ÜÖVÏNCIILE ZEEUWSE ilmfestival Vlissingen wankelt Uitbreiding Europese Unie gaat verder Banen index PZC Weigeren moslima's kost Leger des Heils Zierikzee subsidie maandmenu 23.501 "i bezuiniging gemeente is doodsteek volgens bestuur Film by the Sea Schelde haalt order marine Oman binnen Ophef over aanslag in Beiroet Boze ouder is schrik van de school Suikerbiet voor eurocommissaris 13 Pierce treft Henin izl 24° |11° ZW 4 Onweersbuien Perioden met zon en een aantal onweers buien- Warm, rond 24 graden. Ml 47e jaargang no. 128 tijdag 3 juni 2005 >s nummer 1,25 grand café, raymondo A t Als voorgerecht Gevolgd door En laat u als een heerlijke ossenhaaspuntjes in afsluiting verrassen lauwwarme salade een pepersaus met het dessert van van gegrilde kipfilet - de chef tel. (01 18) 441 441 www.raymondo.nl internet: www.pzc.nl aor Wendy van den Hurk ELlSSINGEN - Film by the Sea f deze zomer wellicht voor het i&tst in Vlissingen. Het college til 100.000 euro bezuinigen op 'niet eigen festivals' en daar i.jort het filmfestival bij. Het be- stuurde een brandbrief aar gemeenteraadsleden. tarin staat te lezen dat het be- iur van Film by the Sea 'orit- itst en verrast' heeft kennisge- (men van de bezuiniging. „Een istische beperking van de sub- lie is de doodsteek voor Film the Sea als filmfestival. Het itival kan de 100.000 euro sub- lie eenvoudigweg niet missen. rbij komt dat het schrappen in deze subsidie een enorm ne- ïtief effect zal hebben op bij van overige subsidiënten i het bedrijfsleven." (fet bestuur schrijft verder dat terugschroeven van de subsi 'verkeerde zuinigheid' bete- „Hier wordt het kind met |t badwater weggegooid." fear het college moest nu een- jfaal kiezen, stelt wethouder L. bppe-De Looff. „Hoe dan ook, ^moeten 800.000 euro bezuini- in op beïnvloedbare posten. In lijn portefeuille gaat dat sport, iltuur en zorg aan. Dan'kijk je ;?k naar het filmfestival. An- ers moeten we korten op sport eden of verslavingszorg en dat me nu geen optie." Sat het filmfestival gevoelig ligt Vlissingen, begrijpt de wet- ouder best. „Het was heel moei- jk om het festival te noemen, fit de raad hoor ik geluiden als: door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Schelde Marinebomv in Vlissingen heeft een nieuwe order in de wacht gesleept. Het gaat 0111 het plegen van groot on derhoud aan een korvet van de Koninklijke marine van Oman. De Qahir Al Amwaj is in september 1996 in de vaart genomen en gebouwd door Vosper Thomvcroft in het Engelse Southampton. Een team van de Schelde reist linnenkort naar Oman om iet ruim acht jaar oude schip een grote onder houdsbeurt te geven. Daar bij maakt het Zeeuwse be drijf gebruik van lokale on deraannemers. De werk zaamheden vinden plaats op de marinebasis in Wu- dam. Behalve een uitgebrei de controle is in de op dracht het vervangen van complexe elektronische sys temen inbegrepen. Het korvet is voorzien van stealth-techniek om te zor gen dat het niet door radar systemen kan worden opge merkt. Het schip is 83 me ter lang en biedt plek aan Zestig bemanningsleden. Het is voorzien van ver schillende wapensystemen (onder meer geleverd door het Nederlandse Thales). „Voor de Schelde is het een doorbraak", zegt directeur H. van Ameijden van Schel de Marinebouw. „Het is voor het eerst dat we onder houd plegen aan een schip dat niet door ons is ge bouwd." De onderhouds- markt is een belangrijke voor de Schelde. „Door te ruglopende defensiebudget ten zie je dat alle staten him marinevloot langer in de vaart houdpn. Dat bete kent dat steeds meer sche pen een onderhoudsbeurt moeten krijgen. We heb ben, denk ik, nu een formu le gevonden waardoor we in de toekomst meer van dit soort opdrachten kun nen binnenhalen." Met de opdracht zijn ettelij ke miljoenen euro's ge moeid. ja maar, hierop kun je echt niet bezuinigen. Zeg me dan wat wel kan. Het is maar een suggestie." Over die suggestie laat de ge meenteraad volgende week haar licht schijnen. Als die akkoord gaat met het voorstel, is de kans groot dat ook andere subsidiege vers zoals de provincie en het be drijfsleven, hun financiële stek ker uit het festival trekken. „Dat zie je wel vaker", geeft de CDA-wethouder onmiddellijk toe. „Het is niet te hopen dat het zo ver komt. In elk geval is het festival voor 2005 gewaarborgd. Daarna is het onzeker." Vlaggenmasten „Zonde", reageert T. de Roos van de SP op de inhoud van de brief. „Ze willen Vlissingen pro moten, zo veel mogelijk mensen trekken en dan gaan ze op het filmfestival bezuinigen. Laat ze dan bezuinigen op het jazz-festi- val. Dat trekt lang niet zo veel bezoekers als Film by the Sea." Misschien kan het festival in af geslankte vorm door, suggereert het raadslid. „Want toegegeven, het bestuur overdrijft wel met vlaggenmasten van 15.000 eu ro." Hoewel de partij ervoor wil ijveren het festival in de stad te houden, heeft zij ook andere prioriteiten. Het schoolzwem men, om een voorbeeld te noe men. „Dat ze daarop bezuinigen vind ik eigenlijk veel erger. De sociale kant baart me op dit mo ment meer zorgen." Ook C. Seij- bel, fractievoorzitter van het CDA, nuanceert het collegevoor stel. „Ik snap goed dat het be stuur ongerust is. Je eerste reac tie is dat je het wilt repareren. Maar je moet toch kiezen en wat je ook kiest: je kunt je altijd af vragen of het gerechtvaardigd is. Tot nu toe houdt onze partij als stelregel aan dat Vlissingen 'schoon, heel veilig en af' moet zijn. En eigenlijk hoort het film festival daar niet tussen." De Nederlandse tegenstem betekent waarschijnlijk de nekslag voor de Europese grondwet, meldden buitenlandse kranten gisteren. door Frank Hendrickx DEN HAAG - De in 2007 beoog de uitbreiding van de Europese Unie met Roemenië en Bulgarije gaat gewoon door. Het Neder landse 'nee' tegen de Europese grondwet zal daar geen invloed op hebben. Volgens minister Bol van Buitenlandse Zaken zou het 'onrechtvaardig' zijn om de twee Oost-Europese landen slachtoffer te laten worden van het referendum. Bij zowel Roemenië als Bulga rije bestaan twijfels over de na leving van de mensenrechten en de bestuurlijke integriteit, maar ook volgens D66-leider Dittrich zal het duidelijke 'nee' van Ne derland tegen de nieuwe grond wet geen invloed hebben op hun toekomstig lidmaatschap. CDA-fractieleider Verhagen nam gisteren in het Kamerdebat over de uitslag van het referen dum wel afstand van de nieuw komers. „Het is raar dat een land als Roemenië lid mag wor den, terwijl de corruptie daar al leen maar is toegenomen." LPF'er Herben hekelde de rege ring, die in zijn ogen niet wil in zien dat de Nederlandse bevol king een verdere uitbreiding van de unie niet steunt. „De re gering wil weer overgaan tot de orde van de dag", aldus Herben. „De uitbreiding gaat gewoon door, alsof er niets gebeurd is." Bot zei dat de toetreding van Roemenië en Bulgarije wellicht wel wat langer zal duren dan nu is gepland. „Het spreekt voor zich dat we de ontwikkelingen in beide landen blijven bekij ken. Het is mogelijk dat we een strikte naleving van de datum 1 januari 2007 niet gaan redden." In het debat werd afscheid geno men van de Europese grondwet. „Er zal ook niet verder aan ge sleuteld worden", aldus premier Balkenende. Alle partijen erken den dat de burgers de afgelopen jaren te weinig zijn betrokken bij de Europese zaak. „Er is een Europa van de besluitvormers en een Europa van de burgers", BEIROET - In het christelijke oosten van de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren door een autobom een vooraanstaande anti-Syri- sche journalist omgekomen. De bom ontplofte toen Samir Qasecr van het dagblad Al Nahar zijn auto (foto) startte. Premier Mikati zei dat de aanslag gericht was tegen veiligheid en Vrijheid. Andere politici legden de schuld voor de aanslag bij het pro-Syrische regi me en vooral president Lahoud. In Beiroet gingen na de dood van Qaseer duizenden aanhangers van de anti-Syrische oppositie de straat op. Qaseer pleitte vele jaren voor het vertrek van de Syrische bezettingsmacht. Syrië trok zich in april terug na volksprotesten en internationale druk. foto Nabil Mounzer/EPA door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Lichtboei in Zierikzee raakt de rijkssubsidie voor het project wereldvrouwen kwijt. De Leger des Heils-instel- ling houdt zich volgens minister De Geus niet aan het ingediende projectvoorstel. Het Leger wei gert om principiële redenen twee deelnemende moslimvrou wen in dienst te nemen. De Lichtboei heeft in december ruim 190.000 euro subsidie ge kregen voor uitbreiding van het project Wereldvrouwen, een in tegratieproject. Vier (allochto ne) vrouwen worden opgeleid tot activiteitenbegeleider en krij gen daarna een dienstverband van drie jaar binnen het project. De minister valt over het feit dat het Leger des Heils weigert twee van de vier deelnemers aan het project in dienst te nemen vanwege hun geloof. De vrou wen mogen van de Leger des Heils-leiding wel bij hun organi satie gedetacheerd worden, maar dit is voor het ministerie niet acceptabel. „Er staat nergens in het project voorstel dat de vier deelnemers in dienst van het Leger des Heils zouden komen", betoogt H. de Heer, directeur Welzijns- en gezondheidszorg zuidwest Nederland van het Leger. „Wij hebben in het projectvoorstel aangegeven dat de deelnemers een dienstverband aangeboden krijgen in samenwerking met het COS (Zeeuws centrum voor internationale samenwerking) en het Welzijnshuis van Schou- wen-Duiveland. Dat is ook ge- (Advertentie) De afgelopen drie jaar zijn duizenden leraren van basis scholen het slachtoffer geworden van bedreigingen van boze ouders, zo blijkt uit een enquête van de Algemene Vereniging van Schoolleiders. Bovendien is op honderden scholen geweld gebruikt door ouders die verhaal kwamen halen. Eurocommissaris Fi- scher-Boel kreeg giste ren in Den Haag een suikerbiet van be stuurder Maarsingh van de LTO. De euro commissaris kreeg te horen dat ze op een boerenopstand kan re kenen als ze haar plan doorzet om de prijs voor suiker en suiker bieten fors te verlagen. Mary Pierce (foto) heeft zich gisteren geplaatst voor de vrouwenfinale van Ro land Garros. De Frangaise, in 2000 de kampioene van de Open Franse tenniskam pioenschappen, versloeg in de halve eindstrijd de Rus sin Jelena Lichovtseva: 6-1 6-1. De partij was binnen een uur voorbij. In de finale speelt Pierce morgen tegen de Belgische Justine Henin. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Redactie Reactie: 8; Zeeland: 9, 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Auto: 21 en 23 Advertentie foto Ed Oudenaarden/ANP MIDDELBURG Van 10.00 tot 12.00 uur op de locatie, bel voor informatie: Orisant Makelaardij BV 0118 - 64 15 00 Bert Dingemanse makelaars-taxateurs o.g. 0118 - 65 05 75 www.mortiere.nl aldus Verhagen. Het CDA blijft wel tegen referenda, net als de kleine christelijke partijen. De rest van de Kamer wil vaker re ferenda houden. GPD pagina 4 Zalm ziet imago verbleken nee dreunt krachtig door boegbeeld loopt averij op pagina 5 Europa likt wonden (Advertentie) Morgen in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. (®)JobTrack.nl (Advertentie) lukt. De twee moslimvrouwen kunnen per 1 juli worden onder gebracht bij het Welzijnshuis." Volgens De Heer is hierover ambtelijk overeenstemming be reikt met het ministerie. „In onze beleving is dat niet zo", zegt de woordvoerder van het ministerie. „En het blijkt ook niet uit correspondentie met het Leger des Heils." De Heer erkent dat het Leger met de deelname van de twee moslimvrouwen aan het project willens en wetens een risico heeft genomen. Van tevoren was duidelijk dat de moslima's nooit in dienst van het Leger konden treden. „Daar is in een vroeg sta dium over gesproken, ook met de betrokken vrouwen." Intrekking van de subsidie bete kent feitelijk dat de tijdelijke uitbreiding van het project We reldvrouwen stopt. „En de deel nemers worden de dupe", zegt de Heer. Hij geeft aan dat het Leger des Heils alles op alles zal zetten om de minister op andere gedachten te brengen. „Het gaat ons nog niet eens zozeer om het geld, het gaat er om dat deze mensen een kans krijgen." pagina 4 commentaar O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibii eenmalig toestemming vooi O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso IC 19 95) per kwartaal met automatische Incasso 58.00). [3 pet jaar met automatische incasso IC :'::2.50l Handtekening; PZC bv gaal zorgvuldig or, 8'l711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1