Het gat in de markt bestaat niet De laatste visleurder blijft actief Primafoon blijft je verrassen PZC Duurzame energie kost huishoudens bakken geld Primafoon' Li Auteur Robert J. Blom schrijft boek over starterskansen 25 MKB voorspelt groot tekort aan vaklieden Jeugd neemt lager loon op koop toe Versatel blijft praten met Talpa Economie Australië groeit Acties bij woningbouwcorporaties het bedrijf donderdag 2 juni 2005 ïïaarlijks wagen zo'n 50.000 men sen de sprong naar een eigen be- irijf. Vol overtuiging en enthou siasme stappen ze in het gat in Ue markt dat ze ontdekt hebben, tylaar binnen een jaar is een op Re vijf alweer van het onderne- nerstoneel verdwenen. Vaak ioordat ze in een al goed voor ziene branche met moordende •oncurrentie zijn gestapt. hoor Jan Ruesink ENSCHEDE - „Weet je wat een gal in de markt is? Als je een wijk vindt van 10.000 inwoners zonder bakker. Of een dorp van 20.000 bewoners zonder schoen maker. Dan heb je als starter pas goede kansen." Ipoor Robert J. Blom is het zo klaar als een klontje: wie een ei gen bedrijf wil opzetten, hoeft niet per se het ei van Columbus gevonden te hebben of in zoge noemde kansrijke sectoren te be ginnen. Slagen kun je als onder nemer ook met een 'gewoon' be drijf, waar niets innovatiefs of bijzonders aan is en waar ieder een over sombert. Wie vakman schap heeft, ondernemerskwali teiten toont en zijn zaak regel matig vernieuwt kan in elke sec tor een goede boterham verdie nen, vindt de auteur van het pas verschenen boek Starterskan sen. Maar de toestand in een branche beïnvloedt de slaagkan sen wel. In Bloms nieuwste boek staat daarom beschreven welke kansen en bedreigingen er in 172 branches zijn. Het idee dat een startend be drijf per se iets nieuws moet bie den, is volgens Blom een misvat ting. „Echte gaten in de markt zijn er nauwelijks. En als je al zo'n gat ontdekt denkt te heb ben, dan is het nieuwe er binnen een jaar wel van af en duikt de concurrentie er op. Dan moet je als bedrijf wel verder." Blom, auteur van inmiddels 79 boeken over ondernemerschap, heeft na tien jaar een tweede edi tie geschreven van het boek 'Starterskansen'. Logisch, want wat tien jaar geleden nog kans rijk leek, kan inmiddels hope loos verouderd zijn. In het afge lopen decennium is er nog iets veranderd: de overheid heeft de vestigingseisen voor de meeste branches laten vallen, waardoor de toestroom van nieuwe onder- DEN HAAG - Door de vergrij zing verlaten de komende vijf jaar tienduizenden gekwalifi ceerde vaklieden het Neder lands bedrijfsleven. Het beroepsonderwijs in Neder land levert te weinig leerlingen af om dat tekort op te vullen. Bo vendien loopt het beroepsonder wijs in Nederland achter bij de kwaliteiteitseisen die het moder ne bedrijfsleven stelt, at is de conclusie van een on- lerzoek van MKB Nederland •edrijven tot 250 man perso- teel). MKB Nederland conclu deert dan ook dat 'als de econo- de straks aantrekt, de arbeids- larkt er niet klaar voor is'. Als de economie blijft kwakkelen ontstaat er een tekort van 15.000 voltijdsbanen in het mkb, vooral in de sectoren bouw en industrie. Maar als de economie met twee procent gaat groeien ontstaat er een tekort van gemiddeld 93.000 voltijdsba nen per jaar, aldus het onder zoek. Traditioneel MKB wijst erop dat het begrip 'vaklieden' traditioneel wordt verbonden met technische en ambachtelijke sectoren. Maar het gaat ook steeds meer om professionals in de sectoren zorg en welzijn, zakelijke dienstr verlening en andere niet-techni- sche onderdelen van de econo mie. GPD nemers in veel sectoren veel gro ter en volgens Blom kwalitatief slechter is geworden. En dat beïnvloedt de kansen voor nieu we ondernemers sterk. Blom heeft uitgezocht in welke secto ren veel nieuwkomers te vinden zijn. Die blijken vooral in de de tailhandel en horeca te zitten waar de toetreding 'laagdrempe lig' is. Maar ook het aantal fail lissementen en opheffing zijn in die populaire branches het hoogst. De les: doe dus niet wat iedereen al doet. Gelukszoekers De uiteindelijke kans van sla gen voor een starter is volgens Blom een mix van persoonlijke kwaliteiten en branche-gege- vens. Ondernemers met vakken nis en/of werkervaring hebben volgens hem in elke branche 've le strepen' voor op gelukszoe kers van buitenaf. „Die mensen kijken vaak te romantisch tegen een bepaald beroep aan. Ze be ginnen een discotheek of café omdat ze er als bezoeker graag komen. Maar ze realiseren zich niet dat het er achter de tap heel anders uitziet." Daarnaast geldt dat je eerst als werknemer risicoloos veel erva ring kunt opdoen, waar je als on dernemer geen kans voor krijgt. Ondernemers mogen fouten ma ken, maar wie er te veel maakt of ze niet corrigeert eindigt in schulden of faillissement. Blom wijst erop dat je als ondernemer in naam misschien zelfstandig bent, maar dat je in feite meerde re 'bazen' hebt die over je schou ders meekijken: de bank, de af nemers, je leveranciers, de con currentie, je achterban, de over heid. „Er blijken ineens veel meer partijen aan wie je verant woording moet afleggen en voor al rekeningen moet betalen." Dat betekent-- Blom kan er niet genoeg op hameren - dat je je ge degen moet voorbereiden op het ondernemerschap en als per soon bestand moet zijn tegen de druk van het zakendoen. Hard en lang kunnen werken, vooral in het begin met weinig geld ge noegen nemen, tegen eenzaam heid kunnen en toch steeds ent Een gat in de markt: jaarlijks wagen zo'n 50.000 mensen de sprong naar een eigen bedrijf. foto GPD housiasme blijven uitstralen. Dan het beoordelen van de sla- gingskansen in de markt. De starter dient volgens de auteur vier criteria in het oog te hou den: wat zijn de algemene (lan- getermijn-)vooruitzichten in een bepaalde branche, wat zijn daarin de kansen voor een nieuwkomer, hoeveel moet er geïnvesteerd worden en hoe per- soneelsintensief is een bepaald bedrijf. Soms kunnen de algeme ne vooruitzichten slecht zijn (bakkerij bijvoorbeeld), maar kunnen er lokaal goede kansen liggen. Soms kunnen de bestaan de bedrijven in een branche draaien als een tierelier, maar is de toetredingsdrempel te hoog. Tenslotte heeft de ondernemer in spe de keus uit allerlei varian ten om de starten: volledig zelf standig of in franchise-verband (kant-en-klare formule), alleen of met een zakenpartner, met een nieuw bedrijf of door over name van een bestaand bedrijf en met of zonder personeel. Al die varianten hebben voor- en nadelen en Blom zet ze in zijn boek keurig op een rijtje. Blom heeft van 172 soorten be drijven de kansen beoordeeld en dat leidt - uiteraard - tot zeer uiteenlopende adviezen. Er lo pen echter wel een paar rode draden doorheen. Op het aspect toekomstkansen scoren met na me sectoren goed die inspelen op maatschappelijke trends als vergrijzing (pensioenadviseur, commerciële thuishulp), onvei ligheid (beveiligingsmontage, be wakingsdienst), de multiculture le samenleving (buitenlands res taurant, vertaalbureaus) en gezondheid/uiterlijke verzor ging (dieetadvies, lingeriezaak). Maar ook die trends kunnen tij delijk zijn, waarschuwt Blom. 'Als ondernemer moet je altijd wakker blijven, altijd met je tijd meegaan.' GPD AMSTERDAM - Jongeren verdienen in supermarkten ge middeld 20 procent minder dan elders. Wat de super markt desondanks tot een aantrekkelijke werkplek lijkt te maken, zijn de werktijden en weinig reistijd. Scholie ren en studenten kunnen buiten schooluren aan de slag bij een supermarkt in de buurt, maar hoeven dat weer niet op ongemakkelijk tijdstippen. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Stichting Loonwijzer, die de gegevens van ruim 9300 jon geren in de leeftijd van 16 tot 23 jaar heeft vergeleken. Van alle werkenden onder de 23 jaar heeft eenzesde een baan in een supermarkt. Alleen 18-jarigen blijken in de supermarkt met circa 7 euro per uur iets meer te verdie nen dan leeftijdsgenoten elders. De verschillen zijn het grootst voor 16-jarigen. Jongeren op deze leeftijd ontvan gen ongeveer 3,35 euro per uur in de supermarkt en dat is bijna 4 euro minder dan gemiddeld. ANP AMSTERDAM - Telecom- en kabelonderneming Versatel zet zijn gesprekken met Talpa en Belgacom over vergaan de samenwerking voort. Het bedrijf meldde gisteren eind deze maand meer informatie te kunnen geven. „Een even tueel openbaar bod behoort tot de mogelijkheden", meld de Versatel gisteren. De mededeling leidde tot een forse hogere koers op de beurs. Talpa is het investeringsvehikel van John de Mol. De me- diaondernemer heeft bovendien een belang van 42 pro cent in Versatel. Voetbal speelt een belangrijke rol in de onderhandelingen. John de Mol bezit de uitzendrechten van de samenvattingen uit de eredivisie, Versatel die van het livevoetbal. Belgacom heeft de televisierechten voor het voetbal in België verworven. ANP SYDNEY - De Australische economie is in het eerste kwartaal van 2005 0,7 procent gegroeid ten opzichte van het laatste kwartaal van 2004. In vergelijking met dezelf de periode vorig jaar bedroeg de groei 1,9 procent, meld de het Australische bureau voor de statistiek gisteren. De investeringen van Australische bedrijven namen in het eerste kwartaal 2,6 procent af. Ook ging de indus triële productie omlaag. Bovendien heeft de Australische landbouw veel last van de aanhoudende droogte. In het vierde kwartaal van 2004 bedroeg de groei volgens een nieuwe opgave 0,3 procent. Aangenomen wordt dat de centrale bank van Australië de rente dit jaar niet meer zal verhogen. ANP ROTTERDAM - Werknemers van woningbouwcorpora ties willen in actie komen voor een nieuwe CAO en vin den dat de vakbonden FNV Bouw, Hout- en Bouwbond CNV en De Unie zich tegenover werkgeversvereniging Ae- des harder moeten opstellen. Dat is gistermiddag duide lijk geworden tijdens een ledenraadpleging van de bon den in de Rotterdamse Ahoy'. Circa vierentwintigduizend corporatie-medewerkers in Nederland zitten sinds januari zonder CAO. Zicht op een nieuw akkoord is er niet, omdat vakbonden en werkge vers al een tijdje overhoop liggen over onder meer de pen sioenen en loonschalen. GPD door Henk Postma ARNEMUIDEN - De Hollandse Nieuwe is weer in het land. Ook aan de kar van de Arnemuiden - se vishandelaar Kees Marteijn, met regelmaat aanwezig bij de Colijnsplaatse haven, pakken de liefhebbers de haring weer bij de staart om het beestje verlus tigd door hun keel te laten glij den. Dat is overigens geen ge woonte die de Zeeuwen tot hun erfgoed mogen rekenen. Vis in overvloed. „Maar Hollandse nieuwe", zegt Marteijn, „dat kenden we in Zeeland niet." Hij is de precieze datum kwijt geraakt. Maar het moet op een dinsdag in mei 1955 zijn ge- jveest, dat Kees Marteijn, vijf tien jaar, en net van school, aan zijn loopbaan begon. Voor het eerst op de fiets naar de bootjes in Veere om als zelfstandige een pand vol verse vis in te slaan. Daarmee pedaleerde hij dan in de wijde omtrek langs de deu ren. Destijds was dat een echte sport. Arnemuiden alleen al tel de 34 concurrenten: allemaal nannen, en ook vrouwen die eurden met vis. Het was iedere lag weer proberen 'zo gauw mo gelijk los te komen'. Pech wan- ïeer je een wijk in fietste waar een collega je net voor was ge weest. „Dan probeerde je maar Weer een ander straatje te vin- len. Maar op den duur kreeg je raste klanten: mensen die op je 'ekenden, en anderen aan hun leur voorbij lieten gaan." Nu, na vijftig jaar, is Kees Marteijn monopolist. Dat wil leggen: hij is de enige die er mee loor is blijven gaan. 's Morgens tan je hem nog steeds zien ven en: van Westkapelle tot in Ka- )elle, en van Kamperland tot in s-Iieer Arendskerke gaat hij, ran dinsdag tot en met vrijdag, ils vanouds met verse vis langs le deur. Niet meer op de fiets. Begin jaren zestig al ging die ian de kant, om plaats te maken raor een lelijke eend. Vaste stek Hoeveel auto's Marteijn sinds dien heeft versleten, weet hij zo gauw niet meer. Wel dat ze Üteeds groter, en moderner wer den. De fiets met het mandje is inmiddels een bestelwagen met koeling, 's Middags staat Marte ijn daarmee bij de visafslag in polijnsplaat, al jaren de vaste stek waar hij zowel in- als ver- Sinds het verdwijnen van de visaanvoer in Veere, is de haven van Colijnsplaat vaste stek van Arnemuidens laatste leurder: vishandelaar Kees Marteijn. foto Dirk-Jan Gjeltema koopt. Hij vertegenwoordigt daar ook een Arnemuidse garna len-groothandel. En op zater dag verkoopt hij vis aan huis. Hoewel... die weekeindwinkel, te vinden in de dorpskom, daar waar het Schuttershof de spoor lijn kruist, werd meer en meer het domein van echtgenote Coby. 's Zomers kan het daar zo druk zijn dat ook zijn twee doch ters, hoewel al geruime tijd het huis uit, nog wel eens willen bij springen. Vishandel Marteijn vof draait dan op volle toeren als gezinsbedrijf. Voor het levensonderhoud is het niet meer nodig. Op 21 mei pas seerde Marteijn de 65-jarige leef tijd. Hij kan nu de vruchten plukken van de premies die hij al die jaren betaalde. Maar aan stoppen wil hij niet denken. Zijn echtgenote glimlacht scep tisch, wanneer hij oppert dat hij het nu misschien ietsje rustiger aan gaat doen. Marteijn is vergroeid met zijn vak. „Hobbies? Daar heb ik nooit tijd voor gehad. Ik hou van dit werk, en vooral van de sociale contacten. Er zijn klan- Naam: Vishandel Marteijn vof Plaats: Arnemuiden Opgericht: 1955 Aantal medewerkers: 2 ten die nu al zo'n dertig, veertig jaar, elk seizoen terugkomen." Als hij bij klanten aan de deur komt, wacht vaak al de koffie. „Nee, geen jenever, als ik op de baan ben, drink ik geen druppel alcohol." Hij speelt nu, in het le ven van vaste klanten, soms ook een rol als thuishulp. Even het kussen van een hulpbehoevende opschudden. Of tussen de bedrij ven door langs de apotheek. Het is allemaal wat gemakkelijk geworden dan vroeger, toen hij ijs, sneeuw en regen trotserend, of tegen de wind in over de Wal- cherse en Bevelandse polderwe gen pedaleerde. Soms was zijn mand al na enkele uren leeg, maar soms ook was hij tot na het invallen van de duisternis nog aan het leuren. Van huis uit In ieder geval, hij en zijn gezin hebben er altijd goed van kun nen leven. „Mijn vader kwam als timmerman, met 32 gulden in de week naar huis. „Toen ik als jongetje begon met leuren, ging ik daar al meteen over heen." Hoe je als vishandelaar overleeft, kreeg hij van huis uit mee. Opa en oma waren al actief als leurder, en dat gold ook voor een aantal ooms. „Als klein jon getje hielp ik al mee." Door de jaren heen is er veel ver anderd. Zoveel dat er voor nieuwkomers geen brood meer in zit. „Ik heb het langzaam kun nen opbouwen. Maar als je nu nog wil gaan leuren, dan komt daar zo veel bij kijken. Dat brengt niemand nog op." „Vroeger kon je volstaan met een fiets en een gevlochten mandje. Daar zat dan wat schol, wat schar, wat kabeljauw, of wat makreel in, en je had er wat garnalen bij. Dat was het wel zo'n beetje. Nee, geen tong. Daar hadden de mensen geen geld voor. Tegenwoordig moet je een veel groter, verfijnder as sortiment bij je hebben, gerookt en gefileerd. Je moet het ge koeld vervoeren en bewaren, en aan allerlei eisen voldoen." Goed hoor, vindt Marteijn, dat er controle is, maar je kan daar in wel te ver gaan. „Toen ik nog gewoon met een mandje reed, ging dat ook prima. Die vis was vers en gezond. Ik kan met de hand op mijn hart verklaren dat ik, en al die andere leurders, nooit ook maar één bedorven vis heb verkocht." door Chris van Alem SCHEVENINGEN - Huishou dens zullen tot 2020 elk jaar 200 euro meer moeten betalen voor hun energie. Dat is nodig om de overgang van de vervuilende naar een schonere energievoor ziening te betalen. Dat gaat niet met windenergie en biomassa, maar met kolen en kernenergie, zegt voorzitter Richard de Lan ge van EnergieNed. Da's veel geld, 200 euro. „Mensen moeten in de toekomst op drie dingen kunnen rekenen: het licht moet gewoon aangaan, de verwarming moet blijven branden, en het moet ook nog be taalbaar blijven. Dat stelt eisen aan het tempo waarin je kunt omschakelen naar vernieuwen de energiebronnen die moeten worden omgezet in schone ener gie. Tot 2020 kost dat vijf mil jard volgens het Centraal Plan bureau." Hoe moet dat gebeuren „Dat kan op twee manieren. Je kunt op grote schaal biomassa bijstoken in kolencentrales, wat op veel plaatsen al gebeurt en je kunt overal windmolens neerzet ten. Het probleem van biomassa is dat de energiesector nu al struikelt over de voorwaarden waaronder dat mag worden ge bruikt. En je moet je realiseren dat je grote volumes biomassa nodig hebt om de doelstelling van 10 procent schone energie in 2020 te kunnen realiseren." Dus moeten we biomassa impor teren? „Ja. Want om 1000 megawattt elektriciteit per jaar te kunnen opwekken zou je al het bos in ons land nodig hebben. We moe ten dus op grote schaal biomas sa importeren. Dat aanslepen is inefficiënt. „Ook al omdat de energiewaar- de van een container biomassa nog geen fractie is van de ener gie die je uit een container kolen haalt. Biomassa is dus een dure oplossing." Zijn windmolens een goed alter natief? „Wind is nog duurder dan bio massa. Een ander nadeel is dat het niet altijd waait. We zijn de afgelopen winter als Nederland een paar keer langs een black out gescheerd omdat de groot schalige windparken in Noord-Duitsland en Denemar ken wegens windgebrek niet konden leveren. Dus moest er op grote schaal stroom uit Zuid-Duitsland en Frankrijk worden geïmporteerd via ons Nederlandse netwerk. Dat raak te daardoor bijna overbelast. Om windenergie te kunnen ge bruiken moet je een back-up hebben, dus extra centrales er bij. Dat betekent dubbel investe ren." Fossiele bronnen als kolen, gas en olie zijn eindig. „Klopt. De Nederlandse stroom voorziening draait voor zestig procent op gas. Over 25 jaar is Sloehteren bij het huidig tempo van verbruik leeg. Ook de gas- velden in Engeland zijn al een heel eind leeg en die op het con tinentaal plat ook. „Er is genoeg gas in Rusland, Iran, Saoedie-Arabië en Alge rije. Maar zijn die landen in staat om in hoog tempo tege moet te komen aan de sterk stij gende vraag? Wat blijven er dan voor alterna tieven over? „Voor Nederland als typisch gas- land zouden kolen en kernener gie een grotere plek in de ener giehuishouding moeten krijgen. Want het zal nog tientallen ja ren duren voordat de overgang naar een volledig duurzame energie-opwekking is bereikt. We kunnen ons in elk geval niet permitteren om te dagdromen." GPD Advertentie Nokia 6100 Compacte mobiele telefoon Kleurenscherm Polyfone beltonen IMOKIA Connecting People Inclusief GRATIS Kant en Klaar Handsfreepakket t.w.v. 129,- compleet met inbouw op locatie 0800-0105 www.kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25