Dichter bij het paradijs kun je moeilijk komen PZC 2 uitgevlogen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zaterdag 4 juni 2005 Deze week is het precies honderd jaar geleden dat Noorwegen zelfstandig werd. Terwijl Europa strijdt voor verdere integratie en een grondwet, vieren de Noren dat ze van de unie met Zweden zijn verlost. Koning Harald verkleed als cowboy. In zijn mond blinken gouden tanden, in zijn hand heeft hij een stapel dollars. „Óns oliefonds is evenveel waard als de staatsschuld van Zweden", grijnst het Noorse staatshoofd. De afbeelding is een van de posters die kunststudenten gemaakt hebben ter ere van de viering dat Noorwegen deze maand pre cies een eeuw onafhankelijk is van Zweden. Honderd jaar, waarin Noorwegen zich van Europa's armste tot een van 's werelds rijk ste landen heeft ontwikkeld. De kiem voor die rijkdom werd gelegd in de jaren zestig. Toen kreeg het jonge land toestemming van de internationale gemeenschap om zijn vis serijzone langs de 2700 kilometer lange kust uit te breiden. Besloten werd dat het gebied tot 200 zeemijlen uit de kust voortaan tot Noorwegen gerekend mocht worden. Een paar jaar later werd er in deze zone olie gevonden. Inmiddels is Noorwegen na Saoe- di-Arabië en Rusland de grootste olie-expor teur ter wereld. Het geld dat hiermee ver diend wordt, gaat in een door de staat ge rund oliefonds, dat inmiddels 13 miljard eu ro bedraagt. „Het oliefonds is een soort slaapmutsje. We hoeven niet wakker te liggen van de geldzor gen. We zijn zo rijk dat we ons nergens meer druk over maken", denkt radiojournalist Olav Brostrup Müller. Op het terras van een café in het centrum van Oslo drinkt Müller een biertje van 6,25 euro. De gelegenheid is voorzien van infrarood lampen om de frisse lente behaaglijker te maken voor de rokende gasten. Sinds vorig jaar geldt er in het Scandinavische land een rookverbod voor de horeca. Om de klap op te vangen zijn er alleen al in Oslo in een jaar tijd 200 verwarmde terrassen bijgekomen. Zweden, met net een nieuwe rookwet, kijkt het Noorse kunstje af. Hoe anders was het toen veertig jaar gele den het volgende populaire grapje in het buurland de ronde deed. Een Zweedse pi loot richt zich vlak voor landing in Noorwe gen via de intercom tot de passagiers: Goe demiddag, we gaan zo landen op vliegveld Fomebu. Iedereen wordt verzocht zijn horlo ge zeven jaar terug te zetten. Tot eind jaren zestig waren auto's in Noor wegen op rantsoen. Het aantal televisies, de lonen en de variëteit aan verse groente lag tot in de jaren tachtig jaren achter op ande werkloosheid, mogelijkheid tot het volgen van hoger onderwijs en het feit dat iedere inwoner 100 procent toegang heeft tot schoon drinkwater. Tel daar bij op dat de overheidsschuld dankzij het oliefonds nul bedraagt en er zelfs een spaarpot is om de toekomstige pensioenen veilig te stellen. Kortom, dichter bij het paradijs kun je nau welijks komen. Het paradijs kent echter een schaduwzijde. Oslo telt bijvoorbeeld het Noorwegen 100 jaar zelfstandig re landen. Tegenwoordig is daar geen spra ke meer van. Sterker nog: het land heeft een flinke spurt gemaakt richting ere-podium. De Verenigde Naties hebben Noorwegen al vier jaar op rij uitgeroepen tot beste land om te wonen. Ter vergelijking: Nederland stond vorig jaar op de vijfde plaats. Noorwegen scoort hoog op het gebied van levensverwachting (79 jaar), inkomen, lage hoogste aantal sterfgevallen door een over dosis drugs van alle Europese hoofdsteden. Een shot heroïne kost bijna hetzelfde als een pakje sigaretten, rond de negen euro. Het grote aantal drugsslachtoffers is vooral te wijten aan het feit dat de Noren heroïne spuiten en zelden, zoals in Nederland, ro ken. Na een decennium debatteren over de voors en tegens van drugsgebruik, is de si tuatie dit jaar een beetje verbeterd. Sinds afgelopen winter heeft de hoofdstad een zo geheten gebruikersruimte. De Noren zijn dol op inspraak. Dat begon eigenlijk al in de zomer van 1905 toen ze per referendum mochten beslissen of het land onafhankelijk moest worden of niet. Slechts 184 kiezers stemden tegen. Vlak daarna werd het nieuwe land 's werelds eerste de mocratisch gekozen monarchie. Het Noorse parlement, de Storting, besloot vervolgens prins Carl van Denemarken te vragen koning van Noorwegen te worden. Hij nam bij zijn aantreden de naam van een oud vikinggeslacht aan: Haakon VII. De im port-koning moest zo snel mogelijk klaarge stoomd worden voor het leiderschap van een volk dat er prat op gaat met ski's aan ge boren te zijn. Ter bevordering van de integratie werd pool reiziger en latere Nobelvredesprijswinnaar Fridtjof Nansen ingeschakeld als koninklij ke ski-leraar. Oslo is de stad waar al meer dan honderd jaar de Nobelprijs voor de Vrede wordt uit gereikt en waar Arafat, Peres en Rabin het eerst samen aan tafel zaten. Meer da 90 procent van de Noren denkt dat de we reld weet waar hun land ligt vanwege m rol als vredesbemiddelaar. Onderzoek in! gen verschillende landen laat echter zien dat buitenstaanders Noorwegen vooral" binden met „mooi, koud, duur en onzicht baar." Verbonden Noorwegen stemde in referenda in 1972! 1994 tegen de toenmalige Europees Eco nomische Gemeenschap. Het land maaki wel deel uit van de Navo en het Verdrag' Schengen en is door middel van de Euro pees Economische Ruimte op allerlei manieren verbonden met de Eurropese Unie. Duidelijk is dat geen politicus het thema EU durft op te pakken in het jaar dat me viert precies een eeuw los te zijn gekontë van die andere unie, met het buurland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24