zijn de grootste De Hollanders krengen Het is net een groot gezin zaterdag 4 juni 2005 27 l /Tet elkaar op de vuist, zoals in de roem- Vlruchte jaren zeventig, gaan Vlamin gen Walen niet meer. Maar dat de taal- tnjd nog altijd niet is gestreden, bewijst et politiek geruzie over de Vlaamse rand- emeenten rond Brussel. Verslag uit Linke eek, waar de Franstaligen aan de winnen- lehand zijn. lij herinnert zich de tijd nog goed dat de jkswacht met het waterkanon uitrukte ®het gemeentehuis te verdedigen en gen erales in de raadszaal rijendik een buffer oraiden tussen heetgebakerde Vlamingen fiWalen. „Dat waren geen plezante toe- lenden", zegt Jef Motte, al 35 jaar gemeen- ïraadslid in de taalgrens-gemeente Linke- ftk. „Nee, zo heftig gaat het er tegenwoor- ligniet meer aan toe." 'ijnpartijLinkebeek-2000, heeft drie ze ds in de gemeenteraad, de Franstaligen waalf. „Discussiëren met elkaar doen we liet. De meerderheid doet z'n mond niet Pen, uit protest tegen de verplichting om '«lerlands te spreken. Dat kunnen ze na- lelijkniet. Dat is frustrerend, ja." Linke- *k. een groene vlek onder de rook van mssel met amper vijfduizend inwoners, •p papier is het eeuwenoude dorp - er zijn sten opgegraven uit het stenen tijdperk iKarei de Grote had hier ooit zijn zomer noen, vermeldt de brochure van de W- Vlaams, maar op straat overheerst l Krans. Brusselaars en werknemers van lEuropese instellingen (mensen met geld, ilgens Motté) bevolken de streek. «komen hierheen pour les petits chapel- s. voor de mooie kleine kapelletjes, en om it het hier zo vredig en schoon is", zegt rité. „Weet u, er wonen hier wel zestig unirgen, allemaal weggevlucht uit Brus- |- De Vlamingen, waartoe Motté be- tort, zijn met 15 procent in de minder- ii pstootjes het dorp hangt een gezapige sfeer. Scho len eten hun lunch op een bankje voor de rk, terwijl de plaatselijke supermarkt mi voor de noen. Bij de patisserie bestelt "oudere vrouw gebak. „Une berliner- .vraagt de bakkersvrouw niet-begrij- ftf Ah, corrigeert ze, „une boule de Ber- Linkebeek. Deze hond maakt het niet uit welke taal er gesproken wordt: hij luistert toch niet. foto's Phil Nijhuis/GPD lin. Ca fait un euro, één euro alstublieft." Zo vredig als het doip er deze zonnige mid dag bijligt, zo onrustig was het drie maan den geleden. Bij opstootjes tussen Vlamin gen en Franstaligen viel één lichtgewonde, 32 mensen werden gearresteerd. Aanlei ding voor de oprisping van de taalstrijd was de discussie over de splitsing van de kieskring Brussel-Halle-Vilvoorde, die - na de Voerstreek in de jaren zeventig/tachtig - symbool staat voor de diepgewortelde me ningsverschillen tussen Vlamingen en Wa len. Die kieskring beslaat behalve 19 tweetalige Brusselse, ook 35 Nederlandstalige gemeen ten in Vlaams-Brabant. Door die omstre den constructie kunnen Franstalige par tijen bij de verkiezingen stemmen ronselen op Vlaams grondgebied. Bij de federale ver kiezingen van 2003 ging het om ruim 70.000 stemmen, goed voor twee zetels in het parlement. De Vlamingen willen door de kieskring te splitsen aan die oneerlijke situatie een ein de maken. Vlaamse partijen kunnen im mers ook geen stemmen ronselen in Wallo nië. De Walen zien de splitsing echter niet zitten. Bijna struikelde de regering Verhof- stadt over B-H-V. Een regeringscrisis kon ternauwernood vermeden worden door de kwestie in de ijskast te zetten tot de federa le verkiezingen van 2007. Een quasi-oplos- sing, die bij veel Vlamingen voor ergernis zorgt. „Wij als Vlamingen snappen niet waarom de Walen zich tegen de splitsing verzetten. Het is toch van de gekke dat Waalse politici als Louis Michel en Elio di Taalstrijd in Rupo tot in Merchtem, op amper 10 kilome ter van Dendermonde, stemmen kunnen ronselen. Belachelijk. België is belache lijk", foetert Motté. De ruzie over de splitsing van de kieskring is slechts een symptoom. Op de achter grond speelt een veel groter probleem: de verfransing van de Vlaamse randgemeen ten van Brussel. Uit frustratie over het stuk Aan sommige straatnaambordjes is de taalstrijd nog zichtbaar; de Franse teksten zijn door gehaald met een spuitbus. lopen van de onderhandelingen over B-H-V kondigde de Vlaamse minister-president Yves Leterme vorige week een hele rits maatregelen aan om het Vlaamse karakter van de streek te benadrukken. Zo wil hij in specteurs op pad sturen om te controleren of de Franstalige scholen wel lessen Neder lands geven en gaat de Vlaamse regering geld pompen in de bouw van goedkope wo ningen voor Vlamingen. „Pure discriminatie", fulmineert Christian Linkebeek van Eyken, burgemeester van Linkebeek en namens de Union Francophone (een kartel van alle Franstalige partijen) als enige Franstalige afgevaardigd naar het Vlaams parlement. Sommige Waalse media gingen nog een stapje verder en repten over apart heid in de Brusselse rand. Als het aan Van Eyken ligt - zelf perfect tweetalig - worden de Vlaamse randgemeen ten bij Brussel ingelijfd. „In praktijk^wordt deze streek al bevolkt door overwegend Franstalige Brusselaars. Ik pleit daarom voor een gemeentelijke herindeling. Op dit moment telt Brussel 19 gemeenten. Ik zou graag zien dat er dat 31 worden. Dat gaat ten koste van Vlaams grondgebied, dat klopt, maar ook Waalse gemeenten als Ei- genbrakel en Waterloo horen volgens mij bij Brussel." Van Eyken weet dat hij met degelijke uit spraken weerstand oproept. „Bij de Vlamin gen draait alles om grondgebied. Ons is het om de mensen te doen." De gewone burger is volgens Van Eyken de dupe van de weige ring van Vlaanderen om de Vlaamse rand een tweetalig statuut toe te kennen. „Op dit moment moeten onze Franstalige inwoners documenten als stemkaart op het gemeente huis laten vertalen. Daar is een ambtenaar een half uur mee bezig, want het moet met de hand. Machinaal mag niet. Dat zijn toch pure pesterijen." Linkebeek is één van de zes zogenaamde fa ciliteitengemeenten, officieel Vlaams maar met speciale rechten voor Franstaligen. Die faciliteiten waren ooit bedoeld als over gangsregeling; om de Walen de tijd te ge ven de taal machtig te worden. De Fransta ligen willen de faciliteiten verder uitbou wen. „Ik wil geen oorlog", zegt Van Eyken. „Ik vraag alleen respect voor onze Fransta lige inwoners. Knokke is 's zomers, als het bevolkt wordt door Franstalige badgasten, toch ook tweetalig. Niemand die zich daar druk om maakt." Vlaams Blokker Motté begrijpt het niet. „Wat missen ze ei genlijk? Oké, officiële mededelingen wor den in het Nederlands verspreid. So what. Wij lopen dagelijks tegen problemen aan. De doktoren in dit dorp spreken amper Ne derlands. In de winkel praat het personeel Frans. Mijn buren, die hier al bijna even lang wonen als ik, praten Frans. Ze vertik ken het gewoon om Nederlands te leren, zich aan te passen. Franstaligen die Neder lands spreken, dat zijn witte raven", zegt Motté, die volgend jaar het bijltje erbij neer gooit. Hij is moegestreden. „Als je stand punten inneemt, zoals de mijne, word je hier al snel voor Vlaams Blokker versleten. Terwijl ik he-le-maal niets met die partij van doen heb. Ik ben van huis uit chris ten-democraat." Nee, Motté gelooft niet dat het Vlaamse of fensief van Leterme veel vruchten zal af werpen. „Dat wil niet zeggen dat ik het geen goede zaak vind dat er meer aandacht is voor de rechten van de Vlamingen in de rand. Want wat is het alternatief? Een twee talig regime leidt tot Brusselse toestanden. In de ziekenhuizen in de hoofdstad kun je als Vlaming amper terecht. Op papier moe ten verpleegkundigen Nederlands kunnen spreken, maar de praktijk is helaas an ders." Dus houdt hij vast aan het Vlaamse karak ter van de rand. „Het zou al een hele stap voorwaarts zijn als al die Eurocraten een beetje zouden meewerken. De Hollanders zijn de grootste krengen. Die praten Frans, en sturen hun kinderen naar de Franstalige school. Omdat ze dat interessant vinden, of omdat ze hun Frans een beetje willen bij spijkeren." Pascale Thewissen De 25-jarige Jessica is ziek in haar hoofd. Aan de buitenkant is daar weinig van te merken. Stralende ogen, een lachend gezicht. Jessica is een van de vijftien bewoners van het Sociaal Pension in Terneuzen. „Ik voel me veilig in mijn appartementje." Het Sociaal Pension aan de Klaas- senstraat in Terneuzen bestaat uit elf appartementen en drie aanleun woningen. In de gemeenschappelijke ruimte drinken de bewoners drie keer per dag gezamenlijk koffie. Twee keer per week eten ze samen. De vijftien be woners hebben psychische stoornis sen, variërend van borderline en ma- nisch-depressiviteit tot schizofrenie. Voordat ze in het Sociaal Pension te rechtkwamen, doorliepen ze al een heel hulpverleningstraject. Zeeland telt op dit moment drie van dergelijke voorzieningen: in Terneu zen, Oostburg en Vlissingen. De bewoners van de pensions kunnen zich niet alleen staande houden in de maatschappij. „We leven jammer ge noeg nog niet in een samenleving waar je openlijk kunt zeggen: 'Hoi, ik ben Piet en ben schizofreen'", zegt be geleidster Thea van het Sociaal Pen sion in Temeuzen. „Alles wat anders is, stopt de maatschappij weg. Het moet juist normaal zijn dat afwijken de situaties deel uitmaken van die maatschappij." In het Sociaal Pension vinden de be woners rgst en bouwen zij aan een nieuwe toekomst. Zoals Piet. Hij hoort stemmen in zijn hoofd. Aanvan kelijk dacht hij dat hij de enige was. „Nu ik in het Sociaal Pension woon, weet ik dat ik niet de enige ben." Piet zit rustig in een hoekje. Een man van weinig woorden. „Voel me een stuk beter. De stemmen nemen wat af door de medicatie en de begeleiding. Als het niet goed gaat ga ik een paar dagen naar Kloetinge." In deze psy chiatrisch kliniek heeft het Sociaal Pension een aantal logeerbedden. Be doeld voor bewoners als het wat min der gaat. Het Sociaal Pension Temeuzen valt onder de Zeeuwse stichting Emergis, het Centrum voor Geestelijke Gezond heidszorg. Het pension biedt in de eer ste plaats veiligheid. De medewerkers proberen met medicijnen en therapie ën rust en orde te brengen. De dag moet structuur krijgen. Zo kunnen de bewoners zich opnieuw ontplooien en op den duur wellicht geheel herstel len. Sommigen blijven echter hun hele leven onder de hoede van Emergis. Zoals Cleo. Zij woont al negen jaar in het Sociaal Pension aan de Klaassen- straat. „Ik heb veel mensen zien ko men en gaan", zegt ze. Jessica (rechts) in haar flatje-met op de achtergrond haar begeleidster Saskia. foto's Peter Nicolai Het is die dag feest voor Cleo. Ze mag mee met een groep bewoners op va kantie naar Spanje. Begeleidster Thea brengt haar het goede nieuws. Cleo is blij. Heel blij. Gaat direct haar kof fers pakken. Thea en Betty zijn begeleidsters van het eerste uur. Vertrouwen is het sleu telwoord, vertellen zijn. En: privacy. „Dat is het voordeel van een Sociaal Pension", zegt Betty. „Een eigen ap partement is noodzakelijk. De bewo ners zijn erg gevoelig voor prikkels. Op de eigen flat kunnen ze zichzelf zijn. Als ze zin hebben, gaan ze naar de gemeenschappelijke ruimte. Voor de regelmaat hebben we enkele vaste momenten. Drie keer per dag een kof- fie-uurtje en twee keer per week geza menlijk eten. Bewoners mogen mee-eten, maar hoeven dat niet. Niets is verplicht." Thea noemt nog een an der belanrijk voordeel. „Uiteraard hebben we regels, maar die zijn niet zo strikt als in bijvoorbeeld een psy chiatrisch ziekenhuis. We maken indi viduele afspraken. Als iemand bijvoor beeld een biertje wil drinken, doet hij dat in zijn eigen appartement. Niet in de gemeenschappelijke ruimte om te voorkomen dat iemand anders in de Sociaal Pension Temeuzen verleiding wordt gebracht." Thea schenkt ondertussen koffie in. Luxe koeken staan op tafel. „Dat ge beurt niet vaak hoor. Het zijn meestal droge biscuitjes; Sociaal Pension koek jes", zegt Betty lachend. Steeds meer bewoners druppelen bin nen. Er wordt veel gelachen. „Ach, het is net een groot gezin", zegt Betty. „Er is wel eens wat gekissebis, maar dat is snel over. Eigenlijk wonderbaar lijk hoe goed het gaat. Het zijn alle maal verschillende mensen met ver schillende achtergronden die samen in een Sociaal Pension wonen." Kees kookt. Snijdt courgette en cham pignons. Pasta met spekjes en groen ten en een salade staat op het menu. De tafel wordt gedekt. Even later ko men de pannen op tafel. Veel bewo ners eten mee. Een uurtje eerder laat Jessica haar ap partement zien. „Maar ik heb nog niet opgeruimd, hoor", excuseert ze zich. Lichte meubels en veel tekeningen aan de muur. Ze koestert haar balkon, dat vol staat met planten. Ze is een echte tuinliefhebster. Samen met een medebewoner heeft ze sinds januari een volkstuintje op Driewegen. De sla is net gezet. „Dat is mijn dagbeste ding. Ik vind de volkstuin echt gewel dig. Ik probeer daar dagelijks te zijn." Het Sociaal Pension aan de Klaassenstraat in Terneuzen Jessica woont sinds november 2003 in het Sociaal Pension. Ondanks het feit dat het 'rommelt' in haar hoofd, volgt ze de pittige opleiding automatise- rings-elektronica. „De school weet dat ik in het Sociaal Pension woon. Het is voor mij gewoon heel leuk om hier te wonen. We gaan heel goed met elkaar om. Het is een soort familie. We gaan ook bij elkaar op visite en ko ken ook wel eens zelf op het apparte ment voor een aantal mensen. Ik voel me door de begeleiding en door de saamhorigheid toch een stuk beter dan een jaar geleden." Haar vaste begeleidster is Saskia. Zij voorziet Jessica ook van medicatie. „Ik beschouw medicatie als een pro these. Kunnen mensen met een prothe se weer lopen, mensen met psychische problemen kunnen door de juiste me dicatie weer normaal functioneren." Bewoner Kees vindt het daarom jam mer dat hij en zijn medebewoners nog steeds een stempel krijgen opgedrukt. „Er zijn nog zo veel vooroordelen. Be woners van het Sociaal Pension zijn allemaal drugsklantjes en mensen van de Dethon zijn allemaal raar. Daar word ik nog steeds zo moe van. Maar ja, wat doe je eraan." Dromen Begeleidster Thea vult aan: „Een zwa re psychische stoornis is geen keuze. Het overkomt je. Iedereen die hier woont, heeft zijn dromen gehad. Stu die, een baan, trouwen en misschien kinderen. In het Sociaal Pension zijn deze dromen voorbij. Wel kan iets an ders ontstaan. Een nieuwe toekomst. Daar werken we aan." Het Sociaal Pension werkt ook aan een goede verstandhouding met de buurt. „Toen we negen jaar geleden begonnen, reageerde de buurt wat hui verig. De buurtbewoners wisten niet wat ze konden verwachten. Ze vonden het eng. Op een aantal bijeenkomsten hebben we elkaar goed leren kennen. Nu is de samenwerking met de buurt heel prettig", zegt Betty. De borden worden afgeruimd. Tijd voor het toetje. Pudding met chocola de. Daar heeft iedereen wel oren naar. Niet iedere kandidaat krijgt een plek je in het Sociaal Pension. Het aantal aanmeldingen is groot, het aantal be schikbare plaatsen in Zeeland daaren tegen klein. Er zijn wachtlijsten. De onlangs opgerichte Stichting Wo nen en Psychiatrie werkt daaraan. De ze stichting bestaat uit leden van de familievereniging Ypsilon Zeeuws-Vlaanderen en deskundigen die betrokken willen zijn bij het wo nen en welzijn van en de zorg voor mensen met een ernstige psychiatri sche stoornis. Plet eerste concrete wapenfeit van de stichting is een nieuwe woonvoorzie ning voor mensen met een ernstige psychiatrische stoornis in Axel. Deze gaat begin 2006 open. Het is een com plex van zestien woningen. De nieuwe voorziening gaat 'Zeeuwse Gronden' heten. „Onze doelgroep heeft vaste grond on der de voeten nodig. Alleen kunnen ze 'het leven' niet aan", zegt Jan Ver- helst van de stichting. „Woonvoorzie ningen verankerd in de Zeeuwse klei staan stevig en kunnen tegen een stootje." Frank van Cooten Sommige namen in dit artikel zijn vanwege de privacy gefingeerd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27