Bekend product pas bemind Dubbele gitaarsolo nog steeds handelsmerk Wishbone Ash landelwandel langs kunst in Goes 19 Programma Survivorsland Hulst heeft baat bij intercity Eerste witte bessen voor goed doel Brommers ingenomen bij controles Oproep voor raadslid uit Schore Hulst neemt motie over zorg aan Streekproducten lelstraf voor iten van edreigingen Middelburg - Bedreigingen jn het adres van politie en jus- ie kwamen een 64-jarige man 'Kjt Goes gisteren duur te staan. Middelburgse politierechter 'erjroordeelde hem tot een cel- %-af van drie maanden, waar twee maanden voorwaarde- zaterdag 4 juni 2005 VLISSINGEN - Wishbone Ash is de topact van het groots op gezette festival Survivorsland, dat zaterdag 11 juni op sport park Baskensburg 3 in Vlissin- gen wordt gehouden. Het evenement is opgezet om geld bij elkaar te krijgen voor de kankerbestrijding en Stich ting Palazzoli Zeeland. Het programma bevat optre dens, van rocktrio Nuff Said (12.30 uur). Champagne Char lie (13.20 en 18.10 uur), Austra lian Nirvana (14.05 uur), stan- dup comedian Martijn Koning (14.55 uur), Allez Mama (15.45 uur), standup comedian Alex Agnew (16.35 uur), de Survi- vorsband (met onder anderen Danny Vera en Irma van Idols, 17.20 uur), Kim-Lian (19.00 uur), Surrender (19.55 uur), Wishbone Ash (21.15 uur), DJ Sandstorm (22.45 uur) en Juke Joints (23.05 uur). Kunstenaar David Bade, bekend van de om streden beelden bij het Vlis- singse stadhuis, gaat op het fes tivalterrein een Survivors- beeld maken. De Belg Philippe José Tonnard probeert bezoe kers op een bijzondere manier te binden met kunst. Ook wor den er werken van twaalf kun stenaars geveild. Op het ter rein wordt een apart gedeelte ingericht waar kinderen zich kunnen vermaken. HULST - De gemeente Hulst moet net als de gemeente Sluis laten weten dat zij het niet eens is met de opheffing van de rechtstreekse treinverbinding tussen Vlissingen en Amsterdam. F. Roctus van de fractie Algemeen Belang kaartte dat donderdagavond aan tijdens de vergadering van de gemeenteraad. „Met een universiteit in Middel burg, een hogeschool in Vlissingen, een bloeiende toeris tenindustrie, plus grote aantallen studenten en andere mensen die dagelijks pendelen naar andere delen van Ne derland, worden wij opnieuw op kosten en tijd gejaagd", aldus Algemeen Belang. De fractie drong daarom bij wet houder E. de Deckere aan actie te ondernemen. De wethouder toonde zich bereid de zaak binnen het colle ge te bespreken, hoewel hij de intercity minder belangrijk achtte dan de Bredabus. „Het behoud daarvan is voor on ze gemeente veel belangrijker." Dat kwam hem op een in terruptie van D. van Damme (PvdA) te staan. Zij wees De Deckere erop dat ook de treinverbinding voor veel Oost-Zeeuws-Vlamingen belangrijk is. GELDERMALSEN - De eerste doosjes witte bessen van dit seizoen, geleverd door teler L. Goud uit Waarde, zijn gisteren bij de Koninklijke Fruitmastersgroep in Gelder- malsen geveild voor een goed doel, de Nederlandse Hart stichting. De doosjes - twaalf stuks van elk 150 gram - brachten samen 168 euro op. Ze zijn a veertien euro per doosje gekocht door commissionair A. den Dekker uit Veen voor de firma Fruitworld uit Breda. Vorig jaar be gon de oogst van witte bessen vroeger. Het koude voor jaar is de oorzaak van de late oogst. GOES - Bij bromfietscontroles op de Van Hertumweg, Schimmelpenninckstraat, Troelstralaan, Piet Heinstraat en de 's-Heer Hendrikskinderenstraat in Goes heeft de po litie vier brommers en een snorfiets ingenomen en naar het bureau gebracht voor technisch onderzoek. Er wer den 135 brommers gecontroleerd en 45 boetes uitgedeeld. SCHORE - De kleinste kern van de gemeente Kapelle, Schore, moet vanaf volgend jaar weer een vertegenwoor diger in de Kapelse gemeenteraad hebben. Burgemeester S. Kramer van Kapelle heeft daartoe een oproep gedaan. 'Hoewel het formeel en praktisch niets mag uitmaken uit welke kern raadsleden komen', schrijft Kramer in een ge meenterubriek, 'ik zou het toejuichen als in de nieuwe raad het geluid uit Schore direct zou doorklinken'. De ge meenteraadsverkiezingen zijn maart 2006. HULST - De gemeenteraad van Hulst heeft gisteren una niem een door het CDA ingediende motie over de curatie ve zorg in Zeeland aangenomen. De raad wil hiermee be reiken dat het Hulster college van B en W zich inzet om de voorzieningen in de ziekenhuizen in Temeuzen, Oost burg, de polikliniek in Hulst en de omliggende Belgische ziekenhuizen, te behouden. De motie wordt ook voorge legd aan de gemeente Terneuzen en Sluis. jerk van Reynier de Munck. foto Willem Mieras Or Rolf Bosboom HES - De Rijfelstraat in Goes >rdt overspannen door een gro- schelp van polyester, aan de inden bevestigd met spanka- ,ls "it de zeilvaart. Het beeld, n kunstwerk van Jacqueline panman, verwijst naar de zee is tegelijk een symbool voor meter boven het smalle natje komen zo kunst, handel Zeeland samen in één beeld ten, dat daarmee uitstekend 51de zomertentoonstelling MelWandelGoes. Ter gele- iheid van het 600-jarig be- an als stad wordt vooral te- gekeken op de lange Goese 'delsgeschiedenis. Op plei- kaden, markten en panden herinneren aan die historie to werken van kunstenaars Advertentie uit Goes en directe omgeving. Zij hebben tevens collega's van elders uitgenodigd hun artistie ke visie op de stad te geven. De tentoonstelling nodigt uit tot een wandeling door de stad, waarbij de bezoeker aan de hand van een plattegrond op zoek kan gaan naar de werken maar zich ook kan laten verras sen, want op vaak onvermoede plaatsen duikt kunst op. De opvallendste bijdrage komt van Wim Bakker, die in de Oost- vest nabij het Ceresbeeld 'een monument voor de mens in het algemeen en de Goesenaar in het bijzonder' heeft opgericht. Het is een soort telefoonmast, van negen meter hoog op drij vers, met bovenop een goudkleu rige kinderwagen. Het kunst werk symboliseert de levenscy clus, waarbij steeds weer nieu we Goesenaren worden gebo ren. De nadruk van de expositie ligt op de omgeving van de Grote Kerk, waar verschillende wer ken zijn te zien. Reynier de Mun ck maakte bijvoorbeeld zijn ei gen versie van Maria Magdale- na, naar wie twee kerken zijn vernoemd. Zij is geplaatst in een nis van het noordtransept en fungeert als stadsheilige voor de bedrijvigheid in de stad. De Muynck heeft zich vooral geba seerd op de legendes die vanuit verschillende kanten, zoals. De Da Vinci Code, blijven opdui ken over Maria Magdalena. Ton Lamper en Adriaan Seelen maakten een mobiel beeld met zowel hemelse als aardse ele menten. Zo ontstaat een verbin ding tussen het materiële en het spirituele, net zoals door de loca tie bij de kerk in het hart van de stad 'de handel in aardse en he melse goederen' bij elkaar ko men. Even verderop toont Ineke Otte de energieën tussen hemel en aarde, onder meer in de vorm van blauwe, glazen druppels die uit de grond lijken te borrelen. George Schade nam het boek Animal Farm van George Or well als uitgangspunt. Op, uiter aard, de Beestenmarkt heeft hij diverse teksten'op ramen gezet, zoals 'Een dier mag niet in een bed slapen' op de etalage van de beddenzaak. Elders in de stad speelt hij een intrigerend spel met de letters van Oude Vis markt. Op de Albert Joachimika- de hangt een grote foto van Mi randa Traas. Een mooi, ogen schijnlijk alledaags beeld van een meisje dat bij een juwelier net gaatjes in haar oren heeft ge kregen en verwachtingsvol in de spiegel kijkt. Het kunstenaarscollectief G2A plaatste bij de ringbrug een groot werk, met als basis een in stallatie van Danny van Rijt. Het is een omgekeerde boot met daaraan zes panelen die aan bei- de kanten zijn beschilderd door uiteenlopende kunstenaars, met hun visie op het verleden en de toekomst van de jubilerende stad. Aan IiandelWandelGoes wer ken verder mee: Jan Verhaeghe, Stephanie Rhode, Klaar van der Lippe, Leigh Brand, Hedwig Conradi, Paul Bartels en Ingrid van de Linde. Expositie: HandelWandelGoes, t/m 28 augustus in de Goese bin nenstad. Route en catalogus ver krijgbaar bij boekhandel De Kope ren Tuin en WV. De tentoonstel ling wordt vandaag om 12.00 uur geopend. ten eerst naam en faam opbouwen in de directe omgeving om via mond-tot- mondreclame, verkoop op markten en braderieën een grotere afzetmarkt te veroveren. Bundeling van krachten in eigen organisaties wil nog wel eens hel pen. Maar het blijft moeilijk om telers en producenten bij elkaar te brengen, omdat het ene bedrijfje het hobbyisme nauwelijks ontgroeit, terwijl het andere een marktpartij van formaat wordt. Culinair Organisaties als de VW en de Kamer van Koophandel proberen de streekpro ducten te promoten door allerlei festivi teiten en samenwerkingsverbanden op te zetten. Zo komt het culinaire festijn De Smaek van Zeeland er weer aan. Voor de eerste keer is de Zeeuwse smaek ook in Zeeuws-Vlaanderen te proeven. Van vrijdag 17 tot en met zon- Zeeland kent veel verschillende soorten streekproducten; in de provincie worden die zowel in supermarkten als in gespeciali seerde winkeltjes verkocht. foto Wim Kooyman dag 19 juni serveren de gezamenlijke restaurants in Breskens Zeeuwse streek producten, terwijl het Toots Thiele- mans Quartet vanaf een drijvend po dium in de haven de eetlust opwekt door een smakelijk concert. De twee weken daarna wordt het smaek- festival, voorzien van eigen accenten, opgevoerd in Middelburg en Goes. In de laatste stad staat de proeverij in het te ken van het 600-jarig bestaan van die stad. Een leuk culinair feestje, maar niet de gelegenheid om je appelstroop aan te prijzen. De beste manier om dat te doen is op beurzen, niet alleen voor toeristen en plaatselijke fijnproevers, maar voor al voor handelaars. Het Eüregio-project 'Proef het Vlakke Land' wil de streekproducten grensover schrijdend populair maken. De Gandaham uit Gent en de matten- taarten uit Geraardsbergen moeten in Zeeland furore maken, terwijl de appel sap uit Waterlandkerkje en de schapen kaas uit Veere de smaakpapillen van Belgische Bourgondiërs dient te strelen. Twee weken terug spraken Vlaamse hoogwaardigheidsbekleders weer mooie woorden. Proef het Vlakke Land maakt het voor kleine bedrijven makkelijker om over de grens te scoren en brengt tegelijker tijd meer dagtoeristen in beweging, oreerde de Oost-Vlaamse gedeputeerde Vercamer. Er was echter bijna geen Zeeuw te vinden op de openingsplech tigheid in het West-Vlaamse Middelker- ke. Eind weg Niet zo gek, vindt Philip Stobbelaar van de Kamer van Koophandel. „Het is nogal een eind weg en de meeste produ centen zijn te veel tijd kwijt aan het heen-en-weer rijden. Het is vaak ook moeilijk inschatten of de makers profijt hebben van de aanwezigheid op consu mentenbeurzen. Beurzen voor groothan delaren en bedrijven zijn meestal meer geschikt." Appelsapproducent Henk Tazelaar uit Waterlandkerkje onderschrijft Stobbe laars betoog. Zijn appelsap - de Appe- laere - staat al in de schappen van Al- bert Heijn, C1000 en de Sligro. Hij ver koopt dan ook liever niet op plaatselij ke markten om zijn afnemers niet voor de voeten te lopen. „Contacten met han delaars voor een geregelde afname zijn beter." Voor Huberdien Breel van de Veerse schapenkaasmakerij is dat ook niet echt nodig. De vaste afnemers en toeristen op Walcheren maken de groeiende kaasproductie met gemak sol daat. Ze is het met Stobbelaar en Tazelaar eens dat de gezamenlijke streekproduc tenten dit najaar nog maar eens om de tafel moeten gaan zitten om een nieuwe strategie te bepalen. De subsidie voor Proef het Vlakke Land stopt en het is natuurlijk wel zonde om geen nieuw project op poten te zetten. Want Appe- laere en Veerse schapenkaas mogen dan al een behoorlijke naamsbekendheid hebben, promotie voor het Zeeuwse pro duct kan nooit kwaad. lorAnitaJanse "4; man had in mei vorig jaar V6 In officier van justitie en een diiieagent telefonisch be- gigd met zware mishandeling brandstichting. Hij had de be- fjgingen geuit via het privé- ss immer van de agent. Het was t mei overigens niet de eerste !l' er dat hij de agent op die ma- »r benaderde. De man gaf gis- ren te kennen dat hij wrok esterde tegen politie en justi- omdat die twee jaar geleden nboot in beslag hadden geno- >n in verband met een mis- ijf, „Die boot was mijn lust en jn leven", verklaarde de man. lis ik mijn boot terugkrijg, s eft niemand ooit nog last van Hij had mondeling ge- ec eigd dat hij nog wel eens ags zou komen en dat hij een 21 anaat naar binnen zou gooien. ar jdens huiszoeking bij de ver- chte werd niets gevonden wat ar op wees. n dgens de officier van justitie e de zaak behandelde, waren echter genoeg redenen om de dreiging serieus te nemen. De ,v1anis geen onbekende voor jus- ie en had al verschillende ge- ile ildsdelicten op zijn naam iL lan. Bovendien had de man a motief, namelijk de wrok er de inbeslagneming van zijn öt. Ook verwees de officier gnaar de moord op Pim For- yn: „Er zijn in Nederland al rder publieke personen afgere nd op hun werk." I i verdachte verklaarde giste- n tegenover de rechter dat hij t niet zo kwaad had bedoeld, uitnam niet weg dat de rechter uniste conform de eis. „U °«'btde zaak veel te persoonlijk Smaakt. Het gaat hier om men- n die gewoon hun werk doen. heeft hun thuissituatie jets mee van doen", zei de rech- door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Britse rock band Wishbone Ash bestaat 35 jaar. De grootste successen stam men uit het begin van de jaren zeventig, maar volgens gitarist/zanger Andy Powell mag de hedendaagse invloed van zijn groep niet worden on derschat. „Niet voor niets heeft Franz Ferdinand, een van de hipste groepen van dit moment, het gitaarthema van ons num mer 'Kicks on the street' als in tro voor een liedje gebruikt." Volgende week zaterdag treedt Wishbone Ash op tijdens Survi vorsland, een festival op het Vlissingse sportpark Baskens burg waarvan de opbrengst ten goede komt aan de kankerbe strijding. Het wordt geen nostalgisch con cert, aldus Powell. „Natuurlijk spelen we een aantal van onze bekendste nummers. Dat is geen probleem. We zijn trots op wat we in het verleden hebben ge maakt. Maar we zijn een pro gressieve rockgroep. We blijven ons ontwikkelen en zoeken al tijd naar mogelijkheden onze muziek nieuwe impulsen te ge ven, bijvoorbeeld door het ge bruik van akoestische instru menten als de viool of de accor deon. In de loop der jaren heb ben we bands als Thin Lizzy en Iron Maiden beïnvloed, iets waar we zeer trots op zijn. En ik vind het leuk als blijkt dat een jonge band als Franz Ferdinand een themaatje van ons oppikt." Powell is nog het enige bandlid van het eerste uur. In 1969 rea geerde hij op een advertentie van bassist Martin Tuner en drummer Steve Upton. Ze zoch ten een gitarist voor een nieuwe groep. De drummer en de bas sist hadden moeite met kiezen. De Britse rockband Wishbone Ash treedt volgende week zaterdag op tijdens Survivorsland, een festival op het Vlissingse sportpark Baskensburg. Behalve Powell had zich nog een uitstekende gitarist aange meld: Ted Turner. Beiden tra den toe tot de groep die zich Wishbone Ash noemde. Zo ont stond het voor die tijd bijzonde re rockgeluid vol dubbele gitaar solo's. Het in 1972 verschenen album Argus - in Engeland uitgeroe pen tot de beste plaat van het jaar - geldt in de classic rock als een mijlpaal. Het op Argus uit- gekristallisseerde geluid van twee sologitaren is tot op de dag van vandaag het handelsmerk van Wishbone Ash, ook al heeft Powell tegenwoordig met bas sist Bob Skeat, drummer Ray Weston en gitarist Muddy Man- ninen een compleet andere groep om zich heen. „De twin guitars zijn onze tweede na tuur", aldus Powell. „Als ik met andere muzikanten samenspeel, kan ik me eraan onttrekken, maar zodra we in het verband van Wishbone Ash spelen, ko men de dubbele gitaarlijnen van zelf. Met twee solerende gitaris ten draait alles om de melodie. Daarom liggen onze liedjes zo goed in het gehoor." Hoewel Wishbone Ash zich nog steeds probeert te vernieuwen, wil Po well best toegeven dat de groep niet helemaal van deze tijd is. „Ik kan me niet identificeren met de huidige muziekwereld, vol idols en andere eendagsvlie gen. Dat we nog steeds bestaan, komt waarschijnlijk omdat we na een succesvol begin in de luw te konden blijven. We worden niet afgeleid door allerlei show- bizz-verplichtingen en opdringe rige media. We kunnen doen wat we willen. Het belangrijk ste vinden we nog steeds optre den. We spelen honderdtachtig keer per jaar en zijn gewoon aanspreekbaar voor onze fans." Goed doel Het optreden in Vlissingen is speciaal, vindt Powell, omdat de opbrengst naar een goed doel gaat. „Iedereen kent wel ie mand die kanker heeft. Ik ben blij dat wij een bijdrage kunnen leveren aan de bestrijding van een ziekte die zoveel mensen treft. We krijgen veel brieven van mensen met problemen, ook van zieken. Voor hen blijkt mu ziek vaak een troostende wer king te hebben. Ik heb bijna al les aan de muziek en onze fans te danken. Bij concerten als de ze ben ik blij dat ik iets terug kan geven." door René Hoonhorst Het streekproduct verheugt zich nog steeds in een groeiende belangstel ling. Moderne consumenten onderschei den zich graag door een 'eerlijk en ge zond' ambachtelijk product aan te schaffen. Een streek die het imago van gezond buitenleven en eerlijk ambachte lijk aankleeft, heeft nog een extra streepje voor. Zeeland mag door een onverlaat wel eens worden afgeschilderd als een oord waar margarinetrutjes de scepter zwaaien, maar over het algemeen geniet de provincie de reputatie van 'land waar het leven goed is'. Streekproduc ten - of het nou bier of brood is, mosse len of kaas, appelsap of babbelaars - on dersteunen en versterken die reputatie. Maar het kost wel enige moeite voor het zover is. Want de telers en makers van de streek producten hebben niet het reclamebud get van Unilever of Coca Cola. Ze moe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19