Niemand nu F ranser dan Pierce PZC Debuut lonkt voor Lucius en Opdam Adrie Koster volgt Koeman op bij RKC Poetsende Orlov helpt turnsters ook 19 '^Tennisster na vijf jaar kwakkelen terug in finale van Roland Garros Roland Garros hoopt op Spelen Bestuurders Barcelona stappen op Ono breekt middenvoetsbeentje Sjevtsjenko adviseur van president Amerikanen honkballen 11/9 niet Lindsay Wyatt naar EK jiujitsu Kokmeijer eist genoegdoening Wim Jansen wordt adviseur j van Feyenoord Erik Dekker stopt eind 2006 vrijdag 3 juni 2005 rioor Martijn van Beeten r PARIJS - Ze is geboren in Cana- da, groeide op in de Verenigde Staten, maar niemand is op dit moment zo Frans als Mary Pier- ce. De dertigjarige tennisster - versloeg gisteren de Russin Ele na Likovtsjeva in de halve fina les van Roland Garros (6-1 6-1) en stuit morgen in de finale op de Belgische Justine Henin- Hardenne. pHenin had in Parijs geen kind [aan de Russin Nadia Petrova: v6-2 en 6-3. Pierce won Roland ^Garros in 2000, Henin in 2003. e.' Elf jaar geleden, in 1994, ver hoor een negentienjarige Pierce al eens de finale van Arantxa "^Sanchez-Vicario. (Het levensverhaal van Pierce is goed voor een vuistdikke ro- ;man. Ze werd geboren in Montreal en groeide op in de ^Verenigde Staten, waar ze werd PARIJS - Als Parijs volgende maand de Olympische Zomer- spelen van 2012 krijgt toegewe- zen, heeft dat ook grote voorde- len voor Roland Garros. Het Grand Slam-toernooi krijgt dan neen nieuw tennisstadion voor - vijftienduizend toeschouwers, met een uitschuifbaar dak. -iOp Roland Garros hopen ze dat 1 op 6 juli .in Singapore in het voordeel van Parijs wordt beslo- 3 ten. Dan komt er voor 2012 een nieuw stadion in het Bois de J Boulogne, waar tijdens de Spe- j len het judo- en badmintontoer- hi nooi worden afgewerkt. Mi lieu-activisten protesteren he vig tegen de komst van het sta dion. Dat bouwwerk kost 350 miljoen euro, inclusief een loop- 7 brug over een doorgaande weg. Met het overdekte stadion kan dan ook op regenachtige dagen -fworden getennist. Roland Gar- H ros snakt naar uitbreiding. Het tennispark in Parijs is verreweg het kleinste van de vier Grand 15 Slam-toernooien. GPD opgevoed door haar Franse moe der Yannick en haar tirannise rende Amerikaanse vader Jim. Die moest ooit met een rechter lijk bevel uit de buurt van zijn dochter worden gehouden, maar inmiddels zijn de betrekkingen weer goed. De Amerikaanse tennisbond moest niets hebben van Pierce, die uitweek naar Frankrijk. Maar echt Frans is Mary nooit geweest. Ze kreeg een plek in het Fed Cup-team van Frank rijk, maar kon haar teamgeno ten niet verstaan. En door haar sterallures als Roland Garros-fi- naliste van 1994 en Australian Open-kampioene van 1995 kon ze op weinig sympathie reke nen. Irritant Dat kwam in 1996 tot een cli max op Roland Garros. De vrouw van de irritante manier tjes en de lange pauzes tussen punten door, verloor van de Mary Pierce sloeg zich gisteren ten koste van de Russin Elena Liko vtsjeva naar de finale van Roland Garros. foto Olivier Hoslet/EPA Duitse Barbara Rittner en werd uitgejouwd door het Franse pu bliek. Sterker nog, de Duitse werd aangemoedigd. ,.Ik vroeg me toen af of ik in Parijs was of in Duitsland." Die houding veranderde in het jaar 2000. Met een rozenkrans om de nek kwam Pierce naar Pa rijs, om haar hervonden katho lieke geloof te onderstrepen. Ze hield haar persconferenties zelfs in steenkolenfrans. En ze won. Voor het eerst sinds 1967, sinds Frangoise Durr, had Ro land Garros weer een kampioe ne uit eigen land. Ze kreeg een kus van premier Lionel Jospin en een felicitatie telegram van het Franse voetbal elftal dat kort daarna in Neder land de Europese titel zou pak ken. Maar al snel na het feestje kwam een langdurige kater. Pierce moest tot vorig jaar juni wachten op een nieuwe toernooi zege, in Rosmalen. Pierce was chronisch geblesseerd, werd steeds zwaarder en raakte uit beeld. „Ik heb altijd de juiste mentaliteit gehad, alleen nooit het lichaam dat daar bijhoort." In 2003 nam Pierce de Nederlan der Sven Groeneveld weer in dienst als coach. Ook zocht ze haar toevlucht tot atletiektrai- ner Henk Kraaijenhof. Een jaar lang had ze een kamer in een ho tel in Amsterdam. Sinds een jaar traint Pierce bij de Franse tennisbond. Xavier Moreau is nu de man van het fysieke regi me. Ook hij gaf de vrouw die ooit bekend stond als 'The Bo dy' mee dat ze moest afvallen om weer te kunnen uitblinken. Ze moest sterker en sneller wor den. Pierce noemt Bradenton in Florida nu haar thuis. Daar heeft ze een appartement op de tennisacademie van Nick Bollet- tieri. Maar ze heeft ook een flat je in Parijs en dat horen ze in Frankrijk toch liever. Net als •vijf jaar geleden, op weg naar haar eerste Roland Garros-titel, wordt Pierce weer gecoacht door haar broer David. Die wei gerde nog in maart vorig jaar, maar durfde drie maanden later niet nogmaals nee te zeggen. Dit jaar geniet Pierce, die inmiddels bijna vloeiend Frans spreekt, in het Bois de Boulogne. Ze lijkt geen druk te voelen. Zelfs toen ze het in de vierde ronde tegen Patty Schnyder pas op het elfde matchpoint kon afmaken, bleef ze glimlachen. En afgelopen dinsdag, toen ze te gen de Amerikaanse nummer één van de wereld Lindsay Da venport weer op matchpoint stond, laste ze zelfs een pauze in van een paar seconden. Ze keek naar de tribunes, naar het score bord en haalde heel diep adem. „Die hoogtepunten zijn ontzet tend snel voorbij en ik wilde dit moment heel bewust beleven", sprak Pierce, die in Parijs de oudste winnares ooit kan wor den. „In al die moeilijke jaren met blessures riep een stemme tje in mijn hoofd dat er nog ten nis in me zat, dat ik nog niet klaar was en er voor mij nog wat te bereiken viel. Ik ben blij dat ik daar naar heb geluis terd." GPD Roger Federer - Rafael Nadal 8 augustus 1981 Oberwil Rechtshandig Winst Wimbledon (2003 en 2004) Australian Open (2004) US Open (2004) Beste prestatie op Grand Slam- toernooi 3 juni 1986 Manacor (Mallorca) Linkshandig Halve finale Roland Garros (2005) 28 Toernooizeges 6 6 Toernooizeges 2005 5 16,3 miljoen dollar Verdiend prijzengeld 2,3 miljoen dollar Tony Roche Coach Toni Nadal Waarom wint Federer? De Zwitser heeft meer ervaring als het gaat om belangrijke wedstrijden dan Nadal. Hij heeft al vier Grand Slam-titels op zak. Bovendien heeft Federer een completer slagen-arsenaal. Hij is in staat om het spel van Nadal te ontregelen en heeft als voordeel dat hij dit jaar in Miami een vijfsetter van Nadal heeft gewonnen. Waarom wint Nadal? De Spanjaard is dit jaar de beste graveltennisser, met vijf toernooizeges. Met zijn zware topspin-slagen maakt hij het Federer op gravel te moeilijk om zijn aanvallende spel te spelen. Bovendien kan Nadal met zijn snelheid zoveel ballen halen, dat Federer wel fouten moet gaan maken. BARCELONA - Bij de Spaanse voetbalclub Barcelona is een bestuurscrisis uitgebroken. Twee weken na het vero veren van de landstitel hebben de bestuursleden Josep Maria Bartomeu en Sandro Rosell gisteren hun functie neergelegd. Beiden zijn het niet eens met de wijze waarop voorzitter Joan Laporta de club leidt. Vice-voorzitter Ro sell had niet alleen kritiek op Laporta, hij zei ook dat Jo- han Cruijff als adviseur bij Barcelona te veel invloed heeft op het beleid. ANP/RTR ROTTERDAM - Feyenoord-middenvelder Shinji Ono is weer geblesseerd geraakt. De blessuregevoelige Japanner brak zijn middenvoetsbeentje terwijl hij zich met Japan in Abu Dahbi voorbereidde op de komende WK-kwalifica- tiewedstrijd in en tegen Bahrein. De 25-jarige Ono mist door de kwetsuur het toernooi om de Confederations Cup, dat half juni in Duitsland begint. GPD KIEV - Sport en politiek hebben soms veel met elkaar te maken. Dat heeft de nieuwe president van Oekraïne Vik tor Joesjtsjenko goed begrepen. Hij benoemde gisteren Andrej Sjevtsjenko tot adviseur. Het gaat om een onbezol digde functie, maar de stervoetballer van AC Milan hoeft het ook niet voor het geld te doen. De benoeming komt als een verrassing. Sjevtsjenko was een van de weinige Oek raïense prominenten die tijdens de recente verkiezings campagne openlijk de zijde koos van Joesjtsjenko's oppo nent, Viktor Janoekovitsj. ANP/DPA CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De Amerikaanse honkbal lers mogen tijdens het WK honkbal in Nederland niet op 11 september (11/9) in actie komen. Om veiligheidsrede nen is het duel van de VS met Taiwan verplaatst naar 13 september, oorspronkelijk een rustdag. Op 11 september 2001 pleegden terroristen aanslagen op het World Trade Center in New York en het ministerie van Defensie in Washington. ANP GOES - Lyndsay Wyatt doet dit weekeinde mee aan het Europees kampioenschap jiujitsu in het Poolse Wroclaw. De Goese sportster, die vorig jaar in Madrid wereldkampi oen werd, is één van de negen leden van de Nederlandse delegatie. Zondag treedt Wyatt aan in de klasse tot zeven tig kilogram. In 2003 werd ze derde op het EK. ZEIST - Voor Niels Kokmeijer en zijn raadsman is er geen twijfel mogelijk. Spartaan Rachid Bouaouzan maak te door een ontoelaatbare actie een einde aan de voetbal loopbaan van de Go Ahead Eagles-speler. Het kamp-Kok- meijer eiste gisteren voor de arbitragecommissie van de KNVB dat zowel Bouaouzan als werkgever Sparta aan sprakelijk wordt gesteld voor alle schade. Wanneer er een uitspraak komt, is nog onduidelijk. ANP ROTTERDAM - Oud-internatio- nal Wim Jansen keert terug bij Feyenoord als prominent advi seur. De 58-jarige Rotterdam- f mer heeft ingestemd met een !e nieuw dienstverband bij zijn jeugdliefde. Na zijn loopbaan als middenvelder was hij in de 1 beginjaren negentig eerst trai- ner en daarna technisch direc- 7 teur in de Kuip. jj Jansen zal Feyenoord gevraagd i en ongevraagd van advies die- nen bij het aan- en verkoopbe leid, de jeugdopleiding, de scou- ting, de samenwerkingsverban- den met andere clubs en andere j technische zaken. Het dienstver band gaat per 1 juli in. - Met Jansens terugkeer gaat niet alleen een wens van de fans en /enkele ex- Feyenoorders in ver svulling. Ook de leiding van Feye- J noord verheugt zich op de dage- lijkse betrokkenheid van Jan- sen. „Het is een uitstekende zaak dat Wim terugkeert", zei TJonen van den Herik, voorzitter jvan de raad van commissaris sen. „De gesprekken die we heb- ben gehad waren zeer plezierig. 'Wim heeft een volstrekt eigen mening over voetbal, daar 1 maakt de organisatie graag ge- bruik van." 1 De naam van Wim Jansen zong al maanden rond in en buiten de Kuip. Het legioen ziet in hem het geweten van de club, de cul- jj'tuurbewaker van Feyenoord. ^.Ex-coach Ruud Gullit, die vori- wge week maandag vertrok uit j- Rotterdam-Zuid, was een groot if 'Voorstander van een rentree van Jansen. ,De Amsterdammer voerde daar over al enkele gesprekken met de voormalige succestrainer van Celtic. Gullit zocht steun buiten Feyenoord, omdat hij het ver trouwen in de huidige leiding volledig kwijt was. ANP Overtuigend spel in Europa levert verdedigers basisplaats op door Peter van Duyl NOORDWIJK - Het ziet er naar uit dat Theo Lucius en Barry Opdam morgen te gen Roemenië hun debuut maken voor het Nederlands elftal. De twee verdedi gers vormden gisteren tijdens de training de helft van de defensie van de basis- ploeg. Bondscoach Marco van Basten zal pas en kele uren voor de WK-kwalificatiewed- strijd in de Kuip zijn opstelling naar bui ten brengen. Hoewel zowel Opdam als Lucius nog nooit een minuut in Oranje speelde, is de keus voor hen niet eens op zienbarend meer. Het tweetal neemt de plaatsen in van Jan Kromkamp en Joris Mathijsen, die beiden zwaar geblesseerd zijn. PSV'er Lucius wordt rechtsback, AZ-speler Opdam de linker centrale ver dediger. Khalid Boulahrouz en Giovanni van Bronckhorst completeren het kwar tet achterin. Theo Lucius (28) dankt zijn selectie voor een niet onbelangrijk deel aan zijn formi dabele optreden in de thuiswedstrijd van PSV tegen AC Milan. De man die bij zijn club zelden eerste keus is, benaderde be gin mei in de halve finale van de Cham pions League de perfecte wedstrijd. Hij werd na dat duel ook uitgebreid gepre zen door Johan Cruijff, het klankbord van de technische staf van het Neder lands elftal. Barry Opdam (29) maakte op Van Basten vooral indruk tijdens de Europese cam pagne van AZ. Terwijl vrijwel al zijn ploeggenoten zich al een keer in het oran je mochten hijsen, werd Opdam lang over het hoofd gezien. Nu het seizoen op zijn einde loopt, kan ook Opdam het fel begeerde haasje verdienen. „Hij heeft een hele cyclus van wedstrijden goed ge speeld, vooral Europees", vindt de bonds coach, die in Opdam ook leidinggevende kwaliteiten ontwaart. Training De trainingspartij die Oranje gisteren in de Kuip afwerkte, liet weinig aan duide lijkheid te wensen over. Het middenveld tegen de Roemenen wordt gevormd door Mark van Bommel, Denny Landzaat en Rafael van der Vaart. Voorin het basis team liepen Dirk Kuijt, Ruud van Nistel- rooij en Arjen Robben. Van Basten zei gisteren wel dat hij nog twijfelt om met Robben te beginnen. De aanvaller van Chelsea is inmiddels volle dig fit verklaard door de medische staf van Oranje, maar heeft door blessures al maanden geen hele wedstrijd gespeeld. „Arjen maakt een heel goede indruk", al dus de bondscoach. „De medische staf heeft hem ook losgelaten. Ik zou het wel aandurven om met hem te beginnen. Of dat ook verstandig is, is een tweede." Als Van Basten toch besluit zuinig met Robben te zijn, dan debuteert ook Robin van Persie. De aanvaller van Arsenal maakt al meer dan een week een overtui gende indruk in het kamp van Oranje. Van Basten: „Een echte topspeler moet iets willen doen om op te vallen. Van Per sie begint dat nu te krijgen." Initiatief Van Basten gaat ervan uit dat Oranje morgen in Rotterdam het spel moet ma ken. Toch wil hij voorkomen dat het Ne derlands elftal het onheil over zich af roept door als een kip zonder kop naar voren te rennen. „Waar het kan, moeten we het initiatief grijpen", zei de coach. „Maar dat moet wel met een bepaalde discipline, zodat we bij balverlies niet ge lijk een counter om de oren krijgen. Dat is een van de belangrijkste boodschap pen die we de ploeg willen meegeven." Want ondanks de simpele zege die Neder land eind maart in Roemenië boekte (0-2) en ondanks de kloof van zes verlies- punten met de Oost-Europeanen meent Van Basten dat Oranje op zijn hoede moet zijn. „Roemenië vecht voor zijn laat ste kans. Ik verwacht een heel gemoti veerde ploeg. We moeten ons voorberei den op een behoorlijke kluif." Mocht Oranje desondanks onderuit gaan - wat de eerste nederlaag onder Van Bas ten zou betekenen - dan heeft dat niets te maken met de ongelukkige agendering van de duels met Roemenië en ook Fin land (volgende week woensdag). Ook aan het einde van een lang seizoen, met de va kantie in aantocht, zegt Van Basten niets te klagen te hebben over de inzet vaYi de internationals. „Vorige week is er goed getraind en dat is deze week niet anders. Ik zie niet dat deze jongens aan het einde van him Latijn zijn, ik merk nog steeds een bepaalde gretigheid." GPD De spelers van Oranje luisteren in Katwijk naar de woorden van bondscoach Marco van Basten. foto Hans van Weel/GPD door Maarten van Helvoirt WAALWIJK - Adrie Koster is de nieuwe trainer van eredivisio- nist RKC Waalwijk. De geboren J Zierikzeeënaar volgt de vorige week naar Feyenoord vertrok ken Erwin Koeman op. Koster tekende gisteren voor twee jaar. RKC was er snel uit met VW over de transfersom voor Kos ter, die in Venlo nog een con tract voor een jaar had. „VW heeft zich redelijk opgesteld", stelde algemeen directeur Mar cel Brands. Voor Koster betekent het dat hij toch als trainer terugkeert op het hoogste niveau. Met VW, dat in de nacompetitie in drie duels nog geen punt haalde, gaat dat niet meer lukken. „Zo reëel ben ik wel", zei de 50-jari- ge trainer gisteravond. Voor hij dit seizoen begon bij VW, was hij één jaar met Excel sior actief in de eredivisie en nog eerder in zijn carrière met Willem II (1990-1991) en Roda JC (1991-1993). Voordat Brands de favoriet op zijn lijstje polste, ging hij te rade bij spelers met wie Koster heeft gewerkt en en kele van zijn vorige werkgevers. In het bijzonder Excelsior, om dat Koster daar zes jaar werkte met talenten, die moesten door stromen naar Feyenoord. „In on ze profielschets stond dat de trainer goed met jonge spelers overweg moet kunnen. Gezien zijn promotie met Excelsior naar de eredivisie is hij in onze ogen uitermate geschikt. Boven dien is het een man die het be lang van de club dient en niet met veel blabla naar buiten treedt. Dat hadden Erwin Koe man en Martin Jol ook." Koster lichtte gisteren na de och tendtraining de spelers van VW in. Woensdag had hij al een ge sprek met de leiding van RKC over voetbaltechnische zaken en een gesprek over de financiën. De trainer van VW was de eni ge kandidaat waarmee RKC om de tafel ging, aldus Brands. In het voetbalgesprek dat hij met Koster had, werd ook de selectie doorgelicht en passeerden na men van mogelijke versterkin gen. „Daar komt volgende week meer duidelijkheid over." Koster kende door blessures een betrekkelijk korte carrière als voetballer. In zes seizoenen (twee jaar Roda JC, vier jaar PSV) kwam hij tot 96 duels. Als speler van Roda werd hij op 20 september 1978 international (3-0 tegen IJsland). De Zeeuw kwam tot drie interlands. GPD door Herman Wissink DEBRECEN - De turnsters van De Hazenkamp zouden zonder hun coach Boris Orlov het liefst niet naar het Euro pees kampioenschap in Debre cen zijn gegaan. Maar het ge zelschap ging toch, met giste ren zes finaleplaatsen als re sultaat. Het is zo'n vertrouwd beeld, Boris Orlov die met zijn grij ze manen tussen de diverse tumtoestellen heen en weer dribbelt, een aanwijzing geeft en een matje klaarlegt, een keer in de handen klapt en als hij de kans krijgt even naar buiten glipt om een sigaretje te roken. Maar hoe anders is het nu. In het Hongaarse De brecen is hij er niet bij. Geen paspoort. Geen Boris, dan voor ons ook geen EK, dreigden Suzanne Harmes, Loes Linders en Ver ona van de Leur een maand geleden na de laatste EK-kwa- lificatiewedstrijd in Amster dam. Maar de drie turnsters gingen toch. En Orlov? Die maakt als vanouds in de Nij meegse trainingshal de toe stellen schoon. „Dat doet hij altijd wanneer er belangrijke wedstrijden zijn en hij er niet bij kan zijn", zegt Orlovs collega Es ther Heijnen. „Hij weet pre cies wanneer een van zijn mei den de oefening moet doen. Vanaf dat moment mag er in Nijmegen op dat betreffende toestel niemand oefenen en begint hij met poetsen en stof zuigen. Pas als de oefening is afgelopen en hij een sms'je van de fysiotherapeut heeft gehad met het punt dat is ge scoord, mag er weer getraind worden." Op de eerste wedstrijddag in Debrecen, waar de Nederland se turnsters zich konden kwa lificeren voor de meerkampfi nale van zaterdag en de toe stelfinales van zondag, neemt Heijnen, geassisteerd door KNGU-man Willem Veld man, de honneurs waar. „Uit eindelijk ging het wel goed", zegt Loes Linders nadat ze zich heeft verzekerd van deel name aan de meerkampfina le. „Maar", zo bekent ze, „het was in Amsterdam ook een beetje een spelletje. We heb ben altijd geweten dat we ook zonder Orlov zouden gaan. Maar het was tijd dat er actie werd ondernomen." Volgens afspraak komen nu de schouderklopjes, de kus sen en de bemoedigende woor den van de andere Hazen- kamp-trainster, Esther Heij nen. „Ik ken die meiden na tuurlijk goed genoeg. Het ging prima. Thuis hadden we alles al doorgesproken." Toch was er de afgelopen da gen nog wel wat telefoonver keer nodig met Nijmegen. Ver ona van de Leur, voor wie door een tegenvallende balk- oefening na de eerste dag het EK er alweer op zit: „Tijdens training liep niet lekker. Es ther heeft toen Boris gebeld. Hij weet precies wat er mis gaat. Een aanwijzing via de telefoon is dan genoeg." Suzanne Harmes en Loes Lin ders plaatsten zich voor de meerkampfinale van morgen. Danila Koster en Verona van de Leur hadden ook genoeg punten om voor die finale, maar volgens de regels mogen maximaal twee turnsters per land deelnemen. Een dag la ter komt Harmes uit in de fi nales balk, vloer en sprong; Linders nog op balk. GPD NOORDWIJKERHOUT - Erik Dekker blijft langer aan de Ra- bo-wielerploeg verbonden. Hij heeft overeenstemming bereikt over een contract tot en met het einde van het seizoen 2006. Dan stopt hij met wielrennen. „Eens moet er een einde aan komen en ik wil stoppen op een goed niveau. Dat niveau denk ik volgend jaar nog te kunnen halen", zegt de renner. Dekker begint volgend jaar aan zijn elfde seizoen bij Ra- bo. Hij is prof sinds september 1992. Dekker won in 2001 de wereld beker, greep drie keer de zege in een wereldbekerklassieker en heeft vier Touretappes achter zijn naam staan. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19