Kerk over 'Prins heerlijk leven, historische aspec ten van het markizaat Veere'. 21 oktober: Breugheliaanse maaltijd in de Grote Kerk. 22 oktober: Slotdag markizaat met diverse optredens. 23 oktober: Markizaatconcerk de Grote Kerk. Plattegrond Veere. illustratie uit Tegenwoordige staat van Zeeland (1753) van I. Tirion Kasteel Sandenburgh illustratie uit Vaderlandse geografie (1791) van W.A. Bachiene Maximiliaan van Bourgondië: de eerste markies van Veere. illustratie uit Walcherse Arcadia (1715-1717) van M. Gargon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32