Een vlieg zal ik nooit doodslaan mmm Het Nederlands wordt steeds minder beschaafd PZC 25 Margo Lemson, altijd ondernemend zaterdag 4 juni 2005 Ze is een echte 'moeder kloek'. Bij een kopje koffie of thee wordt ongevraagd een beboterd sneetje ontbijtkoek geserveerd. Onder haar vleu gels vaart menig mens en dier wel. Vier katten, een hond, een vijver vol vissen, twee kinderen het jaar rond en in de zomerva kantie standaard een extra mond te voeden in het kader van Europa Kinderhulp. Vindt iemand een zielig vogeltje op straat, grote kans dat het bij haar thuis in een doosje belandt. „Ik kan het gewoon niet over m'n hart verkrij gen om anders te doen. Leven en laten leven, dat vind ik zo verschrikkelijk belangrijk. Neem een vlieg, die zal ik nooit doodslaan. Ze lachen me wel eens uit om dat zorgelijke gedoe, maar daar trek ik me helemaal niks van aan. Echt gebeurd: Toen ik nog in de horeca werkte, een eeuwigheid gele den. was er op een keer een vlieg in de koffiemelk gevallen. Dus ik haal dat beest er uit, spoel hem schoon en zet de vlieg op tafel. Op dat zelfde mo ment pakt m'n collega een krant en, pats! Ik heb haar heel vuil aangeke ken, herinner ik me nog als de dag van gisteren. Hoewel het, achteraf, van haar een hele normale reactie was. Dat zou iedereen doen. Maar ik niet!" „Kom verder", klinkt het uitnodigend vanachter de batterij wasmachines en drogers in de gang tussen het (oude) bedrijfsgedeelte en de jaren-zestig- woning in Kerkwerve. „Nog even snel vullen." Eenmaal aan de tuintafel somt Margo Lemsom op: in de eerste plaats moe der en echtgenote ('die drie vormen de rode draad in mijn leven'), personeels zaken en commerciële contacten van het taxibedrijf, Europa Kinderhulp, Radio Schouwen-Duiveland, bestuur der van de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland (OSD), redactielid van OSD Profiel, rotarian, lid van het regionaal comité bedrijfsbeveiliging en voorzitter van jeugdsociëteit 't Kot in Kerkwerve. „Eigenlijk ben ik een chaoot. Ik vlieg van hot naar her. Wat mijn hoofdtaak is? Ha! Dat zou de taxi moeten zijn. Ik ben wel iemand die het beste functioneert als het druk is. Aan de andere kant kan ik vreselijk genieten van een middagje thuis met m'n kinderen. Gewoon gezellig een beetje tutten. Heerlijk. De eerste dag dat ze na de zomervakantie weer naar school gaan, vind ik verschrikkelijk. Wat dat betreft ben ik een muts en wil ik het liefst alles en iedereen om me heen hebben. Lekker dichtbij, veilig in m'n eigen kringetje." Rebels Als veertienjarige puber kwam Margo met haar ouders vanuit Vlaardingen in Kerkwerve wonen. Een dramati sche gebeurtenis in haar familie, waar over ze verder niet wil praten, speelde een belangrijke rol in dat besluit. Margo was op z'n zachtst gezegd 'niet blij' met het besluit van haar ouders om naar het platteland te verhuizen. „Ik was nogal rebels. Naar mijn ge voel reed de politie in Zeeland nog op varkens en liep de mode er minstens twee jaar achter. Maar toen we er een maal woonden, was ik snel gewend. Héél erg snel. Dat ging ook vanzelf. Binnen een week kende iedereen op school mij. Ze zwaaiden naar me. Dat vond ik geweldig! Iedereen was aar dig. In het begin fietste ik heen en weer naar Zierikzee. Veel te ver, naar mijn idee. Ik had al vlug door dat lif ten veel makkelijker ging. Ik ben al tijd al ondernemend geweest. Op m'n elfde werkte ik iedere zaterdag in een slagerij. Dan had ik tenminste een leuk zakcentje. Eigenlijk ben ik vanaf dat moment van de ene in de andere baan gerold. Ik ben ook nooit afgewe zen. Heel grappig, als je daar nu zo over nadenkt. Dat ondernemende heb ik van mijn ouders. Mijn vader was oorspronkelijk accountant. Destijds had hij in Kralingse Veer wat dijkhuis- jes, die hij verhuurde. Toen ze daar een weg wilden aanleggen, heeft hij de boel verkocht en zijn we in Vlaar dingen gaan wonen. Schouwen-Duive land kenden mijn ouders, omdat ze daar een vakantiehuisje en een boot Naam: Margo Lemsom.-van'Gelderen Geboren: 29 september 1960 in Kralingse Veer Burgerlijke staat: getrouwd met Kees, twee kinde ren - tweeling - Jamie en Evita (14) Woonplaats: Kerkwerve Opleiding: Groen van Prinsteren Lyceum (brugklas) Vlaardingen, Prinses Julianaschool Zierikzee, voorop leiding verpleegster Intas (niet afgemaakt) Zierikzee, midden standsopleiding Zierikzee Werk: Mede-eigenaresse van taxibedrijf Lemson en onbezoldigd Zeeuws PR-medewerker van Europa Kinderhulp hadden. Ze kochten een boerderijtje midden in de polder bij Kerkwerve. Daar wonen ze nog steeds. Even later zijn ze in de Sint Domusstraat in Zie rikzee een verzamelwinkel begonnen. Ook dat doen ze nog steeds." De ouders van echtgenoot Kees had den een taxibedrijfje (inmiddels uitge bouwd tot een team van 70 mensen op 25 auto's) en zo kwam Margo ook in dat wereldje terecht. Hoewel ze amper zelf rijdt, heeft ze er wel haar beste vriendin aan over gehouden. Bij het busstation van Zierikzee stapte ze bij Margo in de taxi, samen met haar man en kind. De drie waren rechtstreeks overgekomen uit Brazilië, omdat de man (afkomstig uit Kerkwerve) geen permanente verblijfsvergunning kreeg. Het dochtertje ging slechts ge kleed in een kort rokje, topje en teenslippers. „Ze had het koud! Ze wisten wel dat er hier sneeuw lag, maar hadden er geen benul van hoe dat aanvoelde. Op diezelfde dag won Evert van Benthem de Elfstedentocht, zo koud dus! Ik heb haar meegenomen naar huis en eerst eens fatsoenlijk aan gekleed." Goed negen jaar nadien raakte ze be trokken bij Europa Kinderhulp, een organisatie van ruim driehonderd vrij willigers die zich inzet om kansarme kinderen uit de lidstaten een onbezorg de zomervakantie te geven. Dankzij haar werk en contacten voor het toen malige Schouwse huis-aan-huis-blad Het Havenkwartier werd Margo bena derd voor het Zeeuws coördinator schap. In die functie is ze verantwoor delijk voor de public relations en het werven, screenen en begeleiden van gastgezinnen ('daarvan kunnen we er nooit genoeg hebben') voor een 2,5 week durend verblijf van honderd twintig kinderen. Landelijk brengt de stichting jaarlijks drieduizend kinde ren van tussen de vijf en zestien jaar uit de Europese landen onder. „Wees kinderen uit Limburg bijvoorbeeld, maar ook de assepoestertjes van de he dendaagse maatschappij. Kinderen van wie de vader in de gevangenis zit, de moeder aan.de drank is en de zorg van de broertjes en zusjes aan de oudste wordt overgelaten. Dat is echt geen uitzondering. De vreselijkste si tuaties kom je zo tegen." Bevlogenheid Haar stem breekt, de ogen schieten vol tranen. „Sorry hoor, ik weet niet wat ik heb. Anders ben ik nooit zo hui lerig." In een oogwenk herpakt Margo zich en gaat verder alsof er niets aan de hand is. „Begin je aan dit werk, dan doe je dat uit bevlogenheid, denk ik. De innerlijke overtuiging dat je iets voor anderen wil doen. Het makkelijk ste is afwachten totdat ze met de col lectebus langs de deur komen. Maar wat doe je dan?", vraagt ze retorisch. „Je geweten afkopen. Eigenlijk niets dus! Wanneer die kinderen aanko men: bleke, verdrietige gezichtjes met een rugzakje. En als je ze ziet wanneer ze teruggaan. Meestal vol verhalen en weer helemaal opgeladen. De mensen vragen mij wel eens: 'Hoe kun je dat nou doen, die kinderen weghalen uit hun eigen omgeving, ze laten proeven aan een prettiger leven en na twee we ken stuur je ze weer terug die ellende in.' Maar zo werkt het niet. Die omge ving is hun thuis. Daar hebben ze het meeste mee. Snap je? Ik vergelijk het wel eens met een hond. Ook al wordt het dier met een stok geslagen, hij zal altijd terugkomen bij zijn baasje. Wat wij die kinderen bieden, is even een moment van ontsnapping, hen de kans geven gewoon kind te zijn. En, wat héél erg belangrijk is, dat het kind weet dat er een warme plek is op de wereld waar hij of zij altijd terecht kan mocht het werkelijk fout gaan." Een hechte band tussen het gastgezin en het vakantiekind wordt beslist niet ontmoedigd, benadrukt Margo het doorwerkende effect van Europa Kin derhulp. Zelf hebben ze, vanaf het mo ment dat de tweeling vijf werd, een Engels leeftijdgenootje in huis geno men. „Ze hoort gewoon bij ons gezin, al woont ze het grootste deel van het jaar bij haar eigen familie. Tussen door schrijven of bellen we. Bij de meeste gastouders is het contact heel intensief. Je ziet ook regelmatig dat ze worden uitgenodigd voor hele persoon lijke gebeurtenissen. Een trouwerij, de doop van een eigen kind, een begra fenis, dat zegt toch heel veel." Dan plots weer heel emotioneel: „Weet je wat het ergste is, als je kinderen terug brengt en ze worden niet opgehaald van het station, omdat vader of moe der dronken op de bank liggen, verge ten dat hun kind thuiskomt. Verschrik kelijk... Maar toch, hoe moeilijk zo'n moment dan is, je moet ze laten gaan. Dat is hun thuis. Je moet het ook weer niet te zielig maken." Vaak worden kinderen aan hun lot overgelaten omdat de financiële pro blemen in een gezin te groot zijn ge worden, zegt Margo Lemson. „Ik vind het ontzettend triest dat zoveel vrou wen, die eigenlijk thuis willen blijven om voor hun kinderen te zorgen, dat tegenwoordig niet kunnen om puur fi nanciële redenen. Wat dat betreft be sef ik heel goed hoe bevoorrecht ik al tijd ben geweest. Als moeders na de zomervakantie zeggen dat ze maar wat blij zijn dat de kinderen eindelijk weer naar school gaan, snap ik daar helemaal niks van." Marcel Modde Gaat het nog wel goed met de Nederland se taal? Je hoort de laatste tijd veel be zorgde geluiden. In de media zijn mensen aan het woord die zeker menen te weten dat het niet goed gaat. De taalverloedering slaat wild om zich heen. De Vlamingen ne men de Hollandse uitspraaknorm niet lan ger en de Nederlanders staan allerlei regio nale varianten toe. |Het onderwijs heeft de ABN-norm losgela ten en een beroerde uitspraak is niet langer een beletsel voor een belangrijke maatschap pelijke positie. Lang leve het Polderneder- lands en het Verkavelingsvlaams! Is het nu echt zo triest gesteld? Neen, zegt taalkundi ge Joop van der Horst: „Meer mensen spre ken ABN dan ooit." Het is maar hoe je het bekijkt. Ce kritiek van collega-taalkundige en dia lectoloog Jan Stroop is destijds hard aange komen. Niemand zegt meer: Tijd, Uit en Koud. Het is Taait, Aut en Kaaut geworden; ,en zingt Paul de Leeuw niet Blaaif baai maai. Stroop heeft nog steeds niet verwerkt pat Trijntje Oosterhuis op het eerbiedigste foment van het jaar tijdens de dodenher denking van 1997, het volk toesprak met de gedenkwaardige woorden: „De verleiden maid van vreide is aurlog." Zijn banblik sems °ver het Poldemederlands zijn inmid dels bekend. Ofschoon de Vlamingen aan een forse inhaalbeweging inzake taalvaar digheid toe zijn - je hoeft maar naar Tien voor Taal te kijken - neemt dat niet weg dat het Verkavelingsvlaams al even schokkend is voor rechtgeaarde Neerlandici. Niet iedereen deelt echter het gejammer. „Er is geen enkele reden tot paniek. Met on ze taal gaat het anno 2005 beter dan ooit", zegt de Nederlandse taalkundige Joop van der Horst. Hij is als hoogleraar verbonden aan de Vakgroep Nederlandse Taal- en Let terkunde van de Katholieke Universiteit Leuven. „Zoveel is zeker", aldus Van der Horst, „dat de een de ander napraat, dat de mensen el kaar gek maken en dat er zo een algemene sfeer van onzekerheid ontstaat. Dat er op het gebied van taal iets verandert, is ook wel waarschijnlijk. Wat er nu precies veran dert, en of de uitspraak inderdaad slechter wordt of minder eenvormig, daarover is vrij wel niets met zekerheid bekend. Het alge meen gemopper heeft verrassend weinig ba sis." Voordracht Van der Horst sloot einde april de lezingen reeks Lessen voor de XXIste eeuw in Leu ven af met een voordracht over het Neder lands in de 21ste eeuw. In het tijdschrift het burgerlijke ABN noemen. Keurig praten was toen zowel in Nederland als in Vlaande ren een middel tot sociale emancipatie voor de kleine burgennan en de geschoolde arbei der om hogerop te komen." „De laatste fase is die van het democratische ABN. Democra tisch omdat nu iedereen AN praat, of iets wat daarop lijkt, zoals Poldernederlands of Antwerps." Dat komt volgens Van der Horst door de democratisering van het on derwijs. Vrijwel iedereen gaat nu tot zijn achttiende naar school. Die democratise ring heeft echter ook een schaduwzijde. „In elke klas vind je namelijk leerlingen die thuis geen AN praten en die waarschijnlijk ook in de toekomst een verloederde AN-va- riant zullen hanteren", zegt hij, „en die men sen worden ook advocaat, politicus of televi siepresentator en laten hun verloederde taal aan het hele land horen." Wat is het alternatief? Terug naar het elitai re schooltje? „Als je er even over nadenkt spreken nu meer mensen AN dan ooit tevo ren. Het mag dan niet het meest beschaafde AN zijn, maar de samenleving heeft in het verleden nooit kamerbreed AN gesproken en zal dat ook nooit doen", meent de Leu vense taalkundige. De standaard-uitspraak van het Neder lands is amper honderd jaar oud. Die norm heeft vervolgens kleine ver-schuivingen on Het Nederlands dictee heeft het ABN hoog in het vaandel. foto Phil Nijhuis/GPD Campuskrant van de universiteit Leuven schetst hij de evolutie van het Nederlands in de afgelopen decennia tot de huidige si tuatie van onze taal. „In de twintigste eeuw heeft het AN - of het ABN - drie fasen doorlopen. De eerste fase was die van het chique ABN, die liep tot on geveer 1920. ABN was toen een soort status symbool voor een - uiteraard kleine - elite. De periode van 1920 tot 1970 kan je die van dergaan en het ziet er volgens Van der Horst naar uit dat de norm de laatste decen nia iets ruimer is geworden. „Dat betekent dat niet altijd één en precies één uitspraak acceptabel is. In sommige gevallen aanvaar den wij nu ook andere uitspraakvarianten." „Het zou erg eenzijdig zijn enkel dat te noe men en dan te jammeren over het verval van de heerlijk strakke vroegere norm. De norm moge dan een beetje ruimer geworden zijn, maar het aantal mensen dat aan deze ruim ere norm voldoet is fors gestegen. De homo geniteit van uitspraak binnen de Nederland se taal is dus sterk toegenomen en wij zijn in de loop van de twintigste eeuw dan ook alleen maar dichter bij elkaar gekomen." Ook wat betreft de interne taalgeschiedenis is er tenslotte niet de minste reden tot pa niek. „Twintig miljoen mensen spreken Ne derlands, overal ter wereld wordt Neder lands gestudeerd, er verschijnen veel boe ken in het Nederlands en ook op het inter net is onze taal goed vertegenwoordigd. On ze taal verandert, oké, maar dat is volko men normaal. Over het voortbestaan van het Nederlands hoeven wij ons dus voorals nog geen zorgen te maken. Al kan ook ik na tuurlijk geen honderden jaren ver kijken." Johan Lamoral foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25