J f Einde Europese grondwet dreigt ft 4 8 11 17 Twee miljoen mensen zien af van zorg door te hoge kosten turkije.nl EXPO Reizen Finaleplaats Roland Garros verjaardagscadeau Nadal Brazilië arresteert Amazone-maffia Steeds meer lidstaten twijfelen aan nut van referendum Laagste prijsgarantie v.a. 199 Van Jole Partners BV WONING Buiig en koel I Af en toe zon- maar geregeld buien, soms met onweer. Matige tot krachtige westelij- .wind, maxima 17 graden. 247e jaargang no. 129 taterdag 4 juni 2005 los nummer 1,75 van Zwol ioor Benqt «BUSSEL - Invoering van jen Europese grondwet lijkt met de dag onvvaar- -jchijnlijker te worden. In di verse Europese hoofdsteden komen steeds meer twijfels Bovendrijven over de te hou den referenda waarin de ra tificatie van de grondwet aan de bevolking moet wor den voorgelegd. De Ierse regering wil haar beslis sing over een volksraadpleging Ktstellen tot na de Europese [op van 16 en 17 juni. Portugal Lacht ook de uitslag van die top af, voordat het besluit over het tl dan niet houden van een refe rendum. De stemming in het vaderland ran de voorzitter van de Europe- e Commissie Barroso stond ge- iland voor oktober maar is op osse schroeven komen te staan [oor bet 'nee' in Frankrijk en [èderland. Uitstel Nieuwkomer Estland stelde gis teren de voor deze maand ge plande ratificatie van de EU-grondwet uit tot dit najaar. Estland bezwoer evenwel dat de baatregel niets te maken heeft met de uitslagen in Frankrijk en Nederland. In landen als Denemarken en lUxemburg staat de bevolking indertussen ook steeds minder ;e trappelen om invoering van lie grondwet te steunen. De De nen vellen zoals het er nu naar uitziet op 27 september een von nis over de Europese grondwet. (Advertentie) Dagelijks activi-tijd voor wonen... dus komt u vandaag óf morgen ZATERDAG JUNI Bolus Bonus-dag tot 17.00 uur Wat is deze zaterdag de bonus bij de bolus? De zesde stoel bij een eethoek gratis of de zesde zit plaats bij een zithoek. Alleen deze zaterdag! WOENSDAG UN& Finland-Nederiand WK-kwalificatie v.a. 19.30 uur Kom zitten op het puntje van 'uw' stoel of zak heerlijk onderuit en geniet van de wedstrijd op de haarscherpe Sony-televisies. DONDERDAG JUNI Workhop: klassiek&modern combineren 12.45-15.00 uur In de praktijk-workshop van Hennie Bosman ontdekt u hoe u de antieke kast van oma combi neert met een moderne zithoek. Schrijf tijdig in: 0111 401318 ZATERDAG JUNI Meubelveiling 10.00 uur kaveilijst openbaar; 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in één dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn- vullers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. Op de veiling is voor iedereen een buitenkansje te benutten. VRIJDAG JUNI Vaderdag koopavond tot 19.00 uur Een winkelstraat in Zonnemaire met modeaccessoires van Fabert, heerlijke geuren en verzorgings- produkten van Parfumerie Traa, wijnen, whisky's en andere heer: lijkheden, zonnebrillen van Alex de Nie Optiek, hebbe'dingèn' uit de Sony-shop en interieur- i accessoires van o.a. Kosta Boda. Lange tijd leek de ja-stem een uitgemaakte zaak in Luxem burg, maar onlangs is ook hier de weerstand tegen de grondwet toegenomen. Premier Juncker van het land dat tot 1 juli voor zitter is van de unie zei ontslag te zullen nemen als zijn land vol gende maand tijdens een referen dum de Europese grondwet ver werpt. Budget Op budgetair vlak lijkt er tegelij kertijd ook aan de poten van de EU te worden gezaagd. Juncker voorspelde gisteren 'een grote Europese crisis' als de EU-lei- ders deze maand geen overeen stemming bereiken over de lan- ge-termijnbegroting. Minister Zalm van Financiën verwees de zelfde dag het jongste voorstel van de EU-voorzitter voor een lagere contributie van Neder land naar de prullenbak. Pre mier Balkenende liet zich er mil der over uit: „We zitten nog mid denin de onderhandelingen." „Het is niet genoeg", aldus vi ce-premier Zalm over de kor ting van 350 tot 500 miljoen eu ro per jaar op de Nederlandse bijdrage aan de EU vanaf 2007. De korting zou gedurende zeven jaar gelden. ANP pagina 4 terug naar af? Nederland koos linzenmoes PARIJS - De Spanjaard Rafael Nadal heeft zich gisteren, op zijn negentiende verjaardag, ver zekerd van een finaleplaats op het tennistoernooi van Roland Garros. In de eindstrijd speelt hij mor gen tegen de Argentijn Mariano Puerta. Nadal werkte zich gister avond langs Roger Federer, de Zwitserse nummer één van de wereld, en Puerta was te sterk voor de Rus Nicolaj Davidenko. Mocht Nadal, een linkshandige gravelspecialist, Roland Garros winnend afsluiten, dan is hij de eerste debutant sinds Mats Wil- ander die dat doet. De Zweed won in 1982, toen hij pas zeven tien was, het toernooi bij zijn eerste optreden in Parijs. Voor de finale van morgen is Na dal de grote favoriet. Hij won dit jaar al eerder toernooien in Monte Carlo, Barcelona, Rome en Acapulco. Vandaag al is de vrouwenfinale, waarin de Belgische Justine door Sylvia Marmelstein I)EN HAAG - Twee miljoen Ne derlanders hebben het afgelo pen jaar afgezien van zorg, om dat zij de kosten van een behan deling te hoog vonden. Zij gin gen minder vaak naar de tand arts, fysiotherapeut en huisarts. Het gaat voornamelijk om be handelingen, die sinds begin vo rig jaar niet meer door het zie kenfonds worden vergoed. Dat blijkt uit een onderzoek van de regionale dagbladen, waaron der de PZC, en Achmea Zorg. De enquête is uitgevoerd door onderzoekscentra Tranzo en Centerdata van de Universiteit van Tilburg. Ruim twaalfdui zend mensen vulden de vragen lijst in, die in maart in de kran ten stond. Zestien procent van de onder vraagden heeft de afgelopen zes maanden zorg laten liggen, om dat zij de kosten niet konden of wilden betalen. De helft van hen heeft daarom minder of geen gebruik gemaakt van de tandarts. Ruim één op de drie be- GEEN GEZONDHEIDSZORG Zestien procent van de ondervraagden heeft wegens de hoge kosten minder gebruik gemaakt van de gezondheidszorg. Van welke diensten hebben ze helemaal afgezien? Fysiotherapeut Psychiater/Psycholoog Alternatieve genezer (arts) Tandarts Alternatieve genezer (geen arts) Thuiszorg Medisch specialist Maatschappelijk werker Geneesmiddelen zuinigde op voorgeschreven ge neesmiddelen en ruim een kwart op de fysiotherapie en de huisarts. De zorg die mensen laten liggen, bestaat vooral uit behandelin gen die onlangs uit het zieken fondspakket zijn geschrapt. De kosten van fysiotherapeut en de tandartscontrole voor volwasse nen worden bijvoorbeeld sinds begin vorig jaar niet meer ver goed. Ook moeten patiënten een eigen bijdrage betalen als zij merkmedicijnen willen hebben, waarvoor goedkopere alternatie ven bestaan. De patiëntenorganisatie NPCF gaat ervan uit dat de mensen die minder zorg gebruiken niet in de knel komen. „Zij gaan bewus ter met zorg om nu zij die zelf moeten betalen. Dat is precies de bedoeling van de maatrege len van het kabinet", aldus di recteur Iris van Bennekom. Gedupeerd Volgens het Koninklijk Genoot schap voor Fysiotherapie wor den wél veel mensen gedupeerd door de bezuinigingen van het kabinet. „Fysiotherapeuten heb ben nu veel patiënten die de be handeling niet afmaken. Zij heb ben of geen aanvullende verzeke ring of een slechte die niet alles dekt." GPD pagina 9 enquête gezondheidszorg (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant Reizen i Daar moetje n (Advertentie) Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - (Advertentie) Za. 11 -Zo. 12 juni regio zeeuws-vlaanderen Gratis toegang Kom naar het sfeervolle Scheldetheater in Terneuzen Westkolkstraat 16 - 4531 AW van 10.00 tot 17.00 uur Meer informatie: www.woningexpo.nl Dit jaar is het 450 jaar geleden dat Maximiliaan van Bourgondië door Karei V verheven werd tot markies van Veere. Daarmee kreeg Veere het predikaat markizaatstad. In een extra bijlage veel aandacht voor die historische gebeurtenis Gloort er weer hoop voor de marinebouw? Hennes Mauritz is een rumoerige modeketen Lomechanik: elektronische muziek in 't Beest, Goes Henin-Hardenne en de Frangai- se Mary Pierce elkaar treffen. Morgen, nog voor de finale tus sen Nadal en Puerta, staat er ook een Nederlander op het Court Central. De zeventienjarige Fries Antal van der Duim staat dan in de ju niorenfinale. De laatste Neder lander die op een Grand Slam-evenement het jeugdtoer- nooi won, was Sjeng Schalken op de US Open in 1994. foto lan Langsdon/RTR pagina 22 Nadal maakt status waar In het spoor van de Flying Doctors Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Gezondheid: 9; Radio Televisie: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20, 21 en 22; Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Markizaat: W1, W2, W3 en W4; Wonen: W7, W9 en W11; Trends: W15 en W17; Jong: W18 en W19; Reizen: W21, W23 en W25 door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Braziliaanse politie heeft gisteren samen met de ministeries van Justitie en Mi lieu een klap uitgedeeld aan de 'groene maffia' in Mato Grosso. Deze deelstaat was vorig jaar met 12.500 vierkante kilometer verantwoordelijk was voor 48 procent van de ontbossing in het Amazonegebied. In totaal werden 87 mensen aan gehouden onder wie 47 ambtena ren van het Overheidsinstituut voor de Milieubescherming (Iba- ma). Daarnaast werden houthan delaren en mensen gearresteerd, die Ibama-functionarissen in op dracht van de houtindustrie om kochten in ruil voor het 'witwas sen' van illegaal gekapt tropisch hardhout. Tegen veertig ande ren zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd. De bende werd geleid door twee topmensen van het Ibama in Ma to Grosso. De betrokkenen ver valsten houtkap- en transportli centies. Ook Moacir Pires, deelstaatmi nister voor Milieu, zit vast. Hij is de rechterhand van gouver neur Blairo Maggi, die in Brazi lië te boek als de 'Sojakoning'. Zijn familie is de grootste soja- boer ter wereld. Bijna alle 43.000 hectaren oerwoud, die met hulp van de groene maffia in de afgelopen tien jaar zijn ont- bost, zijn nu uitgestrekte soja- plantages. De bonen gaan met name naar Europa en China voor de productie van veevoer. Internationale milieuorganisa ties beschuldigen Maggi ervan de deelstaat te willen omvormen in een gigantische sojaschuur, met kaalslag van het oerwoud als gevolg. De vernielde 43.000 hectaren le verden bijna twee miljoen kubie ke meter hardhout op, ter waar de van 300 miljoen euro. In vrachtwagens uitdrukt 66.000 ladingen. De politie heeft beslag laten leggen op het bezit van de arrestanten, dat moet bijdragen in de geleden milieuschade. Aan planting van het oerbos zou 35 miljoen euro kosten. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1