Aanpak uitval speciaal onderwijs PZC Veel honden en katten zijn te zwaar Logeerhuis voor gehandicapten open AID pakt verkopende sportvissers hard aan Beloning bewoners voor aansluiting op schoonwaterriool Zeeuwse Observatie Groep moet langdurig missen van lessen tegengaan Braderie Signeersessie AAZET Wethouder maakt winnaars bekend en opent expositie agenda b 15 Zeeuwse scholieren in de prijzen Rem op aantal seksclubs Hulst ROC beraadt zich over gebouwen Bezoekersrecord op Vlissingen.nl door Maurits Sep MIDDELBURG - Een Zeeuwse Observatie Groep (ZOG) moet voorkomen dat kinderen met een gedragsstoornis of een ver standelijke handicap maanden niet naar school gaan. De ZOG moet onderzoeken hoe de kinderen functioneren, wat voor onderwijs zij nodig hebben en de kinderen intussen ook les geven. Dat laatste ontbreekt nu vaak, waardoor kinderen lang verstoken blijven van onder wijs. De Zeeuwse Observatie Groep is een initiatief van stichting De Korre en de CDA-fracties in Middelburg en Provinciale Sta ten. Onder De Korre vallen zes scholen voor zeer moeilijk leren de kinderen en kinderen met leen lichamelijke stoornis. Advies Aanleiding voor het initiatief is een werkbezoek van de Middel burgse CD A-fractie aan de prak tijkschool Het Bolwerk in Mid delburg. Daar bleek dat leerlin gen die op school niet meekun nen, soms maanden geen les vol- ;gen. in afwachting van een ad vies voor een verdere schoolcar- rière, zegt raadslid M. Riedijk. Kinderen van scholen voor spe- Iciaal onderwijs die leerproble men hebben en niet op hun hui dige school kunnen blijven, wor den onderzocht. Tot het moment ;dat er een advies ligt hoe het met hen verder moet en naar welke school ze wel kunnen, zit ten ze meestal thuis. Per jaar moeten bovendien tien tot vijf- [tien kinderen voor crisisopvang !en onderzoek naar De Honds- berg in het Noord-Brabantse 'Oisterwijk. In Zeeland bestaat jzo'n opvangcentrum niet. kinderen hebben recht op onder wijs en moeten niet zo lang (thuis zitten, vinden directielid ,H. Rops van De Korre, Riedijk !en A. Koppejan van de CDA- [Statenfractie. ;De Zeeuwse Observatie Groep combineert daarom het observe ren van kinderen met een behan deling van problemen en, vol- l's-GRAVENPOLDER - 's-Gra- ivenpolder vormt zaterdag van >10.00 tot 17.00 uur weer het de- dor voor de jaarlijkse braderie, met meer dan 130 kramen. Kin- deren kunnen onder meer skelte- jren, ponyrijden en knutselen. GOES - Schrijver Willem Jan jOtten signeert morgen tussen twee en drie uur in Boekhandel ;De Koperen Tuin in Goes. Otten |won dit jaar de Libris Litera tuurprijs. Advertentie KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Barmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gens de iniatiefnemers cruciaal, het geven van onderwijs. Na maximaal een jaar moeten de kinderen terug naar een school die het beste bij hen past. De hoop van de bedenkers van het plan is dat op termijn alle scho len met de ZOG samenwerken. Zo kan een expertisecentrum ontstaan met uitgebreide kennis over welk onderwijs het beste is voor welke kinderen. De meeste door Frank Balkenende GOES - Bevelandse gehandicap ten, en hoofdzakelijk kinderen, kunnen in Goes uit logeren. Gis teren werd Via Phila aan de dr. W. Dreeslaan geopend, een lo geerhuis van Stichting Philadel phia Zorg. Burgemeester D. van der Zaag onthulde het naam bord. Het logeerhuis, dat twee woon kamers, een reeks slaapkamers en een gezamenlijke keuken her bergt, is vooral bedoeld om ouders en verzorgers van gehan dicapten een weekendje of een weekje te ontlasten. Medewer kers van Philadelphia Zorg ne men de zorg voor de gehandicap te dan even over, zodat ouders, broertjes, zusjes en verzorgers even op adem kunnen komen. Ook naschoolse opvang is moge lijk. Er kunnen tegelijk maxi maal negen mensen logeren. De logés komen in Via Phila in een gespreid bedje terecht. De begeleiders zijn professionals, door Harmen van der Werf GOES - De Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van Landbouw is een offensief begonnen tegen sportvissers die vis verkopen aan de handel. Te gen betrapte sportvissers en een Zeeuwse vishandelaar die de vis wilde afnemen, is proces-ver baal opgemaakt. scholen hebben nu maar beperk te kennis in huis. Bovendien is die versnipperd over de provin cie. Rops ziet grote voordelen in bundeling. De initiatiefnemers willen het komende schooljaar gebruiken om de oprichting van de Zeeuw se Observatie Groep voor te be reiden. De ZOG moet dan met ingang van het schooljaar 2006/2007 beginnen. Het plan is er is een ruimte voor gehandi capten die weinig prikkels kun nen hebben en een tuin met speelelementen. Logeren kan voor de gehandicapten aange naam zijn. Ze doen sociale con tacten op en kunnen onder bege leiding er tussenuit, bijvoor beeld naar de kinderboerderij of een rondje fietsen op een tan dem. Philadelphia Zorg werd giste ren overstelpt met cadeaus. Leerlingen van basisschool De Tweemaster, bijna een buur van het logeerhuis, overhandigden een cheque van 1730 euro, het bedrag dat de scholieren met een sponsorloop hebben ver gaard. Het geld is al besteed aan een luxe schommel, die gisteren in gebruik werd genomen. OUders van (toekomstige) logés hebben ook een sponsoractie gehouden. Ze schreven verschillende be drijven, die allerlei spullen af stonden zoals een tandem, steps, tuinstoelen, speelgoed, knuffels en boeken. De hoeveelheden vis die de AID deze week op twee plekken in beslag heeft genomen, zijn fors. In IJmuiden was de buit het grootst. AID-controleurs heb ben daar ruim 1600 kilo kabel jauw en 400 kilo zeebaars aange troffen die afkomstig waren van de handelaar uit Zeeland. Op de andere plek, de Ooster- scheldekering, was de vangst om die onder te brengen in de nieuwbouw van de Klimop- school in Middelburg, die wil uitbreiden. Crisisopvang De ZOG richt zich op Zeeuwse leerlingen met een licht verstan delijke handicap en gedragspro blemen. Er moeten twee tijdelij ke observatiegroepen komen; één voor 4- tot 12-jarigen en één veel minder. Een sportvisser wil de daar dertig kilo kabeljauw en negen kilo zeebaars bij dezelf de handelaar afleveren. De AID gaat de komende maanden door met deze acties tegen vishande laren die vis afnemen van sport vissers en tegen de welhaast pro fessioneel actieve sportvissers zelf. Anderhalf jaar geleden beklaag- voor 13- tot 19-jarigen. Elke groep telt acht plaatsen, waar van er twee bedoeld zijn voor crisisopvang, die maximaal zes weken duurt. Voor elke groep zijn een docent en een klasassis tent nodig. De Hondsberg is be reid te helpen bij de oprichting van een Zeeuwse Observatie Groep. Inmiddels hebben de ini tiatiefnemers een gesprek gehad met gedeputeerde G. van Heuke- de het Zeeuwse Kamerlid J. Ge luk (WD) zich er al over dat be roepsvissers door visverkopende sportvissers in de wielen wer den gereden. Met name bij de Roompotsluis in de Oosterschel- dekering zou sprake zijn van le vendige handel. Sportvissers mo gen blijkbaar doen en laten wat ze willen, stelde Geluk in vra gen in de Tweede Kamer, ter lom van onderwijs en welzijn over de mogelijkheid van een geldelijke bijdrage van de pro vincie. De CDA-Statenfractie zal het bovendien voor de zomer in de Statenvergadering op vrij dag 17 juni aan de orde stellen. Vanavond worden het plan ge presenteerd op een politieke in formatiemarkt in het stadskan toor van Middelburg. Die begint om half acht. wijl beroepsvissers aan strenge vangstbeperkende maatregelen zijn gebonden. Dat de AID nu wel iets doet, is te danken aan nieuwe regelgeving. Alleen vis sers met een geregistreerd vaar tuig mogen sinds 1 januari vis verkopen aan de handel. Sport vissers vallen daarmee buiten de boot en zijn strafbaar als ze toch leveren. door Freek Janssen POORTVLIET - Bewoners in de omgeving van de Philips de Goe- destraat in Poortvliet staat een beloning te wachten ter waarde van honderd euro, als ze hun huis laten aansluiten op een schoon waterriool. Het schone regenwater in het ge bied loopt nu nog via de regen pijpen het riool in, zoals bijna overal gebeurt. Als het heel hard regent, kunnen de gemalen het water niet verwerken. De ge meente Tholen wil daarom een gedeelte van het regenwater op vangen en rechtstreeks naar de sloot afvoeren. In Poortvliet gaat het om enkele duizenden vierkante meters. GOES - Wethouder C. Linssen van de gemeente Goes maakt morgenavond de twee winnaars bekend van de Zeeuwse voorron de van de Talens Teken- en Schilderprijs voor amateurs. Ook opent hij een expositie van de in totaal 27 ingezonden wer ken. De activiteiten vinden plaats in het Centrum voor de Kunsten aan de Zusterstraat in Goes. De driejaarlijkse prijs richt zich op beginnende en gevorderde amateurschilders en -tekenaars. De opdracht voor dit jaar was een schilderij of tekening te ma ken bij een fragment uit Para- vion van schrijver Hafid Bouaz- za. De twee regionale winnaars gaan naar de landelijke finale. Half juli wordt bekend wie deze finale gewonnen heeft. De hoofd prijs bestaat uit duizend euro en een materiaalprijs. Ook zijn er twee techniekprijzen te winnen. Bouazza reikt de prijzen in sep tember uit. Linssen maakt de winnaars om half acht bekend. De expositie van alle ingezonden stukken is tot 25 juni tijdens kantooruren te bezichtigen Eén van de goedkoopste manie ren om dat te doen, is om het re genwater dat op de huizen valt aan te sluiten op een zogeheten schoonwaterriool. Dat is een aparte buis, waar de regenpij pen van woningen op worden aangesloten. Aan het uiteinde van de buis loopt het water de sloot in. Aangezien de gemeente haar bewoners niet kan verplich ten om mee te werken aan een aansluiting op dat systeem, krij gen ze daar een beloning voor- een waterpakket, ter waarde van honderd euro. De Poortvlie- ters kunnen kiezen tussen een houten regenton, een kunststof regenton, een waterbesparings- set (met onder meer een zuinige douchekop), een bon voor een tuincentrum of een combinatie van die geschenken. Bovendien gaat voor elke regenton die wordt gekozen, een bepaald be drag naar Bangladesh. Voor de aansluiting op het schoonwaterriool moet er in de voortuintjes worden gegraven, legt P. van den Eijnden van de gemeente Tholen uit. „De regen pijp wordt onder de grond afge zaagd en er moet een aparte af voerbuis door de tuin worden ge legd naar het schoonwater riool." De kosten zijn voor reke ning van de gemeente. Het gaat om vijftig tot zestig wo ningen. De bewoners zijn uitge nodigd voor een informatie avond, vanavond om half acht in het Ouwe Raed'uus in Poort vliet. STREEKACTIVITEITEN 's-GRAVENPOLDER Sporthal de Zwake, 18.00 uur: Start avondvierdaag- HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud Zwembad, 9.00-10 00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiènten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- Zwembad Den Inkel. 13.00-14.00 uur Meer bewegen voor ouderen, 55-plus; RILLAND Wiekslag, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; WEMELDINGE Dorpshuis De Wemel 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen, YERSEKE - Het Trefpunt. 13.00-17.00 uur: Biljarten. donderdag 2 juni 2005 DEN HAAG - Twaalf Zeeuwse middelbare scholieren hebben gisteren een prijs gewonnen met een opstel Frans. Bij de jaarlijkse opstelwedstrijd Concours Européen in Den Haag haalde Maaike Wagenaar van het Goese Ly ceum de hoogste prijs van de Zeeuwse deelnemers: de der de plaats. De andere middelbare scholieren uit de provincie, behal ve uit Goes ook van het Zeldenrust-Steelantcollege in Ter- neuzen, eindigden in de middenmoot. Het opstel moest gaan over de vraag of iemand die tweetalig is, ook in bei de talen denkt. W. Goedbloed, voorzitter van de Alliance Frangaise Coeur de Zélande (die de wedstrijd in Zeeland coördineer de) is trots op de deelnemers: ,,Van de 31 genomineerde leerlingen kwamen er twaalf uit Zeeland. Dat is een gi gantisch compliment voor het Franse onderwijs op deze twee scholen." Een meisje uit Yerseke leert hoe ze de hartslag van een hond kan beluisteren, door Rob Paardekam YERSEKE - De dag van zus, de week van zo; het is tegenwoordig altijd wel wat. Deze week is dat niet anders. Nog tot en met zondag is het De week van het huisdier. Zo'n week is overbodig zou je denken, want de dieren hebben op 4 oktober al hun eigen dag. Toch is dat niet hele maal waar, want in tegenstelling tot we relddierendag, een dag waarop veel mensen hun beestjes verwennen, is de week van het huisdier juist bedoeld om mensen voor te lichten over alles wat met huisdieren te maken heeft. Drie jaar geleden, tijdens de eerste editie, ging dat over registratie, een jaar later over huisdieren en vakantie en vorig jaar over het nemen van een tweede huisdier. Dit jaar luidde de slogan Uw huisdier goed gevoed? Dat moest er een keer van komen, want heel veel honden en kat ten in ons land zijn (veel) te dik. Het ene beest beweegt te weinig, maar nog veel vaker zijn het de baasjes en bazin netjes die hun dier te veel verwennen met koekjes of lekkernijen. Overigens is goede voeding voor andere huisdieren net zo belangrijk. Een cavia, bijvoor beeld, maakt zelf geen vitamine C aan en dient dit dus via de voeding binnen te krijgen. Fretten zijn op hun beurt, net als veel honden trouwens, gevoelig voor de stof die in chocolade zit. In het ergste geval kunnen ze er zelfs hart klachten van krijgen. Je moet het maar weten. Ziektes Diverse dierenartsen in Zeeland grepen daarom de gelegenheid aan om hun klanten nog wat meer dan normaal te wijzen op een goed voedingspatroon voor hun huisdier, want extreem overge- foto Willem Mieras wicht levert niet alleen ongemak, maar soms ook afwijkingen of ziektes op. Ademhalingsmoeilijkheden, leveraan doeningen, hoge bloeddruk, suikerziek te, verminderde voortplanting... aan de lijst lijkt geen einde te komen. Toch gaat het niet alleen maar over goe de voeding. Zo hield de dierenkliniek in Yerseke zaterdag al een puber-spreek uur voor eigenaren van puberende huis dieren. Gisteren was het konijnendag en waren bovendien alle kinderen uit het dorp uitgenodigd om een kijkje in de praktijk te komen nemen. Het werd een leerzaam middagje. Zo konden ze onder meer de hartslag van een hond be luisteren, de tanden van het dier poet sen en leren hoe ze de pootjes moeten verbinden. HULST - De gemeenteraad van Hulst krijgt dit najaar een nieuwe nota over het prostitutiebeleid in de gemeente voorgeschoteld. Uitgangspunt van die nota is het aantal seksclubs te beperken. De gemeente heeft momenteel zeven seksshops in de bin nenstad van Hulst en vier zogenoemde polderbordelen in het buitengebied van de voormalige gemeente Hontenis- se. Daarvan zijn er op dit moment drie daadwerkelijk in bedrijf. De voortzetting van Club 77 aan de Hulsterweg in Kloosterzande is op dit moment nog onzeker. VLISSINGEN - ROC Zeeland brengt haar locaties op nieuw in kaart. Nadat het opleidingeninstituut twee jaar geleden het voormalige PZC-gebouw aan de Oostsouburg- se weg betrok, bestaat nu de kans dat datzelfde pand leeg komt te staan. Dat is een van de opties, die worden onderzocht. Even tueel verhuist dan het bestuur naar de overkant, het ROC-gebouw aan de Oude Veerhavenweg. Op die manier komen bestuur en onderwijs samen. „Nu zit het bestuur geïsoleerd van de scholieren", aldus bestuursvoorzitter J. Lilypaly. „We voeren gesprekken over wat we met de schoolgebouwen gaan doen." Verder hult hij zich in stilzwijgen over het onderzoek, dat in september klaar is. VLISSINGEN - Sinds de website Vlissingen.nl een ver nieuwing heeft ondergaan is het bezoekersaantal naar een record gestegen. Afgelopen maand hebben 53.188 sur fers de site geopend. Vooral de rubrieken stad, toerisme en stadhuis doen het goed. Bij de milieugame daarentegen loopt het wat min der storm. Daar spreekt M. Wilbers van Bibliotheek 't Spui, die de gemeentelijke website mede opbouwt, van 'enkele honderden spelers'. „Het schijnt moeilijk te zijn, maar we verwachten dat het bezoekersaantal nog op loopt. Dat is meestal met online spelletjes." Bovenaan de scorelijst van deze maand stond Emma van de Vreugde (11). De Vlissingse had het digitale afval het beste opgeruimd. Daarom kreeg zij gisteren een bon om een ligstoel of strandparasol mee te huren en een mok. De schommel is een geschenk van basisschool De Tweemaster, die een sponsorloop hield ten bate van het logeerhuis. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31