Carrière Lotz lijkt na epo-vondst PZC V oor ringenspecialist Van Gelder telt alleen het goud Dopingzondaar Puerta werkt in Parijs aan eerherstel Van Koeman mag Babos vertrekken 21 \ij Quick Step opgestapte wielrenner wacht schorsing lenin neemt na toland Garros veer gas terug Herstel Boulahrouz en Robben vordert Voortaan één groot voetbalgala Kalou talent van het jaar Fortes accepteert lange schorsing Afscheidswedstrijd Danny Hesp Chelsea en Mourinho schuldig Jones ook in Rome geklopt door Sturrup Tyler Hamilton gaat in beroep donderdag 2 juni 2005 or Roel Wiche •j ffiVELGEM - De carrière van 'tVrofwielrenner Mare Lotz lijkt 3rïruïneerd nu hij is betrapt op jjjjst gebruik en bezit van epo. De 1-jarige Limburger heeft be- end. Hij nam gisterochtend on middellijk ontslag bij de Bel gische topploeg Quick Step. ,((otz moet een schorsing van 3j,iinstens twee jaar vrezen. Jarc Lotz werd afgelopen dins dag oveiTompeld door een inval de Belgische justitie in zijn lis in Smeermaas, net over de ;ns bij Maastricht. Bij de huis- iking werden meerdere do- igproducten aangetroffen, jaronder epo. Justitie werd ioedelijk op het spoor gezet ir een Nederlander die in La- iken handelde in groeihormo- :n en anabole steroïden. Deze m werd vorige week donder- j aangehouden door de wit- iscel van de Raadkamer van ingeren. Hij zou hebben be kend dat Mare Lotz een van zijn inten was. Ingewijden sluiten dopingnetwerk niet uit, far bewijzen daarvoor ontbre ken vooralsnog. Onaanvaardbaar Je Limburgse prof was gisteren jet bereikbaar, maar bekende een officiële verklaring aan ibui'eau Belga „het bezit en ibruik van het verboden mid- -el epo". Volgens Lotz nam hij jn toevlucht tot doping met tet oog op de naderende Tour ,.e France. „De drang om de l'loeg en mijn omgeving niet te- te stellen was zo groot dat mijn toevlucht heb genomen ,)t deze handelwijze, waarvan ook besef dat ze onaanvaard baar is. Ik betreur dan ook dat het vertrouwen en de steun mijn ploeg, supporters en fa- ilie geschaad heb door deze lisstap." juick Step-ploegleider Patrick "ARIJS - Het bloedbeeld van Jnnisster Justine Henin-Har- lenne is nog altijd niet in orde. .•at blijkt uit een test die eerder •eze maand in Berlijn is ge- aan. ie 23-jarige Henin, pas drie laanden terug in het circuit na sn lange afwezigheid door een ïysterieus virus, moet nog meer schrappen dan ze al in plan was. Waalse, die vandaag in de jdve finales van Roland Garros {enover de Russische Nadia ïtrova staat, haalt nu een ?ep door het grastoernooi van istbourne. Daardoor zal ze ider een voorbereidingsevene- lenl naar Wimbledon gaan. fist het winnen van dit Londen- Grand Slam-toernooi op gras ind bovenaan haar prioritei- ïlijstje. de aanloop naar de US Open rkt Henin ook slechts één of jee toernooien op hardcourt Dit betekent dat Henin het kan vergeten om dit jaar ïmer één van de wereld te irden. de test uit Berlijn, een van vele de afgelopen weken, )et Henin nog voorzichtiger jn. „Het licht staat op oranje," -ldde haar coach Carlos Rodri- .ez. Sr zijn geen afvalstoffen gevon- en die duiden op de terugkeer *n het cytomegalovirus, maar je moeten wel uiterst voorzich- fc zijn. Haar bloed is niet in or- gpd Lefèvere is ontgoocheld dat juist Marc Lotz, die in de winter van Rabobank naar de Bel gische equipe overstapte, de ver leiding van doping niet heeft kunnen weerstaan. Lotz reed gisterochtend samen met vrien din Antje naar het Quick Step-hoofdkwartier in Wevel- gem om zijn baas persoonlijk op de hoogte te brengen. De renner verscheurde zelf zijn contract, voordat Lefèvere daarvoor de kans kreeg. „Mare heeft de eer aan zichzelf gehouden, anders zou de ploeg hem ontslagen heb ben. We tolereren absoluut geen doping. Onvoorstelbaar dat dit is gebeurd. Ik heb Mare leren kennen als een zeer prettig ie mand, als wielrenner en als mens. De ploeg heeft ook geen enkele druk op hem gelegd. Hij presteerde dit seizoen toch al goed en hij had zijn ticket voor de Tour vrijwel binnen." De ambities van Lotz krijgen een mokerslag nu hij gebrand merkt is als dopingzondaar. Al le ploegleiders van de prestigieu ze ProTour hebben een verkla ring ondertekend waarmee ze zich binden aan een beleid van 'zero tolerance' wat verboden middelen betreft. Dat betekent dat Lotz wellicht nooit meer aan de bak komt in de ProTour, waarin de twintig beste ploegen ter wereld verzameld zijn. Lotz moet in elk geval vrezen voor een schorsing van twee jaar. De Vlaamse Gemeenschap, die de zaak van de onder een Belgische licentie rijdende coureur gaat behandelen, legde deze straf eer der ook op aan de betrapte veldrijders Ben Berden en Filip Meirhaeghe. Marc Lotz is overi gens niet de eerste ProTour-ren- ner die dit seizoen uit de epo-pot snoepte. Dit voorjaar werd Danilo Hondo gesnapt in de Driedaagse van de Panne. De Duitse sprinter werd ontslagen door zijn ploeg Gerolsteiner en hoort binnenkort hoe lang hij ge schorst wordt. gpd Mare Lotz verscheurde gisteren zelf zijn contract, voor ploegleider Patrick Lefèvre dat kon doen. foto Jasper Juinen/ANP door Martijn van Beeten PARIJS - Vraag tennisser Maria no Puerta hoe gras ruikt en hij weet het waarschijnlijk niet eens. De Argentijn die zich giste ren ten koste van zijn landge noot Guillermo Canas plaatste voor de halve finales van Ro land Garros, speelde in 2004 en 2005 uitsluitend op gravel. Puerta won in vijf sets (6-2 3-6 1-6 6-3 6-4) van Canas, die hij al sinds zijn jeugd kent. In de halve finales treft de 26-jarige Argentijn morgen Nikolaj Davi- denko. Deze Rus won in de kwartfinales ook in vijf sets van de Spanjaard Tommy Robredo: 3-6 6-1 6-2 4-6 en 6-4. Het grote succes komt voor Puer ta na een zwarte periode in zijn loopbaan. Het gravelbeest be leefde een pijnlijk jaar 2003. Eerst maakte hij met een lift een vrije val van twintig etages en in februari werd Puerta op het graveltoernooi van het Chileen se Vina del Mar betrapt op do ping. Er werden sporen gevon den van clenbuterol, een spier- versterkend middel. Puerta ver weerde zich door te stellen dat hij het middel tot zich had geno men tijdens een acute ast- ma-aanval en dus niet om beter te kunnen presteren. Het tribu naal dat zijn zaak onderzocht, ging toch over tot een schorsing voor negen maanden. Die ging in op 3 oktober 2003. In juli vorig jaar keerde Puerta terug in het circuit, uiteraard op een gravelbaan. Als nummer 440 van de wereld deed hij mee aan een challengertoemooi in Ri mini. Dit jaar werkte de links handige Puerta al twaalf gravel toernooien af en met een finale plaats in zijn woonplaats Bue nos Aires en een toernooizege in Casablanca werkte hij zich vóór Roland Garros al op tot de 37e positie op de wereldranglijst. Bitterheid Puerta zegt geen bitterheid te voelen. „Sterker nog, ik ben het al bijna vergeten. Ik wil ook geen energie verspillen door te rug te kijken. Als je zoiets door maakt, word je er sterker van. Winnen is voor mij nog belang rijker geworden. Die fase heeft me volwassener en kalmer ge maakt." Met Canas vocht Puerta een zin derend duel uit. De twee stuur den elkaar van hoek naar hoek, al had vooral Puerta het initia tief. Het gevecht was een klas siek voorbeeld van Argentijns graveltennis. De twee mogen dan de beste maatjes zijn, in Parijs deden ze drie uur en 35 minuten hun ui terste best om elkaar te slopen. Op zijn derde matchpoint sloeg Puerta uiteindelijk toe. gpd De Argentijnen Guillermo Canas (links) en Mariano Puerta ontmoeten elkaar na een lange rally uitgeput bij het net. Hun partij duurde ruim tweeënhalf uur, Puerta won in vijf sets. foto Frangois Lenoir/RTR door Peter van Duyl KATWIJK - Het ziet ernaar uit dat Arjen Robben en Khalid Boulahrouz op tijd fit zijn om zaterdag met het Nederlands elftal tegen Roemenië te spe len. De twee internationals arri veerden vorige week gebles seerd in het trainingskamp van Oranje, maar trainden gisteren voor het eerst voluit en ogen- schijnlijk zonder problemen met de groep mee. Het herstel van Boulahrouz en Robben verruimt de mogelijk heden van bondscoach Marco van Basten in zowel aanval lend als verdedigend opzicht. Beiden zijn normaal gesproken verzekerd van een plek in het basiselftal. Robben had last van de enkel die hem al maan den parten speelt, Boulahrouz liep in de laatste competitie wedstrijd van zijn club HSV een knieblessure op. Overigens zijn niet alle persone le problemen rondom de selec tie daarmee opgelost. Roy Ma- kaay raakte dinsdagavond ge blesseerd tijdens de jubileum wedstrijd ter opening van het nieuwe stadion van Bayem München. De aanvaller meldde zich in Noordwijk met een dij beenblessure en mag waar schijnlijk pas morgen weer trai- ningsarbeid verrichten. Verder trainden de PSV'ers Mark van Bommel, Wilfred Bouma en André Ooijer apart. Van het drietal lijkt verdediger Ooijer het minst fit. Van Bommel en Bouma werden aan een fikse looptraining on derworpen. Van Basten zei dinsdag al dat hij ervan uitgaat dat de twee er zaterdag bij kun nen zijn. gpd por Herman Wissink lEBRECEN - Negen gouden medailles Ion ringenspecialist Yuri van Gelder I. Maar de plak die hij zondag kan pak- is heel speciaal. „Een Europees is toch weer belangrij- dan een worldcup", zei de Waalwij- gisteren na afloop van de podium- de laatste test voordat hij mor- )n aan de bak moet tijdens de kwalifi- Eewedstrijd. weet dat ik kanshebber ben en ik er wel vanuit dat ik zondag na de fi op het podium sta." Maar met 'het bedoelt 22-jarige Van Gelder hoogste treetje. „Ik moet de regel- aat van de laatste tijd wel vasthou- fn natuurlijk." dus moet deze week in Hongarije al les kloppen. Daarom pakte hij na twee nachtjes slapen in het door de organisa tie aangewezen hotel ook zijn biezen en verkaste naar een andere locatie. „Er was geen airco, terwijl de zon de hele dag op de ramen stond te branden. Om vier uur 's ochtends was het al licht, om dat er maar twee hele dunne gordijn tjes hingen en om zes uur werd ik wak ker van een blaffende hond. Ik weet dat ik kansen heb, maar dan moet wel alles perfect zijn, moet ik goed kunnen slapen en uitgerust zijn. Na twee nach ten mijn ogen bijna niet dicht te heb ben gedaan, heb ik wat rondgevraagd bij andere sporters en ben vertrokken. Nee, niet met de rest van de turnploeg. Misschien niet echt netjes, maar ik moet nu even aan mezelf denken." Iedereen die Van Gelder de laatste ja ren heeft gevolgd, weet dat nu de kans bestaat dat Nederland na 42 jaar wach ten weer eens een Europees kampioen turnen kan begroeten. In 1963 was het Thea Belmer die in Parijs op brug het goud greep. In 1993 was er goud voor Alexander Selk op rek, maar dat was tijdens de jeugd-EK. Als senior brak Selk internationaal nooit door. Het is aan de landmacht-sergeant Van Gelder niet te merken dat er veel van hem wordt verwacht. In de moderne Fönix-hal in Debrecen oogt hij de rust zelve. Hij lacht, praat en maakt, wan neer de rest al in de kleedkamer zit, nog wat extra oefeningen. Sterke punt Van Gelder: „Dat is in de ringen mijn sterke punt. Alle oefeningen rustig uit voeren en laten zien dat het me makke lijk afgaat. Misschien heb ik dat ook meegenomen naar naast het toestel. De extra oefeningen die ik deed, was eigen lijk omdat hier een gloednieuw toestel staat. De vloer voor de landing is hard en glad, het is nu nog belangi-ijker dat je goed landt. De ringen zijn ook glad, dat is lastig omdat je tegenwoordig geen magnesium meer mag gebruiken. Maar daar heeft iedereen last van. Van Gelder is niet van plan om morgen met reserve te turnen. Een plaatsje bij de beste acht is dan immers voldoende om zich voor de finale te kwalificeren. „Nee hoor, ik haal alles uit de kast. Na de kwalificatie heb ik een dag rust en kan ik voldoende herstellen voor zon dag. Ik wil graag als nummer één naar de finale. Het voordeel daarvan is dat je dan als laatste mag turnen. Dan heb je de rest gezien, weet je wat de punten zijn en waar je aan moet werken.". Van Gelder is de enige Nederlander die als toestelspecialist naar Debrecen is gegaan. De anderen, Epke en Herre Zonderland, Jeffrey Wammes en van daag bij de vrouwen Suzanne Harmes, Loes Linders, Danila Koster en Verona van de Leur, turnen allemaal een meer kamp. Voor de mannen betekent dat zes toestellen en bij de vrouwen zijn het er vier. De vrouwen hebben vandaag hun kwa lificatiewedstrijd, de mannen morgen. Zaterdag zijn dan de meerkampfinales bij de mannen en de vrouwen en zon dag alle toestelfinales. Bij de vrouwen zouden nationaal kampioene Suzanne Harmes en Loes Linders zich kunnen plaatsen voor de meerkampfinale. Bij de mannen is Jef frey Wammes de grootste kanshebber bij de Nederlanders. gpd RIJSWIJK - Nederland krijgt één voetbalgala met de ver kiezing van de beste spelers in de eredivisie. Weekblad VI, De Telegraaf, de KNVB, de Eredivisie CV en de Sponr sorloterij hebben hiervoor de handen ineengeslagen. Op maandag 29 augustus worden tijdens een gala in Hilver sum de gopden, zilveren en bronzen schoen aan de beste voetballers uitgereikt. In het verleden hadden VI, De Tele graaf en spelersvakbond WCS hun eigen verkiezingen en gala's. anp RIJSWIJK - Salomon Kalou (19) krijgt de Johan Cruijff Prijs voor het talent van het jaar in de eredivisie. Een bre de vakjury, met onder meer de trainers Marco van Bas ten, Guus Hiddink, Ruud Gullit en Wim Jansen, koos de Feyenoorder tot de grootste belofte. Het is de derde keer dat de prijs wordt uitgereikt. Arjen Robben (2003) en Wes ley Sneijder (2004) gingen hem voor. anp ZEIST - RBC Roosendaal zal het in het restant van de na- competitie moeten doen zonder José Fortes Rodriguez. De verdediger heeft een schikkingsvoorstel van zes wedstrij den schorsing geaccepteerd. Fortes Rodriguez kreeg in het duel met FC Volendam, tellend voor de nacompetie,. de rode kaart wegens het slaan van tegenstander Jeroen Ketting. De aanklager van de KNVB had bij zijn schik kingsvoorstel al rekening gehouden met het 'verleden' van de verdediger. Voor Fortes Rodriguez was het zijn tweede rode kaart sinds hij in december de overstap van AZ naar RBC Roosendaal maakte. anp ROOSENDAAL - Danny Hesp en Eric Hellemons krijgen op 11 juni hun afscheidswedstrijd. De spelers van RBC Roosendaal nemen na respectievelijk achttien en zeven tien jaar afscheid van het betaald voetbal. Twee gelegen heidselftallen van oud-collega's treden op 11 juni in Roosendaal tegen elkaar aan. Bij de ploeg van Hesp doen onder meer zijn broer Ruud, Jack de Gier, Anton Janssen en Dennis de Nooijer mee. Het team Hellemons krijgt on der meer versterking van Pierre van Hooijdonk. anp LONDEN - De Londense club Chelsea, zijn coach Jose Mourinho en Arsenal-verdediger Ashley Cole hebben de regels van de Premier League overtreden. Het uitvoerend orgaan heeft hen gisteren schuldig bevonden aan ongeoor loofd onderhandelen, maar nog geen straffen bekendge maakt. Een onafhankelijke commissie stelde vast dat Mourinho namens Chelsea heeft geprobeerd achter ieders rug om international Cole los te weken bij Arsenal. Maat regelen worden pas genomen als de betrokken partijen zich hebben verweerd. Ze hebben veertien dagen de tijd. De Premier League heeft de mogelijkheid Chelsea punten aftrek te geven voor het vergrijp en fikse boetes op te leg gen. Vijf jaar geleden moest Liverpool 30.000 euro beta len wegens het benaderen van Christian Ziege, die toen bij Middlesbrough speelde. Het kostte de Duitse verdedi ger 10 mille. anp/rtr door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Ervvin Koeman heeft als trainer zijn eerste gro te beslissing bij Feyenoord geno men. Doelman Gabor Babos mag vertrekken, omdat Koeman in de Hongaar geen eerste keeper ziet. Het grootste probleem van Feye noord in het voorbije seizoen was het onvermogen om de ver dediging dicht te houden. Om dat verdedigen begint bij de keeper en Babos op cruciale mo menten blunderde, is het ver trouwen in de doelman tot het minimum gedaald. De opvolger van Ruud Gullit heeft niet veel tijd nodig gehad om te beslissen dat hij in het nieuwe seizoen on der de lat zekerheid wil. Of die moet komen van routinier Pa trick Lodewijks of Maikel Aerts van RBC heeft Koeman nog niet kenbaar gemaakt. Maar Gabor Babos wordt het in elk geval niet. Feyenoords technisch-directeur Mark Wotte geeft aan dat de nieuwe trainer het geen ideale si tuatie vindt om met drie keepers te gaan werken. „Koe man heeft liever twee keepers in zijn selectie. Dat is zijn goed recht. Daarom wordt er nu naar een oplossing voor Babos ge zocht. Als we hem kunnen ver huren, doen we dat. Maar komt er een goed bod, dan is Feye noord ook bereid hem te verko pen." Babos beraadt zich sinds giste ren op zijn toekomst. Dat kan nog wel een paar dagen duren, laat zijn zaakwaarnemer Kees Ploegsma weten. De mededeling van Feyenoord liet aan duide lijkheid weinig te wensen over. „Feyenoord heeft een keuze ge maakt en dat betekent voor Ga bor dat hij niet meer eerste keu ze is." En dat bevalt hem niet. „Gabor wil keepen, onder de lat staan." De Hongaar verhuisde vorige zo mer na vier seizoenen Bredase dienst transfervrij van NAC naar Feyenoord. Hij weet zich in de belangstelling van zijn oude club. Voor de achterban van Feye noord is de oplossing van het keepersprobleem heel simpel: haal Jurek Dudek terug naar de Kuip. De Poolse international, die vorige week met Liverpool de Champions League verover de, is nog altijd ongekend popu lair in Rotterdam-Zuid. Boven dien, hoorde Dudek 24 uur na het succes in Istanbul dat de Spaanse doelman José Reina met Liverpool in onderhande ling is over een contract. Du- deks zaakwaarnemer Jan de Zeeuw laat echter- weten dat de Pool in tegenstelling tot alle be richten niet hoeft te vertrekken bij de Engelse club. Inmiddels blijkt dat Villarreal, de club van Reina, met Liverpool geen over stemming kan bereiken over de transfersom (tien miljoen euro). gpd MILAAN - Marion Jones heeft gisteravond opnieuw een neder laag geleden op de 100 meter. De Amerikaanse sprintster moest in Milaan, net als zondag bij de FBK-Games, haar meerde re erkennen in Chandra Stur rup. Deze atlete van de Baha ma's finishte, tegen de wind (1,4 m/sec) in, na 11,42 seconden. Jones, die door veel Europese or ganisatoren van atletiekevene- menten wordt geweerd wegens haar betrokkenheid bij de Bal- co-affaire, zwoegde naar 11,67. „Ik was in slaap gevallen in de startblokken", was haar reactie op die matige tijd ondanks de moeilijke omstandigheden. „Voor ik goed en wel wakker was, was de race voorbij. Maar het tweede gedeelte was beter dan in Hengelo." anp LAUSANNE - De Amerikaanse wielrenner Tyler Hamilton heeft bij het Hof van Arbitrage voor de Sport in Lausanne be roep aangetekend tegen zijn schorsing van twee jaar wegens bloeddoping. De olympisch kampioen tijdrij den had in de weken voor Athe ne tijdens de Ronde van Spanje ongeoorloofde bloedtransfusies ondergaan. Het Amerikaanse an- tidopingbureau sloot de renner, die Phonak werd ontslagen, op 18 april voor twee jaar uit. anp/rtr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21