Ziekenhuis Walcheren keert tij róe\< PZC PZC Steigers in de balzaal T; 11 Demonstratie tegen asielbeleid minister jroot tekort wordt door efficiënter werken omgezet in klein resultaat I I ï-ïS-tÏSS»* Goes wil onderzoek winst Delta Lerarenopleiding deels in regio Goese gokhal blijft gewoon open AAZET A BAB Risico's met buitenlandse ZZP'ers M www. ABAB vrijdag 3 juni 2005 MIDDELBURG - In Middel burg wordt vandaag gedemon streerd tegen het asielbeleid van minister Verdonk. De op tocht begint om elf uur bij het asielzoekerscentrum aan de Stromenweg. Rond kwart voor twaalf wordt de stoet op de Markt verwacht. De demonstratie is een initia- tief van GroenLinks. Volgens fractievoorzitter J. van Nieu- wenhuizen worden de komende tijd vijftien mensen uit het asielzoekerscentrum gezet. Het zou ook gaan om mensen waar van de procedure voor de asiel aanvraag nog loopt. Gemeenten hebben met de mi nister afgesproken dat asielzoe kers die onder de nieuwe vreem delingenwet vallen, niet meer op straat zouden belanden. Om dat dat toch gebeurt, heeft de gemeente Middelburg vorige maand besloten om gezinnen met kinderen toch nog op te vangen. Voor GroenLinks gaat dat niet ver genoeg. Die partij wil dat de minister voor opvang zorgt. GroenLinks wil dat eventueel met een kort geding tegen Ver donk afdwingen. De gemeente zou die rechtszaak moeten aan spannen. Deze week heeft wethouder A. de Vries de minister gevraagd om de asielaanvraag van een Irakese familie opnieuw te be kijken. Het gezin, man, vrouw en vijf kinderen, is uitgeproce deerd. Het gezin wordt volgen de week uit het asielzoekerscen trum gezet, terwijl ze volgens De Vries bij terugkeer naar hun land een reëel risico lopen. Volgens de wethouder is de aan vraag van het gezin te snel van tafel geveegd. Hij vraagt de minister in elk ge val de uitzetting van het gezin op te schorten. Boor Claudia Sondervan JlISSINGEN - Ziekenhuis Wal cheren heeft afgelopen jaar een Eerwacht tekort van 828.000 eu ro omgezet in een resultaat van bijna 88.00 euro. )ver 2003 boekte het ziekenhuis log een tekort van 772.000 euro. )it jaar denkt het ziekenhuis jok een klein resultaat te boe ren. Om hetzelfde budget te hou- len, moet het ziekenhuis twee >rocent meer zorg uitvoeren, egt directeur R. Zomer. Dat moet lukken en meer dan lat. Zeker nu belangrijke vaca- ures vervuld zijn, zoals die bij le cardiologen. Nu die inge perkt zijn kunnen zij meer pa- iënten aan." Cr zijn nog vijf specialistenvaca- ures in het ziekenhuis, waar van die voor keel-, neus- en oor arts al 3,5 jaar open staat. Er feijn nu twee KNO-artsen, bijge staan door een arts-assistent. Dok mist het ziekenhuis al 1,5 jaar een derde dermatoloog, sinds één jaar een klinisch psy- iholoog en sinds een half jaar een vijfde gynaecoloog en derde srthopedisch chirurg. Somer zegt optimistisch te zijn dat die plaatsen in 2006 vervuld worden, vooral omdat enkele deeltijd\-vacatures zijn uitge breid tot hele formatieplaatsen, del vooruitzicht van het grote tekort voor 2004 was te somber, zegt Zomer nu. „Er was te be- ïoudend begroot om tegenval lers op te kunnen vangen." Ook ;en opschoning van onkosten in het ziekenhuis heeft bijgedra gen tot het resultaat. De omme- (Advertentie) aW neOPe° Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl keer kwam echter vooral door de zorgproductie, die in 2003 nog dalend was. Door menskracht extra en flexi beler in te zetten steeg de pro ductie dermate dat halverwege het jaar extra afspraken met zorgverzekeraars nodig zijn ge maakt om meer zorg te kunnen verlenen. Het aantal verpleegda- gen daalde iets. daarentegen kwamen het aantal dagverpole- gingen en bezoeken aan de poli kliniek veel hoger te liggen dan in 2003. Het ziekenhuis wil de samenwer king tussen zorgafdelingen on derling en het management ver beteren. Daarmee moet de zorg rond de patiënt georganiseerd worden en moeten tegelijk actue le cijfers worden geleverd over de zorg die er omgaat in het zie kenhuis. Het ziekenhuis werft momen teel elf managers die behandel- eenheden voor de clusters snij dende en beschouwende zorg gaan leiden en één manager voor zorgvernieuwing en pro jectleiding. „Dat lijkt tegenstrij dig, maar als je met minder men sen meer wil doen. heeft dat goe de begeleiding nodig," verklaart Zomer. Het jaarverslag van het zieken huis gaat dit jaar dieper op veel zaken in dan voorheen. Toege voegd is een ijking volgens de Health Care Governance, een richtsnoer met aanbevelingen voor goed bestuur, toezicht en verantwoording. Verdiensten In lijn daarmee publiceert het ziekenhuis voor het eerst wat zijn bestuurders verdienen. Ge neesheer-directeur J. van den Blink staat over 2004 op voor een belastbaar inkomen van cir ca 143.000 euro. De in oktober aangetreden voorzitter van de Raad van Bestuur, R. Zomer, ontving tot ultimo 2004 30.880 euro. Aan bonussen doet het zieken huis volgens het verslag niet. De onkostenvergoedingen voor de leden van de Raad van Toezicht lopen uiteen van 4100 euro per jaar voor de voorzitter, M. Dek ker, tot 2733 euro voor de leden. Het jaarverslag is binnenkort te lezen op website www.zwv.nl. Sociëteitsavond bij De Vergenoeging. De meeste mensen komen om te praten, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De besloten wereld van de herensociëteit prikkelt de fanta sie van buitenstaanders. Achter de deur van sociëteit De Vergenoeging in Mid delburg gebeuren geen rare dingen, zegt voorzitter Henk van Hunnik. De he ren, en tegenwoordig ook dames, biljar ten wat, spelen een potje bridge, maken een praatje en drinken er iets bij. De sociëteit, gevestigd in een monumen taal pand in de Gortstraat, bestaat 210 jaar. Tegenwoordig kan iedereen lid worden, maar er wordt wel geselec teerd. „We hebben een systeem van coöptatie, een nieuw lid moet worden voorgedragen door een zittend lid. Daar na wordt de aanmelding in het bestuur besproken." Door het systeem van voordrachten, ver loopt dat meestal soepel. „Ik heb de laatste tien jaar niet meegemaakt dat er iemand geweigerd werd. Er zijn wel in cidenten bekend hoor, uit 1850 bijvoor beeld. Toen werd iemand geweigerd vanwege een familievete. Eigenlijk gaat het nu alleen om de vraag of je een aan genaam mens bent." De Vergenoeging is opgericht in 1795, aan het begin van de Franse tijd in Ne derland. De sociëteit kwam voort uit de patriottische beweging. Het was de tijd dat de gegoede burgerij zich massaal verenigde in clubs, gezelschappen en verenigingen. „Nederland was nogal re gentesk in die tijd", aldus Van Hunnik. „In een reactie daarop ging de gegoede burgerij in clubjes bi] elkaar zitten. Dat werd het nieuwe establishment. De so ciëteiten zijn daar een uitingsvorm van." Gezelligheidsvereniging Na een tijdje verloren de sociëteiten hun politieke karakter, dat was ook zo bij de Vergenoeging. Het aantal leden nam af, de sociëteit werd een gezellig heidsvereniging. Tegenwoordig ligt de nadruk op activiteiten. Van Hunnik: „Vroeger klopte het beeld van de Engel se club, mannen die in grote stoelen een sigaartje roken. Nu ligt het accent op dingen doen: bridgen, biljarten, boog schieten. Er zijn lezingen, we hebben ca baret. Maar dat mag niet te lang duren, de meesten komen toch om te praten." Aan politiek wordt niet gedaan, ook za ken worden niet besproken tijdens socië teitsavonden. „Hoewel ik niet uitsluit dat als iemand een opdrachtje heeft, hij een lid van de sociëteit niet overslaat." Echt elitair is de sociëteit niet meer, al dus Van Hunnik. Toch komen de meeste leden uit de middenklasse, vergelijk baar met de gegoede burgerij uit de achttiende eeuw. „Het is niet de bedoe ling om deftig te doen, daar heb je niets aan. We hebben ook geen kledingvoor schriften meer." Zaterdag is een bijzondere dag voor de Middelburgse herensociëteit. Ter gele genheid van het jubileum komt de Con- tactraad Nederlandse Sociëteiten naar Middelburg voor de jaarvergadering. Bij de contactraad, een soort belangen vereniging, zijn bijna veertig sociëtei ten aangesloten. De namen verraden de achttiende-eeuwse oorsprong en de foto Lex de Meester doelstelling uit die dagen. De sociëteit in Delft heet Standvastigheid, die in Hengelo Eensgezindheid. De leden van de Vergenoeging zijn wat ouder, de gemiddelde leeftijd ligt rond de 55 jaar. Vrouwen zijn tegenwoordig ook welkom. Van Hunnik: „Sommigen denken dat de sfeer daardoor verloren gaat, anderen vinden dat die sfeer best verloren mag gaan." Er zijn nog wel so ciëteiten waar de heren liever onder el kaar zijn, er zijn er ook waar vrouwen wel binnen mogen, maar geen stem recht hebben. Intussen zijn er ook socië teiten exclusief voor dames opgericht. De voorzitter ziet er geen probleem in. „Er bestaat vrijheid van vereniging in Nederland. „Als u me vraagt of sociëteiten nog be staan over honderd jaar, dan zou ik zeg gen dat dat best eens zou kunnen. Maar wel in een nieuwe vorm. De negentien de eeuw was" de eeuw van de gezellig heidsverenigingen, in de twintigste eeuw kwamen de sportclubs op, tegen woordig worden mensen niet zo snel lid meer van een vereniging. Er zijn veel starters, met kinderen en allebei een car rière. die hebben er niet zo veel tijd voor." door Maurits Sep DOMBURG - De sloopmachine zet zich schrap voor de volgende aanval op het Badpaviljoen. Met een voorzichtig rukje trekt hij het laatste stukje gevel uit het monumentale hotel op de Dom- burgse boulevard. Zorgvuldig legt hij halken naast elkaar en sta pelt ze op het keurig gescheiden afval: steen apart van hout. Het Badpaviljoen vertoont aan de straatzijde alweer iets van de oude glorie. Aan de zeezijde gaapt nu echter een groot gat. De hele gevel ligt eruit. De balzaal, waar eens welgestelde gasten over de dansvloer zwierden, staat nu vol stalen pijpen; steigers die het dak van het hotel stutten. „Het dak moet behouden blij ven", zegt W. de Brabander van Bouwgroep Peters. Vandaar die staalconstructie. „Vijf mensen zijn een week bezig geweest om die steigers te plaatsen." Er komen gaten in het dak, zodat de wind naar buiten kan en geen vat krijgt op de kapconstructie. Onder de balzaal, die in ere wordt hersteld, komt een kelder. Die moet voor 1 oktober klaar zijn, zegt De Brabander. „Dan begint het stormseizoen. We mogen van Rijkswaterstaat daarna niet meer in de duinen werken." foto Lex de Meester GOES - In navolging van Veere wenst ook de Goese ge meenteraad een onafhankelijk onderzoek naar de winstuitkering van energiebedrijf Delta aan de aandeel houders. Goes is net als andere Zeeuwse gemeenten aan deelhouder van Delta. Een ruime meerderheid van de ge meenteraad nam gisteren een motie van het CDA aan een onderzoekscommissie in te stellen. Daarnaast moet het energiebedrijf de dividenduitkering verhogen tot 70 a 80 procent van totale winst. Dat is royaal meer dan het huidi ge voorstel de dividenduitkering eenmalig vast te stellen op 40 a 50 procent. Op dit punt wijkt de Goese motie af van die van de Veerse gemeenteraad, die tegen een verho ging tot 70 a 80 procent is. De CD A-motie is ingegeven door de enorme reserve van bijna een miljard euro die Del ta heeft opgebouwd. Blijft de dividenduitkering op 40 tot 50 procent, dan neemt die reserve toe met zo'n vijftig mil joen euro. Een motie van GroenLinks om de dividenduit kering terug te sluizen naar de betalers - burgers en be drijven - via een lagere afvalafstoffenheffing kreeg wei nig steun. TERNEUZEN - Leerlingen die dit jaar hun havo- of vwo-diploma halen, kunnen vanaf komend schooljaar deels in Zeeuws-Vlaanderen een opleiding tot leraar vol gen. De vier Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet on derwijs en het ROC Westerschelde sluiten daarvoor een convenant met de lerarenopleiding van Fontys Hogescho len in Tilburg. De Zeeuws-Vlaamse studenten kunnen drie dagen per week de lerarenopleiding volgen in Zeeuws-Vlaanderen en twee dagen per week in Tilburg. Om de aantrekkelijkheid van het studeren in Zeeuws-Vlaanderen te vergroten krijgen de studenten een beurs ter hoogte van het jaarlijkse collegegeld. Het initiatief van de middelbare scholen is ingegeven door het feit dat tussen nu en de komende vijf jaar alleen al in het voortgezet onderwijs in Zeeuws- Vlaanderen hon derd nieuwe leraren nodig zijn. „Het ROC is daarbij nog niet eens meegerekend", zegt rector T. Frankemölle van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. GOES - Automatenhal Las Vegas aan de Kreukelmarkt in Goes blijft volgens bedrijfsleider J. de Schipper voorlo pig gewoon open voor het publiek. Op last van burgemees ter D. van der Zaag van de gemeente Goes moet Las Vegas sinds gisteren een dwangsom betalen van duizend euro, voor elke dag dat het bedrijf open is. Een poging, eerder deze week, om die dwangsom te laten schorsen door het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, mis lukte. Maar daarvan is in de automatenhal - bedrijfslei der De Schipper spreekt liever van een amusementscen trum - weinig te merken. „We blijven gewoon open tot de gemeente een beslissing neemt in de bezwaarprocedure", zegt De Schipper. Verder wil hij geen 'mededelingen doen over de zaak'. Op het hoofdkantoor van Merkur Games In ternational, waartoe Las Vegas sinds oktober vorig jaar behoort, is evenmin iemand bereikbaar voor commentaar. Het is de overname van Las Vegas Beheer BV, waaronder Las Vegas Automaten BV valt, door Merkur Games Hol ding BV, die het bedrijf parten speelt. De gemeente Goes heeft in 1992 een soort uitsterfconstructie voor gokhallen bedacht. Daarmee moet het huidige aantal van vier auto matenhallen worden teruggebracht naar één. (Advertentie) (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 Weg met bril en lenzen! www.evecenter.nl Bel gratis 0800- 25 26 27 (Advertentie) 1 =M 4 »1«J -J =1 =1 'ïM Meldt u nu aan voor onze collectieve acties tegen Aegon, Dexia, Fortis, DSB Levob. Kom 4 juni a.s. naar onze infomiddag te Bavel, Bruininks Brasserie, Kerkstraat 10, zaal open om 13.30 uur. info: www.beursklacht.nl adres: postbus 202 2002 CA te Haarlem Tel. 0900-2552248 (50 ct/pm) Advertentie de maand; buitenlandse zelfstandigen onze werkzaamheden voor het opstellen van de jaarrekening treffen wij steeds vaker facturen aan van buitenlandse zelfstandigen zonder personeel (ZZP'ers). Bij navraag blijkt, dat klanten niet altijd op de hoogte zijn van de mogelijke gevaren. Kritische controle Veel ondernemers gaan ervan uit, dat EU-onderdanen in Nederland als zelfstandige kunnen werken. Op zich is dit terecht. Maar zij weten niet dat de Arbeidsinspectie kritisch kijkt naar de zelfstandigheid van buitenlan ders. Ook veronderstellen onder nemers onterecht, dat een verklaring van de Belastingdienst omtrent het ondernemerschap een vnjbrief is om in Nederland te kunnen werken. Vraag naar documenten Ons advies is om alleen in zee te gaan met ZZP'ers die beschik ken over een rechtmatig bewijs van verblijf als zelfstandige en over een verklaring van de Belasting dienst omtrent de arbeidsrelatie. Deze is vergelijkbaar met een VAR Kopieën van deze documenten dient u bij uw administratie te bewaren, evenals een kopie van het paspoort van de ZZP'er eer weten? Neem dan contact op adviseur erwin.houmes@abab.nl of bel hem op voor een afspraak via (011) 323 74 00. .abab-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11