Zeeuws oordeel scherper Stemmen met je ogen dicht PZC I SGP-politicus Kolijn blij en tevreden met afwijzing Van Gelder noemt nee tegen grondwet een dreun Politici hebben niet gemerkt dat hun achterban afhaakte 7 Meer stemmen jtlan bij kiezen voor Staten Reimerswaal en Tholen hoogste tegenscore; Veere meeste ja-stemmen PeiJs heeft twijfels over grotere eu Hirsi in Breda Afstraffing voor ^zwartmaken van Europa Afwijzing zonder politiek gevolg Gelderse Rozendaal wint nipt Eenderde Duitsers tegen grondwet Andere lidstaten moeten doorgaan FNV hekelt arrogante politici donderdag 2 juni 2005 Inor Ben Jansen 30ES - Een referendum is door Rinus Antonisse jiaar tot op zekere hoogte te ver gelijken met gewone verkiezin gen. Toch zal menig Zeeuws po- iticus gisteravond met een licht [evoel van afgunst naar de op- tomst bij de volksraadpleging {ver de Europese grondwet heb- ■ien gekeken. vijfenzestig op de honderd kie- jers namen de moeite een keus iit ja of nee te maken. Bij de ver- Bezingen voor Provinciale Sta- jen ging slechts 48 procent van Je kiezers naar de stembus. De tweslie of Europa al dan niet fcen grondwet moet krijgen, leeft blijkbaar sterker dan de vraag /jne de zetels in de Statenzaal in tyliddelburg moeten bezetten. Het verschil met de opkomst in Zeeland bij de verkiezingen Toor het Europees parlement vo- 4ig jaar en in 1999 was nog gro ter. In 2004 nam bijna 41 pro cent van de kiezers de moeite l?en keus te bepalen voor het Ne derlandse smaldeel in het Euro pees parlement; vijf jaar eerder pleef de teller steken op bijna 31 Irocent. Bi] de twee laatste verkiezingen kior het Europees parlement scoorde de gemeente Veere de aoogste opkomst: 42 procent in 1999 en 51 procent in 2004. Het referendum bracht echter de heeste kiezers op de been op Échouwen-Duiveland: 71,8 pro cent. De laagste opkomst bij de Europese verkiezingen is wat Zeeland betreft in 1999 en 2004 in Vlissingen registreerd: respec tievelijk 30,8 en 40,7 procent. De gemeente waar het referen dum" de minste kiezers op de been bracht was Sluis met een öpkomst van 58,8 procent. BREDA - Het nog altijd zwaar beveiligde Kamerlid Ayaan Hirsi Ali bracht gisteren in het pude stadhuis van Breda haar ptem uit. Wee, een geheim onderkomen in Breda heeft ze niet. Ayaan stemt met een zogeheten kiezers- jas. f door Ben Jansen ,GOES - De uitslag van het refe rendum over de Europese grond- Iwet kan worden beschouwd als een boemerang. Oud-Europarle- inentariër Johanna Boogerd- Quaak uit Zaamslag ziet het pverduidclijke nee als het loon voor de manier waarop Neder landse politici jarenlang met Eu- fropa zijn omgegaan. j,We hebben te vaak gehoord: lat moet nu eenmaal van Euro- ia. Kijk maar naar de ontpol- leringsduscussie bij de verdie ping van de Westerschelde. aar is Europa steeds als boe- lan voorgesteld door te verwij len naar de Vogel- en Habitat- ichtlijn. Dan is het toch niet 'erwonderlijk dat massaal nee jegen nieuwe spelregels wordt feezegd. Wat je zaait, zul je oog- Éten." pe afwijzing van de Europese grondwet door de Nederlandse bevolking heeft Boogerd-Quaak Ivan 1994 tot 1999 en van 2003 jtot 2004 voor D66 in het Euro- )ees Parlement) niet verrast. De ifgelopen weken heeft ze op [preekbeurten in het land gepro- )eerd uit te leggen wat het be- ang is van nieuwe afspraken >ver procedures in de Europese jpnie. De reacties die ze daarbij «reeg, waren overduidelijk. iVoor wie niet bij de opstelling (van de Europese grondwet be trokken was, is het nu eenmaal noeihjk inzicht te krijgen in de veranderingen die er het resul taat van zouden kunnen zijn." 3oogerd-Quaak is ervan over tuigd dat de stemming in het Eu roparlement neerslachtig zal {zijn nu Frankrijk en Nederland 'de Europese grondwet hebben afgewezen. „Er was eindelijk Zicht op vereenvoudiging van be sluitvormingsprocessen, waar bij het parlement meer te zeg- [en zou krijgen. Nu is nog in te 'eel gevallen sprake van advie zen, die de regeringen gewoon aast zich kunnen neerleggen." 'e meent dat het Europarle- lent is afgestraft voor procedu- waar het zelf geen invloed >p heeft, zoals de twee vergader plaatsen: beurtelings in Brussel !en Straatsburg. „Iedereen die zegt dat dit geldverspilling is, peeft gelijk. Maar heel weinig pensen beseffen dat het parle ment dat ook niet wil, maar dat jde regeringen van de EU-landen 'dit rondreizende circus handha ven." GOES - De Zeeuwse kiezers heb ben de Europese grondwet scher per afgewezen dan elders in het land. Met 65,1 procent lag de op komst iets hoven het landelijk gemiddelde. In de provincie stemde 67,5 pro cent tegen en 32,5 procent voor. In twee gemeenten, Tholen en Reimerswaal. wilde bijna 80 pro cent van de kiezers niets van de grondwet weten. Het grootste aantal nee-stem mers kwam op in de gemeente Reimerswaal: maar liefst 79,7 procent tegen en slechts 20,3 procent voor. In de gemeente Tholen is sprake van vrijwel dezelfde verhou ding: 79,1 procent tegen en 20,9 procent voor. Deze nadrukkelijke afwijzing laat zich verklaren door het gro te aantal kiesgerechtigden van reformatorische huize. Met na me de Staatkundig Gereformeer de Partij en de ChristenUnie ma nifesteerden zich tegen de grond wet en hun getrouwe kiezersaan- hang heeft die partijlijn onge twijfeld gevolgd. Het hoogste aantal ja-stemmers was te vinden in de gemeente Veere, met 38,8 procent. Hier was 61,2 procent tegen. De Wal- cherse plattelandsgemeente wordt gevolgd door Sluis met 37,9 procent voorstanders en 62,1 procent tegenstanders. Ook in centrumgemeente Goes ging het aantal voorstemmers richting landelijk gemiddelde, met 37,2 procent. Hier tekende 62,8 procent nee aan. Ambtenarenstad Daama komen op enige afstand Noord-Beveland met 35,9 pro cent voor en 64,1 tegen en 'amb tenarenstad' Middelburg met 35,3 procent voor en 64,7 pro cent tegen. In de drie Zeeuws-Vlaamse grensgemeen ten, waar nauwe contacten met Vlaanderen sinds jaar en dag aanwezig zijn, springen de voor standers van de grondwet er niet opvallend uit. Gewend zijn aan grensoverschrijdend ver keer wil, afgaande op de uitslag, niet zeggen dat de Europese ge dachte er nadrukkelijker aanwe zig is. Afgezien van de lichte afwijking pro-grondwet in Sluis lopen de twee andere grensgemeenten meer in de pas met overig Zee land. In Hulst was 34,6 procent voor en 65,4 procent tegen, in Terneu- zen was 32,7 procent voor en 67,3 procent tegen. Naast Reimerswaal en Tholen kwam het aantal tegenstemmers ook in Borsele met 0,1 procent net boven 70 procent uit (met 29,9 procent voorstemmers). De gemeente Vlissingen scoorde iets boven het Zeeuwse gemid delde van ja-stemmers met 31,3 procent voor en 68,7 procent te gen. Schouwen-Duiveland lag er vrij wel mee gelijk: 32,2 procent voor en 67,8 procent tegen en Kapelle kwam er boven 34,1 om 65,9 procent. Kiezers melden zich bij het stembureau De Haven in Yerseke door Martijn de Koning MIDDELBURG - Referendumdag in Middelburg. Een vrouw fietst langs het stemlokaal in de Briandlaan. Ze ziet het bordje stembureau en reageert al trap pende: „Ik zou het liefst voor een Zeeuwse grondwet kiezen. Dan weet ik tenminste waar ik het over heb." De opmerking van de fietser is teke nend voor de gevoelens van veel men sen, vindt A. Beekman. Hij bemant het stemlokaal in zorgcentrum Vredelust in Yerseke. „Veel mensen komen stemmen omdat ze dat uit principe niet willen na laten. Maar wanneer ze hier binnenko men weten sommigen nog steeds niet wat ze moeten kiezen. Er opperde ie mand om met zijn ogen dicht, op goed geluk, maar een knop in te drukken. En net vroeg iemand zelfs advies aan mij. Daar heb ik maar geen antwoord op ge geven." Middelburger J. Becht hoorde lang tot de twijfelaars. „In eerste instantie was ik tegen. Maar ik heb alle informatie nog eens goed bekeken en aan de hand daarvan toch voor gestemd." De veelgehoorde klacht over het gebrek aan voorlichting over de grondwet deelt de 67-jarige niet. „In bibliotheken is ge noeg over dit onderwerp te vinden. Daar kwam ik erachter waar de nieuwe grondwet nu eigenlijk wel, en vooral ook niet over gaat." Zijn echtgenote E. den Teuling vult hem aan. „Veel mensen stemmen tegen om verkeerde redenen. De problemen met de euro hebben bijvoorbeeld hele maal niets te maken met deze grond wet. Dus moet je je teleurstelling daar over niet uiten door vandaag nee te stemmen", geeft ze aan. Leden van verschillende stembureaus in Middelburg vinden het moeilijk om aan te geven waar de voorkeur van de meeste stemmers ligt. In Yerseke is dat duidelijk anders. „De meesten zijn te gen", weet oud-wethouder M. van Over loop. Hij zit in het stemlokaal in kerk centrum De Haven in Yerseke. „Niet dat ze mij dat zo expliciet vertellen, hoor. Maar je proeft het aan de reacties van de mensen, hè." Een verklaring voor de hoeveelheid te genstemmers heeft hij wel. „Zeker der tig procent van de bevolking van Yerse ke is SGP-aanhanger. Dat zijn trouwe stemmers, en bijna allemaal tegen. Van de overige kiezers komt meer dan de helft niet opdagen, en de rest stemt wis- Een snoepje voor de moeite foto Camile Schelstraete foto Willem Mieras selend. Het is niet moeilijk om dan de uitslag te voorspellen, hoor." Voorzitter B. van Stee valt het vooral op dat mensen positief zijn over het hou den van een referendum. „Misschien is het wel een idee om dat in de gemeente Reimerswaal op lokaal niveau wat va ker te doen", oppert het SGP-raadslid. Kiezer A. Reinders, die net is wezen stemmen, lijkt dat wel wat. „Je krijgt dan in elk geval het idee dat er naar je geluisterd wordt. Nu denk je in veel ge vallen toch: och, ze doen maar wat." De 19-jarige J. de Leeuw, ook uit Yerse ke, vindt een lokaal referendum niet zo'n goed idee. „Laten we het wat dat betreft maar bij de echt belangrijke din gen houden", geeft hij aan. Stemmachine In de stemlokalen blijken veel mensen nog steeds moeite te hebben met de elek tronische stemmachines. Ook de leden van het stembureau in zorgcentrum Vre delust in Yerseke moeten regelmatig de helpende hand toesteken. „Er staat geen ja of nee op, wat moet ik nu?", vraagt een oudere vrouw zich vertwij feld af. „Er staat voor en tegen, mevrouw", legt W. Reijnierse geduldig uit. „U drukt op voor als u ja bedoelt, en op tegen als u tegen de grondwet bent." Na enige aar zeling komt de vrouw weer achter de machine vandaan. „Ik begrijp het alle maal niet zo goed, hoor", mompelt ze verontschuldigend. „Maar ja, stemmen moet, nietwaar?" door Martijn de Koning GOES - SGP-voorman W. Kolijn reageer de 'uiterst tevreden en blij' op de uitslag van het referendum. Verbaasd was hij echter niet. „Ik had een ruime overwin ning voor de tegenstemmers al aan zien komen." Het Statenlid wees erop dat juist de ini tiatiefnemers van het referendum een ne derlaag hebben geleden. „De voorstan ders dachten met het houden van een re ferendum even een steuntje in de rug te kunnen verdienen. Kun je nagaan hoe slecht die partijen weten wat er in de sa menleving speelt." Maar ook de politiek in het algemeen moet volgens Kolijn een les leren uit dit referendum. „Het opkomstpercentage lag veel hoger dan bij veel recente verkie zingen. Het betekent dat het nu wel ge lukt is om de aandacht van de burger te krijgen. Dat moet bij verkiezingen toch ook kunnen." Kolijn, landelijk voorzitter van de SGP, plaatste wel een kanttekening bij het be haalde succes. „Deze uitslag betekent na tuurlijk met dat de bedenkingen die mijn partij tegen de Europese samenwerking heeft, verdwenen zijn. Het beleid zal nu waarschijnlijk blijven zoals het was. Dat is voor ons lang niet goed genoeg. Maar de stap naar een nog slechtere situatie is hiermee in elk geval niet gezet." Van Kolijn hoeft niemand in de regering op te stappen vanwege de grote neder laag. „Maar als ik staatssecretaris Nicolaï van Europese Zaken was, zou ik me toch eens achter de oren krabben." door Martijn de Koning GOES - Commissaris van de koningin W. van Gelder noemde de uitkomst van het referendum gisteren 'een dreun'. De ras- Europeaan zei zich te gaan bezinnen op zijn inzet bij verschillende Europese in stellingen. Hij stelde dat politici het nee deels aan zichzelf hebben te wijten. „Het lijkt erop dat veel mensen tegen hebben gestemd uit angst voor het onbekende. Dat is onze eigen schuld. Jarenlang is er nauwelijks aandacht aan Europa besteed. De paar weken dat dit wel is gebeurd, blijken niet voldoende te zijn geweest." Toch ziet de commissaris nog wel moge lijkheden voor de grondwet. „Die is nog niet helemaal verleden tijd", merkte hij resoluut op. „Misschien hebben mensen tijd nodig om aan het idee van een Euro pese grondwet te wennen. Maar ik hoor ook argumenten waarvan ik denk: die zijn een stuk moeilijker om te buigen. Bo vendien is het aantal tegenstemmers wel erg groot." Wat de consequenties van het nee zullen zijn, vond Van Gelder moeilijk aan te ge ven. „Het belangrijkste is dat het debat blijft doorgaan. Europa leeft immers, dat kun je wel zien aan de hoge opkomst." De commissaris kon nog niet aangeven of de uitslag gevolgen heeft voor zijn acti viteiten in Europees verband. „Dat hangt af van de houding van de tegen stemmers. Als blijkt dat een groot deel zegt: „We hebben helemaal niks met Eu ropa", dan moet ik daar maar eens goed over gaan nadenken." HILVERSUM - CD A-minister Peijs (Verkeer) zet vraagte kens bij de verdere uitbreiding van de Europese Unie. Zij is bang dat een groter Europa niet meer 'beheersbaar' is. „Dat als wij buitengewoon groot worden, wij de regels die wij maken niet meer kunnen handhaven in Europa", zei de minister gisteren. Als voorbeeld gaf zij de mogelijke Turkse toetreding. „Stel dat Turkije toetreedt, dan zie ik ons nog niet drie dagreizen vanaf Ankara naar het oosten gaan om daar te controleren of de slager ook inderdaad de hygiëneregels naleeft." Zij heeft overigens niets tegen Turkije, maar vindt dat de EU met het land erbij 'ongelooflijk groot' wordt. ANP DEN HAAG - Een meerderheid van de bevolking vindt dat de overweldigende nee-stem van gisteren geen politie ke gevolgen hoeft te hebben voor het kabinet-Balkenen de. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het bureau Inter- view-NSS in opdracht van ANP en NOS. Zo'n 58 procent van de ondervraagden is het niet eens met de stelling dat het kabinet moet aftreden. Ruim 26 procent is daar wel voor. Over de vraag of er over een jaar weer een referendum moet worden gehouden over de Eu ropese grondwet, houden voor- en tegenstandei's elkaar in evenwicht. Zo'n 44 procent vindt het een goed of zeer goed idee. Ruim 46 procent vindt dat niet. ANP ROZENDAAL - Het Gelderse Rozendaal, met ruim vijf tienhonderd inwoners, wist gisteravond als eerste gemeen te de uitslag te melden. Het versloeg daarmee favorieten als Schiermonnikoog en Renswoude. Burgemeester A. Boerma toonde zich trots. De gemeente, met één kieslo- kaal, gebruikte dit keer voor het eerst een stemmachine. De burgemeester is vooral trots dat zoveel mensen kwa men stemmen; ruim 82,5 procent. 63 procent stemde voor en 37 procent tegen. ANP BERLIJN - Als de Duitsers zich in een referendum over de Europese grondwet hadden mogen uitspreken, dan zou eenderde tegen hebben gestemd. Dat blijkt uit een onder zoek van het instituut Infratest dimap, waarvan de resul taten gisteravond zijn gepubliceerd. Een meerderheid van 52 procent van de Duitsers is voor. Dat is wel een daling van 7 procentpunten in vergelijking met een peiling drie weken geleden. In die periode steeg het aantal nee-stemmers van 16 naar 32 procent. In mei stemde het Duitse parlement al in met de ontwerp tekst voor de Europese grondwet. ANP BRUSSEL - De instemmingsprocedure voor de Europese grondwet moet 'gewoon doorgaan' in andere EU-lidsta- ten. Dat heeft huidig EU-voorzitter en Luxemburgs pre mier Juncker gisteravond gezegd in een eerste reactie. Juncker zal een 'aantal ideeën' voor een oplossing voorleg gen aan zijn Europese collega's, voor hun topontmoeting die zij over twee weken houden in Brussel. ANP door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De politici heb ben onvoldoende in de gaten ge had wat onder de Nederlandse burger leeft. Dat concluderen de Zeeuwse Tweede-Kamerleden Buijs (CDA). Blom (PvdA) en Ge luk (VAT)). Zij zijn teleurgesteld over de uit slag. Stuk voor stuk wijzen ze er op dat een overgrote meerder heid van de Tweede Kamer vóór het grondwettelijk verdrag voor Europa was, terwijl een duidelij ke meerderheid van de Neder landse bevolking gisteren tegen heeft gestemd. „Niet alleen regerings- en oppo sitiepartijen, maar ook werkge versorganisaties en vakbonden moeten constateren dat er een kloof is tussen wat ze zelf vinden en wat hun achterban vindt", stelt Buijs. „Met zijn allen zijn we als het om Europa gaat voor de troepen uitgelopen en we hebben te weinig omgeke ken. De kiezer heeft nu op de rem getrapt. Over ons maar zon der ons, dat kan niet meer. Dat signaal is nu afgegeven, niet al leen aan de Tweede Kamer maar ook aan Europa." Ook Geluk spreekt van een gat tussen kiezer en politiek. „Dat moet ons allemaal aan het den ken zetten." Volgens hem heb ben de politici hun boodschap onvoldoende weten over te bren gen, maar hebben ook veel kie zers de moeite niet genomen zich in het grondwettelijk ver drag te verdiepen. „De les die we hiervan kunnen leren is dat we veel duidelijker moeten zijn als het over Europa gaat. We zijn te hard gegaan en de kiezer zegt nu: 'Ho, ho, wij hebben ook iets te zeggen.' Op zich is dat goed." Details Blom ziet geen kloof tussen de bevolking en de politiek. Wel denkt hij dat de voorstanders van het grondwettelijk verdrag zich hebben verloren in details, waardoor de grote lijn uit het oog is verloren. „We zijn duide lijk niet goed in staat gebleken uit te leggen waar het om gaat." De Zeeuwse Kamerleden zien geen directe gevolgen van de af wijzing van het grondwettelijk verdrag, anders dan dat de ont wikkeling van Europa tijdelijk stil ligt. Blom: „De wereld van 2 juni ziet er niet anders uit dan die van 1 juni." Buijs: „We ma ken nu een pas op de plaats. La ten we stapsgewijs weer op weg gaan." Buijs en Geluk - beiden verte genwoordigers van regeringspar tijen - vinden niet dat in het ka binet koppen moeten rollen van wege het overduidelijke nee. Blom kan zich goed voorstellen dat staatssecretaris Nicolai (WD, Buitenlandse Zaken) op stapt. „Als ik staatssecretaris was van Europese Zaken en zo hard voor ja had gepleit zou ik na zo'n uitslag wel mijn conse quenties trekken. Maar aan mij is het natuurlijk makkelijk vra gen. Ik zal het altijd toejuichen als dit kabinet aftreedt. Waar om maakt me niet uit." DEN HAAG - Volgens FNV- voorzitter Jongerius is het 'nee' tegen de Europese grondwet een belangrijk signaal dat Europa socialer moet worden. Politici hebben volgens de vakbeweging de zaak niet eenvoudiger ge maakt door hun arrogante hou- ding. Jongerius vindt het referendum een groot succes en reden om er vaker een te houden. „Zo dwingt de overheid zichzelf om meer rekening te houden met de wensen en gevoelens van de bur gers." Mensen houden er vol gens haar niet van 'om te wor den behandeld als kleine kinde ren die we het nog eens een keer gaan uitleggen'. Volgens MKB-Nederland moet ondanks verwerping van de grondwet verder gewerkt wor den aan economische hervormin gen in Europa. Het MKB vindt dat de Nederlandse politiek de kloof tussen burger en Europa moet verkleinen, door actiever de Brusselse agenda's te volgen en vroegtijdig in het parlement en met de belangenorganisaties te bespreken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7