eer herrie mag in Sloegebied PZC PZC Niet de behoefte om deftig te doen ^"isssss- Omwonenden bouwbedrijf willen optreden gemeente ■Mumnj 11 Geen tijdslimiet kindergraven meerderheid Borselse raad akkoord met aanpassing bestemmingsplan I I Goes wil onderzoek winst Delta Sloop in Goes niet te rigoureus Lerarenopleiding deels in regio Deltatop verdient geen bonus AAZET abab ^an maand: Risico's met buitenlandse ZZP'efS T; V; www. ac ABAB vrijdag 3 juni 2005 HEINKENSZAND - Kindergra ven in de gemeente Borsele wor den niet per definitie na veertig jaar geruimd. Op initiatief van CDA-raadslid K. van der Maas jbesloot de voltallige raad gister avond dat de rechten van een kindergraf onbeperkt mogen worden verlengd. De raad ging, met uitzondering van de SGP/ChrislenUnie-frac- tie, ook akkoord met het voor stel om de grafrechten voor vol wassenengraven wel aan te pas sen. Die gelden voor algemene graven in het vervolg voor een periode van minimaal twintig jaar. Daarna kunnen ze twee keer met steeds tien jaar wor den verlengd. Voor eigen graven golden de rechten al veertig jaar en dat blijft zo. Verschillende begraafplaatsen zullen komende jaren worden uitgebreid. Tegelijkertijd stij gen de grafrechten. Het is de be doeling dat in 2015 ongeveer ne gentig procent van de onder houdskosten door de burgers worden betaald. door Inqrid Huibers HEINKENSZAND - Een meer derheid in de Borselse gemeente raad is er gisteravond mee ak koord gegaan dat bedrijven in het Sloegebied in de toekomst meer geluid mogen produceren. Om het besluit te bekrachtigen, dient het bestemmingsplan te worden aangepast. Daarvoor wordt binnenkort de mocedure opgestart. Dan krij ten belanghebbenden ook de ge legenheid om bezwaar te ma- agenda (Advertentie) roai aq \a9eï has ^a1 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 >0 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ken. De kwestie speelt nu pre cies een jaar. Begin juni 2004 be sloot het college van Gedepu teerde Staten om de geluidsnor men voor het Sloegebied aan te passen. De huidige contouren werken belemmerend voor vesti ging van nieuwe bedrijven in het Sloegebied. Ook worden reeds bestaande bedrijven in hun uitbreidingsmogelijkheden beknot. Afgelopen najaar besloot de Bor selse raad. die als bevoegd ge zag over de noodzakelijke be stemmingsplanwijziging moet oordelen, een beslissing over de kwestie uit te stellen. De raadsleden wilden meer in formatie en vooral meer zeker heid dat er voldoende geluidswe- rende maatregelen genomen zou den worden, dat de hele opera tie Borsele geen geld zou kosten en dat nieuwbouw in de dorpen Borssele en Nieuwdorp moge lijk moest blijven. Afspraken Inmiddels hebben het Borselse college, het college van GS en Zeeland Seaports een aantal af spraken gemaakt. Zo wordt voor ruim honderd woningen voor gevelisolatie gezorgd en zijn er harde afspraken gemaakt over woningbouw in met "name het dorpje Borssele. Dat komt straks gedeeltelijk bin nen de geluidszone te liggen. Desondanks mag er volgens wet houder M. Vermue gewoon wor den gebouwd. „Daar hebben we harde afspraken over gemaakt." De geplande geluidswal bij Nieuwdorp wordt uitgebreid en voor eventuele planschade draaien de provincie en Zeeland Seaports op. Tegen de verrui ming van de geluidszone stem den C. Traas (GroenLinks), A. Witkam en C. Miermans (beiden PvdA); de rest van de fracties, in clusief de andere helft van de Pv- dA-fractie, stemden voor. Witkam vroeg zich af waarom er niet wat meer werk wordt ge maakt van geluidsreductie door de bedrijven zelf. Hij vroeg wet houder Vermue zich daar hard voor te maken. E. Weug (Lokale Partij Borsele) sloot zich daarbij aan. J. Zandee (SGP/Christen Unie) wilde weten of bedrijven niet verplicht kunnen worden om onbenutte geluidsruimte af te staan. Over dat laatste punt was Ver mue heel somber. „Bedrijven ge ven niet snel een eenmaal ver worven recht op en je kunt ze niet dwingen ook", zei ze. Wat betreft geluidsreductie door de bedrijven zelf, was ze evenmin optimistisch. Zoiets vergt vol gend de wethouder een investe- ring van miljoenen of misschien wel miljarden euro's en dan is er nog maar een marginale geluids winst te behalen. rSTREEKACTIVITEITEN [BERGEN OP ZOOM COC-café De jïoos, 22.00 uur:Vrijdagavondcafé; iOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 1.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning: [Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; 's-GRAVENPOLDER - Sporthal de Zwake, 18.00 uur: Start avondvierdaag se: HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND Jeugdsoos De Sik, uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; DeVroone, 19.30 uur: Jubileumconcert 10-jarig bestaaan De Suzen en de Gu- zen; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, .00-10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55-plus; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart clubsenioren; RILLAND - Wiekslag, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; WAARDE - Feesttent aan de haven, 18.00 uur. Jubileum muziekvereniging Vooruit; WEMELDINGE - t Waskot, 10.00-17.00 Open voor publiek; DeWemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Sociëteitsavond bij de Vergenoeging. De meeste mensen komen om te praten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De besloten wereld van de herensociëteit prikkelt de fanta sie van buitenstaanders. Achter de deur van sociëteit De Vergenoeging in Mid delburg gebeuren geen rare dingen, zegt voorzitter Henk van Iiunnik. De he ren, en tegenwoordig ook dames, biljar ten wat, spelen een potje bridge, maken een praatje en drinken er iets bij. De sociëteit, gevestigd in een monumen taal pand in de Gortstraat, bestaat 210 jaar. Tegenwoordig kan iedereen lid worden, maar er wordt wel geselec teerd. „We hebben een systeem van coöptatie, een nieuw lid moet worden voorgedragen door een zittend lid. Daar na wordt de aanmelding in het bestuur besproken." Door het systeem van voor drachten, verloopt dat meestal soepel. „Ik heb de laatste tien jaar niet meege maakt dat er iemand geweigerd werd. Er zijn wel incidenten bekend hoor, uit 1850 bijvoorbeeld. Toen werd iemand geweigerd vanwege een familievete. Ei genlijk gaat het nu alleen om de vraag of je een aangenaam mens bent." De Vergenoeging is opgelicht in 1795, aan het begin van de Franse tijd in Ne derland. De sociëteit kwam voort uit de patriottische beweging. Het was de tijd dat de gegoede burgerij zich massaal verenigde in clubs, gezelschappen en verenigingen. „Nederland was nogal re gentesk in die tijd", aldus Van Hunnik. „In een reactie daarop ging de gegoede burgerij in clubjes bij elkaar zitten. Dat werd het nieuwe establishment. De so ciëteiten zijn daar een uitingsvorm van." Gezelligheidsvereniging Na een tijdje verloren de sociëteiten hun politieke karakter, dat was ook zo bij de Vergenoeging. Het aantal leden nam af, de sociëteit werd een gezellig heidsvereniging. Tegenwoordig ligt de nadruk op activiteiten. Van Hunnik: „Vroeger klopte het beeld van de Engel se club, mannen die in grote stoelen een sigaartje roken. Nu ligt het accent op dingen doen: bridgen, biljarten, boog schieten. Er zijn lezingen, we hebben ca baret. Maar dat mag niet te lang duren, de meesten komen toch om te praten." Aan politiek wordt niet gedaan, ook za ken worden niet besproken tijdens socië teitsavonden. „Hoewel ik niet uitsluit dat als iemand een opdrachtje heeft, hij een lid van de sociëteit niet overslaat." Echt elitair is de sociëteit niet meer, al dus Van Hunnik. Toch komen de meeste leden uit de middenklasse, vergelijk baar met de gegoede burgerij uit de achttiende eeuw. „Het is niet de bedoe ling om deftig te doen, daar heb je niets aan. We hebben ook geen kledingvoor schriften meer." Zaterdag is een bijzondere dag voor de Middelburgse herensociëteit. Ter gele genheid van het jubileum komt de Con- tactraad Nederlandse Sociëteiten naar Middelburg voor de jaarvergadering. Bij de contactraad, een soort belangen vereniging, zijn bijna veertig sociëtei ten aangesloten. De namen verraden de achttiende-eeuw- se oorsprong en de doelstelling uit die foto Lex de Meester dagen. De sociëteit in Delft heet Stand vastigheid, die in Hengelo Eensgezind heid. De leden van de Vergenoeging zijn wat ouder, de gemiddelde leeftijd ligt rond de 55 jaar. Vrouwen zijn tegenwoordig ook welkom. Van Hunnik: „Sommigen denken dat de sfeer daardoor verloren gaat, anderen vinden dat die sfeer best verloren mag gaan." Er zijn nog wel sociëteiten waar de he ren liever onder elkaar zijn, er zijn er ook waar vrouwen wel binnen mogen, maar geen stemrecht hebben. Intussen zijn er ook sociëteiten exclusief voor da mes opgericht. De voorzitter ziet er geen probleem in. „Er bestaat vrijheid van vereniging in Nederland." „Als u me waagt of sociëteiten nog be staan over honderd jaar, dan zou ik zeg gen dat dat best eens zou kunnen. Maar wel in een nieuwe vorm. De negentien de eeuw was de eeuw van de gezellig- heidsverenigingen, in de twintigste eeuw kwamen de sportclubs op, tegen woordig worden mensen niet zo snel lid meer van een vereniging. Er zijn veel starters, met kinderen en allebei een car rière. Die hebben er niet zo veel tijd voor." door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat zeg gen ze er last van te hebben. De herrie van het aan- en afrijden van vrachtwagens, van het la den en lossen van ijzer en van neerploffende containers. Bewoners van de Heinkenszand- seweg en de Nassauweg in 's-Heerenhoek willen dat de ge meente Borsele iets doet aan de overlast van bouwbedrijf Sagro. In augustus vorig jaar vroegen ze de gemeente al op te treden te gen het bedrijf. Sagro heeft aan de Heinkenszandseweg een bouwmarkt, een opslag van bouwmaterialen en een was plaats en tankinstallatie voor vrachtwagens. Behalve de ge luidsoverlast die het normale werk al veroorzaakt, storen de 's-Heerenhoekers zich aan de si- rene. Die loeit bij elke schaft- pauze en aan het eind van de werkdag. De klacht werd in behandeling genomen en ambtenaar L. Kaaij- steker kwam elf keer poolshoog te nemen. In februari kregen de bewoners een brief in de bus. Met slecht nieuws: de klacht werd afgewezen, want er kon geen overtreding op de milieu vergunning worden geconsta teerd. Ze lieten het er niet bij zit ten en gisteren diende de zaak bij de commissie bezwaarschrif ten van Borsele. Advocaat J. Dijk zei dat de af wijzing van de gemeente een ge voel opriep bij de omwonenden 'tussen totaal onbegrip en diepe teleurstelling'. Want, zei de raadsman, de controlebezoeken waren slechts bliksembezoekjes geweest. „De controleur kwam, wierp een blik op de bedrijfsacti viteiten, zag dat het goed was en vertrok weer. Niet serieus genomen De klagers voelen zich daardoor niet serieus genomen. Ook kwam hij op de verkeerde mo menten: met name tussen de middag. Het is dan vaak rustig. De meeste herrie horen ze 's och tends vroeg en 's avonds laat. Ook speelt mee in de onrust on der de 's-Heerenhoekers dat Sag ro een vergunning heeft aange vraagd om een garage bij te bou wen. Ze zijn bang dat er dan nog meer vrachtwagens over de Heinkenszandseweg gaan rij den. Milieuadviseur C. Maas van Sag ro verdedigde zich door te zeg gen dat de geluiden die te horen zijn, worden veroorzaakt door werkzaamheden waar het be drijf nu eenmaal een vergun ning voor heeft. Er zou overleg GOES - In navolging van Veere wenst ook de Goese ge meenteraad een onafhankelijk onderzoek naar de winstuitkering van energiebedrijf Delta aan de aandeel houders. Goes is net als andere Zeeuwse gemeenten aan deelhouder van Delta. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad nam giste ren een motie van het CDA aan een onderzoekscommissie in te stellen. Daarnaast moet het energiebedrijf de divi denduitkering verhogen tot 70 a 80 procent van totale winst. Dat is royaal meer dan het huidige voorstel de divi denduitkering eenmalig vast te stellen op 40 a 50 procent. Op dit punt wijkt de Goese motie af van die van de Veerse gemeenteraad, die tegen een verhoging tot 70 a 80 pro cent is. De CDA-motie is ingegeven door de enorme reserve van bijna een miljard euro die Delta heeft opgebouwd. Blijft de dividenduitkering op 40 tot 50 procent, dan neemt die reserve toe met zo'n vijftig miljoen euro. Een motie van GroenLinks om de dividenduitkering terug te sluizen naar de betalers - burgers en bedrijven - via een lagere af- valafstoffenheffing kreeg weinig steun. GOES - Een aantal fracties in de Goese gemeenteraad vindt dat de Regionale Woningbouwvereniging Samen werking (RWS) terughoudend moet zijn met het slopen van woningen in de wijk West. De RWS heeft een vernieu wingsplan klaarliggen voor West, waarbij een flink aan tal woningen en portiekflats op de nominatie voor sloop staan. Volgens de corporatie zijn de naoorlogse woningen klein, vochtig, vaak in slechte staat en missen ze comfort. Het zou niet meer rendabel zijn ze te renoveren. Tegen de sloop - de eerste woningen gaan pas over vier, vijf jaar tegen de vlakte - bestaat hier en daar flinke weer stand. Vooral bewoners van de Evertsenstraat willen niet verkassen. De raadsfracties vinden dat afbraak dan ook tot een minimum moet worden beperkt, ook omdat een aantal straten karakteristiek is voor de wijk West. TERNEUZEN - Leerlingen die dit jaar hun havo- of vwo-diploma halen, kunnen vanaf komend schooljaar deels in Zeeuws-Vlaanderen een opleiding tot leraar vol gen. De vier Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet on derwijs en het ROC Westerschelde sluiten daarvoor een convenant met de lerarenopleiding van Fontys Hogescho len in Tilburg. De Zeeuws-Vlaamse studenten kunnen drie dagen per week de lerarenopleiding volgen in Zeeuws-Vlaanderen en twee dagen per week in Tilburg. Om de aantrekkelijkheid van het studeren in Zeeuws-Vlaanderen te vergroten krijgen de studenten een beurs ter hoogte van het jaarlijkse collegegeld. HEINKENSZAND - Op aangeven van P. Vollaard (PvdA) nam de Borselse gemeenteraad gisteravond een motie aan met de bedoeling de bonussen van directieleden van Del ta in de toekomst ongedaan te maken. Wethouder F. Tolle naar kreeg van de raad de opdracht mee zijn medebe stuurders bij Delta ervan te overtuigen dat de salarissen van de bewindvoerders bij Delta riant genoeg zijn. Daar hoeft niet nog eens een bonus bovenop. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 (Advertentie) Weg met bril en lenzen! www.evecenter.nl Bel gratis 0800- 25 26 27 (Advertentie) Meldt u nu aan voor onze collectieve acties tegen Aegon, Dexia, Fortis, DSB Levob. Kom 4 juni a.s. naar onze infomiddag te Bavel, Bruininks Brasserie, Kerkstraat 10, zaal open om 13.30 uur. info: www.beursklacht.nl adres: postbus 202 2002 CA te Haarlem Tel. 0900-2552248 (50 ct/pm) (Advertentie) zijn geweest met de bewoners: als er klachten waren, konden ze rechtstreeks naar het bedrijf bellen. Een bewoonster wierp te gen dat ze het gevoel had uitge lachen te worden door de direc tie als zé klaagde: „De directie secretaresse zei: 'O, ik hoor an ders niks hoor.'" Advies De bezwarencommissie moet nu een advies uitbrengen aan het college van burgemeester en wet houders over het bezwaar. Het leek er gisteren op, dat er tege moet wordt gekomen aan de klachten van de bewoners: „Ik denk dat de oplossing erin ligt, dat u altijd de gemeente kunt bellen als er iets is en dat de ge meente dan komt en kijkt of er iets gebeurt dat in strijd is met de vergunning." Naar verwach ting neemt het college in juli een besluit. buitenlandse zelfstandigen Bij onze werkzaamheden voor het opstellen van de jaarrekening treffen wij steeds vaker facturen aan van buitenlandse zelfstandigen zonder personeel (ZZP'ers) Bij navraag blijkt, dat klanten niet altijd op de hoogte zijn van de mogelijke gevaren. Kritische controle Veel ondernemers gaan ervan uit, dat EU-onderdanen in Nederland als zelfstandige kunnen werken. Op zich is dit terecht. Maar zij weten niet dat de Arbeidsinspectie kritisch kijkt naar de zelfstandigheid van buitenlan ders. Ook veronderstellen onder nemers onterecht, dat een verklaring van de Belastingdienst omtrent het ondernemerschap een vrijbrief is om in Nederland te kunnen werken raag naar documenten Ons advies is om alleen u te gaan mee ZZP'ers die beschikken over een rechtmatig bewijs van verblijf als zelfstandige en over een verklaring van de Belastingdienst omtrent de arbeidsrelatie Deze is vergelijkbaar met een VAR Kopieën van deze documenten dient u bij uw administratie te bewaren, evenals een kopie van het paspoort van de ZZP'er. Meer weten? Neem dan contact op advi seur paul.meuwenhuize@abab.nl of bel hem op voor een afspraak via (011)323 74 00 Biedt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29