>zc lerarenopleiding deels in regio Kwikstaartje valt autospiegels aan WEEKJE Extra ruimte voor vogels aan kust van Vlaanderen Binnenstad Hulst in schaalmodel nagemaakt Turnsters halen ook zonder coach finaleplaatsen 19 Jc&QGSt Meer geld voor aankoop huizen Actie hekwerk kapel succesvol Magazijn Thuiszorg ruimer 25% KORTING zeeuwse almanak Honderd eurs moet studenten lokken om in eigen streek te studeren icht lekt diesel editie Zeeuws-Vlaanderen (Advertentie) Damplein 27, Middelburg Tel. 0118-637 422 /w.restaurantdetropen.com (Advertentie) dtfoon: 0118-591900 ^'.restaurant vrouwenpolder, nt (Advertentie) TTDEKKINGS ilta-last-minute.nl door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De vogels en zeedieren aan de Vlaamse kust krijgen extra bescherming. Daarvoor worden verschillende gebieden aangewezen. De Bel gische minister van de Noordzee J. Vande Lanotte heeft daarover afspraken gemaakt met een aan tal belangenorganisaties. De stern, fuut, dwergmeeuw en het visdiefje worden beschermd in drie speciaal ingerichte gebie den in Koksijde, Oostende en Zeebrugge. Daarnaast zijn twee zones voor natuurbehoud aange- wezen: de Stroombank en de Vlakte van de Raan. Het Bel gische deel van de Noordzee reikt tot zeventig kilometer uit de kust. Voor dat gebied is nu een masterplan opgesteld. Niet alleen de beschermde zones zijn vastgelegd, maar ook de gebie den voor zandwinning, militaire oefeningen, windmolens en der gelijke. In de vijf natuurzones voor de kust zijn kunstmatige ei landen taboe, net als nieuwe ac tiviteiten op het gebied van wo nen, recreatie en entertainment. Met de belangenorganisaties van watersport en de sportvis sers is afgesproken dat zij de ge bieden zoveel mogelijk mijden. Behalve permanente maatrege len, krijgt de fuut extra bescher ming in Oostende en Koksijde tussen 1 december en 15 maart. De watersporters en hengelaars mogen die zones dan wel bin nen, maar onder beperkende voorwaarden. Om de bescher mingszones voor vogels en de zo nes voor natuurbehoud te kun nen afbakenen, zijn eerst de sto rende elementen en bedreigin gen geïnventariseerd. Daarna is met alle betrokken partijen het pakket maatregelen besproken. Dat leidde naast de aanwijzing van de natuurzones tot exclusie ve gebieden voor zandwinning en windmolens. Daar zijn ook het Vlaamse verbod op de visse rij op schelpdieren en de regel dat vissersschepen groter dan ze ventig brutoton niet binnen de drie mijlszone voor de kust mo gen vissen, aan toegevoegd. Ten slotte is de Bruinvislijn inge steld, een gratis telefoonnum mer waarop melding kan wor den gemaakt van gesignaleerde zeehonden, dolfijnen en andere zoogdieren, maar ook van olie vlekken voor de kust. nvt- f\Z\AU~A door Ralph van Wolffelaar HEIKANT - Kwikstaarten on schuldige beestjes? Vergeet het maar. In Heikant terroriseert een van deze vogeltjes - zeer lo kaal - nu al een jaar enkele au to's van bewoners aan de Julia- nastraat. Bep Luteijn gniffelt eens. „Op het postkantoor vragen de post bodes kennelijk altijd aan el kaar waarom er op nummer 59 plastic zakjes om de zijspiegels van de auto zitten. Nou, je ziet het zelf." De grijze plastic zak jes om de spiegels van de auto zitten onder de vogelpoep. Ook bij enkele auto's aan de over kant van de straat zijn zakjes om de spiegels gebonden. Luteijn: „Het gaat maar om één kwikstaartje. En hij heeft het echt op onze auto voorzien, want de buren aan deze kant van de straat hebben er geen last van. Zodra we onze auto parkeren, duikt-ie op. Hij pikt op de spiegels, alsof ie een be dreiger van zijn territorium ziet, en laat ondertussen uitwerpse len op de lak achter. Mijn man en ik noemen hem al geksche rend de terrorist van d'n Hei kant." Overbuurman Johan van Waes is aan het klussen in het huis dat hij binnenkort betrekt, op nummer 42, recht tegenover het pand van de familie Luteijn. Van Waes woont nu nog op num mer 55, nog geen vijftig meter verderop, maar laat zijn auto thuis staan, „want als ik mijn auto hier zet, zit hij onder de troep. Dat beestje doet het al leen van hier tot aan het eind van dat stoeppaadje bij nummer 44." Na slechts een paar minu ten wachten cirkelt de kwikstaart rond en daalt neer op de rechterbuitenspiegel van de auto van de verslaggever. Het is een mooi, grijs vogeltje, dat snel wegvliegt als iemand nadert. Luteijn: „Vorig jaar was het ook al, en toen had ik geen idee waar al die troep vandaan kwam. Tot ik op een dag in de huiskamer liep en hem ineens op de auto zag zitten. En alleen bij ons. De buurman heeft de au to weinig thuis, maar de buren daarnaast hebben nergens last van. Heel vreemd." Het kwikstaartje kiest bijna altijd dezelfde auto uit. foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - Voor de aankoop van woningen rond de bouwput voor het nieuwe theater in Middelburg is meer geld nodig. Het gemeentebestuur heeft meer armslag no dig om onderhandelingen af te ronden. De gemeenteraad beslist eind deze maand of er extra geld beschikbaar wordt gesteld. Om welk bedrag het gaat, wil de gemeente niet openbaar maken. In maart stelde de gemeenteraad ook al geld beschikbaar voor de aankoop van woningen. Ook toen is niet bekend gemaakt hoe hoog de kosten wa ren. Wel is duidelijk dat de aankoop van woningen niet ten laste komt van het bouwbudget van het theater. Door de huizen na herstel te verkopen en door het innen van verzekeringspremies, hoopt de gemeente het geld terug te verdienen. Inmiddels zijn twee woningen in de Korte Noordstraat en vier aan de Koningstraat verkocht aan de gemeente. Over minstens twee panden aan de Koning straat lopen onderhandelingen. Verder is van vier huisei genaren onduidelijk of ze hun huis willen verkopen. GRAAUW - De actie voor plaatsing van een nieuw hek werk voor het kapelletje aan de Zandbergsestraat in Graauw is volgens actievoerder Fons Asselman succesvol verlopen. Er is tot nu toe 1500 euro opgehaald, waarvan 500 euro van de dorpsraad afkomstig is. Loonbedrijf Bae- cke uit Emmadorp bood aan het hek gratis te maken en te plaatsen. Asselman: „Wij moeten alleen het metaal leve ren. Dat is een meevaller." Verder wordt er een gietijzeren bankje geplaatst naast het kapelletje. Dit bankje is ge schonken door enthousiaste buurtbewoners. Het kapelle tje in Graauw is in 1939 gebouwd. In 1991 is het door As selman en enkele buurtbewoners gerestaureerd. De oude houten omheining die rond het kapelletje stond, is on langs afgebroken. TERNEUZEN - Het uitleenmagazijn van Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen in Temeuzen is verbouwd en uitge breid. Bij dit magazijn kunnen mensen terecht voor het le nen van onder meer rolstoelen, krukken, rollators en hoog-laagbedden. Er is nu onder meer een grotere werk plaats voor reparatie en onderhoud. Op termijn krijgen ook twee teams verpleging en verzorging onderdak in het gebouw. De ingang voor de uitleen is verplaatst van de Handellaan naar de Willem Andriessenlaan. (Advertentie) op onze Kids-collectic O KIVEK WOODS GAASTRA i:\Kll \K I \KKIK l OM MY Mil IK.IR II.VUU.RI.AXD I jn^ir.i.it I l-I.I, Zuutclundv Tel. (0118) >6600,1 Ook /„nJjus „pen (Advertentie) DIS THAT In Middelburg kocht een man op leeftijd planten bij een bloemist. „Zal ik die even voor u naar de auto brengen mijnheer?", vroeg een perso neelslid. „Ben je mal", ant- ivoordde de aangesprokene, „ik ben nog geen honderd. „Nee, dat dacht ik ook niet", zei de verkoper, „maar als ik vragen mag, hoe oud bent u ei genlijk?" „Negenennegentig", ant woordde de senior en hij wan delde kwiek met de aankopen naar zijn voertuig. lactie: 0113-315649 w.pzc.nl iail:redactie@ pzc.nl tbus 31,4460 AA Goes rertentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. jdag 3 juni 2005 irEuqène Verstraeten RNEUZEN - Leerlingen die jaar hun havo- of vwo-diplo- halen, kunnen vanaf ko nd schooljaar deels in >u\vs-VIaanderen een oplei- gtot leraar volgen. vier Zeeuws-Vlaamse scho- voor voortgezet onderwijs het ROC Westerschelde slui- daarvoor een convenant met lerarenopleiding van Fontys gescholen in Tilburg. Zeeuws-Vlaamse studenten men drie dagen per week de irenopleiding volgen in uws-Vlaanderen en twee da- per week in Tilburg. Om de [rekkelijkheid van het stude- in Zeeuws-Vlaanderen te groten krijgen de studenten beurs ter hoogte van het •lijkse collegegeld, initiatief van de middelbare olen is ingegeven door het dat tussen nu en de komen- rijf jaar alleen al in het voort- et onderwijs in Zeeuws anderen honderd nieuwe le- ;n nodig zijn. „Het ROC is [rbij nog niet eens meegere- |d", zegt rector T. Inkemölle van het Zelden- in Temeu- •oblematiek jproblematiek van oudere le- jïn die de komende jaren met Isioen gaan speelt landelijk, er straks in heel Neder- d een groot lerarentekort „Schoolverlaters die bui- j Zeeuws-Vlaanderen gaan deren, vinden daar ook vaak rk en die komen dus nooit er terug", zegt Frankemölle. aarom hebben we als scholen MPERLANI) - Een jacht lek- (isterochtend diesel in de ha- Kamperland. brandweer, het waterschap Rijkswaterstaat moesten er te pas komen om het. gat te hten en de diesel weg te pom- i. Een brandstoftank met een pud van vijfhonderd liter Hekgeraakt. (Advertentie) de koppen bij elkaar gestoken en ons afgevraagd wat we kun nen doen om het aantrekkelijk te maken om in Zeeuws-Vlaan deren te blijven. Met het aanbod dat er nu ligt, hopen we studen ten over de streep te kunnen ha len. De drie dagen in Zeeuws-Vlaanderen brengen studenten door op één van de scholen voor voortgezet onder wijs. Ze krijgen daar gerichte praktijkopdrachten. De afgelo pen twee jaar zijn leraren van de scholen opgeleid tot oplei dingsdocent. Zij begeleiden de studenten op de scholen. De twee dagen per week dat de stu denten in Tilburg zijn, krijgen ze meer theoretische lessen. „Fontys in Tilburg is de dichtst bijzijnde lerarenopleiding. Daar om hebben we in eerste instan tie daarmee contact gezocht", zegt Frankemölle. „Maar we zijn ook in gesprek met leraren opleidingen in Sint-Niklaas en Gent. We proberen studenten van die opleidingen in Zeeuws-Vlaanderen stage te la ten lopen. Maar dat zal pas vol gend jaar worden." De Zeeuws-Vlaamse scholen hopen op die manier straks ook met Vlaamse leraren de vacatures te kunnen opvullen. Frankemölle is zich ervan bewust dat de meeste leerlingen die afstuderen al voor een voortgezette studie hebben ingeschreven. „We zijn wat laat, maar willen toch ko mend schooljaar beginnen. We gaan dit eerste jaar in ieder ge val uit van zo'n twintig studen ten." door Sheila van Doorsselaer HULST - Een tot in detail nage maakt mini-basiliekje, frituur Messagie, maar dan minuscuul en zelfs een piepklein Rey- naert-monumentje naast een nie tig Gentse Poortje. Aan de hand van een maquette van de ves tingstad kunnen burgers en be zoekers nu een virtuele wande ling door Hulst maken in het 's-Landshuis. In het 's-Landshuis, het cul tuur-toeristisch huis van Hulst, neemt wethouder P. Weemaes vandaag de zogenaamde presen tatieruimte in gebruik. Pronk stuk van de presentatiezaal is de maquette van twee bij twee meter, vervaardigd door maquet tebouwer Rijk van Lent uit Arn hem. Ruim vijf maanden heeft hij no dig gehad om het schaalmodel te vervaardigen. Een monniken werk moet het geweest zijn, want werkelijk elk detail van de binnenstad is opgenomen in de maquette. Helaas is er sinds de bouw van de maquette (schaal 1 op 500) nogal wat veranderd in de bin nenstad. Zo is de bebouwing aan de Korte Nieuwstraat inmid dels gesloopt om plaats te ma ken voor nieuwbouw (project Onder de Toren.) „Geen nood!", zegt S. de Vriend, een van de ini tiatiefnemers van de virtuele tour door Hulst. „Alle huisjes zijn eenvoudig te vervangen. Als later de werkzaamheden in de Bierkaaistraat beginnen, kun nen we zelfs een heel blok in een keer uit de maquette halen en vernieuwen." Alledag De maquette is een onmisbaar onderdeel van de virtuele tour door Hulst die bezoekers in de presentatiezaal kunnen maken. Achter het schaalmodel hangt De maquette van de Hulster binnenstad is het pronkstuk van de presentatiezaal in het 's-Landshuis. foto Camile Schelstraete een projectiescherm waar een film van een kwartier over het verleden en heden van Hulst wordt getoond. Een stem leidt bezoekers door de historie van Hulst; de gedeelten van de stad (zoals de wallen, de stadspoor ten of de Grote Markt) waar op dat moment over wordt gespro ken, lichten op in de maquette. De film is gemaakt door Ben Smit Multimedia uit Dommelen en laat het Hulst van alledag zien, zoals de maandagmarkt, en de historische huizen op de Grote Markt. Maar ook het ont staan van Hulst is in beeld ge bracht. Hiervoor zijn opnames gemaakt van oude kaarten, do cumenten en schilderijen. Het hele project kost Hulst 115.000 euro. Gisteren waren medewer kers van Bruns BV uit Bergeijk nog druk doende de lichteffec ten te perfectioneren. Ook de stoelen moeten nog worden klaargezet. In de presentatieruimte is zit ruimte voor 28 personen. Niet al leen voor bezoekers die de stad willen leren kennen, is de virtue le stadspresentatie geschikt. Het is niet ondenkbaar dat ech te Hulstenaren, na het zien van de presentatie, beseffen hoe wei nig ze eigenlijk van de geschie denis van 'hun stad' afweten. De presentatie is gratis te zien tijdens de openingstijden van het 's-Landshuis. (Advertentie) Kijk aanstaande zaterdag voor PZC abonneevoordeel en maak kans op kaarten voor de filmpremière van Madagascar. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41