Weinig met biologie te doen Theaterspektakel op Straatfestival Avalanche geeft met eigen festival aanzet tot traditie 19 Werkstraf voor poging tot inbraak Ruit stadhuismuseum vernield Plattelandstrofee voor Baretproject Man vlucht voor politie donderdag 2 juni 2005 William William Boone weet het niet. Het biolo- gie-examen was ronduit moeilijk, vertelt de vmbo-leerling van het Calvijn College. Hij v;' weet zeker dat hij gisteren een vraag voorgescho- m teld kreeg die hij niet kon beantwoorden omdat nï dat onderdeel nimmer is behandeld in de klas. i En de andere vragen, die waren ook moeilijk. De Rillander was rond half drie klaar. Hij is di- "4 reet naar huis gegaan, want hij had geen zin om te wachten op zijn medeleerlingen. Thuis geko- men is hij zijn vismateriaal in orde gaan maken. Want vanaf nu is er tijd om te vissen, hij is klaar met zijn examen. Gisteravond was hij te vinden langs het Spuikanaal, nabij zijn woonplaats. lC| Daar probeerde hij baars en snoekbaars te ver- schalken. Niet om te eten; William eet geen zoet watervis, die vindt hij niet lekker. Wat hij wel v lekker vindt is tong en zeebaars. Morgenavond i gaat hij die vangen bij Zoutelande. Maarten Ik heb geen wiskundeknobbel, zegt Maarten Seghers met de nodige zelfkennis. Wiskunde is voor hem stampen: formules en maniertjes le ren en dan maar hopen dat de samenstellers van het eindexamen niet om de hoek komen met een of ander geniepigheidje. Hij heeft gisteren dan ook de hele dag zitten stampen. En dat maakt hem niet blijmoediger. Elke goede som gaf de be vestiging dat het hem aan inzicht in deze hogere vorm van rekenen ontbreekt. Desondanks staat hij er met een gemiddelde van 6,3 niet echt slecht voor. Hij mag voor wiskunde zelfs een on voldoende halen, dan krijgt hij toch nog wel zijn havo-diploma. De inwoner van Heikant vindt echter dat hij met een voldoende moet slagen. Dus ook gister avond zat hij weer achter zijn boeken te zwoe gen. En vanochtend maakt hij voor de laatste maal nog eens een oud examen in de hoop zo klaar te zijn voor vanmiddag als hij zijn laatste examenprestatie moet leveren. Anna Het lukte Anna Dieleman gisteren niet goed om nog te studeren. Vandaag is haar laatste examen: biologie. Met een gemiddelde van een 7,2 staat ze er vrij goed voor. Desondanks ver- wacht de Middelburgse vwo-leerlinge een pittig examen. Ze klaagt dat ze voor biologie heel veel heeft moeten leren en dat er maaro weinig naar die parate kennis wordt gevraagd. Dat vindt ze niet eerlijk. Gisterochtend heeft ze eerst het wis- kunde-examen nog eens doorgenomen, samen met de kennis die haar bijles geeft. „Even nabe spreken." Ze weet nu dat ze een zeven heeft ge haald voor dat vak en daar is ze beslist tevreden mee. Of ze ook zo'n mooi cijfer voor biologie gaat halen, dat betwijfelt ze. door Freek Janssen Was het vmbo-examen biologie moeilijk? De meningen zijn verdeeld onder de meiden van het Calvijn College in Krabbendijke. Over één ding zijn ze het wel eens: veel vragen hadden niets met het vak te maken. Na afloop van het biologie-examen zitten de meeste dames van het Cal vijn nog wat na te kletsen bij het fietsenhok. Als het examen om half vier is afgelopen, zitten sommigen al een uur te wachten. „Een beetje moeilijk", is de algemeen heersen de mening over het niveau van het examen. „Over sommige onderwerpen heb ben we het in de klas helemaal nooit gehad", zegt Alice Jacobse. Zoals die rare vraag over kool stofdioxide: de examenkandidaten moesten een indicator voor die stof noemen. Diane heeft gelukkig schei kunde in haar pakket, dus zij wist er wel eentje. „Helder kalkwater." Haar klasgenote Diane van Maren heeft geen scheikunde. „Weet je dat wel heel zeker?", vraagt ze la chend. Alice kon wel lekker werken aan het examen, al had ze eerlijk ge zegd wat gemakkelijkere vragen verwacht. Ze had wel wat geoefend met examens van vorige jaren. „Maar toen ben ik halverwege het examen uit de klas gezet. Het was heel benauwd, dus ik had een raam pje opengezet. Maar dat mocht niet van de leraar." Kerkzaal Benauwd was het vandaag geluk kig niet, tijdens de echte examens. De zestien meiden en drie jongens van de biologieklas zaten dan ook in een andere ruimte dan ze gewend waren: in een kerkzaal van de gere formeerde kerk. Niet dat daar alles spik en span was. Alice: „Er liepen mieren over mijn tafel en over mijn armen." Beide dames verwachten wel-daf ze een voldoende hebben voor biolo gie. Al is Alice iets zekerder van haar zaak dan Diane: die gaat thuis toch maar even voor de zekerheid op internet kijken, om haar ant woorden te controleren. Haarklas- genoot Diane kijkt wel uit: „Dat maakt me alleen maar zenuwach- Diane van Maren (rechts), Alice Jacobse (daarnaast) en de andere kandidaten van het Calvijn College in Krabben dijke kunnen na het laatste examen, biologie, aan hun vakantie beginnen. foto Mechteld Jansen tig. Ik wacht de uitslag wel af." De moeilijkste vraag was er eentje waar je echt veel bij moest rekenen. Diane: „Er werd gevraagd hoeveel procent van de beroepsziekten in het onderwijs werd gemeld." Wat had die vraag met biologie te ma ken, dan? „Dat sloeg inderdaad ner gens op, dat was gewoon een wis- kundevraag." Maar gelukkig zaten er ook erg makkelijke vragen tus sen. Alice: „Er zat een tekst in over hepatitis B, de vraag was waarom het aantal meldingen van die ziekte sinds 1989 was gedaald. Dat stond gewoon in de tekst: dat kwam door het vaccineren." Behalve dat je net zoveel wiskunde en scheikunde no dig had om het examen te maken, kwam ook de stof uit de lessen niet zo veel aan bod, vinden de meiden. „Het meeste moest je uit de tekst ha len en andere vragen kon je zo ra den." Toch zouden ze het niet gered hebben zonder te leren, geven ze toe. Zowel Alice als Diane is vrij posi tief over de vraag of ze de examens gehaald hebben. Alice: „Ik stond er al best goed voor, na de schoolon derzoeken. De examens waren ook niet echt moeilijk, maar al zou ik on voldoendes halen, dan zou het nog niet erg zijn." Haar slechtste vak is wiskunde, voor Diane is dat Engels. „En biologie eigenlijk ook", geeft ze toe. Er heerst een sfeer van opluchting bij het fietsenhok, maar dat is niet verwonderlijk: biologie was alweer het laatste examen voor het vmbo. Althans, voor de leerlingen van het Calvijn College. Donderdag is er nog Spaans, maar dat vak wordt niet gegeven in Krabbendijke. Vakantiewerk De vakantiestemming zit er bij de één al meer in dan bij de ander. Zo gaat Diane morgen al aan de slag in de gezondheidszorg. Alice heeft zichzelf een paar dagen vrij gegund en gaat daarna ook vakantiewerk doen. Zij heeft een baantje in de kassen, tussen de planten. Maar dat maakt haar vakantiestemming er niet minder op. „Dat heb ik eigen lijk al de hele tijd. Alsof ik mijn va kantie onderbreek voor twee weken examens." Volgend schooljaar gaan veel van de 48 eindexamenleerlin gen weer naar dezelfde school: het Hoornbeeck College in Goes. Een paar jongens gaan naar het Markie- zaat College in Bergen op Zoom. Maar eerst: vakantie vieren! MIDDELBURG - Twee mannen uit Vlissingen zijn giste ren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van honderd uur voor poging tot inbraak. De mannen van 30 en 27 jaar werden in april door agen ten gearresteerd in een woning aan de Frederik Hendrik laan in Zierikzee. Een oplettende buurman had gestommel gehoord en de politie gewaarschuwd. De mannen beweerden dat ze door dronkenschap niet meer wisten waar ze mee bezig waren. Dat achtte de rechter niet aannemelijk omdat in de tuin van de woning een spuitbus met reinigingsvloeistof, een breekijzer en een schroevendraaier waren gevonden. „Zo lang je nog gereedschap kunt vinden om ergens binnen te komen, kun je nog behoorlijk goed nadenken", aldus de rechter. Naast de taakstraf kregen de mannen ook voor waardelijke gevangenisstraf van een maand. ZIERIKZEE - Van het stadhuismuseum in de Meelstraat in Zierikzee is woensdagnacht een ruit vernield. In eerste instantie werd gedacht aan inbraak, maar omdat er niets wordt vermist, gaat de gemeente er vanuit dat er sprake is van vandalisme. Achter de vernielde ruit staat een vitri ne van de Stichting Historische Spelen, waarin spullen van de Wonderdokter liggen uitgestald. Ook van die col lectie werd niets weggenomen. Het museum is beveiligd tegen inbraak en beschikt over een automatische alarmin stallatie. IJZENDIJKE - De eerste Zeeuwse Plattelandstrofee is toegekend aan het project Oost-Zeeuws-Vlaamse Baret. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, omgevingsbeleid) reikte de onderscheiding gisteren in IJzendijke uit tijdens de Dag van 't Zeeuwse Platteland. Andere genomineerde projecten waren de Goese heggen (tweede) en het mu seum Zeefront Westkapelle (derde). De trofee is de prijs voor het beste plattelandsproject in Zeeland in de periode 2000-2004. Bij de Oost-Zeeuws-Vlaamse Baret (die ook al door standsorganisatie ZLTO onderscheiden werd) gaat het om avontuurlijke fiets- en wandelroutes door het bui tengebied. Landbouw, cultuur en natuur worden gecombi neerd met recreatie. Geen survival in de Ardennen, maar gewoon in Zeeuws-Vlaanderen, is het motto. Bij de beoor deling is gekeken naar het vernieuwende karakter van de projecten, de eigen inbreng van de initiatiefnemers (zon der hulp overheid), de duurzaamheid en de voorbeeldwer king. STELLENDAM - Een 31-jarige man uit Sommelsdijk is bij een snelheidscontrole op de Rijksweg N57 ter hoogte van Stellendam op de vlucht geslagen. Hij passeerde het controlepunt met 164 kilometer per uur. Op het moment dat hij geflitst werd, voorzag hij een fikse bekeuring, par keerde zijn auto aan de kant en probeerde al tijgerend door het hoge gras langs de weg aan de politie te ontko men. Zijn witte shirt bleek echter van weinig camoufle rende waarde, zodat hij kort nadien in een weiland als nog kon worden aangehouden. Nader onderzoek wees uit dat het rijbewijs van de man eerder was ingevorderd en hij ook in dat verband dus in overtreding was. kunst door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Vlissingen fun- irt van 6 tot en met 10 juli vijf jen lang als podium voor jzondere theatervoorstel lin en muziekoptredens tijdens :t Straatfestival. Het program- omvat onder meer grootscha- ;e producties in de Spuikom, het Stadhuisplein en in de latwerkerij op het Scheldeter- 24e editie van het festival >rdt woensdag 6 juli spectacu- lir geopend met de voorstelling "lanic, die de uit Duitsland af- imstige groep Theater Tita- ick opvoert op het Stadhuis- lein. Het is een theatrale ver- ilding van de ondergang van f it schip, aan de hand van enor- be objecten, fascinerende figu- jen, live-muziek, speciale effec- ien en veel water. De voorstel- :g wordt omschreven als 'een ilijke visuele orgie van de on lang' en illustreert vooral it blinde vertrouwen in de ihnologie, aan de hand van de igiers die niet kunnen gelo- dat de Titanic daadwerke ten onder gaat. de Spuikom gaat donderdag jjuli het theaterspektakel Kooi- ts in première. De voorstel- ig, van Vis a Vis, wordt in to- aal zes keer opgevoerd en komt uit de kleinschalige pro- Nex die de theatergroep jaar op het Terschellingse pstival Oerol opvoerde. Kooi- oys, een drama over twee boe- pzoons die jarenlang onder de jictatuur van hun vader hebben jeleefd, wordt opgevoerd in een die Vis a Vis zelf Deze bevat een tribu met plaats voor 400 bezoe- 'laatwerkerij tader de naam De Werf wordt, jet als vorig jaar, een workshop- Porstelling gemaakt onder lei- van Het Bedrijf v/h. De pro Schakels geheten, wordt pgevoerd in de zware plaatwer- phj op het Scheldeterrein, die 1 september ook een van de peellocaties is van het Zeeland Festival. thakels gaat over een jongen wordt buitengesloten door p groep en daarom op extreme probeert te bewijzen dat ij met anders is dan de rest. De porstelling, die op 8, 9 en 10 tli voor publiek wordt ge is een mengeling van Scène uit de voorstelling Titanic. dans, muziek, film en spel. In het verlengde daarvan brengt Caravan Stage Company op 7, 8 en 9 juli 's avonds laat op een boot in Het Dok de productie Vanishing Currents. Het stuk, met muziek, poëzie, dans, acro batiek, vuur en speciale effec ten, gaat over de verhouding tus sen dromen en realiteit. Leon Giesen, ooit bassist bij Toontje Lager, is op 7 juli in de Sint Jacobskerk te zfen met Mondo Leoneeen voorstelling waarbij zijn muziek wordt ge combineerd met beelden op vi deoschermen. Onder anderen Mathilde Santing en de bassec- tie van het Radio Philharmo- nisch Orkest werken, in projec tie, mee. De Oranjemolen is de locatie voor een voorstelling van Dans theater Telder, waarbij de bezoe kers een kijkje nemen in een enorm vogelnest en daarin drie dansers aantreffen die elkaar als vogels ontmoeten en onder zoeken. Het is een korte voorstel ling die vrijdagavond 8 juli en zaterdag 9 juli vanaf 14.00 uur een groot aantal keren wordt op gevoerd. Zaterdag 9 juli is de traditionele straattheaterdag in de binnen stad, met een groot aantal acts uit binnen- en buitenland, zoals het Spaans-Braziliaanse gezel schap Trukitrek (poppenkast van hoog niveau), A&O Theatre uit Frankrijk, Corpus uit Cana da, Cie Pied en Sol, Theater Maatwerk (acteurs met een ver standelijke handicap) en Sub Anima, een project met achttien gekooide dansers. Op zondag 10 juli keert het suc cesvolle onderdeel The Perfect Pitch in het Dijktheater terug, een revue van nieuwe en beken de straatartiesten. Gastheer en samensteller is opnieuw vete raan Lee Hayes. Acteur Henk van Ulsen brengt zondag 10 juli om 15.00 uur in de Sint Jacobskerk de monoloog Prediker, waarin hij laat zien dat de waarheden uit het bijbel boek nog steeds springlevend zijn. Showcase Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Kunstbende is er zondagmiddag 10 juli in het Ar senaaltheater een 'showcase', waarbij jonge Zeeuwse kunste naars die de afgelopen jaren tij dens de talentenjacht in de prij zen vielen, zich presenteren. Ska- en reggaeband Tapharhee- jl luidt om 14.00 uur het pro gramma in. In de muziektent op het Bel- lamypark is dagelijks een mu ziekprogramma, met op 6 juli United Sounds en Lucky Dube (reggae), op 7 juli Xystus (symfo nische metal) en Epica (gothic- metal), op 8 juli The Watchman en JW Roy (roots), op 9 juli Die Darmstadter Hübsch (Neder landse Duitstalige band) en Or chestra Baobab (Senegalese rumba) en op 10 juli Peer de Graafmachine, Laundromat (Ro- ry Gallagher-tribute), Barrel- house, Relax (hiphop) en Full Colorz (reggae). Fourth Angel door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het Avalanche Music Festival lijkt het een jaar lijks terugkerend evenement te worden. Zaterdag wordt het popfestival voor de tweede keer gehouden in het Arsenaalthea ter in Vlissingen, met zes bands op het programma en een eerbe toon aan Jimi Hendrix. Het festival is een initiatief van Avalanche, de opnamestudio an nex managementkantoor en pla tenlabel gevestigd in Oost-Sou burg. Dat is anderhalf jaar gele den opgericht en groeit snel in bekendheid. Een kleine veertig groepen hebben er bijvoorbeeld al opgenomen. Vorig jaar juni presenteerde Avalanche zich met een festival, met optredens van bands waar mee zij nauwe banden heeft aan gevuld met enkele grote namen, zoals Racoon en Van Katoen. „Dat is toen zeer goed beval len", zegt Jeremy Latumeten, sa men met Willy Berrevoets initia tiefnemer van Avalanche. „Veel mensen zeiden meteen: jullie moeten dit elk jaar terug laten komen." Met de organisatie van een twee de editie is er in elk geval de aan zet tot een traditie. Daarbij is ook geleerd van vorig jaar, toen het festival in zes weken op po ten moest worden gezet. Dit jaar is gekozen voor zaterdag in plaats van zondag, het program ma begint niet meer 's middags maar 's avonds, er is veel meer werk gemaakt van de promotie en er zijn sponsors gevonden, zo dat het ook financieel nog te be happen valt. Vier van de optredende bands heeft recent een demo of een cd bij Avalanche opgenomen: het Walchers-Bevelandse funkzes- tal Cosmic Slop, glammetal- groep HOTT, het Walcherse rocktrio Rebba the Loon en Fourth Angel, de reggaeforma- tie die na een zangerswisseling is voortgekomen uit New Born Creation. De groep nam in maart een compleet album op, dat binnenkort wordt uitge bracht. Het programma is aangevuld met twee bands waarmee La tumeten contact heeft. De Mid delburgse groep Brewmaster, die sinds kort het jonge talent Joëlle als zangeres heeft, speelt fusion en r&b. Ill Productionz, eveneens uit Middelburg, is een hardcore hiphoptrio dat in 2003 de Zeeuwse Belofte won. „We hebben bewust gekozen voor een combinatie van allerlei stijlen", zegt Latumeten. „Vorig jaar was het allemaal vrij hard. Deze keer willen we het cross over houden, met voor elk wat wils, zoals we ook met Ava lanche niet mikken op één be paalde richting. Onze muziek smaak is heel breed." De wens was om ook een classic rock-act te hebben. Eerst werd gedacht aan een Thin Liz- zy-coverband of Brainböx, maar uiteindelijk is gekozen voor een tribute aan Jimi Hen drix, onder leiding van Willy Berrevoets (drummer Nuff Said). Hij wordt bijgestaan door Jeroen Mol (Uppercut), Marijn Slager (Nuff Said), Michael Koo- man (Copycat), Stefan Siw'a- bessy (ex E-life) en JP Moens (Pillars). Avalanche Music Festival, zater dag 4 juni in Arsenaaltheater in Vlissingen. Programma: 18.30 uur: Brewmaster, 19.30 uur: Cosmic Slop, 20.30 uur: Rebba the Loon, 21.30 uur: HOTT, 22.30 uur: lil Productionz, 23.30 uur: Fourth An gel, 00.50 uur: Jimi Hendrix Tribu te.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45