Noodzaak sponsoring neemt toe PZC PZC Schouws water 75 jaar rondgepompt Neus Boeing blijft wat langer in wei Dorpskrant en zwembad roepen hulp in van ondernemer en burger I I Kermisattracties twee uur open voor mindervaliden J =MI 'j1 Goes wil onderzoek winst Delta Lerarenopleiding deels in regio Goese gokhal blijft gewoon open Kunstwandeling in Zierikzee A BAB ie."*" maand: Risico's met buitenlandse ZZP'ers T; vrijdag 3 juni 2005 i 1 1 fioorEsme Soesman N1EUWERKERK - Red de Rei senaar en Sponsor Dol-Fijn. Met het dichtdraaien van de ge meentelijke geldkraan zal er in de toekomst steeds meer een di rect beroep op de betaalzin van burgers en ondernemers op Schouwen-Duiveland worden gedaan. Dat heeft voordelen, vindt voorzitter J. Prins van de Nieuwerkerkse dorpsraad. Maar, reageert Anbo-voorzitter J, van Wezel: er zitten grenzen aan wat een mens op tafel leg gen kan. De hertenkampjes en kerstbo men vliegen op dit moment veel vuldig in gesprekken voorbij. De krenten uit de pap in het le iven van alledag zullen steeds pieer van particulier initiatief af gangen. Daar kleeft - als dan feenmaal toch besloten is de duimschroeven aan te draaien - wel een voordeel aan, reageert Prins. Wordt een voorziening bis belangrijk gezien in een kern Üan zal er sneller in worden geïnvesteerd. Als burger (of on- 1 lememer) kun je dus recht streeks bepalen of je vindt dat Ir ergens geld in moet worden bestoken. ..Dat kun je als positie- Ie ontwikkeling zien." Maar er zitten stomweg grenzen ban, meent Anbo-voorzitter J. Svan Wezel. Wekelijks vindt hij jtwee of drie 'bedelbrieven' in bijn brievenbus. Dorpsraden worden gekort, hertenkampen geschrapt, de Seniorenraad jnoet inleveren en Anbo-leden boeten meer voor hun drankje (gaan neertellen tijdens wekelijk se bijeenkomsten. Het is die op telsom die maakt dat 'de gewo ne man' het niet meer kan. Want het schrappen van gemeentelij ke subsidies gaat niet met een lastenverlaging gepaard. Ster ker nog: „Het leven voor veel burgers wordt steeds moeilijker I)at merken we bij de Anbo, om dat er bijvoorbeeld mensen afha len bij activiteiten. En dat is teel kwalijk." Van Wezel ge looft niet in 'slechte tijden' al leen. Smds 1997 heeft hij het al intelbare keren in zijn toespra- (Advertentie) fO»' ,aVM' rC\&X -leopeoö bl, JSóv.ï Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie ionspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 j E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ken te berde gebracht: de enor me geldhonger van de gemeente. Uit zes florerende gemeenten is er één - altijd in geldnood verke rende - gemeente Schou wen-Duiveland ontstaan. Er is - met onder meer het nieuwe ge meentehuis en teveel ambtena ren - boven stand geleefd, luidt zijn verwijt. Terecht of niet terecht, de ge meente laat in ieder geval niet alles vieren. Het Nieuwerkerkse zwembad Dol-Fijn wordt de ko mende tien jaar nog jaarlijks met 45.000 euro gesteund. Aldus de uitkomst van een lange poli tieke strijd. Dat is een hoop, maar niet genoeg. Het bestuur wordt geacht zelf jaarlijks 6000 euro bij elkaar te sprokkelen. Daartoe worden sponsors ge zocht, die bereid zijn (voor een periode van drie jaar) jaarlijks minstens vijftig euro neer te leg gen. Daar krijgen zij een recla mebord aan de zwembadwand voor in de plaats. Dorpskrant De Reisenaar moet het vanaf begin volgend jaar zonder de jaarlijkse subsidie van 300 euro (verstrekt via de dorpsraad) stellen. Vooruitlo pend daarop zijn de advertentie tarieven verhoogd, maar ook de inwoners van Dreischor moeten aan het behoud van 'hun' dorps krant gaan meebetalen. Zij wor den deze week gevraagd dona teur te worden, voor minstens vijf euro. Zonder die bijdrage redt de krant het nog wel een jaartje, maar zal het licht voor het bijna 12,5 jaar oude blad uit eindelijk uitgaan - zegt eindre dacteur P. Noordermeer. Na tuurlijk kunnen lezers best iets bijdragen aan de goed gelezen Reisenaar, zegt hij. Maar als hij dan een gemeentelijk ambte naar het idee hoort opperen om met Europees geld een nieuwe lokale krant op poten te zetten, dan wekt dat wel Noordermeers verbazing. Want waarom het geld er aan de ene kant afhalen, terwijl er aan de andere kant naar nieuwe initiatieven wordt gezocht? Het in 1979 gebouwde pompstation aan de Adriaan van der Weijdeweg bij Burgh-Haamstede. door Betty Blikman-Ruiterkamp BURGH-HAAMSTEDE - Schouwen- Duiveland heeft vandaag een feestje te vieren. Op 3 juni 1930 werd het water leidingnet geopend. Er stroomt hier dus precies 75 jaar drinkwater uit de kraan. Schoon water: zo gewoon, zo onmis baar. Maar het heeft lang geduurd voor- da: het zo ver was op Schouwen-Duive land. De meeste Zeeuwse steden had den in 1930 al geruime tijd een waterlei ding Vlissingen kreeg deze luxe in 1884, Middelburg in 1892, Goes in 1913 en Tholen in 1916. Het werd dus de hoog ste tijd dat Schouwen-Duiveland ook van zo'n installatie werd voorzien. Vaak was de kwaliteit van het water met in te schatten. Aangenomen werd dat het water uit de wellen of putten al tijd goed was. Pas toen men op grote schaal monsters ging onderzoeken, blee.< dat het wemelde van de schadelij ke bacteriën Ook het opgevangen wa ter van de daken was vaak vervuild. In 1886 was het idee al geopperd om in Zierikzee waterleiding aan te leggen, waarvoor het water uit de Schuddebeur- se bodem gewonnen zou worden. Vanaf 1909 werd er actief gewerkt aan realise ring, de Gezondheidscommissie te Zie rikzee was de grote stimulator. Bij bo ringen in 1913 vond men in de bodem van het duingebied bij Haamstede ge zond water in overvloed, genoeg voor het hele eiland. Verplicht In 1920 richtte men de NV Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland op. Tot aan de fusie in 1968 met andere Zeeuwse bedrijven verzorgde de ven nootschap de watervoorziening op Schouwen-Duiveland. Financieel ging het de maatschappij aanvankelijk niet voor de wind, en daarom stelde men ver plichte aansluiting in. Dit leverde veel tegenstand op, maar werd wel doorge voerd. Anders zou het niet rendabel zijn, zo werd geredeneerd. Op den duur raakten de meeste gemeenten overtuigd dat ze mee moesten doen. Alleen Haam stede en Renesse vonden dat ze zelf vol doende deugdelijk water hadden. In 1928 begon men met de bouw van een watertoren. Eerst was er het idee de ze installatie in de Dikke Toren onder te brengen, maar later werd daar toch vanaf gezien. Het betonnen gevaarte, 53 meter hoog, kreeg een plaats halverwe ge de Nobelpoort en de Zuidwellebrug. De Duitse bezetters hebben hem op 19 februari 1945 opgeblazen. De plek waar hij stond, is nog te herkennen aan een verhoging in de stadswal. Tegelijkertijd bouwde men in de duinen van Burgh-Haamstede het pompstation De Blinkert. Het jaar 1929 was heel droog, net als april en mei 1930, maar op 3 juni was het zo ver. De openings foto Marijke Folkertsma dag was heel feestelijk, niet in het minst omdat daarmee ook de fontein op het Havenpark in gebruik werd gesteld. De vlaggen hingen uit, er was muziek en enkele middenstanders wijdden hun etalage aan deze vernieuwing. Vijftig auto's met tweehonderd genodigden trokken in optocht van Zierikzee naar het pompstation in de duinen. Daar stel de de voorzitter van de Raad van Be heer der Waterleidingmaatschappij Schouwen-Duiveland een machine in werking. Veel problemen moesten in de jaren daarna nog worden overwonnen. Het gietijzeren leidingnet vertoonde al heel snel corrosie in de zoute grond. Boven dien richtten de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp grote schade aan. Het watergebruik is inmiddels zo toegenomen, dat de duinen niet voldoen de meer kunnen leveren. Tegenwoordig betrekt Schouwen-Duiveland water uit het Haringvliet, dat in de duinen wordt gefilterd voordat het wordt rondge pompt naar de huishoudens en bedrij- door Ma-cel Modde OOSTEBLAND - De verhuizing van de oude cockpit uit het wei land bij Oosterland naar Tiel heeft vertraging opgelopen. Het schip waarmee de oude neus van een Boeing 747 wordt over gebracht, vertoont diverse man kementen en moet eerst worden gekeurd. Ook heeft de Tielse On derwatersport Vereniging (TOV) Gagnan de benodigde tiendui zend euro nog niet bij elkaar ge sprokkeld. De duikclub heeft twee jaar gele den haar oog op de neus laten vallen. Gagnan wil de cockpit la ten afzinken m de Beldert, een meer dan twintig meter diepe zoetwaterpias, waar het dienst gaat doen als duikobject. Het idee daarachter is dat met het onstaan van de nieuwe attractie de ondiepe zijkanten en de flora en fauna van de de Beldert min der worden belast. Het streven was aanvankelijk de oude cockpit uiterlijk begin juni vanuit de haven van Brui- nisse te verschepen naar de Bel dert. Om het transport te kun nen betalen, heeft één van de clubleden een schip beschik baar gesteld. De in 1928 gebouw de boot moet echter zelf ook eerst nog worden opgeknapt. In middels is de elektrische bedra ding vervangen en hebben de motoren een beurt gehad. Het transportschip is daarmee klaar voor een grote schoonmaak en de scheepvaartkeuring, aldus projectcoördinator F. Jansen. „Het is de bedoeling, zoals het nu loopt, dat we de cockpit in de nazomer ophalen. Het valt (Advertentie) Meldt u nu aan voor onze collectieve acties tegen Aegon, Dexia, Fortis, DSB Levob. Kom 4 juni a.s. naar onze infomiddag te Bavel, Bruininks Brasserie, Kerkstraat 10, zaal open om 13.30 uur. info: www.beursklacht.nl adres: postbus 202 2002 CA te Haarlem Tel. 0900-2552248 (50 ct/pm) door Esme Soesman ZIERIKZEE - Gratis in bots auto's en draaimolen. En tenslot te een oliebolletje cadeau. Op initiatief van kermisexploitant R. van de Zande mogen minder validen zich vandaag tussen 10.00 en 12.00 uur even lekker uitleven op de Zierikzeese ker mis. Van de Zande is de moeilijkste niet. Lichamelijke of verstande lijke handicap in welke vorm dan ook: iedereen is - eventueel met begeleiding - deze ochtend welkom bij zijn kermisattrac ties. Het is een initiatief dat lang geleden landelijk al eens door zijn - inmiddels al tweeën twintig jaar geleden overleden - vader is genomen. Op dorpsker missen werd ook altijd even tijd ingeruimd voor mensen met een verstandelijke of lichamelijke handicap. Dan gaan de bots auto's wat zachter en verlenen de kermiskrachten waar nodig wat extra hulp, verduidelijkt Van de Zande de meerwaarde van die extra aandacht. Ook voor mensen die een drempel over moeten om zich tussen de rest van het publiek te mengen, kan zo'n speciaal moment pret tig zijn. De kermisexploitant stapte met zijn idee naar onder nemersvereniging ZZ Neptunus, die dit jaar voor het eerst de or ganisatie van de Paardenmarkt voor haar rekening heeft geno men. Een bijzonder initiatief van een sociaal bewogen man. Iemand die Zierikzee een warm hart toe draagt, geeft J. Nauta van de ondernemersvereniging aan. Het was voor de onderne mersclub niet meer dan logisch het idee te omarmen, Zijn speciale band met Zierik zee wordt door de exploitant zelf met verve bekrachtigd. „Ik verdien al jaren m'n boterham in Zierikzee. Dan wil ik ook wel eens iets terug doen", zegt hij. echter nog steeds, ondanks toch vele uren werk die al in het pro ject zijn gaan zitten, tegen om de zaak gesponsord te krijgen. Sponsoring in materiaal en uren wil nog wel lukken, maar het ding moet toch gewoon in euro's worden afgerekend." Het project vergt een investe ring van tienduizend euro, waar van 2600 euro voor de aankoop van het beeldbepalend 'uithang bord' van autosloperij Stouten. In totaal tweeduizend euro wordt opgebracht door de negen tig leden van de vereniging zelf. Voor het overgrote deel moet Gagnan het hebben van finan ciële steun van bedrijven en an dere betrokken organisaties. Het meest kostbare van de ope ratie is het eigenlijke afzinken. Daarvoor wordt een speciaal ponton met drijvers gebouwd. Zodra de neus van de Boeing weg is, wil eigenaar A. Stouten bij zijn sloperij twee Russische bommenwerpers uit 1930 parke ren als nieuw 'visitekaartje'. GOES - In navolging van Veere wenst ook de Goese ge meenteraad een onafhankelijk onderzoek naar de winstuitkering van energiebedrijf Delta aan de aandeel houders. Goes is net als andere Zeeuwse gemeenten aan deelhouder van Delta. Een ruime meerderheid van de ge meenteraad nam gisteren een motie van het CDA aan een onderzoekscommissie in te stellen. Daarnaast moet het energiebedrijf de dividenduitkering verhogen tot 70 a 80 procent van totale winst. Dat is royaal meer dan het huidi ge voorstel de dividenduitkering eenmalig vast te stellen op 40 a 50 procent. Op dit punt wijkt de Goese motie af van die van de Veerse gemeenteraad, die tegen een verho ging tot 70 a 80 procent is. De CDA-motie is ingegeven door de enorme reserve van bijna een miljard euro die Del ta heeft opgebouwd. Blijft de dividenduitkering op 40 tot 50 procent, dan neemt die reserve toe met zo'n vijftig mil joen euro. Een motie van GroenLinks om de dividenduit kering terug te sluizen naar de betalers - burgers en be drijven - via een lagere afvalafstoffenheffing kreeg wei nig steun. TERNEUZEN - Leerlingen die dit jaar hun havo- of vwo-diploma halen, kunnen vanaf komend schooljaar deels in Zeeuws-Vlaanderen een opleiding tot leraar vol gen. De vier Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet on derwijs en het ROC Westerschelde sluiten daarvoor een convenant met de lerarenopleiding van Fontys Hogescho len in Tilburg. De Zeeuws-Vlaamse studenten kunnen drie dagen per week de lerarenopleiding volgen in Zeeuws-Vlaanderen en twee dagen per week in Tilburg. Om de aantrekkelijkheid van het studeren in Zeeuws-Vlaanderen te vergroten krijgen de studenten een beurs ter hoogte van het jaarlijkse collegegeld. Het initiatief van de middelbare scholen is ingegeven door het feit dat tussen nu en de komende vijf jaar alleen al in het voortgezet onderwijs in Zeeuws- Vlaanderen hon derd nieuwe leraren nodig zijn. „Het ROC is daarbij nog niet eens meegerekend", zegt rector T. Frankemölle van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. GOES - Automatenhal Las Vegas aan de Kreukelmarkt in Goes blijft volgens bedrijfsleider J. de Schipper voorlo pig gewoon open voor het publiek. Op last van burgemees ter D. van der Zaag van de gemeente Goes moet Las Vegas sinds gisteren een dwangsom betalen van duizend euro, voor elke dag dat het bedrijf open is. Een poging, eerder deze week, om die dwangsom te laten schorsen door het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, mis lukte. Maar daarvan is in de automatenhal - bedrijfslei der De Schipper spreekt liever van een amusementscen trum - weinig te merken. „We blijven gewoon open tot de gemeente een beslissing neemt in de bezwaarprocedure", zegt De Schipper. Verder wil hij geen 'mededelingen doen over de zaak'. Op het hoofdkantoor van Merkur Games In ternational, waartoe Las Vegas sinds oktober vorig jaar behoort, is evenmin iemand bereikbaar voor commentaar. Het is de overname van Las Vegas Beheer BV, waaronder Las Vegas Automaten BV valt, door Merkur Games Hól- ding BV, die het bedrijf parten speelt. De gemeente Goes heeft in 1992 een soort uitsterf constructie voor gokhallen bedacht. Daarmee moet het huidige aantal van vier auto matenhallen worden teruggebracht naar één. ZIERIKZEE - Nieuwelingen in de maandelijkse Kunstwande ling op de eerste zondag van de maand in Zierikzee zijn galerie Formula in de Nieuwe Bogerd- straat en het atelier van Schil dersgroep Tussen de Havens op het Sint Jacobshofje. De route voert zondag 5 juni tus sen 14.00 en 16.00 uur weer langs diverse galerieën en ate liers in Zierikzee. Galerie Formula is een initiatief van Peter van Zoetendaal. Hij is ontwerper van meubels en meu belstoffen in onder meer re tro-design. Naast zijn eigen werk biedt de galerie een grote diversiteit aan bijzondere lampen, vazen en kleinmeubelen. Formula ademt de sfeer van de jaren zestig en zeventig. Belangstellenden kun nen de kunstwandeling op eigen gelegenheid maken. Voor wie de route onder begeleiding van een gids wil lopen, biedt de VW de mogelijkheid dat te doen tussen 14.00 en 16.00 uur. Tijdens de2e wandeling worden drie locaties van het aantal deelnemers speci fiek bezocht. Belangstellenden voor deze wan deling met gids dienen zich voor af aan te melden bij de VW Zie rikzee. Advertentie Weg met bril en lenzen! www.evecenter.nl Bel gratis 0800- 25 26 27 (Advertentie) buitenlandse zelfstandigen Bij onze werkzaamheden voor het opstellen van de jaarrekening treffen wij steeds vaker facturen aan van buitenlandse zelfstandigen zonder personeel (ZZP'ers) Bij navraag blijkt, dat klanten niet altijd op de hoogte zijn van de mogelijke gevaren. Kritische controle Veel ondernemers gaan ervan uit, dat EU-onderdanen in Nederland als zelfstandige kunnen werken Op zich is dit terecht. Maar zij weten niet dat de Arbeidsinspectie kritisch kijkt naar de zelfstandigheid van buitenlan ders Ook veronderstellen onder nemers onterecht, dat een verklaring van de Belastingdienst omtrent het ondernemerschap een vrijbrief is om m Nederland te kunnen werken Vraag naar documenten Ons advies is om alleen m zee te gaan met ZZP'ers die beschik ken over een rechtmatig bewijs van verblijf als zelfstandige en over een verklaring van de Belasting dienst omtrent de arbeidsrelatie. Deze is vergelijkbaar met een VAR. Kopieen van deze documenten dient u bij uw administratie te bewaren, evenals een kopie van het paspoort van de ZZP'er. Meer weten? Neem dan contact op adviseur bram.kotvis@abab.nl of bel hem op voor een afspraak via (011) 323 74 00. KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET. Kapelle -Tel. 0113-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35