Nadal maakt status waar De Graafschap haast gedegradeerd Gezocht: een nieuwe Deep Throat PZC Jong Oranje redt gezicht in laatste drie minuten Van Basten geeft geheimen al prijs 2; Ringenspeciaiist Yuri van Gelder als tweede naar finale van EK Feyenoord hoopt op aankoop Timmy Simons Spanjaard houdt Federer van Grand Slam-zege op gravel af Bosman neemt het op voor Cole Stuttgart en Sammer uit elkaar Zeman moet weg bij Lecce Park in belangstelling Man Unitei Kluivert keert terug in Primera Division zaterdag 4 juni 2005 DEBRECEN - Yuri van Gelder heeft gisteren bij de Europese ti telstrijd in de Hongaarse stad Debrecen een redelijke kwalifi catiewedstrijd op de ringen be leefd. De 22-jarige turner uit Waalwijk behaalde op zijn favo riete toestel de score 9,675. De jury gaf hem eentiende aftrek wegens een hupje bij de lan ding. Die aftrek kostte hem een topno- tering, Hij ging als tweede door naar de finale van morgen. Hij staat achter regerend Europees kampioen Safosjkin uit Rusland (9,712). In totaal zijn er acht fi nalisten. Van Gelder werd in zijn voorbe reiding gestoord door een sche mawijziging die de organisatie aan hem niet had meegedeeld. „Ik kwam zelfs een halfuur te vroeg in de hal, ik was op het ge mak van mijn hotel komen wan delen, toen hoorde ik dat ik op eens een uur vroeger aan de beurt was. Toen moest ik mijn warming-up, waar ik normaal driekwartier over doe, in tien minuten afraffelen." Het Brabantse lid van de Defen sie Topsport Selectie kwam ver volgens niet volledig warmge- draaid bij deringen aan. „Bij de fensie ben ik gewend dat alles op tijd gaat", grapte hij nog. „Ik had een wat slingerende hand stand en de afsprong ging dus niet helemaal zoals het moet. Maar ik was blij dat ik er niet eerder uitviel, want die ringen zijn heel glad. Daar moeten ze echt nog iets aan doen." Meerkamp Jeffrey Wammes en Epke Zon derland staan vanavond al in de eindstrijd van de meerkamp. Wammes bereikte bovendien nog eens drie individuele fina les: op sprong, rek en vloer. Het is voor het eerst sinds 1994 (Christian en Alexander Selk) dat Nederlandse mannen de meerkampfinale van de EK be reiken. Het totaal aantal finaleplaatsen voor de Nederlandse delegatie was nog nooit zo hoog: zes voor de vrouwen en ook zes voor de mannen. ANP ROTTERDAM - Feyenoord heeft goede hoop dat het de Belg Timmy Simons kan binnenha len als eerste grote versterking voor het nieuwe seizoen. Trai ner Erwin Koeman staat achter de komst van de middenvelder van Club Brugge. Feyenoord heeft met de speler en zijn zaakwaarnemer daarom een afspraak gemaakt om de per soonlijke eisen van Simons ver der in te vullen. Daarna wil Feyenoord met het bestuur van Club Brugge zaken doen. Technisch directeur Mark Wot- te zei gisteravond dat Feye noord niet stil heeft gezeten in de afgelopen weken. „De kritiek dat wij weer achter het net vis sen slaat nergens op. Er is om de drie a vier dagen contact ge weest met de zaakwaarnemer van de speler en met Mare De- gryse van Club Brugge. Door de trainerswisseling is de zaak al leen even opgeschoven." Feyenoord heeft gisteren ook een verhelderend gesprek ge voerd met aanvoerder Bart Goor. Het resultaat is dat de Bel gisch international geen moeite meer doet om te vertrekken uit de Kuip en het aanbod van An- derlecht terzijde heeft gescho ven. De leiding van Feyenoord heeft aan Anderlecht laten blij ken uiterst verbolgen te zijn over de manier waarop de spe ler is benaderd en hoe het hoofd van Goor op hol is gebracht. Wotte: „Wij zijn niet blij ge weest met de actie van Ander lecht. Het vertrek van Bart Goor is onbespreekbaar. Hij is nog voor twee seizoenen aan Feyenoord verbonden en we heb ben zelfs een optie genomen op een eventueel derdejaar." GPD LONDEN - Jean-Marc Bosman, de voormalige voetbal&i die tien jaar geleden de weg vrijmaakte voor trans», zonder afkoopsom, biedt zijn hulp aan Arsenal-spelerl hley Cole. De Belg wil meewerken aan het zuiveren# Cole's naam. De Engelse voetballer is door de Prenil League bestraft met een boete van 150.000 euro voorl] ongeoorloofd onderhandelen met Chelsea. Bosman streed jarenlang voor een nieuw transfersysf# in Europa. Spelers mogen nu aan het einde van hun cl tract naar een andere club overstappen zonder dat een| koopsom wordt verlangd. Bosman is boos omdat hij vjj dat Cole niets verkeerd heeft gedaan. „Als ik bij eenb zou werken en ik wilde veranderen van bank, dan moj gewoon met die andere werkgever kunnen praten. H? belachelijk dat voetballers in Engeland dat niet mQj Als Ashley wil dat ik naar Londen kom om hem te helj dan doe ik dat." ANP/AFP STUTTGART - VfB Stuttgart heeft de samenwerking coach Matthias Sammer gisteren voortijdig beëinj Het contract van Sammer liep nog door tot medio 20 „We hebben vanmorgen in een gesprek van beide kat besloten dat het beter is als onze wegen scheiden", lich voorzitter Erwin Staudt toe. Sammer kwam in 2004 naar Stuttgart als opvolger van lix Magath. De club kende onder zijn leiding een telï stellende slotfase van het seizoen. Door slechts vier p ten in de laatste zes duels verspeelde de ploeg een start wijs voor de Champions League. Ook had Sammer moeizame verhouding met een aantal jonge speler was er kritiek op zijn defensieve speelwijze en de onge tiveerde houding van zijn ploeg. ANP/DPA MILAAN - Coach Zdenek Zeman moet vertrekken bi Italiaanse club Lecce. De leiding van de formatie heef sloten de Tsjech geen nieuw contract aan te bieden! man eindigde dit seizoen met Lecce als elfde in de set Volgens voorzitter Rico Semeraro hebben de gel\ over een mogelijk vertrek van Zeman naar een at club tijdens het seizoen de relatie met de trainer of druk gezet. Zeman staat bekend om zijn liefde voora] vallend voetbal. Alleen kampioen Juventus maakte diti zoen meer doelpunten dan Lecce. ANP/RTR EINDHOVEN - PSV'er Ji-sung Park spreekt week met coach en technisch directeur Guus Hiddi over zijn toekomst. De Zuicl-Koreaan staat in de belai stelling van Manchester United en kan ook bijtekenen; PSV. Voordat hij een besluit neemt, wil Park de men van Hiddink weten. Het gesprek kan pas volgende w plaatsvinden omdat Park op pad is met de Zuid-Korea se selectie. Hij gaf vorige week nog aan dat hij zijno tract met PSV, dat doorloopt tot 2006, wilde verlengen Manager Alex Ferguson van Manchester United raakte dens de Champions League-campagne van PSV onder indruk van de aanvallende middenvelder. Hij ziet in Zuicl-Koreaan een potentiële opvolger van Roy Kei Park zou ook kunnen fungeren als vervanger voor deb tenspelers Ronaldo en Giggs. GPD door Martijn van Beeten PARIJS - In de poging om zijn stempel nog nadrukkelijker op de geschiedenis van het mannen- tennis te drukken, is Roger Fede rer gisteravond gedwarsboomd door de Spaanse tiener Rafael Nadal. Een Grand Slam-zege op gravel zit er nog niet in voor de Zwitserse nummer één van de wereld. In de halve finale van Roland Garros bleek Nadal ook voor de 23-jarige Federer een maatje te groot op gravel: 6-3 4-6 6-4 en 6-3. De negentienjarige Span jaard stuit morgen in de finale op de 26-jarige Argentijn Maria no Puerta, die in vijf sets (6-3 5-7 2-6 6-4 en 6-4) net iets ster ker was dan de Rus Nikolaj Da- videnko. Beide finalisten zijn linkshandig. Federer kon in Parijs geschiede nis schrijven door als zesde ten nisser ooit alle Grand Slam-toer- nooien minstens eenmaal te win nen. Dat lukte Don Budge en Rod Laver in één kalenderjaar en Fred Perry, Roy Emerson en Andre Agassi over een langere periode. Federer mocht de tro feeën van Wimbledon (twee maal), de US Open en de Austra lian Open al een keer omhoog houden, maar nog nooit de Cou pe des Mousquetaires. Passie Federer kwam ver, maar Nadal zat hem dwars. De Spanjaard was weer een en al energie op court central. Na de wedstrijd zat het gravel in zijn kleren, in zijn haren, overal. Passie is het handelsmerk van de tiener, die toch echt debuteert in Parijs. Van ahgst heeft de Spanjaard in elk geval geen last. Als Nadal op de baan staat, dan staat er een persoonlijkheid. Iets wat Fede rer nog moest ontwikkelen toen hij negentien jaar was. In dit topduel bleken harde forehands die druipen van de topspin, loop vermogen en degelijkheid vanaf de baseline meer waai'd dan creativiteit en aanvallend ten nis. Zeker bij de omstandighe den van gisteravond. Het waai de en door de regen eerder op de dag was de baan niet zo snel als eerder dit toernooi. Bij vlagen werd Federer murw geslagen en zelf kwam hij amper aan aanval len toe. „Ik ben ontevreden over mijn op treden", zei de nummer één van de wereld, die vond dat de wed strijd in de vierde set had moe ten worden afgebroken vanwe ge duisternis. „Ik had niet het gevoel dat Rafael veel beter was, ik had de sleutel om te win nen in handen. Maar in het be gin en aan het einde was mijn ni veau niet hoog genoeg." Opvallend genoeg werd Federer dit jaar op Grand Slam-toer nooien tweemaal in de halve fi nales verslagen door iemand die juist op die dag zijn verjaardag vierde. Op de Australian Open werd Marat Safin 25 toen hij de nummer één van de wereld ver sloeg en gisteren werd Nadal ne gentien. Nadal boekte gisteravond zijn 23e overwinning op rij op gra vel. Hij kwam als de graveltop- per van dit seizoen naar Parijs en maakte zijn status meer dan waar. Op 4-3 in de vierde set viel de beslissing, toen Federer op breakpoint tegen op eigen service een backhand miste. Hij wist het en uitte zijn frustratie met een enorme schreeuw. Linkshandige winnaar Roland Garros krijgt morgen in elk geval een linkshandige win naar, de eerste sinds Thomas Muster in 1995. De laatste keer dat twee linkshandigen elkaar troffen in de finale van een Grand Slam-toernooi, was ze ven jaar terug toen Petr Korda op de Australian Open won van Marcelo Rios. Federer gaat naar huis met het gevoel dat winnen op Roland Garros voor hem ook in de toe komst een gigantische klus zal zijn. Gravel blijft voor de Zwit ser de enige ondergrond waarop hij niet in staat is te domineren. Wat dat betreft staat de parallel met zijn grote voorbeeld Pete Sampras overeind. Die kwam in Parijs ook nooit verder dan de halve finale en miste dus een be langrijke prijs op zijn erelijst. Al heeft Federer nog heel wat ja ren de tijd om daar iets aan te doen. „Dat ik teleurgesteld ben is duidelijk", zei de verliezer. „Maar ik ga heus geen kleedka mers verbouwen of stoppen met tennis. De motivatie om hier te rug te komen en het beter te doen is enorm. Dat is een goed teken." GPD Gert Kruys, trainer van De Graafschap, verlaat het veld na een nieuwe nederlaag van zijn ploeg in de nacompetitie. Er moet nu een wonder gebeuren willen de Doetinchem- mers in de eredivisie blijven. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De Graafschap kan de gradatie uit de eredivisie nog nauwelijks ontlopen. De Doetinchemmers verloren gisteren met 1-0 van Sparta en hebben daardoor in poule B van de nacompetitie vijf punten achterstand op de Rotterdam mers. Er staan nog twee speelronden. In het andere duel in diezelfde groep snoepte FC Zwolle twee punten van Hel mond Sport af: 1-1. Sparta heeft nu ne gen punten, één meer dan Helmond Sport. De Graafschap staat derde (vier punten) en heeft een wonder nodig om ook volgend jaar op het hoogste niveau te spelen. In de andere poule is RBC Roosendaal op gelijke hoogte gekomen met concurrent Volendam. De Brabantse eredivisionist won in eigen stadion met 2-1 van Stormvogels/Telstar. Volendam kwam op bezoek bij VW niet verder kwam dan 1-1. RBC kwam in de tweede helft nog op ach terstand, toen Stormvogels-speler Meye doel trof. Twee doelpunten van Ham mond (65e en 70e minuut) bezorgden de Brabanders alsnog de zege. Zowel Volendam als RBC heeft nu acht punten uit vier wedstrijden. Stormvogels staat op vier, VW heeft nog maar één punt en is uitgeschakeld in de promotie- strijd. Maandag staat de topper in poule A op het programma: RBC-Volendam. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Met twee tref fers in de laatste drie minuten van het thuisduel met Roemenië (2-0) heeft Jong Oranje gister avond voorkomen dat het uit groeide tot het lelijke eendje van alle vertegenwoordigende elftallen van de KNVB. Door de late zege houden ook de Neder landse beloften uitzicht op deel name aan het EK. Na doelpunten van Hofs (87e mi nuut) en Huntelaar (90e minuut) in het Rotterdamse stadion Wou- destein was de opluchting groot bij Jong Oranje. Ongewild groei de Jong Oranje de laatste maan den uit tot het stiefkindje van de nationale voetbalbond. De na tionale ploeg voor spelers onder de zeventien jaar verraste on langs met een finaleplaats op het EK en het elftal voor voet ballers jonger dan twintig jaar wordt zelfs getipt als kansheb ber op het WK, dat volgende week in Kerkrade begint. Na de uitnederlaag tegen Roeme nië en het beschamende gelijk spel tegen Armenië hield Jong Oranje gisteravond alleen bij een overwinning nog een rede lijk uitzicht op deelname aan het EK. Alleen de beste twee ploegen van alle kwalificatie- groepen strijden in twee wed strijden voor acht te vergeven plaatsen. Door de zege heeft Jong Oranje nog maar één puntje minder dan Roemenië, dat bovendien een duel meer heeft gespeeld. Tsjechië heeft nog steeds drie verliespunten minder dan Jong Oranje. Net als in de verloren uitwed strijd had Jong Oranje aanvan kelijk grote problemen met het harde spel van de Roemenen. De vele overtredingen van de bezoe kers voorkwamen aanvankelijk dat Jong Oranje het surplus aan kwaliteit in treffers kon uitdruk ken. De beste kans van de wed strijd was lange tijd voor Hun telaar. De spits van Heerenveen stuitte in de 21e minuut, na goed voor bereidend werk van De Ridder, op doelman Hutan. Jong Oranje bleef de wedstrijd domineren, maar kreeg nauwelijks mogelijk heden. De Roemeense doelman moest in de 76e minuut slechts handelend optreden, toen Caste- len gevaarlijk doorbrak. Hofs en Huntelaar voorkwamen dat Jong Oranje voor de derde ach tereenvolgende wedstrijd niet tot scoren kwam. ANP Nicky Hofs was gisteren een van de twee doelpuntenmakers voor Jong Oranje. foto ANP Marc Lotz is een beetje dom. Hij heeft uit de dopingpot gesnoept en is tegen de lamp gelopen. Topsport bedrijven is je eigen grenzen opzoeken. Het is de bedoeling dat je diep gaat, een hoop opofferingen doet en daar vol doening haalt. Óf doordat je zelf tot een mooie prestatie komt óf doordat je een teamgenoot daar aan helpt. En je houdt je - zo is dat nu eenmaal be paald, ook bij het wielrennen - aan de spelregels. Je snijdt niemand af tijdens de sprint, je gaat onderweg niet even aan een auto hangen en je gebruikt geen epo. En wie dat wel doet, moet op de blaren zitten. Voor het ene vergrijp krijg je een boete, voor het andere word je twee jaar geschorst. Iedereen in het peloton weet dat, ook die Lim burger. En die kan zijn fiets nu wel op bergen. Mare Lotz denkt overigens dat-ie nog wel een beetje slim is. Toen er dinsdag bij hem thuis een inval werd gedaan en de epo gevonden werd, kreeg hij het even stikbenauwd. Oeps, carrière voor bij. Maar de volgende dag reed hij met zijn vriendin Antje naar het kantoor van Quick Step en biechtte hij alles op aan ploegleider Patrick Lefevere. Hij scheurde zelf zijn contract doormid den, voor de Belg dat kon doen. Hij be kende het gebruik van het ongeoorloof de middel en kwam daarmee voor zich zelf weer in het reine. Voor de rest hield hij, tamelijk knecht-eigen en zich dus wegcijferend voor de grote vissen, zijn kaken stijf op elkaar. Hij was oer- stom geweest als eenling, daamee bas ta. Ingewijden denken echter dat het on waarschijnlijk is dat Lotz de enige was aan wie de leverancier, die ook is opge pakt, het spul gaf. Er moet haast wel een netwerk zijn, wordt gezegd. Maar hoe groot is de kans dat dat ook bewe zen wordt? In de afgelopen seizoenen bekenden ook oud-wereldkampioen Os car Camenzind en toptijdrijder David Millar het gebruik van epo, maar rond om hen is geen netwerkje zichtbaar ge worden. Is epo-gebruik dan toch solis- tenwerk, zoals zij eenieder willen doen geloven, of... Het wordt eens tijd dat een stel kuiten bijtertjes uitputtend onderzoek doet naar het gebruik van prestatiebevorde- rende middelen in het peloton. Een hek senjacht levert doorgaans weinig op, gedegen speurwerk waarschijnlijk des door Peter van Duyl NOORDWIJK - Het Nederlands elftal lijkt klaar voor de wed strijd tegen Roemenië, van avond (20.30 uur) in de Kuip. Roy Makaay vormt het enige vraagteken in de selectie. De aanvaller van Bayern Miinchen is nog niet helemaal hersteld van de dijbeenblessure die hij dinsdag in het laatste oefenduel van zijn club opliep. Gevolgen voor de eerste elf heeft de inzet baarheid van Makaay niet, een basisplaats zit er voor de spits sowieso niet in. Van Basten heeft zijn geheimen voor het duel met de Roemenen voor één keer al in een redelijk vroeg stadium prijsgegeven. De basisformatie zag er gisteren tij dens het grootste gedeelte van de laatste training exact zo uit als donderdag. Dat betekent dat de verdedigers Theo Lucius (rechtsback) en Barry Opdam (centraal) zullen debuteren. Ar jen Robben lijkt fit genoeg voor de klus tegen Roemenië, de aan valler van Chelsea - vorige week nog niet volledig fit - traint in middels op volle toeren. Als Opdam en Lucius het Oran je-shirt mogen aantrekken, komt het aantal spelers dat on der Van Basten in Oranje debu teerde op vijftien. Het duel met Roemenië is de tiende wedstrijd onder leiding van de voomu wereldspeler van het jaar. de voorgaande negen werde zes gewonnen, driemaal v het gelijk. Als bondscoach! Van Basten dus nog altijd i wat verliezen is. Van de selectie van 24 spel komen er uiteindelijk slee achttien op het wedstrijdfon lier. Van Basten bepaalt daag welke zes internatte: het duel van vanavond vanai tribune moeten bekijken, bondscoach heeft aangekond de selectie na Roemenië ie krimpen, woensdag speelt Oi je ook nog in Finland. Wie. len afvallen is afhankelijk schorsingen en eventuele bles res. Dirk Kuijt, Mark van ft mei, Rafael van der Vaar' Denny Landzaat zijn teg( Finnen geschorst als ze avond een gele kaart krijgen. De bondscoach heeft de aff pen dagen benadrukt dat geen makkelijke wedstrijd wacht. Op basis van de stati: ken hoeft Oranje zich ec! geen zorgen te maken. nooit in zeven pogingen sis. den de Roemenen erin Nég land te verslaan. Vermoedelijke opstelling Ora Van der Sar; Lucius, Boulanl Opdam, Van Bronckhorst; Bommel, Landzaat, Van Vaart; Kuijt, Van Nistelrooi: Robben. GPD te meer. En de Carl Bernstein en Bob Woodward van de Nederlands-Bel gische wielerpers mogen niet ophouden met zoeken voor ze iets gevonden heb ben. Een nieuwe Deep Throat - wie durft? - zou hen een eind op weg kun nen helpen. Het is wellicht een tikkie naïef om te denken dat dopinggebruik helemaal uit gebannen kan worden in de wieler sport, maar het zou toch mooi zijn als Zeeland volgend jaar - als-ie komt - een peloton 'schone' Tourrenners kan begroeten. Roeland van Vliet door Sven Remijnsen DEN HAAG - Valencia heeft een nieuwe Faas Wilkes: Patrick Kluivert. De 28-jarige aanvaller speelt de komende drie seizoe nen voor de Spaanse club. Hij moet nog wel medisch worden gekeurd. De website van Valencia presen teerde de aanwinst gisteren als 'de opvolger van Faas Wilkes, ex-speler van Valencia die in de jaren vijftig 38 doelpunten maakte in 61 wedstrijden en een van de beste voetballers aller tij den'. Ook Kluivert zelf reageer de via zijn website. „Valencia is een grote club. Ik het) goede her inneringen aan mijn tijd in Spanje en ik ben blij dat ik rugkeer. Ik kijk er naar uit weer in de Primera Divisio: spelen. Mijn tijd bij NewcS ligt achter me, ik kijk ween de toekomst. Ik kan niet ten om een balletje te trap; met mijn nieuwe ploeggenoK Kluivert kwam afgelopen zoen uit voor Newcastle Uw Hij maakte dertien doelpur: slechts zes minder dan clubt scorer Alan Shearer, maar nooit overtuigen. Kluivert transfervrij weg uit Newcast Na Ajax en AC Milan spf* Kluivert tussen 1998 en" zes seizoenen voor Barci Met veertig doelpunten in' terlands is hij Oranje-topse' aller tijden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22