>zc Chodorkovski krijgt negen jaar hard toe onder ouderen Aids slaat Spaanse politie kende daders van aanslagen op 11 maart Oproerpolitie en betogers raken slaags in Bolivia EU en VS ruziën over steun vliegtuigbouw VN laken arrestaties van artsen in Soedan Oliebaron slachtoffer van politiek proces Meisje (9) steekt vriendinnetje pet mes dood Eega Milosevic niet langer gezocht in Servië Adoptierecht ïomo's in België Pestkop moet voor straf afslanken Brit reisde sneller in stoomtijdperk Flessenpost redt schipbreukelingen Ministers ruilen Jaguars in Vredesoverleg Atjeh verdaagd ïij or Remco Reiding OSKOU - Michail Chodorko- :tki, ooit de rijkste man van 1 island, wacht een langdurig rlrblijf in een barak van een jafkolonie. De oliebaron werd sfteren veroordeeld tot negen gevangenisstraf wegens on- meer belastingontduiking, auide en verduistering, vaalf dagen deden de rechters pver om het vonnis voor te le- n. Na ruim duizend pagina's eindelijk de strafmaat, dat Chodorkovski zijn strip kek terzijde kon leggen en zijn •r.mpagnon Platon Lebedev kon ojppen met invullen van kruis- xDordpuzzels. De rechtbank htte Chodorkovski op zes van ri zeven punten schuldig, negen nar luidde de straf voor beiden, schts een jaar minder dan de juiste maximale tien jaar. De tjrde verdachte, Andrej rainov, kreeg een voorwaarde- jke vrijheidsstraf van vijf jaar. lodorkovski wil een internatio- ile persconferentie organise- n vanuit zijn cel. Hij gaf de assische regering de schuld, gaan in beroep. Hun ad- willen de zaak, die zij een farce bestempelen, bo- indien aanvechten bij het Euro- ase Hof voor de Rechten van de fens. De rechters zouden hun |3r naar de openbare aanklager ïbben laten hangen. herkiezingen jhodorkovski werd anderhalf ar geleden met groot machts- irtoon gearresteerd. Hij was jrichter en grootaandeelhou- ;r van oliegigant Yukos, dat on- zijn leiding uitgroeide tot van de succesvolste Russi- ondernemingen.De steenrij- 5 oligarch had echter een onge- •ihreven wet geschonden door ach met politiek te bemoeien, ij uitte openlijk kritiek op de üssische president- Poétin, steunde oppositiepartijen en maakte geen geheim van zijn ambitie om president te worden. Negen jaar strafkamp betekent dat Chodorkovski lang genoeg achter de tralies blijft om niet mee te kunnen doen aan de pre sidentsverkiezingen van 2008 en (waarschijnlijk) 2012. Chodorko vski heeft er al 583 dagen achter de tralies opzitten, Lebedev bijna twee jaar. Veel Russen juichen de veroorde ling van Chodorkovski toe. Evenals andere oligarchen -had hij zijn kapitaal te danken aan de privatiseringen van de jaren negentig, waarbij staatsbedrij ven voor een 'prikkie' in handen kwamen van slimme zakenlie den. Terwijl de bevolking in ar moede leefde, moest zij toezien hoe de staatskas werd geplun derd door op geld beluste onder nemers als Chodorkovski. Westerse landen reageerden kri tisch. De Amerikaanse presi dent Bush zei dat hij aan Mos kou zijn bezorgdheid had uitge sproken over het feit dat Chordokovski al was veroor deeld voordat het proces was be gonnen. Buitenlandse bedrijven zien het proces als een slecht te ken voor het investeringskli maat in Rusland. GPD door Henk van den Boom MADRID - De daders van de aanslagen van 11 maart vorig jaar in Madrid waren vrijwel alle al bij de Spaanse politie bekend. De veiligheidsdien sten wisten ook dat de groep bij elkaar kwam en bereid was om een 'heilige oorlog' te voe ren tegen Spanje en Marokko. Dit blijkt uit geheime docu menten van de Spaanse inlich tingendiensten die gisteren door het dagblad El Mundo zijn gepubliceerd. Plet zijn ver slagen van gesprekken met de Marokkaanse spion Abdelka- der el Farssaoui, die onder de codenaam Cartagena de poli tie anderhalf jaar lang van in formatie voorzag. Cartagena was imam in een Madrileense moskee en had nauwe contac ten met radicale moslims. Hij meldde zich in september 2002 vrijwillig bij de buiten landse inlichtingendienst UCIE en kreeg 300 euro per maand voor zijn informatie. Al in oktober 2002 waarschuw de Cartagena voor een groep radicale moslims. De spion wist de politie belangrijke de tails over de daders en hun identiteit te verschaffen. Zelfs hun telefoonnummers en de au to's waarin ze reden. Ook wist Cartagena de leider van de terreurgroep aan te wij zen en kon de politie op zijn aanwijzing de eigenaar van een winkel in Madrid schadu wen, die later een van de uit voerders van de aanslagen bleek te zijn. De laatste bijeenkomst van Cartagena met de inlichtingen dienst was op 21 februari 2004, minder dan drie weken voor de aanslagen. De vraag is of de politie toen geen vermoe den had kunnen hebben van de op handen zijnde aanslagen en of Cartagena zelf niets had gemerkt. Achterstand Uit de parlementaire verhoren vorig jaar is gebleken dat er grote achterstanden waren in de vertaling en verwerking van afgeluisterde telefoonge sprekken tussen verdachten. In ieder geval is door de nu ge publiceerde documenten beter te verklaren hoe de politie al binnen enkele dagen na de aan slagen tot de arrestatie van een groot aantal verdachten kon overgaan. GPD 'jl;:w VORK - In New York is meisje van negen jaar gear- lesteerd dat een twee jaar ouder rriendinnetje met een broodmes (ood heeft gestoken na een ru- ie over een bal. LA PAZ - De Boliviaanse oproerpolitie voert een charge uit tegen demonstranten in de buurt van het regeringsgebouw in La Paz. Daarbij werd traangas ingezet. Duizenden betogers, die de nationalisatie van de energiesector eisten, dreigden gisteren het regeringspaleis te sluiten. foto Jose Miguel Gomez/RTR ge Ruth ontmoette op een dans avond een spontane, welgema nierde man. Vijf jaar lang trok ken zij met elkaar op tot het op eens 'uit' was. Korte tijd erna voelde zij dat de energie uit haar lichaam begon weg te lek ken. Met een longontsteking kwam zij bij haar huidige arts Jean Gorinchteyn terecht. Hij ontdekte dat Ruth hiv had. Condoom Ruth: „Mijn ex-vriend was een schone welverzorgde man. Voor mij was aids synoniem voor jon geren, drugsverslaafden en ho moseksuelen. Geen haar op mijn hoofd, die het voor mogelijk hield dat mijn ex het virus had." Zij vervolgt: „Ik dacht, waarom zou hij het condoom moeten ge bruiken? Ik kon toch niet meer zwanger worden. Achteraf sla ik me voor het hoofd." Ruth is een van slachtoffers van de naïviteit, die onder Brazili aanse ouderen heerst als het om hiv gaat. In geen enkele leeftijds categorie neemt de besmetting zo snel toe als onder bejaarden. De cijfers liegen er niet om. In de afgelopen twaalf jaar is het aantal besmette vrouwen boven de 60 jaar met. bijna 500 procent gestegen tot 2468. Bij mannen is sprake van een verdubbeling. Er zijn 5875 geregistreerde geval len. Cristina Pimentel van het Nationale Programma voor de aidspreventie spreekt van een epidemie. Zij somt de oorzaken op: de Brazilianen leven langer, de welvaart stijgt waardoor ouderen er vaker op uit trekken en het actieve beleid van de over heid om de sociale integratie van bejaarden te verhogen. De landelijke bewustwordingscam pagne die begint, wijst ouderen ondubbelzinnig op de gevaren van seks zonder condoom. Ook zal het voorbehoedmiddel gratis verstrekt worden. Want veel be jaarden durven geen condooms te kopen uit angst voor gegniffel van het winkelpersoneel. Viagra Arts Gorinchteyn ziet nog een andere verklaring voor het ver schijnsel: het toenemende ge bruik van potentiepillen als Via gra, Cialis en Levitra. Daarmee luiden veel bejaarde mannen hun tweede seksleven in. Go rinchteyn is er stellig van over tuigd dat het aantal besmette be jaarden twee keer hoger ligt dan 'Ruth' (70) krijgt doktersadvies in een kliniek in Sao Paulo. Zij raakte met het aidsvirus besmet, nadat zij kennis had gekregen aan een alleenstaande oudere man. foto Frans Lindenkamp/GPD de officiële cijfers. Hij leidt dit af aan populariteit van de poten- tiestimulerende pillen. Gorinch teyn voorziet daarom over een paar jaar wereldwijd een explo sie van het aantal geïnfecteerde 65-plussers. Gorinchteyn betwijfelt of Brazi liaanse ouderen door de campag ne het condoom zullen omar men. Hij haalt daartoe het gezeg de aan dat veel oudere mannen nog steeds huldigen: 'vrijen met een condoom, is als zuigen op een zuurtje met het papiertje er omheen'. GPD BELGRADO - Mirjana Marko- vic, de vrouw van de Joegoslavi sche ex-president Slobodan Mi losevic, wordt niet meer gezocht door de Servische autoriteiten. Op verzoek van de regering in Belgrado is haar naam van een internationale opsporingslijst van Interpol gehaald. Dat heeft het Servische persbureau Beta gisteren laten weten. De Servische vice-premier La- bus heeft ontkend dat de intrek king van het opsporingsbevel te maken heeft de gedoogsteun die de minderheidsregering van Mi losevic' socialistische partij krijgt. Het is niet duidelijk waar Markovic is, maar het vermoe den bestaat dat zij zich in Rus land schuilhoudt. De echtgenote van Milosevic was een van de belangrijkste raadgevers van haar man tij dens zijn jarenlange regeerperio de. De Servische politie wilde haar onder meer ondervragen in verband met de moord op de Ser vische oud-president Stambolic. Milosevic zou enkele maanden voor zijn val in oktober 2000 op dracht hebben gegeven tot de moord. ANP/DPA Eet is voor zover bekend de Engste moordverdachte in de Amerikaanse stad ooit, meldden in de Verenigde Staten De twee meisjes waren ran het spelen in het huis van moeder van de negenjarige in Ie wijk Brooklyn. Het steekinci- speelde zich af toen de moe- ier even bij de buren was. Het Slachtoffer werd in het hart ge laakt. Zij overleed in een zieken huis. ANP rtRUSSEL - België wordt zo 'joed als zeker na Spanje het land waar homoparen adoptierecht krijgen. Franstalige liberale partij gaf gisteren in de commissie van de Belgische Kamer Volksvertegenwoordigers ;iaar verzet tegen een regeling 3>p, waardoor zich een iaars-groene meerderheid voor iet homo-adoptierecht afte kent. Een wet zou nog voor de :omervakantie officieel van cracht kunnen worden. Nederland werkt, als derde land het homohuwelijk is toege- nog aan een adoptierege- ting. Alleen zogeheten is in Neder al wel toegestaan. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Ouderen die met aids geïnfecteerd raken: in Bra zilië luiden de gezondheidsauto riteiten de noodklok erover. Want het aantal besmettingsge- vallen stijgt explosief. Binnen kort begint een campagne om 'opa's en oma's' erop te wijzen dat veilig vrijen ook hun zaak is. Terugblikkend zegt zij dat zij op seksueel vlak een analfabeet was. Daarom liep zij op haar 57e het aidsvirus hiv op. Zij schaamt zich ervoor. Toch treedt zij naar buiten. Want zij voelt het als haar plicht om leef tijdsgenoten te waarschuwen toch een condoom te gebruiken. „Noem me maar Ruth", zegt zij op het kantoor van haar behan delend arts in het centrum van het Braziliaanse Sao Paulo. Ruth was destijds te verlegen om van haar partner te eisen bij het vrijen een condoom om te doen. Dertien jaar geleden - zij was al een tijdje weduwe - zocht zij het vertier wat meer buitens huis. „Omdat de eenzaamheid aan me knaagde." De nu 70-jari- (Advertentie) woensdag 1 juni 2005 ROME - Niet de cel in, maar afslanken; dat is de straf die een 17-jarige jongen in Italië kreeg omdat hij zich schul dig maakte aan vandalisme, laster en ordeverstoring. Volgens de rechter maakte zijn gewicht (100 kilogram) de jongen brutaal en kan een dieet zijn zelfvertrouwen ver sterken. Onbekend is hoeveel de jongen moet afvallen. Verder moet hij van de rechter geregeld naar school en vrijwilligerswerk doen in een kennel. GPD/RTR LONDEN - Treinen in Groot-Brittannië zijn de afgelopen twintig jaar trager gaan rijden. Dat blijkt uit een studie naar reistijden in de spoorboekjes, meldde gisteren de Britse krant The Times. Op sommige verbindingen is de reistijd zelfs zoveel langer geworden dat het huidige mate rieel niet kan wedijveren met dat uit het stoomtijdperk. Volgens de krant is de traagheid te wijten aan de privati sering. De nationale spoorwegen maakten reclame met kortere reistijden maar de geprivatiseerde zetten meer in op betrouwbaarheid. Uitbaters hebben extra minuten in gebouwd in de dienstregeling om te voorkomen dat vertra gingen ontstaan, waarop boetes staan. Andere boosdoe ners zijn extra stops, traag sluitende deuren en het kleine re acceleratievermogen van zeer lange treinen. ANP SAN JOSE - 86 Ecuadoriaanse en Peruaanse jongeren die schipbreuk leden bij Costa Rica, zijn gered doordat ze een fles met een briefje in het water gooiden. De migranten dreven drie dagen in een overvolle boot bij Cocoseiland, een verlaten natuurreservaat 600 kilometer voor de kust van Costa Rica. Daar zijn ze mogelijk achter gelaten door mensensmokkelaars, die de boot hadden ont daan van communicatieapparatuur. „Ze schreven een briefje met 'Help ons alstublieft' en stop ten dat in een fles", zei een natuurbeschermer in het ge bied tegen de BBC. Vissers vonden de flessenpost en scha kelden de reservaatbeheerders in. De jongeren waren onderweg naar Guatemala, waar ze de grens over wilden naar Mexico. ANP LONDEN - Zeker acht Britse ministers hebben hun clure brandstof slurpende Jaguar of Rover ingeruild voor ecolo gisch meer verantwoorde limousines. Velen kiezen voor de Toyota Prius-, meldde gisteren de krant The Indepen dent De Toyota Prius, die deels op stroom en deels op benzine rijdt, is populair. Dat komt mede doordat sterren als Charlize Theron en Orlando Bloom de auto kochten. ANP HELSINKI - Het overleg tussen de Indonesische regering en rebellen over Atjeh is gisteren in Helsinki afgerond. Beide partijen spraken af om vermoedelijk in juli verder te praten, aldus Finse bemiddelaars. Het overleg begon vorige week donderdag in Helsinki. De rebellen van de GAM strijden voor onafhankelijkheid. Dat conflict heeft sinds 1976 aan twaalfduizend mensen het leven gekost. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Verenigde Sta ten en de Europese Unie hebben het opnieuw stevig met elkaar aan de stok over subsidies aan vliegtuigbouwers als Airbus (Eu ropa) en Boeing (Amerika). De partijen beschuldigen elkaar van concurrentievervalsing. Op het spel staan tienduizenden ba nen in de vliegtuigindustrie. De EU dient een klacht in bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO) over de miljarden dollars steun die Boeing van de Ameri kaanse regering krijgt. Daarmee reageert Brussel op een verge lijkbare stap die de VS een dag eerder deden. De Amerikanen stapten maandag naar de WTO over de miljarden euro's aan 'op- startsteun' die Airbus krijgt voor de bouw van de A35. De Amerikaanse stap kwam vol gens eurocommissaris Man- delson (Handel) als een verras sing, omdat hij nog volop kan sen zag om via overleg tot een oplossing te komen. De WTO-procedure die nu door de Amerikanen in gang is gezet, gaat beide partijen handenvol geld kosten. Terwijl de kans dat er een aanvaardbare oplossing uit de bus komt, volgens Man- delson klein is. „Dit wordt waar schijnlijk het grootste, moeilijk ste en duurste dispuut voor de WTO ooit." Hoewel het niet Mandelsons idee was om het conflict aan de WTO voor te leggen, gelooft de Britse eurocommissaris dat Air bus en de EU de betere papieren hebben. Volgens Mandelson krijgt Boeing vele malen meer steun in de vorm van belasting voordelen, subsidies en steun voor onderzoek en ontwikkeling dan Airbus. Boeing zou zo sinds 1992 min stens 23,4 miljai'd euro hebben ontvangen. Een aantal Europese landen gaf Airbus in dezelfde pe riode 3,7 miljard euro aan lenin gen. „Maar dat zijn geen subsi dies. Airbus betaalt dat. geld met rente terug, in tegenstelling tot Boeing", aldus Mandelson. Zijn pogingen om via onderhan delingen tot een afbouw van de steun aan de twee vliegtuigbou wers te komen, liepen stuk op Amerikaanse onwil. GPD van onze redactie buitenland NYALA - De Verenigde Naties zijn verontrust over de arresta tie in Soedan van twee coördina toren van de Nederlandse hulp organisatie Artsen zonder Gren zen (AzG). De Hoge Commissa ris voor de Mensenrechten van de VN, Louise Arbour, en de spe ciale VN-gezant voor Soedan, Jan Pronk, uitten gisteren hun bezorgdheid over de aanhoudin gen. De Soedanese autoriteiten lie ten de Brit Paul Foreman en de Nederlander Vincent Hoedt res pectievelijk maandag en giste ren oppakken. Zij kwamen later op borgtocht vrij en mogen het land niet verlaten. Soedan is het niet eens met het kritische AzG-rapport over stelselmatige verkrachtingen in de roerige Soedanese provincie Darfoer. Pronk sprak met de Soedanese minister van Buitenlandse Za ken. Hij hoopt snel te kunnen overleggen met de president over de 'lastige' situatie. De VN-coördinator van Noodhulp, Jan Egeland, uitte eerder kri tiek op de arrestaties door het re gime in Khartoem. De machthebbers in de Soedane se hoofdstad spreken tegen dat er verkrachtingen plaatsvinden. Maar volgens Arbour en Pronk is in het gebied seksueel geweld aan de orde van de dag. Arbour benadrukte dat AzG 'niets meer heeft gedaan dan deze verschrik kelijke misdaden te melden en er de broodnodige aandacht voor te vragen'. De Soedanese justitie stelde Fo reman in staat van beschuldi ging wegens spionage, staatson- dermijnende activiteiten en pu blicatie van misleidende infor matie. Waar Hoedt precies van wordt beschuldigd, is niet be kendgemaakt. AzG gaat er van uit dat het verband houdt met dezelfde zaak. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7