95.- Overreden gezin gispt aanpak OM UITVERKOOP Taakstraf voor branden in Uden INTERNATIONALE SSTUNT! expert Wijn negeert verzet Kamer tegen afromen ontslagvergoeding Politieachtervolging verdwijnt van scherm 5U Hangende denktanken ;4gent die gezin loodde mocht ivapen niet naar -luis meenemen Amsterdam krijgt draaiboek Vrede Menselijke resten uit museum Mbo'er voelt zich veilig op school Open tbc in Friese noodopvang Kinderen lijden meer dan gedacht Gevaarlijke landing op Schiphol door vechtpartij Rechtbank veroordeelt vijf jongeren voor aanslagen op moskee en school - F gekkend toestel ^yan Onur Air Vliegt leeg terug 5 OULVERSUM - De hoofdagent 'an het Korps Landelijke Poli (KLPD) die op 16 zijn gezin en zichzelf in •j lil ver sum doodschoot, had 3;een toestemming om zijn jlienstwapen mee naar huis te ïemen. r[ j lat geldt ook voor een verkrach- ?ingszaak, waarin een in Leeuwarden verdacht van het bedrei van zijn vrouw met zijn blijkt uit de documentaire joute Agenten van het televisie- •ogramma Zembla dat van- 'ond wordt uitgezonden. Een 'oordvoerder van het KLPD ïft deze informatie bevestigd. Jet is volgens het KLPD regel lat een diender zijn dienstwa gen niet mee naar huis neemt, ilensen die hier wel toestem- tping voor krijgen, moeten aan peciale voorwaarden voldoen. ~^o moeten ze het wapen thuis in kluis bewaren ANP AMSTERDAM - Studententeams van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, de Vrije Universiteit en de Universiteit van Amsterdam zijn gisteren opgesloten in twee vergrote 'Bull-eye lampen'. Hangend boven de grond, naast de Stopera in Am sterdam, vormen zij een ware denktank. De studenten zijn door energie-leveran cier Nuon uitgenodigd een complex energievraagstuk binnen 36 uur op te lossen. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Amster damse gezin Kuijpers is ge schokt dat de paviljoenhouder die hen vorig jaar op het strand van Zandvoort met een terrein wagen overreed, wordt vervolgd voor een simpele verkeersover treding waarbij niet wordt geke ken naar het letsel dat de man aanrichtte. De verdachte staat volgende week terecht voor de kantonrechter in Haarlem. De man reed 31 maart vorig jaar over de gezinsleden heen toen die de 46e jaardag van moeder Yvonne vierden. Hij zag hen over het hoofd toen hij van een talud kwam rijden. Yvonne be zoekt nog steeds het ziekenhuis vanwege een neurologische be schadiging van haar been. De paviljoenhouder reed met zijn terreinwagen over het hoofd heen van zoon Toon. In het VU-ziekenhuis bleek dat hij een schedelfractuur en een her- senkneuzing had. Toch ging hij vorig jaar voorwaardelijk over naar de tweede klas van het vwo. Maar hij heeft nu medi sche en psychologische begelei ding nodig. Dochter Esther (10) liep een gehavende rug en kapot te tanden op en durfde niet meer aan het verkeer deel te ne men uit angst dat 'iedereen over haar heen zou rijden'. Vader Toon, die voor zijn ogen zag hoe over zijn gezin heen werd gereden, heeft zijn werk als beeldend kunstenaar nog steeds niet kunnen hervatten. De familie volgt gezinstherapie. Omdat het openbaar ministerie vindt dat deze blijvende klach ten niet vallen onder 'zwaar li chamelijk letsel' is besloten de zaak niet voor te laten komen bij de meervoudige kamer waar hogere straffen kunnen worden opgelegd, maar te laten behande len door de kantonrechter. De Haarlemse officier van justitie W. Thijs schrijft advocaat John Beer van de slachtoffers: „Zon der iets af te willen doen aan de traumatische gebeurtenis voor uw cliënten ben ik van oordeel dat het ongeval op wonderbaar lijke wijze bij geen van uw cliën ten zwaar lichamelijk letsel in strafrechtelijke zin heeft veroor zaakt. Gezien de verwijtbaar heid van de gedraging van de verdachte wordt de zaak con form het beleid aangebracht bij de kantonrechter." Fietslicht Van moeder Yvonne hoeft de pa viljoenhouder niet in de gevan genis. Maar ze begrijpt het niet. (Advertentie) ijAA/v 6S2C7N/17E- E-6-TL-OST HtfP PIE VRIWVW CJOO ;ZEG'' DAEWOO RVS combi magnetron SLECHTS 3.500 stuks internationaal ingekocht! Bol 020 - 35 55 355 of kijk 01 'w.expert nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland „Als er een pink of een teen was afgeweest was dat in juridische zin erger geweest. Ik word be boet als ik geen licht op mijn fiets heb. Dit is toch van een heel andere orde! Ik lag op het strand, was jarig en lag in de zon. We hebben fysiek en emo tioneel zoveel problemen door dit ongeluk. Hoe kun je hier zo me wegkomen?" Wat ook steekt is de weigering van het OM om de beslissing uit te leggen. Advo caat Beer schreef een brief naai de Haarlemse hoofdofficier Wooldrik, maar kreeg geen ant woord. „Als slachtoffer sta je ju ridisch aan de zijlijn. We kun nen alleen om heroverweging vragen. Aan het belang van de slachtoffers wordt voorbijge gaan. In allerlei beleidsstukken staat dat er meer aandacht moet komen voor slachtoffers maar in de praktijk gebeurt het niet." De paviljoenhouder wordt nu vervolgd voor artikel 5 van de Wegenverkeerswet (verbod om gevaar op de weg te veroorza ken) en niet wegens artikel 6 van dezelfde wet (verbod om ver keersongeval te veroorzaken waardoor dood of lichamelijk letsel wordt veroorzaakt). GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Staatssecretaris van Financiën Joop Wijn ne geert de eis van CDA en PvdA dat hij stopt met het afromen van ontslagvergoedingen van werknemers met een extra hef fing van 26 procent, bovenop de reguliere inkomstenbelasting. CDA en PvdA, samen goed voor een ruime Kamermeerderheid, eisten gisteren dat Wijn er on middellijk mee stopt. Dat wei gert hij echter vooralsnog en daarmee riskeert hij een aanva ring. De Tweede Kamer had met Wijn afgesproken dat hij eerst nadere besluiten zou afwachten over het verder beperken van de WW-uitkering en het versoepe len van het ontslagrecht. Daar over heeft de Kamer onlangs een amendement aangenomen. „Wij willen eerst precies weten wat de consequenties zijn van die nieuwe maatregelen. Daar na kan worden vastgelegd wat j er precies met de ontslagvergoe- J dingen moet gebeuren", zei CDA-Kamerlid Gerda Verburg gisteren. Maai- daarop wil Wijn niet wach- d ten. Zijn ministerie wijst erop dat het kabinet niet wil dat de WW via een sluipweg wordt ge-J' bruikt voor vervroegde uittre ding. Prepensioen en vut wor den nu al extra belast om ervoor te zorgen dat ouderen langer blijven werken. Vandaar dat Wijn nu al optreedt tegen forse ontslagvergoedingen Wanneer de WW-uitkering plus ontslagvergoeding van een 55-plusser meer bedragen dan' 70 procent van diens laatstgeno-' ten jaarsalaris, moet de werkge ver een fiscale 'boete' van 26 pro- cent betalen. „Dus niet de werk nemer," benadrukte een woord voerder van Financiën. De vak bonden vrezen echter dat bedrij ven op die manier niet meer mee willen werken aan fatsoenlijke afvloeiingsregelingen. GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Beelden van spec taculaire politie-achtervolgin- gen van hardrijders, die weke lijks te zien zijn in programma's als Blik op de Weg en Wegmis bruikers, staan op losse schroe ven. Dat komt door een nieuwe richtlijn voor de maximumsnel heid van politieauto's. (Advertentie) KORTINGEN TOT 0^>/o De Raad van Hoofdcommissaris- sen stelt dat het vaak verstandig j ger is om het kenteken van een 'A hardrijder te noteren in plaats van een wilde achtervolging in te zetten, zeker op drukke we-'*' gen en bij onoverzichtelijke ver-A keerssituaties. Dat kan het ein de betekenen voor beelden van wilde achtervolgingen van hard-, rijders, die veruit het merendeel' van de programma's vullen, be- vestigt een woordvoerder Volgens de nieuwe richtlijn mag 1 de politie in de bebouwde kom en op provinciale wegen niet harder rijden dan twintig kilo- meter per uur boven de maxi- mumsnelheid. Op snelwegen geldt een limiet van maximaal veertig kilometer per uur sneller dan toegestaan. 1 De landelijke verkeersofficier""a bam justitie Spee wil dat de vie- 1 rentwintig onopvallende poli- 4 tieauto' s een uitzonderingsposi- .1 tie krijgen. De beslissing moet voor 1 juli vallen, want dan gaat 1 de nieuwe richtlijn in. GPD j donderdag 2 juni 2005 AMSTERDAM - Burgemeester en wethouders in Amster dam hebben een draaiboek opgesteld voor crisissituaties.' Het boekwerk, getiteld 'Vrede, De stad betrokken en in beeld', komt bij dreigende maatschappelijke spanningen uit de kast. Het geeft onder meer inzicht in wat er in de stad gebeurt en wat er moet gebeuren om onrust te voorkomen, liet de gemeente gisteren weten. ANP SCHAGEN - Het Bergings- en Identificatieteam van het ministerie van Defensie heeft menselijke resten van mili tairen uit een museum in Schagen gehaald. Een woord- voerder van Defensie zei gisteren dat onder meer een helm met een stuk schedel is meegenomen. Het gaat om militairen die in de Eerste Wereldoorlog be- h trokken waren bij de slag aan de Somme. Daar vochten Fransen, Britten en Duitsers. Het team van het ministerie ging naar het oorlogsmuseum op verzoek van de Britse ambassade. Volgens de Conventie van Genève moeten menselijke resten van militairen begraven worden in een graf. ANP AMSTERDAM - Ongeveer 85 procent van de mbo'ers voelt zich veilig op school. Een kwart van alle mbo'ers zou echter niet nog een keer voor dezelfde school kiezen. Een op de vijf van de studenten heeft grote moeite om een stageplek te vinden. Dat blijkt de JOB-monitor 2005, een tevredenheidsonder- zoek onder ruim 135.000 mbo-studenten verspreid over 46 ROC's, ACO's en andere vakopleidingen. Het onder- zoek werd gistermiddag overhandigd aan staatssecretaris Rutte van Onderwijs. ANP WITMARSUM - Bij een 52-jarige bewoonster van de - noodopvang voor asielzoekers in Witmarsum is open tbc geconstateerd. De vrouw werd vorige week met een zware verkoudheid in het Antonius Ziekenhuis in Sneek opgeno- men. Dit maakte wethouder Karei Helder van de gemeen- j te Wonseradeel gisteren bekend. De GGD in Friesland gaat de komende dagen de 120 be- j woners van de noodopvang onderzoeken. De bewoners mogen overigens wel gaan en staan waar ze willen. ANP UTRECHT - Kinderen met leukemie, taaislijmziekte, reu- ma en astma vinden zelf dat ze meer pijn hebben dan hun ouders en artsen denken. Dat blijkt uit een onderzoek van kinderarts in opleiding A. Janse van het Universitair Me- i disch Centrum in Utrecht. Ze promoveert vandaag op het onderzoek. Kinderen, ouders en artsen zijn het slechts in 8 procent van de gevallen eens over de mate van lijden. Artsen on- j derschatten volgens het onderzoek de mate van pijn weer meer dan ouders dat doen. Janse pleit ervoor dat artsen, 'j ziekenhuizen en andere instellingen in de gezondheids zorg vaker onderzoek doen naar de beleving van pijn door patiënten. ANP en onze redactie binnenland CHIPHOL - Een hevige vecht- artij heeft dinsdagavond de inding van een toestel van Au- trian Airlines op Schiphol ern- tig in gevaar gebracht. Twee roers uit Oostenrijk hadden zo- anig ruzie, dat het cabineperso- 3eel hen niet meer in toom wist ^houden. 1 Hierdoor kon het zich niet meer richten op de landingsprocedu re. Een woordvoerder van de mare chaussee op Schiphol zei giste ren dat het om een 'uiterst ge vaarlijke situatie ging'. „Passa giers moesten de bemanning tij dens de landing te hulp schieten om de twee mannen in bedwang te laijgen. Die vielen in een reac tie daarop ook de bemanning en de passagiers aan. Er heerste daardoor grote paniek en wanor de tijdens de landing." De vechtende Oostenrijkers zijn na de landing direct aangehou den en in verzekering gesteld. Zij verwondden bij hun arresta tie nog een marechaussee. Bei den raakten zelf ook gewond door het geweld. Het incident gebeurde dinsdaga vond rond 22.00 uur op een vlucht van Wenen naar Schip hol. De achtergrond van de ont stane vechtpartij ligt waar schijnlijk in de relationele sfeer. Een van de broers bleek ook flink onder invloed van alcohol. De marechaussee neemt dit inci dent 'zeer hoog op'. Zeker om dat de vechtende mannen het volle vliegtuig en dus ook alle in zittenden in groot gevaar heb ben gebracht. De gezagvoerder van het vlieg tuig deed na afloop van de vlucht aangifte tegen de twee passagiers uit Oostenrijk. De marechaussee heeft besloten een rechercheteam op de zaak te zetten. ANP oor John Elberse >EN BOSCH - De rechtbank in Wen Bosch heeft gisteren vijf -^nge verdachten veroordeeld J)t taakstraffen en voorwaarde lijke celstraffen. Het vijftal is bevonden aan brand- tichting in de islamitische ba- hlT ndt :°!INDHOVEN - Een toestel van )ij(e Turkse maatschappij Onur 1 bur dat gisteren op Eindhoven brandstof lekte, is even oor half zes leeg vertrokken aar Turkije, naar Antalya. Dat gebeurde met instemming van tie luchtvaartinspectie, liet een Woordvoerder weten. ,Iet toestel stond kort voor het 'aiddaguur op het platform met (raaiende motoren toen er zirandstof uit een van de vleu gels iekte. Directeur De Boer an de luchthaven zag dat van- dt zijn kantoor. Een inspectie Wees uit dat een brandstofklep- kapot was. De oor aak van die storing is nog niet en zal verder wor- len onderzocht, aldus de inspec- _ie. De 138 passagiers liepen ;een gevaar. Het toestel was porzien van ribbels op de vleu- g.els waardoor de brandstof niet dj de hete motoren kon komen, h-legen Onur Air was vorige aaand twee weken een vliegver- iod van kracht nadat ernstige gekortkomingen waren geconsta- eerd bij hun toestellen. ANP sisschool Bedir en de moskee in Uden. De rechtbank vonniste nage noeg geheel conform de eis van de officier van justitie. De basisschool ging op 9 novem ber vorig jaar geheel in vlam men op. De brandstichting in de moskee, drie dagen eerder, bleef steken in een poging. Bij beide misdrijven is een zelfgemaakte brandbom gebruikt. De politie arresteerde rond 20 november een aantal Udense vmbo-leerlin- gen, die bekenden achter de aan slagen te zitten. De twee oudsten (16 en 17 jaar) bleken verantwoordelijk te zijn voor de poging tot brandstichting in de moskee, de overige drie (14, 15, 16 jaar) voor het in de as leggen van de Bedir-school. De brand in de school leidde tot nationale verontwaardiging en afschuw. Beide aanslagen pasten in een reeks vergelijkbare incidenten die zich voordeden na de moord op Theo van Gogh, op 2 novem ber in Amsterdam. De rechtbank wees erop dat de nu veroordeelde jongens hebben bijgedragen aan het in stand houden van de toen levende ge voelens van onrust en onveilig heid in de samenleving, vooral onder het islamitische deel er van. De verdachten brachten enkele weken in de cel door, in voorar rest. De officier van justitie vond het niet noodzakelijk dat de jongens opnieuw achter de tralies zou den belanden. Hij eiste daarom 240 dagen cel, waarvan 202 da gen voorwaardelijk. Het ver schil hebben de jonge Udenaren in voorlopige hechtenis doorge bracht. De opgelegde taakstraffen be dragen 180 uur. In één geval leg de de rechtbank 160 uur in plaats van de geëiste 180 uur op. De jongens hadden in eerder sta dium van hun berechting al een leerstraf van maximaal veertig uur toebedeeld gekregen. Tot slot moeten zij zich verplicht on der toezicht houden van de re classering. De jongens, die twee weken gele den spijt betuigden van hun da den, waren gisteren niet bij de uitspraak aanwezig. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3