Proef mag natuur niet aantasten UITVERKOOP 50% UITVERKOOP Gimbrère Woede over lage grondprijs Hulst Droomavond op Neeltje Jans Beroep ZMF tegen Sloecentrale Straf wegens agressie in verkeer Diefstal in sporthal Oplichter aan het werk gezet [Uitblijven fusie 'waterschappen zit GroenLinks in Staten dwars Van Geel houdt kaarten over Borssele tegen de borst Experimentele mosselkweek moet voedselproductie Oosterschelde ongemoeid laten Optreden van Surrender en Du Driefstang Koningin naar markt in Goes Ooglidcorrectie www.zwinkliniek.nl zaterdag 4 juni 2005 17 GOES - De Zeeuwse Milieufederatie wil via de Raad van State gedaan krijgen dat Delta in het Sloegebied een scho nere warmtekrachtcentrale bouwt. De ZMF vindt dat de. warmte die de centrale produceert, onvoldoende wordt be nut. Daardoor stoot de centrale onnodig veel kooldioxide (een broeikasgas) en stikstofoxiden (veroorzaker van ver zuring) uit. De ZMF erkent dat een centrale van dit type een goede mogelijkheid is om de uitstoot van kooldioxyde en stikstofdioxyden zo laag mogelijk te houden, maar vindt dat daar in de Sloecentrale onvoldoende werk van wordt gemaakt. Gasgestookte warmtekrachtcentrales kunnen een energie.- rendement van 90 procent halen. De provincie neemt bij de Sloecentrale genoegen met 58 procent, omdat we in Vlissingen-Oost te weinig bedrijven zijn die gebruik kun nen maken van de warmte die de centrale levert. Voor de Raad van State gaat de ZMF bepleiten dat de Sloecentra le met een installatie wordt uitgerust die stikstofdioxy- dem uit de rookgassen haalt. Daarmee kan de uitstoot van deze stoffen bijna worden gehalveerd. MIDDELBURG - Een 57-jarige man uit Zierikzee is giste ren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een boete van 500 euro voor agressie in het verkeer. De man had vorig jaar oktober de portier van een taxi open getrokken en de vrouwelijke chauffeur meerdere malen geslagen. De man was woedend geworden omdat de taxi te lang voor hem op de linkerrijbaan was blijven hangen. „Het is bijna te idioot voor woorden", zei de officier van justitie toen ze haar eis formuleerde. ,.U hebt het slachtof fer veel angst aangejaagd. Ze was werkelijk doodsbang." De officier eiste een boete van 1500 euro. De man had een eerdere boete van 220 euro geweigerd te betalen. De rech ter hield het bij een bedrag van 500 euro en een voorwaar delijke gevangenisstraf van dertig dagen. Het was overi gens niet de eerste keer dat de verdachte in aanraking kwam met justitie wegens een geweldsdelict. GOES - In een sporthal aan de Fruitlaan in Goes is gister ochtend tussen half tien en twaalf uur de portemonnee van een leerlinge gestolen. Zij had de portemonnee, met daarin persoonlijke papieren, in een tas in de kleedruimte gelaten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 28-jarige man uit Hoogerheide veroordeeld tot honderd uur werkstraf voor oplichting en diefstal. In de periode van half september tot half oktober vorig jaar had hij de pinpas en pincode van zijn toenmalige vriendin uit Tholen gebruikt om zichzelf te verrijken. De pas en de code waren hem in goed vertrouwen gegeven, hoewel de vrouw hem nog niet lang kende. De vrouw kwam bedro gen uit toen bleek dat haar vriend 4800 euro van haar spaarrekening had overgemaakt naar haar betaalreke ning. In totaal had hij van dat bedrag 1920 euro opge maakt. Dat bedrag moet de man via een schadevergoe dingsregeling terugbetalen. De verdachte zei te kampen met een gokverslaving en psychische problemen, waar voor hij inmiddels hulp heeft gezocht. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster fracties zijn woest op wethouder B. Pauwels die gemeentelijke grond voor slechts vijf euro per vierkante meter wil verkopen aan stichting Curamus. Volgens Pauwels is die woede onterecht. „Komt de Sint al in juni?", zei A. Dobbelaer van Algemeen Be lang op sarcastische toon. „Waar zijn wij mee bezig? Tuingrond kost in de gemeente al 45 euro en nota bene bouw grond geven we weg voor vijf eu ro? Hier moeten we veel meer uit sleuren!" Voor vijf euro per vierkante me ter wil het dagelijks bestuur van Hulst een weiland van ruim een hectare achter de aanleunwonin gen (Het Blaauwe Hofke) bij de Blaauwe Hoeve in Hulst verko pen aan stichting Curamus. In totaal levert de verkoop iets meer dan 55.000 euro op. Voor Curamus, eigenaar van zorgcen trum De Blaauwe Hoeve, is het stuk grond van cruciaal belang. Op het terrein is de bouw voor zien van vier of vijf groepswo ningen voor (dementerende) ouderen en een managementcen- trum van Curamus en Stichting Tragel. „Ik viel van mijn stoel af toen ik dit voorstel las", zei PvdA'er R. van Domburg. „Hulst wordt ge tergd door een gebrek aan mid delen, dan kun je dit niet ma ken. We moeten die hectare uit elkaar trekken en diverse tarie ven berekenen, afhankelijk van waar de grond voor wordt ge bruikt." Van Domburg vroeg zich af of de gemeente in het ver leden afspraken met Curamus heeft gemaakt, waar de raad geen weet van heeft. „Komt er straks weer een lijk uit de kast?", vroeg J.P. Hage- man van Groot Hontenisse. „Ik wil weten wat zich in het verle den heeft afgespeeld. Hoe is die prijs van vijf euro bepaald? Ligt er een taxatie of is het natte vin gerwerk?" Hageman wil dat de gemeente Curamus marktconfor me prijzen gaat rekenen. Volgens Pauwels heeft de ge meente eerder met Curamus af gesproken dat ze 'om niet' grond zouden ruilen. Latei- bleek dat Curamus meer grond nodig had van de gemeente. Pauwels vindt vijf euro per vier kante meter een reële prijs om te vragen aan een zorginstelling. De opmerkingen van de raadsle den waren hem tegen het zere been. „Wij spelen met voor Sin terklaas! Als u er op staat Cura mus het vel over de neus te trek ken, zal er wat Curamus betreft op zorggebied niet veel meer ge beuren!" Pauwels heeft het voorstel terug genomen. Hij wil de partijen voor de volgende raadsvergade ring een beter gemotiveerd raadsvoorstel voorleggen. De toon in de gemeenteraadsverga!- dering was zo fel omdat de par tijen volgens Pauwels niet over alle informatie beschikten. „De reden waarom we de grond prijs laag gehouden hebben, is omdat Curamus zal opdraaien voor een nieuw parkeerterrein en infrastructuur op het terrein. Normaal gesproken zou de ge meente dat aanleggen en hier ook voor betalen. Curamus doet dat nu en daarom vonden wij een grondprijs van vijf euro reëel. Als de partijen willen dat we vijftig euro per vierkante me ter gaan vragen, of misschien wel meer, dan hebben we eeh probleem." (Advertentie) nnr Ernst Jan Rozendaal t)EN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (Milieu) blijft weige ren de Tweede Kamer inzage te geven in vertrouwelijke onder zoeksrapporten over de sluiting van de kerncentrale in Borssele. De PvdA wil hem met een motie daartoe dwingen. tn februari schreef Van Geel de Kamer dat het Rijk bij sluiting van de kerncentrale in 2013 re kening moet houden met een schadeclaim van enkele honder den miljoenen tot een miljard eu ro. Dat zou blijken uit rappor ten van de landsadvocaat en on derzoeksinstituut ECN. In het Kamerdebat dat daarop volgde uitten alle fracties de wens inza ge te krijgen in deze rapporten. Van Geel weigerde dat. Vorige week heeft de vaste Kamercom missie voor Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) de staatssecretaris per brief opnieuw gevraagd vertrou welijk te worden geïnformeerd over de rapporten. Woensdag de batteert de Kamer weer over de kerncentrale in Borssele. Giste ren heeft Van Geel geantwoord dat hij de informatie van de landsadvocaat en ECN niet aan de Kamerleden geeft, 'gelet op de bescherming van de positie van de Staat in mogelijke juridi sche vervolgstappen'. PvdA-Kamerlid Samsom zegt zeer ontstemd te zijn. „We heb ben allerlei stukken van Van Geel gekregen met allerlei getal len, kostenberekeningen en sce nario's. Ik heb alle reden om daar twijfels over te hebben, om dat ik andere rapporten ken waarin heel andere cijfers staan. Ik wil de mogelijkheid hebben de regering te controle ren. Nog erger vind ik dat Van Geel de Kamer kennelijk niet vertrouwt, want feitelijk zegt hij dat hij er niet zeker van is dat vertrouwelijke informatie die hij aan ons geeft ook vertrou welijk blijft." Samsom wil de staatssecretaris via een motie dwingen de stukken toch ter in zage te geven. „Ik moet natuur lijk nog zien of zo'n motie het haalt, maar in februari waren al le partijen nog eensluidend in de wens dat ze die rapporten wil den inzien." (Advertentie) KWADENDAMME - De Zeeuw se bands Surrender en Du Driefstang treden vanavond op in café 's Lands Welvaren in Ka- fflendamme. Dat gebeurt vanaf 21.00 uur. Du Driefstang presenteert te kens zijn eerste dvd, een regi stratie van een concert dat de groep in januari van dit jaar gaf. De titel van de cd wordt tot de presentatie geheim gehou- i&en. MIDDELBURG - De Statenfrac- tie van GroenLinks vindt dat Gedeputeerde Staten in gebreke Blijven door het samenvoegen van de twee Zeeuwse water- Schappen te laten schieten. Vol- i gens de fractie zijn Gedeputeer de Staten toezeggingen niet na- j gekomen. In schriftelijke vragen eisen de [Statenleden L. Harpe en M Wiersma opheldering. Ze wil len weten waarom GS niet met fe waterschappen zijn gaan pra ten over samenwerking. Daar- loor heeft de provincie volgens JroenLinks de regie uit handen [egeven. Ze vragen of het klopt lat met name het waterschap Zeeuws-Vlaanderen alle mede werking aan een fusie-onder- :oek weigert. Waterschap ieeuwse Eilanden heeft zich gteeds bereid getoond aan een lergelijk onderzoek mee te wer ken. De Statenleden wijzen erop dat de provincie wel degelijk moge lijkheden heeft om waterschap pen op te heffen of samen te voe gen: de Waterschapswet bevat daarvoor spelregels. Wel moet aarover met de betreffende wa- erschapsbesturen worden over- egd. jong jaar november diende iroenLinks een motie in over Êen fusie-onderzoek. Die werd Jangehouden na de toezegging 'an gedeputeerde J. Suurmond WD. bestuurlijke aangelegen- eden) dat hij op korte termijn actie zou ondernemen. Wiersma in Harpe stellen vast dat die be- ofte niet is nagekomen. Ie fractie dringt erop aan op zo cort mogelijke termijn met een landpunt van het dagelijks pro vinciebestuur over de water- chapsfusie te komen. Niels van der Hart (10) en zijn zusje Eline (5) genoten gisteren intens van de Dreamnight in Waterland Neeltje Jans. foto Lex de Meester door Maurits Sep NEELTJE JANS - „De waterglijbaan", glundert Niels. Die vindt hij het leukst. Maar bij de zeehondenshow vermaakt hij zich ook prima. Niels geniet, met zijn fa milie, van een gratis avondje Waterland Neeltje Jans. Het attractiepark liet gisteravond een kleine tweehonderd mensen voor niks binnen tijdens de Dreamnight at the Zoo. Een evenement voor gezinnen met ernstig zieke kinderen, waaraan vooral dierentuinen meedoen. Waterland Neel tje Jans sloot zich vorig jaar ook aan. Net als toen dreigt het weer een spelbre ker te worden. Maar na de hoosbuien aan het eind van de middag is het rond zeven uur toch weer droog en kunnen de kinde ren naar buiten. Niels (10) uit Kruinin- gen is net op tijd voor de eerste zeehon denshow van de avond. Dreamnight at the Zoo is een mooi initiatief en niet al leen belangrijk voor haar zoon, vertelt moeder Franny van der Hart. „Het is leuk voor de kinderen. Het is lekker rus tig op zo'n avond en ze kunnen overal goed bij. En voor ons is het ook leuk, want je komt hier mensen tegen die het zelfde meemaken als jij. Situaties zijn herkenbaar, dus je praat heel gemakke lijk met elkaar." Waterland stelde dit jaar 500 gratis toegangskaarten ter be schikking aan (kinder)ziekenhuizen en instituten. Die konden de kaarten verde len onder hun patiënten. Niels is voor het tweede jaar uitgeloot. Hij weet wat hem te wachten staat. En dus ligt het voor de hand waar hij heen wil nadat de zeehon den zijn gevoerd: de waterglijbaan. GOES - Koningin Beatrix be zoekt vrijdag 10 juni een specia le markt in Goes van streekei gen producten. Die is van 13.00 tot 20.00 uur op de Grote Markt. Koningin Bea trix maakt volgens planning van 15.50 tot 16.30 uur een rond gang over de markt. Vijfender tig deelnemers worden ver wacht en de Zeeuwse Muzikan ten treden op van 14.00 tot 17.00 uur. De Zeeuwse Muzikan ten vormen een orkest dat uit vijftig mensen met een verstan delijke handicap bestaat. (Advertentie) Moor Rinus Antonisse MIDDELBURG - Mosselzaad- kweek en -hangcultures in de Oosterschelde mogen andere be langen, met name die van de na tuur. niet aantasten. De natuur lijke voedselproductie in de zeearm moet geen nadeel onder binden van de proeven. Dit stelt het Overlegorgaan Na tionaal Park Oosterschelde (NPO) in een brief aan Rijkswa terstaat Zeeland en het ministe- 'ne van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). De vi- jsie houdt in dat de omvang van (de diverse kweekactiviteiten be- [rensd is. )p zich heeft het overlegorgaan ;een moeite met proefopstelin- en om te onderzoeken of mos- elzaad op een andere wijze ge ronnen kan worden in de Oos terschelde. Als locaties zijn daar voor in beeld: het open gebied tussen Zierikzee en Colijnsplaat (Vuilbaard). Mastgat in de nabij heid van de scheepvaartroute Wemeldinge-Krammersluizen, de Krammer voor de plaat van Oude Tonge en het Slaak tussen de bufferbekkens van de Kram mersluizen. Bij het toepassen van hangcultu res (mossels aan touwtjes met drijvers aan de oppervlakte) is met name de invloed op het land schap van belang. Het overlegor gaan vindt dat er spelregels no dig zijn voor drijvende en onder gedoken systemen. Bovendien dringen verschillende leden aan op snelle duidelijkheid over het uitgifte- en vergunningenbeleid voor mosselhangcultures. Scheepvaart Om beheertechnische en nau tische redenen acht het overleg orgaan proeflocaties in de direc te nabijheid van de scheepvaar troute tussen Krammersluizen en Kanaal door Zuid-Beveland ongewenst. „Het losslaan van een mosselzaadinstallatie door een aanvaring of een storm kan desastreuze gevolgen hebben voor de scheepvaart." De locatie Mastgat vindt het Overlegor gaan daarom niet aanvaard baar. Nadrukkelijk wordt aandacht gevraagd voor andere belangen als garnalenvisserij, recreatie, natuur, scheepvaart en land schappelijk schoon. Vraag is in hoeverre de proeven met mossel- zaadkweek en hangcultuur zich daarmee verdragen. Dat moet volgens het overlegorgaan na der onderzocht worden. Draagkracht De mosselzaadwinning en de mosselkweek in hangcultures kan invloed hebben op de draag kracht van het natuurlijk sys teem in de Oosterschelde. Het mag niet zo zijn dat de proe ven te veel van het beschikbare voedsel dat in de zeearm wordt geproduceerd (biomassa), ge bruiken. Het betekent dat de proeven beperkt van omvang moeten zijn. meent het overleg orgaan. De proefnemingen hou den niet in dat daarmee al is be sloten tot het plaatsen van in stallaties voor mosselzaadwin ning en uitbreiding van hangcul tures, aldus het overlegorgaan. Daarvoor dient een aparte proce dure te worden gevolgd. lANGE DELFT 16 MIDDELBURG KORTINGEN TOT ^%Q/ mODE Hr WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17