Steun voor vernieuwende boeren 9 PZC Platform als impuls voor popcultuur Arnemuidse scholieren heersen in korfbal Sein staat op oranje voor Oosterschelde 0| H 17 Zeeland doet mee aan kenniscentrum overstromingen Provincie en ZLTO willen agrarische ontwikkelingsmaatschappij oprichten Heer ligplaatsen 'oor watersport n Oosterschelde Zeilwedstrijden Aanleg spoorlijnen onder dwang Convenant biologische landbouw Celstraf voor overval supermarkt Vakman Jeroen Peeters wint zilver donderdag 2 juni 2005 ioor Ben Jansen IIDDELBURG - Zeeland gaat ïeedoen aan de opstelling van en Europees rampenbestrij- ingsplan voor overstromingen anuit zee en de oprichting van en kenniscentrum hiervoor. ;en Europees project Keten van 'eiligheid is bezig met een on- erzoek daarnaar. a de aanloop naar de herden- king van de overstromingsramp van 1953, twee jaar geleden, is geconstateerd dat de rampenbe strijding bij dit soort calamitei ten vijftig jaar stil heeft ge staan. Alle aandacht is jaren lang gericht op de uitvoering van de Deltawerken. Zeeland bleek niet eens een rampenbe strijdingsplan voor overstromin gen te hebben. In delen van En geland en België die in 1953 eveneens door de stormvloed werden getroffen, bleek niet dit anders te zijn. In het Interreg- project Escape (European Solu tions by Cooperation and Plan ning in Emergencies) zijn vervol gens stappen gezet om dit te ver beteren. Er is een model rampen bestrijdingsplan ontwikkeld. Daarnaast zijn een hoogwater informatiesysteem en een sys teem om beslissingen te onder steunen beschikbaar gekomen. Dat is nog maar een aanzet, want veel is nog niet geregeld. Er is geen systeem dat de landen aan de Noordzee in een vroegtij dig stadium waarschuwt voor stormvloeden, er is niets afge sproken over het bijeen brengen van hulpverleningsmaterieel en er is geen coördinatie op het ge bied van nazorg. Binnen Europa heeft Zeeland de meeste ervaring met overstro mingen vanuit zee en de gevol gen ervan. Dat geldt bijvoor beeld voor de manier waarop moet worden omgegaan met ge bouwen en landbouwgrond in een door zout water over stroomd gebied. In overleg met de ministeries van Binnenlandse Zaken en Vrom en het Escape-project is besloten na te gaan of het moge lijk is te komen tot een bunde ling van kennis, ervaring en mid delen in de hele veiligheidske ten voor overstromingen vanuit zee. lioorRinus Antonisse IZENDIJKE - De provincie 7erkt samen met de Zuidelijke ,and- en Tuinbouw Organisatie ZLTO) aan oprichting van een grarische ontwikkelingsmaat- chappij. Die moet boeren hel en bij vernieuwing van de be- rijfsvoering. Jedeputeerde A. Poppelaars ^DA, omgevingsbeleid) deelde jit gisteren mee op de tweede )ag van 't Zeeuwse Platteland a IJzendijke. Voor de voorberei- ingen is 100.000 euro via het roject Vitaal Platteland Zee- id uitgetrokken. Een plan van pak moet dit jaar klaar zijn. provincie en ZLTO zoeken r de ontwikkelingsmaat- lappij nog andere partners (in [e sfeer van bedrijfsleven, finan- s en overheid). Poppelaars .akte duidelijk dat het in- ,an van nieuwe wegen door de ;euwse agrarische bedrijven paald wel een zetje kan ge- liken. 'De vernieuwing los- ïkkqn', noemde hij het. ïconomische pijler )e gedeputeerde wees erop dat e land- en tuinbouw in Zee- knd nog altijd een belangrijke ponomische pijler vormt (met 5.000 tot 16.000 arbeidsplaat- en, 3800 bedrijven). „De provin ce ziet kansen voor een sterke idbouw in de toekomst", al- is Poppelaars. De ontwikke- ïgsmaatschappij moet eraan jjdragen dat plannen niet blij- steken, maar in de praktijk iracht worden. ij kondigde nog andere initia- oor Rinus Antonisse IIDDELBURG - Het Overlegor- aan Nationaal Park Ooster- wil meer ligplaatsen oor de pleziervaart. Hoeveel recies en waar die moeten ko moet op korte termijn wor- en uitgezocht. bleek gisteren tijdens een van het Overlegor- aan te Middelburg. Burgemees- C. van Liere (Noord-Beve- tnd) wees erop dat Zeeland tch graag als watersportprovin- ie wil etaleren. „Dan is uitbrei- ing van het aantal ligplaatsen bdig." tij zei dat snelheid geboden is. De ontwikkeling van de water- port in Zeeland blijft achter." |an Liere vond dat uitbreiding een periode van tien jaar moet worden, J. Lilipaly was het er- eens dat het Overlegorgaan p toename van nieuwe ligplaat- moet onderzoeken en de aan de provincie moet Die kan daarmee re ening houden in het nieuwe Milieuprestatie [ij merkte op dat ook gekeken ioet worden naar de soort laatsen: voor vaste waterspor- irs of passanten. Ook wil Li- fpaly nagaan welke (jacht)ha- ens een betere milieuprestatie linnen leveren. Bom (Breed Overleg Deltawa- stelde dat vaste gasten be- met de waarden van het na- onaal park omspringen dan M. Kramer (Pv- natuur en water) waar- voor te hooggespannen „In de Ooster- ligt het accent meer op natuur dan in Veerse Meer en ïevelingen." ERSEKE - Op de Oosterschel- e bij Yerseke strijden negen ceuwse scoutinggroepen zater- ag om de Oosterschelde-wissel- feker. dan tweehonderd scouts mee in veertig stalen vlet- :s- Zij verzamelen zich om uur aan de Burenpolder- naast de camping. Om uur klinkt het eerste start- De wedstrijden duren tot rca 16.00 uur. tieven aan om de boeren te ster ken: onverminderd doorgaan met steun via Vitaal Platteland, komst van een agro-productie- park in de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen (waarvoor de bedrijven Cerestar, Nedalco en Yara belangstelling hebben); een grotere rol voor de Zeeuwse havens bij de verscheping van agrarische producten; onder zoek naar een grotere bijdrage voor agrarisch natuurbeheer, bijvoorbeeld ook voor kleurige gewassen zoals vlas een bijdra ge; bevorderen viskweek in vrij komende agrarische bedrijfsge bouwen; snel aanwijzing van proefgebieden waar burgerhui zen de status van plattelandswo ning krijgen, met minder stren ge milieuregels. Voorzitter H. Wijffels van de So ciaal Economische Raad (SER) zag eveneens toekomst voor de Zeeuwse boeren. Ze zullen naast voedselproductie wel te maken krijgen met andere activi teiten. Volgens de SER-voorzit ter gaat het dan voor de korte termijn (vijf tot tien jaar) om energie- en grondstoffenproduc- tie, waterberging en -zuivering, natuurbeheer en recreatie in bre de zin (waaronder zorg). Wijffels voorspelde dat de Zeeuwse akkerbouwbedrijven groter worden (tot honderd hec tare en meer), dat de tuinbouw verder de provincie binnenmar cheert en dat er meer melkveebe drijven komen. Positief „De agrarische sector wordt gemengder. In het licht van duurzaamheid is dat een positie ve ontwikkeling. Boeren zijn minder afhankelijk van de che mie, zoals kunstmest." Op langere termijn ligt de toe komst voor de boer minder in de voedselproductie, stelde Wijf fels: hij wordt meer energieboer, ofwel leverancier van biomassa voor het opwekken van energie. Voorwaarde is wel dat zorgvul dig omgegaan wordt met goede landbouwgrond. Wijffels, ook voorzitter van de Vereniging Na tuurmonumenten, keerde zich tegen het omzetten van goede grond in natuur. „Ik zie in Zee land dingen gebeuren die hier mee op gespannen voet staan." Veertien Zeeuwse scholen hadden gisteren hun beste spelers afgevaardigd voor het provinciale schoolkorfbalkampioenschap. foto Lex de Meester door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Geen twijfel mogelijk, Arnemuiden heeft de beste korfballertjes van Zee land. Twee Arnemuidse basis scholen hebben gisteren beslag gelegd op het provinciaal school korfbalkampioenschap. Het Baken won de strijd voor de groepen 5 en 6; het Vierschip ze gevierde bij de groepen 7 en 8. Beide scholen verdedigen op 18 juni de Zeeuwse eer op het natio naal kampioenschap korfbal voor basisscholen in Ermelo. En daar maken ze ook weer een redelijke kans om hoog te eindei- gen, of zelfs te winnen, voorspel de A. Rikken, voorzitter van de korfbalvereniging TOP uit Arne muiden, die het Zeeuwse kam pioenschap organiseerde. Rik ken kan het weten. De winnen de teams bestonden volledig uit jeugdleden van TOP. De overmacht van Arnemuiden was groot. Niet alleen won het Vierschip bij de groepen 7/8 (ten koste van Poeljeugd uit 's Heer Hendrikskinderen), de school eindigde ook nog als tweede bij de groepen 5/6. Was er sprake van thuisvoordeel of is TOP zo goed? „Wij hebben veel jeugdleden en wij doen veel voor de jeugd", verklaarde Rik ken. En omdat jeugd in dezelfde leeftijd wordt ingedeeld, zie je ze nu ook in schoolteams goed presteren, merkte hij op. Aan het Zeeuws kampioenschap deden veertien scholen mee, met 32 teams. Zij brachten samen 330 leerlingen in het veld. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zeeland be schikt sinds gisteren over een professioneel popplatform. Dat gaat optreden als belangenbe hartiger van de popmuziek in de provincie en krijgt een onder steunende functie. Daarnaast moet wordt gekeken naar de voortzetting, in welke vorm dan ook. van bijvoorbeeld de Zeeuw se Popprijzen en de Zeeuwse Be lofte. Met de oprichting van het plat form wil het provinciebestuur komen tot een kwaliteitsverbete ring van de popmuziek in Zee land. „Onze insteek is dat er meer uit te halen valt dan er nu gebeurt", zei cultuurgedeputeer de H. van Waveren gisteren bij de installatie van het platform in Middelburg. Het platform komt onder meer in de plaats van de Stichting Popmuziek Zeeland. Die had als voornaamste activiteiten het or ganiseren van de Zeeuwse Belof te en de Zeeuwse Popprijzen, het uitgeven van het tijdschrift Noot en het onderhouden van een website. Naast de stichting, die met vrijwilligers werkte, was welzijns- en cultuurorgani satie Scoop professioneel actief door de inzet van popconsulent Cor de Jonge. Nu komt er in samenwerking met Scoop één orgaan, waarbij de functie van popconsulent is omgevormd tot coördinator pop cultuur, die de dagelijkse werk zaamheden verzorgt. Het plat form krijgt als voorzitter Jacco de Kok, in het dagelijks leven manager bij Rijkswaterstaat en in zijn vrije tijd al jarenlang ac tief in een band. De andere leden zijn: Jaap Zon dervan, Frank van Iersel (coördi nator Uit in Vlissingen), Willem Smit (Zeeuwse Muziekschool), Mare Verschelden (Stichting Toonbeeld), Sonja Barentsen (zelfstandig communicatieadvi seur), Simon de Koning (onder nemer in de muziekbranche). Sander Verhaar (vooral bekend als DJ Sandstorm) en Roefus van de Vliet (voormalig be stuurslid van Stichting Popmu ziek Zeeland). „Het zou goed zijn als er nog meer mensen bij komen, vooral meer dames", aldus Van Wave- ren. Krenten Directeur Dick van den Bout van Scoop zei te hopen dat het popplatform zich vooral ook gaat bezigheden met het verster ken van de Zeeuwse popcultuur in de breedste zin. „De afgelo pen jaren is de aandacht te veel uitgegaan naar een aantal steeds terugkerende krenten in de pap", waarbij Van den Bout doelde op evenementen zoals de Zeeuwse Belofte. Koers Voorzitter De Kok kon nog niets vertellen over de koers die het platform gaat varen. Vóór de zo mer komen de leden voor het eerst bijeen, dan vooral om met elkaar kennis te maken. Pas na de vakantie wordt er inhoude lijk gepraat. „We moeten eerst nadenken over waar we uit willen komen en hoe we dat gaan doen, in plaats van meteen allerlei activi teiten op te gaan zetten." In afwachting van de plannen van het platform is voor dit jaar gekozen voor een tijdelijke op lossing voor de Zeeuwse Belof te. Dat was ook nodig omdat de Grote Prijs van Nederland, waar de winnaar van de provin ciale voorronde voorheen auto matisch naar werd afgevaar digd, haar opzet heeft veran derd. Die gaat werken met scouts die deelnemers aan de Grote Prijs selecteren. De pro vinciale poporganisaties willen daarom volgend jaar met een ei gen wedstrijd komen. De Zeeuwse Belofte is dit jaar een 'showcase', op wijdag 24 juni in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Ruim twintig bands en singer-songwriters hebben zich daarvoor aangemeld. Een commissie van muziekdocenten en programmeurs selecteert maximaal zes kandidaten die mogen optreden. Het publiek be paalt de winnaar. Daarnaast zijn scouts van de Grote Prijs aanwezig. De showcase wordt afgesloten met een optreden van Racoon. MIDDELBURG - Nederland kan België mogelijk dwin-' gen mee te werken aan de aanleg van een spoorlijn Axelse Vlakte-Zelzate en de Sloeboog als schakel in een directe J goederenspoorverbinding tussen Vlissingen-Oost en Ant- werpen. De Statenfractie van het CDA doet deze sugges- tie naar aanleiding van de uitspraak van het Hof van Arbi- trage in Den Haag over de IJzeren Rijn. Het hof heeft be paald dat België het recht van doortocht door Nederland heeft. Naar de mening van het CDA biedt de uitspraak i perspectieven voor Zeeland. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur stelt de partij voor te proberen steun te verwerven bij Vlaamse bestuurders en de havenbedrijven van Antwerpen en Gent. I IJZENDIJKE - Provincie, gemeenten en waterschap; Zeeuwse Eilanden hebben samen met belangenorganisa-; ties een overeenkomst gesloten voor bevordering van de biologische landbouw. Het convenant loopt tot eind 2006. De bedoeling is de teelt en afzet van biologische produc ten te bevorderen. Elke ondertekenaar van de overeen-' komst verplicht zich de komende tijd verschillende activi teiten op dit vlak te ondernemen. Van het gebruik van bio logische producten binnen de eigen organisatie tot het ver groten van de kennis bij boer én consument over biologi sche landbouw en producten. Zo gaat onder meer eind juni een consumentenwebsite de lucht in www.biolo- gischinzeeland.nl). Inzet van de overeenkomst is dat in 2010 in Zeeland tien procent van het landbouwareaal bio logisch wordt bewerkt. De overeenkomst werd gisteren in IJzendijke ondex'tekend. Naast de overheden doen mee:l standsorganisatie ZLTO, coöperatie CZAV, de Raboban-? ken in Zeeland, de Recron (recreatie-ondernemers) en de Zeeuwse Milieu Federatie. MIDDELBURG - Vier jonge mannen uit Terneuzen en. Clinge zijn gisteren door de Middelburgse rechtbank ver-; oordeeld tot drie jaar cel, wegens het plegen van een over val op een supermarkt in Kapellebrug. De overval was, vooraf beraamd door een 21-jarige Terneuzenaar en een- 19-jarige man uit Clinge. De Terneuzenaar kreeg drie jaar gevangenisstraf waarvan een half jaar voorwaarde;-", lijk. De man uit Clinge en de twee andere Terneuzenarén- (beiden 20 jaar) werden veroordeeld tot drie jaar, waar-. van een jaar voorwaardelijk. De overval vond vorig jaar december plaats, vlak voor sluitingstijd. De Clingenaar bleef in de auto zitten terwijl het Terneuzense trio gewapend de winkel binnenviel. On der bedreiging van een pistool dwongen zij de eigenaar twee kassa's af te geven. Klanten en personeel werden in een hoek gedreven en beroofd. Ze maakten circa 4700 eu ro buit. Een vordering van 3800 euro werd toegewezen aan de winkelier. HELSINKI - Jeroen Peeters uit Lewedorp heeft gisteren in Helsinki op de wereldkampioenschappen jong vakman schap, de Worldskills 2005, zilver gewonnen op het onder deel bloembinden. Peeters mocht naar Helsinki, nadat hij in oktober vorig jaar het nationaal kampioenschap in Nieuwegein op zijn naam had geschreven. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - „Voor de Oos terschelde moeten we de alarm bellen laten rinkelen. Een groot aantal dingen gaat heel erg ver keerd. Er moéten dingen gebeu ren om het systeem weer gezond te maken." Deze hartenkreet slaakte gede puteerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water) gisteren in Mid delburg tijdens de vergadering van het Overlegorgaan Natio naal Park Oosterschelde (NOP). „Het sein staat op oranje. Het is de hoogste tijd dat er wat gaat gebeuren." Hij beklemtoonde dat het Over legorgaan in actie moet komen „We moeten onze verantwoorde lijkheid nemen voor een natio naal park dat door onze vingers dreigt te glippen", aldus Kra mer. Hij verwees naar het recen te rapport Verlopend Tij, waar in een somber beeld wordt ge schetst over de ontwikkelingen in de Oosterschelde. „Dat rap port bevat duidelijke noodsigna len." Hij kreeg bijval van onder ande ren M. Hemminga (Het Zeeuwse Landschap). „Een offensieve aanpak is heel erg nodig. Er moet een actieplan komen." Voorzitter J. Lilipaly zei dat het vooral gaat om de zandhonger (afkalven platen, slikken, schor ren), de explosieve groei van de Japanse oester en de bedreiging van de inktvissoort sepia. Steltlopers H. Haas van het Rijksinstituut voor Kust en Zee zette de nood signalen op een rij. Over de pe riode 1990-2010 neemt het aan tal steltlopers met 10.000 af. „Het zal een zware opgave wor den het aantal steltlopers in stand te houden." Haas voorspel de een doorgaand verlies aan platen en slikken (al duizend hectare tussen 1983 en 2001). Ook de schorren kalven met drie hectare per jaar af; er is nog maar 500 hectare over. De door oesterboeren ingevoer de Japanse oester heeft volgens Haas ernstige gevolgen voor het natuurlijk systeem in de Ooster schelde. Inmiddels is vijftien vierkante kilometer van de zeearm bedekt met dit schelp dier, dat larven van andere die ren vreet, voedsel van andere schelpdieren wegkaapt en ande re soorten verdringt. Haas stelde dat de 'draagkracht' (voedselproductie) van de Oos terschelde is verminderd door een verminderd doorzicht van het water (lichtval) en de toena me van de Japanse oesters. De zandhonger zorgt voor afna me van de droogvalduur van de platen. Die periode is juist erg belangrijk voor steltlopers. Haas merkte op dat ook de sa menstelling van de bodemfauna verandert; het kokkelbestand zakt jaarlijks met twee procent. Er wordt nagedacht over ingre pen. Toename van de stroom snelheid is lastig. Rijkswater staat wil een proef nemen met het ophogen van de Galgen plaat. C. van Liere (gemeente Noord-Beveland) suggereerde de platen tegen afkalven te be schermen met inzet van Japanse oesters. Ook pleitte hij voor een verbinding met Ki'ammer-Vol kerak, waardoor meer voedings stoffen de Oosterschelde binnen komen. Die verbinding lost de zandhonger niet op en voor de voedselproductie is vooral de helderheid van het water van be lang, bleek uit Haas' antwoord. Advertentie NU BIJ HET BREEDSTE ASSORTIMENT, DE HEETSTE BARBECUE. Kiest u voor trendy, of liever tijdloos? Compact of juist ruim? Bij AEG vindt u een koel- en/of vriesapparaat dat voldoet aan al uw wensen. Ga vandaag nog naar de winkel en ontdek het zelf. Tot 31 juli 2005 ontvangt u bij aanschaf van een Nieuwe Klasse koel- en/of vriesapparaat een gratis kofferbarbeeue* t.w.v. 49,95! I Deze actie geldt alleen voor ons vrijstaande assortiment. VOLMAAKT IN VORM EN FUNCTIE. ffi Electrolux I www.aeg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17