>zc Scheldestraat verloedert snel Zondag 5 juni MIDDELBURG Terug naar Irak, dat kan toch niet? VERSCHOQRE Straks gaat Middelburg ervandoor met ons festival Man uit Sluis komt om bij verkeersongeval www.rockaroundthebridge.nl Vlissingse buurtbewoners bang in hun eigen straat Onduidelijkheid over gebruik Zeelandhallen WWW.VERHUIS.INFO Parkeergarage Vlissingen gesloten Gewonden bij kop-staartbotsing Mannen beboet voor baldadigheid Brug bij Bru bijna gebruiksklaar koopzondag detropen Dance/Rock Around The Bridge Vrijdag 17 juni aanvang 17:30! |Jjj Cor Fijneman Dj Ghost Darkraver Erick e. Reza n ax fflt Zaterdag 18 juni aanvang 14:30: fin Di-red Triggerfinger Jaya the Cat Nailpin ,€26,50 Bevallen "Het komt goed met DELTA!" I dactie: 0113-315649 rfW.pzc.nl mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes jvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; rtjeuws-Vlaanderen: 0114-372770; (Nationaal: 020-4562500. jöterdag 4 juni 2005 Tuurlijk... de beste kleurenfoto's Op de originele wijze op I Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Walcheren Hnnr Wendy van den Hurk GISSINGEN - Wat tien jaar ge leden nog een 'superstraat' was, is nu verworden tot een tweede Jonedijkestraat. Dat zeggen be woners over de Scheldestraat. Ze zijn bang en teleurgesteld in de gemeente Vlissingen. Onder nemers zeggen liever nog vatt in te vertrekken dan morgen. Je Scheldestraat onderging vier jaar geleden een totale opknap- leurt. De klinkers werden eruit r ild en er kwam asfalt voor i de plaats. De straat werd bre- 'êr gemaakt, er kwam meer ver- ichting en ook zitbankjes, 'och valt van sfeer weinig te nerken, stelt D. Altena van de elijknamige meubelzaak. Daar- toven wonen drugsverslaafden. Dan drie, dan een stuk of tien. )ie jongens lopen 's ochtends m negen uur met een blik bier e deur uit. Dat is geen reclame roor mijn zaak. Ze schoffelen ze- mwachtig op de stoep en drugs dealers gooien bij elke levering iteentjes tegen het raam. Die ge- jruikersruimte van het HKPD Huiskamerproject voor Drugs- lerlaafden, red.) bij mij boven wordt gedoogd." Want bellen net de politie en de gemeente leeft Altena 'al vaak genoeg' ge- [0an. Alleen haalt het volgens iem niets uit. „Die leggen mijn dacht op een stapel papier en ia hoor je er niets meer an. Laatst ben ik met een me- hadonflesje, dat op de stoep j, naar het HKPD gegaan. Oh, dat mag niet', kreeg ik te loren. Verder niets." Utena ziet het als een geluk dat hij een vaste klantenkring heeft. Van voorbijgangers hoeft de on dernemer het niet te hebben. ijioor Harmen van der Werf GOES - Voor de Zeelandhallen I in Goes moet veel duidelijker worden omschreven wat er wel en niet mag aan detailhandelsac tiviteiten. De Kamer van Koop- Ihandel Zeeland heeft dit aan de j|gemeente Goes gevraagd om te Ivoorkomen dat onder meer de [Goese binnenstad in de wielen vordt gereden. let is een goede zaak dat de Zee- andhallen worden vernieuwd. )e Kamer van Koophandel leeft daar niets tegen, integen- leel, want het gaat tenslotte om een voor Zeeland belangrijk ieurzen- en evenementencom- ilex'. 'och is het nodig, vindt de Ka mer van Koophandel, om enkele waarschuwingen te laten horen ian het adres van de gemeente Joes. it college van B en W van ?oes wil 'aan de evenementen- ïal verwante detailhandelsacti- jteiten' toestaan en dat stuit de lamer van Koophandel tegen fle borst. De omschrijving is te vaag, oor- leelt de Kamer, en laat te veel «imte open voor allerlei vor- ben van detailhandel. Dat kan met name voor de winkels in de se binnenstad wel eens ge ien hebben. is voor de Kamer van Koop handel niet de enige reden om in de pen te klimmen. De discussie prder dit jaar over een stoffen- leurs in de Zeelandhallen heeft tangetoond dat er een vervelend iridisch steekspel over zo'n ac- viteit kan ontstaan. Niemand indt dat soort conflicten pret- ig, aldus de Kamer, en niemand is er ook bij gebaat, andaar dat de Kamer van ;oophandel er bij het dagelijks estuur van Goes op aandringt i het bestemmingsplan veel pre ker aan te geven wat er wel n wat er niet in en om de Zee- andhallen mag gebeuren aan de- ailhandelsactiviteiten. „Het totale winkelpubliek is ver anderd. Ik heb best ooit overwo gen om weg te gaan. Ik ben zelfs al verder gaan kijken. De Spui- kom, Mortiere. Maar als midden stander kun je niet zomaar weg. Het baart me serieuze zorgen of ik hier door kan gaan." Een collega-ondernemer van de overkant zegt bang te zijn. Bang om 's avonds haar hondje uit te laten en bang voor een kei door het raam. Vandaar dat ze liever anoniem wil blijven. „Het is me al eerder overkomen, vandaar. Vroeger kon je hier fatsoenlijk een ommetje maken, nu is dat veranderd. Laatst, toen ik naai de Verkuijl Quakkelaarstraat liep, stond een jongen zijn arm af te binden. Heroïne te spuiten, midden op straat, 's Avonds lijkt de straat een racebaan. Overal herrie, overal hangjeugd. Als ik het geld zou hebben, was ik weg." Ook de bloemist van Mies vindt dat de Scheldestraat verloederd is geraakt. „Soms zie ik dat in één pand dertig mensen wonen. Maar wie hoort ons nou? We ma ken er maar een gekkigheidje van, ondernemers onder elkaar. Anders is het niet leuk meer." Toch kent de straat ook onderne mers die tevreden zijn over hun afzetgebied. Zoals H. Pel van da mesmodezaak Shop 54. Ze geeft direct toe na sluitingstijd weg te zijn uit de Scheldestraat en dus niets merkt van overlast, die zich volgens de buurt voorname lijk in de avonduren afspeelt. „Overdag zijn we hard bezig de straat een goede uitstraling te geven. Staat een zaak te huur, dan zit er gauw genoeg iemand anders in, iedereen schildert zijn gevel. Ja, ik zie wel steeds vaker openlijke drugsdeals. Zelf heb ik daar geen last van." Bur gemeester A. van Dok-Van Wee- Ie zegt niet te zien dat de Schel destraat achteruitgaat. „Dit is de tweede keer dat ik met een klacht vanuit de buurt wordt geconfronteerd. De eerste keer heeft het tot extra observa tie van politie geleid. Hoewel ik bijna dagelijks door de Scheldestraat kom, zie ik ook niet alles. Laat die ondernemers naar mij komen. Ik luister liever naar wat mensen te zeggen heb ben." Ruim 65 asielzoekers protesteerden gisterochtend op de Markt in Middelburg tegen het asielbeleid van minister Verdonk. Rechts, met megafoon, G. Aomidghaemi. foto Lex de Meester door Selma Osman MIDDELBURG - Iraniër G. Ao midghaemi slaapt er niet meer van. De Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) wil hem na zes jaar terugsturen naar zijn land. Maar tekenen voor terugkeer is het tekenen van een doodvon nis, zegt de Iraniër geëmotio neerd. Zijn broer is opgehangen, zijn moeder vermoord. Hij weet niet waar hij met zijn vrouw en twee kinderen (13 en 19 jaar) heen moet. De Markt in Middelburg staat vrijdagochtend vol met mensen als Aomidghaemi. Ruim 65 asiel zoekers protesteren tegen het asielbeleid van minister Ver donk. 'Asielzoekers zijn men sen, asielzoekers hebben rech ten', roepen zij als ze het plein komen opgelopen. Ze klappen erbij en dragen spandoeken met leuzen: 'Als Verdonk Nederland al niet veilig vindt, hoe kan ze dan al die mensen terugstm-en naar Irak?'. En, naast een kari katuur van minister Verdonk: 'Vol is wel zo gezellig hè tante Rita'. De demonstrative is een initia tief van GroenLinks. Fractie voorzitter J. van Nieuwenhui- zen en raadslid E. Heringa van de ChristenUnie steken de asiel zoekers een hart onder de riem. „Jullie moeten weg, en dat vin den wij heel erg", zegt Van Nieu- wenhuizen. Heringa schaamt zich dat hij Nederlander is. „De manier waarop jullie behandeld worden, slaat nergens op." De asielzoekers laten belletjes ho ren. Zè zijn het roerend met hem eens. „Verdonk moet weg", wordt er geroepen. Wethouder A. van 't Westeinde is bijna net zo verontwaardigd als de twee raadsleden. „De mi nister heeft gezegd dat er nie mand op straat komt te staan. Maar het gebeurt wel. Middel burg heeft een signaal afgege ven naar minister Verdonk om haar verantwoordelijkheid te ne men." Zijn collega-wethouder A. de Vries heeft deze week de minis ter gevraagd om de asielaan vraag van de Irakese familie Aziz opnieuw te bekijken. Dat gezin staat vrijdag vooraan. Met de jongste telg nog in een wandelwagentje. Op 7 juni staan vader en moeder met hun vijf kinderen op straat. „Dat is toch niet menselijk", klaagt me vrouw Aziz. „Dit hadden we van een democratisch land als door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het gemeentelij ke zwaard van Damocles, dat bo ven Film by the Sea hangt, ver ontrust de Scheldestad. De Vlis- singers willen hun internationa le filmfestival niet kwijt. Zo den ken ook 'derden' erover. Frans van de Velde, stadspromo- tor, waarnemend voorzitter van de stichting Vlissingen 2010: „Film by the Sea is bij uitstek een evenement dat de stad op de kaart zet. Het is iets groots, dat veel bezoekers trekt die blijven komen. Vlissingen is toch een ar beidersstad en als je ziet wat we aan evenementen hebben, zie je dat we met cultuur goed bezig zijn. Het filmfestival is daar een voorbeeld van. Misschien wordt het onderschat. Of de gemeente dat ook doet? Voor mijn gevoel zien ze het fes tival wel als waardevol, maar het moet natuurlijk gedragen kunnen worden. Vlissingen gaat niet ten onder, als het filmfesti val zou verdwijnen. Het zou een gemis zijn" Joost van Damme, directeur van Hotel Arion, logeerplek van film crew- en fans tijdens de festival- dagen in september: „Film by the Sea is fantastisch. Het heeft een haast on-Vlissing se uitstraling, gaat tot ver over de landsgrenzen. Dat moeten we binnenhouden. Dat is onze geza menlijke verantwoordelijkheid. Laat de gemeente de subsidie an ders stapsgewijs afbouwen, zo dat het bedrijfsleven kan bij springen. Anders zou de gemeen te het faillissement veroorza ken. Ze moeten zich sowieso afvragen of een ton een hoog be drag is, als het om het verlies van het filmfestival gaat. Het festival is heel waardevol voor Vlissingen. Dat moet je goed in schatten." Anneke van Dok - Van VVeele, burgemeester van Vlissingen: „Als het om bezuinigen gaat, heb ik overal moeite mee. Het is echt een politieke afweging. Een tekort moet je dekken door tarieven te verhogen of te bezui nigen en op dit moment staan al le posten ter discussie. Het is (Advertentie) DELTA N.V. een ontzettend leuk festival, maar de bibliotheek is even leuk. Daar kan ik geen onder scheid tussen maken. Ik weet al leen dat we voor 3,6 miljoen moeten bezuinigen." Ad Weststrate, directeur van Cinecity, de bioscoop waar Film by the Sea tien dagen te zien is: „Mijn telefoon staat niet stil. Ie dereen wil erover praten en nie mand begrijpt waarom het colle ge nou net op het filmfestival wil korten. Waar ik overigens in de politiek niemand over hoor is het feit dat tijdens het filmfesti val bijna een miljoen in de regio wordt gespendeerd. Ze krijgen het tien keer terug. Voor mijn gevoel weet de ge meente absoluut niet wat er leeft in de stad. Seijbel van het CDA wilde dat haar stad schoon, veilig en af is. Nou, dan geven we die mevrouw fijn een bezem. Het festival hoort bij Vlissingen. Anders gaat Middel burg er straks mee vandoor." (Advertentie) verhuizen? VLISSINGEN - De parkeergarage Scheldeplein in Vlissin gen is van maandag tot en met woensdag gesloten. Er wordt groot onderhoud aan de garage gepleegd. Donder dag is een gedeelte van de garage weer geopend. Naar ver wachting kan de garage vrijdag weer volledig gebruikt worden. OOSTKAPELLE - Bij een kop-staartbotsing op de Noord- weg in Oostkapelle zijn gisterochtend drie mensen ge wond geraakt. Twee van de drie auto's raakten total loss. Een 51-jarige vrouw uit de gemeente Veere en een 64-jari- ge Amerikaan stonden te wachten om linksaf een erf op te rijden. Een 84-jarige vrouw uit de gemeente Veere zag dit te laat en botste achterop. De Amerikaan en zijn vrouw moesten door de brandweer uit de auto worden bevrijd. Ze zijn met nek- en rugklach ten voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De 84-jarige vrouw raakte gewond aan haar gezicht. Ook zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Na behandeling kon ie dereen weer naar huis. De wagens van de Amerikaan en de 84-jarige vrouw moes ten worden weggesleept. De 51-jarige bestuurster uit Veere kwam met de schrik vrij. VLISSINGEN - Twee Vlissingers van 21 en 22 jaar oud zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in Vlissingen aangehouden voor baldadigheid. Ze worden ervan ver dacht enkele marktkraampjes omver tè hebben getrok ken. De mannen hebben boetes gekregen voor de balda digheid en het niet kunnen tonen van identiteitspapieren. BRUINISSE - De tweede brug bij Bruinisse wordt naar verwachting eind volgende week in gebruik genomen. De officiële opening is op zaterdag 25 juni. Minister Peijs komt daarvoor naar Bru. De nieuwe brug ligt in de zogenoemde bypass bij de Gre- velingensluis. Als de huidige brug over de sluis openstaat, kan het verkeer toch doorrijden via de tweede brug. Hier mee komt een einde aan veel fileleed, met name in het zo merseizoen. In die periode rijden dagelijks zo'n 20.000 voertuigen over de brug en passeren enkele honderden plezierjachten het sluizencomplex. Tijdens het in- en uit varen van de sluis staat de brug gemiddeld 15 minuten open en dit veroorzaakt lange wachtrijen. De constructie met een bypass over een drukke sluis is niet nieuw voor Zeeland. Over de sluis in de Zandkreek- dam bij Kats ligt ook een bypass. BIERVLIET - Een 54-jarige automobilist uit de gemeente Sluis is donderdagavond om het leven gekomen bij een eenzijdig verkeersongeval in Biervliet. De man reed omstreeks elf uur op de Isabellaweg frontaal te gen een boom aan. Hij is ter plaatse overleden aan zijn ver wondingen. De oorzaak van het ongeval in Biervliet is nog niet bekend. Tot en met mei dit jaar zijn er ze ven dodelijke slachtoffers in het Zeeuwse verkeer gevallen, van wie twee in Zeeuws-Vlaande- Nederland niet verwacht." Ze zijn vier jaar geleden Irak ont vlucht. „Iedereen kent de situa tie in Irak. Terugkeer betekent onze dood", zegt vader Fadil. Hij peinst er niet over om terug te gaan. „Het komt allemaal door Ver donk en de IND", vervolgt hij. „Het Nederlandse volk is tole rant. Daar hebben we een goed contact mee." Aziz begrijpt niet dat de minister niet inziet waar om het gezin naar Nederland is gevlucht. „Als wij in Irak kon den leven, waren wij niet hier. We komen echt niet voor het geld." (Advertentie) is gezellig winkelen (Advertentie) Marcel Joosse, fervente filmfan, bezoekt tijdens Film by the Sea zestig films in krap tien dagen tijd: „Het festival heeft zich de laat ste jaren super ontwikkeld. Ik bezoek ook andere filmfestivals, maar Vlissingen heeft die mari tieme sfeer. Het is een knaller. Ook mijn studiegenoten van de Filmacademie komen graag naar Film by the Sea. Geen en kel ander festival toont klassie kers uit 1910. Leo Hannewijk is niet zomaar door een intematio- nele bond van cinemadirecteu ren uitgekozen tot beste festival directeur. Het collegevoorstel bewijst maar weer hoe groot de afstand is tussen politiek en bur gers. Ze zien het festival niet voor vol aan." zie pagina 4 commentaar (Advertentie) 3 GANGEN KEUZEMENU St. Rock Around The Bridge Sas van Gent i.s.nt. Het Feest presents: Dallas Tripoli Isle of man Bliss System Error Kijk voor meer info over programama, camping etc. op: zeeuwse almanak Damplein 27, Middelburg Tel. 0118-637 422 www.restaurantdetropen.com Kermend van de pijn stortte de speler ter aarde. Niets aan de hand, oordeelde de scheids rechter op het Terneuzense voetbalveld. Fopduik, of een nog betere voetbalterm: een schwalbe. Dat vond ook de verdediger, die zijn been zou hebben uitgestoken naar de schreeuwende spits. „Ga nou maar weer staan, ventje. Mijn vrouw is twee keer bevallen en die schreeuwde toen lang niet zo hard als jij nu doet!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13