Jan Kromkamp niet blij met AZ PZC Belangrijke weken Laurens van Lieren Blauw Wit houdt kans op promotie Initiatiefnemers var Senior Games naar VS voor onderzoek Biljarters halen jeug uit het verdomhoekj Na Valencia schrikt ook Porto van miljoenen die rechtsback moet kosten mm Nieuw bij Veei Eerste Zeeuwse titelstrijd zweefvliegen uitslagen De Leeuw verlaat 's-Gravenpolder agenda Toernooi EMM Menheere en Rooze in finale donderdag 2 juni 2005 wb. door Ruud Ramler ALKMAAR - Voor de tweede keer dit seizoen dreigt Jan Kromkamp een lucratieve trans fer mis te lopen. Na Valencia is ook FC Porto geschrokken van de miljoenen die AZ voor zijn rechtsback vraagt. „Het wordt een moeilijk verhaal als de bedragen die over tafel gaan niet bespreekbaar zijn", zegt zaakwaarnemer Edwin 01- de Riekerink. „Er zijn dagen ge weest dat ik me een stuk vrolij ker heb gevoeld", zegt Jan Kromkamp zelf. Het contract van de speler, die in 2000 bij AZ kwam als midden velder maar nu als verdediger fürore maakt, liep aanvankelijk deze zomer af. Óm te voorko men dat Kromkamp dan trans fervrij zou kunnen vertrekken, werd de verbintenis in decem ber 2003 tussentijds verlengd tot medio 2008. „Maar beide par tijen spraken toen al de intentie uit dat het contract niet zou wor den uitgediend", aldus Olde Rie kerink. Met andere woorden: de bedoeling van de aanpassing was dat Kromkamp én AZ er op termijn beter van zouden wor den. Tijdens de contractbesprekin gen werd destijds ook overeenge komen dat AZ zou meewerken als Kromkamp zich tussentijds kon verbeteren. Afgelopen winterstop diende die mogelijkheid zich aan toen Valencia zich meldde. De Spaan se topper had er naar verluidt een kleine drie miljoen euro voor over om Kromkamp met in gang van het nieuwe seizoen vast te leggen. „Valencia is afge haakt omdat AZ geen tegenbod heeft gedaan", zegt Olde Rieke rink. Onder druk De toezegging van de Alkmaar- se directeuren Martin van Geel (voetbalzaken) en Toon Ger- brands (algemene zaken) om coulant te zijn staat deze week wederom onder druk. Op advies van AZ-trainer Co Adriaanse, die naar FC Porto vertrekt, meldde de Portugese club zich voor Kromkamp. „Met een bod dat beduidend hoger lag dan de prijs die Valencia bereid was te betalen", weet Olde Riekerink. Ditmaal kwam er wel een tegen voorstel uit Alkmaar, maar de verlangde vijftien miljoen joeg Porto grote schrik aan. „Ook die club is nu afgehaakt", zegt Olde Riekerink. „Het is niet onze strategie om te reageren op de details van on derhandelingen", aldus woord voerder Willem Zeijlmans na mens AZ. „Wel kan ik zeggen dat de vraagprijs inmiddels is te ruggebracht tot tien miljoen eu ro." Mogelijk dat Adriaanse nog een rol kan spelen. Hij is sinds giste ren in Portugal om huizen te be kijken en de selectie door te lich ten met voorzitter Jorge Nuno Pinto da Costa. Die zijn porte monnee de afgelopen weken flink heeft gevuld door de ver koop van een aantal spelers, maar ondanks zijn rijkdom in ei gen kring wordt afgeschilderd als een zuinige kruidenier. In zijn maag Olde Riekerink zit ondertussen in zijn maag met de afspraak die hij maakte met Van Geel en Gerbrands. Ook in de weten schap dat niet beide directeuren maar voorzitter Dirk Scheringa de bedragen bij AZ vaststelt. De zaakwaarnemer: „AZ zou zich reëel opstellen. Maar de dis cussie is nu, wat reëel is. De be dragen die toen werden ge noemd, zijn niet meer in verhou ding met de prijzen die nu ge vraagd worden. Ik begrijp ook wel dat de markt is veranderd. Dat AZ is gegroeid en Krom kamp zich snel heeft ontwik keld. Maar dan nog is AZ geen Porto. De speler kan zich spor tief behoorlijk verbeteren. Als de toegezegde medewerking dan uitblijft, lijkt het er inderdaad op dat Kromkamp niet weg mag van AZ." Kromkamp zelf probeert zich af zijdig te houden. „Ik zit midden in de revalidatie van een enkel- operatie. Dat is al zwaar ge noeg." GPD AZ vroeg aanvankelijk 15 miljoen euro voor Jan Kromkamp, waarna Porto afhaakte. foto Manuel Bruque/EPA TERNEUZEN - De korfballers van Luctor spelen volgend veld- seizoen in de derde klasse. De Terneuzenaren hebben dat te danken aan een uitspraak van de tuchtcommissie. Die besliste dat de wedstrijd tus sen Luctor en De Voltreffers niet hoeft worden uitgespeeld en dat Luctor de wedstrijd met 24-10 gewonnen heeft. Plet duel werd gestaakt op 21 mei na 52 minuten spelen na en- kele ongeregeldheden gestaakt bij de stand 19-10. De tuchtcom missie bepaalde dat De Voltref fers schuldig is, dat de wed strijd niet wordt uitgespeeld en dat Luctor met 24-10 wint. Omdat De Voltreffers geen pun ten in mindering werden ge bracht, eindigt de ploeg met Blauw Wit uit Kloetinge als der de in de eindstand. Met nog een promotieplaats te vergeven voor de (drie) vierdeklassers mogen de nummers twee uit de klassen A, B en C in een nacompetitie proberen die prijs te pakken. In de vierde klasse B zouden Blauw Wit en De Voltreffers daardoor een beslissingswed strijd moeten spelen, maar De Voltreffers heeft gemeld af te ha ken. Blauw Wit komt nu uit in een driekamp met Thor uit Rot terdam en de winnaar van de be slissingswedstrijd ELKV Springfield. Zaterdag wordt de eerste wed strijd van de driekamp ge speeld, midden volgende week het tweede en bêslissende duel. door Koen de Vries MIDDELBURG - Het is even stil geweest sinds de lancering in januari van het idee om in Zeeland de Senior Games te hou den. Het betekent niet dat de plannen in de ijskast zijn gezet. Integendeel. Woensdag gaat aan jager Ton Kienhuis met een dele gatie naar de VS om te leren van de Senior Olympics. Alle ervaringen bij het spekta kel met 12.000 deelnemers wor den meegenomen om de moge lijkheden en onmogelijkheden van de Europese tegenhanger van de Senior Olympics te on derzoeken. Eigenlijk twijfelt Kienhuis niet meer over het wel of niet doorgaan van de Senior Games. De vraag is alleen nog wanneer ën in welke vorm. De directeur van Sport Zeeland heeft tal van organisaties in bin nen- en buitenland benaderd over zijn 'uitvinding' en overal gingen de deuren voor hem open. Terecht, vindt Kienhuis: „De Senior Games worden een geweldig fenomeen." Hij kwam op het idee in 2003, toen hij in Gent de toenmalige Senior Games bezocht. Het wa ren een soort Olympische Spe len voor vijftigplussers, maar dan op recreatief niveau. Naar Kienhuis' idee moest er ook een markt voor prestatieve sport zijn voor senioren. En dan niet alleen voor Nederland, maar voor heel Europa. Het belangrijkst was dat de pro vincie Zeeland het idee van Olympische Spelen voor senio ren helemaal zag zitten. Het bin nen de provinciegrenzen halen van de allereerste prestatieve Se nior Games paste volledig in het plaatje om Zeeland te promo ten. Binnenkort worden de laat ste stappen gezet om de haal baarheid van het immense pro ject te onderzoeken. Het inscha kelen van een expertisebureau dat onderzoekt of zo'n groot pro ject in Zeeland te organiseren is, is de ene stap; de reis naar Pittsburg in de VS de andere. Ton Kienhuis reist af met verte genwoordigers van de sl groep die de Senior Games steigers moet zetten. Naas ce-voorzitter van Sport Zee Tonny Veerman zijn daari provincie Zeeland, NOCNS NISB (Nederlands Inst voor Sport en Bewegen) e Belgische federatie voor si rensport vertegenwoordigd ministerie van VWS is ent siast, maar volgt de gang va ken voorlopig vanaf de zijli; Fenomeen De Senior Olympics zijn i VS al jaren een fenomeen, een heel voortraject voor het nement: er zijn limieten, p sings wedstrijden en pre-oly sche toernooien. Elke heeft zijn eigen infrastructi Het bezoek aan Pittsburg v beslist geen snoepreisje, zijn er om te leren", zegt I huis. „Ik wil met een zak v( formatie terugkomen. We w weten hoe het evenement gei niseerd wordt, hoe de logi geregeld is, hoe je zo'n e\ ment financieel rond maakt, ke sponsors je het best kun naderen en welke beter Het bekijken van wedstrijd wat mij betreft van minde: lang." In oktober hoopt I huis de resultaten van het I baarheidsonderzoek in hu hebben en de definitieve nen ter goedkeuring voor te nen leggen aan de provj VWS en NOCNSF en nog ei organisaties. Bovendien dan duidelijk zijn wannee Senior Games het best ge den kunnen worden: in I 2008 of 2009. VEERE - Zaterdag-derde ser Veere heeft in totaal nieuwelingen voor het kom seizoen. Naast Barry Poldei en Tom Nieuwelink (beide Breskens) komen ook Paul ter (RCS), Danny Sandl (MZVC) en Peter de Kei (Serooskerke) over. Hen! Nood gaat weg. AXEL - Zweefvliegvereni- ging Ezac uit Axel houdt zaterdag voor de eerste keer de Zeeuwse kampioen schappen. De wedstrijd staat open voor de leden van de drie Zeeuwse clubs: Ezac, Vlieg club Midden-Zeeland en de Vlieg Club Haamstede. De organisatie verwacht achttien vliegtuigen aan de start. Ze worden vanaf 11.00 uur opgesleept, waarna een vlucht van 200 tot 300 kilo meter wacht. Commissaris der Koningin Van Gelder reikt om ongeveer 22.00 uur de prijzen uit. MIDDELBURG - Het damteam van PWG 's-Gravenpolder dreigt met een ernstig verzwakt team het volgende seizoen in te gaan. Na Bennie Provoost, die de over stap maakte naar landskam pioen Meurs/Denk en Zet, ver trekt ook Johnny de Leeuw bij de Zeeuwse hoofdklasser. De Goesenaar speelt volgend jaar bij de Tilburgse ereklasser Angarde Informatica, de ploeg die PWG op 26 maart in een pro motiewedstrijd de voet dwars zette. De Leeuw speelde eerder al van 1997 tot 2001 voor de Tilburgse ploeg, waar momenteel ook oud-wereldkampioen Harm Wiersma en voormalig Zeeuws kampioen Toby Hage spelen. Het bestuur van PWG 's-Graven polder is druk op zoek naar spe lers die de gaten in de selectie kunnen opvullen, maar tot op heden zonder succes. donderdag Biljarten Driebandentoernooi de Goede Ver wachting. Halve finale. Locatie: café, pension de Goede Verwachting, Lewe- dorp. Aanvang: 19.00 uur. Koppeltoernooi Kwadendamme. Or ganisatie: BV Kwadendamme. Tweede ronde. Locatie: Tapperij 's Lands Welva ren, Kwadendamme. Aanvang: 19.30 door Koen de Vries RIJSWIJK - Het toegangshek tot Stal Zegwaard in Rijswijk vertoont kuren. Een monteur probeert het probleem zo snel mogelijk te verhelpen en dat is maar goed ook. Laurens van Lieren, de Zeeuw die verantwoordelijk is voor de dressuur- tak van Stal Zegwaard, staat dezer da gen namelijk volop in de belangstelling. Morgen begint in Nijmegen het Neder lands kampioenschap en Van Lieren is de rijzende ster in dressuurland. Vorig jaar werd Laurens van Lieren (23) negende bij zijn debuut op het NK voor senioren en daar was hij heel tevreden mee. Maar dit jaar wordt er veel meer van hem verwacht. Na topprestaties in binnen- en buitenland wordt hem een plaats in de top van het klassement toege dicht. De nummers één en twee van de wereld, Anky van Grunsven met Saline- ro en Edward Gal met Lingh, zijn de uit gesproken favorieten. En misschien is Sven Rothenberger met Barclay II ook nog wel te sterk, maar daarachter wor den Laurens van Lieren en Hexagons Oll- right verwacht. Bondscoach Sjef Janssen heeft de jonge ruiter begin april overgeplaatst van de B- naar de A-selectie en hem gemeld dat hij kans maakt op een plaats in de ploeg voor het EK in Moskou, waar in juli de beste vier Nederlanders hun land mogen vertegenwoordigen Voorwaarde is dat hij op het NK en over veertien dagen op het CHIO van Rotter dam goed uit de verf komt. Van Lieren zegt geen last te hebben van druk. Alle extra aandacht vindt hij alleen maar leuk. Hij bereidt zich met zijn vader Leu- nus, die tevens zijn trainer is, op Stal Hexagon in Schore voor op zijn tweede NK en verder traint hij de dressuurpaar- den op Stal Zegwaard. Tussen de vele, ve le pony's, eenden, kippen, papegaaien en wat er allemaal meer rondstapt en -vliegt op het immense terrein in Rijs wijk is het business as usual. „Ik heb geleerd me niet bezig te houden met wat anderen van me verwachten. Daar heb je helemaal niks aan. Vorig jaar was het geweldig om op het NK te rijden. Ik voelde geen druk, ik wilde al leen graag laten zien wat ik kon. Nu wil ik dat weer. Ik ga mijn.uiterste best doen en eruit halen wat erin zit. Als ik dat doe, is er niets aan de hand." Sinds Van Lieren op zijn dertiende se rieus aan dressuurrijden doet, is er spra ke van een opgaande lijn. Op zijn zestien de kreeg hij Rubiquil onder het zadel, de vader van Ollright, Dat zorgde voor een groeispurt. In 2001 werd hij op het EK voor Young Riders in Duitsland kam pioen met het nationale team. Indivi dueel eindigde hij als vijfde. In 2002 greep hij net naast de nationale titel voor Young Riders. Daarna kende hij een terugval. „Dat was een pijnlijke, periode", erkent Van Lie ren. „Ik wilde gaan samenwonen maar had daarvoor meer zelfstandigheid no dig. Mijn vader wilde, dat ik bij Hexagon bleef. Dat gaf spanning. Ik ben voor me zelf begonnen en moest mijn sportieve ambities bijstellen." Wisselwerking Die terugval duurde een jaar. Sindsdien is Laurens van Lieren bezig met een op mars die iedereen verbaast. Een belang rijke reden is de wisselwerking met zijn vader, die beter is dan ooit. Vroeger bots ten Laurens en Leunus regelmatig omdat ze hetzelfde karakter hebben: ze zijn alle bei nogal eigenwijs. Laurens wilde niet alles klakkeloos aannemen. Hij wilde ook dingen zelf ontdekken. „Ik ben bij voorbeeld bij Anky van Grunsven gaan kijken hoe zij het doet en heb facetten van haar stijl overgenomen. Mijn vader houdt van een leidende manier van rij den, Anky laat het paard meer vrij en cor rigeert wanneer dat nodig is." „Uiteindelijk heb ik een tussenvorm ge vonden. Een jong paard moet je veel on dersteunen, maar als hij ouder is moet je hem meer vrijheid gunnen. Het paard moet het tenslotte doen. In de wedstrijd moet je het paard dan weer wat meer on dersteunen. Je moet hem dan niet de kans geven fouten te maken. Dat werkt heel goed en mijn vader respecteert dat." Ook het stranden van zijn relatie, nu een jaar geleden, had een positieve uitwer king. „Leuk was het natuurlijk niet. Maar het heeft me wel extra vrijheid ge geven. Ik kan nu meer voor mezelf kie zen." Tenslotte was daar ene Anthony Rob- bins, die zorgde voor het laatste stukje groei. In mei vorig jaar leerde Van Lieren tijdens een clinic in London veel van de Amerikaan. „Daar heb ik besloten om al les eruit te halen wat erin zit. Het doel dat ik daar formuleerde was dat ik in 2006 in het Nederlands team wil zitten. De kans bestaat dat het een jaar eerder gebeurt. Dat zou prachtig zijn." En de groei is er nog niet uit. Tenslotte is Van Lieren nog maar tien jaar serieus be zig met de dressuursport. Hij leert iedere dag bij, mede dankzij Ollright. „De wis selwerking met Ollright is heel goed. Dankzij hem leer ik hoe bepaalde dingen werken. De puzzel valt steeds verder in elkaar, en wordt ook steeds groter." Maar hoe zit het met Ollright? Zit de ruin niet zo langzamerhand aan zijn top? „Elk paard heeft zijn beperkingen", weet Van Lieren. „Ollright is negen en dat is extreem jong voor een paard op Grand Prix-niveau. Eigenlijk verrast hij me el ke keer weer. Hij is zo leergierig, hij pakt steeds nieuwe dingen op." De komende weken is het erop of eron der voor Van Lieren en Ollright. Moch ten ze geselecteerd worden voor het EK, dan wacht al snel een nieuwe uitdaging. Vanaf 2007 tellen landenploegen geen vier, maar slechts drie ruiters. Wil van Lieren in 2008 de Olympische Spelen meemaken, dan moet hij met Ollright op nieuw een grote sprong voorwaarts ma ken. Detroit. NBA, play-offs. Finale Eas tern Conference: Detroit Pistons - Miami Heat 106-96. Stand best-of-se- ven: 2-2. Lucky Day d.d. 01.06.2005: 3-4-12 -17-18-24-26-35-40-44-45-46-47-48-52-5 3-56-62-64-73. Parijs. Roland Garros. Vrouwen, dubbelspel, kwartfinales: Morariu/Schnyder (VSt/Zwi) Raymond/Stubbs (VSt/Aus) 6-4 6-3, Black/Huber (Zim/ZAf) - Li/Sun (Chn) 6-3 6-4. Mannen, kwartfinale: Puerta (Arg) - Canas (Arg/9) 6-2 3-6 1-6 6-3 6-4, Davi- denko (Rus)-Robredo (Spa) 3-6 6-1 6-2 4-6 6-4. GOES - Tachtig dagen na de dag waarop de Middelburgse handbalvereniging EMM tach tig jaar bestond (16 maart) houdt de club een jubileumtoer- Aanvankelijk was het de bedoe ling om het evenement voor se nioren en jeugd te organiseren, maar omdat zaterdag in Noord-Brabant en Zuid-Hol land een overvloed aan toer nooien is, zijn de senioren ge schrapt. Aan de Nassaulaan komt nu alleen de D-, C- en B-jeugd in actie. Er wordt ge speeld tussen 10.00 uur en 16.00 uur. Deelnemende verenigingen zijn Olympus, Delta Sport, HVOS en EMM. Het evenement wordt besloten met duels tussen de huidige mannenselectie en een team van vroeger. Hetzelfde gebeurt bij de vrouwen. Metz. Oefenwedstrijd: Franl Hongarije 2-1 (2-0). 10. Cissé 1-0,3 louda 2-0, 79. Kerekes 2-1 München. Openingswedstrijd anz Arena: Bayern München - land 4-2 (2-0). 5. Deisier 1-0, 36 2-0 (e.d.), 51. Borowski 2-1 (strafs 74. Sagnol 3-1, 86. Klose 3-2, 87. midzic 4-2. Toeschouwers: 66.000 Bicicleta Vasca. Eerste etappe, Eibar-Sopelana eioso (Spa) 164,8 km in 3.58.53, (Spa), 3. Rodriguez (Spa), 4. As (Spa), 5. Martinez (Spa), 6. Isasi (S LEWEDORP - Ad Menheer Lewedorp heeft door een winning op Wim de Kok de le bereikt van het drieban toernooi de Goede Verwach Hij verdedigt daarin zijn titi gen plaatsgenoot Marcel E die Wendy de Punder verslo Door een krappe overwin op Wim de Kok (3-2) voork titelverdediger Ad Menhee meteen dat de finale een ech ke clash zou worden tussen 1 dy de Punder en Wim de Ko Marcel Rooze hield vervol Wendy de Punder uit de fi Dat Menheere de finale h£ had ook organisatorisch zijl volgen. Vanwege een trom moet de titelverdediger al avond spelen. Hierdoor zich het vreemde verschi, voor dat eerst de einds wordt gespeeld voordat vri het restant van prijzen (dri en met acht) wordt verdeeld Laurens van Lieren eindigde vorig jaar met Hexagons Ollright als negende op het NK dressuur. Met die klassering zal hij dit jaar niet tevreden zijn. foto Hans van Oort door Joop van den Oudenhoven 's-HEERENHOEK - Met het aanstellen van Carlo van Dam uit Sas van Gent als jeugdcoör- dinator, zet het biljartdistrict Delta Zuid-West tijdens de alge mene jaarvergadering in 's-Hee- renhoek een eerste stap richting jeugdbeleid. Al een lange periode is in de Zeeuwse biljartwereld geen jeugdbeleid. Carlo van Dam kwam na een eerste oriëntatie tot de conclusie dat Zeeland mo menteel slechts vijf jeugdleden heeft. Hij wil komende seizoen actie te ondernemen en hoopt het daar opvolgende seizoen een jeugd- competitie op te starten. Dam begint zijn nieuwe job het maken van een jeugdpla hoopt dat tijdens de najaars gadering te presenteren. Tijdens de algemene jaarve dering boekte het nieuwe trictsbestuur nog een succ Liefst 850 biljarters namen aan de voorwedstrijden voor soonlijke kampioenschap verdeeld over 215 poules. Er ren 3250 partijen nodig om C nalisten aan te wijzen. Er den 28 districtsfinales en dri gionale finales verspeeld, de teamcompetitie namen teams deels, verdeeld over 7 klassen en vijftien poules. I voor werden 5227 partijen speeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20