Opvattingen in overvloed PZC PZC ctie Expositie Goes En Passant Zomertentoonstelling 'HandelWandelGoes' Goes feliciteert Goes bianea HELPNET GELUK'N HANDJfl A nd i-huf 404040 Verras een familielid of een vriend(in) met een cadeau abonnement op de PZC het alfabet van Zeeland HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT. HELP AFRIKA. OM ZELF EEN MENSWAARDIG DESTAAN OP TE DOUWEN. GIRO 8829 IN LEIDEN. TEL 071-5769476 OF WWW.AMREF.I vrijdag 3 juni 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-maü:Lezer sredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. U blijft ons, dag in dag uit, nauwlettend volgen, goede lezer en dat stellen we op prijs. Onver schillige lezers, daar hebben we het niet zo op. Kwesties die de afgelopen da gen onder onze aandacht wer den gebracht, hadden nogal eens te maken met geografische naamgeving. Zo was er een lezer die merkte dat we de Schouwse buurtschap Schutje aanduidden als 't Schutje. Die t en die apo strof horen er niet. We zullen er op letten. Vaak kunnen we de fout overigens niet maken wat Schutje is een weldadig rustig plekje op aarde. Walchen Dan was er verwondering over een kop waarin inwoners van Walcheren werden aan be noemd als 'Walchenaren'. „Dan zop er een voormalig eiland Wal chen moeten zijn en het is toch echt Walcheren," mailde ons een man die afkomstig is uit Vlissingen en dus denkt dat hij recht van spreken heeft. Ik geef toe, het is niet voor de hand liggend, maar Van Dale, Groot Woordenboek der Neder landse Taal heeft het over Wal chenaren en wij moeten ons in deze woelige wereld toch ergens aan kunnen vastklampen. Van wie het beter denkt te we ten dan Van Dale en daar argu menten bij levert, horen we graag. door A.J. Snel Ze kan, diagnosticeert ze zelf, relati veren; beschikt over zelfspot en hu mor. Tact, daar heeft ze niet zoveel van in voorraad. Vrolijk: „Tweetakt, dat is het wel; voor- en achteruit." Inderdaad, Chawwa Wijnberg, columniste, weke lijks op dinsdag te lezen op pagina twee van deze krant, kan er nogal op los hak ken. Zonder dat ze de bedoeling heeft mensen pijn te doen. „Wat ik schrijf, komt soms wel voort uit mijn eigen pijn. Maar ik heb nooit de intentie ande ren te bezeren." De lezers kunnen wel tegen een stootje, veronderstelt Chawwa Wijnberg als ze nadenkt over de vraag hoever een co lumniste kan gaan in het beproeven van het incasseringsvermogen van de lezer. Daar hoort wel bij dat de schrijfster zelf niet lichtgeraakt moet zijn. „Een le zer die iets tegen mijn columns heeft, mag mij met alle soorten van genoegen een gefrustreerde trut noemen. Dat ben ik ook. Van mij mag er best een beetje strijd zijn. Althans, met woorden." Woedend Chawwa Wijnberg schrijft sinds ruim een jaar wekelijks in de Provinciale Zeeuwse Courant. Vaak over ervarin gen die dicht aanliggen tegen haar jood se achtergrond, dikwijls wat poëtisch en soms boos. Of woedend; zoals on langs, toen de nieuwe paus was gekozen en ze een aanklacht schreef met de weer kerende zin 'Gezegend zijn we'. Nogal wat lezers werden erdoor geraakt. Ande ren complimenteerden haar. Ze zegt: „Wat ik doe als dichter en beeldend kunstenares is eenzaam werk. Door die stukjes in de krant maak ik veel con tact, krijg ik vriendjes. En ook vijanden dus. Laat ze maar reageren. Ik neem het heel serieus als mensen werkelijk ge kwetst zijn in hun gevoelens, maar vaak is er sprake van een plaatsvervangende emotie en daar heb ik echt helemaal niks mee. Als religieuze drijfveren lei den tot respect, liefde en mededogen, zonder dat een instelling als de kerk als belangrijk wordt gezien, dan is het mooi. Maar vaak is godsdienst een muur waarachter mensen zich verschui len. Ze beschikken op basis van teksten over de absolute waarheid en hoeven dus nergens meer over na te denken. Dat is een soort domheid en domheid is gevaarlijk. Mensen kunnen op grond van hun religie doen of ze een mening Chawwa Wijnberg: Ze mogen mij best een gefrustreerde trut noemen. hebben terwijl die niets meer is dan een vooroordeel. Je hoort ze de vreemdste dingen beweren zonder dat ze zelf kun nen uitleggen waarom ze denken zoals ze denken. Een mens moet lezen, naden ken, zich verdiepen in vraagstukken en niet denken wat anderen voorschrij ven." Meningen Opvattingen heeft ze in overvloed. Ze vormen een reden waarom ze graag co lumns schrijft. „Ik heb veel meningen over van alles en nog wat en die willen eruit, gevraagd of ongevraagd. Wat ik aan het werk van columnist ook aan trekkelijk vind, je hebt elke week je de buut, iedere keer opnieuw doe je exa men. En je krijgt respons. Daar houd ik van. Natuurlijk neem ik mezelf altijd mee en schrijf ik vanuit wie ik ben. De eerste drie jaar van mijn leven heb ik, samen met mijn moeder, ondergedoken geze ten. Dat vormt je. 'Veiligheid' is mijn sleutelwoord. Als die wordt bedreigd, zal ik me tot het uiterste verweren. En bij een eerste ontmoeting met mensen stel ik mezelf altijd de vraag: 'zou ik bij jou kunnen onderduiken'? De enkele keer dat het antwoord positief is, heb ik de neiging die mensen tot mijn familie te maken. Echte familie is er nauwelijks overgebleven. Ik zie dat niet als uitslui tend negatief. Door het verdriet ben ik geworden wat ik ben. Ik heb emotioneel iets meegekregen waardoor ik gevoelig ben voor de pijn van anderen. Dat is winst en daarmee moet ik woekeren. Na tuurlijk kan ik tekeer gaan tegen feno menen die ik als kwaad zie, maar daar mee wil ik niet bezeren. Ik wil mensen iets meer laten zien dan wat ze zelf al hadden kunnen bedenken of wat ze is aangeleerd. Daarbij moet ik oppassen dat ik me niet laat leiden door rancune. foto Ruben Oreel Mij grootste vijand, dat zijn niet zoals Sartre zei, de anderen, maar dat is ran- Muze Ze kent haar neiging tot overkill en soms herschrijft ze een column. Daar zit M. dan achter. „Mijn vrouw, mijn lief, geweten, muze en redacteur. Zon der dat zij het heeft goedgekeurd, publi ceer ik niets. Ja, we zijn officieel ge trouwd; vanuit het idee dat ze aan dat nieuwe recht niet zo gauw zullen ko men. Dat heeft ook te maken met veilig heid, die natuurlijk niet echt te vinden is. Nee, ook niet in Israël, waar ik van 1965 tot 1973 gewoond heb. Twee oorlo gen heb ik er meegemaakt, vreselijk." Ondeugend: „Weet je, ik had daar echt orthodox-joodse buren. Om ze te pesten ging ik zo nu en dan spek staan bakken. En omdat ik het lekker vind. Ik laat me door niemand de wet.voorschrijven." Minister-president Balkenende las, toen hij nog op de middelbare school zat, bestemmingsplannen en gemeentelijke belastingregels, Dat onthulde hij maandag tijdens een bezoek aan een basisschool in Zwijndrecht. Voorts liet hij weten niet saai te zijn want hij kan om zichzelf lachen. Bij voorbeeld als iemand hem op de televisie leuk imiteert. Op de digitale zeepkist van de PZC werd deze week het saaiheidsgehalte van de premier besproken. Voorts ging het over de plannen om voor het gebruik van de de Westerscheldetun- nel niet dertig, maar vijftig jaar lang tol te laten betalen. Uit de extra opbrengsten zou de aanleg van een tunnel bij Sluiskil kunnei worden gefinancierd. De NV Westerscheldetunmel wil verder haai kennis en ervaring elders in Nederland benutten. Kind W. de Roover kwam, richting Balkenende, met een blijk van medelt ven: „Nooit kind geweest en dat wreekt zich. Zielig, vind ik". P. Jai sen vond de premier eigenlijk 'het schoothondje van Bush' en vroej zich af: „Wanneer wordt Balkenende volwassen?" R. Wijnings vulde aan: „Volstrekt niet geschikt voor dit ambt. Een aanfluiting voor het buitenland. Inderdaad schoothondje van Bus! hetgeen ons reeds erg veel geld heeft gekost (zie militaire deelnam in Irak en Afghanistan)." Mignon zag Jantje Petertje helemaal voor zich: „Zo'n rakker die stiekem onder de dekens bij het schijnsel van een zaklantaarn van zijn bestemmingsplan ligt te genieten. Heerlijk knulletje toch." Tol Nico keek, sprekend over de verlengde tolheffing, eens een mooi eind in de toekomst:,, Wanneer men eenmaal besluit om de tol ind Westerscheldetunnel te verlengen om een volledig niet gerelateerd project te financieren, dan is het bijna gegarandeerd dat men na d vijftig jaar weer een nieuw project vindt waarvoor de Westerschei detunnel als melkkoe wordt gebruikt. De tol-termijn wordt zo eeu wig opgerekt." Hans had voor de plannen ook geen goed woord over: „Een schand lig idee.De tol is toch bedoeld om de kosten van de bouw ervan te rug te krijgen en eventuele kosten die er nu gemaakt worden te voo zien? Wat betalen we over dertig jaar aan tol? En dan zou dat naai een andere tunnel gaan? Laat diegenen die er echt belang bij heb ben maar betalen. Dat wil zeggen, gemeente, overheid, bedrijven cetera. En niet weer de burger." Peerke zag het heel anders: „Natuurlijk, een slim idee. Immers, al gebruikers van de tunnel betalen op die manier mee aan cle bouw van de nieuwe tunnel. In evenredigheid aan de verlenging van de aantal toljaren zou een verlaging van gebruikskosten voor de vast bewoners wel op zijn plaats zijn. In groter verband zou je de explt tatie van wegen meer en meer in de sfeer van tolheffing kunnen plaatsen in combinatie met verlagingen in de wegenbelastingen." John K. was het daar totaal mee oneens en zag een achterstelling van Zeeland.,, Was het al niet krom dat, als hier in Zeeland een brug of een tunnel komt, wij die zelf moeten betalen, nu willen ze de tol van deze tunnel ook nog eens gaan verlengen om een andere tunnel te financieren. Zo geredeneerd kun je ook wel weer tol op e Zeelandbrug gaan heffen." Citaat Het bestaan is een reis zonder einde. Yusef Lateef Vanaf vrijdag 3 juni t/m zaterdag 25 juni beeldende kunst in de Grote Kerk Vanaf zaterdag 4 juni t/m eind augustus beeldende kunst in de binnenstad Zaterdag 4 juni van 13.30 tot 15.30 uur feest in de binnenstad met muziek Over vier weken feestweek Goes 600 met o.a. historisch spektakel 'Rogier en de 7 plagen' en ontbijt op de Grote Markt. NU BIJ: Noordstraat 29 Terneuzen Tel. 0115-612152 VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN Ontvanger cadeau-abonnement naam ontvanger voorletter(s) m 1 v straat nummer postcodeplaats telefoon (urn controle bezorging) ingangsdatum Gever cadeau-abonnement voorletters) ml v straat nummer postcodeplaats telefoon Ik geef hierbij toestemming eenmalig 9,95 van mijn mijn giro-/bankrekening te laten afschrijven (ik vul mijn rekeningnummer en handtekening in); giro /bankrekening handtekening Uitgeverij PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de PZC vindt u nadere informatie. >o-24 Voor maar 9,95 krijgt hij of zij vier weken lang de PZC iedere ochtend thuisbezorgd. Stuur de volledig ingevulde bon een week voor de gewenste ingangsdatum naar: PZC, t.a.v. afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) en u krijgt een feestelijke cadeaubon, om te overhandigen, tijdig toegestuurd. Bel voor meer informatie gratis: 0800 - 0231 231 of ga naar www.PZC.nl/abonneren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 8