Kritiek op reddingsplan musea Plan voor stadsdichterscollectief WEEKJE Trosje maakt 300ste Met Vlag en Wimpel Nieuwe haring en I'S Voorzitter Goemanszorg noemt investering misser Jacht lekt diesel DETROPEN jntdekkings Kerkkoor Dreischor opgeheven Goes laat dorp verder groeien Auto bekrast in Middelburg 25% KORTING Honderd 1 ledactie: 0113-315649 vww.pzc.nl -mail:redactie@ pzc.nl Jostbus 314460 AA Goes idvertentie-exploitatie: \loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jationaal: 020-4562500. ■vrijdag 3 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jdoor Melita Lanting IZIERKZEE - „Een misser van de eerste orde." Zo kwalificeert voorzitter L. Zijlstra van het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor de ge meentelijke nota 'Plan van Aan pak gemeentelijke musea Zierik- m:Zee'. „Het voorstel is eenzijdig, en staat haaks op het be staande beleid." is| uit haar forse kritiek aan de vooravond van de bespre- ting van de nota door de raads- eden. Eerder reageren kon ze naar eigen zeggen niet. „De no ta is zonder enig overleg met het platform Musea of wie dan ook Jot stand gekomen." m het plan van anpak staat hoe ne gemeente op korte termijn de an, nijpende problemen van de twee Zierikzeese musea wil gaan aan- 3c! lakken. ïeide musea zijn saai, de toegan kelijkheid is beneden de maat in de collecties hebben ernstig e lijden onder de slechte klima- ologische omstandigheden in !!s Ie panden. )m de ergste nood te lenigen telt het college voor ongeveer e[£ 150.000 euro uit te trekken. Dit ;eld is bedoeld voor om verder rerval van de collectie te stop- ien. het beheer beter op orde te irengen en de meest waardevol- e objecten te restaureren, jaarnaast is nog een slordige 50.000 euro nodig om het Stad- n luismuseum te verbouwen tot feen goede tentoonstellingsruim- Lek ,Ik erken dat het niet goed gaat net de Zierikzeese musea. Kijk illeen maar naar het depot, dat - Een jacht lek te gisterochtend diesel in de ha ven van Kamperland. De brand- jweer, het waterschap en Rijks waterstaat moesten eraan te pas jcomen om het gat te dichten en de diesel weg te pompen. Een ■andstoftank met een inhoud a vijfhonderd liter was lekge- lakt. (Advertentie) 3 GANGEN KEUZEMENU voor 26,50 Damplein 27, Middelburg Tel. 0118-637 422 www. restau ra ntdetropen .com malta-last-minute.nl is zo lek als een mandje. Maar mijn grote angst is dat de raads leden instemmen met dit voor stel en vervolgens in de komen de jaren geen cent extra in de musea willen steken." Want er wordt in het rapport geen aandacht gegeven aan de problemen van de andere musea op het gebied van klimaatbe heersing, collectiebeheer of aan koop- en afstotingsbeleid, stelt Zijlstra. „Na de herindeling wordt door de musea samengewerkt in het Platform Musea. In die zeven jaar is nog geen beleidsnota ge realiseerd en zijn de subsidie voorwaarden voor de musea nog niet geharmoniseerd. Is het dan wijs om 450.000 euro alleen voor Zierikzee uit te trekken ter wijl er in het voorstel aan alle andere zaken geen aandacht wordt besteed? Volgens Zijlstra is het de omge keerde volgorde. Ze heeft hier over een brief geschreven aan de collega-musea op het eiland en aan de raadsleden. Het Plan voor de Zierikzeese musea staat volgende week don derdag op de agenda van de com missie vergadering Samenleving en bestuur. Willem 'Tros' van de Heetkamp viert zijn feestje waar het hoort: op locatie, met zijn publiek. door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Goeiemiddag Zierik- zeece!" Willem 'Tros', zal de wereld la ten weten dat hij zijn driehonderdste ra dio-uitzending maakt voor de lokale om roep. Zijn stem schalt door de luidspre kers voor café Old Dutch. Want Trosje viert dit soort feestjes waar het hoort: op locatie, met zijn publiek. Zo'n tweeduizend inwoners van Schou wen-Duiveland stemmen iedere donder dag hun radio af op de lokale zender voor twee uurtjes Met Vlag en Wimpel. Tien jaar geleden begon de Haagse Van de Heetkamp met zijn Nederlandstalig muziekprogramma. Met een onderbre king van drie jaar is hij wekelijks in de lucht. „Het is zo onwijs mooi om dit te doen. Al le groten van deze aarde heb ik wel in mijn programma gehad: Fransje Bauer, Benny Nijman, noem ze maar op. En de Vrijbuiters natuurlijk, die zijn hier van daag live te gast", wijst hij trots naar de twee grijzige heren op het terras van het bruin café. Aanvankelijk zouden ze speciaal voor Trosje een nummer spelen, maar tijdge brek door een optreden in Gouda later op de dag houdt hun aandeel in het feest je beperkt tot een kort vraaggesprek. „Ook best", zegt Willem in onvervalst Haags. „Ik vind het al lang een hele eer dat ze hier speciaal voor mij zijn." Alwin uit 'Hoetjeskerke' maakt eveneens zijn opwachting, kondigt Trosje aan. Technicus Ton de Vlieger start de cd van de Zeeuwse zanger en door de Lange No- belstraat en het Jannewekken schalt uit nodigend: 'We zwaaien naar links, we zwaaien naar rechts. Het is hier zo gezel lig, met z'n allen in de kroeg'. Van de Heetkamp maakt al twintig jaar muziekprogramma's. Eerst voor piraten zenders, vertelt hij. „Radio Bru, de Vrije Vogel, Superstar, je kent ze wel. Altijd Nederlandstalig! Liedjes moet je in je moerstaal zingen, vind ik gewoon." Hij dankt zijn eigen artiestennaam aan zijn toenmalige werkgever. „Ik heb een poosje voor de Tros gewerkt. Als bood schappenjongen, banden ophalen op het jtzdfwt (V\A\JA door Ali Pankow ZIERIKZEE - Pornografie wil ze er niet in hebben, maar een gezonde portie seks moet kun nen in een gedicht van een kers verse bruidegom voor zijn bruid. „De gedichten van de Stadsdichter in Zierikzee zijn niet aanstootgevend", bepaalt Agaath van Zeventer. Zij werpt zich op als koppelaarster in het unieke project dat ze voor deze stad heeft bedacht: De Stads dichter als collectief, waarin zij vraag en aanbod bij elkaar gaat brengen. Kort gezegd houdt het in dat ie dereen die behoefte heeft aan een gedicht voor een speciale ge legenheid bij haar kan aanklop pen. Van Zeventer zoekt er de meest geschikte dichter bij. Daarvoor wil zij putten uit een kaartenbak met stedelijke poë ten die onder gezamenlijke sig natuur van 'De Stadsdichter' hun bijdragen leveren aan dit bijzondere collectief. Van Zeventer is groot liefhebber van gedichten en vooral van rij melarij. Zij lardeert haar toelich ting met allerlei puntdichten: Ki lo's, kilo's ben ik lichter. Nu ik weet: ik een dichter of Ik leef per ongeluk zelf. Nee, ik heb geen fatsoen. Ik moet het, ik moet het, ik moet het er maar mee doen. Maar fatsoen of niet, in het pro tocol voor de Zierikzeese S.tads- Agaath van Zeventer zet zich in voor het collectief Stadsdichter. dichter stelt ze duidelijk als eis dat het werk niet discrimine rend, seksistisch, racistisch of godslasterend mag zijn. Verder" dienen de deelnemers aan dit collectief zich dienstbaar op te stellen, vindt Van Zeventer. Dat wil zeggen: de klant is koning, de dichter kan tegen kritiek, houdt zich aan de gemaakte af spraken, weet om te gaan met vertrouwelijke informatie en waagt een redelijke vergoeding aan de klant. Verder acht zij het streven naar eigen roem uit den boze. Zij stelt zich voor dat alle deel nemers straks een belofte afleg gen op 'De Cats'. „Als variant op de eed op de Bijbel", lacht de bedenkster. Gelazer „Ik heb heel veel gelezen over het begrip stadsdichter en weet je, bijna overal is er gelazer over", constateert Van Zeven ter. Ze doelt onder meer op de foto Marijke Folkertsma neerbuigendheid die landelijk dichter IIja Leonard Pfeijffer be toonde bij de benoeming van Driek van Wissen als 'Dichter des Vaderlands'. Van Zeventer houdt niet van 'gelazer'. Wie haar kent als toneelpersonage 'Toiletjuffrouw Agaath' weet dat haar kracht ligt bij vrolijk heid gelardeerd met een vleugje melancholie. Het Stadsdichter-plan is spon taan bij haar ontsproten, voor de gedegen beschrijving ervan DREISCHOR - Het Nederlands Hervormd Kerkkoor Dreischor is na een bestaan van vijfenzestig jaar opgehe ven. Daar is onder meer het ontbreken van jonge in stroom debet aan. Het koor telde vierentwintig leden. Dat lijkt nog heel wat, maar in de praktijk leverde dat toch problemen op - schetst bestuurslid J. van Wezel. Zo had het koor een te kort aan mannen en werd ook jong bloed node gemist. Een oproep najaar vorig jaar om nieuwe zangers en zange ressen te vinden mocht niet baten. En dan was er nog de ziekte en later het - in verband met een verhuizing - ver trek van de dirigente. Al die factoren tesamen hebben het koor, schetst hij, de das omgedaan. Het streven van het Nederlands Hervormd Kerkkoor was een zo breed mogelijke club te zijn. Met een gevarieerd - niet alleen op kerkmuziek gebaseerd - repertoire. Niet al leen inwoners van het eigen dorp waren welkom, maar ook van daarbuiten. Het ter ziele gaan van zo'n koor bete kent een flinke achteruitgang in zo'n kleine gemeen schap, vindt Van Wezel. Om eventuele nieuwe koorinitia tieven te steunen stelt het bestuur van het Nederlands Hervormd Kerkkoor via dorpskrant De Reisenaar nadruk kelijk een deel van haar faciliteiten beschikbaar. Jong of oud, shanty of anders maakt niet uit. Het oude koor is on der meer bereid te helpen met een oefenruimte. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Hoewel de grond voor de bouw van de eerste reeks van 29 woningen in 's-Heer Hendrikskinderen momenteel bouwrijp wordt ge maakt, denkt de gemeente Goes alweer na over de volgen de uitbreiding. Het college van burgemeester en wethou ders heeft deze week besloten over een paar jaar het dorp verder oostwaarts te laten groeien. Wethouder M. 't Hart (PvdA, ruimtelijke ordening) spreekt van een tiental wo ningen. Bedoeling is wel, zoals in de huidige uitbreidings plan ook het geval is, de woningen gespreid over enkele ja ren neer te zetten. MIDDELBURG - Een auto die geparkeerd stond aan Ach ter de Houttuinen in Middelburg is gistermiddag tussen 16.15 uur en 16.35 uur is bekrast. Het rechter achterportier en het rechter achterscherm raakten beschadigd. Het schadebedrag is nog onbekend. (Advertentie) op onze Kids-collectic DIS THAT Langstraat 11-13, Zoutclantlc Td. (01 IS) 56A003 Ook zondags open foto Marijke Folkertsma vliegveld en die in Hilversum, Amster dam, Antwerpen of waar dan ook afleve ren voor een uitzending. Ik heb ook wel eens de koffers van Vicky Leandros ach terop gebracht, toen ze die was verge ten." Gejuich Accordeonmuziek vult het Jannewekken. Het terras van Old Dutch stroomt lang zaam vol. „Willen jullie nog driehonderd uitzendingen", nodigt voorzitter Wil Al kemade van Radio Schouwen-Duiveland de bezoekers uit tot het aanheffen van een fantiek gejuich. Trosje stookt z'n pu bliek nog een beetje op. En geniet ervan ook even een klein beetje beroemd te zijn. heeft ze beroep gedaan op haar zus Gemma, die dramaturge is. Zij heeft eigenaar Theo Spinne- wijn van boekhandel De Vries al vroeg voor haar idee gewon nen. Hij ziet best mogelijkheden voor zo'n dichterscollectief. In middels is ze ook al twee keer op bezoek geweest bij cultuur wethouder Wijnand Renden. „Ook hij staat er sympathiek te genover. Hij heeft geglimlacht toen ik hem het plan heb uitge legd, hij voelt er echt wel wat voor", zegt Van Zeven ter. Hoge kosten zijn er volgens haar transparante begroting ook niet mee gemoeid. „Voor mij is het vrijwilligerswerk met behoud van uitkering. Voor reële kosten wordt een vergoeding gevraagd. De totale onkosten van telefoon, porti, reiskosten, papier, map pen en vergaderingen worden op 500 euro per jaar begroot." Mensen die behoefte hebben aan een gedicht kunnen haar bellen: 0111-416480. Verder hoopt ze ook de kaartenbak met deelnemende dichter nog wat uit te breiden. „Het collectief heeft in elk geval nog behoefte aan dichters in Zeeuws dialect, een hekeldichter en wat zwaar dere jongens." Met dat laatste bedoelt Van Ze- venter poëten op meer literair ni veau en zij wil daarvoor in elk geval een beroep doen op Thom Schrijer en Marja Lange, die hun sporen op die gebied al ver dienden. zeeuwse almanak In Middelburg kocht een man op leeftijd planten bij een bloemist. „Zal ik die even voor u naar de auto brengen mijnheer?", vroeg een perso neelslid. „Ben je mal", ant woordde de aangesprokene, „ik ben nog geen honderd." „Nee, dat dacht ik ook niet", zei de verkoper, „maar als ik vragen mag, hoe oud bent u ei genlijk?" „Negenennegentig", ant woordde de senior en hij wan delde kwiek met de aankopen naar zijn voertuig. www.bolscorcnwyn.nl vw Deze rubriek verschijnt in alle titels van NRp Dagbladen 'onlage ruim 2 min ex Voor informatie over adverteren in deze rubriek, e-mail nan, ;oTnrp.nl o.v.v. NGVU! (Advertentie) (Advertentie) Kijk aanstaande zaterdag voor PZC abonneevoordeel en maak kans op kaarten voor de filmpremière van Madagascar. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33