»zc oes stelt bezuinigingsronde uit Trappenhuis Idee GroenLinks om Goesenaren te horen krijgt steun Schildpad in Goese veste m WEEKJE Las Vegas blijft gewoon open Nieuwe haring en... Turnsters halen i ook zonder coach finaleplaatsen w 19 LONGINES Raad legt de bal bij college van burgemeester en wethouders Rijverbod m DE TROPEN ONTDEKKINGS Malta Goes stelt vragen over Kapels plan Goes laat dorp verder groeien Jacht in Kamperland lekt diesel 25% KORTING zeeuwse almanak Honderd dactie: 0113-315649 (vw.pzc.nl '\mail:redactie@pzc.nl I stbus 31, 4460 AA Goes .Jjvertentie-exploitatie: >ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; >uws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. [rijdag 3 juni 2005 editie Bevelanden-Tholen por Frank Balkenende lES - De Goese gemeenteraad •ft gisteren een bezuinigingso- iratie voor zich uit geschoven, laniem legde de raad de bal ij het college van burgemeester K) wethouders, dat na de zomer liet een bezuinigingsvoorstel Kioet komen. Zoals de kaarten su liggen, moet Goes volgend aar minimaal acht ton bespa- in. actie van de raad is in die zin imerkelijk, omdat een werk- >p waarin alle politieke frac- waren vertegenwoordigd, een waslijst aan bezuinigin- - met de stofkam door de be lting - heeft gepresenteerd, larmee acht ton tot 1,2 mil- in kan worden bespaard, de andere kant zeiden ver ende fractiewoordvoerders at het eigenlijk te vroeg is om al over een bezuinigingspak- »t te praten. Verschillende fi déle gegevens ontbreken j, zoals een bestuursrappor- ;e, waarin de financiële posi- over de eerste vijf maanden 2005 wordt geschetst, en de .rrekening over 2004. biljoen over Overigens is al wel bekend dat Boes over dat jaar een miljoen fcro overhoudt. De meeste frac- jies (PvdA, CDA, WD, Groen links) willen dat eenmalige [verschot inzetten om gaten in {006 te dichten en de nieuwe ge- leenteraad structureel twee on mee te geven voor nieuw be- ïid. Anders maakt die finan- [eelwel een erg magere start. •P/ChristenUnie waarschuw- opnieuw voor het stoppen fan structurele gaten in de be- g geoi Advertentie 3 GANGEN KEUZEMENU voor 26,50 Damplein 27, Middelburg Tel. 0118-637 422 www.restaurantdetropen.com (Advertentie) 'malta-last-minute.nl groting met eenmalige meeval lers. Goes kreeg zo de begroting voor 2005 rond. Fractiewoord voerder A. van der Reest waar schuwde dat Goes niet steeds de zelfde fout moet maken: „We ge ven te veel uit, gebruiken inci dentele middelen om structurele problemen op te lossen, kortom, het financiële beheer is niet op orde." Wethouder S. van 't Westeinde (VVD, financiën) sprak hem te gen. „We proberen juist een ge degen financieel beleid te voe ren, waarbij we eenmalige mid delen niet meer inzetten om structurele problemen aan te pakken. Daarom zit er in de meerjarenplanning geld voor nieuw beleid in 2007." Zoals de meeste fractiewoord voerders vond ook Van der Reest het zinloos nu algemene beschouwingen te houden op een zogeheten perspectiefnota, die een onnauwkeurig doorkijk je geeft naar het huishoudje- boekje van 2006. Over de moge lijke bezuinigingsposten zijn er veel smaken in de raad Goes. De PvdA wil in elk geval geen bezui nigingen op minderheden, sport en sociale zaken. „In ieder geval niet op posten die mensen betref fen." De WD wenst de biblio theek te ontzien in de komende bezuinigingsronde. WD en CDA zien wel kans om enkele tonnen te beknibbelen op de organisatie van sociale za ken. Goes zou namelijk ten op zichte van vergelijkbare gemeen ten een duurdere organisatie hebben. Wethouder M. 't Hart (PvdA, sociale zaken) zegde toe binnenkort de raadsleden in de commissie hierover uitleg te ge ven. Besparingen door een efficiënte re samenwerking tussen theater De Mythe en podium 't Beest (D66, CDA en WD) zijn volgens wethouder C. Linssen wel moge lijk, maar hij ontraadde de frac ties daar nu al een taakstellende bezuiniging aan te koppelen. Beide podia zijn in gesprek over efficiëncywinst en een broeden de kip moet je niet storen, was de teneur van zijn betoog. Voor het stopzetten van de amb telijken ondersteuning aan de Sport- en Culturele Raad lijkt geen meerderheid te bestaan. KOÜDEKERKE - Een 36-jarige utomobilist uit Vlissingen is in le nacht van woensdag op don- erdag aangehouden omdat hij jonken achter het stuur zat. ie man werd gepakt op het irpsplein in Koudekerke. Hij :ht de eerste vijf uur niet au- irijden en hij kreeg ook een rie. GOES - De watertrap die de entree vormt van het nieuwe stadskantoor aan het blokkendoos iets zwierigs en vrolijks. Je zou er straks, als het water van de gevel Hollandiaplein in Goes, nadert zijn voltooiing. Maar eigenlijk zou je willen van stroomt, af en toe eens op kunnen klimmen om lekker pootje te baden. En de gla- niet. Juist de her en der verspreide ladders van de bouwvakkers geven de grote zenwasser zou er zijn emmer kunnen vullen. foto Willem Mieras Telefoon: 0118-591900 w.restaurant vrouwenpolder.»! (Advertentie) i en ontdek. Kijk en geniet| Café - Restaurant jag geopend vanaf 10 00 uur 't morgens I door Inqrid Huibers GOES - Automatenhal Las Vegas aan de Kreukelmarkt in Goes blijft volgens bedrijfslei der J. de Schipper voorlopig ge woon open voor het publiek. Op last van burgemeester D. van der Zaag van de gemeente Goes moet Las Vegas sinds gisteren een dwangsom betalen van dui zend euro, voor elke dag dat het bedrijf open is. Een poging, eerder deze week, om die dwangsom te laten schor sen door het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, misluk te. Maar daarvan is in de automa- tenhal - bedrijfsleider De Schip per spreekt liever van een amu sementscentrum - weinig te mer ken. Het is 'business as usual' voor degene die de spiegelende deuren, waardoor je wel naar buiten, maar niet naar binnen kunt kijken, passeert. Twee goed verzorgde dames wis selen gedienstig papiergeld voor bekers met munten, dragen des gewenst een colaatje aan en ver der heerst er een bijna serene rust. Las Vegas trekt vooral so listen die zwijgend opgaan in het spel. „We blijven gewoon open tot de gemeente een beslissing neemt in de bezwaarprocedure", zegt De Schipper. Verder wil hij geen 'mededelingen doen over de zaak'. Op hel hoofdkantoor van Mer- kur Games International, waar toe Las Vegas sinds oktober vo rig jaar behoort, is evenmin ie mand bereikbaar voor commen taar. Het is de overname van Las Vegas Beheer BV, waaronder Las Vegas Automaten BV valt, door Merkur Games Holding BV, die het bedrijf parten speelt. De gemeente Goes heeft in 1992 een soort uitsterfconstructie voor gokhallen bedacht. Daar mee moet het huidige aantal van vier automatenhallen wor den teruggebracht naar één. Zo lang de exploitanten van de gok hallen hun bedrijf zelf runnen, mogen deze open blijven. Nu Las Vegas Beheer aan Mer kur Games Holding is overge daan, is het volgens Van der Zaag einde oefening. Nee, zegt de advocaat van Merkur, de ex- Een grote schildpad dobbert rond in de Goese veste. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers GOES - „Die moet toch in de dierentuin", zegt Lisa (2) terwijl ze op een grote schildpad wijst die kalmpjes door de Goese ves te peddelt. Samen met haar broer Koen (3) is Lisa kortgele den naar Diergaarde Blijdorp ge weest, dus ze weet waar ze over praat. Het beest, dat vrolijk tussen de eenden dobbert, doet inderdaad behoorlijk exotisch aan. Vriend Sander (3) vindt de schildpad zelfs een beetje 'eng', ook al zwemt hij veilig in de diepte. Een omstander belt de dierenbe scherming. Ophalen gaat niet, meldt een me neer, want je krijgt zo'n dier niet te pakken. Tenzij je een bootje hebt misschien, maar dan nog. Er worden wel vaker schild padden gedumpt, vertelt cle die renbeschermer. Bovendien zijn door de zachte winters van tegenwoordig hun overlevingskansen behoorlijk toegenomen. Nu de zon schijnt, kruipen de dieren te voorschijn. Het publiek op de Stenen Brug is gerustgesteld. De eenden dui delijk niet. Eén voor één zwem men ze dreigend richting de schildpad. Die trekt vliegens vlug zijn kopje naar binnen en duikt onder water. „Weg", roe pen Koen en Sander een tikje te leurgesteld. Ze hebben net alle bei een handje zand van de stoep gekrauwd, want 'dat vindt-ie lekker'. Maar zo plots als hij verdwenen was. zo snel duikt de schildpad ook weer op. Het dier laat zich gemakkelijk vinden. Het is ge woon zaak om de zon op het wa ter te volgen. Van schaduw is de exoot duidelijk niet gediend. door Frank Balkenende GOES - Het idee van de Goese fractie GroenLinks om inwo ners mee te laten praten over be steding van het gemeentelijk budget, krijgt bijval in de ge meenteraad. PvdA-fractievoorzitter H. Iioo- gerland sprak gisteren tijdens de raadsvergadering van een sympathiek idee, dat misschien wel moeilijk is uit te voeren. Ook VVD-fractievoorzitter S. Heijning was op zich niet te gen een brede maatschappelijke discussie, maar zette eveneens vraagtekens bij de praktische kant van het voorstel. D66-frac- tievoorzitter R. de Koster vond het de moeite van het proberen waard. A. van Oosten, fractievoorzitter van GroenLinks, erkende dat hij geen pasklare formule achter de hand heeft. „We moeten eens goed met elkaar praten hoe we dit in het vat gieten. Dat kan ook pas voor de begroting van 2007. Dus een maatschappelijke discussie kan op zijn vroegst vol gend jaar plaatsvinden." Volgens Van Oosten is het nood zakelijk de Goese bevolking GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders zet vraagtekens bij het woningbouwplan Zuidhoek in buurgemeente Kapelle. De komende vijftien jaar wil Kapelle vijf- tot zeshonderd woningen neerzetten in een groot gebied ten westen van Biezelinge. Kapelle vormt met Goes en Borsele een stedelijke ontwik kelingszone, waar het plan Zuidhoek op zich in past. Wel vraagt het Goese gemeentebestuur zich af hoe Kapelle denkt te kunnen voldoen aan het provinciale beleid vooi-- al binnen bestaande kommen te bouwen, het zogeheten in- breiden. Er is namelijk afgesproken dat bij nieuwbouw- plannen de helft van het aantal woningen op plekken in het dorp of de stad moet verrijzen. Omdat uitbreiding altijd goedkoper is dan inbreiding, waarbij dikwijls moet worden gesloopt en gesaneerd en de grondverwerving duurder is, wil Goes waken voor te veel regionale concurrentie. „Het plan Zuidhoek is een enorme uitbreiding. We moe ten oppassen dat we voor elkaar niet de markt verknal len", aldus de Goese wethouder M. 't Hart van ruimtelij ke ordening. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Hoewel de grond voor de bouw van de eerste reeks van 29 woningen in 's-Heer Hendrikskinderen momenteel bouwrijp wordt ge maakt, denkt de gemeente Goes alweer na over de volgen de uitbreiding. Het college van burgemeester en wethouders heeft deze week besloten over een paar jaar het dorp verder oost waarts te laten groeien. Wethouder M. 't Hart (PvdA, ruimtelijke ordening) spreekt van een tiental woningen. Bedoeling is wel, zoals in de huidige uitbreidingsplan ook het geval is, de wonin gen gespreid over enkele jaren neer te zetten. KAMPERLAND - Een jacht lekte gisterochtend diesel in de haven van Kamperland. De brandweer, het water schap en Rijkswaterstaat moesten eraan te pas komen om het gat te dichten en de diesel weg te pompen. Een brandstoftank met een inhoud van vijfhonderd liter was lekgeraakt. De schoonmaakoperatie heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. (Advertentie) op onze Kids-collectie O.A. RIVER WOODS GAAS KA BARBARA I ARBLR IÜMMY HU FKtLR IIMBLKI.AN'n Langstraat 11-13, Zoutdandc Tel. (0118) 566< (Advertentie) ploitant van de gokhal aan de Kreukelmarkt is en blijft Las Vegas Automaten BV. Woensdag 15 juni is er een extra bijeenkomst van de commissie bezwaar en beroep. Daar kan de advocaat van Merkur opnieuw zijn zegje doen. Uiteindelijk beslissen Van der Zaag en de wethouders wat er met het bezwaar van Merkur wordt gedaan. Die beslissing wordt op zijn vroegst begin juli verwacht. Bij de automatenhal aan de Kreukelmarkt werken inclusief bedrijfsleider De Schipper, elf mensen. Er kunnen maximaal 116 klanten tegelijk geld in een machine werpen. «ft www.bolscorenwyn.nl rubriek verschiint in alle utels van NRp Dagbladen joplaije ruim min informatie over adverteren in deze rnbnek e-mall naar infom nrp nl o.v.v. (Advertentie) meer bij de lokale politiek te be trekken. „Er is onbehagen. De politiek voelt slecht aan wat er. in de samenleving leeft. Politici denken rationaal, burgers vaak emotioneel. Om die kloof te dich ten, moeten we oplossingen be denken. Ik denk wel dat de sa menleving bereid is te bezuini gen, mits ze zelf ook kan aange ven op welke taken en welke niet." GroenLinks wil in elk geval geen lokaal referendum. Vol gens Van Oosten is daar de mate rie te complex voor. Daarmee nam hij criticaster A. van der Reest (SGP/ Christen- Unie) de wind uit de zeilen. Die had kort daarvoor laten weten geen voorstander te zijn van re ferenda. „Het is geen probaat middel. Moeilijke, ingewikkelde afwegingen moeten door geko zen volksvertegenwoordigers worden gemaakt. Als je dat als raadslid niet doet, ontloop je je verantwoordelijkheid." Daarop interrumpeerde WD'er Heijning: „Ik begrijp dat de SGP/ChristenUnie geen voor stander is van een referendum, maar woensdag kwam het de partij wel goed uit in het referen dum over Europa." In Middelburg kocht een man op leeftijd planten bij een bloemist. „Zal ik die even voor u naar de auto brengen mijnheer?"vroeg een perso neelslid. Ben je mal", ant woordde de aangesprokene, „ik ben nog geen honderd." „Nee, dat dacht ik ook niet", zei de verkoper, „maar als ik vragen mag, hoe oud bent u ei genlijk?" „Negenennegentig", ant woordde de senior en hij wan delde kwiek met de aankopen naar zijn voertuig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27