Dordrecht geeft asielzoeker kans Balco-schandaal nadert ontknoping Verblijfsvergunning familie Osmanovski IJzersterke start Van Lieren op NK I 21 Genk ontslaat Vandereycken Willem II contracteert Belg Wildcard voor racetalent Zege voor volleybalsters Melchers mist koers topcompetitie Atkinson in halve finale Dutch Open Voetballer Manu Dagher krijgt contract als hij niet het land wordt uitgezet uitslagen iriekse atleten veer later oor rechtbank Atleten hebben weinig last van n instuimig weer zaterdag 4 juni 2005 swb BRUSSEL - Racing Genk heeft gisteren coach René Van- dereyken ontslagen. De trainer dwong onlangs in een be slissingswedstrijd nog Europees voetbal met de Belgische club af. Hij was pas een jaar in dienst. „De raad van be heer van KRC Genk heeft unaniem beslist om de samen werking met coach René Vandereyken stop te zetten", al dus een verklaring op de website. ANP/BELGA TILBURG - Willem U heeft de Belg Jonathan Wilmet (19) voor één seizoen vastgelegd. De aanvaller is afkomstig van Nottingham Forest. In het verleden voetbalde hij voor RWDM (België) en RC Lens (Frankrijk). Hij kwam verscheidene keren uit voor nationale jeugdteams. ANP BARCELONA - Het vijftienjarige racetalent Hugo van den Berg heeft een wildcard ontvangen voor de Grote Prijs van Catalonië voor wegmotoren. De jongeling uit Hulshorst mag zich volgende week op het circuit nabij Barcelona proberen te kwalificeren voor de Grote Prijs in de 125cc-klasse op zondag 12 juni. Van den Berg, van 23 mei 1990, is een van de jongste Nederlandse coureurs ooit die zijn debuut maakt in een race voor het wereldkampi oenschap. ANP DALIAN - De Nederlandse volleybalsters hebben giste ren hun oefenreeks van twee toernooien in China afgeslo ten met een zege. De ploeg van bondscoach Avital Selin- ger was in Dalian met 3-2 (25-20 25-18 18-25 19-25 15-12) te sterk voor Japan en eindigde hiermee als derde in het tweede toernooi. Het was ook de tweede overwinning in de wedstrijdense rie na de eerdere zege op Bulgarije. De vrouwen speelden de toernooien als voorbereiding op de Grand Prix eind de ze maand in Azië. ANP ELBURG - De wielerploeg Buitenpoort-Flexpoint Team van kopvrouw Mirjam Melchers zal zaterdag niet van start gaan tijdens de derde wedstrijd om de topcompeti tie, de Omloop van Middag-Humsterland. Teammanager Jean-Paul van Poppel kan niet het minimale aantal van vijf rensters op de been brengen. Door voorbereidingen op grote buitenlandse etappekoer sen als de Giro d'Italia kan Van Poppel geen voltallig team naar Groningen sturen. De ploeg richt zich nu op de Spaanse koers Emakumeen Bira, die op 9 juni van start gaat. Op 16 juni begint de vierde wedstrijd om de topcom petitie: de Ster Zeeuwsche Eilanden. ANP ALMERE - De Nederlandse squashtroef Vanessa Atkin son heeft gisteren in Almere de halve finale van de Dutch Open bereikt. De Haagse ontdeed zich in de kwartfinale van het toernooi in drie games van de Schotse Pamela Nimmo:'9-6 10-8 9-3. ANP yarwmze Sportredactie tjRESKENS £)e familie Os manovski uit Breskens mag in Nederland blijven. Minister Ri- »a Verdonk van Vreemdelingen- iaken heeft het Macedonische gezin na dertien jaar een ver- iijfsvergunning verleend. [)e familie Osmanovski werd no vember vorig jaar zwaar getrof fen, toen hun zoon Esad (23) tij dens de training van de voetbal vereniging Breskens een hartstil stand kreeg. De talentvolle spe ler overleed enkele dagen later in het ziekenhuis van Brugge. Zijn overlijden was een schok voor Breskens, waar de familie een grote populariteit geniet. Va der Cisko Osmanovski, scheids rechter in het amateurvoetbal, zegt in een reactie op het verle nen van de verblijfsvergunning dat vreugde en verdriet direct bezit namen van z'n lichaam. „Ik vroeg me meteen af waarom dit dertien jaar moest duren? Waarom kon dit niet na vijf jaar? In dat geval had Esad het allemaal nog mee kunnen ma ken. Want we horen hier toch thuis? Dat weet iedereen. Ons le ven lag heel de tijd al hier. Nu mogen we officieel hier zijn. Ja, dit geeft een goed. maar vooral opgelucht gevoel. We horen er nu echt bij." Gommert Burger, directeur van de stichting Inlia Zeeland (inter nationaal netwerk van lokale initiatieven ten behoeve van asielzoekers) prijst de rol van de gemeente Sluis. „De gemeente en de stichting zijn blijven ijve ren om uitzetting te voorkomen. De gemeente heeft zich, zeker na het drama rond Esad, op een geweldige manier ingezet om de verblijfsvergunning los te krij gen. Dat is gelukt en dat geeft een goed gevoel. Na alle tegen slagen is deze beslissing van me vrouw Verdonk een klein licht puntje in hun leven." foor Ad Pertijs )0RDRECHT - Manu Dagher eindelijk daar waar hij na omzwervingen altijd al ;ft willen staan: aan de poort jn het Europese betaalde voet bal. FC Dordrecht wil de twin tigjarige Liberiaanse aanvaller ran de Bredase hoofdklasser Ba- een kans geven in de eer- jte divisie. Ir is echter nog iemand die be leid moet zijn hem zijn kans te innen: minister Rita Verdonk. ij kan hem het land uitzetten de Immigratie- en Naturalis- iedienst (IND) zijn vluchtelin- •|enstatus intrekt naar aanlei- ing van een veroordeling eind irig jaar. Op 12 juli dient het iger beroep en vermoedelijk ree weken later doet de rech- >r uitspraak. jij FC Dordrecht is manager chnische zaken Marco Boo ts helder: „Als de KNVB ons iat weten dat zijn papieren in ie zijn, krijgt hij bij ons een intract. Als blijkt van niet. ingaat het over." De club wil iet het risico lopen een speler ider contract te hebben die na m tijdje het land wordt uitge bet en dan nog wel doorbetaald ifcoet worden. Daarnaast is het upnancieel van belang te weten iibf Dagher formeel de status van isielzoeker houdt. Als dat het eval is, is hij voor de KNVB en Nederlander en hoeft FC Jordrecht hem niet het hoge mi- limumsalaris (400.000 euro) roor niet-EU-inwoners te beta- en f Mies draait daarom de komen- ne tijd om de vraag of Dagher in het land mag blijven. Zijn sta tus en verblijfsvergunning lie pen af op 31 mei. Als die wordt verlengd, kan Dagher er van uit gaan dat hij over een tijdje Ne derlander wordt. Die verlenging is echter onzeker geworden nadat hij eind vorig jaar veroordeeld is voor asiel fraude. De rechter in Leeuwar den stelde vast dat Dagher een valse naam, geboortedatum en geboorteplaats heeft opgegeven toen hij zich in 2002 in Gilze aanmeldde als asielzoeker. Hij zou in werkelijkheid Erick Ro bert Dagher heten en twee jaar ouder zijn dan hij aangeeft: 22 in plaats van 20. Volgens de rechter probeerde hij zo in een gunstigere ama-regeling terecht te komen. Marokko Het bewijs is volgens mr. Bauke Jansen geleverd door de IND, die via de Nederlandse ambassa de in Marokko heeft vastgesteld dat Dagher daar onder de naam Erick gevoetbald heeft bij Wy-. dad Casablanca. Bij zijn komst naar Baronie, enkele jaren gele den, werd aangegeven dat Dag her bij Wydad had gespeeld en daar was vertrokken om in West-Europa een betere kans te krijgen profvoetballer te wor den. Manu Dagher ontkent dat hij ooit in Marokko is geweest. „Alles wat daar is gevonden kan dus nooit op hem slaan", zegt zijn advocate Yvonne Verkout- er. Dagher is destijds bij verstek veroordeeld, omdat de dagvaar ding hem nooit heeft bereikt. Zijn zaakwaarnemer Arie Tref fers beseft dat zoiets een ver keerde indruk kan achterlaten. Op 12 juli kan Dagher wellicht een andere en betere indruk ge ven. Volgens Verkouter staat haar cliënt te popelen om via het hoger beroep de intrekking van zijn status ongedaan te ma ken. Het' feit dat Dagher inmiddels getrouwd is, zorgt er volgens Verkouter voor dat hij nu ster ker staat dan een half jaar gele den. Treffers heeft er al even veel vertrouwen in. „Alles is in orde inmiddels. Hij heeft een paspoort, hij heeft werk, hoe kun je zo'n jongen dan nog wei geren? Dordrecht loopt met hem geen risico. De kans dat hij het land wordt uitgezet is even groot als dat ik morgen word vastgezet voor de moord op mijn vader. Nul dus. Ik ga er van uit dat hij 7 juli van de par tij is op de eerste training van FC Dordrecht." Maar mochten rechter, IND en Verdonk alsnog besluiten dat hij niet mag blijven? Treffers; „Dan gaan ze hier in Nederland nog wat meemaken. Dan zal het hele land weten welk een on recht deze jongen wordt aange daan." De poort naar het zo ge droomde betaalde voetbal gaat volgens Treffers zeker open. Manu Dagher uit Liberia heeft een aanbieding van FC Dordrecht op zak. door Koen de Vries NIJMEGEN - Laurens van Lie ren is het Nederlands kampioen schap dressuur in Nijmegen uit stekend begonnen. De ruiter van Stal Hexagon uit Schore ein digde op de eerste proef met zijn paard Hexagons Ollright als der de met een score van 72,041. Verrassende winnaar werd Edward Gal met Lingh, die in de stromende regen naar de ho ge score van 77.416 reed. Anky van Grunsven werd met Saline- ro tweede. Het koppel dat de we reldranglijst aanvoert, scoorde 75,166. Van Lieren (23) deed met de der de plaats goede zaken met het oog op het Europees kampioen schap in Moskou. De Grand Pnx-kür die hij gisteren reed, geldt als kwalificatiewedstrijd voor dat evenement. Er mogen vier Nederlanders naar het EK en hij bleef vaste keus Sven Rot- henberger ruim voor. Het begin van het NK verliep voor Van Lieren ondanks alles niet van een leien dakje. Hij had gezien dat Kirsten Beckers en Imke Schellekens sterk reden en boven de zeventig procent scoor den. „Even voelde ik druk, maar toen besefte ik dat ik maar één ding kon doen: extra mijn best doen." Bovendien kreeg hij na een on derbreking van de wedstrijden wegens onweer opeens minder tijd dan beloofd om zich voor te bereiden. „Dat was een tegenval ler. Ik had meer tijd nodig om Ollright perfect aan het rijden te krijgen. Mijn kür ging gewel dig, maar had nog beter gekund. Achteraf is dat geen ramp. Er moet altijd iets overblijven om te verbeteren." De proef van Van Lierens stalge- noot Thamar Zweistra viel hele maal in het water. Haar paard Hexagons Kyrain stond bol van de spanning, waardoor tal van elementen van de kür misluk ten. Ze kwam uit op een score van 59,208 en werd daarmee 26e en laatste. Het betekent dat ze vandaag en morgen niet meer in actie mag komen. Zierikzee Avondbaancircuit Mannen: 100 m ZK: 1. Stefan de Block (RKHAV) 12.00, 2. Richard Reijnhout (AV'56) 12.1, 3. Arjan Meijer (Delta Sport) 12.4. Discus ZK: 1Jeroen Hage (Dynamica) 33.52, 2. Jeroen van Belzen (Dynamica) 29.28, 3. Rob Sonke (AV'56) 27.02. Masters: 100 m ZK: 1. Glenn Hoffman (Scheldesport) 12.2, 2. Ronald Rasenberg (Scheldesport) 12.6, 3. Ja- ques Zaman (Scheldesport) 13.0. Dis cus ZK: 1. Geert Oerlemans (Diome- don) 35.79, 2. Jos Geluk (Delta Sport) 26.02, 3. Ronald Rasenberg (Schelde sport) 25.93. Jongens A. 100 m ZK: 1. Bart van Remoortere (RKHAV) 11.3. Dis cus ZK: 1. Stefan Stokman (AV'56) 32.56, 2. Sander Zeijseink (Dynamica) 30.37. Jongens B. 100 m ZK: 1 Paul van Nieuwenhuyze (Delta Sport) 12,3, 2. Paul Kingma (Scheldesport) 12.3. 3. Frank van Berkum (Phaos) 12 5, 3. Dis cus ZK: 1. Raymond Elferink (Delta Sport) 28.55, 2 Paul Kingma (Schelde sport) 25 94. 3. Yordi Sandee (Dynami ca) 23.02. Meisjes B. 100 m ZK: 1Made- Ion Dekker (AV'56) 13.5, 2. Daphne Seg- hers (RKHAV) 13.8, 3. Dominique Fluit (Delta Sport) 14.7 Meisjes A. 100 m ZK: 1. Marieke Riemens (AV'56) 12.9, 2. Arlinde Wolf (AV'56) 13.1, 3 Audrey Seghers (RKHAV) 13.8 Vrouwen. 100 m ZK: 1. Manon van Oosten (Rotter dam Atletiek) 13.3, 2. Emmely Schot (Delta Sport) 13.5. Lucky Day, d.d. 03.06.2005. 3-15-30-32-38-41 -44-45-48-55-56-60-64- 65-67-68-71-72-76-80. (onder voorbehoud) Parijs. Roland Garros. Mannen enkelspel, halve finales: Na- dal (Spa/4)-Federer (Zwi/1) 6-3 4-6 6-4 6-3, Puerta (Arg)-Davidenko (Rus/12) 6-3 5-7 2-6 6-4 6-4. Jongens enkelspel, halve finale: Van der Duim (Ned) - Lacko (Kro) 6-4 4-6 7-5. Nacompetitie. Poule A. RBC Roosendaal-Stormvogels/ Tel star 2-1 (O-O). 57. Meye 0-1, 65. Ham mond 1-1, 70. Hammond 2-1. Scheids rechter: Vink. Gele kaart: Oliseh (RBC Roosendaal), Correia, Galata (Stormvogels/Telstar). Aantal toeschou wers: 3755. VVV Venlo-FC Volendam 1-1 (0-1). 35. Ketting 0-1, 51. Luwamo 1-1. Scheidsrechter: Temmink. Gele kaart: Jans, Jacobs (VW Venlo), Bridji (FC Vo lendam). Aantal toeschouwers: 3000. Volendam 4 2 2 0 8 8-2 R8C 4 2 2 0 8 4-1 Stormv. 4 1 1 2 4 4-6 VW 4 0 13 1 3-10 Poule B. FC Zwolle-Helmond Sport 1-1 (0-1). 41Braber 0-185. vd Wal 1-1 Scheids rechter: Wiedemeijer. Gele kaart: Schol (FC Zwolle). Aantal toeschouwers: 1666. Sparta-De Graafschap 1-0 (1-0). 18. Kinet 1-0. Scheidsrechter: Jol. Gele kaart: Robbemond, Duits (De Graaf schap). Aantal toeschouwers: 6011 Sparta 4 3 0 1 9 8-3 Helmond Sp 4 2 2 0 8 8-2 Graafschap 4 1 1 2 4 5-7 FC Zwolle 4 0 1 3 1 4-13 )EN HAAG - De omstreden at- eten Costas Kenteris en Katari- a Thanou hebben gisteren we erom uitstel gekregen om te erschijnen voor een Griekse >chtbank. Beiden worden ver- olgd voor het missen van drie opingtests, waaronder een lak voor de olympische spelen an vorig jaar in Athene. aarom het tweetal om nieuw itstel heeft verzocht werd door Ivocaat Michalis Dimitrako- mlos niet bekend gemaakt, enteris en Thanou waren de ►solute Griekse helden voor de Tpelen van Athene. Jimdat ze dopingtesten misten, ileette het al snel dat ze niet ■andschoon waren. Toch wer pen ze in maart door de Griekse jtletiekbond onschuldig ver- Baard, hetgeen tot internationa- I protesten leidde. De Interna tionale atletiekfederatie heeft k beroep aangetekend bij het Arbi- ■pgehof voor de sport. In af wachting daarvan zijn de sprin ts geschorst. Als het hof hen jBiuldig verklaart, worden ze -foor twee jaar geschorst. JPD/RTR ei: ilERIKZEE - Het gezegde 'Na i tegen komt zonneschijn' was gis- iB iravond zeker van toepassing n oor de deelnemers aan de der- o avondbaanwedstrijd in Zie- e ikzee. Na de regen, hagel en on- if 'eersbuien klaarde het even rol oor zeven uur op en werd het 'eaal atletiekweer. Uj o profiteerde A-junior Bart t on Remoortere van RKHAV L; en het windstille weer en pak- se !hij de Zeeuwse titel op de 100 pter zonder enige tegenstand S 1 11,3 seconden. Clubgenoot R teran de Block had voor de 3 oouwse titel bij de mannen 0,7 p conde meer nodig, n e discuswerpers hadden eer- er nadeel van de windstilte om- a! zij liever wat tegenwind heb- on. Jeroen Hage van Dynamica h Ikte na zijn Zeeuwse titel op ■- e' Polsstokhoogspringen van fge week nu de titel op de dis- B met een afstand van 33 me- lr en 52 centimeter. Stefan lokman (AV'56) won de titel '1 de jongens A met 32.56 me- r. Tim Montgomery hangt levenslange schorsing boven het hoofd door Wilko Voordouw DEN HAAG - Het is komende week erop of eronder voor de van dopinggebruik verdachte Amerikaanse sprinter Tim Montgomery. De partner van Marion Jo nes, wereldrecordhouder op de 100 meter verschijnt vanaf maandag in San Francis co voor het Arbitragehof voor de Sport. Tegenover hem staat het Amerikaanse an- ti-dopingagentschap USADA. Mocht hij schuldig bevonden worden, kan de dertig jarige atleet levenslang worden ge schorst. Voor alle duidelijkheid: Montgomery is nog nooit positief getest op het gebruik van doping. Er zijn alleen stapels bewij zen dat hij groeihormonen en de 'desig ner steroïde' THG (tetrahydrogestrinon) heeft gebruikt. THG is een spierverster- ker uit de familie van de anabole steroï- den die lange tijd ontraceerbaar was in de dopinglaboratoria. Montgomery bereidt zich ondertussen, alsof er niets aan de hand is, voor op de Amerikaanse selectiewedstrijden voor het WK atletiek, van 23 tot en met 26 juli. Maar zelfs als hij zich kwalificeert, dan moet hij nog het oordeel van het Ar bitragehof afwachten. Volgens Matthieu Reeb van het Hof zal de bindende uit spraak pas eind juli, ruim een week voor het WK in Finland, worden gedaan. Wereldrecords Montgomery is verdachte in de zogehe ten Balco-affaire. Balco staat voor Bay Area Laboratory Co-Operative, een be drijf uit het Californische Burlingame dat voedingssupplementen maakt. Eige naar Victor Conté jr. deed als student aan hinkstapspringen, verspringen en hoogspringen. Hij had iets met topatle- tiek. In de achterkamertjes van het on schuldig ogende bedrijf werd door vijf mannen - onder wie atletiekcoaches Charlie Francis (oud-trainer van doping- zondaar Ben Johnson) en Trevor Graham - gewerkt aan 'Project World Record'. Doel: kampioenen kweken die binnen en kele jaren wereldrecords en grote prijzen bijeen sprokkelen, In 2001, zo blijkt uit de bewijslast, was Montgomery een van de atleten die de voorgeschreven combinatie van EPO, THG, insuline en groeihormonen toege diend kreeg. De iele Montgomery 'won' in korte tijd 14 kilo spieren, goed voor extra explosiviteit en kracht. In 2002 vestigde Montgomery zijn wereld record. Ook sprintster Kelli White maak te gebruik van het spul. Zij rende in Pa rijs in 2003 naar de wereldtitels op de 100 en 200 meter, waarna zij tegen de lamp liep. Niet alleen atleten (naast Montgomery onder meer Dwain Cham bers en Chryste Gaines), maar ook honk baller Barry Bonds maakte gebruik van de diensten van Balco. De wereldrecordhouder op de 100 meter, de Amerikaan Tim Montgomery, wordt ervan verdacht THG te hebben gebruikt. foto Gabriel Bouys/AFP De zaak kwam in 2003 aan het rollen toen een anonieme coach een spuit met THG inleverde bij USADA. Die ontwik kelden in het geheim een methode om het op te sporen. Te laat om Montgomery te pakken. Want die zou alleen in 2001 THG hebben gebruikt. Het was ook te laat om Marion Jones te betrappen: op het moment dat de test operationeel werd, was zij met zwangerschapsverlof. Maar zowel haar ex-echtgenoot, de kogel stoter C.J. Hunter als Conté verklaarden onder ede dat Marion Jones de cocktail tot zich heeft genomen. In de administra tie werd daarna een cheque gevonden en er waren cryptische e-mails waaruit op gemaakt kon worden dat ze klant bij het bedrijf was. Kelli White raakte haar wereldtitels kwijt. Diezelfde White is nu kroongetui ge in de zaak tegen Balco en Conté. Ze legde belastende verklaringen af en schaarde zich aan de zijde van het we- reldantidopingagentschap WADA in de strijd tegen doping. Het Balco-schandaal, enkele jaren gele den omschreven als de grootste dopingaf- faire ooit in de Amerikaanse sport, zal in de komende maanden meerdere keren op de juridische rol staan. De zaak tegen Montgomery is slechts de top van de do- ping-ijsberg die Amerika medailles en wereldwijde lof moest brengen, maar voorlopig alleen maar voor verdachtma kingen zorgt. In september moet Victor Conté voor de strafrechter verschijnen wegens het verkopen van verboden do- pingproducten. Maar Amerikanen zou den geen Amerikanen zijn als ze geen po sitief punt distilleren uit de affaire: „Als we Balco niet hadden gehad, zouden we nu nog ontkennen dat er in de Ameri kaanse topsport problemen met doping bestaan", aldus dopingexpert Steven Un- gerleiter. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21