Plan behoud historische vloot DraiHISBBGDDDGI Autisme NIEUWE TEGELS? Kans op natte voeten in nieuwbouwwijk Waterfront Tholen Vlissingse Dokbrug komt eraan rat G QRlNIft (3 weekenddiensten Korendijk in Middelburg is volgens stichting beste locatie voor haven leven in een wereld die je niet begrijpt giro 404040 vrijdag 3 juni 2005 si! door Ben Jansen THOLEN - De bewoners van de nieuwbouwwijk Waterfront aan de haven van Tholen krijgen mo gelijk te maken met waterover last. Hoe vaak en in welke mate hangt af van de waterstand op de grote rivieren. Rijkswater staat wil het Krammer-Vol kerak-Zoommeer gebruiken bij de afvoer van extreem grote hoe veelheden water op de Rijn en de Maas. De plannen daarvoor staan in de planologische kernbeslissing Ruimte voor de Rivier, waar over deze week een inspraakpro cedure is begonnen. Rijkswater staat gaat ervan uit dat de regel maat waarmee Waterfront te maken krijgt met hoog water geen belemmering vormt voor de inzet van het Krammer-Vol kerak-Zoommeer in het stelsel van maatregelen om ernstige wa teroverlast in het rivierenge bied, zoals in 1993 en 1995, te voorkomen. Wel wordt erkend dat overleg met de bewoners van Waterfront en duidelijkheid over schadevergoedingsregelin gen aandacht moeten krijgen. De wijk is aangelegd op de land tong tussen de haven van Tho len en de Schelde-Rijnverbin- ding. Nader onderzoek is verder nodig naar de gevolgen voor de veiligheid van omliggende gebie den, recreatie (jachthavens, stranden, paviljoens en dergelij ke), natuur, milieu en scheep vaart. Een ander aspect dat na dere studie vergt, is de afwate ring van West-Brabant. Het is niet onwaarschijnlijk dat hoge afvoeren op de Rijn en de Maas samenvallen met-veel neerslag in Zuidwest-Nederland. Bij een hoge waterstand op het Kram mer-Volkerak-Zoommeer kun nen de West-Brabantse rivieren hun water niet makkelijk kwijt, waardoor bijvoorbeeld in Breda wateroverlast dreigt. Volgens Rijkswaterstaat kan het Krammer-'Volkerak-Zoom meer betrekkelijk eenvoudig ge schikt worden gemaakt als over loop wanneer de Rijn en de Maas zwellen. In de planoloj sche kernbeslissing staat d een aantal beperkte aanpassi gen aan de Volkerak- en Kree raksluizen en aan de dijken andere waterbouwkundige wt ken moet worden uitgevoa Door het aflaten van water de Volkeraksluizen op het Krai mer-Volkerak-Zoommeer verwachte extreem hoge watf standen op het Hollandsch Di daalt het peil daar en op hetH ringvliet, Spui, Am er, Ou Maas, Dordtsche Kil en Noord. Daar kunnen dan ingr pende dijksversterkingen en a dere dure maatregelen achten ge blijven. De planologisc kernbeslissing Ruimte voor Rivier is een vervolg op het B taplan Grote Rivieren dat na wateroverlast in 1993 en 1995 uitgevoerd. Dat plan voorzag versterking van kwetsbare! vierdijken. Mede met het oog de klimaatsverandering bit verbetering van die dijken op lagere termijn onvoldoende si laas. Meer ruimte voor watei nu de boodschap. Dat kan ont meer door uiterwaarden geh of gedeeltelijk te verlagen, i vengeulen te graven, dijt landinwaarts te verleggen, i slagbekkens aan te wijzen,! stakels in de rivierbedding of ruimen, kribben te verlagen het zomerbed van de rivier verruimen. De voorgestelde afvoer van vierwater via het Krammer-V kerak-Zoommeer past in I streven de door de Deltawerk afgesloten wateren in Zu west-Nederland weer gedeel lijk onder invloed van het te brengen. De verbindingssl zen die daarvoor nodig zijn ki nen ook worden gebruik vi het spuien van overtollig rivi water. Rijkswaterstaat houdt dinst vanaf 16.30 uur in sport- en: meenschapscentrum Meulvi in Tholen een informatie- en spraakbijeenkomst over Ruil voor de Rivier. Op 17 en 191 worden korte presentaties houden. De hoorzitting bef om 20.30 uur. VLISSINGEN - Nog even en dan zijn de Vlissingers verlost van verkeersperikelen in de stad. De eerste hand aan de Dokbrug is gelegd. Met heistellingen zijn gisteren de pijlers in de grond gesla gen en ook de landhoofden krijgen deze week een plek aan wal. Dan volgt de betonconstructie met stalen oplegging. Vlak onder de bovenbouw komt een draaibaar ponton te liggen en dat is volgens projectleider B. Schrikenberg 'uniek in Neder land'. „Nergens zie je bruggen die gebruik maken van een pon ton." Het draaibare gedeelte is nodig om scheepvaart door te la ten. Nu is er nog geen scheepvaart, maar dat gaat veranderen zo dra het Scheldeterrein haar metamorfose ondergaat. Veel trans port van materiaal gaat dan over het water. De brug, die door de gemeente voor een aantal jaren is aangekocht, ligt nu nog op de werf in Aalst. Begin september komt het gevaarte naar Vlissin- gen. Hoewel de vorderingen verleden maanden niet zo vlot liepen, heeft Schrikenberg nu het volste vertrouwen in het tijdschema. „We stomen goed door. In oktober kunnen automobilisten vanaf de Koningsweg over de Dokbrug naar het centrum van de stad rij den." Dat gaat over een stukje Scheldeterrein. Dus kunnen de Vlissingers nog genieten van het nostalgische uitzicht ook. foto Ruben Oreel zaterdag 4 en zondag 5 juni 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaarvia telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Aan de Koren dijk in Middelburg moeten tien ligplaatsen komen voor histori sche schepen. Dat is goed voor het aanzien van de binnenstad, daarnaast wordt de historische vloot behouden en kan het pu bliek kan wat opsteken over de geschiedenis van schepen. Dat was het pleidooi dat de Stichting ligplaatsen histori sche schepen gisteravond hield voor gemeenteraadsleden. De haven zou plaats moeten bieden aan tien schepen van verschil lend formaat, waarvan een groot deel bewoond is. Het plan is haalbaar als de gemeente een kwart miljoen euro investeert. Er is geld nodig om de schepen aan te sluiten op de riolering en Flinke buit bij woninginbraak DOMBURG - In een woning aan de Schuitvlotstraat in Domburg is gistermiddag tussen twee en drie ingebroken. Uit de woning zijn onder meer waardepapie ren, honderden euro's, compu ter-, video- en dvd-apparatuur en sieraden weggenomen. De toegang tot de woning werd ge forceerd, het totale schadebe drag is onbekend. op op nutsvoorzieningen en voor bijvoorbeeld steigers. Dat bedrag kan lager worden als er bijdragen komen van fondsen. De stichting, die nog in oprich ting is, heeft vier mogelijke loca ties onderzocht voor de histori sche haven: Het Prins Hendrik dok bij de Dam, de Nieuwe Ha ven, de Buitenhaven bij de Punt en de binnenhaven aan de kant van de Korendijk. Volgens secre taris J. Springer ligt de Koren dijk het meest voor de hand. De buitenhaven is nadelig voor wa tersportvereniging De Arne. Een haven in het Prins Hendrik dok of de Nieuwe Haven bete kent bovendien d'at er bruggen moeten worden vervangen. Die kunnen nu niet open. De woonboten die aan de over kant van de Korendijk liggen, aan de Londensekaai, kunnen blijven liggen. De schepen die in de haven ko men te liggen, moeten aan een aantal criteria voldoen. Ze moe ten minimaal vijftig jaar oud en authentiek zijn, ze moeten repre sentatief zijn voor het maritiem erfgoed en ze moeten ingeschre ven staan bij het nationaal regis ter varende monumenten. Vol gens Springer kunnen dat soort schepen een positieve bijdrage leveren aan het historische ka rakter van Middelburg. Scheeps eigenaren worden verplicht een informatiebord bij hun boot te zetten. Er zou voldoende belang stelling zijn om de haven vol te krijgen. Watersportvereniging de Arne is niet gelukkig met het plan, zei voorzitter J. de Meester. „We hebben problemen met het ko men en gaan van grote schepen in die haven. Met name in de zo mer kan het er behoorlijk vol lig gen. Dat gedeelte is niet ge schikt om heen-en-weer te va ren." Volgens Springer is de his torische haven niet bedoeld voor passanten. Hij zei te ver wachten dat een schip gemid deld één keer per maand dooi de jachthaven aan de Kinder dijk zal varen. De stichting wil de haven volgend jaar in ge bruik nemen. BELEEF DÉ SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK Wilt u verzekerd zijn van 100% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak (0187) 47 54 40. Openingstijden: di-vr: 08.00-17.00 uur, vr.avond: 19.00-21.00 uur, za. 09.30-16.00 uur. Middelharnis Industrieweg 35 (Ind.terrein Oostplaat II) Telefoon: (0187) 47 54 00 Fax: (0187) 48 42 10 E-mail: info@esselink.nl Internet: www.esselink.nl Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. Autisme is een ernstige handicap. De NVA maakt zich sterk voor mensen met autisme. Steun daarom de NVA, Bilthoven: gifO 479 Tel. 0900-AUTISME (0900-288 47 63) 0,25 p/min. WWW Nederlandse Vereniging voor Autisme .autisme-nva.nl NIERSTICHTING Kinderhulp geeft een beetje gewoon geluk aan kinderen in moeilijke of bijzondere thuissituaties. Steunt u Kinderhulp daarbij? tel 0570-611899 www.kinderhulp.nl NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38