PZC Plan voor behoud historische vloot ara&ï PZC Meer geld voor koop woningen bouwput WEEKJE Turnsters halen ook zonder coach finaleplaatsen 19 Korendijk in Middelburg is volgens stichting beste locatie voor haven Dokbrug Vlissingen komt eraan Rijverbod dronken bestuurders Prijs voor bestrijding wachttijd Scholieren in actie voor klasgenoot 25% KORTING DETROPEN DUlÜefTAïï IKBSi zeeuwse almanak Honderd een schommel Restanten uit gezonken schip Vernieling ONTDEKKINGS b rijdag 3 juni 2005 editie Walcheren oor Nadia Berkelder IDDELBURG - Aan de Koren - jk in Middelburg moeten tien [plaatsen komen voor histori- he schepen. Dat is goed voor it aanzien van de binnenstad, aarnaast wordt de historische oot behouden en kan het pu- iek kan wat opsteken over de «schiedenis van schepen. men te liggen, moeten aan een aantal criteria voldoen. Ze moe ten minimaal vijftig jaar oud en authentiek zijn, ze moeten repre sentatief zijn voor het maritiem erfgoed en ze moeten ingeschre ven staan bij het nationaal regis ter varende monumenten. Vol gens Springer kunnen dat soort schepen een positieve bijdrage leveren aan het historische ka rakter van Middelburg. Scheeps eigenaren worden verplicht een informatiebord bij hun boot te zetten. Er zou voldoende belang stelling zijn om de haven vol te krijgen. Watersportvereniging de Arne is niet gelukkig met het plan, zei voorzitter J. de Meester. „We hebben problemen met het ko men en gaan van grote schepen in die haven. Met name in de zo mer kan het er behoorlijk vol lig gen. Dat gedeelte is niet ge schikt om heen-en-weer te va ren." Volgens Springer is de his torische haven niet bedoeld voor passanten. Hij zei te ver wachten dat een schip gemid deld één keer per maand dooi de jachthaven aan de Kinder dijk zal varen. De stichting wil de haven volgend jaar in ge bruik nemen. KOUDEKERKE - Een 36-jarige automobilist uit Vlissin gen is in de nacht van woensdag op donderdag aangehou den omdat hij dronken achter het stuur zat. De man werd gepakt op het Dorpsplein in Koudekerke. Hij mocht de eerste vijf uur niet meer autorijden. Hij kreeg ook een boe te. Op de De Ruyterstraat in Koudekerke was een uurtje eerder al een 42-jarige inwoner van de gemeente Veere aangehouden voor dronken rijden. Hij moest de auto een uur laten staan. Ook hij kreeg een boete. VLISSINGEN - De wachttijd voor kaakchirurgie is in Vlissingen teruggebracht van drie tot vijf maanden naar drie weken. De Maatschap Kaakchirurgie Zeeland kreeg dat in drie maanden gedaan. Daarvoor kreeg de maat schap gisteren de jaarlijkse Kwaliteitsprijs van Zieken huis Walcheren. Kaakchirurg en projectleider Dr. R.H.K. Batenburg nam de prijs in ontvangst: een bedrag van 2300 euro uit het fonds van Stichting De Godshuizen. Het ziekenhuis eerde gisteren nog twee projecten. Het eer ste is een programma dat de kosteneenheden voor behan delingen voor medisch specialisten makkelijk te bepalen maakt. Het tweede project houdt in dat de afdeling voor intensieve zorg bij bepaalde ernstig zieke patiënten de bloedsuikerspiegel op een bepaald niveau houdt, waar door die veertig procent meer kans hebben te overleven na operatief ingrijpen. DOMBURG - Klasgenoten van de uitgeprocedeerde Mago- med Lianov (14) uit Grijpskerke hebben gisteravond de Veerse gemeenteraad gewaagd contact op te nemen met de Immigratie- en Naturalisatiedienst om te vragen of die het dossier van Magomed nog eens goed wil bekijken. De leerlingen van scholengemeenschap Scheldemond vertel den dat Magomed in Nederland moet blijven omdat een goede leerling is, het in Nederland naar zijn zin heeft en goed Nederlands spreekt. De klasgenoten overhandigden handtekeningen aan burgemeester A. de Bruijn. Wethou der W. van Tatenhove waardeerde de actie, maar bena drukte ook dat de gemeente het dossier van Magomed niet kent. „Ik vind jullie oproep sympathiek, maar we zul len die handtekeningen pas doorsturen nadat we er over leg over hebben gehad met de stichting Inlia, die opkomt voor uitgeprocedeerde asielzoekers." (Advertentie) op onze Kids-collcctie O.A. RIVLR WOODS CAASTRA 8c BARBARA i ARBER 8c TOMMY Hll.FIGKK 8c IIMBF.K1 ANI) Langstraat 11-13, Zoutdandc Tel. (0118) 566003 Ook zondags «pen (Advertentie) Dis THAT 3 GANGEN KEUZEMENU voor 26,50 Damplein 27, Middelburg Tel. 0118-637 422 www.restaurantdetropen.com (Advertentie) Café - Restaurant £.<vf£Si<^e (Advertentie) in den JfjO ClGY* (Advertentie) •dactie: 0113-315649 ww.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl jstbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; seuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. In Middelburg kocht een man op leeftijd planten bij een bloemist. „Zal ik die even voor u naar de auto brengen mijnheer?", vroeg een perso neelslid. „Ben je mal", ant woordde de aangesprokene, „ik ben nog geen honderd." „Nee, dat dacht ik ook niet", zei de verkoper, „maar als ik vragen mag, hoe oud bent u ei genlijk?" „Negenennegentig", ant woordde de senior en hij wan delde kwiek met de aankopen naar zijn voertuig. GRIJPSKERKE - Kinderen uit Grijpskerke zamelen vanaf van daag geld in voor een schommel. De schommel is speciaal be doeld voor blinde, slechtziende en meervoudig gehandicapte kinderen. De kinderen gaan voor die actie vanavond langs de huizen in Grijpskerke om plantjes te ver kopen. Zaterdagavond van 19.00 tot 22.30 uur is er een disco met ver loting in de Opstandingskerk en op zondagmorgen om 10.00 uur een dienst met als thema 'Barti- meus', in diezelfde kerk. door Selma Osman VLISSINGEN - Uit het zand van het opgeruimde wrak van de Alan A. Dale is een aantal bij zondere voorwerpen naar boven gekomen. „Typisch Ameri kaans", noemt directeur Wil- bert Weber de gebruiksvoor- werpjes die vanaf vandaag een maand lang in het open depot van het Muzeeum te zien zijn. De Alan A. Dale zonk in decem ber 1944 op de Westerschelde. Het schip kwam uit de Verenig de Staten en was op weg naar door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voor de aan koop van woningen rond de bouwput in Middelburg is meer geld nodig. Het gemeentebe stuur heeft meer armslag nodig om onderhandelingen af te ron den. De gemeenteraad beslist eind de ze maand of er extra geld be schikbaar wordt gesteld. Om welk bedrag het gaat, wil de ge meente niet openbaar maken. In maart stelde de gemeenteraad ook al geld beschikbaar voor de aankoop van woningen. Ook toen is niet bekendgemaakt hoe hoog de kosten waren. Wel is duidelijk dat de aankoop van woningen niet ten laste komt van het bouwbudget van het theater. Door de huizen na her stel te verkopen en door het in nen van verzekeringspremies hoopt de gemeente het geld te rug te verdienen. Inmiddels zijn twee woningen in -de Korte Noordstraat en vier huizen aan de Koningstraat ver kocht aan de gemeente. Over minstens twee panden aan de Koningstraat lopen nog onder handelingen. Verder is van vier huiseigenaren nog onduidelijk of ze hun woning willen verko pen. Het extra geld is voor de zo mer nodig om snel knopen te kunnen doorhakken. In juni is de laatste raadsvergadering voor het zomerreces. Lekkages Een aantal woningen in de om geving van de bouwput is zwaar beschadigd door de werkzaam heden. De eerste schade ont stond tijdens de sloop van de Ge neraal Berghuijskazerne. De si tuatie werd erger tijdens het gra ven van de put.. Door lekkages in de bouwput waren er schom melingen in de grondwater stand. Bovendien vonden er ver zakkingen plaats. Het werk aan de bouwput ligt sinds begin maart stil. Eind deze maand wordt beslist wat er met de bouwp;it moet gebeuren. lat was het pleidooi dat de lichting ligplaatsen histori- :he schepen gisteravond hield oor gemeenteraadsleden. De aven zou plaats moeten bieden an tien schepen van verschil- nd formaat, waarvan een root deel bewoond is. Het plan haalbaar als de gemeente een wart miljoen euro investeert, r is geld nodig om de schepen an te sluiten op de riolering en p op nutsvoorzieningen en ooi' bijvoorbeeld steigers. Dat èdrag kan lager worden als er ijdragen komen van fondsen. Ie stichting, die nog in oprich- ng is. heeft vier mogelijke loca- es onderzócht voor de histori- che haven: Het Prins Hendrik- ok bij de Dam, de Nieuwe Ha- en. de Buitenhaven bij de Punt de binnenhaven aan de kant an de Korendijk. Volgens secre- ii'is J. Springer ligt de Koren- ijk het meest voor de hand. De uitenhaven is nadelig voor wa- irsportvereniging De Arne. len haven in het Prins Iiendrik- ok of de Nieuwe Haven bete ent bovendien dat er bruggen loeten worden vervangen. Die unnen nu niet open. je woonboten die aan de over- ant van de Korendijk liggen, an de Londense kaai, kunnen lijven liggen. e schepen die in de haven ko- LISSINGEN - Vandalen heb- en woensdagavond vernielin- en gepleegd aan een woning an de Johan Melchior Kamper raat in Vlissingen. >e ruit van de achterdeur werd igegooid. Ook het parket, dat de keuken op de vloer lag, en en lade van het keukenblok lakten hierdoor beschadigd. Advertentie VLISSINGEN - Nog even en dan zijn de Vlissingers ver lost van verkeersperikelen in de stad. De eerste hand aan de Dokbrug is gelegd. Met heistellingen zijn giste ren de pijlers in de grond geslagen en ook de landhoof- den krijgen deze week een plek aan wal. Dan volgt de betonconstructie met stalen oplegging. Vlak onder de bovenbouw komt een draaibaar ponton te liggen en dat is volgens projectleider B. Schrikenberg 'uniek in Neder land'. „Nergens zie je bruggen die gebruik maken van een ponton." Het draaibare gedeelte is nodig om scheep vaart door te laten. Nu is er nog geen scheepvaart, maar dat gaat veranderen zodra het Scheldeterrein zijn meta morfose ondergaat. Veel transport van materiaal gaat dan over het water. De brug, die door de gemeente voor een aantal jaren is aangekocht, ligt nu nog op de werf in Aalst. Begin september komt het gevaarte naar Vlissin gen. Hoewel het werk de afgelopen maanden niet zo vlot vorderde, heeft Schrikenberg nu het volste vertrou wen in het tijdschema. „We stomen goed door. In okto ber kunnen automobilisten vanaf de Koningsweg over de Dokbrug naar het centrum van de stad rijden." Dat gaat over een stukje Scheldeterrein. Dus kunnen de Vlis singers nog genieten van het nostalgische uitzicht ook. foto Ruben Oreel malta-last-minute.nl Antwerpen om daar de troepen te bevoorraden. Bij Vlissingen werd de boot getorpedeerd door een Duits onderzeebootje. De be manning bleef tot de derde dag aan boord. Toen er geen redden meer aan was, ontvluchtte zij het brandende schip. In het Muzeeum liggen nu de spullen die aan boord zijn ach tergebleven. Bijzonder zijn twee armbanden met plaatjes waarop de namen en registratienum mers van twee Amerikanen zijn gegraveerd. Het gaat om een sol daat en een sergeant. Weber wil ze bij de rechtmatige eigenaars of hun nabestaanden bezorgen. Voor zijn zoektocht schakelt hij de Amerikaanse ambassade in. Omdat er registratienummers bekend zijn, is Weber er voor 99 procent zeker van dat de Ameri kanen worden gevonden. Andere persoonlijke voorwer pen zijn horloges, aanstekers, scheermesjes, een plastic foto toestelletje, en zelfs een brilmon tuur van schildpadbeen. Erg mo dern en dus Amerikaans. „Zij droegen al armbandhorloges toen wij nog met deze klokjes he pen" zegt Weber, wijzend op een aantal zakhorloges. Dobbelstenen Ook wordt duidelijk hoe de Amerikanen hun vrije tijd door brachten. Met dobbelen en knik keren. Er zijn maar liefst 62 ge kleurde dobbelstenen gevonden, sommige prachtig transparant. „Dit is heel vroeg plastic", weet de museumdirecteur. „Het zijn dobbelstenen die je in Ameri kaanse jaren-dertig-films al ziet. In Nederland kwam plastic pas ver na de oorlog." Maritiem publicist Cor Heij- koop vermoedt dat de gevonden spullen niet aan de bemanning van de Alan A. Dale toebehoor den, maar aan de troepen die zij gingen bevoorraden. „Vermoede lijk is het de inhoud van kerst en welfarepakketten die in de ruimen lagen." De bemanning had namelijk geen militaire ran gen, zegt hij, duidend op de ge vonden armbanden. De spullen zijn aan het Muzeeum geschon ken door Rijkswaterstaat die zorg draagt voor de opruiming van het wrak. Het zoeken naar munitie in de resten van de Alan A. Dale is vorige week afgerond. Naamplaatjes, dobbelstenen, een brilmontuur; uit de geruimde Alan A. Dale duiken allerlei gebruiks- voorwerpjes v^n bemanningsleden op. foto Lex de Mees'er At&tfwt /VlALTA Kijk aanstaande zaterdag voor PZC abonneevoordeel en maak kans op kaarten voor de filmpremière van Madagascar. het alfabet van Zeeland (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9