Fracties kibbelen over crèche PZC a Tente Nolle terug in Hoofdplaat Jubilerende EHBO mikt op jeugd Niet alleen sterkere zeewering, maar ook kwaliteitsimpuls Toekomst peuterspeelzalen Wegwijs in biel weekenddiensten Gevaarlijk rijgedrag vrijdag 3 juni 2005 door Harold de Puysseleijr HULST - Met weinig geld in de portemonnee valt het voor de ge meente Hulst niet mee het peu- terspeelzaalwerk op peil te hou den. Dat kan nog tot stevige dis cussies leiden in de gemeente raad. Bezoekers van de raadsver gadering kregen daar gister avond al een voorproefje van. Raadsleden van verschillende fracties vlogen elkaar in de ha ren over een motie die werd inge diend door de PvdA. Die fractie vindt het onverteerbaar dat de stichting peuterspeelzalen het aantal groepen en het aantal dagdelen dat peuters mogen ko men, moet inkrimpen. PvdA'er R. de Kort noemde dat een 'onbe gaanbaar pad'. „Zeker in onze grensdorpen is de peuterspeel zaal van levensbelang voor de plaatselijke scholen en dus voor de leefbaarheid van die ker nen", zo luidde hij de motie van zijn fractie in. Met de motie wil de de PvdA het college opdracht geven om onderzoek te doen naar uitbreiding van het peuter- speelzaalwerk. De fractie wilde daar een kostenplaatje bij van de verschillende varianten om een volwaardig peuterspeelzaal- werk in stand te houden. De fracties van Groot Hontenis- se.' en Groot Hulst voelden er niets voor om met die eis mee te gaan. J.P. Hageman (Groot Hon- tenisse): „Hoe sympathiek de motie ook moge zijn, we hebben er het geld niet voor. Er is nu zo'n 15.000 euro beschikbaar voor wachtgeldverplichtingen, terwijl dat bedrag in werkelijk heid vele malen hoger ligt. Daar om vinden wij dat we deze dis cussie nu niet aan moeten gaan." -i-, - ,-r. A. Totté liet namens het CDA weten dat ook zijn fractie het peuterspeelzaalwerk als een ba sisvoorziening beschouwt. Maar hij noemde de motie van de PvdA 'overbodig', omdat wet houder F. van Driessehe al on derzoek naar de toekomst van de peuterspeelzalen had toege zegd. D. van Damme (PvdA) stoorde zich aan de uitspraken van de twee fracties. Zij vond dat Groot Hontenisse en CDA eer der verwachtingen hadden ge wekt bij de leidsters van de peu terspeelzalen, die ze nu niet meer gestand deden. De beschul digde raadsfracties wezen die kritiek echter van de hand. Van Driessehe kwam aan de mi crofoon om de woorden van Tot té te bevestigen. „Er is al een rapport gemaakt naar aanlei ding van de fusie tussen de peu terspeelzalen in Hulst en Honte nisse. Daar kwam uit naar vo ren dat het dubbele nodig is van wat we nu hebben, en dat was gewoon veel te duur." Volgens de wethouder is er een visie in de maak. Overleg met de peuterspeelzalen is al aan de gang. Daarnaast wil Van Dries sehe ook nog met de scholen om de tafel. Met hen wil hij praten over mogelijkheden om de peu terspeelzalen aan te laten slui ten bij het basisonderwijs. De PvdA vond uiteindelijk alleen steun voor de motie bij de frac ties van Progressief Hulst en Al gemeen Belang. „Het is de moei te waard om te onderzoeken of er geld kan worden gevonden", aldus F. Roctus (Algemeen Be lang). „Onze gemeente heeft to renhoge bestuurs- en apparaats kosten. Laten we daar nog eens naar kijken", zei A. Hegger (Pro gressief Hulst). De nieuwe steiger in de Westerschelde is bestemd voor zeevissers. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel HOOFDPLAAT - Hoofdplaat heeft vanaf volgende week zater dag zijn Tente Nolle (een volks uitdrukking voor 'het eind van de pier') terug. Met de bouw van een twintig meter lange aanleg steiger krijgt het dorp weer een looplijn in zee. Tot 1969 had Hoofdplaat ook al een aanlegsteiger, maar die werd vanwege de erbarmelijke staat door het waterschap ver wijderd. De steiger werd in de vorige eeuw gebruikt door buurtschippers. Ook Belgische zeeverkenners maakten veelvul dig gebruik van de voorziening voor hun uitstappen naar de na bij gelegen Hooge Plaaten in de Westerschelde. Met een nieuwe steiger wil de gemeente Sluis - in samenwerking met het water schapen de plaatselijke dorps raad - het dorp meer aantrek kingskracht geven. „Het is ook echt de bedoeling dat zeevissers de steiger weer gaan gebrui ken", vertelt M. Rabaut van de afdeling toerisme en recreatie in de gemeente Sluis. Met de bouw van de steiger is een slordige honderdduizend eu ro gemoeid. Het project maakt deel uit van het Integraal Kust- zonebeheer West-Zeeuws-Vlaan- deren en sluit aan bij het op waarderingsproject Sporen trek ken door West-Zeeuws-Vlaande- ren. De gemeente Sluis wil daarmee de leefbaarheid en identiteit van de dorpen vergroten. Voor Hoofdplaat is gekozen voor het versterken van de relatie met de Westerschelde. Eerder al wer den er vaandels in de Dorps straat gehangen en aan het wa ter zijn een informatiebord en een verrekijker geplaatst. De steiger wordt zaterdag omka derd door de Dag van de Schel de. Om 14.15 uur wordt het bouwwerk officieel geopend door gedeputeerde J. Suurmond van de provincie Zeeland en wet houder L. Kamphuis van de ge meente Sluis. Dorpsraadvoorzitter I. Jacobse overhandigt vervolgens een red dingsboei aan Kamphuis. De boei wordt ter verfraaiing aan het uiteinde van de steiger be vestigd. Naast het huidige informatie bord op de dijk wordt een brail- lebord geplaatst, zodat ook blin de en slechtziende mensen infor matie over het gebied tot zich kunnen nemen. Dag van de Schelde De Dag van de Schelde wordt volgende week zaterdag vanaf 10.00 uur aangekleed door de Schelde-infobus aan het Spui- kom. Om 11.30 uur start Natuur en Zo - het voormalige Steun punt Natuui;- en Milieu- educa tie Zeeuws-Vlaanderen - op de dijk met kinderactiviteiten. De dijkflora wordt onder de loep ge nomen, de watertemperatuur wordt bestudeerd en ook de vorm en functies van de dijk worden besproken. T.heo- dorBraaksma neemt als heuse 'Scheldeman' de leiding op zich. A. Provoost van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen rijdt vanaf 13.00 uur met paard en kar door het dorp om zwerfvuil op te rui men. Djembégroep Drums for Nature zorgt een uur later voor de muzikale inleiding van de opening van de steiger. Na de in gebruikname trommelen zij er opnieuw op los. Fotograaf Peter Verdurmen start dezelfde dag in het dorp met zijn openlucht-fototentoon stelling De Schelde. Tot eind au gustus hangen zijn aan het wa ter gerelateerde foto's op zeil doeken van twee bij twee meter aan de gevels in de Dorpsstraat. door Jean-Lou de Gucht BRESKENS - De bevolking van de gemeente Sluis niet overval len met allerlei plannen, maar al in een vroeg stadium informe ren. Dat is de achtergrond van de informatiebijeenkomsten over de versterking van de kust. Onder de titel De nieuwe kust. Van zwakke schakel naar ro buust West-Zeeuws-Vlaander en was gisteravond de eerste bijeen komst in Breskens. In de Nederlandse kust zitten acht zwakke schakels, waaron der de kust van West-Zeeuws- Vlaanderen. Uit onderzoek is ge bleken dat de golven uit de Noordzee met veel meer kracht op de Nederlandse kust beuken dan altijd is gedacht. En er moet alvast rekening worden gehou den met een stijging van de zee spiegel door hogere temperatu ren. De zwakke plekken in de West-Zeeuws-Vlaamse kust be vinden zich rond de veerhaven in Breskens, bij het gemaal Nieu- wesluis en bij het gemaal in Cad- zand-Bad. „Maar we streven niet alleen naar het veilig ma ken van de kust", zegt L. Dek ker van het projectbureau Zwak ke Schakels. „We willen de streek ook een kwaliteitsimpuls geven." Dat gebeurt onder ande re door het aanleggen van nieu we kampeervoorzieningen en het bouwen van een aantal va kantiebungalows. Globaal zijn er drie mogelijkhe den om de zeewering te verster ken: uitbreiding van de duinen aan de landkant, uitbreiding aan de zeekant en versterking van de bestaande duinenrij Er wordt ingezet op uitbreiding van de duinen landinwaarts, die dan meteen kunnen fungeren als natuurgebied. In Cad- zand-Bad en Breskens kan dat echter niet, omdat daar bebou wing in de weg staat. Dat betekent dat in Cad- zand-Bad de duinen en de dij ken aan de zeekant met zand worden verbreed. Voor Bres kens stelt de projectgroep vi om zand te spuiten tussen del staande dammen van de oi veerhaven en de handelshav In de buurt van Nieuwesl wordt ervoor gekozen om lai inwaarts brede duinen aan leggen. De projectgroep Zwi ke Schakels heeft hiermee wensen van de gebiedsconun sie West- Zeeuws-Vlaanda gevolgd. Die zat met smarl wachten op uitvoering vanp: jecten in het kader van Natu: lijk Vitaal. Dit gebiedsp: moet de economische en toet tisch-recreatieve toekomst v de streek veiligstellen. Wachten Als Gedeputeerde Staten voorstellen van de projectgro Zwakke Schakels overnen* wordt na de zomer de startnc tie voor de Milieu Effect Rapp tage (MER) gepresenteerd.] eerste werkzaamheden beg nen op zijn vroegst in 2001, 2008. Daar willen de Bressiaandj die de bijeenkomst bezodii best op wachten. „We wij hier natuurlijk wel veilig j ten", aldus een van hen. „Enj is ook nog eens mooi dat; streek een kwaliteitsimpj krijgt." „Daar kunnen de mj sen van op aan", zegt Dekh „We willen er echt iets mti van maken." De tweede en laatste bijetj komst is donderdag 9 juni in li tel de Schelde in CadzandJ 17.00 tot 21.00 uur. HULST - Medewerkers van bibliotheek in Hulst gei woensdag 15 en donderdag juni uitleg over het omgaant de catalogus en de digitale! standen. Via die bestanden kan infoiq tie gezocht worden in de ld tenbank, gezondheidsencydoj die, uittrekselbanken en co# mententests. Belangstellen^ kunnen zich opgeven in debit otheek. NIERSTICHTING zaterdag 4 en zondag 5 juni 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan- Steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: A.C.R. Bracké, Wulpenlaan 6,Breskens, (0117-382931). Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Oost Zeeuws-Vlaanderen: C. Thomaes en P. J. F. de Booy, Canada laan 1, Sas van Gent, Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreekuur zat. 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer 0117- 456500, Kanaalzone: T elefoonnummer 0115- 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. door Jeanette Vergouwen CLINGE - Voorzitter Etienne de Wit en secretaresse Rita Smet steken hun trots niet on der stoelen of banken. Ze zijn blij met het jubileum van EHBO-vereniging Sint Bemar- dus Clinge. De groep bestaat 65 jaar, maar pronkt niet met grij ze haren. Nee, Clinge mikt op de jeugd. „De vereniging telt nu 86 actie ve hulpverleners, allemaal men sen die weten wat ze moeten d&en bij calamiteiten en onge lukken. We schenken veel aan dacht aan de jeugd. Het is jam mer genoeg niet echt makkelijk óm kinderen enthousiast te ma ken voor EHBO. Maar we heb ben een goede jeugdcommissie, die de jeugdopleidingen ver zorgt: Jeugd-A voor groep acht van de basisschool en de vervolg opleiding Jeugd-B die twee jaar duurt. Onlangs hebben we aan 22 kinderen het A-diploma uit gereikt. Er zit dus toekomst in de EHBO", aldus de voorzitter. Opgericht De Clingse EHBO werd 65 jaar geleden opgericht omdat het suc ces van verenigingen in Graauw en Nieuw Namen aanstekelijk werkte. Dokter Casparie startte met de cursussen en kon de zorg voor de opleiding al snel over dragen aan Charel Burm en Peet Daalman. Burm werd ook voorzitter. In 65 jaar tijd heb ben slechts vier voorzitters de hamer gehanteerd - daarin komt de saamhorigheid van Clinge tot uiting. „Onze vereniging betekent wat in de dorpsgemeenschap. We zijn altijd present bij evenemen ten en festiviteiten zoals de wie lerkoers, sporttoernooien, de Sterrefeesten en Sloebermix. Dat wordt gewaardeerd. De or ganisaties steunen de EHBO fi nancieel en de bevolking is al tijd gul als we de jaarlijkse col lecte houden", vertelt penning meester Ivan van Puymbroeck. Opleiding De bloeitijd van de vereniging was in de zeventiger jaren, toen telde Sint Bemardus meer dan 130 leden. Nu zijn dat er min der. De opleiding is pittiger ge worden en er is hartreanimatie bijgekomen. „Dit najaar starten we ook met de opleiding AED (Automatische Externe Defribi- lator), we blijven de ontwikke lingen op de voet volgen", aldus het bestuur. Morgen viert de EHBO Clinge feest. In de namiddag is er een fietspuzzeltocht voor het hele ge zin, waarvoor zich al heel wat le den hebben aangemeld. Tijdens het jubileumfeest mor genavond in gemeenschapscen trum Malpertuus wordt een aan tal leden gehuldigd. De Clingse EHBO-vereniging in actie tijdens een wedstrijd in ge meenschapshuis Malpertuus, maart 1983. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - De politie is op zoek naar mensen die gistermid dag getuige waren van het ge vaarlijke rijgedrag van een 24-jarige Terneuzenaar. De automobilist werd rond kwart over vijf door de politie aan de kant gezet in de Vondel straat in zijn woonplaats. Zijn rijbewijs werd ingevorderd, om dat hij onvoldoende afstand hield in het verkeer en te hard reed. Op de Rooseveltlaan haal de hij vlak voor de bushalte een bromfietser rechts in, ging vlak voor hem rijden en remde krach tig af. Hierdoor moest de brom fietser naar rechts sturen om een aanrijding te voorkomen. De bestuurder van de auto stuur de ook naar rechts, waardoor de bromfietser richting berm moest. De 24-jarige man reed- weg, maar werd kort daarna aangehouden. De politie wil in contact komen met de bromfiet ser en andere getuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46