Jongeren eisen betere jeugdzorg Grote Boerenopstand tegen eurocommissaris theaterproductie hoort ook in Zeeland Eis vier jaar cel voor misbruik dochters Panels presenteren aanbevelingen aan provincie j De provincie heeft de jeugdzorg uitbesteed aan de stichting AZZ (Agogische Zorgcentra Zee- j land). „Op dit moment zijn er geen afspraken over wat kwali- tatief goede jeugdzorg is", con cludeert het jeugdpanel. „Het is daardoor lastig te bepalen of wordt voldaan aan de eisen. Het bewaken van de kwaliteit zou eenvoudiger zijn als aan de i hand van eisen wordt gedefini- Post Bechlaan Goes komt aan in Bachlaan Nieuwe gids van Deltapad Symposium voor eigenaren monumenten YIAj IJ Havenschap staat voor kwaliteitsslag Drugsdealers voor de rechter Achttien mille voor mantelzorg Zeelandbrug gestremd Camper valt om bij Waarde j door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De provincie moet kwaliteitseisen voor de jeugdzorg in Zeeland vaststel len en regelmatig toetsen of die eisen worden nageleefd. Dat ad viseert het jeugdpanel 'Jeugd- zorg' van de provincie. Vorig jaar oktober heeft de pro vincie drie jeugdpanels in het le ven geroepen om jongeren meer bij het beleid te betrekken. Veer tig jongeren meldden zich aan. Zij hebben zich de afgelopen maanden verdiept in een van de thema's jeugdzorg, wonen en I vrijetijdsvoorzieningen. Gister avond presenteerden zij hun con clusies en aanbevelingen. Eisen (Advertentie) door Freek Janssen GOES - Eén letter kan veel ver schil uitmaken. Dat heeft de fa milie Van der Schelde uit Goes gemerkt: post die bestemd is voor de Bechlaan komt al een week lang aan op de Bachlaan. De verwarring heeft te maken met een naamswijziging. Wat tot voor kort de Bechstede was, heet na een renovatie gedeelte lijk Bechlaan. Eerst dacht G. van der Schelde nog dat het om een eenmalig foutje ging. Maar toen ze voor de tweede dag achter elkaar post voor de Bechlaan in haar brievenbus vond, inclusief ver- huisservice van TPG Post, ging ze op onderzoek uit. Wie schets te haar verbazing: het telefoon- j boek vermeldt helemaal geen Bechlaan in Goes. Ook TPG Post moest hard zoe ken om erachter te komen wat er aan de hand was. Boosdoener De naamswijziging van de Bech stede in de Goese Polder sinds 1 juni blijkt de boosdoener te zijn. Van der Schelde probeert nu aan twee kanten het probleem op te lossen. De gemeente Goes heeft ze gevraagd de nieuwe naam van de straat opnieuw te overwegen. „Het is natuurlijk erg vreemd om een nieuwe straatnaam te verzinnen die maar één letter verschilt van een andere straat, in dezelfde i stad", zegt ze. Ze heeft aan TPG Post gevraagd om aan de postbodes door te ge ven dat er wel degelijk een ver schil is tussen de Bech- en de .Bachlaan. Maar de reactie van het postbedrijf was niet waar ze op hoopte: „De TPG heeft de be- woonster van de Bechlaan ge beld met de vraag of ze de post bij ons wil komen ophalen. Maar die mevrouw moet hele maal met de fiets vanuit Goes-Noord naar zuid komen." Een woordvoerster van het post bedrijf snapt er niets van: „De ene straat ligt in het noorden van Goes en de andere in het zui den. Dat zijn twee verschillende groepen postbodes, dus het kan ook niet mis zijn gegaan bij het sorteren van de post, dat de brieven per ongeluk in het ver keerde vakje terecht zijn geko men." TPG Post belooft de oor zaak van het probleem uit te zoe- iken. eerd wat onder kwalitatief goe de jeugdzorg wordt verstaan." Ook vindt het jeugdpanel dat scholen zich beter moeten inzet ten om problemen bij jongeren te voorkomen of om de proble men sneller te signaleren. Elke school moet een Sociaal Me disch Team krijgen waarin een vertrouwenspersoon, een zorg- coördinator. een jeugdarts en een schoolmaatschappelijk wer ker zitten. Dit team moet een luisterend oor bieden en de jon- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Brussel kan een boerenopstand verwachten als de prijsverlaging voor suiker en suikerbieten doorgaat. Met die mededeling werd de Deense eu rocommissaris voor landbouw Mariana Fischer-Boel gisteren in Den Haag tijdens het sympo sium Landbouw in de EU 2010 overrompeld door bestuurder Aike Maarsingh van de Land en Tuinbouworganisatie (LTO) Nederland. „Bedankt dat jullie me niet ver moord hebben", zei Fi scher-Boel na afloop. Met een knipoog, want ondertussen had zich een discussie ontsponnen die een stuk minder grimmig was dan de opening deed ver moeden. De suikerkwestie overheerste door Rolf Bosboom GOES - De producties van de drie grootste kunstinstellingen in Zuid-Nederland moeten niet alleen in Noord-Brabant en Lim burg zijn te zien, maar ook in Zeeland. Cultuurgedeputeerde H. van Waveren gaat daarop aandringen bij staatssecretaris M. van der Laan. De bewindsvrouw was gisteren in Goes om samen met vertegen woordigers van de drie zuidelij ke provincies en acht grote Bra bantse en Limburgse gemeenten het Cultuurconvenant voor de komende vier jaar te onderteke nen. Daarin worden vooral de af spraken over financiering van grote culturele organisaties en instellingen vastgelegd. gere, indien nodig, doorverwij zen naar een specialist. Verder moet er op elke school een leerling-registratiesysteem komen. Via dit systeem kan gere gistreerd worden of jongeren ziek zijn, hun huiswerk niet ge maakt hebben of te laat waren. Mogelijke problemen kunnen zo eveneens gesignaleerd worden. Voorkomen moet worden dat cliënten meerdere keren hun ver haal moeten doen, vindt het jeugdpanel. De eerste hulpverle- gistei^n het symposium. Twee weken geleden lekten de hervor mingsplannen uit die Fi scher-Boel in petto heeft voor de suikersector. De minimum prijs voor suiker wil ze met 39 procent verlagen en die van sui kerbieten met 42,6 procent. Vori ge week gaf bestuurslid Joop de Koeijer van de Nederlandse Ak- kerbouwvakbond in de PZC al aan dat dit het einde betekent van de suikerbietenteelt in Zee land. Maarsingh deed er gisteren nog een schepje bovenop. Als de plannen doorgaan, gaat het inko men van de akkerbouwers ge middeld 25 tot 35 procent om laag. Per hectare zal duizend eu ro minder worden verdiend. „Dan sneuvelt de hele bietensec tor", aldus Maarsingh. Volgens hem zijn 35.000 gezinnen in Ne derland afhankelijk van de sui- Bij de ondertekening werd be kendgemaakt dat er een nieuwe dansvoorziening voor Zuid-Ne derland komt. Deze gaat vanaf 2006 twee of drie producties per jaar brengen en zich richten op danseducatie en -promotie. Artistiek leider wordt M. Vlemmix, nu program meur van Musis Sacrum in Arn hem. Het is de bedoeling met een klei ne kern van vaste dansers te wer ken en daarnaast samenwerking te zoeken met bestaande instel lingen op dansgebied. In het bestuur van de nieuwe dansvoorziening, die nog geen definitieve naam heeft, zit on der anderen G. de Kok, tot voor kort gedeputeerde in Zeeland en nu burgemeester van Drimme- len. ner waar de cliënt mee in aanra king komt, moet een zeer nauw keurig rapport maken. Vervol gens moet die informatie naad loos worden overgedragen aan de andere hulpverleners. Debat Het jeugdpanel 'Bijzondere voor zieningen op bijzondere plaat sen' heeft een debat voor jonge ren georganiseerd. De conclusies waren dat het openbaar vervoer in Zeeland kersector. Hij deed een klem mend beroep op Fischer-Boel om haar voorstellen aan te pas sen. Jos van Campen van Cosun, de belangenorganisatie van de sui kerindustrie, presenteerde aan de eurocommissaris het alterna tief van het Platform Toekomst Suikermarkt. Dat gaat ook uit van een hei-vorming van de Eu ropese suikersector, maar dan door beheersing van het totale suikeraanbod, een redelijke sui kerprijs en een goede opkoopre- geling. Diep snijden De spandoeken van de boeren in de zaal, de suikerbiet die ze door Maarsingh kreeg overhan digd, de harde woorden: Fi scher-Boel werd er niet door uit het veld geslagen. Zij keerde het verhaal om. Alleen door fors in- Het nieuwe dansinitiatief, te ves tigen in Tilburg, wordt samen met Opera Zuid en Het Zuide lijk Toneel de drie voornaamste kunstinstellingen in het zuiden van het land. Zeker gezien de sa menwerking met Brabant en Limburg acht gedeputeerde Van Waveren het van groot belang dat de producties van de drie ook naar Zeeland komen. „Er wordt altijd gezegd dat het ook voor onze provincie is be stemd, maar tot nu toe zien we daar eigenlijk helemaal niets van. Het argument dat we daar niet de voorzieningen voor heb ben, is inmiddels achterhaald met de komst van het Schel de- theater in Terneuzen, De Mythe in Goes en op termijn de nieuwe schouwburg in Middelburg. We hebben daarom op de agenda slecht geregeld is, dat er weinig voorzieningen met een toege voegde waarde (zoals grote uit- gaansvoorzieningen) zijn, dat jongeren weinig medewerking en vertrouwen krijgen van loka le overheden, dat er geen goede regels voor nachtvergunningen voor de horeca zijn en dat vol wassenen weinig tolerant zijn ten opzichte van jongeren. Het jeugdpanel adviseert een ver volgonderzoek te laten doen door een extern bureau. grijpen kan de Europese suiker sector overleven. Hoewel ze niet bevestigde welke maatregelen ze eind juni precies gaat presen teren, liet ze er geen misver stand over bestaan dat die diep zullen snijden. „Ik ga niet nu een klein stapje doen om over twee jaar te concluderen dat nog meer maatregelen moeten worden getroffen. Ik ga nu doen wat nodig is." Dat is een forse prijsverlaging, aldus Fischer-Boel, die het mo gelijk moet maken dat ook sui ker uit ontwikkelingslanden een kans maakt op de Europese markt. „Ik wil een duurzame sui kerproductie in Europa. Het ver baast me dat u een situatie voor ziet waarbij er in Nederland geen bieten meer worden ge teeld. Ik ben niet zo pessimis tisch. Zeker, er zijn regio's in Eu ropa waar de suikerbietenteelt staan om dit met de staatssecre taris te bespreken en de drie in stellingen zo ver te krijgen dat ze het normaal vinden dat ze ook hier optreden." In tegenstelling tot het ministe rie, de provincies Noord-Bra bant en Limburg en de gemeen te Tilburg betaalt het Zeeuwse provinciebestuur vooralsnog niet mee aan de nieuwe dans voorziening, die een jaarlijks budget van bijna 1,1 miljoen eu ro krijgt. Musea Het gisteren ondertekende Cul tuurconvenant legt onder meer de overheidsbijdragen aan Mu- ziekpodium Zeeland (Nieuwe Muziek) en het Zeeland Nazo mer Festival vast. Er loopt nog een discussie over de financie- Het panel 'Wonen' is tot de slot som gekomen dat de provincie zich moet inzetten om jongeren in Zeeland te houden. Eventueel mogen er jongeren van buiten Zeeland worden aangetrokken om vergrijzing te voorkomen. Er moeten betaalbare woningen ko men voor starters en de provin cie moet een coördinator voor startersleningen aanstellen. De ze coördinator kan de Zeeuwse gemeenten begeleiden bij het op zetten van startersleningen. zal verdwijnen. Ik doe mijn ui terste best daarvoor passende compensatiemaatregelen te tref fen. Maar Nederland is niet één van die regio's. Daarvoor is de structuur van teelt en industrie hier te sterk." Met haar rustige en af en toe hu moristische presentatie hield Fi scher-Boel de boze boeren in toom. Anderzijds waren die ook ingenomen met een mededeling van Tweede-Kamerlid Jan Ja cob van Dijk (CDA). Hij vertel de dat zijn fractiegenoot Joop Atsma om een nieuw debat over de suikerkwestie heeft aange vraagd, zodat een motie kan worden ingediend om achter het alternatief van het Platform Toe komst Suikermarkt te gaan staan. Van Dijk: „Het ziet ernaar uit dat die motie Kamerbreed wordt ondersteund." ring van musea. „Het is heel be langrijk hoe dat gaat uitpak ken", zegt Van Waveren. Als locatie voor de bijeenkomst had de provincie niet voor niets het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele gekozen. Dat wordt geleidelijk omgevormd tot een openluchtmuseum dat het spoorwegbedrijf uit de jaren dertig laat zien, een initiatief dat op groot enthousiasme van de gedeputeerde kan rekenen. Het ministerie werkt momenteel aan een landelijke inventarisa tie van het mobiele erfgoed in Nederland. De provincie vindt dat het werk van de stoomtrein daarbij volop de aandacht moet krijgen, zeker als er ook geld valt te verdelen. Van Waveren: „Daarom is het goed om te laten zien wat hier gebeurt." door Anita Janse MIDDELBURG - Tegen een 51-jarige man uit Ossendrecht is gisteren voor de Middelburg se rechtbank vier jaar cel geëist. De man wordt verdacht van in cest met zijn twee dochters. De zaak kwam aan het rollen na dat de jongste dochter tijdens een bezoek aan de school-ortho- pedagoog vertelde over het mis bruik. In eerste instantie had ze verklaard dat er alleen sprake was van ontucht, later gaf ze ook aan dat haar vader haar in de loop van diverse jaren meer dere keren had verkracht. De in cest begon in 2000 toen de moe der van het toen twaalfjarige meisje doodziek was en de zorg voor het gezin niet meer aan kon. De verdachte bekende: „Na het overlijden van mijn vrouw heeft ze troost gezocht bij mij. Daarin ben ik te ver gegaan. Ik heb haar gestreeld en gekust."' Dat er sprake was geweest van gemeenschap ontkende hij stel lig. „Dat kan niet, God weet dat ik nooit gemeenschap met mijn dochters heb gehad", zei hij gis teren. Nadat de jongste dochter begon te praten, bekende ook de GOES - Stichting Wandelplat- form-LAW geeft een nieuwe gids van het Deltapad uit. Dat is een wandelroute die deels langs de Zeeuwse kust loopt. Het Deltapad heeft als mogelij ke beginpunten Sluis en Bergen op Zoom en eindigt in Hoek van Holland. De tocht kan in beide richtingen worden gelopen. De route vanuit Sluis doet achter eenvolgens de kuststroken van West-Zeeuws-Vlaanderen, Wal cheren, Noord-Beveland en Schouwen aan, om vervolgens Zeeland te verlaten. De totale af stand van de wandeling be draagt 180 kilometer. De tocht sluit in Hoek van Holland aan op het Holland Kustpad, dat- naar Den Helder voert. In de nieuwe gids zijn enkele routewij zigingen opgenomen. Verder staat er informatie in over' de streek, overnachtingsmogelijk heden en openbaar vervoer. oudste dochter dat ze door haar vader was misbruikt. Deze doch ter verklaarde van haar zesde tot haar tiende jaar door haar vader te zijn misbruikt. De zelf geschreven verklaring toont ge lijkenissen met de verklaringen van de jongste dochter. Naast het misbruik wordt de man ook verdacht van het bezit van kinderporno. Ook dat ont kende hij in alle toonaarden. On derzoek op zijn computers bewe zen echter het tegendeel. Het zou gaan om 33 pornografische bestanden. Toen de politie de computers in beslag nam, waren deze gewist. Toch wist de politie de bestanden terug te vinden. Uit rapportage van deskundi gen blijkt dat de verdachte niet in staat is zich in anderen in te leven. Het gedrag van de man zou voortkomen uit het verlies van zijn vrouw. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en eiste vier jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Hij voeg de toe dat de gevolgen van sek sueel misbruik enorm zijn en dat de pijn voor beide dochters een leven lang voortduurt. De advocaat van de verdachte trok de verklaringen van de dochters in twijfel. Met name de oudste dochter zou uit rancune aangifte hebben gedaan omdat ze nog steeds niet verzoend is met het feit dat haar vader een nieuwe vrouw heeft. De uitspraak volgt 15 juni. GOES - Architecten- en steden bouwkundigenkantoor Rothui zen van Doorn 't Hooft houdt op 23 juni een symposium voor mo numenteigenaren. Op de bijeenkomst wordt ge praat over de subsidieregels voor onderhoud en restauratie van monumenten. Deze verande ren in 2006. Sprekers David Ko ren (Stichting Cultureel Erf goed Zeeland) en Pierre van de Gijp (Nationaal Restauratie fonds) geven hierop een toelich ting. Deelnemers dienen zich vooraf aan te melden bij de orga nisator. Het symposium vindt plaats in de Hervormde Kerk te Kapelle en begint om 15.30 uur vrijdag 3 juni 2005 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het ha venschap Zeeland Seaports staat voor de uitvoering van een 'kwaliteitsslag'. De voorzie ningen in de havens dienen zo danig op orde te zijn dat poten tiële klanten probleemloos de veelzijdigheid van de Zeeuwse havens kan worden getoond. Gedeputeerde M. Ie Rov van Economische Zaken, die giste- ren door het algemeen bestuur tot voorzitter van het schap werd benoemd, streeft naar een duurzame invulling van de be schikbare haventerreinen in het Sloegebied en de Kanaalzo ne. Duurzaamheid was trou wens hét trefwoord in haar kor te beschouwing over de gewens te ontwikkelingen van de ha vens. „We moeten niet alleen in de slag met bedrijven, maar ook met de mensen. Een imago zaak: werken in de haven is aantrekkelijk." Ook de samen werking met andere havens moet door een 'duurzame' bril worden bekeken. „We praten over samenwerking met de ha vens van Rotterdam, Gent en Antwerpen. Daarbij moeten we onze concurrentiepositie laten meewegen en vooral kijken wel ke winst die samenwerking ons als Zeeland Seaports oplevert. De samenwerking met Georgië moet daarnaast niet ontaarden in een vorm van ontwikkelings hulp, maar dient op termijn goederenstromen in gang te zet ten." Le Roy wees nog eens op het grote belang van de Wester- schelde Container Terminal (WCT). Tijdens een oriëntatie reis vorig jaar was ze, naar ei gen zeggen, onder de indruk ge komen van de grote vlucht die het wereldcontainervervoer heeft genomen. „In alle havens van enige importantie domine ren de containers. Daarom moe ten we nadrukkelijk blijven proberen mensen en instanties voor dit project te winnen." Waarnemend voorzitter A. van Waes op zijn beurt pleitte er voor Zeeland Seaports uit het politieke krachtenveld weg te halen. „Want er is meer dan ooit behoefte aan een eensge zind beleid, zeker gezien de ont zettend belangrijke periode waarin we nu zijn aanbeland, met beslissingen over de WCT, over de glastuinbouw en over samenwerking met Rotterdam en Gent." MIDDELBURG - Tegen twee mannen uit Vlissingen en Delft zijn gisteren bij de rechtbank in Middelburg cel straffen geëist voor de handel in harddrugs. De mannen worden ervan verdacht tussen oktober 2004 en februari 2005 cocaïne te hebben verhandeld. Tegen de 30-jarige Vlissinger eiste de officier van justitie 21 maanden gevan genisstraf. De Vlissinger die zelf ook gebruiker is, had de cocaïne gekocht van de andere verdachte, een 25-jarige man uit Delft. Tegen deze man werd gisteren vijftien maanden cel geëist, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk. Bij deze verdachte werd tijdens een huiszoeking 28 pillen en 65 gram cocaïne gevonden. De officier van justitie eiste van de Delftse verdachte 7555 euro terug en van de Vlissinger 4936 euro. Dit be drag zouden de dealers verdiend hebben. De mannen wer den niet alleen verdacht van handel in drugs, maar ook van een poging tot medewerking aan drugssmokkel uit Curasao. Ze hadden een vrouw overgehaald om bolletjes te slikken. Ook hadden ze haar aan een paspoort en ver voer van en naar het vliegveld geholpen. De rechtbank doet 15 juni uitspraak. MIDDELBURG - De Dag van de mantelzorg 2005 is de provincie Zeeland een subsidie van 18.500 euro waard. De provincie kent de subsidie toe in de eerste toekenning ronde uit het Beleidskader Sociale Zorg van dit jaar. In juli volgt een tweede ronde, waarin projecten geld toege wezen krijgen. Stichting Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland brengt elk jaar op 10 november de mantelzorg onder de aandacht. De onopvallende, maar wijdverbreide zorgver lening, thuis gegeven door gewone mensen aan hun zieke partner of familie, staat momenteel extra in de belangstel ling door de Zeeuwse Maand van de Mantelzorg, die tot eind juni duurt. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag 6 juni op dinsdag 7 juni 2005 van middernacht tot maximaal vijf uur is de Zeelandbrug voor het wegverkeer gestremd. Tijdens deze stremming wordt de brug door een speciale wagen schoon gemaakt en wordt negentig meter rails wegens conserve- ringswerkzaamheden gedemonteerd. Het verkeer wordt geadviseerd tijdens de stremming een andere route te kie zen. Bij de Zeelandbrug en de toeleidingswegen worden informatieborden geplaatst en wordt een omrij route aan gegeven via de Stormvloedkering. WAARDE - Een kampeerwagen is gistermiddag rond tien voor half een op de A58 bij Waarde gekanteld. De 59-jari- ge bestuurder uit Oostvoome van de camper reed over de A58, toen de wagen een klapband kreeg en begon te slin geren in de richting van de vangrail. Toen de chauffeur een stuurcorrectie uitvoerde, viel de camper om op de lin kerzijkant, schoof ongeveer honderd meter over het as falt, kwam in de rechterberm terecht en kantelde terug zo dat het voertuig weer op zijn wielen terechtkwam. De be stuurder en zijn inzittende, een vrouw uit Oostvoorne kwamen met de schrik vrij. Ze zijn ter plaatse door ambu lancepersoneel onderzocht. Bietenteler en LTO-besluurder Aike Maarsingh geeft een suikerbiet nog een laatste kusje voordat hij het gewas overhandigt aan eurocommissaris Mariann Fischer-Boel; haar plannen met de suikerbietenteelt stuiten op fel verzet van de agrariërs. foto Frank van Beek/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37