Nederland zegt massaal nee EU hekelt hypotheekrenteaftrek PZC Politie rolt twintig hennepkwekerijen op ERA Hoge opkomst bij referendum grondwet, 61,6 procent stemt tegen los: ook Borssele uitse minister inder druk na kritiek op euro 27 Spanning in Kirgizië loopt op Korfbaltitels naar Arnemuiden 17 Van Lieren is klaar voor NK Lotz neemt ontslag na epo-vondst kies je koers INFO-AVOND vanaf 4 juni i in onze showroom Van Oeveren-Vervaet 2(V ll3° Af en toe zonnig Enkele wolkenvelden, af en toe zon en een lichte regenbui. Maximatemperatuur rond 20 c v7e jaargang no. 127 Dnderdag 2 juni 2005 is nummer 1,25 litslag referendum EUROPESE GRONDWET Goes EB GS Huist BUGS Kapelle Middelburg Moord-Beveland EB GS Reimerswaal EDGE Advertentie OPEN HUIZEN ROUTE Borsele EE EE Sch-Duiveland EE GE Sluis GEE Terneuzen JEGE Tholen EDE door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De Neder landse kiezers hebben de Europese grondwet afgewe zen. Bij het referendum gis teren stemde 61,6 procent te gen. De opkomst was met 62,8 procent onverwacht hoog. De uitslag betekent dat de Tweede Kamer het nieuwe EU-verdrag niet zal goedkeuren. Daarmee is Nederland na Frank rijk het tweede land in de Euro pese Unie dat de grondwet af wijst. In Frankrijk stemde 56 procent van de kiezers tegen. Premier Balkenende sprak van een 'niet mis te verstaan sig naal' van de kiezer. De regering is 'zeer teleurgesteld' maar zal de uitslag voluit respecteren, verklaarde hij. Balkenende gaf ook aan op welke punten zaken voor Nederland bij de EU zullen moeten veranderen: het verlies aan soevereiniteit, het tempo van verandering en de finan ciële bijdrage. „Daar zal Europa rekening mee moeten houden." Volgens vi ce-premier Zalm (WD) zal hij al komende week aandringen op een lagere bijdrage van Neder land aan de EU. „We betalen te veel, dat is het eerste wat ik ga zeggen." Balkenende vindt ove rigens dat de andere Europese landen de goedkeuringsprocedu re van de grondwet moeten af ronden, 'zodat we weten hoe an dere landen ervoor staan'. Het onafhankelijk Kamerlid Wilders, een van de aanvoerders van de nee-campagne, noemde Balkenende 'een slecht verlie zer'. „Ik ben blij dat de kiezers de elite in Den Haag een poepie hebben laten ruiken", zei hij. Wilders vindt dat het 'kabinet nu zijn biezen moet pakken'. Vandaag dient hij daartoe een motie van wantrouwen in. Ook andere partijen in het nee-kamp reageerden opgeto gen. LPF-Kamerlid Herben zei ontzettend blij te zijn dat de kie zer nee gestemd heeft, ondanks een 'Berlusconi-achtige propa- ganda-campagne van het kabi net'. Partijen die voor de grondwet waren geschokt. „Het ja-kamp heeft verloren, dat is ontzettend balen", aldus Groenlinks-frac tievoorzitter Halsema. D66-lei- der Dittrich 'neemt de uitslag heel serieus'. De Kamer debatteert vandaag met de regering over het referen dum. Het referendum was een initia tief van GroenLinks, PvdA en D66. Zij wilden advies vragen aan de bevolking over de nieu we grondwet, omdat daarin een aantal belangrijke afspraken over de taakverdeling tussen de lidstaten en die van de Europese Commissie werden vastgelegd. De regering was tegen het refe rendum, maar zij heeft wel vol op campagne gevoerd. GPD pagina 4 commentaar pagina 6 Europa leeft, de grondwet is dood klap komt ook in Brussel hard aan buitenlandse media staan versteld pagina 7 stemmen met je ogen dicht Van Gelder: nee is dreun achterban haakte af Veere EE Hl Vlissingen EU GS Zeeland KKHlté lEN HAAG - PvdA-fractievoor- itter Bos vindt dat het open blij- en van de kerncentrale Borsse- i ook onderwerp van een refe- mdum kan zijn. ij zei dat gisteravond tijdens debat over het referendum ;r de Europese grondwet. IP ERLIJN - In Duitsland is giste- m ophef ontstaan over uitspra- en die minister Hans Eichel an Financiën zou hebben ge- aan over de euro en de Europe- monetaire unie. Volgens het uitse weekblad Stern heeft ichel in een gesprek met de uitse centralebankpresident xel Weber gezegd dat hij de eu- als belangrijkste oorzaak ziet >or de aanhoudende zwakte in de economie in Duitsland. ok zou hij aanwezig zijn ge- eest bij een vergadering waar rev de ineenstorting van de Eu- >pese monetaire unie werd ge- iroken. Stern stelt verder dat Duitse regering de schuld )or de zwakke economie wil af- entelen op de euro. Eichel ont- >nde via zijn woordvoerder de tspraken te hebben gedaan, en woordvoerder van de Bun- ;sbank noemde het verhaal 'ab- |d'. et weekblad haalt een intern (emo aan, dat zou zijn opge- eld door het ministerie van Fi- mciën. Daarin wordt gesteld at Duitsland sinds de invoe- ng van de euro een econo- isch voordeel heeft verloren, ndat het land niet langer zelf rente kan verlagen. .aagste punt et artikel in Stern komt op een ivoelig moment. De euro staat ider grote druk door de nega- eve uitslag van het referendum ver de Europese grondwet in rankrijk. De euro stond gister- liddag met 1,2230 dollar op het agste punt in meer dan zeven panden. ANP/DPA Een teleurgestelde premier Balkenende, gisteravond tijdens zijn persconferentie in Hilversum. In Zeeuws-Vlaanderen zijn gisteren twintig hennepkwekerijen ont manteld. foto Camile Schelstraete door René van Stee TERNEUZEN - De politie heeft gisteren in Zeeuws-Vlaanderen twintig hennepkwekerijen ont manteld. Bij de zoekactie zijn dertien mensen aangehouden. Het aantal hennepplanten wordt geschat op enkele duizen den. De softdrugs worden afge voerd en vernietigd. De politie vond ook twee vuistvuurwapens met munitie. Verder werden en kele tienduizend euro's contant geld en vier personenauto's in de duurdere prijsklasse in be slag genomen. De thuiskweke- rijen werden aangetroffen in di verse (huur)woningen in de ge meenten Terneuzen en Hulst. Andere kwekerijen stonden op de woonwagencentra De Rape in Hulst en De Noordhoek in Terneuzen. Politie-onderzoek leidde tot de zoekactie. Hierbij werden 150 mensen ingezet. Ook medewerkers van het net werkbedrijf van Delta waren aanwezig. Zij voerden controles uit op de energiemeters. In ge vallen dat het om een illegale stroomvoorziening ging, werd proces-verbaal opgemaakt. Naast diefstal van stroom wor den de aangehouden personen verdacht van overtreding van de opiumwet en verboden wapenbe zit. Parketvoorlichter M. Pilaar sluit verdere aanhoudingen niet uit. Pilaar: „Een aantal mensen dat wij op de korrel hadden, was niet thuis. Die willen we als nog aanhouden. Het aantal men- Balkenende boos over Europese bemoeienis met Nederlandse belastingregel door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie vindt dat de Nederlandse regering serieus moet overwe gen om de aftrekbaarheid van hypotheekrente te verminderen of af te schaffen. Dat zou helpen om de Nederlandse begroting ook op langere termijn in balans te houden. Premier Balkenende reageerde gisteren verbolgen op het EMU-advies. Brussel hoort zich volgens hem niet met de aftrek- baarheid van hypotheekrente te bemoeien. Dat advies staat in het gisteren gepubliceerde rapport 'Public Finances in EMU 2005'. Daarin constateert de Europese Com missie dat de Nederlandse schat kist door de aftrekbaarheid van de hypotheekrente op jaarbasis 1,3 procent van het totale Neder landse bruto binnenlands pro duct (bbp) aan inkomsten mis loopt. Het rapport constateert verder dat aftrekbare hypothee krente-betalingen in Nederland sinds de jaren negentig snel ge groeid zijn, mede door de geste gen huizenprijzen. Een andere factor is de populariteit van hy potheken waarover gedurende de hele looptijd geen aflossing wordt betaald, maar alleen (af trekbare) rente. Dit soort hypo theken is door banken ontwik keld om belastingbetalers opti maal te laten profiteren van de hypotheekrente-aftrek. Vanwe ge het ontbreken van een maxi mum bedrag dat aftrekbaar is, profiteren vooral de hogere inko mensgroepen van de aftrekbaar heid van de hypotheekrente. Vol gens het rapport bedroeg de to tale hypotheekschuld van de Ne derlandse bevolking in 2003 al 86 procent van het bbp. Overigens constateert het rap port dat de aftrekbaarheid van premies voor aanvullende pen sioenen de Nederlandse schat kist nog aanzienlijk meer kost dan de hypotheekrente-aftrek. Maar voor de aftrek van dat soort premies is volgens de Euro pese Commissie wel iets te zeg gen: omdat pensioenuitkeringen worden belast, draagt dat bij tot de stabiliteit van belastingin komsten in een vergrijzende sa menleving. Toeval De Nederlandse regering kan het advies om de aftrekbaarheid van de hypotheekrente te her overwegen naast zich neer leg gen. 'Brussel' heeft geen be voegdheden op belastinggebied. Dat de commissie.het gevoelige rappori uitgerekend gisteren, tij- Het gewone bakje koffie verdwijnt Honderden mensen hebben gisteren het hooggerechtshof in de Kirgizische hoofdstad Bisjkek bestormd. Zij verjaag den demonstranten van de oppositie uit het gebouw, zo dat de rechtbank zijn werk weer kan doen. Het betrof de grootste ongeregeldheden sinds de op stand en de plunderingen in maart. De Arnemuidse basisscho len Het Baken en Het Vier- schip hebben gisteren de Zeeuwse titels in het schoolkorfbal op hun naam geschreven. Het Baken won de finale bij de groe pen 5 en 6, Het Vierschip zegevierde bij de groepen 7 en 8. Aan het Zeeuws kam pioenschap schoolkorfbal deden teams van veertien scholen mee. foto Harmen de Jong/GPD sen dat daadwerkelijk wordt voorgeleid zal de komende da gen blijken." De zoekactie stond los van de gezamenlijke bestrij ding van hennepkwekerijen door de gemeente Hulst, politie, justitie, twee woningcorporaties en Delta Nutsbedrijven. Die par tijen hebben een convenant ge sloten op basis waarvan zij de sterk groeiende hennepteelt in Oost Zeeuws-Vlaanderen de kop willen indrukken. „Het ging om een op zichzelf staande actie op basis van politie-onder zoek. Het is dus niet het begin van een serie zoekacties", aldus Pilaar. Zij acht het logisch dat de aangetroffen kwekerijen in huurwoningen verregaande con sequenties opleveren voor de huurders. Laurens van Lieren staat voor een krachtproef. De dressuurruiter van Stal Hexagon uit Schore moet op het NK, dat morgen in Nijmegen begint, een plaats bij de beste vier zien te bemachtigen. Het zou hem een plaats in het Ne derlands team voor het Eu ropees kampioenschap' dressuur in Moskou kun- nen opleveren. m*» Vr Wielrenner Mare Lotz heeft gisteren zijn contract bij Quick-Step verscheurd nadat dinsdag bij hem thuis epo was gevonden. Hij biechtte aan de-ploegleiding op dat hij het dopingmiddel gebruikt had en wilde de eer aan zich zelf houden. De 31-jarige Limburger hangt nu een lange schorsing boven het hoofd. 21 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Referendum: 6 en 7; Radio Televisie: 9; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27 (Advertentie) VANDAAG 19.00 - 21.00 UUR Hogeschool UjTZeelind Meer weten? Surf naar www.HZ.nl (Advertentie) dens het Nederlands referen dum over de Europese grond wet, naar buiten bracht, is vol gens een woordvoerster 'toeval'. Premier Balkenende reageerde fel op de berichten uit Brussel. „Waar bemoeien ze zich mee. Daar gaan we zelf over. Als wij dat willen, bepalen we dat zelf, en niet Europa", zei hij in het Avro-radioprogramma 1 op de Middag. Ook staatssecretaris Van Geel moet niets van de be moeienis van Brussel hebben. „Als de commissie op zoek is naar terreinen waar ze zich wel mee mogen bemoeien, dan heb ik nog wel enkele suggesties", zei hij. GPD naam voorletters straal nummer postcode: plaats telefoon: e-mail |post)bankrekeningnummer Kijk op wwwpzc nl/abonneren. bel gratis 0B00 023! 231 of stuur deze bon nest: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4160 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbi| éénmalig toestemming voor >0 van dit bedrag van onderstaand II heb de laatste les maanden geen proefabonnement gehad w Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal inet automatische incasso 58.00). (3 per jaar met automatische incasso 222.50). 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland tfBtiSSP mm [De nieuwe B-klasse Albert Plcsmanwes 2.4462 GC Goes, telefoon 01 Productiestraat 4.453S BX Terneuzentelefoon Ol 15 Mercedes-Benz internet www vanocveren-vervaet.nl, c-mail info@vanoevercn-vervaet.nl OI13 - 22 10 86 I 0115-614014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1